Kerk en School. fèP.WIEIHOUWEn DDOGI5TEDX/ k Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. HEEMST^ R.T.M. zelf uit eigen beweging wel doen, an ders zullen anderen wel autobussen laten loopen. De VOORZITTER is ook niet geheel gerust voor het veer Ooitgensplaat, indien het in han den van de R.T.M. alleen kwam. Daarom moe ten we het vastleggen aan de subsidie. We moeten ook op alle punten uitspreken wat we willen, maar alles stil liggen op Zondag, dat kunnen we niet bereiken. De heer VAN KEMPEN is het met den heer Waling eens, diat de trammaatschappij de zaak niet alleen moet regelen, doch zou wenschen, wat het .veer Ooitgensplaat betreft, dat dit op Zondag geheel stil moet liggen. De heer HOBBEL acht het noodig voor zieken, dat het veer Numansdorp op Zondag niet stil ligt. Voor onze zieken is Numansdorp de aangewezen weg. De heer VAN GURP wil de veerdienst op Ooitgensplaat uitschakelen. Middelharnis is vol doende, en wanneer het ziekenhuis te Dirks- land klaar is, is het niet meer noodig, een der beste krachten van Nederland heeft zich hier aan reeds willen verbinden. De VOORZITTER: Ik kan moeilijk gelooven dat de allerbeste krachten naar Flakkee komen, ieder zal in ernstige gevallen toch nog een ander ziekenhuis zoeken. De heer VAN NIEUWAAL kan er zich niet mee vereeniging, om het veer Ooitgensplaat geheel te sluiten, het is niet alleen voor zieken- vervoer, maar ook kan men opgebeld worden. De heer WALING wijst er op, dat wie kin deren in dienst heeft, ook naar Bergen op Zoom opgeroepen kan worden, alles stil liggen gaat niet. De VOORZITTER: De Katholieken geven de voorkeur aan Breda misschien, en wat de geestelijke verwording betreft, daarvoor is per soonlijk verantwoording voor schuldig, en zou niet weten wat menschen 's Zondags in de Plaat moeten komen doen. Bij de opening der tram 20 jaar geleden, heb ik mij afgevraagd: wat zal het worden, en thans merken velen onzer niet eens, dat er nog een tram rijdt op Zondag. De heer VAN KEMPEN wil niet alles stop zetten, maar beperken. De heer Van GURP wil, indien noodig, ook zieken bezoeken. De heer VAN KEMPEN: Ik ging mijn vrouw 2 maal per week in het ziekenhuis bezoeken, maar nimmer op Zondag. De heer VAN ES verklaart aan Van Kem pen, dat het niet zijn bedoeling is op Zondag zieken te gaan bezoeken, en zal de laatste zijn, om voor uitbreiding van de Zondagsdienst te stemmen, maar een ongeval of ziekte komt nooit op een tijd als wij dat denken, en is daarom dankbaar indien het noodig is onze zieken zoo snel mogelijk te vervoeren of te kunnen be reiken. De heer VERMAAS is zooveel mogelijk voor den rustdag, maar alles stil gaat niet. De heer VAN GURP weet wat het zeggen wil zieken te moeten bezoeken, doch wil 't veer Ooltg'ensplaat stil leggen en Middelharnis be perken. De heer DORSMAN denkt, dat de kerken wel gesloten kunnen worden als de veerver- binding doorgaat. De VOORZITTER: Het doet mij genoegen, dat er geen principieel verschil bij ons bestaat over totale stopzetting van alles op Zondag. Niemand heeft dit dezen middag betoogd. Wel was er een gradueel verschil, meer of minder diensten. B. 'en W. spreken zich dan ook uit, dat bij het verleenen van subsidie door deze gemeente in acht wordt genomen niet alleen het veer Middelharnis te verbeteren en Ooitgensplaat te isoleeren, doch verbetering van beide veren, geen uitbreiding van veerdiensten op Zondag in het veer Middelharnis en de voorgestelde diensten op Zondag in het veer Ooltgensplaat- Dintelsas-Numansdorp tot de helft terug te brengen, en medezeggenschap in de vaststelling van den geheelen dienst. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. Vóór de heeren Jacobs, Noordijk, Vermaas, Van Es, Brinkman, Waling, Van Nieuwaal en Hobbel. Tegen de heeren Van Gurp, Van Kempen en Dorsman. Vervolgens worden af- en overschrijvingen over 1930 met algemeene stemmen goedgevon den. De pensioengrondslag van den weger C. H. Metaal wordt vastgesteld op 374. B. en W. stellen voor brandbluschapparaten te bestellen in combinatie met de gemeente Den Bommel. Ze kosten dan 25.--. Deze gemeente wil er 8 plaatsen, en wel: Openbare school, Bijzondere school, Gemeentehuis, School Acht huizen, School Langstraat, café Buijs in combi natie met Den Bommel en bij Vermaas. Met 10 stemmen voor en 1 tegen (Dorsman) wordt besloten deze aan te schaffen. Voorstel B. en W. tot verlaging van het sa laris fairbankweger tot 40 der weegloonen. Met 50 bedroeg het salaris 1332.24, met 45 1199.20 en wanneer het tot 40 terug wordt gebracht, zou het bedrag 1ÓÖ5.95, na tuurlijk gerekend naar de vermoedelijke op brengst der fairbank. Door de vele ziekte van den weger zou dan iets aan de gemeente terugkomen, en nu is ziek zijn een kwaad ding, doch er is meer, de weger is op zijn zachtst genomen zeer onhandzaam. Meer wil ik niet zeggen. Door verschillende leden wordt hierover het woord gevoerd, waarbij o.a. naar voren komen: 1. geen salarisverlaging, maar zelf de plaats vervanger betalen; 2. strengere maatregelen, die zeer ver gaan, doch waarvoor geen termen aanwezig zijn; 3. geen salarisverlaging, doch keuring vragen of hij werkelijk dikwijls onge schikt is. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten een keuring aan te vragen bij den Pensioenraad. Rondvraag. De heer BRINKMAN vraagt beter toezicht op de Politieverordening, daar 's nachts voer tuigen in de Prins Hendrikstraat blijven buiten staan. De heer HOBBEL heeft vernomen, dat Zondags op den hoek bij Tiggelman de kerk gangers door jongelui worden uitgejouwd en al is hij zelf nu geen kerkbezoekers, toch wenschte hij dat dit nagelaten werd. De VOORZITTER was van meening, dat bij het aangaan der kerk veelal politie aanwezig was, doch zal zulks onderzoeken. De heer VAN KEMPEN vraagt naar de oor zaak dat de weegbrug nogal eens hapert. De VOORZITTER geeft een toelichting en zegt dat de fabrikant verklaart dat de brug goed is, maar de gegeven wenken worden niet opge volgd. De weger beweert het tegenovergestelde. Het juiste midden zal moeten 'blijken. De heer VAN GURP vraagt fijnere keislag te gebruiken aan den Oudelandschen dijk. De heer VAN ES vraagt betere behandeling met keislag aan den onderberm van de Sluische haven, wat hij nader toelicht. De VOORZITTER zal zulks nader laten onderzoeken en met de gegeven wenken reke ning houden. De heer DORSMAN vraagt een betere lan taarn bij het ziekenhuis. De heer VAN NIEUWAAL meent als er een paar takken werden afgekapt, de deur wel vol doende verlicht zou zijn. De VOORZITTER raadt de leden aan dat allen zich maar eens moeten overtuigen of er werkelijk een lantaarn bijgeplaatst moet worden. In een volgende zitting moet de raad dan maar beslissen,. De heer VAN NIEUWAAL vraagt verplaat sing vap een lantaarn op het Weespad. De heer HOBBEL vraagt de Dreef langs het einde der Prins Hendrikstraat verder te begrin- ten. Een en ander zal onderzocht worden. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. WERKLOOSHEIDSZORG. Het onderschrift onder het ingezonden stukje onder bovenstaanden titel, voorkomende in de „Maas- en Scheldebode" van heden, noopt mij tot het maken van enkele opmerkingen. De beschouwingen van Mr. Levenbach, door mij in het kort weergegeven, zijn te vinden in het Juridisch tijdschrift, uitgegeven door de broederschap van candidaat-notarissen in Ne derland en zijne Koloniën. Deze broederschap mag zoo goed als alle candidaat-notarissen tot haar leden rekenen de sociaal-democraten vor men dus een uiterst kleine minderheid. De na men van het Bestuur der Broederschap en de namen van de leden der Redactie van genoemd Tijdschrift staan er borg voor, dat het Week blad voor Privaatrecht, Notaris-ambt en regi stratie niet gebruikt wordt voor politieke of godsdienstige propaganda. De beschouwingen van Mr. Levenbach zijn dan ook zuiver Juridische beschouwingen. Ver anderen deze beschouwingen van aard, wanneer zij door een sociaal-democraat worden weerge geven Hoe zou de redactie denken over een van mij afkomstige weergave van Juridische beschou wingen van b.v. den A.R. Mr. Anema En bovendien Van Mr. Levenbacht weet ik alleen dat hij een bekend jurist is, die veel be langstelling heeft voor Arbeidsrecht. Van zijn politieke of godsdienstige overtuiging, weet ik niet het minste. Deze doet ook niets ter zake De Jurist Mr. Levenbach verdedigt in een Juridisch tijdschrift zijn standpunt inzake „Werkloosheidszorg" op Juridische gronden. Wanneer Mr. Levenbach b.v, spreekt van „Gemeenschap" kan daaronder dan ook alleen worden verstaan „Gemeenschap" in Juridi sch e n zin, dus „alle menschen geza- m e n 1 ij k". Een politieke uitleg blijve dus buiten beschouwing. Dat Mr. Levenbach in genoemd artikel niet aan „politiek doet" blijkt uit zijn beschouwingen overduidelijk. Ten bewijze deze zinnen „Of dé werkloosheid te vermijden zou zijn „dan wel een noodzakelijk gevolg is van de „best mogelijke economische ordening, kan ge- „heel in het midden gelaten worden. Want in ieder geval mag de productierechtsorde niet van „één kant alleen beschouwd worden de ge- „meenschap die er de lusten van geniet, kan de „lasten niet maar zoo van zich afschudden." Deze laatste zin moge tevens bewijzen, dat ik Mr. Levenbacht zooveel zulks in een klein ingezonden stukje mogelijk is, woordelijk gevolgd ben. Het onderschrift der redactie is dus weinig ter zake. De sociaaldemocratische schrijver dezes was niets meer dan de zakelijke weergever van Mr. Levenbach's beschouwingen. Hij schuwt een ge- dachtenwisseling over „Werkloosheidszorg" in ruimen zin geenszins. Doch thans zou dit van het onderwerp af leiden. De redactie bestrijde dus thans alsnog den Jurist Mr. Levenbach. M. M. SCHUT. Sommelsdijk, 14 Januari 1931. De heer Schut schreef in zijn vorige be schouwingen, nadat hij op de verplichting der gem eens chap gewezen had „Bij de organisatie van de werkloosheidszorg behoeven dan nog niet alle middelen door de overheid verschaft te worden. Maar wel moet voor den werklooze een aanspraak op een deugdelijke overheidszorg bestaan, waarbij als „sluitstuk" een van de armenzorg afgescheiden ondersteuning van overheidswege kan gedacht worden." Nu in zijn tweede stuk schrijft hij „Wanneer Mr. L. b.v. spreekt van „gemeen schap" kan daaronder dan ook alleen worden verstaan „gemeenschap" in juridischen zin, dus „alle menschen gezamenlijk". Een politieke uitleg blijve dus buiten beschouwing." Maar die politieke uitleg heeft de heer Schut juist niet buiten beschouwing gelaten, want hij noemt in zijn eerste artikel gemeen schap en overheid in één adem. En dat is zuiver socialistisch. Ons onder schrift was dus wel ter dege ter zake. RED. Mijnheer de Redacteur In den laatsten tijd geeft de pers ons allerlei te lezen over toekomstverbetering in de reis gelegenheid tusschen Flakkee en den vasten wal. Als het niet te onbescheiden is, zou ik de aandacht willen vestigen op iets, dat niet als verbetering kan gelden in de maatregelen, die de R. T. M. voor het publiek neemt. Voor eenigen tijd konden reizigers, die per auto naar de haven kwamen, op de boot retour krijgen naar Rotterdam. Vroeger was dit niet zoo, maar gedurende korten tijd hebben gega digden zich in dit gemak kunnen verheugen. Sinds eenige weken bestaat dit gemak niet meer. Om hun te treffen, die per autobus van Ouddorp komen, moeten de kaartjes genomen worden aan het station Middelharnis. West-Flakkee is hiermee niet gedupeerd. De autobus stopt even aan het station, de passagiers worden' van retours voorzien en voort gaat het weer naar de haven. Oost-Flakkee, dat met de autobus-concurren- tie van Ouddorp niets te maken heeft, wordt hierdoor alleen en uitsluitend getroffen. Voor de 7 uur sneldienst 's morgens kunnen Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet geen gebruik maken van de autobus der R. T, M. Wat is nu eenvoudiger, dan dat ze op de boot een retour kunnen krijgen naar Rotterdam Neen, zegt de R. T. M. Gezult naar Middel harnis station. De zaak met Ouddorp zit ons dwars, 'en nu zullen we dat op U verhalen. In den tijd, dat verhoogde subsidies over wogen worden voor de R. T. M„ acht ik het wenschelijk, dat de autoriteiten op deze geste van de machthebbers over het vervoer eenige aandacht schenken. Met dank voor de plaatsing. Ds. SCHAAFSMA. Den Bommel, 15 Januari 1931. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden worden er aan herinnnerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 20 Januari a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden. De raad dezer gemeente is tegen Zaterdag 17 Januari a.s. v.m. 10.30 uur in openbare ver gadering bijeengeroepen. De aardappelen werden deze week alhier verkocht voor 5.terwijl men voor de uien 1.30 per H. L. bood. De heer D. Joppe, 3e machinist bij de K. P, M„ tijdelijk met verlof in Holland, slaag de heden Donderdag, te Den Haag voor het machinistenexamen diploma A. MIDDELHARNIS. Bij publieke verkooping van een landbouwschuur van den heer K. van der Velde is deze ingezet door den heer L. Nieuwland voor 1410.. De heer I. Born heeft zijn benoeming als regent van het Burgerlijk Weeshuis aangenomen. OUDE TONGE, Memento morie. Dinsdag j.l. kwam J. van der Made om half twaalf van de Kaai huiswaarts. Toen hij thuis kwam werd hij onwel, zakte in een en was enkele oogenblikken daarna een lijk. -- De prijzen der veldvruchten zijn als volgt Uien 1.50, aardappelen 4.505.en peen 0.25. NIEUWE TONGE. Bij den landbouwer M. Vreeswijk alhier, is onder het vee de besmette lijke ziekte Mond- en Klauwzeer uitgebroken. De collectebus uit de trouwzaal ten bate der armen heeft in 1930 opgebracht 45.19. Prijzen der veldvruchten Uien 1.60, pen 0.35, aardappelen 4.50 per H.L. De prijs de roomboter is 2.—, melk 14 cent per liter. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling al hier stonden 43 werkzoekenden ingeschreven. Voor den dienstplicht lichting 1932 zijn alhier 26 personen ingeschreven, waarvan er 9 vrijstelling wegens broederddenst hebben ge vraagd. Verleden week werden van hier verscheept 1085 H.L. aardappelen, 5340 balen uien en 4800 balen peen. HERRINGEN. Bij beschikking van den Minis ter van Defensie is aan den dienstplichtige der lichting 1930 P. Soeteman A.Wz. voorgoed vrij stelling verleend van den dienstplicht, wegens kostwinnerschap. Tot le machinist bij de motorspuit, is in de plaats van P. de Gast benoemd A. Wolfert, terwijl tot ass. machinist in d'e plaats van E. van der Velde is benoemd L. van Putten Johz. OUDDORP. De heer P. Voogd Klz. heeft onderhands een perceel bouwland in deze ge meente aangekocht van Joh. de Gans te Mid delharnis. Bij enkele melkboeren is de prijs der melk verlaagd en gebracht op 12 cent per liter. De lichtwachter K. van der Velde is ge plaatst op het vuurschip Maas. ZUIDLAND. Op verzoek van de pluimvee- vereeniging „Zuidland en Omstreken" heeft de firma P. Sluis te Weesperkarspel j.l. Vrijdag 9 Januari haar pluimveeiilm „Kiest eieren voor uw geld" in de v.m. Bewaarschool alhier ge demonstreerd. De toegang tot de zaal was voor ieder die een kaart had, welke gratis verkrijgbaar gesteld waren, bij de handelaren in Sluis pluimveevoe ders en bij den Voorzitter der vereeniging. Met groote interesse werd de vertooning dooi de stampvolle zaal van het begin tot het einde, langer dan twee uren, gevolgd. De film begint met ons de vertwijfeling te vertoonen, waaraan een niet-deskundig jong pluimveehouder ten prooi valt bij het contro leerden van de dag-opbrengst zijner hoenders. Juist op dat moment verschijnt dé vertegen woordiger der Sluis' pluimveevoederfabrieken per auto op het tooneel, die hem uitnoodigt tot een bezoek aan de fabrieken van Sluis, waar hij wordt overtuigd, dat het heusch niet de schuld is van zijn kippen dat zij haar kostje niet opbrengen. Ontegenzeggenlijk is deze film als reclame bedoeld voor Sluis' pluimveevoederproducten, maar zij brengt ons meer dan deze reclame. Den oningewijde opent zij door eigen aan schouwing de oogen voor wat goed voer is, en brengt zij de overtuiging, dat goed voer niet kan worden geleverd, wanneer de fabrikant niet vol komen daarvoor is geouitilleerd, zoowel weten schappelijk als technisch. Na de hoofdfilm werd op het doek nog het bedrijf van de heeren Molijn en Huidecoper te Wiesel getoond om een denkbeeld te geven van de eischen, die men aan een modern ingericht pluimveebedrijf dient te stellen. En vervolgens de gevolgen van enkele beken de pluimveeziekten op het lichaam van aange taste dieren, terwijl als slot een humoristische teekenfilm werd vertoond. Een der vertegenwoordigers van de firma S. gaf onderwijl op de beelden een toelichting, wat wel gelijk te stellen was met een lezing, en waar in zeer leerzame gedeelten voorkwamen, ja wat op zich zelf al vee] meer als de moeite waard was om naar te gaan luisteren. De firma Sluis heeft met deze film niet alleen een doeltreffende reclame voor het eigen bedrijf in 't leven geroepen, doch bovendien voor de heele pluimveeindustrie een werk van groote opvoedende kracht gebracht, dat wij niet genoeg kunnen waardeeren. Bij den aanvang der vertooning werd een kort woord ter inleiding gesproken door den voor zitter der vereeniging, die ook na afloop dank bracht aan de firma Sluis en met een opwekking om lid te worden van de vereeniging en voeder te koopen van Sluis dezen avond sloot. TEGEN DE NATIONALE ONTWAPENING. Rede van Dr. H. M. A. v. d, Valk. Over bovengenoemd onderwerp sprak Vrijdag 9 Januari des avonds om half acht in het beurs gebouw te Nieuw-Helvoet Dr. M. H. A. van der Valk van Hilligersberg, daartoe uitgenoo- f digd door de Antirev. en Chr. Hist, kiesver- eenigingen te Nieuw-Helvoet en Hellevoetsluis. Om kwart over zeven was het restaurant reeds geheel bezet en moesten talrijke personen zich met een staanplaats tevreden stellen. De heer L. Quak opende de vergadering met gebed en sprak een inleidend woord. Spr. zeide, dat in den laatsten tijd de meeningen liepen over voor of tegen ontwapening. Gezegd werd maar eenvoudig, dat wi-e niet voor ontwapening was, voor oorlog was. Wie echter even nadenkt, ziet, dat deze zaak inderdaad niet zoo eenvoudig is als wordt voorgesteld. Met het oog hierop is besloten om een spreker uit te noodigen, n. Dr. van der Valk, die aanstonds het woord werd gegeven. Het jaar 1930, aldus spr., is door de treurige tijdsomstandigheden somber en droevig voorbij gegaan. Met het oog op de algeméene wereld crisis en wereldmalaise wordt het jaar 1931 met angst en vreeze tegemoet gezien. Alle takken van volksbestaan zijn kwijnend. Alleen in Duitschland zijn 5 millioen werkloozen en in de andere landen is dit aantal eveneens groot. We hebben elk oogenblik te verwachten, dat de toe stand buigen of barsten moet. Of wereldoorlog of wereldrevolutie. Daarbij is de strijd ontstaan tusschen bewapening en ontwapening. Het ware te wenschen, dat algemeene ontwapening mocht komen en nooit meer oorlog plaats had. Spr. denkt niet, dat er één in de zaal aanwezig is, die oorlog wenscht. Wanneer er dan ook straks gedebatteerd wordt, hoopt hij niet, dat gesproken zal worden over de ellende en de gruwelen van den oorlog, dat kan spreker ook zeer goed. Of wij geroepen zijn in Nederland tot ontwapening te komen, is niet wenschelijk. Er zijn in ons land 8 soorten van ontwapenaars. Spr. noemt die soorten en zegt, dat ze allen verschillen en reeds daardoor oorlog ontstaat. In Rusland is men begonnen met afschaffing van leger en vloot, want werd gezegd, wij zijn allen broeders en zusters. Schitterend Doch daarna heeft de Sovjet-republiek een leger aangeschaft van 1 millioen 200 duizend soldaten en is Rusland voorgegaan in de bewapening, Spr. heeft het even over de martelingen, die daar gebeuren. Onze vad-erlandsche bodem is tot heden daarvan vrijgebleven. Spr. denkt echter met vreeze aan de toekomst van zijn kinderen, van het opkomend geslacht, die wellicht vreeselijke dingen zullen aanschouwen en ondergaan. Reeds in 1918 trachtte Mr. Troelstra het bewind in handen te nemen, wat hem echter niet lukte. Als we toen geen bewapening gehad hadden, waren we weg geweest. Ook bij de spoorwegstaking konden we met de militairen het land voor revolutie en wanorde bewaren. We bleven dank zij Gods genade buiten de wereldoorlog van 1914. Het is bekend, dat de bedoeling was van Duitsch land ook door Nederland te trekken. De tegen woordige president van Duitschland, von Hin denburg, heeft echter er op aangedrongen dit niet te doen, daar dan nog eerst een leger van 350 duizend soldaten moest ontwapend worden. Bij nationale ontwapening moet de kerk er aan. En nu komt men met een vereeniging „Kerk en Vrede" aan, om de menschen te overtuigen In de eene zak heeft men de lijst van Kerk en Vrede en in de andere het program der socia listen. Op het eene kunnen de kerkmenschen en op het andere de ongeloovige massa teekenen voor vrede. Ge moet die moderne dominees maar eens hooren, als ze in het Nieuwe Testa ment Jezus, die ze niet erkennen als Gods Zoon, voorstellen als te zijn tegen den oorlog. Spr. brengt verschillende voorbeelden bij, waaruit duidelijk blijkt, dat Jezus zich nimmer tegen het militairisme heeft uitgelaten. De Heere Jezus is in zijn omwandeling op aarde aanhoudend met militairen in aanraking geweest. Er is zelfs sprake van „een godzalige krijgsknecht". Nim mer heeft Jezus hen berispt over hun militai risme. Bovendien is Jezus niet gekomen om vrede te brengen op de aarde, maar het zwaard. Hij is gekomen niet om de wet én de profeten te ontbinden, maar om die te vervullen. Het Oude Testament is een oorlogsboek. Jezus heeft echter nimmer den oorlog in het O. T. bestre den of afgekeurd. De moderne dominees kunnen de menschen, die ongeveer niets van den Bijbel afweten, van alles wijs maken en de domme massa neemt alles van hen voor zoete koek op. Wij Nederlanders zijn niet oorlogszuchtig, wij wenschen niet aan te vallen, maar we willen onze vrijheden, vooral ten opzichte vgn ons ge loof in God vrij uitspreken. Daarvoor streden we den 80-jarigen oorlog met Spanje. Wij wil len ons volksbestaan verdedigen tegen alle po gingen van geweld, zoowel van binnen als van buiten ons vaderland. Wij willen onze innige overtuiging, God, Nederland en Oranje beves tigen en schragen. De menschen mogen den Bijbel verdraaien en met eigen ideeëen voor den dag komen, met gebrokene bakken, die geen water houden, de Bijbel verdedigt zich zelf. Alle vleesch is als gras en als een bloem op het veld. Het gras verdort, de bloem valt af, maar het Woord Gods blijft tot in eeuwigheid. Spr. heeft vele boeken geschreven en ook veel boeken gelezen. Maar niets gaat boven den Bijbel, het Woord van God. Daarin is vastgelegd de ge schiedenis der wereld. Onderzoekt dan de Schriften, die zijn het die van Mij getuigen. Spr. is geen profeet noch een profetenzoon, maar dit is hem duidelijk uit het Woord Gods, dan geen vrede, zal komen dan wanneer de mensch terugkeert tot God en Zijn dienst. Nie mand heeft vrede gehad, die zich tegen God ver zette. Atheïsten zijn er niet. God heeft den mensch de eeuw en volgens een andere ver taling de eeuwigheid in het hart des menschen gelegd. Dat er geen God is, is meer een wensch, dan een dadelijk geloof. Wederkeering tot God en Zijn dienst is het eenige wat ons redden kan. Dan alleen zullen de bergen vrede dragen en de heuvels heilig recht. Doet men dat niet; De Heer zal opstaan tot den strijd, Hij zal zijn haters wijd en zijd, verjaagd, verstrooid doen zuchten, hoe trotsch zijn vijand wezen moge. Maar ook dat andere: Maar 't vrome volk in U verheugd, zal huppelen van zielevreugd, daar zij hun wensch verkrijgen. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruikt gemaakt. Slechts een tweetal vragen wer den gesteld, die door den spreker werden be antwoord. Na een kort woord nog te hebben gesproken omtrent de toekomst der wereld en de komst van den Christus op de wolken, eindigde Dr. van der Valk met dankgebed. Duidelijk zagen we, dat hij, die den Bijbel als grondslag neemt en daarin goed thuis is, ontzaggelijk sterk staat. De vergadering had een goed en ordelijk ver loop. Een enkele maal moest spreker iemand tot de orde roepen. Dat was hem toevertrouwd. Hij wist op passende wijze de orde dézen avond te handhaven. Het was voor de A.-R. en C.-H. een succesvolle avond. SOMMELSDIJK. De Weleerw. Heer Ds. E. van Asch hoopt Zondag 15 Maart a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Arne- muiden en Zondag 22 Maart d.a.v. bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn intrede te doen. Zondagmorgen 10 uur zal in de zaal' van de Harmonie alhier vanwege de Chr. Geref. leesdienst worden gehouden, terwijl op Vrijdag 23 Januari a.s., 's avonds 6.30 uur hoopt op te treden Ds. J. W. van Ree van Barendrecht. De heer S. van Nimwegen alhier heeft zijne benoeming tot lid van de Schoolcommissie aangenomen. OOLTGENSPLAAT. Tot President-Kerk voogd der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer P. van Rossum. Woensdag 21 Janunari van 2 tot 4 uur zullen de door de Meisjesvereeniging „Martha" vervaardigde kleedingstukken ter 'bezichtiging liggen in de consistoriekamer der kerk. Des avonds zullen deze klëedingstukken aan de be- 'hoeftigen in de gemeente worden uitgedeeld. NIEUWE TONGE. De catechisaties voor de jongens zullen a.s. Maandag weer beginnen op de gewone uren. Rectificatie. In ons vorig nummer werden per abuis 4 berichten Kerk en School van Nieuwe Ton ge onder Oude Tonge vermeld. DIRKSLAND. Ds. C. van der Wal alhier is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Papen'drecht. Tot tijd. onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer W. Schlüter te 's-Gravenmoer. ZUIDLAND. Op Donderdag 22 Januari a.s., des avonds 7 uur, hoopt in de Chr. Geref. Kerk alhier op te treden Ds. van der Molen van Rotterdam. „De Standaard" schreef WAT SAMENWERKING VERMAG. Maandag had te IJsselstein de opening plaats van de nieuwe school aan het Kronen burgplantsoen. Deze is ontstaan door de ver eeniging van de beide scholen Walkade 2 en Schapenstraat 6. In zijn openingsrede wees de voorzitter van 't Schoolbestuur, Ds. B. Moor rees, op de goede gunst van God, in deze samenvoeging ervaren en dankte hij B. en W. en den Gemeenteraad voor de zeer loyale wijze van medewerking. Verschillende toe spraken volgden, o.a. van den pastoor Van Rooyën, die zich verheugde over deze ver draagzaamheid onder de Protestanten, van den Burgemeester J. J. Abbink Spaink, die even eens zijn verheuging daarover uitsprak, van den heer J. v. d. Spek, inspecteur van C.N.S.. die deze vereeniging een unicum noemde in ons vaderland, waarover in heel Neder land zou gesproken worden, van den heer A. Fock, inspecteur van het L. O. in, de inspectie Breukelen en van Ds. J. A. de Kruijk van Kamerik, die de samenwerking mede heeft helpen bevorderen. Na het be ëindigen van de samenkomst volgde een rond gang van de talrijke aanwezigen, waarbij het vernieuwde gebouw door ieder om 't zeerste werd geprezen. Een zestiger vond het zelfs zoo mooi, dat hij graag weer met de kinderen hier zou willen schoolgaan, 't Mooiste is, dat Hervormden, Gereformeerden en Oud- Gereformeerden nu medewerken aan de in-, standhouding van één school. ijl Ons dunkt op verschillende plaatsen van Flakkee had men óók wel eens moge bedenken wat Christus over de éénheid van Zijn volge lingen zegt. Maar zelfhandhaving komt het zon dige vleesch altijd meer in het gevlei dan ge hoorzaamheid. Want dat laatste beteekent zelfverloochening. LIJST 23 VAN DE 52e JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Transport van lijst 22 f 88297,66 Bellingwolde 141,25 Sappemeer104,75 Vlagtwedde115. Augustinusga40.- Nijemirdum53,90 Coevorden60. - Vroomshoop233,05 Dieren123,36 Ellecom25,05 Nunspeet14i,50 Nijbroek198,75* Vkaverveen30,11^ Halfweg214,41 Huizen (N.»H 131,82 Nederhorst den Berg163,75 Wormer110,93 Gouderak180, Nieuw. Lekkerland132, Nieuwkoop134,86 Papekop33,95 Wijugaarden15,50 Axel232, - Brouwershaven (Geref. kerk) 45,33 Groede60, Dinteloord 54, - Totaal van 575 Loc.'com, f 91071,93 Mr. J. J. HANGELBROEK, Adj. Seer, van de Unie »Een School met den Bijbel ONS LAND IN DEN OORLOG. Bij een dezer dagen gehouden debat over het vraagstuk van Oorlog en Weerloosheid, werden door een debater enkele opmerkingen gemaakt, die al vaak weerlegd zijn, maar telkens op nieuw worden naar voren gebracht. Gewoonlijk wordt dan uit het hoofd en niet geheel juist geciteerd. Het kan daarom nuttig zijn de waar heid nog eens weer te stellen tegenover de looze legenden. le. De debater beweerde op gezag van Prof. Van Embden, naar hij zei dat niemand minder dan de oud-opperbevelhebber, generaal Snijders, het volstrekt onvoldoende onzer weer macht in Augustus '14 zou erkend hebben. De waarheid is, dat generaal Snijders op 27 Juni 1923 gezegd heeft „Welnu, als oud-opperbevelhebber, wil ik dan nogmaals en voor de zooveelste maal ge tuigen, dat onze gemobiliseerde weermacht en haar voortdurende gereedheid een factor van de grootste waarde voor het beleid van de toenmalige Regeering is geweest bij haar streven, om onze inmenging in den oorlog te verhoeden. Niet, dat ons leger en onze vloot in staat zouden zijn geweest op den duur eiken rechtstreekschen overmachtigen aanval te weer staan, maar omdat de sterkte en de militaire beteekenis onzer weermacht zoodanige waren, dat zij de oorlogvoerenden van zulk een aanval terughield, omdat zij voldeed aan den minimum-eisch, dat haar vernietiging zoodanige offers aan tijd en krachten van den schender van ons gebied zou vorderen, adt de met deze schending beoogde voordeelen zouden worden opgewogen. De feiten wijzen dit uit." 2e. Ons land zou, volgens de debater, in 1914 slechts „toevallig" voor den oorlog gespaard zijn. Het lag geenszins in het plan van Duitsch land ons in den oorlog te betrekken. Dat ware ook dwaasheid geweest. De Duitschers wilden naar Parijs en de weg daarheen lag niet over ons grondgebied. Zie hier de waarheid in dezen, medegedeeld door Kapitein van Voorst tot Voorst in zijn geschrift „Over Roermond" „Graaf Schlieffen de chef van den Duit-

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 4