voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. i Abdijsiroop Antirevolutionair Orgaan IN HOC SÏGNO VINCES m No. 3709 WOENSDAG 7 JANUARI 1931 45ste JAARGANG Pil nummer aesiaai uil iwee Bladen EERSTE BLAD. üemeenteraad 't Dreigend gevaar hoesten Fa. W„ BOEKHOVEN A &0MEN een droeve geestesgesteld heid. Brieven uit Amerika. '11 Voor de Borst" Deze Courant verschijnt elkeu WOENSDAG en ZATERDAG, ABONNEMENTSPRIJS pet drie maanden franco per post f 1.™ bi vooruitbetaling.) B üTENLAND Si3f vooruitbetaling f 8.50 per jaar. ^F70wnrpLijKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per rcgrl DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 1 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die i( beslaan, Advertentie worden ingewacht tot DINSDAG- ea VRIJDAGMORGEN 10 wir 4 Sï© stt»8e?«©a» voor d© Redactie bestaand, Advertentie» e«s verder© A d m i a» i s t r a t i e, franc© te© te Keesden aan de Uitgevers Onder dit opschrift plaatst „De Waarheids vriend", het orgaan van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, een artikeltje, dat we hier een plaats verleenen. Het is van den volgenden inhoud Er heerscht bij de Staatkundig Gereformeerden een geestesgesteldheid, die gelukkig aan de an dere Protestantsch Christelijke partijen vreemd is. Op dit feit hebben wij vroeger ook al eens de aandacht gevestigd. Thans willen wij er op wijzen, dat deze bij zondere geestesgesteldheid, of wel mentaliteit «*r Staatkundig Gereformeerden, zich in ver- hillende vormen openbaart, die alle dit gemeen hebben, dat zij öf vierkant ingaan tegen het christelijk levensbeginsel öf het verantwoordelijk heidsgevoel verzwakken. Van die verschillende vormen vonden wij bij den eersten oogopslag in „D e B a n i e r", het orgaan der Staatkundig Gereformeerden, van 11 December, er drie. De eerste vorm betreft het onderge schikt maken van Gods Woord aan het geen in de belijdenisschriften voorkomt en de Gereformeerde Vaderen hebben geleerd, doch waartegen juist deze Vaderen met zooveel ernst en nadruk hebben gewaarschuwd. De schrifturen van de Gereformeerde Vaderen worden onfeil baar verklaard, gelijk de Roomschen dit doen met de pauselijke encycliek. Op dit punt is er dan ook een zeer nauwe overeenkomst tusschen Staatkundig Gerefor meerden en Roomsch-Katholieken. Een staaltje van dit terzijde schuiven van de Schrift en het op den voorgrond brengen van de belijdenis der Kerk, vinden we in hetgeen het Staatkundig Gereformeerd blad vermeldt van de wijze, waarop de vergadering van de Kies- vereeniging der Staatkundig Gereformeerde Par- te Nieuwe Tonge werd geopend. ïL Het is een goed Gereformeerd gebruik, dat, wanneer er wordt vergaderd, de samenkomst wordt geopend met gebed, dat vervolgens zoo mogelijk een psalmvers wordt gezongen en daar na de Schriftlezing plaats heeft. Aan die Schrift lezing, en dit is de eigenaardige mentaliteit, die in de Staatkundig Gereformeerde kringen leeft, had men op de vergadering te Nieuwe Tonge geen behoefte; in plaats toch dat Gods Woord werd opengeslagen, las de voorzitter Artikel 36 der Geloofsbelijdenis voor. Zoo dringt, wat de Gereformeerde Vaderen schreven, het Woord Gods terzijde. Nu behoeft het intusschen niet te verwonderen, dat deze geestesgesteldheid bij de Staatkundig Gereformeerden heerscht. De Staatkundig Ge reformeerde Kamerleden wijzen ten deze den weg en geven in de partij den toon aan. Wanneer b.v. ds. Kersten in de Tweede Kamer de Protestantsch Christelijke partijen kapittelt en zooiets gebeurt nogal eens en deze partijen wil keuren op het punt van de zuiverheid van de leer, dan wordt hun niet voorgehouden wat Gods Woord leert, hoogstens komen de Tien Geboden naar voren maar is het schering en inslag, dat als toetssteen voor het vaststellen van de zuiverheid gebruikt wor den de geschriften van Van der Groe, Brakel, en anderen. Is het dan wonder, dat de leiders der Staat kundig Gereformeerden in de steden en de dor pen dat voorbeeld volgen en aan die geschriften meerb eteekenis gaan hechten dan aan Gods Woord? De tweede vorm loopt over het stellen van eischen, terwijl men zelf weet, dat aan die eischen niet is te voldoen. In hetzelfde nummer van De Banier wordt in het Kameroverzicht den Minister van Justitie verweten, dath ij geen voorstel tot wederinvoe ring van de doodstraf indient. De Minister verklaarde in de Kamer, dat hij zich bij herhaling als een voorstander van de wederinvoering van de doodstraf heeft doen ken nen, dit niet op nuttigheidsoverwegingen, doch als eisch der gerechtigheid. Echter voegde mr. Donner daaraan toe, dat voor de indiening van een wetsontwerp te dier zake redelijke gronden moeten bestaan, dat zulk een ontwerp ook wordt aangenomen. Het zou toch geen zin heb- K v °*ie gronden niet aanwezig zijn j i" is dat de geheele linkerzijde benevens e Christelijk Historischen tegen de wederinvoe- ïng van de doodstraf zijn een voorstel bij e Kamer aanhangig te maken, want deed hij dan werd het ontwerp verworpen en kon Koningin indienen. Een p gend Minister van Justitie kon dan weer van voren af aan beginnen. Won m'fi- H Staatkundig Gereformeerde Kamer- hooate 7ii T*? 93?9 'van zaken geheel op de als AntirrlJc» ket Minister Donner, macf t k tTi1"' 9eeU onwil- maar on zaak fprnn i ot;h komen zij irder jaar op de meerden1 den Staafcundig Gerefor meerden kiezers te toonen, dat zij op hun post de'houding de S.taatkuDdig Gereformeerden met ding van Minister Donner geen genoegen kunnen nemen en voor hun geweten niet ver antwoord zijn om in den bestaanden toestand te berusten, dan rijst de vraag, waarom dan ds Kersten, ds. Zandt en de heer Van Dis geen voorstel bij de Kamer indienen om tot weder invoering van ded oodstraf te geraken. Zij zul len de Antirevolutionaire Kamerleden ongetwij feld aan hunne zijde vinden. Dat van het indienen van zulk een voorstel nog nooit iets kwam, geeft plaats aan den twijfel, of het ds. Kersten en den zijnen wel ernst is met de critiek op het beleid van den Minister van Justitie. De Staatkundig Gereformeerde Kamerleden kunnen zich voor hun geweten er niet mede af maken, dat zij wèl praten, maar niet handelend optreden. Het werpt een eigenaardig licht op de gees tesgesteldheid van deze mannen, dat zij van de onmacht van den Minister van Justitie ge bruik maken om bij de kiezers te boek te staan als de trouwe wachters voor het Staatkundig Gereformeerd beginsel, dat werd overgenomen uit het Antirevolutionaire program. En eindelijk de derde vorm van de bijzondere mentaliteit der Staatkundig Gereformeerden. De zen vinden wij in de waarschuwing van D e Banier in haar hoofdartikel van 11 December tegen het groote gevaar, dat ons land en volk bedreigt van de zijde der revolutionairen. Wij gaan met deze waarschuwing geheel accoord. Maar welke beteekenis heeft deze waarschuwing, wanneer men dag aan dag de partijen, die met elkander tegen het roode gevaar moeten op trekken, tegen elkaar ophitst Het is wel een wonderlijke geestesgesteldheid bij de Staatkundig Gereformeerden, dat als de vijand voor de poort staat en inderdaad wordt het revolutionair gevaar, dat ons land bedreigt, bij den dag grooter zij hun lusten botvieren om door verscherping en toespitsing der be- ginselverschillen tweedracht in de gelederen te zaaien. Door zoo te handelen, raakt de ernst voor het gevaar, waartegen men waarschuwt, zoek. Van de Staatkundig Gereformeerden mocht men iets anders verwachten. De geestesgesteldheid van die mannen blijft daarom voor ons een raadsel, dat wij niet kun nen doorgronden. De Staatkundig Gereformeerden mogen zich voor hun optreden beroepen op de Gerefor meerde Vaderen, doch het is zeer de vraag, of deze Vaderen, zoo zij getuigen konden zijn van de politiek, welke de Staatkundig Gereformeer den in onze dagen voeren, deze houding met hunne autoriteit zouden dekken. Daarvoor waren de Gereformeerde Vaderen te gezond in de leer en te breed van inzicht. Beste Vriend I Voor mij ligt het portret van een Hollandsch gezin. Zij zijn 50 jaar getrouwd. Daarom zijn ze met hun 17 kinderen gefotografeerd. Onze dayley-papers doen ditg ratis. En geven dan ook een beschrijving van den vader en de moeder en hun kinderen. Het gaat dan meestal over de goede harmonie in zulk een gezin. En over de gezondheid van de moeder. Ook wel over de goede regelen en gehoorzaamheid van de kin deren. Maar dit is dan zoo wat al. Ook in Amerika worden groote gezinnen uitzonderingen, iets buitengewoons, en iets wat buitengewoon is past goed in een nieuwsblad. Dit jubileerend gezin is mij goed bekend. Het hoofd is een flinke Geref. Hollander, die mede door zijn talrijk kroost in voor- en tegenspoed een schat van levenswijsheid verkregen heeft, en daarom met vaste hand leiding geeft als vader en een bekwaam ouderling is in de Kerke Christi. Ook zijn vrouw is begaafd met een groote schat van natuurlijke en geestelijke eigenschappen, die, dit groote gezin tot rijken wasdom mochten dienen. Daar staan en zitten zij, 17 kinderen, 5 groote jongens staan achter aan den kant van moeder, 6 groote meisjes links aan den kant van vader en de overigen liggen of zitten voor de voeten van het rijke ouderpaar. Ja, rijk, schatrijk 1 Hij, van Godswege gesteld als profeet, priester en koning en zij als profetes, priesteres en koningin. Zoo zien zij op hun 50-jarig huwelijksfeest hun kinderen. Zoo hebben zij onder biddend opzien tot God hun kinderen grootgebracht. Geen van beiden zijn geleerd, school hebben ze in hun jeugd niet veel gehad, maar ze zijn begiftigd met wijsheid en dit is heel wat meer dan ge leerdheid. Natuurlijk zijn er van de oudste kin deren al getrouwd. En toen ik het hoofd op den zegen wees, dat ook bij de aangehuwden geen afwijkingen waren, zei hij: Ja, wij leven in een verbond met God, en die heeft bij elk kind, dat de teekenen en zegelen des verbonds ontving, gezegd, dat Hij alle kwaad van hun weren of tot hun beste keeren wil. En de Heilige Geest heeft ons verzekerd, dat Hij in ons wonen en ons tot lidmaten van Christus heiligen wil. God heeft Zijn part in dit verbond bewaarheid. En wij zijn ontrouw geweest. En als het niet was om onzen Verbondsmiddelaar Christus Jezus, dan was er niets van terecht gekomen. Daarom zijn wij onzen feestdag begonnen met Ps. 72 11: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, men loof Hem vroeg en spa. De wereld hoor en volg mijn zangen, met amen, amen na". Voor dien schat, dien rijkdom, had onze rap porter voor dat z.g. ne'tutrale blad geen oog. Daar zien de meesten niets van. En dit is juist het feit, wat zulk een 50-jarig huwelijksfeest met 17 kinderen zoo groot maakt. Waren zulke gezinnen maar meer in ons land. Dan kon men heel wat geruster de toekomst tegengaan dan nu. Dan zou de werkloosheid en achteruitgaande tijden ons niet voeren tot revolutie, maar zouden ons nader verbinden aan Hem, die vruchtbare en onvruchtbare tijden, ja alles uit zijn Vader hand ons doet toekomen. Gedurende den oorlog kocht elk burger naar vermogen „liberty bons". Dit geld gebruikte het Gouvernement om de oorlogskosten te be strijden, en bracht 4 en 4}^ op. Overal waren agenten aangesteld om die bons aan de burgers te verkoopen, vooral de banken en andere fi- nancieele inrichtingen deden hun best om je zoo een 50 of 100 dollar bon aan te plakken en daar was niets tegen, het geld was secuur. Maar toen ik er vier had, dacht ik mijn portie gedaan te hebben. Ik zei dan ook tegen die banken: hier geld leenen om zaken te doen voor 6 pro cent en het zelf weer uit te leenen aan „Uucle Sam" voor 4 of 4J^ dat betalt niet." Ik vermoed, dat ik toen op de lijst ben gekomen van de onwilligen. Daarom kreeg ik een week of drie later een commissie aan mijn huis, be staande uit drie vette ladies. En o wat waren zij lief. Zij praatten zoo mooi. En zij ver trouwden, dat ik een van de beste burgers was. Ik stemde dit toe, en geloofde dit zelf ook wel. Maar dan moest ik toch ook die 5de liberty-bon koopen. Het geld had het Gouvernement noodig en het was goed belegd, enz. Ik vertelde hen, dat dit niet waar was. Het Gouvernement had geld in overvloed. En als ze tekort kwam, dan moest het maar naar een paar van die multi- millionairs gaan, die zaten er beter voor dan ik. En ik zei nog meer, misschien wel wat scherp. Dat is een Hollander eigen. Met de strooppot loopen gaat heel wat gemakkelijker voor een Engelschman en vooral tegenover dames, dan voor een Hollander. Eén van de drie was dan ook blijkbaar geraakt en zei het te betwijfelen of ik wel een goede burger was. Dit kwam ook mijn eer een beetje te na. En dus vroeg ik of zij e'en goede burgeres was Ik riep mijn kinderen in de voorkamer en vertelde haar: Zie hier, lady, 3 flinke jongens voor het leger van Uncle Sam als het noodig is en ook 3 meisjes voor het Roode Kruis. Hoeveel kinderen heb jij al voor je Country geleverd, om in tijd van nood de onafhankelijkheid te handhaven Zij kleurde, want ik wist dat zij een van die rijke dames was, die geen kinderen krijgen. Ik ver telde haar, dat mijn vrouw heel wat meer deed als burgeres. Een geslacht voortbrengen is beter dan loopen venten bij de menschen om een paar dollar, terwijl het bij sommigen op hoopen ligt. Ik behoef je niet te zeggen, dat het drietal al opstond voor ik uitgesproken was. Ze zijn ook nooit weer terug geweest. Is het niet om met verontwaardiging vervuld te worden Een rijke dame, woont in een van de deftigste straten van de stad, heeft geld bij stapels, kan voor elk kind, dat zij had, een af zonderlijke nurze of verpleegster hebben. Zoo een lady loopt op de straat of zit in haar groote auto met een hond, die zij omhelst en kust. En wil zich dan nog beroemen een „goede burgeres" te zijn. Dit zijn de menschen, die den toon aan geven willen. Zij zijn in mijn oog den naam van m'ensch niet waardig. Beginsellooze individuen, die zich nu burger noemen en straks mee pa- reeren in den optocht van het Communisme, des noods met haar hondje in haar arm. Gelukkig, haar zondig leven draagt geen vrucht, zij gaat straks kinderloos ten grave, terwijl de jubilaris zoo even genoemd, door een schare van kin deren en kleinkinderen wordt omringd, die pal staat voor de waarheid, waarin vader en moe der hun onderwezen hebben. Een vriend van mij is student in de theologie. Hij is gehuwd en vader van 3 kinderen. Dat klinkt misschien wel wat vreemd, maar zoo zijn er hier velen. Zij werken een jaar en dan studeeren zij weer een jaar. Omdat zij geen geld genoeg hebben, moet dit wel zoo. En ze zijn daar ook niets minder om, al duurt dan den studententijd wat langer. Dan krijgen zij ook kennis van de werkelijkheid van het leven. Een kennis, die veel geschoolde menschen tot hun schade missen. Bij dezen jeugdigen werd de derde baby verwacht. Op aandringen van an deren gingen zij naar een vereeniying, die voor hulpbehoevende doeleinden jaarlijks een half millioen dollar collecteert in de straten der stad. Zij hadden ca. 50 dollar noodig en verzochten aan dat bestuur dit bedrag voor het bovenom schreven doel. Het bestuur zou daarover be raadslagen in zijn vergadering. En wat was het antwoord „Wij kunn'en uw verzoek niet in willigen, want wij willen het niet in de hand werken, dat behoeftige menschen zorgen op zich nemen, die zij niet naar behooren kunnen na komen." Dit geeft een inzicht in den toestand van ons volksleven. Gelukkig voor dien armen student was er een Geref. Christen, die zeide: „Kom maar een week of drie Dij ons logeeren, wij betalen de onkosten". Satan verleidde het eerste menschenpaar met het: „Gij zult als God gelijk zijn", maar het tegenwoordige humanisme zegt: „Ik ben God. Ik beschik over leven en dood". Het tegenwoordige Neo-Malthnsianisme is een gevolg van het ontwikkelingsproces der zonde. God beware ons volk, ons geslacht er voor. En hij schenke ook onzen Hanna's, die biddend oud worden, zonder schijnbare gebedsverhooring, de genade ooi te berusten in Zijnen Heiligen wil, die alleen goed is. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den Raad der gemeente MELISSANT op Maandag 5 Januari 1931, des nam. 3 uur. Afwezig de heer Joppe De Voorzitter, burgemeester Visscher, opende de vergadering met gebed. De Secretaris las de notulen der voorgaande vergadering, welke on gewijzigd werden vastgesteld. Ingekomen waren de inschrijvingsbiljetten van dc aanbesteding tot het rijden van diverse vrach ten voor de gemeente. De heer J. Mijnders L.Wz. was laagste inschrijver voor 1.24 per uur, en dezen werd de zaak gegund. Tevens was ingekomen een verzoek van de N.V. E.M.G.O. om binen 2 maanden de aan- deelen voor het daartoe in art. 5 der Statuten dier N.V. genoemde deel vol te storten. De gel den hiertoe zouden B. en W. bijeenbrengen, waartoe zonder hoofdelijke stemming machtiging wordt gegeven. Als punt 2 komt aan de orde de verbetering van den Nieuwenweg. B. en W. hebben zich in verbinding gesteld met Boom en Biezevelt, en deze hebben eenige plannen opgemaakt. De heer KORT vraagt en verkrijgt hierover het woord. Hij wijst er op, dat de hem bekend geworden prijzen van dien aard zijn, dat hij zichzelf moet afvragen of het in dezen tijd van malaise gemotiveerd zou zijn om zulke groote Hoesten is de grootste vijand der adem halingsorganen, omdat die daardoor zwaar der moeten werken. Slijm is de oorzaak van het hoesten. Abdijsiroop werkt tot in de uiterste hoekjes op de slijmhaardjes, die zich overal in Uw luchtwegen hebben gevormd, hetzij door ziektekiemen, hetzij door aangroeiing. Millioenen kiemen broeien en kunnen oorzaak worden van borstkwalen. Abdijsiroop maakt de slijm los en neemt de oorzaak zachtjes weg, zonder de teere weefsels te beschadi gen. Daarom zoo geroemd bijl Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Influenza, Griep. Atom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl. 4.50 AKKER's -■ r» Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) kosten te maken. Kan het niet met een voor- loopige voorziening te treffen. De heer VOGELAAR zet uiteen, dat het de bedoeling niet is het onderhoud té verbeteren, dat is goed, maar adressanten willen den weg stofvrij gemaakt hebben. Spr. acht de som ook veel te hoog. Dat is het hem niet waard. Toch zien alle leden de wenschelijkheid van een voor ziening daarvan in. We staan nu voor het feit wat te doen. Zouden we niet voordeeliger terecht kunnen. De heer STRUIK vindt het ook niet verant woord zoo'n groote som uit te geven. Kan het niet zooals op den boven Molendijk De VOORZITTER zegt, dat het profiel van den weg niet deugt, de ondergrond is niet ge schikt. De weg zou geheel opgebroken 'en in- gewalst moeten worden. De heer VOGELAAR is van oordeel, dat men bij veranderingen aan een weg deze af moet sluiten voor het verkeer. De VOORZ1TTEH zegt over technische din gen niet te kunnen spreken. Het procédé, dat de Provincie toepast om de wegen tijdelijk in orde te maken en weinig onderhoudskosten te krijgen, is nog nieuw. Later worden de wegen afdoende gebouwd. Doch spr. zou niet iets voor- loopigs tot stand willen brengen, dat zou voor de gemeente niet voordeelig zijn. De heer VOGELAAR wil B. en W. machti gen deze zaak nog eens goed onder de oogen te zien en te informeeren. Weth. VAN NIEUWENHUIJZEN stelt op den voorgrond, dat zij als raadsleden op tech nisch gebied niet kunnen oordeelen. Spr. is ge schrokken van de hooge prijzen van 1.80 per M'2, hij zou eerst eenigen tijd willen besteden aan informaties 'en' dan de zaak opnieuw in den Raad brengen. De VOORZITTER is er niet tegen de zaak een vergadering uit te stellen, doch als men adviezen inwint, als men dan maar toeziet waar dat gedaan wordt. De heer VOGELAAR wijst op de genomen proeven in Oude Tonge. Die wegen zijn stof vrij en bevallen goed. De heer KORT zegt, dat hij door den heer Vogelaar toegevoegd wordt, dat niet aan het verlangen der adressanten wordt voldaan, doch wij als vertegenwoordigers der gemeente moeten rekening houden met de financiën der gemeente. Spr. geeft in overweging de zaak een of twee jaar in te zien. De heer VOGELAAR is er niet tegen het een vergadering te verschuiven, doch langer dan niet. In den zomer is het wonen aan dien weg bijna onmogelijk door het stof. Dat is nu nog verergerd door de autobussen. De VOORZITTER stelt voor de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering, waartoe wordt besloten. Dan komt aan de orde de aanschaffing van een nieuw torenuurwerk. Aanbiedingen zijn ingekomen van de firma Eisbouts en van de A.E.G. Een uurwerk met 4 wijzerplaten met slagwerk en electrische opwinding kost bij Eisbouts 1260 met koperen platen, bij de A.E.G. 1077 met gegalv. platen. Met één wijzerplaat is dit res pectievelijk 910 en 757. De VOORZITTER wijst er op, dat als het prijsverschil niet te groot is, de Nederlandsche industrie voorkeur verdient. De heer VOGELAAR stelt er prijs op, dat er 4 wijzerplaten komen. De heer KORT wil B. en W. opdragen gron dig te informeeren naar door die maatschappijen geplaatste klokken. Aldus wordt besloten. Ingekomen is dan nog een schrijven van den heer P. D. Sieling, waarin hij te kennén geeft met verwondering het besluit van den raad te hebben vernomen, om te adviseeren tot niet- afvoering van den legger van wegen en voet paden van den binnenberm van den Roxenis- sendijk. Alleen v. d. Broek is voor geen rede vatbaar, de overige huurders der aan die weg grenzende landerijen geven er niets om. Voorheen had adressant er ook geen belang bij, maar nu de leerplichtwet hem onmogelijk maakt een jongen beneden 14 j. te krijgen om op zijn vee te pas sen wel. Boven 14 j. gaan ze nu direct naar een boer om op 't land te werken. De VOORZITTER zegt dat Ged. Staten den raad alleen verzocht hebben advies uit te bren gen over al of niet-afvoering te adviseeren, en verder kunnen wij niets voor den heer Sieling doen. De heer VOGELAAR heeft er met Sieling over gesproken, en die zei hem dat het afschrift dat de Voorzitter heeft niet eensluidend is met het origineele schrijven van Ged. Staten. De heer Sieling was van meening dat hij niet mocht afheinen als de weg op den legger voorkomt, het blijkt echter dat er meer wegen, die op den legger staan afgeheind zijn, b.v. van den Diede- rikspolder. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN zegt, dat als Sieling alle lasten' en kosten aan eige naren of huurders wil betalen, het den raad toch niets kan schelen. De heer v. BEEK is er tegen nu weer iets te doen. Laat Sieling nu eerst eens de beslissing van Ged. Staten afwachten, maar niet het een over 't ander halen. De VOORZITTER stelt voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen, want Sieling zal die afheining ook aan Ged. Staten moeten vragen. Aan den heer Sieling zal hiervan kennis gegeven worden. De heer STRUIK vraagt in de rondvraag weer iets over .de electriciteitsrechten. Het vastrecht is z.i. niet goed geregeld. De VOORZITTER meent dat degenen die klachten daarover hebben, zich tot de E.M.G.O. moeten wenden, want dat men dit niet op elke raadsvergadering kan bespreken. Dan wordt door denzelfden vrager nog geïn formeerd naar voorziening in het personeel der O. S., waarop wordt geantwoord dat hierin ten spoedigste zal worden voorzien. Hierna sluiting. Plaatselijk Nienawsu SOMMELSDIJK. Met ingang van 1.1. Maan dag houdt de Correspondent der Arbeidsbemid deling dezer gemeente eiken werkdag van n.m. 1.30—2.45 uur zitting ten gemeentehuize voor de stempeling door werkloozen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan de heeren F. de Kok te Vlaar- dingen en A. Knops alhier vergunning verleend tof den verkoop van sterken drank in -het klein. De bij gelegenheid van het voltrekken van huwelijken op de trouwzaal staande armenbus heeft over 1930 alhier 55.65 opgebracht. De dienstbode van den herbergier K. G. had het ongeluk azijnextract in een harer oogen te krijgen. Geneeskundige hulp was noodzake lijk, Vorige week werden uit deze gemeente 1200 H.L. aardappelen. L.l. Maandag stonden bij den Correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 19 werkloozen ingeschreven. MIDDELHARNIS, In het laatste kwartaal van het vorig jaar zijn alhier door de Schutsluis binnengekomen 407 schepen inhoudende 41569 ton en uitgaande 407 schapen, inhoudende 41351 ton.

Maas- en Scheldebode | 1931 | | pagina 1