KOOPEN EIEHPLIITEI! Mi! 53 Aren 60 iren (40 gemeten roeden Uoornscü) H, soort jucunon OODIGING ssen Mr. A. MIJS en Rotterdam, zijn voor- het openbaar te «sdag 4 Febr. inzet en nsdag 11 Febn afslag, telkens des ;s 3,30 uur in Hotel Middelharnis. e Vrouwepolder onder s, vanouds bekend als ;n Boom" en de „Weel aarden bij de betaling enningen op 1 April 33201 nlichtingen ten kantore >emde Notarissen aan ven 107, Rotterdam. Land- en Tuinbouw tarwe wet. 65,,ar^en leeftijd voor pensioen in aanmerking °Hiérna sluiting. bestrijding van eenige bezwaren. j Het hoofdbezwaar tegen de invoering van de tarwewet wordt gezien m de benadeeling der i' loTtie van meelimporteurs. Deze zullen het in- P°blu i moeten vermengen met meel van 9e|V°^rhp tarwe en dit vermengen brengt meer inbt n met zTch mede dan die, welke de Neder- wfdsche meelfabrieken, als uitvloeisel der tarwe- I t te dragen zullen krijgen. I Wii willen in het kort onze zienswijze over pynt uiteenzetten, alsmede over het denk- l beeld, belichaamd in de (verworpen) amende menten Boon-Oud, die aan genoemd bezwaar tegemoet zouden komen. De heer Boon heeft bij het tarwewet-debat in de Tweede Kamer berekend, dat de mengkosten voor de meelimporteurs zullen bedragen 1.08 per 100 K.G. De heer Ir. J. Koster berekent op qrond van dit bedrag in de „N. Arab. Ct." van 6 Jan. de totale som, welke de Nederlandsche meelfabrieken door deze extra-kosten hunner concurrenten als bescherming zullen genieten. Dit bedrag stijgt naarmate de omzet der meel importeurs minder en die der meelfabrieken in omgekeerde verhouding méér zal worden. Te genover deze cijfers én redeneering meenen wij het volgende te mogen opmerken. De cijfers van den heer Boon zijn nimmer door een ter zake kundige organisatie beves tigd, zij zijn onjuist. De menging en het ver voeren zal niet meer kosten dan 0.50 per 100 K.G. Wij gaan nog verder. Wij meenen te weten, dat den meelimporteurs is aangeboden al deze werkzaamheden voor dit bedrag te ver richten. De aanbieder zal bij dit bedrag wel geen verlies lijden. Van bakkers- en meelfabri kanten-zijde is steeds beweerd, dat de meel importeurs de taxatie der mengkosten schro melijk overdrijven. Doch bovendien wordt de mate, waarin de maalindustrie door de tarwe wet eene bescherming zal genieten, niet alleen bepaald door de onkosten der meelimporteurs. Men dient hierbij ook in het oog te houden de merdere kosten, welke op de Nederlandsche maalindustrie door de invoering der tarwewet zullen drukken en ook dem ate, waarin de Ver- eenigde Staten zijn export van meel en daar mede de Nederlandsche meelimporteurs zal steu nen. Inzonderheid dit laatste punt willen' wij nader beschouwen, Het is algemeen bekend, dat de Vereenigde Staten er naar streven den tarweprijs binnen zijn grenzen te verhoogen. Dit is tot November 1930 slechts onvolkomen gelukt, doch de pogin gen worden voortgezet. Volgens „Handelsbe richten" van 8 Januari 1931, blz. 45 e. v. wordt door de Farm Board, in samenwerking met het Departement van Landbouw, een campagne tot inkrimping der met tarwe beteelde oppervlakte gevoerd, daarnaast treedt de Farm Board op als kooper van tarwe om den prijs op hooger peil te brengen en de prijsdrukkende invloeden der wereldmarkt buiten de Ver. Staten te houden. Men hhoopt in 1931 de exportmarkt niet meer noodig te hebben en door een hoog invoerrecht den Amerikaanschen prijs aanzienlijk boven den wereldprijs te kunnen houden. De prijs der tarwe, December-termijn, te Chi cago (V. S.) bewoog zich van 22 Nov. tot 20 Dec. '30 tusschen 745/s en 77J/2 Am. ct. per 'bushell. Te Winnipeg (Canada, wereldhandel) was de vergelijkbare prijs 52tot 64Yi Am. ct. Voor andere termijnen bestaan overeenkom stige cijfers. Het is natuurlijk niet te voorspellen of dit succes blijvend zal zijn, doch voor onze be schouwing is dit ook niet noodig. Wij willen er alleen op wijzen, dat door dit streven het on mogelijk is voor de Amerikaansche meelfabrie ken om regelmatig en concurreerend te expor teeren. Nederland zal dus in de toekomst den Am. meelinvoer ook zonder tarwewet moeten missen, tenzij de Am. Regeering den meelexport steunt. Nu wordt in vakkringen verteld, dat deze Regeeringssteun al lang bestaat. De Minister heeft in de Mem. van Antwoord op een des betreffende vraag medegedeeld, dat hij deze op vatting, althans voor de periode na Juni 1930 niet kon bevestigen. De Minister heeft dus het bestaan van een Ain. uitvoerpremie, op welke wijze ook verleend, niet ontkend, evenmin is van de zijde der belanghebbenden tegen der gelijke uitlatingen geprotesteerd. Hoe dit ook zij, bij een prijsverhouding als in November en December, met een berekend gemiddeld verschil ten gunste van den tarwe prijs in de Ver. Staten van 11Am. ct. per bushel of meer dan 1.per 100 K.G. tarwe rijst de vraag, hoe de Am. meelexporteurs kans zien toch te exploiteeren. Een ieder geeft toe, dat onze meelfabrieken tot de beste der wereld behooren en het is o.i. dan ook niet voor weer legging vatbaar, dat de V. S. alleen door dum ping-methoden, door uitvoerondersteuning, in staat is zijn meelexport te handhaven, ingeval het streven, de inlandsche tarweteelt te bescher men, bij tusschenpoozen of blijvend succes zal hebben. Wij meenen dus te mogen aannemen, dat de V. S. den meelexport begunstigt en zal blijven begunstigen, omdat zooals we boven reeds op merkten', bij de tegenwoordige prijsverschillen tusschen de wereldmarkt voor tarwe en de Amerikaansche markt, Amerikaansche bloem niet kan worden geëxporteerd zonder belang rijken toeslag. Bij de behandeling van het ontwerp tarwe wet is door den heer Knottenbelt er in het bij zonder op gewezen, dat de meelimporteurs daarom zulk een belangrijke taak vervullen, om dat zij de Ned. meelfabrieken bij hun prijszet ting een beetje in toom houden. Dit begrijpen we niet goed. Het is bekend, dat Amerika den meieexport bevorderde door een toeslag. Uit de meening in vakkringen, dat dit ook thans nog plaats vindt, welke meening nimmer wordt weersproken en maar al te zeer steun vindt in hetgeen hierboven is gezegd, alsmede uit het algemeen bekende feit, dat de Ned. meelfabrieken beter zijn ingericht dan de Amerikaansche, vloeit van zelf de conclusie voort, dat Amerika den meel export ook thans nog kunstmatig bevordert. Hoe men in deze omstandigheid van een prijsregelende taak van den meelimport kan spre ken, is ons niet duidelijk. Integendeel, als het maal- en menggebod de positie der meelimporteurs mocht benadeelen, dan gelooven wij, dat de Ver. Staten ook dit meerdere bedrag voor zijn rekening zal nemen. De consequentie van het betoog van den heer Knottenbelt is dan ook, dath ij den Amerikaan schen meelexport beschermen wil tegen onze Nederlandsche Maalindustrie. Om aan den last, welke het menggebod voor de meelimporteurs met zich heet te brengen, te ontkomen, stelden de Tweede Kamerleden Boon en Oud een vervoergebod voor. Hierdoor zouden de meelimporteurs van het mengen en de maalindustrie van het gezamenlijk vermalen van inlandsche met buitenlandsche grondstof worden verlost. Deze last zou dan op de schouders gelegd worden van de bakkers, die ieder naast 100 zakken meel van buitenlandsche tarwe er b.v. 10 van Nederl. oorsprong zouden ontvangen. Hierbij is opgemerkt, dat de bakkers op het mengen zijn ingericht. Over bezwaren der bak kers werd niet gerept. Ofschoon wij ons niet geroepen achten voor de belangen der bakkers op te komen, meenen wij toch er op te mogen wijzen, dat dit stelsel voor de bakkers groote bezwaren met zich brengt. Als de meest recente, doch niet de eenige, uitlating mogen we verwijzen naar de bakkers- bondcourant van 7 Jan. 1931, waar van redac- tioneele zijde bet volgende wordt gezegd „De toepassing van het Maal- maar bovenal van het Menggebod houdt de gemoederen be zig en vooral dit laatste maakt een voornaam punt van bespreking uit. Hoe zal het mengen geschieden Moet de bakker het doen of moet hij het ge mengde meel alleen maar ontvangen De importeurs van Amerikaansche bloem ijve ren voor het eerste en er ligt een schijn van zelfstandigheid in als men zegt, dat de bakker dan bakken kan zooals hij wil. Wie echter het spreekwoord in toepassing wil brengen: „Gelijke monnikken, gelijke kap pen" en de zelfstandigheid wil van alle bedrij ven zal eerder het laatste (mengplicht voor im porteurs) verlangen, aangezien dan ook de klei ne bakker gelijk brood zal leveren en de groote geen voorsprong krijgt." Zijn wij dus niet overtuigd van de noodzake lijkheid, de meelimporteurs van den mengplicht te verlossen: het daarvoor aangewezen middel, het vervoergebod, kunnen wij allerminst bewon deren. Ir. T. P, HUISMAN. (Dit artikel was reeds gezet, 'toen in de N. R. Crt„ avondeditie 13 Januari, door „Insider" een ingezonden stuk werd gepubliceerd, dat zoowel de dumping van Amerikaansche zijde bevestigt, als onze opmerking, dat de meelimporteurs de geheele menging voor hoogstens 50 cent ge daan kunnen krijgen. Volgens „Insider" worden deze 50 cents, alle factoren in aanmerking ne mende, nog zeer sterk verkleind). („Algemeen Nederlandsch Land bouwblad van 15 Januari 1931). der Se JAARVERGA. er J.V «Ora et Labora* MELISSANT, welke D.V. il worden op Woensdag in de Geref. Kerk. nvang 6.30 uur. 33222 door den Voorzitter, ag Secretaris. :rp E. St-uik: «Korach, en Abiram*. Penningmeester, Bibliothe» felicitaties, rp Sieling. Grootenboer. door de Zangvereeniging dia«. n collecte. PAUZE rp «Johannes de discipel en«, door C. Vogelaar, door de Zangvereeniging dia«. g. Sieling. p J v. Dijk «De schei. door de Zangvereeniging dU«. róór tien uur t Slotwoord ig door den heer A. Baart. zangnummers geschiedt in 't Dinsdagnummer. OMT ALLEN. deine partijen TE KOOP jLEMAN, Heinenoord. 33208 OP HET EMPLACEMENT TE SITTARD heeft een treinbotsing plaats gehad, ten- f™? jwaarvan groote materleete schade ontstond. Het oprulmingswerk. Het voorgedeelte van de verongelukte machine .noest alt den grond getrokken worden. AAN DEN FEESTMAALTIJD. In verband met het 1540-jarig bestaan van het schuttersgilde te Deume zijn aldaar groote feestelijkheden georganiseerd. Na dat plechtig de nieuwe schuttersvlag was uitgereikt, vereenigden de schuttrs zich aan een feestdisch. VINCENZO AZZOLINI is als opvolger van Stringhier be noemd tot gouverneur der Bank van Italië. Azzolini heeft bereids zijn ambt aan vaard. ERNSTIGE INSTORTING BIJ DEN NIAGARA WA TERVAL. Een 50 tot 60.000 ton zwaar gesteente is bij de Niagara in Amerika neergestort en heeft zich met donderend geweld langs de rotsen een weg ge baand. IR. W. DE IONGH, oud- directeur der Biliton Maat schappij en oud-hoofd ingenieur der Indische Staatsspoorwegen is op 73- jarigen leeftijd overleden. „BOUWGROND TE KOOP". Raamsdonk en omgeving was tenge volge van den dijkdoorbraak onder water geloopen. Eenzaam en verlaten stond deze aanprijzing temidden der watervlakte. DE TREIN, waarin de Prins van Wales en zijn broer Prins George van Engeland reisden op weg naar Santander, om de mailboot naar Zuld-Amerlka te nemen, is in Zuid Frankrijk opgehouden, WAAR DE MENSCHEN LILLIPUTTERS ZIJN. In d*. haven van Bremen zijn groote sluizen La aanbouw, die haar voltooiing naderen. Reusachtige betonwan- den vormen de plaats, waar de schepen binnen af- zienbaren tijd geschut zullen worden.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 7