Ziek Om ons Heen, Gemeenteraad. Mijnhardt's Poeders 4e. wachtgeld, indien hij wegens geldige reden buiten betrekking mocht geraken, of een ver minderde betrekking moet aanvaarden 5e, vacantie op vaste geregelde tijden 6e. geen al te lange arbeidsdagen 7e. bij verhuizing meestal vergoeding van den Staat. Groenteboeren en melkslijters zullen ook wel eens naar vacantie verlangen, maar zijn velen zelfs des Zondags en op feestdagen niet ge heel vrij. Zulke menschen hebben geen pensioen of wachtgeld, wanneer ze zonder werk komenen in geval van ziekte of achteruitgang, dragen ze zelf de volle risico. Maar Mijnheer de Redacteur, ik mag niet te veel van uwe ruimte vergen ik wil aan den ambtenaar nog in 't kort een goeden raad geven en daarmee besluiten Al dat gejeremieer door de ambtenaren over hun slechten patroon (in dit geval de Staat) is toch eigenlijk in den grond der zaak wel wat klein. Immers niemand dwingt hun daartoe. Een man waar pit in zit, jeremieert niet, maar pakt aan. Er zijn doodeenvoudige menschen in een keldertje een zaak begonnen, die het later tot industrieelen van beteekenis brachten. Er zijn menschen met een kruiwagen of een karretje begonnen, die later een groote winkel hadden, en zelfs een kapitaal hebben nagelaten waar vele boeren naar zouden snakken. Het spreekt vanzelf dat dit uitzonderingen zijn maar zoo zijn er toch. Die voorrechten van den ambtenaar, waar over we hierboven spraken, och dat zijn maar dingen die weinig te beteekenen hebben althans ze worden weinig geteld. Daarom, neem een kloek besluitwij leven gelukkig hier nog in een v r ij land. Geef het ambtenaarsbaantje er aan, en beproef Uw krach ten eens in de vrije maatschappij. Iemand met ondernemingsgeest en een vasten wil, past niet in het ambtenaarsgareel. Zoo iemand behoort zijn krachten zelfstandig te ontplooien. Misschien dat de ambtenaar dan het leven iets anders en beter leert verstaan, en zijne meestal naar verhouding gunstige positie iets meer leert waardeeren. Mogelijk ook, dat hij dan tot de conclusie komt, ook thans nog, beter iets van zijn salaris te kunnen afstaan, dan die ongestadige grillige r i s i c o in de particuliere maatschappij te moe ten dragen. Volgaarne betuig ik mijn hartelijke instemming met het laatste gedeelte van het onderschrift. Hiermede wordt ook door Christenen in het le ven te weinig gerekend. Waar vindt men tevre denheid, voor de overweldigende zegeningen aan ons land en volk bewezen, in den tijd toen dagelijks duizenden jonge menschen in den bloei van hun leven werden weggemaaid door den verschrikkelijken oorlog Nederigheid, eenvoud en ootmoet ontbreekt in bijna alle kringen van ons volk, en in plaats van dankbaarheid is er opgeblazenheid en eerzucht bijna overal. Dat- moet veranderen, eerder kan er m.i. geen verbe- ring worden verwacht. Dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN OUDERWETSCH MAN. In Rusland hebben verkiezingen plaats gehad. Ja, ook daar houdt men zich nog met verkie zingen op Ofschoon het niet veel meer dan schijn is, want algemeen kiesrecht bestaat er niet. En dientengevolge is de koers ook „links" gebleven, zooals de term luidt. D.w.z. de zee van ellende blijft over het arme Russische volk golven. Mannen als Molotow en Andrejew wer den benoemd en dat beteekent nog verscherpte politiek. De bladen melden van Molotow hij is een besliste aanhanger van den onverbiddelijken linkschen koers, de meedoogenlooze doorvoering van het vijfjarig industrieele plan, en van de gedwongen collectiviseering van het dorp. Nie mand minder dan Trotzky zelf heeft dit plan onzinnig genoemd, fantastisch en avontuurlijk, maar niettemin is het 't politiek program van mannen als Molotow. Nogmaals arm Russisch volk, dat de welda den van het toegepast socialisme krijgt te ge nieten De regionen der geheime diplomatie zijn toch wel zeer raadselachtig. Eertijds hebben Roemenië en Rusland een soort Kellog-pact gemaakt, een contract op eigen houtje, dat zij elkander nooit zullen aanvallen. Maar Roemenië heeft Rusland niet altijd even vriendschappelijk behandeld, Roemenië heeft nog altijd een stuk Russisch grondgebied als oor logsbuit en het heeft Russische spionnen gevan gen gezet. Zou het daarom zijn, dat Roemenië nu aan Turkije gaat vragen of dit land Rusland wil overreden een waarborg-verdrag met Roemenië te sluiten Maar het oude contract dan Men zietde waarschuwing van De Wit geldt nog altijd wat vermag een stuk perkament tegen de scherpte des zwaards Roemenië zit in nood. Maar het is toch wel droevig als men dan voor de Sovjets op de knieën moet Enkele officieele cijfers uit China spreken van een wereld van ellende. Uit het rapport door de Chineesche regeering samengesteld, blijkt dat ongeveer twee millioen inwoners der provincie Sjensie van honger en dorst gestorven zijn, dat ongeveer vier honderd duizend personen als slaaf zijn verkocht en dat duizenden eertijds bloeiende dorpen in een paar jaar tijds onbe woonbaar geworden zijn en derhalve zijn uitge storven. Denk je dat eens even in En dan klagen wij nog Ook deze cijfers spreken van een wereld van ellendeVolgens de statistiek hebben in het jaar 1930 te Weenen niet minder dan 3065 per sonen getracht zelfmoord te plegen, n.I. 1447 mannen en 1618 vrouwen, van welke 603 man nen en 416 vrouwen ook werkelijk overleden zijn, terwijl de overige gered werden. In het jaar 1929 bedroeg het aantal zelfmoordenaars 2974, waarvan 594 mannen en 391 vrouwen ook wer kelijk overleden zijn. Zie hier de wereldstad met haar weedom. De Turksche regeering voert strijd tegen de polygamie oftewel de veelwijverij. Kemal Pasja die sedert 1923 aan het moder- niseeren is, wil met alle geweld de veelwijverij afschaffen. Hij wil jong-Turkije tot eën nieuw hervormd leven opwekken. Maar het gaat niet zoo gemakkelijk. In som mige kringen handhaaft men de eeuwenoude tra ditie. Verscheidene mannen hebben achtereen volgens nog drie, vier of vijf vrouwen getrouwd zonder van de vorige gescheiden te zijn. Laat West-Europa zichzelf er niet op verheffen, dat het zooveel vóór heeft bij Turkije. Bij ons wordt het in moderne kringen gewoonte, zoo nu en dan te scheiden en opnieuw te trouwen, 'en ik weet niet wat eigenlijk beter is. Het een is al net zoo groote zonde als het andere, en ik geloof, dat de klimmende zelfmoordcijfers hierboven ver meld niet aan de ongelukkige moderne huwe lijken vreemd zijn. Wat heil zou men ook ver wachten als men Gods ordinantiën vertreedt Een ingezondenstukken-schrijver stelt in Het Volk voor een reis te organiseeren van prole tariërs naar Rusland, om daar zelf eens te gaan onderzoeken, wat er nu eigenlijk van al wat er over dat land verteld wordt aan is. Dat lijkt mij geen kwaad idee. Gaat het zelf zien en overtuig U met eigen oogen, dat is altijd wel 't beste wat men doen kan. Alleen maar: zal men uit eigen oogen kunnen zien Ik vrees er voor. Toen vroeger eens een Russische Keizerin een deel van haar land wilde bezoeken om per soonlijk zich te overtuigen van de welvaart van haar Rijk, had haar minister die haar bedroog en eigen voordeel en eer zocht, overal op af standen groote bordpapieren schutten laten zet ten en daarop bloeiende dorpen laten schilderen, met hooge schoorsteenen met zwarte rookplui men. En de Keizerin ging voldaan huiswaarts. Ik vrees dat de roode broeders uit Holland een zelfde grap beleven zullen Een roode partijgenoot vraagt in de corres pondentie aan Henri Polak was Karl Marx een jood Antwoord Karl Marx stamt van va ders- en moederszijde uit een Rabbijnen-geslacht. Zijn grootvader was Rabbijn te Trier. Zijn va der was advocaat en ging met zijn gezin tot het Christendom over. Onder de stichters en leiders der sociaal-democratie kwamen en komen vele joden voor, Eduard Bernstein, Ferdinand Lassalle. Mozes Hess, Paulis Singer, de Adlers, Otto Bauer, Schönlank, Ludwig Frank, Blum enz. Ik zou er nog wat aan kunnen toevoegen, niet alleen onder de stichters en leiders maar ook on der de consequente toepassers van de leer van het socialisme, m.a.w. onder de Bolsjewisten ko men vele joden voor, Trotzky, Lenin, Stalin en zelfs David Wijnkoop is een jood. Wie verklaart ons dat verschijnsel Ik las ook nog wat anders in Het Volk. Daar werd gevraagd waarom strijd de S.D.A.P. niet voor de idee, dat de gehuwde vrouw, wier man een inkomen heeft, moet geweerd worden uit kantoor, fabriek en werkplaats Ligt het niet op den weg der S.D.A.P. om in gemeenteraden, waar zij voldoenden invloed heeft, althans te beginnen met ambtenaressen te ontslaan, die huwen, geen schoonmaaksters en dergelijke in dienst te nemen, wier mannen in gemeentedienst zijn En wat zegt Henri Polak Ja, waarom strijdt de S.D.A.P. er niet voor Ik en weet het ook nietPolak Polak zou het wel willen, want hij ziet de billijkheid van dezen eisch wel in, maar hoe zit het dan met de gelijkstelling tus- schen man en vrouw, dat geliefkoosde stok paardje der roode broederen Men kan toch zoo maar geen principe over boord gooien Henri Polak zou het ook wel graag willen, maar de partij ziet U Deze lastige vrager geeft ook een toelichting op zijn vraag en daarmee geeft hij een beeld van het moderne leven. Hij schrijftzoo als de toestand nu is deugt hij toch allerminst. Ik ben zelf in gemeentedienst en zie verscheidene paar tjes huwen en samen een salaris wegsleepen, v/aar in de ruimte twee a drie gezinnen van kun nen leven, natuurlijk zonder reisje naar Zuid- Afrika, Amerika en Zwitserland voor den der den keer (Ned. Reisvereen). Maar dat is toch minder van belang in dezen malaise-tijd, met zijn steeds toenemende werkloosheid van vol waardige arbeidskrachten. Ik zou zeggen het algemeen belang gaat toch voor?" Ja, dat zou ik in dit geval ook zeggen, maar dat roode principe ziet U, de vrouw heeft toch dezelfde rechten als de man Wat kunnen die roode menschen toch lastige vragen doen aan hun partijleiders VERGADERING van den Gemeenteraad van DIRKSLAND op Woensdag, 21 Januari, des v.m. 10 uur. De Voorzitter, Burgemeester Visscher opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De VOORZITTER dankt de raadsleden voor hun gelukwenschen spr. bij de jaarwisseling ge zonden en hoopt dat het ook hen en him ge zinnen en zaken zal welgaan in het nieuwe jaar. 1930 heeft zich gekenmerkt door depressie op economisch gebied en ook het thans begonnen jaar ziet er verre van rooskleurig uit. Vooral de landbouw is in groote moeilijkheden gekomen en dat geeft zijn terugslag op de Gemeentehuis houding. Spr. hoopt dat de raadsleden kracht en wijsheid zullen ontvangen om aan de voor komende moeilijkheden het hoofd te bieden en spr. bidt over het jaar 1931 voor de gemeente en haar inwoners Gods zegen af. Mededeeling wordt gedaan van enkele inge komen stukken. De heer Weitering, benoemd hoofd der O. L. School, zal met 1 Maart a.s. zijn functie aanvaarden. De kas en boeken van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden. In kas was 1716.51Idem de kas van het Vleeschkeu- ringsbedrijf. In kas was 246.07J^. Tot leden der commissie van plaatselijk schooltoezicht worden benoemd L. M. Broos- hoofd en H. H. van Nieuwenhuijzen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot overdracht van huur van eën perceeltje grond aan de Nieuwstraat van P. van Zuuren aan L. Guldemeester. Besloten wordt om voor een recognito van 1.per jaar aan C. A. Penning tot weder opzegging in gebruik te geven een hoekje grond naast zijn huis aan den Secretarieweg met plaat- sing van een afscheidingshekje. Besloten wordt het aandeelenkapitaal der E.M.G.O. vol te storten. De VOORZITTER stelt namens B. en W- voor de volgende regeling te treffen betreffende de tewerkstelling van werkloozen Regeling betreffende de tewerkstelling van werkloozen door de gemeente Dirksland. 1. Burgemeester en Wethouders zullen ten deze worden bijgestaan door een Commissie, bestaande uit twee leden, uit en door den Ge meenteraad te benoemen en door leden van in deze gemeente gevestigde arbeidersorganisaties, mits deze minstens 50 leden tellen, door die organisaties aan te wijzen. Het aantal dier leden zal voor iedere orga nisatie hoogstens twee bedragen. Wanneer er geen in deze gemeente gevestigde organisaties aanwezig zijn, of slechts ééne ver- eeniging met een ledental van minder dan 50, kunnen B, en W. zich desgewenscht doen bij staan door één of meer personen, die voor te- werkstelling in aanmerking komen. 2. De leiding over de tewerkgestelden zal worden opgedragen aan een door B. en W., in overleg met de Commissie, zooveel mogelijk uit leden van een arbeidersorganisatie, aan te wijzen persoon. 3. Voor tewerkstelling komen niet in aan merking a. invalide arbeiders, die als regel in het vrije bedrijf geen werk kunnen vinden; b. personen, die in vasten dienst zijn; c. personen, die als eigenaar of als pachter, meer dan 1 H.A. land in bedrijf hebben; d. niet-kostwinners; en e. niet-ingezetenen. 4. Om voor tewerkstelling in aanmerking te komen, moet de betrokkene minstens zes, aan den dag der tewerkstelling voorafgaande, dagen wegens werkloosheid zonder werk zijn geweest. Een tewerkgestelde, die bij een ander werk kan krijgen, mag het werk verlaten, mits hij daar van aan den met de leiding belasten persoon kennis geeft. Wanneer hij wegens gebrek aan werk terug keert, behoeft de wachttijd van minstens zes dagen niet in acht te worden genomen. Van de tewerkstelling worden uitgesloten zij, die bij een derde voor hem geschikt werk tegen normaal loon kan krijgen en weigert dat te ver richten. 5. Wanneer een werklooze-kostwinner hoofd van een gezin er om de een of andere reden de voorkeur aan geeft, dat in zijn plaats een zijner volwassen werklooze gezinsleden te werk worden gesteld, kan dat worden toege staan. 6. Het uit te keeren loon zal gelijk zijn aan het normaal, ten tijde der tewerkstelling, alge meen voor vaste arbeiders geldende arbeidsloon. 7. De tewerkgestelden zijn verplicht om bij de uitbetaling van hun loon, hun rentekaart mede te brengen. 8. Het werk mag, behoudens het bepaalde onder punt 4, niet worden verlaten zonder toe stemming van den met de leiding belasten per soon. 9. Voor ieder, die voor tewerkstelling in aan merking komt, zal worden nagegaan of zijn financieele gezinsomstandigheden van dien aard zijn, dat werkverschaffing aan hem noodzakelijk is, terwijl voor de tewerkgestelden periodiek zal worden nagegaan of hunne financieele omstan digheden langer hunne tewerkstelling wettigen. 10. Wanneer een tewerkgestelde naar het oordeel van den met de leiding belasten persoon den hem opgedragen arbeid niet of niet behoor lijk verricht, of zich in zijn werk misdraagt, heeft deze het recht hem onmiddellijk weg te zenden. 11. De tewerkgestelde, die reden tot klachten meent te hebben, kan zich met zijn klachten schriftelijk tot B. en W. wénden, die deze klachten met de Commissie zullen behandelen. De heer DE BONTE vindt in art. 1 het getal 50 wat veel. Op het platteland schommelt het ledenaantal altijd. Maar de kern blijft er altijd. Dat is de hoofdzaak. Als het zoo blijft staan, kunnen er misschien practised moeilijk heden voorkomen. De VOORZITTER wil met deze bepaling voorkomen, dat er misschien 4 of 5 organisaties zouden komen, en dan zou de commissie tot in het oneindige moeten worden uitgebreid. Er zal echter niet zoo streng gekeken worden, dat er altijd meer dan 50 leden moeten zijn. Weth. ROODZANT: We zijn er nu al van afgeweken. De heer DE BONTE bespreekt de ziektever zekering van deze werkmenschen, die in los verband werken. Spr. zou de commissie in over weging willen geven, hierover met den Raad van Arbeid in contact te treden. De SECRETARIS merkt op, dat de admi nistratie volledig is op het secretarie. Daar weet men precies wie er gewerkt heeft en hoe lang. Dat is altijd te controleeren. De heer SMIT vindt 9.al zoo weinig en als de menschen dan nog 6 dagen moeten wach ten' eer ze aan het werk komen, is dat onbillijk. Er zijn kerels bij, die prompt iederen avond op stap gaan om werk en dan loopen ze maar te blauwbekken en als ze weer een paar dagen werk hebben, moeten ze eerst weer een week werkloos zijn willen ze aan de gemeente kunnen komen. De VOORZITTER: Dat is onjuist. Die men schen kunnen altijd weer direct bij de gemeente werk krijgen én behoeven niet eerst 6 dagen leeg te loopen. De heer SMIT: Dat is maar te hopen ook, want anderen die er niet op uit gaan om werk te krijgen en 's avonds bij de kachel zitten, zouden dan bevoorrecht worden. De heer ZOETBMAN merkt ook op, dat Smit verkeerd is. In art. 4 staat uitdrukkelijk: Wanneer hij (n.I. de tewerkgestelde) wegens gebrek aan werk terugkeert, behoeft de wacht tijd van minstens 6 dagen niet in acht genomen te worden. Met algemeene stemmen wordt deze regeling aanvaard. Aan de orde is de ontslagaanvrage van P. L. v. d. Wekke als boekhouder bij het Burgerlijk Armbestuur, De VOORZITTER deelt mede, dat de boek houder wegens een kastekort, dat inmiddels door den betrokkene is aangezuiverd, daarin red'en heeft gevonden om ontslag te vragen, het geen B. en W. voorstellen hem te verleenen. De boeken waren ook niet heelemaal in orde zooals het behoort. Er is een beetje gesloft, al is hier alleen uit nalatigheid en niet uit oneer lijkheid gezondigd. De heer DE BONTE zegt, dat er fantas tische verhalen door het dorp gaan over dat tekort. Het blijkt nu, dat de gemeente geen schade heeft. Spr. vraagt of het geheele bedrag is aangezuiverd. De VOORZITTER: Ja, er is geen cent tekort. Met algemeene stemmen wordt besloten het gevraagde ontslag te verleenen. Aan de orde is de subsidieverleening voor de veerverbeteringen op Hellevoetsluis en de veer- inlegging op Numansdorp-Dintelsas. B. en W. stellen voor het volgende besluit te nemen De raad der gemeente Dirksland Gelet op de voorstellen vervat in het rapport der commissie Van Rijkevorsel, voor zooveel betreft de verbetering van de verbindingen van het eiland Goedereede en Overflakkee met Voorne en Putten en met de Hoeksche Waard en Noord-Brabant en op het Verslag van de op 27 December te Middelharnis, onder leiding van de betrokken afdeeling uit het College van Ged. Staten van Zuid-Holland gehouden vergadering met vertegenwoordigers van de verschillende ge meenten van het eiland Goedereede en Over flakkee Overwegende dat het voor genoemd eiland van het grootste belang is, dat de voorgestelde verkeersverbete- ringen zoo spoedig mogelijk tot stand komen dat inzonderheid door het veer Ooltgensplaat Dintelsas^Numansdorp aansluiting zal wor den verkregen aan goede wegen en dat de voor gestelde veerboot volledig geschikt is voor alle vervoer dat met voldoening mag worden vast gesteld, dat Ged. Staten van Zuid-Holland van hetzelfde gevoelen zijn en hunnerzijds alles in het werk hebben gesteld 'en verder bereid zijn alle mogelijke medewerking te verleenen om de plannen verwezenlijkt te krijgen dat uit voormeld verslag blijkt, dat Ged. Sta ten voornemens zijn om in een zoo spoedig mo gelijk te houden buitengewone Statenvergadering de noodige voorstellen in behandeling te bren gen, die voor zoover dit van de Provincie af hangt, er toe kunnen leiden, dat met de bedoelde verkeersverbeteringen zoo spoedig mogelijk een aanvang kan worden gemaakt dat Ged. Staten hebben medegedeeld, dat de behandeling in de buitengewone zitting door hen afhankelijk wordt gesteld van de toezegging door de localiteit, dat deze bereid is om de door Ged. Staten gewenschte bijdragen te verleenen dat zij de volgende bijdragen noodig achten voor het veer Ooltgensplaat—Dintelsas—Nu- mansdorp in maximum 2250.— per jaar en voor het veer Middelharnis—Hellevoetsluis in maximum 2630.— per jaar, de laatste voor- loopig voor drie jaren terwijl zij wenschen, dat deze bijdragen niet afzonderlijk, doch voor beide verbindingen als één geheel zullen worden' beschouwd Overwegende verder dat het hiervoren genoemde bedrag van 4880 in totaal of ongeveer 15J^ cent per inwoner en per jaar, gelet op het belang van een zoo vol- 'oor gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen. Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoestin al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ledig mogelijke en zoo veelvuldig mogelijke ver binding van het eiland met den vasten wal, niet onredelijk kan worden genoemd dat echter de vraag zou kunnen worden ge steld of een 'subsidieering van het reeds be staande veer Middelharnis-Hellevoetsluis, voor welk veer en voor de tram de localiteit van de oprichting af, gedurende 10 jaren ongeveer 3000.— per jaar heeft betaald, gemotiveerd is dat beantwoording van die vraag, in welken zin ook, geen reden van bestaan heeft, nu Ged. Staten uitdrukkelijk hebben verklaard, dat de bijdragen voor beide veren niet te scheiden zijn Overwegende dat, hoewel elke verbetering van het veer MiddelharnisHellevoetsluis moet worden toe gejuicht, de totstandkoming van een nieuwe ver binding met den Brabantschen wal en via Nu- mansdorp met Rotterdam niet minder belangrijk voor het eiland wordt beschouwd en de bijdrage van de localiteit in de voornaamste plaats als voor die verbinding dienende moet worden aan gemerkt dat daaruit van zelf voortvloeit, dat de ge vraagde gecombineerde bijdragen met eenig voorbehoud behooren te worden toegestaan, daar er zich ondanks den goeden wil van Ged. Sta ten omstandigheden kunnen voordoen, die de tot standkoming van de veerverbinding Ooltgens plaat—Dintelsas—Numansdorp vertragen, waar door het voornaamste doe, dat dezerszijds met de subsidieering wordt beoogt, niet bereikt zou worden dat om die reden en omdat de subsidie als een geheel beschouwd moeten worden, bij het verleenen der bijdragen de bepaling dient te worden gemaakt, dat de subsidie van het veer Middelharnis—Hellevoetsluis niet verschuldigd zal zijn alvorens de totstandkoming van de ver- keersverbetering Ooltgensplaat Dintelsas-Nu- mansdorp komt vast te staan BESLUIT le. dat de gemeente Dirksland te rekenen van het tijdstip, waarop de veerverbinding Ooltgens plaat-Dintelsas-Numansdorp in dienst wordt gesteld, ten behoeve van dat veer haar evenre dig deel zal betalen in de jaarlijksche subsidie van de localiteit van maximum 2250.ge lijkstaande met ongeveer 7 cent per inwoner 2e. dat de gemeente Dirksland gedurende drie jaren zal betalen haar evenredig aandeel in de subsidie van maximaal 2650.— per jaar ge lijkstaande met ongeveer 8Yz cent Per inwoner, ten behoeve van het ever Middelharnis—Helle voetsluis, op voorwaarde, dat dit aandeel niet verschuldigd zal zijn, zoolang niet met zeker heid is verkregen, dat de onder le genoemde veerverbinding tot stand komt. De VOORZITTER wijst er op, dat dezer dagen in de pers het bericht stond, dat er bij het Hellegat een stuk dam zal worden gelegd. Waarschijnlijk houdt dit verband met de veer- verbindingen op Ooltgensplaat. De heer DE BONTE stelt eenige vragen, die door den VOORZITTER worden beantwoord. Weth. ROODZANT wil de Zondagsdiensten tot het minimum beperken. De VOORZITTER is daar ook voor. Bij het besluit kan de Raad de wenschelijkheid hiertoe uitspreken. De heer ZOETEMAN zegt, dat dit op ver schillende vergaderingen al druk besproken is. Er behoeven niet meer Zondagsdiensten te ko men dan noodzakelijk is. De heer GELUK wil dat aan de maatschappij overlaten. Zij zal niet meer laten varen dan noodig is. De heer DE BONTE is het hiermee eens. Bovendien werkt de Bond van het personeel er ook sterk op, jlat er 's Zondags zoo weinig mogelijk gewerkt wordt. Met de stemmen van de heeren De Bonte en Geluk tegen wordt besloten de wenschelijk om 's Zondags zoo weinig mogelijk diensten aan het besluit verbonden, dat overigens met algemeene stemmen wordt aanvaard. Aan de orde is bespreking van het ontslag van De Bruin als stoker aan de gasfabriek. De VOORZITTER deelt mede, dat van den directeur der gasfabriek een rapport is inge komen over De Bruin, waaruit blijkt, dat deze te weinig verantwoordelijkheidsgevoel bezit, waardoor het bedrijf schade lijdt. Door het on oordeelkundig stoken branden de lantaarns slecht. Dan is over deze zaak ingekomen een schrij ven van den Bond van Overheidspersoneel, waarin wordt uitgesproken, dat ook deze Bond wel van meening is, dat De Bruin is te kort geschoten, maar de straf is ineens te zwaar. Hij had op andere manier dan ineens met ontslag gestraft moeten worden. Straf moet het karakter van opvoeding en niet van vergelding dragen. De VOORZITTER zegt, dat bovendien gis teravond nog een schrijven aan de raadsleden is gezonden door dezen Bond, maar de beide wethouders hebben dat schrijven niet gekregen. De heer ZOETEMAN wil deze zaak eerst door de gascommissie laten behandelen. De VOORZITTER stelt voor de vergadering te schorsen en den gasdirecteur te ondervragen. Het is ten slotte een technische kwestie, waar de Raad geen verstand van heeft. De heer ZOETEMAN protesteert er tegen, dat het laatste schrijven geen goede ondertee- kening heeft, dat is niet rechtstreeks van den Bond van Overheidspersoneel gekomen. De SECRTARIS deelt mede, dat de Bond gisteren telefonisch heeft medegedeeld, dat er dien dag in Middelharnis een technisch rapport gemaakt zou worden, dat vernietigend zou zijn voor den directeur van het gasbedrijf te Dirks land. Er werd medegedeeld: dat rapport ontvangt LI rechtstreeks van iemand uit Middelharnis, die het gemaakt heeft en voor dat rapport staat het hoofdbestuur van den Bond in en neemt dit voor zijn verantwoording. De Secretaris vervolgt: het hoofdbestuur neemt hier dus iets voor zijn ver antwoording, waarvan het niet weet wat er in zal staan, want het moest toen nog gemaakt worden. Men deed het beste zoon rapport naast zich te leggen. De VOORZITTER: Neen, laten we het niet naast ons neerleggen, maar goed onderzoeken. We moeten ons dan maar even in de technische kwestie inwerken. Wel is de onderteekening wettelijk niet juist om het hier in behandeling te nemen, maar als de Bond nu telefonisch machtiging geeft, is het toch ook wel goed. Spr. schorst hierop de vergadering, waarop een be spreking met den directeur van het gasbedrijf plaats heeft. Nadat de openbare vergadering weer is her opend bemerken we aan de groene tafel den heer Van Gangelen, directeur der gasfabriek. De heer DE BONTE begint allereerst om de beschuldigingen, die tot het ontslag van De Bruin hebben geleid, te bestrijden op grond, dat de genoemde feiten reeds 2 jara en langer ge leden zijn geschied, althans wat de voornaamste feiten betreft. De Bond van Overheidspersoneel heeft toegegeven, dat fouten zijn gemaakt, doch acht ook deze straf te zwaar. Het deskundig rapport getuigt van verschil lende opvattingen, waarom het voor den Raad moeilijk is een oordeel te vellen. De VOORZITTER zegt, dat de opsteller van het technisch rapport de samenstelling van het gasbedrijf niet kent. De heer DE BONTE: In enkele onderdeelen kan dat juist zijn, maar wij mogen zonder meer dat ropport niet opzij schuiven. De fouten van De Bruin worden in het rapport van Van Gan gelen zeer kort saamgevat en dan vermeldt het feiten, die langer dan 2 jaar gebeurd zijn. Spr. was van meening, dat deze pas geschied waren en hij meent, dat het niet opgaat iemand daar nu nog voor te straffen. Als hier een werklieden- reglement was geweest, zou deze geschiedenis anders zijn verloopen. Het rapport van den directeur is onvolledig. O.a. is het uitgaan der lantaarns ook bij andere stokers voorgekomen. De DIRECTEUR, het woord verkrijgende, zegt, dat het hem verheugt, dat De Bonte het laatste feit heeft genoemd, want als bewijs, dat het personeel onbetrouwbaar is, moge dienen, dat Olivier op een avond tegen Boudewijn zeide, dat het licht der lantaarns zeer slecht was. Op zijn vraag naar de juistheid daarvan, zei eerst genoemde, dat het licht zeer goed was geweest. Dat verschil in mededeeling moet dus een be doeling hebben. De heer DE BONTE zegt, dat het uitgaan der lantaarns ook gebeurd was op 45 Dec. toen Oorbeek stoker was. De DIRECTELIR: Die kijkt goed uit De heer DE BONTE: Des te erger De VOORZITTER: Oorbeek heeft wel eens een briefje van De Bruin in zijn zak gevonden De heer DE BONTE: Dat is al een jaar geleden én het staat ook in het rapport. Wij'" kunnen, aldus spr., dit alles opzij zetten, want aan de vakbekwaamheid van De Bruin wordt niet getwijfeld. Het karakter van ieder mensch is anders en al zijn er fouten gemaakt, dan is straf met broodeloosheid te zwaar. De Bruin is nu al 3 weken zonder inkomsten en hij zal na dit geval wel genezen zijn en mocht dat niet het geval zijn, dan zal hij op spr.'s steun niet -behoeven te rekenen. De VOÓRZITTER antwoordt, dat de direc teur reeds eerder met ontslag gedreigd heeft. Het ging dan een paar dagén goed ,maar het was weer spoedig hetzelfde. Wij kunnen toch, ten koste van het bedrijf, zoo'n persoon niet handhaven De heer DE BONTE: Alleen de laatste feiten komen in aanmerking voor straf, maar die zijn niet zoo zwaar, dat daarvoor ontslag gegeven moet worden. Als De Bruin twee jaar geleden nalatig was, had dat toen moeten worden gezegd. Zoeteman heeft wel betoogd, dat we een werk man niet tegenover een directeur kunnen hand haven, maar spr, meent, dat de directeur wel zoo hoog zal staan, dat hij de juiste verhoudin gen niet uit het oog zal verliezen. De VOORZITTER: Ik vind de straf ook te zwaar, maar waarschuwen helpt bij dezen man toch niet. De heer DE BONTE is er niet tegen, dat er straf gegeven wordt, hetgeen dan een 'betere uitwerking zal hebben. Weth. VAN DER POEL is eerst op de hand van De Bruin geweest, maar Van Gangelen heeft hem overtuigd, dat hij niet gehandhaafd kan blijven. De heer BUTH zegt, dat 'het ontslag voor dezen man een harde zaak is.- De bedenkingen van De Bonte mogen juist zijn, maar daar staat tegenover, dat ieder zijn plicht moet kennen en in dit geval heeft de directeur geduld genoeg gebruikt. Een slapend stoker is niet te gebruiken. Dat is te gevaarlijk. Spreker zou de verant woording niet op zich kunnen nemen. De heer GELUK is het met Buth eens. Weth. ROODZANT betocgt, dat hij oor spronkelijk ontslag ook te zwaar vond, maar na de deskundige voorlichting is handhaving moeilijk, hoewel hij het zeer betreurt. De heer SMIT is ook droevig gestemd over het feit, dat De Bruin broodeloos wordt ge maakt en meent, dat ontslag niet noodig is. De heer DE BONTE zegt, in antwoord aan den heer Buth, dat gevaar voor het bedrijf niet aanwezig is geweest en al was dat zoo, dan is de directeur reeds langer dan 2 jaar in zijn taak tekort geschoten. Als de Raad het ontslag handhaaft, kan dat vérstrekkende gevolgen heb ben. We hebben daareven aan den boekhouder van het Algemeen Armbestuur ontslag verleend, maar deze kon zijn straf ontloopen, omdat vrindjes hem uit dat gevaar hebben gered. De heer ZOETEMAN zegt nogmaals, dat een slapende stoker gevaar oplevert. De heer DE BONTE: Och, er vliegt niets door in de lucht De DIRECTEUR geeft dat toe, maar als de motor stil blijft staan, verdwijnt veel gas door de retorten. De heer ZOETEMAN: Er kunnen toch on gelukken gebeuren De heer DE BONTE: Dat kan daardoor niet. De Bruin wordt noodeloos geslachtofferd. Weth. ROODZANT: Och, hij zal wel weer ergens werk vinden. De heer DE BONTE: Wie neemt nu een vent van 50 jaar in dienst. Door ontslag wordt de man financieel en moreel vermoord. Men moet echter niet denken met ontslag van deze zaak af te zijn. Ook de Raad van State spreekt een woordje mee. Ik waarschuw, en geeft De Bruin nog eën' kans. Tot stemming overgaande, werd aan De Bruin ontslag gegeven met 5 tegen 2 stemmen, de heeren De Bonte en Smit. De heer DE BONTE stelt hierna voor het ontslag eervol en als niet gevraagd te verleenen, omdat dan De Bruin in aanmerking komt voor uitgesteld pensioen. De VOORZITTER heeft hiertegen formeele bezwaren, welke door velen worden gedeeld. Na een breedvoerige discussie werd ten slotte toch met algemeene stemmen besloten het ont slag zoodanig te formuleeren, dat De Bruin op

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 2