Gevatte Koude "r V ergadermget». Burgerlijke Stand Binnenland. Gemengd Nieuws. VARIA. Marktberichten, Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Fiakkeeschen Boerenbond* Mijnhardt's Poeders Uitslag Verkoopingen. schen generalen staf in het eerste decennium dezer eeuw had in zijn operatieplan opge- nomen een opmarsch van Duitschetroependoor het zuidelijk deel van Nederland, omdat hij Süa veramnSeeDn den opmarsch^doa,Ne- derlandsch gebied doen vervallen, hoe moeilijk dat voor het Duitsche leger was, omdat hij me aannam dat Nederland lijdelijk zou berusten in neutraliteitsschending en daardoor te veel troepen aan het opmarcheerend Duitsche leger zouden worden onttrokken. R. A. d. O. XXXI. De voorzitter zou de voorhoede leiden, terwijl de secretaris de taak van Schout bij nacht werd opgedragen en de achterhoede moest aanvoeren. Behalve dan, dat één der Ouddorpsche leden in een sloot sprong in plaats er over, liep deze expeditie zonder ongelukken af. t Was voor menigen Fiakkeeschen landbouwer om van te watertanden, heele kavels, soms twee aaneen- gelegen, bezaaid met één gewas, b.v. tarwe, waardoor men overzicht had over 20 a 30 bun ders tarwe, erwten of eenige andere vrucht. Andeweg en De Vos werden door den voor zitter dank betuigd voor hunne gastvrijheid, en toen ging de karavaan weer scheep. Daar de maaltijd bij Meijer pas om half zes zou plaats hebben en er dus minstens nog één uur kon worden benut voor wat anders, werd het aanbod van den kapitein aangenomen, om het eilandje rond te varen. Dus werd de steven Oostwaarts gericht Onbewolkt was de lucht en heet brandde de zon het dek der boot, welke blijkbaar niet op haar gemak was in dit vreemde sop. Toch voer ze rustig, tot opeens een lichte schok den pas sagiers, meerendeels aan dek, opschrikken deed Het bleek, dat de boot in dit voor haar on-, bekende gebied den weg bijster was geraakt en als rotsvast zat op het slik. Woest sloeg de schroef Nu achter dan weer vooruit, met het eenigste gevolg: een modderige zee De Flakkeesche boeren zaten in het „Vuile gat" gevangen op hun mooie boot. 't Rapport van den gezagvoerder was alles behalve bemoedigend de eb zou nog wel ander half uur aanhouden, zoodat met anderhalf uur vloed de boot misschien losraken zou. Gemeen schap met Flakkee was niet te krijgen, zoodat men genoodzaakt was zich lijdelijk te schikken in het onvermijdelijke. En dat beteekende nogal wat Zonder lectuur, geen enkel muziekinstrument, niets, letterlijk niets, was er aan boord, dat de schipbreukelingen kon opmonteren. Er werd uitgerekend, dat men met een beetje geluk, misschien nog bijtijds te Middelharnis-ba- ven zou kunnen landen om de laatste treinen, het eiland in, te kunnen halen. Dan bleef de maaltijd bij Meijer wel onaangeroerd. Dat was erg, heel jammer zelfs. Maar men kon dan thuis komen. Dus redeneer'end en filosofeerend be gonnen sommigen hun maag te voelen en de ge reedgemaakte broodjes aan te spreken tot heil van het buffet. Allerlei berekeningen kon men beluisteren menigte van vragen werden beant woord, door den Voorzitter, wiens onverwoest baar optimisme aanstekelijk werkte op menigeen die gingen veronderstellen, dat de boot vast- geloopen was om den hofmeester van zijn eet waren af te helpen En niets was minder waar. 's Voorzitters overtuiging was, dat er aan den wal vrienden waren achtergebleven die wel zouden zorgen, voor zooveel voorzorg hier baat brengen kon. Eindelijk na drie en een half uur wachtens ging de boot drijven. Eigenaardig was, dat geen hoerageroep of ge juich deze gebeurtenis bekroondeMen was immers totaal ongevoelig geworden voor elk ge- beuren, de teleurstelling was volmaaktMen iy£iou nu maar lijdelijk afwachten welke tegensla gen er nog in het verschiet lagen. Heel in de verte op de rivier zag men de rookpluimen van „De Schelde", welke den dienst Hellevoetsluis—Middelharnis waarnam voor den „Minister" en men had goede hoop, dat men nog bijtijds zou kunnen landen, om de treinen te be reiken, En zoo was het inderdaad De „Minis- Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vast. zittende Hoest, gebruike men Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop 1 Vraag ze Uw Drogist ter" meerde langs „De Schelde", waar onze al toos strenge, doch behulpzame en vriéndelijke heer j. Hoolboom, hoofd-controleur bij de R.T.M., met uitgestrekte armen als zegeuend voor de loopplank stond en verzocht den Voor zitter van den Boerenbond te spreken. „Wel" zei de heer Van der Koogh, „wat zul len we nu weer hebben „Mijnheer" zegt Hool boom, „op het zijspoor naast den Plaatschen trein, staat een extra trein voor U en Uwe leden om U te vervoeren naar Middelharnis. Ge kunt dan in Hotel Meijer eten én wat ge nog meer wenscht te doen van avond als de laatste trein uit het eiland binnen is worden de leden Uwer vergadering, langs de geheele lijn in beide richtingen kosteloos vervoerd in extra treinen," Deze belangrijke mededeeling had op het groo- te aantal toehoorders, tweeëerlei uitwerking. Eén groep uitte zich in een „leve de R. T. M." en een andere mopperde en vond het een schandaal dat ze zich te goed hadden gedaan aan die kale ordinaire broodjes. Doch hoe het zij t deel dat zich had opgegeven voor den maal tijd en niet rechtsreeks huistoe keerde met de leden uit Middelharnis en Sommelsdijk stapten in onzen expres, welke de gewone diensten voor uit reed tot den Oudendijk waar het groote ge zelschap uitgelaten werd, als zijnde de kortste weg naar de restauratie. Over het algemeen stelde men zich van den maaltijd geen hooge verwachtingen meer. De soep zou koud, de aardappelen stijf zijn. 't Zou zijn geld waar schijnlijk niet waard zijn doch, enfin, men was behouden aan land gekomen, dat was alles waard De aankomst in te tot eetzaal herschapen con certzaal was één groote verrassing De tafels Waren gedekt, eenigszins sober doch met smaaK versierd. Vóór de bestuurstafel stond U. J. Mijs, burgemeester, die in humoristische, en hartelijke Woorden de schipbreukelingen het welkom toe riep, en uitnoodigde plaats te nemen en zich niet onbetuigd te laten aan wat nu te gebeuren stond. Het bleek nu dat de voorzitter niet te ver geefs op vriendenhulp had gerekend. Toen de boot over tijd véél over tijd zelfs weg bleef werd door den burgemeester een onder zoek ingesteld bij varensgezellen die beweerden met volkomen zekerheid, dat een zeewaardig schip als de „Minister" een orkaan zou kunnen trotseeren, dus bij schitterend bladstil zomer weer onmogelijk schipbreuk kon hebben geleden, doch dat de Minister zich had moeten wachten zich zóó ver beneden zijn stand in zoo'n vuile buurt te wagen. De eb in het onbekende gat zou waarschijnlijk de stuurlui parten hebben gespeeld, en dat ze om een uur of zeVen wel boven water komen zou. Dit was voor den burgemeester een op'enba- ring Direct ging hij middelen beramen en uit voeren in het belang der pleiziervaarders. Er werd overleg gepleegd met de Directie en het stationspersoneel, waaraan we onzen extra dienst te danken hadden. Ook nam hij zijn maatregelen tegen de be hoefte der maag van de vermisten. Gelukkig was er ten tijde der groote oorlogs ellende óók uitgevonden de „Hooikist" die Z. Edelachtbare nu op proef stellen zou en deze proef slaagde schitterend. Geen koued soep en andere lauw-warme gerechten, doch onder de bekwame leiding van restaurateurs zooals Hotel Meijer bezit, werd een maaltijd opgediend, welke onder normale omstandigheden niet anders, noch beter had kunnen zijn. Ondanks het ongelegen uur, waardoor enkelen, om onrust onder hun huisgenooten te voorkomen, huistoe waren ge reisd, zaten nog 52 personen aan. Er werden woorden gesproken van hulde aan de familie Meijer voor hun conserveeringskunst, van dank aan den Burgemeester, van erkentelijk, heid aan de R. T. M. en óók van waardeering aan den Voorzitter die onder de grootste tegen slagen er den moed in trachtte te houden. Ook kwam nu de vriendschap en saamhoorigheid be ter en mooier uit dan in oogenblikken van voor spoed en toen de zaal verlaten werd bepaalde de Voorzitter dat de vergadering zou worden gesloten op 't perron van de tram. In nachtelijke optocht schreed de karavaan naar het station, waar de Voorzitter naar waarheid getuigen mocht dat door deze zomervergadering de ban den tusschén de Flakkeesche boeren nauwer en inniger waren aangehaald, hetwelk tot heil zou zijn voor Flakkee. GOEDEREEDE. Uitslag van de openbare vrijwillige verkoo- ping van bouw- en weiland onder de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam, in Oud en Nieuw-Westerloo, Groote en Kleine Zuider polder, Altena, Ouden Oostdijk, Adriana- en Halspolder, tezamen groot 26 H.A., 97 Aren, 8 centiaren, of 58 Gemeten, 219 Roeden Voorn- sche Maat, ten; verzoeke van den heer Joh. Lodder Jacz. te Goedereede, op Woensdag 14 Januari 1931 bij inzet, des nam. 2 uur, in het Lagement „De Gouden Leeuw", ten overstaan van Notaris P. T. v d. Berg te Goedereede. Koop 1. 0.64.80 H.A. of 1 G. 123% R. V. M. bouwland in Oud-Westerloo1770 J. v. d. Bok te Ouddorp. Koop II. 0.74.70 H.A. of 1 G. 188 R. V. M. bouwland in. Oud-Westerloo: 1830 H. Ale- man Tz te Ouddorp. Koop'III. 0. 52.15 H.A. o fl G. 40^ R. V. M. bouwland in Oud-Westerloo: 1290 L. Hamee- teman Johz. te Ouddorp. Koop IV. 0.52.15 H.A. of 1 G. 40% R. V. M. bouwland in Oud-Westerloo: 1340 Joh. Tanis Tz. te Ouddorp. Koop V. 0.52.15 H.A. of 1 G. 40J^ R. V. M. bouwland in Oud-Westerloo: 1300 F. Witte Ez. te Ouddorp. Koop VI. 0.74.25 H.A. of 1 G. 185^ R- V. M. bouwland in Oud-Westerloo: 1830 A. van Erkelens te Goedereede. Koop VII. 0.60.60 H.A. of 1 G. 96 R. V. M. bouwland in Nieuw-Westerloo: 1500 E. Meijer Tz. te Ouddorp. Koop VIII. 0.56.65 H. A. of 1 G. 70 R. V. M. bouwland in Nieuw-Westerloo: 1410 E. Meijer Tz. te Ouddorp. Koop IX. 0.63.35 H.A. of 1 G. 114 R. V. M. bouwland in Nieuw-Westerloo: 1600 E. Meijer Tz. te Ouddorp. Koop X. 0.91.23 H.A. of 1 G. 296 R. V. M. bouwland in Nieuw-Westerloo: 2320 W. Tanis K.Wz. te Goedereede. Koop XI. 0.91.55 H.A. of 1 G. 298 R. V. M. bouwland in Nieuw-Westerloo: 2300 J. Ale- man Tz. te Ouddorp. Koop XII. 0.89.45 H.A. of 1 G. 284 R. V. M. bouwland. Grooten Zuiderpol'der: 2010 W. Tanis Jz. te Goedereede. Koop XIII. 1.02.55 of 2 G. 70 R. V. M. bouwland, Grooten Zuiderpolder: 21130 L. Komtebed te Goedereede. Koop XIV. 0.95.80 H.A. of 2 G. 26 R. V. M. bouwland, Grooten Zuiderpolder: 2000 P. Voogd Pz. te Goedereede. Koop XV. 0.96.90 H.A. of 2 G. 33 R. V. M. bouwland. Grooten Zuiderpolder: 2050 J. Tanis H.E.Cz. te Ouddorp. Koop XVI. 0.97.70 H.A. of 2 G. 38% R. V. M. bouwland, Grooten Zuiderpolder: 2000 H. C. van Wezel te Ouddorp. Koop XVII. 1.00.30 H.H. of 2 G. 55 R. V. M. bouwland, Grooten Zuiderpolder: 2020 Arn. van Wijk te Goedereede. Koop XVIII. 0.80.95 H.A. of 1 G. 229 R. V. M. bouwland, Grootx Zuiderpolder: 2170 A. Sperling te Ouddorp Koop XIX. 0.96.80 H.A. of 2 G. 32^ R- V. M. bouwland, Grooten Zuiderpolder: 2360 A. Sperling te Ouddorp. Koop XX. 0.53.70 H.A. of 1 G. 51 R. V. M. bouwland, Kleinen Zuiderpolder: 1060 P. Bosland Kz. te Ouddorp. Koop XXI. 0.51.90 H.A. of 1 G. 39 R. V. M. bouwland, Kleinen Zuiderpolder: 1010 A. Sperling te Ouddorp. Koop XXII. 0.52.65 H.A. of 1 Q 44 R. V. M. bouwland, Kleinen Zuiderpolder: 1010 J. Komtebed Jz. te Ouddorp. Koop XXIII. 0.51.65 H.A. of 1 G. 37^ R. V. M. bouwland, Kleinen Zuiderpolder: 1010 H. Aleman Tz. te Ouddorp. Koop XXIV. 0.19.80 H.A. of 129^ R. V. M. bouwland op Altena, met de twee daarop staande rennen: 1070 L. Komtebed, Goedereede Koop XXV. 1.22.80 H.A. of 2 G. 202 R. V. M. bouwland, Ouden Oostdijk: 1620 J. Komtebed te Ouddorp. Koop XXVI. 0.59.70 H.A. of 1 G. 90 R. V. M. bouwland, Ouden Oostdijk: 720 J. v. d. Houten Jz. te Goedereede. Koop XXVII. 1.21.10 H.A. of 2 G. 256^ R.V. M. weiland, Ouden Oostdijk1640 A van Erkeléns te Goedereede. Koop XXVIII. 0.98.10 H.A. of 2 G. 41 R. V. M. bouwland, Adrianapolder: 2000 J. Grin- wis Lz. te Ouddorp. Koop XXIX. 1.01.80 H.A. of 2 G. 65 R. V, M. bouwland, Adrianapolder: 1630 M. Mijnders te Stellendam. Koop XXX. 1.02.70 H.A. of 2 G. 71 R. V. M. bouwland, Adrianapolder: 2030 M. Mijnders te Stellendam. Koop XXXI. 0.85.90 H.A. of 1 G. 261 R. V. M. bouwland, Adriapolder: 1650 H. C. van Wezel te Ouddorp, Koop XXXII. 0.86.10 H.A. of 1 G. 262% R. V. M. bouwland, Adrianapolder: 1570 H. C. van Wezel te Ouddorp, Koop XXXIII. 0.86.50 H.A. of 1 G. 265 R. V. M. bouwland, Adrianapolder: 1770 H. C. van Wezel te Ouddorp. Koop XXXIV. 0.98.60 H.A. of 2 G. 44 R. V. M. bouwland, Halspolder: 1720 M. Meijer te Stellendam. MIDDELHARNIS. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Vrijdag 16 Januari 1931, des namiddags 2.30 uur. Te behandelen: 1Ingekomen stukken. 2. Verzoek van de leden Struik, v. d. Meide, Slis, Kcese en Vroegindeweij Wz. tot het beleggen eener raadsvergadering inzake rioleering. 3. Aanvraag bestuur Bijzondere LLL.O. school om voorschot voor 1931 krachtens art. 101 Lager onderwijswet 1920. 4. Verzoek landarbeidersbonden om werkver schaffing of anders instellen steunregeling voor uitgetrokken leden. 5. Aanvraag N.V. E.M.G.O. tot volstorten aandeelen. 6. Aanwijzing stemlokalen. 7. Schrijven van Ged. Staten tot toekenning van bijdragen in de kosten van verkeers- verbeteringen. SOMMELSDIJK. GetrouwdFranciscus de Kok 24 jaar te Vlaardingen en Jannetje Gouswaart 25 jaar alhier. ZUIDLAND, (over de maand December). GeborenCornells, z, v. L. Jansens en F. L. JansensDirk, z. v. Fr. van Deventer en J. M. Pieters; Cornells Jan, z. v. J. M, Weeda en A, van Strien; Jan Adriaan, z. v. J. P. Over. aauw en J, van der Jagt; Willempje, d. v. P. van Rij en N. KomijnGerrit, z. v. D. de Fijter cn G. Hagenbeek; Hermanie Gerritje, d. v. H. van Rij en F. Klaassen. Getrouwd: Jan Groenewegen met Lidewij BevaartJan van der Mcijde met Geertrui Nobel; Laurens van der Noll met Maria Landman. Overleden: Jacob Kleijburg, lj en 6 m. z. v. L. J. Kleijburg en F. van Meurs. GOEDEREEDE- STELLENDAM. Verzoek om bezwaren op te heffen. In den Provincialen weg tusschen Goedereede en Stellendam bij den z.g. „Ooievaar" bevindt zich even voorbij het kruispunt van den weg metd en grooten Zuiderpolderschen Dijk een steenen duiker, die aan weerszijden ijzeren hek jes ter afsluiting heeft. Vaak vernam men klachten, dat motorrijtuigen van langere afmetingen, als groote personen- én verhuiswagens, alsmede autobussen bij bet pas- seeren van den duiker moeilijkheden onder vinden. Alleen geroutineerde autorijders gelukt het de bocht en den duiker door langzaam en voorzichtig manoeuvreeren in eens te nemen. De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land richtte tot den Prov, Waterstaat in Zuid- Holland het verzoek, aa ndit bezwaar tegemoet te komen. PAARDENMONSTERINGEN. De eerste, in dit jaar te Willemstad gehouden algemeene, maandelijksche paardenmonsteringen, voor een ieder, met of zonder te verkoopen paarden, van elke soort, steeds vrij toegankelijk, aan de stallen en op het terrein, achter Hotel ,,d' Oranje Sociëteit", P. E. J. Sonneveld (tel. 18), die tegen matige vergoeding alle verlangde zorgen gaarne op zich neemt, blijft nader be paald op Maandag 26 Januari 19931, des na middags vanaf ongeveer 3 uur (Woensdag 28 Januari d.a.v. paardenmarkt te Gorinchem). In het besef, dat een maar nabij zijnde ge legenheid, tot geregelde afzet van paarden uit West-Noordbrabant en van de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden in het wel begrepen oeconomisch belang dezer landstreek is en het, bij de nog steeds beteekenisvolle paardenhandel reeds zoo gunstig bekende, gaarne bezochte Willemstad met zijn veelal directe boot-, tram- en autobusverbinding (Rotterdam, Breda en Dordrecht (tram en boot), Breda (autobus via Zevenbergen, tram over Oudenbosch), Roosen daal tram en autobus), Middelburg, Goes en Zierikzee (boot), Ooltgensplaat (op tijdig ver zoek aan Hotel ,,d' Oranje Sociëteit" zie boven extra boot R. T. M. v.v.), Numans- dorp (boot) daarvoor de meest aangewezen plaats is en bij ophanden zijnde belangrijke ver- keersverbetering hoe dichter bij het doel, des te meer helpers -het centrale verkeersknoop punt aan den vasten wal voor de bovengenoem de gebieden en ook internationaal van beteeke- nis, beloofd te worden, is er van verschillende zijden reeds regelmatig, ook weer op de eerst volgende paardenmonstering, aanbod en vraag naar onderscheiden soort paarden. Steeds meer handelaren en landbouwers mo gen hun voorbeeld volgen Nog zij opgemerkt, dat de R. T. M. behalve eventueel een extra boot Ooltgensplaat-Willem- stad v.v. ook reeds 25 reductie op de vrachtprijzen voor paarden naar en van de mon stering toestaat, de vrachtbrieven of andere be wijzen moeten dan aan Hotel ,,d' Oranje Socië teit" worden gewaarmerkt. MASSA-ONTSLAG BIJ PHILIPS OP KOMST? Naar de Limb. Koerier van bevoegde zijde verneemt, zijn in het begin van 1930 bij Philips te Eindhoven 2500 arbeiders ontslagen, hetgeen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar is gevolgd door een nieuw ontslag van 2000 arbeiders. Thans moet een nieuw massa-ontslag op komst zijn. Het gemeentebestuur en de Arbeidsbeurs te Eindhoven treffen reeds voorbereidende maat regelen om den schok op te vangen. DE WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN TE LEIDEN DOOR EEN WERLOOZE MET STOELEN GEGOOID. De wethouder zeer pijnlijk geraakt. Op 23 December j.l. werd de werklooze I. v. d. Post te Leiden aan werk geholpen aan de gemeentelijke gasfabriek 'te Leiden, v. d. Post weigerde echter dit werk te aanvaarden, reden waarom hij voor het verkrijgen van steun werd uitgesloten. Sedert dien heeft hij eenige malen getracht weer steun te verkrijgen, hetgeen hem werd geweigerd. De wethouders voor sociale zaken, de heer T. S. Goslinga, heeft echter j pogingen in het werk gesteld, toch werk voor den man te vinden, hetgeen hem tenslotte bij de firma Splinter te Oegstgeest gelukt is. Eenige dagen daarna vervoegde de man zich opnieuw bij den wethouder en deelde hem mee, dat hij bij deze firma aan het werk was gegaan, dat hij aan het einde der week zijn loon zou ontvangen, doch dat hij tot dien tijd geheel zonder geld was. De wethouder gaf hem tóen wat geld. Ten hoogste verwonderd was de heer Goslinga, toen de man Woensdagmiddag op zijn spreekuur in zijn werkkamer ten stadhuize verscheen. De man eischte weer geld. Toen de wethouder hem onder het oog bracht, dat dit niet meer noodig was, daar hij nu werk had, zeide de man, dat hij den wethouder had voor gelogen, dat de genoemde firma hem nog niet gebruiken kon, en dat hij weer geld wilde heb ben. De man wond zich hierbij hoe langer hoe meer op, uitte allerlei dreigementen aan het adres van den wethouder, gooide zijn jas uit en nam een paarz ware eikenhouten stoelen uit het vertrek van den wethouder op en slingerde die in de richting van den heer Goslinga. Deze, die achter zijn lessenaar zat en alleen in de kamer was, kon zich niet uit de voeten maken en kreeg een stoel tegen den arm en een anderen tegen' de knie, waardoor deze lichaamsdeelen zeer pijnlijk werden getroffen. Op het lawaai kwamen eenige ambtenaren uit een andere kamer toegesneld om den wethouder te hulp te komen. Op dit oogenblik kreeg Van der Post een flauwte of deed hij, alsof hij die kreeg. Hij werd naar het politiebureau over gebracht en is opgesloten. De wethouder heeft verder zijn spreekuur ge houden. Maar het been, ter hoogte van de knie, deed hem nog veel pijn. VERLATEN SCHIP. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben Vlaamsche visschers op de Noordzee een geheel verlaten motorzeil'schip aangetroffen. Aan boord bevond zich een groote lading tabak. Het schip werd naar Blankenberge gesleept. Om trent het lot van de bemanning verkeert men in het onzekere. Later bleek het een smokkelschip te zijn van Fransche nationaliteit. SLECHTE ADMINISTRATIE VAN EEN PENNINGMEESTER. Een valsche aangifte van inbraak. Te Wageningen deed Zondag de fabrieks arbeider M. K„ penningmeester van de afdeeling Wageningen van den Nederl. Bond van Fa brieksarbeiders, bij de politie aangifte, dat bij hem zou zijn ingebroken en een geldkistje, in houdend 350 a 400, gestolen. Bij het ingestelde onderzoek werden echter geen sporen van braak gevonden. Een familie lid ontdekte in den tuin het geldkistje. De po litie nam K. mee naar het bureau, waar het kistje geopend werd; er bleek nog ruim 33 in aanwezig. Bij een huiszoeking werd, op ver schillende plaatsen verstopt, een bedrag van ruim 200 gevonden. De politie heeft toen de boeken van K. in 'beslag genomen, waarbij bleek, dat de administratie niet in orde was. Volgens e'en voorloopige schatting heeft K. een tekort in kas van ruim 600. Hij is aangehouden en heeft ten slotte bekend, de inbraak gefingeerd te hebben, ten einde het te doen voorkomen, dat het verdwenen geld hem ontstolen was. Woensdag is hij ter beschikking van de jus titie te Arnhem gesteld. EEN INDRINGER. Een onbekende man is Dinsdag door middel van opensluiting binnengedrongen in een perceel aan de Regentesselaan te 's-Gravenhage. Hij vroeg de bewoonster, mevrouw J. G. O., die alléén thuis was, om geld. Zij wilde hem iets geven en begaf zich daartoe naar een kastje in de kamer, waar zij zich bevond en trok een lade open, waarin een bankbiljet van 100 en ongeveer 80 guldens lagen. Toen zij het licht wilde opsteken, vergiste zij zich door op een verkeerd knopje te drukken, waardoor een bel, bestemd voor het keukenpersoneel, overging. De indringer zag toen kans een handvol guldens uit de lade te stelen' en te verdwijnen. Ongeveer 20 wordt vermist. DE VOLKSTELLING. Een vriend van mij, die meehelpt om 't Getal des volks te tellen, Heeft me verteld van wat-ie d'r Zooal mee had te stellen Hoewel hij 't ambtnaarsvakgeheim Niet graag wou overtreden, Vertelde hij me toch wat van Z'n wederwaardigheden. Zoo ging hij ergens vragen om De ingevulde staten, De juffrouw die 'begreep hem niet, En liet 'em kalmweg praten Maar plots'ling schrok ze en ze liet Zich 'n leelijk woord ontglippen, „Die groote kaarten O, die zit M'n broertje stuk te knippen Een ander vroeg hem, of-ie soms Een nieuwe kaart kon koopen, Hij 'had per ongeluk al dé inkt Er over laten loopen. Dan kreeg-ie weer een kaart terug, Die flink van vet voorzien was, „Dat gaf niet", zei de juffrouw, „daar 't Maar Bleu-Band margarien was." Het aantal kopjes koffie, dat Hij binnen kreeg te werken, Was kolossaal sigaren, o, Van allerhande merken Als dat zoo doorgaat, zei die me, Dan loop ik heel gauw binnen, Ik kan d'r onderhand al wel Een zaakje mee beginnen Nauw stond hij onder aan de trap Met al z'n paperassen, Of men moest even hoven-toe Op 't eten te gaan passen Soms werd de invul karrewei Weer „even" afgebroken, Doordat men bang was, dat de melk Weer over zou gaan koken. i 't Invullen zelf, dat ging nog al, Hij was zoo wat tevreden, Maar, men wist slecht, wanneer men in Het huw'lijk was getreden „Es kijke", kreeg je meestentijds Zoo ongeveer te hooren, „We ware net 3 jaar getrouwd, Toen Teunis werd geboren. Dat is de oudste zoon van Jan, Je weet wel, da's me zwager, En die loopt nu al weer een jaar Met Maaike van den slager. ('k Bedoel me zwager niet, maar Teun) Ja, die zal achttien jaar zijn, Es kijke, nou, ik denk da' wij Ruim twintig jaar een paar zijn." „Wa'blief, de datum zoo precies, Mo'i' die dan ook al wete Kom dan maar 's as me man d'r is, Die ben ik glad vergete Eén' and're juffrouw, waar hij kwam, Was liefst maar blijven zwijgen, Uit haar, die anders zóóveel zei, Was nu geen woord te krijgen Men had haar blijkbaar bang gemaakt, Dat 't aankwam op betalen, 't Was voor de fiscus en die keek Of er wat was te halen We zijn geteld, weet U waarom Ik daarop zoo gesteld ben Schoon 'k ben getrouwd, is 't toch gebeurd, Dat ik es méégeteld ben ONZE ZEEVAART-UITDRUKKINGEN. In onze spreektaal is een groot aantal uitdruk kingen aan het zeevaartbedrijf ontleend. De zee manstaal is de Nederlandsche taal Zoo neme men bijvoorbeeld het woord „zeil"; hoe dikwijls komt men dit tegen niet slechts in onze zeemanstaal, maar ook in onze gewone omgangstaal al wijzigde zich dan ook de zeevaart en al maakte het zeil plaats voor de stoommachine. Nog altijd halen wij „de zeilen in top" wan neer er sprake is hetzij van iets triomfantelijks uithalen, of dat een hooge staat wordt gevoerd, zelfs spreken we dan in voortgezette zeemans taal van „bram boven bram voeren". De oor spronkelijke bedoeling van de uitdrukking was evenwel, dat men het zeil zoo hoog mogelijk ophaalde, hetgeen bij zwaren storm gevaarlijk voor het schip was. Dus waarschuwde onze wijze voorouders elkaar reeds: „Haelt u seyl niet te hoogh". De Engelsche zeevaarders namen de uitdrukking van ons over en zij spreken er nog, te zee en te land, van „to carry it high". Dan spreken we nog altijd van „het zeil voor iemand strijken", ongeveer het tegenovergestelde van de vorige uitdrukking, omdat men hier het zeil laat zakken. Vroeger was het op groote zeilschepen een teeken van eerbied om het zeil een weinig te laten zakken; naderhand kreeg de uitdrukking de beteekenis van iemand als een meerdere erkennen. Vondel dicht reeds in zijn tijd: Noch waer 't voorzicbtigheit te wijeken En leeren 't zeil bij tijts te strijeken. In verschillende talen vindt men onze zegs wijze onveranderd terug. De Duitschers spreken van: „vor einem die Segelstreichen", de Fran- schen van: „caler la vile". Daar is de steeds nog gangbare uitdrukking „alle zeilen bijzetten", soms uitgebreid tot: „de bramzeilen, de fok, de topzeilen, bijzetten". De ■beteekenis er van ligt voor de hand: hoe meer zeil op, hoe harder gang kreeg het schip; in overdrachtelijken zin wordt de zeemansuitdruk king gebruikt, wanneer men alle middelen te baat neemt, om een doel te bereiken. De Duit schers, Engelschen en Franschen gebruiken een zelfde beeldspreek, waarschijnlijk lijnrecht uit onze Nederlandsche zeemanstaal overgenomen „Alle Segel aufspannen", „mettre toutes voiles dehors", „to make all sail". Het zeil vindt men aldus nog dagelijks in onze volkstaal terug Komt ook niet de landrot wel eens „met een nat zeil thuis" Vroeger mas het gewoonte aan b:ord de zeilen te begieten wanneer men in den wind op moest, ze vingen dan meer wind en het laveeren ging makkelijker. Omdat een dronken man ook over straat laveert al weer een overgenomen zeemanswoord heet het van hem, dat hij met een nat zeil loopt. Zelfs zijn er misschien nog wel, die zich belde uitdrukkingen tegelijk herinneren in het Oud- Hollandsche drinkleidje Met natte seijlen ist goet laveeren, Die mij veel drinckt salt oock wel leeren. Men kan echter ook „met een opgestreken zeil thuis komen". De technische verklaring van „opstrijken" dus zeker geen uiting van minder zijn of onderdanighheid. Branie kwam dan cok 't oorlogsschip met opgehaalde zeilen op den vijand toegezeild om het aan te vallen. Veel vroeger heette het „opgehaelt" pas in de acht tiende eeuw een („opgestreken zeil". In de spreektaal is de zegswijze overgenomen voor iemand, die driftig of toornig iets doet. De Engelschman zegt het ons nog ongeveer na: „to be in one's high ropes". Eindelijk vinden we ons zeil nog terug bij het „onder zeil gaan", oorspronkelijk letterlijk toegepast op 't vertrekkende schip, dat de zeilen hijscht, ,,'t seil gaan", en in de drie verschil lende talen eveneens en juist zoo gebruikt „unter Segel gehen"; „to go under sail" en „aller sous voile" Hoe de uitdrukking langzamerhand geworden is tot een aanduiding voor het in slaap domme len, weet zelfs Stoett ons in zijn „Nederl. spreekwoorden en spreekwijzen" niet te ver klagen. Wel leest men daar, hoe in vroeger jaren „met iemand onder zeil gaan" een zee mans-beeldspraak was voor het „stappen in het huwelijksbootje" (al weer: varen Zie hier eenige voorbeelden van typische Hol-4 landsche zegswijzen, ontleend aan onze zeemans taal, overgenomen en bewaard gebleven in de gewone spreektaal. En hier gaat het nog slechts om het woord „zeil". HOE MEN IN DE MIDDELEEUWEN STRAFTE. Wanneer men een reis maakt langs den Rijn, ziet men aan weerszijden van deze rivier de ruïnes van oude burchten. Zooals bekend heb ben hierin in de middeleeuwen graven gewoond. Zoo ziet men in het dal van den Moezel 2 torens oprijzen Een van deze torens moet in het jaar 1200 ongeveer, door den Paltsgraaf Hendrik gebouwd zijn. Nu heeft dit gebouw aanleiding tot veel twisten tusschen de paltsgravers en de aartsbisschoppen van Trier en Keulen ge geven Aan een van deze twisten is een legende verbonden. Een burgemeester n.l. van een klein dorp had verraad gepleegd jegens den palts graaf Dit verraad moest zwaar worden geboet. Men sleepte te middernacht den burgemeester uit zijn woning en bracht hem naar de wallen. Hier was een soort groote catapult opgesteld, waar men zich in het leger van bediende om groote keien naar het vijandelijke kamp te werpen. De ongelukkige burgemeester werd nu als een „kei" behandeld. Mén bond hem op de catapult, trok de pennen los, de plank zwiepte met enorme kracht naar boven en de burge meester vloog door het luchtruim, nadat men natuurlijk op het laatste oogenblik de touwen had losgemaakt. Hij kwam „ergens" terecht, wonder boven wonder in een grooten hoop hooi en behield er dus het leven bij. Uit dankbaar heid liet hij een kapel bouwen, die men heden ten dage nog bezichtigen kan. ROTTERDAM, 13 Jan. 1931. Op de heden in ons Veilingslokaal, War, moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wei den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 4,95 tot f 7.75 Fendeieien4,50 tot 6,70 Ganseieren tot Middenprjjs f Aanvoer 115.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VIELING

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5