eer: er koopingen. HET K MOORDAANSLAG TE GRONINGEN. MOORD EN ZELFMOORD TE GRONINGEN. Van onze adverteerders oieowe Jaar met gerustheid kunnen laconiek, maar zag zich toch eenige malen ge noodzaakt, de herriemakers met de blanke sabel uiteen te drijven, waarbij enkelen hunner zich heftig verzet hebben. Een agent is hierbij, naar wij hoorden, tegen de straat geworpen. De ver- zetplegers, drie in getal, waren echter onmiddel lijk door toegeschoten agenten overmand en naar het politiebureau in de Warmoesstraat over gebracht. Den geheelen middag bleven daarna troepjes op het middengedeelte van den Dam samen scholen; een groot aantal politie-beambten in uniform en in burger hielden een oogje in het zeil. EEN BOERDERIJ AFGEBRAND. De boer in de vlammen omgekomen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is brand uit gebroken in de groote boerderij van den heer T. Hoogland aan den Nieuwen Bildtschen dijk onder St. Annaparochie. Terwijl de heer Hoog land zich met zijn gezin en eenige gasten in zijn woonkamer bevond, werd bemerkt, dat er in de schuur brand was ontstaan. Oogenblikkelijk gaf Hoogland opdracht, het in de boerderij aan wezige vee los te snijden en uit het brandende perceel te verwijderen. Om zoo mogelijk den brand nog te blusschen, ging hij zelf naar den zolder. Toen het vee uit de stallen was ge dreven, zocht men den heer Hoogland tevergeefs. Later bleek, dat hij in de vlammen is omge komen. Om half twaalf werd zijn verkoolde lijk gevonden. De schuur stond in een oogenblik in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse met drie motorspuiten, en dank zij haar krachtige ingrijpen konden de voorhuizinge met een deel van den inboedel en een schuur met pootaard- appelen bewaard worden. De heer Hoogland was 49 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Uit jaloezie. De 27-jarige stoker J. T., wonende in de Ypenmolendrift te Groningen, heeft Vrijdag avond een moordaanslag gepleegd op zijn be nedenbuurman, den 32-jarigen C. Visser. Deze, wiens vrouw in het academisch ziekenhuis ver pleegd wordt, bracht een bezoek aan de vrouw van T., die hen 'tezamen trof, toen hij om 10 uur thuis kwam. De jaloersch geworden man trok daarop een dolkmes en stak zijn buurman overhoop. Visser werd in bedenkelijken toestand naar het academisch ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was Zaterdagmorgen bevredigend. DUIZENDEN CAMERA'S ALS GESCHENK VOOR DE NEDERLANDSCHE KINDEREN, DIE IN 1916 GEBOREN ZIJN. Welk kind heeft niet van harte gewenscht ook een foto-toestel te bezitten, wanneer het kiekjes zag, die familieleden of kennissen op wandelin gen, uitstapjes of vacantiereisjes gemaakt had den Welk kind zou niet eveneens in de gelegen heid willen zijn om de herinnering aan al jdie aangename oogenblikken, die het in zijn jeugd beleeft, door een foto voor de toekomst te be waren Het aanschouwen dier kiekjes toch roept al het gebeurde weder in onze herinnering terug en wij genieten opnieuw, alsof wij alles nog eens medemaken. Wij zijn er van overtuigd, dat er tallooze kinderen zijn, wier vurige wensch het is ook zoo'n foto-toestel te bezitten. Welnu, de Algemeene bond tot behartiging der belangen van den Nederlandschen Fotohandel wil aan den wensch dier kinderen tegemoet komen. In Februari 1931, als deze Bond zijn vijf jarig bestaan herdenkt; zal hij duizenden camera's beschikbaar stellen om in het begin der maand April 1931 ten geschenke te geven aan kinderen, die in 1916 geboren z ij n. Nadere bijzonderheden zullen ten spoedigste worden bekend gemaakt. Vrijdagmiddag vijf uur hoorden de beneden- bewoners van het perceel Nieuwe Ebbingstraat 50 te Groningen twee snel op elkaar volgende schoten op de bovenverdieping, bewoond door de 45-jarige G.W., een gescheiden vrouw. In die woning vond men de vrouw dood op den vloer liggen, door een kogel ïn den slaap ge troffen. Naast haar lag het lijk van een vroege- ren kostganger, S., eveneens met een schot in den slaap. S. moet reeds eenigen tijd hebben rondge- loopen met wraakplannen tegen de vrouw, omdat zij niet toestemde in een huwelijk met hem, ofschoon zij zich oorspronkelijk daartoe bereid had verklaard. Vrijdagmiddag heeft hij, gewapenend met een revolver van zwaar kaliber, aangebeld. Zij deed zelf open. Toen hij boven was, ontstond er een korte woordenwisseling, waarna hij zijn revolver trok, met het treurige gevolg. De dader was monteur, maar reeds eenigen tijd werkloos. De vermoorde vrouw had twee dochters van 18 en 20 jaar. Wij ontvingen een boekske van de firma Kuhn Co. te Naarden over „DE VEREDELING VAN DE SUIKERBIET". Het bevat een beschrijving van het verede- lingsbedrijf te Naarden en van de winning van het „fabriekszaad" van onze Nederlandsche suikerbiet „KUHN-P". Aan het slot wijst ook dit boekje weer op den bijzonderen toestand, dat er tot nu toe in ons land nog zooveel suikerbietenzaad van uit- heemschen oorsprong werd uitgezaaid, in weer wil nog wel van het feit, dat onze suikerbiet de beste vreemde soorten in suikeropbrengst per H.A. overtreft. Wij hebben voldoenden grond om dit laatste met gerustheid te mogen vaststellen. 4 Dat dit een scheeven toestand is, springt te meer in het oog, wanneer men weet, dat het zelfde buitenland, dat door zijn beschermende maatregelen onzen geheelen landbouw niet het minst ook onzen suikerbietenverbouw zulk een zware concurrentie aandoet, ook ons suikerbietenzaad op allerlei manieren buiten zijn grenzen tracht te houden, Duitschland, dat zelf op zoo groote schaal suikerbietenzaad expor teert, heft op dit product een invoer recht van niet minder dan 380 Mark per Ton. Nog scherper wordt die scheeve toestand be licht door het feit, dat verschillende buitenland- sche veredelingsbedrijven, die hier te lande hun suikerbietenzaad trachten af te zetten, recht streeks of in een of anderen vorm deel uitmaken van de suikerindustrie in hun eigen land. Dat wil dus zegden, dat de Nederlandsche suikerbietenteler, die dergelijke niet-Nederland- sche rassen verbouwt, daardoor zijn eigen concurrenten bevoordeelt. Het kan haast niet scheever Wij mogen niet nalaten en vooral in deze tijden niet een beroep te blijven doen op het gezond nationalisme van den Nederlandschen suikerbietenverbouwer en hem dringend te vra gen bij de daarvoor hem door zijn fabriek open gestelde gelegenheid zijn keuze te bepalen op een Nederlandsche variëteit, die de beste rassen van buitenlandsche afkomst in de scha duw stelt. Van de zijde onzer concurrenten wordt thans getracht dit beroep op den Nederlandschen sui kerbietenverbouwer zijn kracht te ontnemen door de voorstelling als zoude deze firma eigenlijk geen Nederlandsch zaad leveren. Daarbij doelt men dan op de omstandigheid, dat deze firma om den strijd op de gemeen schappelijke export markt te kunnen vol houden, het voorbeeld der buitenlandsche con currenten hebben gevolgd door ook een deel van hun zaad in Polen te gaan vermeerderen. Dat wij, daartoe gedwongen door het boven vermelde hooge invoerrecht, ook in Duitschland vermeerderen, wijl dat het eenige middel was om ook afzet in Duitschland zelf te krijgen, wordt natuurlijk dan verzwegen. En dat Kuhn in Nederland zelf op zoo groote schaal suikerbietenzaad verbouwt, dat deze er op drie verschillende plaatsen zelfs een groote zaaddrogerij annex schoonderij voor heeft ge sticht, wordt heelemaal stilzwijgend voorbij gegaan. Men leze dit boekske, dat op aanvrage gaarne gratis beschikbaar gesteld wordt. Op Donderdag 8 Januari 1931, des namiddags 2 ure te Sommelsdijk aan de Kaai, van een partij nieuw gezaagd timmerhout, als planken, delen, ribben, schroten, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 9 Januari 1931, des namiddags 2 ure, te Middelharnis aan de Kaai, van een partij nieuw gezaagd timmerhout, als planken, delen, ribben, schroten, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Zaterdag 10 Januari 1931, des namiddags 1 ure, te Nieuwe Tonge aan de Westerstraat, van een partij nieuw gezaagd timmerhout, als plan ken, delen, ribben, schroten, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Woensdag 14 Januari, bij inzet, en Woensdag 21 Januari, bij afslag, telkens des namiddags 2 uur, te Goedereede, in het Logement „De Gou den Leeuw", ten verzoeke van den heer Joh. Lodder Jz. te Goedereede: a. 1.39.50 H.A. 3 G. \\l/2 R. V. M. bouwland te Goedereede in Oud-Westerloo, genaamd „800 Roeden", in 2 perceelen en massa; b. 2.30.70 H.A. 5 G. 7 R. V. M. bouwland, genaamd „het Roode Hek" te Goedereede in Nieuw-Westerloo, in 4 perceelen en combinatie; c. 1.80.60 H.A. 3 G. 280 R. V. M. bouwland, genaamd „de Paardenwei" aan den Galgeweg in Nieuw- Westerloo, in 2 perceelen en massa; d. 1.82,78 H.A. 3 G. 294 R. V. M. bouwland aan den Galgeweg, nabij Stadwijk, in Nieuw-Westerloo, in 2 perceelen en massa; e. 5.82.70 H.A. 12 G. 206Yi R. V. M. bouwland te Goedereede, zijnde de 9e kavel in den Groote Zuiderpolder, in 6 perceelen en combinatiën; f. 1.77.80 H.A. 3 G. 261J/Z R. V. M. bouwland, genaamd „Sparling", in den Groote Zuiderpolder, onder den Oudendijk, in 2 perceelen en massa; g. 2.09.90 H.A. 4 G. 171 R. V. M. bouwland te Goedereede in den Kleine Zuiderpolder, in 4 perceelen en combinatiën; h. 1.22.80 H.A. 2 G. 202 R. V. M. bouwland te Oudorp, in den Ouden Oostdijk, genaamd „Koolesgoed"; j. 1.90.80 H.A. 4 G. 46^ R. V. M. weiland in den Ouden Oostdijk, aan den "Oosterweg; k. 5.61.10 H.A. 12 G. 65K R. V. M. bouw land te Stellendam, zijnde kavel 5 van den Adrianapolder, in 6 perceelen en combinatiën. Alles dadelijk na de toewijzing in gebruik te aanvaarden. 1. 0.98.60 H.A. 2 G. 44 R. V. M. bouwland te Stellendam in Kavel 2 van den Halspolder, verhuurd tot blootschoof 1940 aan Abr. Klink Jz. a 200.—- per jaar. Notaris VAN DEN BERG. HOE KOSTELIJK HET WAS. Aan een tweehonderd-tal kleuters der vereenlging „Hulp voor Onbehulsden" te Amsterdam Is door een aantal leden van de vereeni- ging H.O.R.E.C.A.F. Maandag In het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam een feestmaal tijd bereid. De kerstkransen hadden de onverdeelde bewondering van de kleuters. KENT OE DEN INDISCHBN ARCHIPEL? fa de groote gehoorzaal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam wordt de elfde Koloniale VacanHecorsus voor geografen gehouden. Prof. Dr. F. A. Venlng Melnesz tijdens Jty tv de lezing bij de geografische kaart van den fadlschen Archipel jo. 370 DE „ZESDAAGSCHE" TE BRUSSEL wordt onder groote belangstelling fat het Palals des Sports gehouden. Bij de Mm* werd het sein gegeven door den burgciuoestsr IM HET NIEUWE VECHTGEMAAL TE MUIDEN is thans bedrijfsvuardlg geworden. De motoren, 31e zijn opgesteld, hebben in onder- ttng verband proefgedraaid, soodat bet geheels complex nog dltjaar In werking komt en de bewoners van de Vechtstreek het )eze Courant ABONNEMENT B JITENLAND AFZONDERLIJK X t i m 11 Heel de heden weer mers het is „I wil zecj Het wordt en wie ,,ortl Kind van Bq geworden En wij ve feest op en „Heden is terecht. geen St. Niccj wat lief Maar we met het kijk( dat we verg ons zelf vo< mogelijk, d^ zijn, maar zonder Chrii Het is e| feest als ve zich voorst^ het heelema wording de vernederinc van ons mei| onttroonenc wil. Wat er was toch eij gedie, zoo versta is niet teer en zac| een mooie derschaar, mantische zoo poëtisc Maar d< dingen wa dood ingin dood van zentwille. Achter B| achter die nade de g We moe Gods kant misschien Misschie goed mogej Bethlehem te zien. En nen ze nog| we zien er die alle vol dat komt, niet zien e: van het ellende ni niet, even de verlossii de ellende en wie zi oogen geo_ de praat e: krom van ook verte! meent sta maar hij zij lost is, is zijn ellend Al deze en toch wi pen. En daar nig goed En dat dingen, dl dig heeft lijken eig bienschem moeilijk g niet alleerl Ivroom-goi anderen. J

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 6