Advertentiën. School. Burgerlijke Stand Rechtzaken Gemengd Nieuws. Verkoopingen. ^larktberichfen Anna Suzanna Deinen Kom liicoiaas Cornells van Nieuuieniiuiizen HUISHOUDSTER Stukken Binnenland. dirksland. (Land- en Tuinbouw. Maria Sara. ag 13 Januari a.s., e zaal van de Har- eleerw. heer Ds. K. Rotterdam. Ned. Herv. Kerk ar de inrichting van Seist bracht 76. n tot notabelen der A. van Waarde en tot Kerkmeester de eman. tukken, die niet ge- ggegeven. Buiten dactie en Uitgevers. 9 Januari 1931. ngezonden stuk van gedrongen, inzender alhoewel ik met het riets uitstaande heb. Redactie overtuigd, schrijft ten eerste: tender te Stellendam jeweest zijn, terwijl S weken brood voor pmerker wel op de rt. Mijn inziens is veest, doch in deze bericht. Is inzender ar verdachtmakerij volgen, als ik goed ons half om, blank 1618, van Dec. nog 1416, met f om, blank of wit: ra nSeSpt. tot Jan, 15, met boekje, om, blank of wit: van Dec. tot Jan. len 12—14, zonder el prijsverschil. Me hebt. U zoudt deze Ledigheid is des beleefd dankend itend, N DER WERF. 8 Januari 1931. :aande te plaatsen. een tegenweer heb- den stukje (dat ten Bosch, indien deze te zijn 1 r volgens hem, dat s ik aangaf, en dat ratie 7 a 8 weken laatste is waar, de broodprijs hoo- us terugkregen wat dden. grondig onderzocht, d. B. liet opstellen. Christen niet zijn ..P.'ers, en kunnen niet uitblijven. Het goed heb gedacht, het niet Christelijk, lijn zonder woeker :n onschuldige bur- dan toch niemand e neef is e'en plaag, ver vertellen Om trekken. Wil aan venschen overbren- ladsel. telijk dank voor je kranig gedaan. Als je trouw met vast aan de beurt 1 netjes een brief ast op een langen nu begrijp ik best, n in Sommelsdijk. naar hij -heeft dan woont hij er nog om je zeker bij mij aan Moe. Iet is best, dat je ook wel gauw erg elfamilie. Je nichtje Wat leuk, dat je en prijs gewonnen geen raadseltante, af. Het boek, dat gelezen. Als je bij gaat, mag je ook ver raadselnichtje 'ind het uitstekend, Als je weer eens t, dan moet je ook komen. Ik zou je zoo praat, het valt ik langs kom zal Beppie een handig :n. Hartelijk dank lartelijk dank voor t blij mee. Je hebt zijn t :ls t 9 letters en is de land. aan zijn vinger, an 't A-B-C. koe. aan den voet. te Dirksland ;t vermelding van adres, tot Vrijdag aan US, heldebode", SOMMELSDIJK. rdeelen uit haalt, of het zou 3 a 4 van deze V°ricf]ters moeten zijn voor een baantje hier- Anor te krijgen.. Neen, v. d B., ik u nogmaals willen toe- menen-' staakt dit onchristelijk werk. Neemt aan dat die bakkers geheel ten gronde worden richt, wat zullen die dan in hun gemeente Ler kunnen beginnen? Amerika heeft zijn renzen gesloten voor landverhuizers en Noord- Frankrijk neemt geen bakkers, maar wel boertjes aanNeen, v. d. B„ het is en blijft een roode tint 'behouden. opMERKER ROTTERDAM-SCHOUWEN- DUIVELAND. Opening van den vliegdienst op 4 Mei. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Ct. Als in de laatste weken geen onvoorziene moeilijkheden voor den dag komen, zal in het begin van Mei Schouwen-Duiveland uit zijn isolement verlost worden, door middel van het modernste verkeersapparaat: het vliegtuig. Op 4 Mei zullen de in dit blad reeds meer malen. besproken plannen tot het inwerking stel len van een geregelden luchtvaartdienst tusschen Rotterdam en Schouwen-Duiveland in vervul ling gaan. Op dien dag zal het vliegveld, gelegen aan de grens van de kortelings in cultuur ge brachte geestgronden onder Haamstede, worden geopend, en zal de Kon. Luchtvaartmij. een begin maken met het vervoeren van passagiers en goederen tusschen het plots moderne Zeeuw- sche eiland en Rotterdam, v. v. Voor het vervoeren van passagiers zal aan vankelijk des Maandags (Rotterdamsche markt dag) geregeld gevlogen worden, en wel als volgt: vertrek Rotterdam 7 uur, aankomst Haam stede 7.20; vertrek Rotterdam 17 uur, aankomst Haamstede 17.20; vertrek Haamstede 7.30, aan komst Rotterdam 7.50; vertrek Haamstede 17.30, aankomst Rotterdam 17.50. Op andere dagen zal een gewijzigde dienst regeling van kracht zijn, waarbij het eerste ver trek uit Rotterdam en het eerste vertrek uit Haamstede ongeveer een uur later zullen worden gesteld. Te Rotterdam zal hoogstwaarschijnlijk aan sluiting worden verkregen naar en van Amster dam, en naar het buitenland. Het ligt ook in de bedoeling, samenwerking te zoeken met Vlissingen, teneinde later de lijn RotterdamZierikzee door te trekken naar Vlissingen. CHRISTENDOM EN ONTWAPENING. Vlugschrift, uitgegeven door het Centraal Comité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening Opgemeld Comité verricht uitmuntend werk, thans wederom door -het in „De Vrijheid" van '4 October j.l. verschenen artikel „Christendom en Ontwapening" van Professor B. D. Eerd- mans als vlugschrift te verspreiden. I Het artikel bevat eene juiste en logische weer- -vJyl WPegging van de argumenten, aangevoerd door hen, die uit godsdienstige overwegingen een zijdige ontwapening propageeren. Schr. begint met te wijzen op het misbruik, dat de voorstanders van eenzijdige ontwapening maken van de termen „militairist" en „impe rialist". Daarna geeft hij den gedachtengang weer van hen, die op grond van het Christendom eischen, dat Nederland zich internationaal weerloos zal maken en die gewapend verzet als zonde be schouwen. Hij wijst er dan op, hoe wij heel wat meer zullen zondigen, als wij den oorlog uitlokken door ons land vrijwillig open te stellen om be zet te worden. Vervolgens waarschuwt hij er voor, hoe velen, .niet de beste elementen onzer samenleving, e'en chaos willen scheppen, hoe de Christen-ont- wapenaars met die bewuste onruststokers op hetzelfde erf komen en hoe het bij sommigen al aardig begint te wennen. Zulks acht Professor Eerdmans te bedenke lijker, omdat de universitaire vorming van de leiders en de hooge wijding, die aan hun ge dachtengang in naam van het Christendom wordt joegekend, oorzaak zijn, dat vele z.g.n, intellec- cueelen hen in blind vertrouwen volgen. Hij betoogt, hoe zonder de geestelijke vrij heid, die dank zij den tachtigjarigen oorlog ons deel is, de heeren en dames van -het Christelijk geweten al lang zouden zijn ingerekend wegens opruiing tegen het openbaar gezag. Ten slotte wijst Schr. er op, hoe, als dank zij de weerloosheid, alles verloren zou zijn, de leiders rustig zullen neerzitten en tevreden zullen zijn, omdat zij dit „met Christus" tot stand hebben getracht, maar hoe dan waarschijnlijk hunne vroegere volgelingen niet gewillig hun kruis zullen dragen en zich tegen hunne vroe gere leiders zullen keeren. Een boekje, dat ter lezing en overdenking wordt aanbevolen aan alle voorstanders van eenzijdige ontwapening, aan allen, die nog op den tweesprong staan en aan allen, die wel het gevaar van eenzijdige ontwapening inzien, doch niet over voldoende argumenten beschikken om hun tegenstanders te bestrijden. Het is op schriftelijke aanvrage gratis ver krijgbaar bij den Secretaris van het Comité, Obrechtstraat 363, Den Haag. SOMMELSDIJK. Geboren; Maria Maatje Anna, dochter van lheodorus Hubertus Arij Schipper en Pieter- nella 6nna Theunisse. Overleden Cornells van der Ham, 1 mnd. j vó, Leen?eH van der Ham en Maatje van der SluisHester de Haas, 64 j echtgen. van Mozes Hammelburg; Cornelia van den Berg w J. weduwe van Simon Pas. OOLTGENSPLAAT. GeborenPieter Hendrik, z. v. C P. Hokke B de'Vos* d V- P' de Vos en OndertrouwdSimuël de Vos 23 jaar en Ke^74ei rug19 ja": den tfraber 25 j en Christina Pieterse 20 j. Overleden Adriaantje Soetens 79 j. wed. van L. van Nieuwenhuijzen, NIEUWE TONGE. Geboren: Cornells, z. v. W. Kievit en mMÜ' M'""' d W D'°°S« K. HSi™r„di.dc!2d; -Tri"l6 ir J C Camphens j d.Vl jai P J U en GeborenAren, z. v. K. v. d. Tonnekreek <-< l jvan Annaland. W?kkeU2W8 J, Pl l' lU8,hMt 27 j- en C d. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 9 Januari. L. v. D„ bij verstek, wegens baldadigheid. Get. W. B„ arbeider te Dirksland, heeft ge zien, dat verd. een plank tegen een deur gezet had. Wordt aangehouden tot 13 Febr. om andere getuigen te hooren. M. S. H„ 32 jj., koopman te Middelharnis, had te Oude Tonge een leerplichtig kind arbeid doen verrichten, bestaand in het vervoeren van koffers. Verd. meende, dat de jongen vacantie had. Gehoord wordt get. P. v. P. Geëischt 15 subs. 15 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 12 subs. 12 dagen hechtenis, C. H„ 34 j., koopman te Dirksland, had 21 herkauwende dieren en 11 lammeren naar Flak- kee ingevoerd, terwijl dit verboden was door den Minister. Verd. erkent het ten laste gelegde, maar moest toch eten. De Kantonrechter; Maar niet ten koste van de gezondheid van het vee op Fiakkee. Gehoor dwordt G. B., koopman te Maasland, die verklaart, dat hij het vee aan H. verkocht Gehoord wordt G. B., koopman te Maasland, melsdijk, die erkent die kalveren vervoerd te hebben van het Dirkslandsche Sas naar de schuur van H. De schipper, die het vee ver voerde, kende get. niet. Het O. M. zegt, dat na vele pogingen einde lijk het bewijs geleverd is. De handeling is zeer laakbaar. Mond- en klauwzeer is een geesel voor het land. Uitsluiten van een gedeelte van het land is eigenlijk het eenige redmiddel, om dat gedeelte vrij te houden. Met Fiakkee gaat dat goed, wegéns haar isolement door het water. Het is geen kleinigheid om zooveel vee in te voeren. Het mes snijdt van twee kanten. Hij maakt hooge prijzen en in de tweede plaats als het lukt mond- en klauwzeer te krijgen en het vee uitsterft, wordt later de vraag naar kalveren weer groot en kan hij dus weer hooge prijzen bedingen. Van het in beslag nemen heeft het O. M. afgezien wegens het practische bezwaar. Maar in de opgelegde boete moet hiervoor com pensatie zijn. Eisch 1000 of 3 maanden hecht. Verd.: De boeren zetten me er haast toe op. Je gaat dan wankelen en moet toch leven ook. Verd. vindt de boete betrekkelijk hoog. Veroordeeld tot 100 subs. 50 dagen hecht. Dezelfde staat nogmaals terecht wegens zelfde feit op lateren datum (vervoeren van vee van de eene plaats naar de andere). Verd. ontkent het ten laste gelegde. Hij heeft het vee niet ingevoerd. De Kantonrechter Je ontkent zeker, omdat je denkt, dat dit geval niet bewezen is. Gehoord wordt get. A. d. R. De Kantonrechter vraagt wat verd. daar doen moest. Verd.; Ik heb ze daar laten grazen. Het O. M.: Had je dat gepacht Verd.: Neen, ik had zelf weinig grasland en heb ze daar gebracht om ze wat te laten eten, dan werden ze wat dikker, want ik wilde ze verkoopen. Het O. M.: Durf je nu werkelijk dergelijken onzin uit te spreken. Ik wensch dat genotuleerd te hebben. Gehoord wordt get. A. N„ rijksveldwachter, die zijn proces-verbaal handhaaft. Hij wist het van geruchten, die in den regel van concurrenten komen. Het O. M. komt het voor, dat ook deze zaak is bewezen. De verdediging van verd. is zwak. Als men vee wil laten weiden, gaat men dat niet doen langs een grintweg op 1 Yz uur af stand. Verd. zegt zelf, dat hij moest eten. Ge- eischt wordt 600 subs. 2 maanden hechtenis. Als verd. niet een straf wordt opgelegd, die hem de winst ontneemt en bovendien straf is, dan zal het niet meer mogelijk zijn het invoer verbod te handhaven. Verd.: Je wordt uit je brood geschopt door 2 of 3 boeren, zooals Sieling en van Schouwen van Oude Tonge, naar wien alle andere boeren het hoofd laten hangen. Veroordeeld tot 100 subs. 50 dagen hecht. J W. V. te Middelharnis wegens zelfde feit. Geëischt 150 subs. 30 dagen hechtenis. Verd. had 50 biggen het eiland ingevoerd. Gehoord wordt J. v. N., gemeenteveldwachter te Middelharnis, en get. J. D., gemeenteveld wachter te Middelharnis. Veroordeeld tot 50 subs. 50 dagen hecht. C. V., J. H. en W. P. Br., wier zaak reeds een vorige keer voorkwam, wegens baldadigheid. Gehoord wordt verbalisant G. W. T., rijks veldwachter te Den Bommel. Op Zondagavond na sluitingstijd van de café's hadden deze verd. geschreeuwd en leven gemaakt en liederen ge zongen. Er zijn er bij, waarmee get. dikwijls last heeft. Gehoord wordt de rijksveldwachter van Oolt- gensplaat, die ook blijft bij het proces-verbaal, 't Gebeurde bijna iederen Zondagavond. Het O. M. eischt voor ieder 3 subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. C. H., wiens zaak ook reeds een vorige keer diende, staat terecht wegens overtreding der Leerplichtwet, het doen verrichten van arbeid door een leerplichtig kind. Geëischt 20 subs. 20 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 12 subs. 12 dagen hechtenis. P. V., wiens zaak de vorige maal diende, wordt ten laste gelegd een wagen met bietenblad vervoerd te hebben, waarvan op den weg viel en dat hij het had laten liggen. Verd. ontkent. Gehoord wordt get. B. v. Z., hoofdkantonmer bii den Pr. Waterstaat, die zijn proces-verbaal handhaaft, en duidelijk had gezien, dat hij bos sen blad verloor. Gehoord wordt get. a dech. J. V., landb. te Ouddorp. Het O. M. acht het bewijs geleverd en eischt 2 subs. 1 dag hechtenis. Veroordeeling idem. J. Joh. H. (wordt aangehouden tot 13 Febr.) Joh. T., reeds eer voor geweest, had niet de wielen van zijn wagen geschrapt. Verd. zegt, dat hij zijn wielen goed schoon gemaakt had. Get. S„ kantonnder Prov. Waterstaat, hand haaft zijn proces-verbaal. Hij had reeds eer gewaarschuwd. Het O. M. vraagt vrijspraak ,daar het feit niet bewezen is. Verd. wordt vrijgesproken. D. V. staat terecht wegens zelfde feit. Ook deze verd. wordt vrijgesproken. W. C. K„ bij verstek, wegens zelfde feit, te Stellendam. Gehoord wordt getuige K. H., kantonnder bij den Prov. Waterstaat te Goedereede. Geëischt wordt 2 subs 1 dag hechtenis. Veroordeeling idem. A. v. W., wiens zaak een vorigen keer dien de, wordt ten laste gelegd, dat hij zijn hond te Ouddorp niet had terug geroepen, toen deze wild naspoorde. Verd. ontkent. Gehoord wordt G. 't M., ontbezoldigd veld wachter te Goedereede, die zegt verd. een Yi uur gevolgd te hebben, de hond liep soms het veld dn. Het O. M. eischt 25 subs. 10 dagen hech tenis. Veroordeeld tot 15 subs. 5 dagen. R. v. P., 30 j„ landb. te Dirksland, staat terecht op 20 Nov. te Dirksland geen voldoende zorg heeft gedragen, dat zijn hond geen schade kon doen en welk dier iemand gebeten had. Gehoord wordt een get., die stokdoof is en dus schriftelijk moet gehoord worden. Wordt aangehouden tot 13 Febr. om Zandee te hooren. J. T., wiens zaak een vorigen keer voorkwam, wortd ten laste gelegd biggen vervoerd te heb ben, terwijl er een invoerverbod op Fiakkee lag. Verd. zegt onschuldig te zijn. Gehoord wordt get. A. N., rijksveldwachter te Dirksland, en J. v. R. te Stad aan 't Haring vliet, die verklaart een motorbootje te hebben, waarmee hij wel eenige vrachtjes doet. Hij was door verd. T. telefonisch verzocht biggen te halen van Bakkerskeet. Verd. J. T. ontkent v. R. opgebeld te hebben. Het O. M. meent, dat de zaak is als in het proces-verbaal staat en volhardt bij zijn re quisitoir. Verd. wordt vrijgesproken, omdat het feit niet bewezen is. C. de M„ 23 j., koopman te Sommelsdijk, had S„ e'en jongen van 14 jaar, een auto laten be sturen onder zijn toezicht. Geëischt wordt 10 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 3 subs. 2 dagen hechtenis. D. C. G., 19 j„ chauffeur te Herkingen, had met een vrachtauto zoo woest een bocht ge nomen, dat een telefoonpaal brak. Verd. zegt niet hard gereden te hebben. De paal stond alleen maar scheef. De Kantonrechter: Maar het gevolg is toch maar geweest, dat een 600 M. draad naar be neden kwam. Gehoord wordt get. L. L„ rijksveldwachter te C'oltgensplaat. Gehoord wordt get. C. V., dienstbode te Ooltgensplaat. Geischt wordt 20 subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 15 subs. 5 dagen hechtenis. A. G. Cz., bij verstek, had te Stellendam op een heining gezeten. Veroordeeld tot 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. K., arbeider te Middelharnis, had links gereden met een rijwiel en had niet behoorlijk uitgeweken naar rechts. Verd. ontkent het ten laste gelegde. Get. C. H., 16 j„ scholier te Middelharnis, ontkent dat verd. rechts reed. Het O. M. eischt 10 subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 6 subs. 3 dagen hechtenis. J. H. G., bij verstek, had op 31 October met een auto gereden zonder achterlicht. Veroordeeld tot 8 subsè 4 dagen hechhtenis. N. C. de M„ bij verstek, had met e'en auto gereden zonder nummer en letters. Veroordeeld tot f 8 subs. 4 dagen hechtenis. G. S„ bij verstek, wegens overtreding van de leerplichtwet. Veroordeeld tot 12 subs. 6 dagen hechtenis. L. K„ bij verstek, wegens overtreding van het vloekverbod te Melissant. Veroordeeld tot 6 subs. 2 dagen hechtenis. J. N„ bij verstek, wegens overtreding der leerplichtwet. Veroordeeld tot 4 subs. 2 dagen hechtenis. M. v. d. M., 38 j„ arbeider te Melissant, wegens overtreding bij 4e herhaling van de leer plichtwet. Verd. heeft e'en zieke vrouw en kan dien jon gen als hulp niet ontberen. Het huishouden kost veel en hij kan alleen niet voor z'n achten den kost verdienen. Z'n kinderen bezoeken de avondschool. Geëischt wordt hechtenis van 1 dag. Verd. zegt de ongelukkigste vrouw te hebben op heel Fiakkee. Het O. M. zegt, dat de Staat geweldige som men uitgeeft voor goed onderwijs en de ouders dus ook wel mogen medewerken. Veroordeeld tot geldboete van 5 subs. 2 dagen hechtenis. C. P., 23 j., transportarbeider te Dirksland, heeft met een auto niet voldoende uitgeweken en beeft iemand aangereden. Gehoord wordt get. A. S., bakkersknecht te Dirksland. Gehoord wordt T. v. A„ 17 j„ dienstbode te Sommelsdijk, die verklaart dat get. S. op den graskant reed en niet verder kon uithalen. Gehoord wordt L. v. d. B„ los arbeider te Melissant. De zaak wordt aangehouden om nog een anderen getuige te hooren. RECHTBANK TE ROTTEDDAM. Zitting van 6 Januari, In een zaak van J P., landbouwer en melk veehouder te Ouddorp, appèllant van een vonnis van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij hij wegens overtreding van de keu ringsverordening hij had melk ten verkoop aanwezig gehad, waaraan 18 pet. water was toegevoegd was veroordeeld tot f 80 boete subs. 1 maand hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd, doch de straf vermin» derd tot f 10 boete subs 2 dagen hechtenis. UIT DE LAND EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden). De moL Over de mol, zijn beteekenis voor land- en tuinbouw, wordt nog zeer verschillend gedacht. In 't kort kunnen wij het nut en de schade, die hij doet, aldus samenvatten. De mol eet uitsluitend dierlijk voedsel, en is als verdel ger van in den grond levende schadelijke dieren van groot nut voor al onze cultures. Dat hij ook regenwormen eet, die voor de vruchtbaarmaking van bouwaarde groote beteekenis hebben, doet het nut van den mol geenszins in schade omslaan, dc-wijl toch de voortplanting der regenwormen zóó sterk is, dat hun voortbestaan op eiken hun passenden bodem gewaarborgd is. En zonder regenwormen te eten, zou de mol op de meeste gronden niet kunnen blijven bestaan, omdat het aantal insectenlarven daar niet ieder jaar vol doende is om een matig getal mollen tot voed sel te verstrekken. Op weide en grasland, in 't algemeen ook op bouwland, doet de mol ook door zijn woelen geen schade aan 't gewas in kweekerijen en in boomgaarden evenminop vlasland, in groenten- en bloementuinen en voor al in broeibakken, doet hij in dit opzicht wel nadeel, en daar is het noodig, hem te bestrijden. Door het opwerpen van molshoopen is hij in weiden niet nadeelig, op bouwland en grasland kunnen de molshoopen last veroorzaken bij het maaien. In dijken en nabij dijken kan men hem niet dulden. Uit bovenstaande volgt, dat een bescherming van den mol overal en ten allen tijde niet ge- w'enscht zou zijn. Warmoezeniers, vooral groen- tenkweekers onder glas, zullen altijd vrijheid moeten hebben, mollen te dooden. Zoo ook de waterschapsbesturen en polderbescherming met het oog op de bescherming der dijken. En ook de landbouwers moeten in sommige gevallen die vrijheid kunnen verkrijgen. Gelukkig echter, dat aan de noodlottige mollenvangst uit winstbejag een einde is gemaakt. Dat door een wet, niet het vangen, maar wel het vervoeren, verkoopen, te koop aanbieden en het tot verkoop in voor raad hebben van mollen en mollehuiden, is ver boden en strafbaar gesteld. Hierdoor wordt de stelselmatige uitroeiing van den mol tegengegaan. Onkruid in den tuin. Men hoort zeer dikwijls vragen wat moet ik toch doen of laten, om wat minder onkruid in den moestuin te hebben Ge woonlijk ligt de oorzaak in onvoldoende bewer king van den grond gedurende de groeiperiode en aan 't gebruik van verschen mest. In 't bijzon der is versche paardenmest geschikt om een tuin volop in 't onkruid te zetten, omdat er zich een massa onverteerde gras- en haverzaden in be vinden, benevens de onkruidzaden, waarmee de haver is verontreinigd. We hebben meermalen gezien dat 't hooi voor de paarden wordt uitge schud voor het vervoederen, en dat de haver wordt gezeefd. Het afval wordt dan op de mest vaalt geworpen. Wordt deze mest nu spoedig naar den tuin gebracht, dan komen al de zaden in 't voorjaar en den zomer tot ontwikkeling, en bederven den tuin. Het is daarom noodig slechts erteerden mest te gebruiken, bijv. die, welke in den herfst uit de broeibakken komt, of men moet koemest nemen, 't Is wel waar, dat koemest ook veel onkruidzaad bevat, maar in elk geval lang niet zooveel als paardenmest. Verder moet men op geregelde tijden hakken, en daardoor de ont wikkeling van het onkruid reeds bij zijn ontstaan verhinderen. Wie zijn tuin in den winter reeds mest, of aspergebedden er mee dekt, mag aan een en ander wel de noodige aandacht schenken. Klaverhooi als kippenvoeder. Ia het district Osnabrück werden proeven genomen om kippen met klaverhooi te voederen. Deze proeven lever den e'en goed resultaat op. Volgens den uitslag van de gedurende enkele maanden volgehouden proeven kan klaverhooi een deel van het kor relvoeder vervangen, en werkt dit voedermiddel ook uit e'en oogpunt van gezondheid gunstig op de hoenders. Het klaverhooi werd bij 't weekvoeder, korrelvoeder, kool, mangelwortelen enz. gegeven. Dit klaverhooi bevatte maar wei nig gras, en was zeer goed en droog binnenge haald. Het toebereiden en voederen had op de volgende wijze plaats het klavehooi werd zeer kort gehakt, en dan in een emmer warm water geschud. Veel water mocht niet gegeven worden, zoodat de massa niet waterachtig was, maar weer op dikke brij geleek. Dit hakselbrij werd dan matig warm aan de kippen gegeven, of ook wel onder het weekvoeder gemengd. Zoowel on vermengd als met weekvoeder samen, aten de hoenders het graag. Zorg vooral, in huis en op den akker, voor de grootste orde Stop het daklek, dat drupt, anders worde de drup een straal. Wie zijn tijd begrijpt, kent ook zijn taak. Wie met een slappe hand werkt wordt arm B—r. MET DEN VOLKSTELLER OP STAP. Een verslaggever van het Utrechtsch Dagblad vertelt van de ervaringen van den volksteller in wijk C te Utrecht Geen vechtpartij is zoo hevig als in wijk C, geen volksfeest zóó'n feest als daar, geen op tocht wordt zoo gul en zoo bewonderend ont vangen als in de Willemstraat. Het was aanvankelijk een heele toer, om in de nauwe straatjes onzen volksteller te vinden; bovendien was 't waschdag. Dat beteekent, dat de rustige toerist in dit oude Utrecht zijn weg ziet afgebakend door dampende waschtobben, zijn neus wordt gereinigd door 'n prikkelende chloorlucht, en zijn horizon gevormd door be- zeepsopte vrouwenarmen. Eindelijk ontdekten wij hem in een hoekje van de Hooipoort, in gesprek met een oud vrouwtje, die de kaarten nog niet had ingevuld, om de eenvoudige reden, dat zij lezen noch schrijven kon. En dus moest de teller het zelf doen. In de meeste gevallen bepaalt hij zich er toe nog even te controleeren, of de kaarten goed zijn ingevuld. Maar hier was het natuurlijk een uit zondering, en het vrouwtje zette plichtmatig, n.et een ernstig gezicht, haar kruisje onder de kaart. Overigens bleek ons wijk C een betrekkelijk lastige buurt voor een teller. In zooveel huizen treft hij niemand thuis, omdat de familie, vader, moeder en kinderen incluis, met negotie bij den weg zijn. In een paar huizen had onze teller vandaag pas zijn kaarten ter invulling kunnen afgeven. En „d'r zou wel een paar dagen over heen gaan" voor hij ze terug zou krijgen. Maar verder is alles in deze buurt van een leien dakje gegaan. In het eerst was er een beetje wantrouwen geweest, omdat men dacht (en vreesde), dat het weer „van de belasting" zou zijn. Maar de teller had een prachtig middel gevonden, om die vrees te verjagen: „Als dat zoo was" zei hij tel kens „dan zou er toch wel op staan, hoeveel u verdient?" Tegen zooveel logica moest al het wantrouwen het wel afleggen: er was slechts één uitzondering, n.l. in den vorm van een win kelier, die blijkbaar zijn pappenheimers kende, en ter snede de geruststellende opmerking van den teller aldus pareerde: „Ze weten daargunter nog veul beterder hoeveul ik verdien als ik zelf". Tegen zooveel wantrouwen kon zelfs de teller niet op En hij heeft er dan ook het zwijgen maar toe gedaan. De fiscus kan zichzelf wel verdedigen. In de Hooipoort, een straat, waar een Utrech ter nooit komt, of hij moet er een boodschap hebben, werd aangeklopt aan een huiske, dat potdicht bleef, totdat een vriendelijke buurvrouw ons inlichtte, dat de bewoonster een „bietsie doovig" was. We hebben alstoen een donderbui geïmiteerd op de deur, die weldra geopend werd door een mummelend besje, dat ons allervrien delijkst te woord stond, doch zich van haar trouwpartij alléén nog kon herinneren, dat ze „in den Dom" getrouwd was. Wat den teller deed concludeeren, dat ze Nederduitsch Her vormd was. Hoeveel „levend geboren kinderen" ze had gehad Tja, dat wist ze niet precies meer. Ze had er nu nog vijf, allemaal goed getrouwd, bar oppassende kinderen, die moeder niet vergaten, en op z'n tijd nog wel eens over kwamen. Eén woonde d'r hier vlak bij. En d'r waren er dood ook Maar hoeveel me neer moest d'r niet kwalijk nemen, maar dat wist ze niet meer. De Dood was te véél de onge vraagde gast geweest Merkwaardig hoeveel gemengde huwelijken wij op een middag hebben geconstateerd, spe ciaal Hervormden en Katholieken. Eén vrouwtje, de man was met den lompenkar uit, wist haar kerkgenootschap niet. Wèl wist ze, dat ze daar thuis hoorde. En ze wees op den verweerden Jacobitoren, die als een wachter staat boven deze nijvere buurt. „Da's mijn kerk", zei de vrouw, „en me man is katheliek, en de kinderen half om half". Onwillekeurig schoten we in 'n lach, bij de gedachte, dat de teller dat zoo op de kaart zou invullen 1 Maar hij heeft 't netjes uitgezocht en opgeschreven. Jan was R.-K., Marie N.-H., Neel weer R.-K., enz. In negentig van de honderd gevallen is de man koopman, hetzij in lampen of in fruit. En als hij geen koopman is, werkt hij toch in een lompen- of fruitzaak. Er was één geestigaard, die zijn vrouw tot hoofd des gezins had geproclameerd. En ze zag er naar uit ook 1 Zei nformeerde plechtstatig of op het witte biljet (de vragen naar ziekte, ge breken, enz. ook behoorde te worden ingevuld, dat ze al jaren lang lijdende was aan suiker ziekte. De teller heeft haar 't plezier gedaan, en tot dank werd hem toegewenscht, dat hij nooit suikerziekte zou krijgen, „want dan mag-ie nooit meer ete justement dat wa-je lekker vindt." Een ander had ingevuld als plaats, waar hij getrouwd was: „Stadhuis in Utrecht", wat geen genade kon vinden in de oogen des tellers. En op een gegeven moment werd hij aangeklampt door een jongmensch, die door zijn oude lui als Hervormd was geboekstaafd, doch er prijs op stelde, dat er werd ingevuld, dat hij tot géén kerkgenootschap behoorde, want hij had „voor alles bedankt". Het schijnt, dat de een of andere ondernemen de mensch uit de volkstelling nog een slaatje heeft geslagen. Want enkelen antwoordden op de vraag, of de kaarten al ingevuld waren: „Ja, en dat het me nog een dubbeltje gekost ook 1" Blijkbaar heeft deze ondernemende mensch zich dus gebombardeerd tot volkstelling-biljetten-in- vuuer, tegen een honorarium van 10 cent per gezin. Maar overigens is de telling in Wijk C zeer vlot en rustig verloopen. De tellers hadden er niet den minsten last ondervonden, neen, eerder behulpzaamheid en medewerking. En het was in de steegjes en slopjes weer eens een welkome afleiding geweest. Op Maandag 12 Januari 1931 des v.m. ten 10 ure te Achthuizen aan het tramstation van een partij timmerhout, als planken, balken, rib ben, latten schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 12 Januari 1931 des nam. ten 1 ure te Den Bommel aan de Kaai van e'en partij timmerhout, als planken, balken, rib ben, latten schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 12 Januari 1931 des nam. ten 3 uur te Stad aan 't Haringvliet aan de kaai van een partij timmerhout, als planken, balken, rib ben, latten schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 13 Januari 1931 des nam. ten 2 uur te Ouddorp aan het tramstation van een partij timmerhout, als planken, balken, rib ben, latten schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 14 Januari 1931 des nam. ten 2 uur, te Dirksland aan het tramstation van een partij timmerhout, als planken, balken, rib ben, latten schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Verkooping van een landbouwschuur met toebehooren aan den Steeenenweg te Middel harnis, toebehoorende aan den heer K. van der Velde, aldaar. Op Donderdag 15 Januari 1931, bij inzet, en op Donderdag 22 Januari 1931, bij afslag, tel kens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Donderdag 8 Janu ri. Kipeieren 49—52 kg f 4 80 tol f 5 15 idem 54-56 kg f 5.55 tot f 5 60 idem 58 60 kg. f 5 90 tot f 6,10 idem 60-62 kg f 6,10 tot f 6 65 idem bruin 60 kg f 6,25 tot f 6,65 Fendeieren f 5,60 Boter f 0,82 tot f 0 85 ner pond Aanvoer 9500 eieren. Met dadk aan den Heere, en greote blijdschap melden wij U ie z er voor» spoedige geboorte onzer Dochter M K VAN ECK, L. P. VAN ECK-Sibling Middelharnis, 7 Januari 1931. 33182 Volstrekt een'ge en algemeen e kennisgeving. Heden overleed to* onze diepe droefheid onze geliefde Dochter. Zuster en Behuwdzuster in den ouderdom van 56 jaar, Hilversum, C KOLFF Sr. s''Giavenhage, H a WITTENROOD. Kolff Dr. A C. WITTENROOD. Wassenaar, G C M KOLFF H KOLFF-Janszen. Hilversum, 33189 Dr W. M. KOI FF. I. KOLFF-van Gilze van der Pals Sommelsdijk, H E. MlJS-Kolff. A. A M1JS. Alkmaar, H. J. PAME1JER Kolff. Dr J. H PAMtlJER. Beekbergen. J KOI FF Arts A. P KOLFF de Jonge. Hilversum, 8 Jinuari 1931. Bij dezen betuigen wij u onzen hartelijken dank, voor de betoonde belangstelling, tijdens de ziekte en het ov<-rlijd»n van onzen zoo zeer geliefden Zoon en Broeder J. A VAN NIEUWENHUIJZEN J D, VAN NIEUWEN H UI J Z N- Bruijnzeel. MAATJE. Melissant, Januari 1931. 33181 Fr wordt terstond gevraagd een HUISHOUDSTER, door ziekte der tegenwoordige, P.G. of G.Gbij vader met zoon. H K E IJ Z E R, Mr. Schoenmaker, Spijkeniss». 33191

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 5