JACHIGEUIEER TER QVtRMIHE: Advertentiën. mevr. Jacomllniie Breen OUDDORP Gemengd Nieuws. Binnenland. Rechtzaken Burgerlijke Stand J0AMIES C. MME. Huishouding. Dientbode, Bakkersknecht, Ingezonden Stukken Van onze adverteerders ,SE V AL' UITBARSTING VAN DE MERAPI. Krui deniers en Grut tersware» en Fijae Vleeschwaren, te koop. Cal. 10, Hammerles, met Ejector Krupp, staalloop en looplengte 80 cM. brieven onder No. 33138 Bu reau van dit Blad. Alle Muizen Finaal Uitgeroeid. DRIE EN TWINTIG Doet het toch ook heeren C. Korte» en J. W. van der ning tot Ouderling Kerk aangenomen, iwenhuijzen is be. at>Kerkvoogd. N. H Kerk alhier leerst oel» en studie» i bracht f95,- op, d. Herv. Jongver. •c. te Dirksland. vergadering door gaat voor in gebed 1—26, waarna hij uitspreekt, eest vr. Osseweijer iding over «Gene» vendige bespreking het zingen van sen van Dirksland over «Maarthen volgt nog een in» :eld «De morgen» tantisme« door vr. irop een korte be» eenige dingen in en, dan wordt ge» de Voorzitter op ing van het Kerst» de Zondagsschool Maandag 29 Dec. ouders en belang» worden verwacht. rling in de N. H. Joh Baart en tot h. Tieleman. in de Ger. Kerk A J. Baart en M. llecte in de Geref. e bracht. 21 ECTE VOOR DE •N BIJBEL. lijst 20 f 81.192,37 125,- 165,- 110,25 98,- 93,- 197.- 62,65 79,25 90,85 58- 250,- 126,40 143,75 108,72 135,98 128,70 121,-^ 220,- 55.- 264 05 41,83 129,37 235,- 51,85 44,46 :.»com. f 84.327,48 ?een hebben hun me Locale comité's MGELBROEK, van de Unie <ol met den Bijbel ETEN. k goed gezin, menig gezin een naar kantoor en tool. Maar als het il van verschillendi.<>.',< ar huis. De grooOl ig zijn. De kleinen, al op huis aan om en ze thuis eten. ■ede kennis binnen, illielid. Ze trekken aar ze gaan naar ecanodoos Dat is Daar kun je wel en dan verveelt het willen zien als Maak maar een edstrijd. ude Tonv,. Ik kan St. Nicolaas druk oorbij. 't Is fijn dat ing was niet te laat enden. Had je niet meer dank nog wel hoor. at St niet zegt het en meisjes. Leuk dacht heeft. Mij is Verbeeld je, ik oed voor opgepast. el jij bebt dan al kenen. Dat versje is kom je maar eens raag muziek. Is het 'ader en moeder de neefjes kreeg ik te laat in mijn week beantwoord. zijn t els M. te Dirksland M., te Dirksland: liet. Wat is dat s M. te Dirksland: 7 iet vermelding van adres, tot Vrijdag aan IUS, cheldebode", SOMMELSDIJK. Rü een kennis en een familielid zal het wel e'ens een middag wat fijner zijn dan thuis. En in een restaurant misschien nog beter Want ziet ge, thuis, waar ze eiken dag eten, is het niet altijd even feestelijk op de disch. Daar zijn vaak dagen, dat moeder het eens txtra heeft gemaakt. Maar als men elke dag weer en dan misschien uit bescheiden beurs, de maaltijd klaar moet maken, valt het niet mee, om het altijd weer even fijn te maken. In den regel is het eten thuis smakelijk, voedzaam, naar de behoeften van het gezin. En in het restaurant of bij een kennis zou iemand, die des middags gaat eten, het misschien wel eens fijner kunnen treffen. Maar, als het tijd is gaat hij toch op huis aan. Thuis komen eten zóó is de regel in elk normaal gezin. Natuurlijk. Want daar hóórt elk lid van het gezin. Daar ervaart men iets, wat men op de heele wereld nergens elders vinden kan: hier ben ik t h u i s. En daar heeft de Heere de plaats van de led'en besteld. Nu eens hier en dan weer daar gaan eten, is geen orde. Het kan niet. Maar het behoort ook niet. Het zou ten slotte het gezin uit elkaar slaan. En als het dan tijd is om te gaan eten, vraagt geen der leden van het gezin zich af: waar zou ik nu vanmiddag eens gaan eten En niemand heeft des morgens eerst het menu gevraagd, om daarna uit te maken, of het de moeite wel waard is, om vanmiddag thuis te komen eten, dan of het fijner zou zijn, bij een buurtje te gaan eten of in het restaurant. Natuurlijk niet ieder gaat naar huis. Thuis komen eten zóó is de regel in elk ordelijk gezin voor alle leden van het gezin. En dan ervaart men, dat het eten eigenlijk ook nergens zoo lekker smaakt als thuis. Er zijn wel menschen, die zich verbeelden, dat het bij een buurman altijd beter is maar dat zijn achterneefs van wijlen Nurks. Een normaal mensch eet het liefste thuis. Zondagmorgen tegen kerktijd. De leden va nhetzelfde gezin maken zich klaar om kerkwaarts te gaan. Ze gaan samen op om hun God te ontmoeten. Om Zijn Woord te hooren. Om het brood des levens te eten, dat de Heere hun reikt. Ze heb ben dat brood in hun eigen huis, zeker. Maar nu, op de Zondagmorgen of -middag, reikt de Heere hun samen als gemeente dat brood in de prediking. Daar komen ze samen als één groot gezin. Dat is het wonderlijke, het eere en rijke in de kerkgang. Het groote gezin komt daar saam Daar komen niet een heele hoop menschen, die elkaar niet kennen en met elkaar weinig hebben te maken o neen, roei die gedachte, als ze misschien in uw ziel was gaan groeien, met wortel en tak uit, lezer. Daar komen de leden van het gezin; in zekeren zin gezegd: daar komen nu Gods kind'ren thuis - - om te eten van het brood, dat hun Heere hun in de be diening van het Goddelijke Woord reiken wil. En, daarvoor geldt nu dezelfde regel als voor het eigen kleine gezin: als het etenstijd is, gaan al de leden op huis aan om te eten. Of neen, daar doet men het nog al eens anders. Weet ge. hoe sommige leden van het groote gezin der Gereformeerde Kerk het doen Zaterdagavond gaan ze het menu bestudeeren, dat met de post is gestuurd. En dan gaan ze uitmaken, of het Zondag de moeite waard zal zijn, om thuis te komen eten; of het gerecht van de Catechismus, „aan de orde van behandeling het wel de moeite waard doet zijn, om Zondag avond te gaan. En dan ziet ge het Zondagmorgen. De een vindt het wat ver, om naar huis te komen. De ander acht het menu niet naar zijn smaak. En dan zijn er van de leden van het gezin, die elders gaan eten. Bij een familielid of in een restaurant. Die gaan kerken elders. Wat dichter bij in ie buurt. In een Kerk, waarvan ze geen lid zijn. .^Waar misschien veel mooier wordt gepreekt en het eten wat lekkerder, wat geuriger, wat pikan ter bereid lijkt; of het voedzamer is, doet er minder toe; wie vraagt daar in onze tijd van geestelijke fijnproeverij nog naar En als de avond valt, is de een hier geweest, de ander daar. De jonge leden van het gezin in een jeugddienst; of in een Kerk, waar men kosteloos ook nog les in moderne talen krijgt. De ouderen in een kerk, die wat dichter bij was, dan de kerk, waar ze thuis hooren. Of misschien aan de radio, die toch maar voor heeft, dat men y een kop thee kan drinken en een sigaar rooken; zoo onder de bediening van Gods Woord, ziet u? Iets, wat in de kerk niet kan. Thuis komen eten hebben de menschen dien dag niet gedaan. Weet ge, wat ze hebben gedaan Meegeholpen, om het eigen groote gezin uit elkaar te slaan. Hun kinderen opgevoed in geestelijke uithui zigheid, waardoor die kinderen misschien later ge'en thuis meer zullen hebben en geestelijke zwervers worden. Afgebroken aan de Kerk des Heeren, die heden noodig heeft meer dan ooit, dat elk, die Sion liefheeft, mee bouwe aan des Heeren huis. Lezer, weet ge uw roeping wel Thuis komen eten dat is dus, kerken in de kerk, waarvan ge lid zijt. Uw kinderen meenemen naar uw eigen kerk en ze leeren, alleen daar ter kerk te gaan. Geestelijke zwerverij strekt tot schade voor de kerk, tot schade voor uw gezin, voor uw kinderen en voor u zelf. Thuis komen eten, naar de orde, die de Heere heeft gewild. Daarin belooft Hij zegen. Eerlijk en met orde - zóó is de regel, door Hem zelf gesteld. Den Haag. C. BOUMA. (Kerkblad v. d. Geref. Kerken, Den Haag). De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie 1 Mag ik nog eenmaal een plaatsje in uw Blad verzoeken om de heeren Van Eek en Beversluis van antwoord te dienen op hun laatste schrijven Ja heeren, vóór U heeft een ander over de bedoelde zaak geschreven, maar hoe Die heeft toch niet zoo geroerd in de wasch als gij. Maar nu wil ik eens komen op uw schrijven van 20 dezer. Zoo heeren, zijn de Confessio- neelen zoo gevaarlijk voor de Kerk. Mij dunkt, er zijn menschen, die heel wat gevaarlijker voor Kerk en Godsdienst zijn. Wat mij zelf betreft, ik laat mij door niemand een etiquet opplakken. Ik ben niet van Paulus, noch van Apollos, noch van Cefas, ik houd mij aan Christus. Gij spreekt over enkele leden van kerkelijke colleges, die tegenstander zijn van de School met den Bijbel, maar eilieve is 80 zoo weinig Als men 80 van uw tractement af- deedt, zoudt ge dat ook zoo weinig noemen Die liefde voor bovengenoemde School is dan wel zeer spoedig gekomen. Zou dat komen kunnen, omdat de meeste kinderen van die men schen geen lagere School meer noodig hebben Dat ik geen daadwerkelijke steun verleen aan uw nieuw op te richten School is een feit. Maar waarom niet Omdat ik niet wensch mee te doen aan partij-politiek. We hebben hier een School met den Bijbel en bovendien een in Sommelsdijk. Waartoe nog een Maar nu heb ik nog niets gehoord over dat door U beweerde verbod van de Synode, als zou die de prediking van het Evangelie evenals in Sovjet-Rusland verbieden. Ik wil U een voorstel doen. Ik heb de vorige week een preek gehoord van Ds. van der Snoek van Veenen- daal, voordien van Ds. van Schuppen en van Ds. Remme, alle drie mannen van onbetwiste Gereformeerdheid. Zij predikten een heerlijk Evangelie. Vraag die heeren nu eens wat de Synode hun hebben verboden en plaatst hun antwoord dan eens in dit Blad. Wilt ge Dan kunnen wij zien of ge toen de waarheid hebt gediend. Want dat mag toch wel van opvoeders der jeugd worden verwacht, nietwaar Mijnheer de Redacteur, ik dank U voor uwe welwillendheid. Hoogachtend, J. VAN DEN BLINK. Middelharnis, December 1930. Geachte Redactie! Gaarne dank'en wij U voor de geboden ge legenheid om den heer Van den Blink nog even van repliek te dienen. Liever zouden we deze polemiek beëindigd hebben, want zij verloopt, als ze te lang duurt, in bijkomstigheden. Dus nog een kort wederwoord, waarmee wij dezen penne- strijd als afgeloopen beschouwen. De heer v. d. BI. erkent, dat zijn geestver wanten het eerst de vuile wasch naar buiten hebben gedragen. Toen dit eenmaal gebeurd was, moesten wij ietwat breedvoerig de kerke lijke toestanden bespreken, opdat de belangheb benden beter op de hoogte zouden komen. Wij hebben trouwens alleen de groote principieele lijnen besproken, want ging'en we de interne zaken publiekelijk behandelen, dan zou er heel wat meer te schrijven zijn. Wij zijn met ons schrijven juist zoover gegaan als we noodig oordeelden. Dat er voor Kerk en Godsdienst gevaarlijker menschen zijn dan de Confessioneelen, is een waarheid, die natuurlijk niemand tegenspreekt. Maar daar gaat het niet over Voor de Geref. Herv. van Middelharnis zijn ze wel gevaarlijk; dat is gebleken uit hun actie, waarvoor zij on- kerkelijken en modernen in 't geweer riepen. En als de heer v. d. BI. zelf ge'en etiket wil dragen, dan heeft hij dit gemeen met zoovelen in onzen tijd, die blijkbaar geen vast belijnd godsdienstig standpunt hebben en daardoor eiken strijd vertroebelen. Alle Kerkvoogden zijn momenteel lid of be stuurslid der te stichten Herv. School. Dat de verhouding bij notabelen en Kerkeraad nog on gunstig is, komt doordat daarin ook te veel menschen zitten, die ge'en „etiket" dragen. Door de plaatselijke toestanden op schoolgebied zijn inderdaad de Hervormden te lang aa de Open bare School blijven hangen, doch het is altijd nog beter van tegenstander voorstander te wor den, dan omgekeerd, wat ook wel voorkomt Over de wenschelijkheid der nieuwe school schrijven we hier niet. Die staat voor ons vast. Dat ze een product is van partijpolitiek, is een bewering, die we van iemand, die niet op de hoogte is van de verhoudingen in de gemeente, kunnen verwachten. Het is echter onze vaste overtuiging, dat deze school onder Gods zecfen kan medewerken aan den bloei der Herv. Ge meente. En dat heeft met partijpolitiek niets uitstaande. Wat ten slotte onze tirade over Rusland be treft, de heer v. d. BI. schijnt daardoor bijzonder te zijn getroffen. Het blijkt echter, dat hij van de zaak van den Raad van Beheer weinig of niets begrijpt, anders zou hij niet zoo'n zonder ling voorstel doen, dat met de zaak, waar het om gaat, niets te maken heeft. Weet de heer v. d. BI. dan niet, dat de Synode als sanctie maatregel op overtreding van het Reglement weigering van handopening en approbatie heeft gesteld, dus een eigen Dienst des Woords ver hindert en zoodoende de prediking van het Evangelie verbiedt Onze vergelijking gaat dus volkomen op en is ook door anderen, o.a. Prof. van Apeldoorn, meermalen gebruikt om het god- delooze karakter dezer zaak beter te doen uit komen. De laatste zinsnede van zijn schrijven leggen we dan ook heel gemoedelijk naast ons neer. We komen aan het eind van deze polemiek nog even terug op de zaak, waarom het ging en die wij ook nu weer in het centrum plaatsen: Herv. Geref. van Middelharnis, weest op uw hoede voor hen, die aansturen op een verande ring der kerkelijke colleges, want mocht dit ge lukken, dan zou daardoor de kerkelijke gemeente totaal worden verwoest. A. VAN ECK. A. BEVERSLUIS. HET RIOLEERINGSSTELSEL TE MIDDELHARNIS. Er wordt op 't oogenblik in onze gemeente druk gepraat over het rioleeringsstelsel, dat blijk baar niet deugt en duizenden guldens zal kosten om in orde te brengen. Het is n.l. gebleken, dat de rioleering van het nieuwe gedeelte niet aansluit op het oude, zoo dat er veel geld mee gemoeid zal zijn om een goed stelsel te krijgen. En aan wien de schuld In den Raad is er al enkele malen over ge sproken, maar het wordt, tijd, dat deze zaak e'eris goed behandeld wordt en in openbare zit ting. Het zit met enkele dingen niet zuiver. Het wekt ook verbittering in de gemeente, d'at eigen menschen (ambachtslui) niet meer bekwaam geacht worden om als gemeente-op zichter te fungeeren. Dat moeten blijkbaar dure krachten uit den vreemde zijn, terwijl niet eens zeker is, dat men dan werkelijk beter werk zal krijgen. De Raad mag wel voorzichtig zijn en goed wéten wat hij doet. Anders loopt het verkeerd. Het is tegenwoordig geen tijd meer om veel belastinggeld te betalen voor dingen, die ver knoeid worden. EEN BELASTINGBETALER. In onze advertentiepagina's vindt men de be- teekenis van dit woord. Toch willen we hier er ook iets van zeggen. We lezen daarvan in een prospectus Het „Saval" Schuimblusch apparaat is het eenvoudigste Brandbluschapparaat, hetwelk tot nog toe gemaakt is. Er bevindt zich geen enkel mechanisch onderdeel aan, dat eeniger tijd zou kunnen weigeren te werken, en het apparaat onbruikbaar maakt ingeval van brand. Om een „Saval apparaat in werking te brengen, be hoeft men het slechts om te keeren, en op het zelfde oogenblik begint het met zeer groote kracht te spuiten. Een 10 Meter lange schuim- straal doet de vlammen als bij tooverslag ver dwijnen en bedekt in eenige seconden de bran dende voorwerpen met een schuimdeken, waar onder alle vuur stikt. Het „Saval" schuim drijft op elke vloeistof en kan, nadat alle gevaar is geweken, gemakkelijk korden verwijderd. Het kleeft tegen recht opstaande muren, zoowel als tegen plafonds en zolderingen, en belet deze vol komen wederom te kunnen opvlammen. In tegen stelling met vele andere brandbluschapparaten van een ander systeem, wordt door ons schuim niets beschadigt, daar het geen enkel bijtende stof bevat en geheel onschadelijk is. Alle brandbluschapparaten van een ander systeem kunnen niet meer1 spuiten, dan den inhoud, welke bet apparaat kan bevatten. Het „Saval" schuimblusch-apparaat echter produ ceert zijn inhoud 10 a 12 maal in schuim. Een apparaat van 10 liter spuit dus 100 a 120 liter schuim. Dit schuim heeft een viervoudige blusch- kracht van alle tot nu toe bekende blusch- middelen. 1. Het bevochtigt de brandende voorwerpen, evengoed zooals zulks geschiedt met water, of met verouderde vloeistof spuitende apparaten, echter het schuim alleen biedt weerstand aan het vuur. 2. Door verspreiding van een zeer groote hoe veelheid bluschkrachtig gas, zooals bij sommige poederapparaten. Bij de scbuimblussching is dit gas in de schuimbellen opgesloten, en wordt hierdoor tot in den vuurhaard medegevoerd. 3. Door de bedekking der brandende voor werpen onder e'en schuimlaag, waardoor het vuur stikt en wederopvlamming belet wordt. 4. Door een zeer sterke afkoeling als gevolg van de verspreiding van gas en de isoleerende werking der bedekkende schuimlaag, welke het mogelijk mak'en tot vlak bij het vuur te naderen. Alleen de „Saval" Schuimblusch-apparaten zijn in staat ieder soort van brand te blusschen. Zij geven den bezitter volmaakte veiligheid te gen brandgevaar, zoowel tegen de gewone bran den, als tegen de gevaarlijke benzine, olie, teer en andere chemische branden, die niet met water te blusschen zijn. Op bijgevoegde foto's zien we een houtstapel van 8 M. hoog, bestaande uit 5 a 6 duizend kilo hout, besproeid met 200 L. benzine, olie en teer, met e'en 200 L. Saval schuimspuit type Canon in V/2 minuut gebluscht. Het lijkt schier ongelooflijk. Door de enorme hitte werd het vocht in den grond onmiddellijk in stoom verdampt. Een foto V/i minuut na den brand toont, dat er geen vlammetje meer te vinden is. Alles ligt onder het schuim gedoofd. Zaterdag a.s. zal op den Havendijk bij Peeman te Middelharnis een demostratie met dit apparaat worden gehouden. Gaat dat eens zien EEN RAMP OP MIDDEN-JA VA, REEDS 700 SLACHTOFFERS. De Merapi werkt weer. De op midden-Java gelegen vulkaan Merapi heeft weer eens van zich doen hooren. Er hebben in het laatst van de vorige week ontzettende uitbarstingen plaats gehad, met als gevolg honderden dooden. En nog steeds is de Merapi in werking en werpt rookzuilen en ver blindende vlammen uit. De berichten spreken van een ontzettende paniek onder de bevolking, waarvan er velen in hun wanhoop zelfmoord pleegden. De nabijgelegen steden worden door vluchtelingen overstroomd, wan tal van desa's zijn verwoest. Uit Weltevreden wordt gemeld Het aantal dooden, als gevolg van de uit barsting van de Merapi, is thans toegenomen tot 700, terwijl gevreesd wordt, dat nog zeer velen meer, die worden vermist, eveneens zijn verbrand. Acht inlandsche dorp'en zijn totaal verwoest, terwijl een uitgestrekte streek vrucht baar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar beneden vloeit en waardoor andere dorpen met verwoesting worden bedreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Midden-Java binnen, in vele gevallen van hun zinnen beroofd door al het verschrikkelijke wat zij hebben aanschouwd. Het geheele district Sroemboeng is een brandende hel geword'en. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, of schoon het onderaardsch gerommel is opgehou den. De resident, die het getroffen district be zocht, kwam in verscheidene huizen, waar de mannen en vrouwen, blijkbaar uit angst voor de komende ramp, zelfmoord hadden gepleegd. De eruptie is een van deg raotste catastrophen welke Midd'en-ava ooit getroffen hebben. Telkens worden nieuwe dessa's ontruimd. Uit Semarang wordt gemeld Het dagblad „De Locomotief" heeft nog de volgende berichten met betrekking tot de ramp De ergste laharstroom werd gelocaliseerd ven Sroemboeng. De lahars loopen in Zuid- Westelijke richting. De vrees van de bewoners van het Klatengebied en de zuidhelling voor den laharstroom is tot dusevrre nog niet be waarheid. Zelfs de aschregens waren tot dus verre zoo gering, dat de tabak niet beschadigd is. Het bestuur oordeelt, dat een bedreiging van Moentilan onmogelijk is. Djokjakarta is even eens volokmen buiten gevaar. De suikerstreken en de tabakstreken ten Zuiden van den Merapi zijn zeer bevreesd voor de mogelijkheid, dat de laharstroom de bedding van de Opak zal be reiken. Voorloopig is echter alleen Sroemboeng en de Westelijke helling van den Merapi ge troffen. Hier is de aanblik van de half bedolven dessa's verschrikkelijk. Bij het bezoek van Maandag stootte men telkens weer op tientallen halfbedolven lijken. De militaifen begroeven de dooden, waarbij telkens een vijftigtal in een gemeenschappelijk graf werden begraven. Het aantal zwaargewonden, dat naar het hospitaal is vervoerd, bedraagt 46. De ellende op de Westelijke helling van den Merapi is onbeschrijfelijk. Telkens moeten nieu we dessa's ontruimd worden. Tegen het vallen van den avond trokken onafzi'enbare stroomen vluchtelingen in de richting van Klabak en Magelang. Van verschillende zijden wordt hulp verleend. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zondagmorgen bemerkte de zoon van het echtpaar L. Visser, in wijk C te Sliedrecht, dat de woning van zijn ouders gesloten bleef. Hij wist binnen te komen en trof daar zijn ouders bewusteloos aan; een zware kolendamp hing in huis. Onmiddellijk werd de hulp van dokter Van Leeuwén ingeroepen. De vader, een man van 71 jaar, overleed spoedig. De vrouw is met een zuurstofapparaat behandeld, hetgeen succes had. Voor haar leven behoeft niet te worden ge vreesd. Enkele dagen reeds bleven de luiken van het huis van twee alleenwonende dames te Krimpen aan de Lek gesloten. De buren gingen de familie waarschuwen, en toen bleek, dat een van de dames, mej. M. v. d. Heul, reeds gestorven was; de andere lag in zorgwekk'enden toestand op den vloer. Vermoedelijk is kolendamp hiervan de oorzaak. <r o ok 1 Ernstige aanranding te Beekbergen (Apeldoorn), Zondagmiddag, omstreeks half drie, is te Beekbergen de 48 jarige Mej B., die aldaar tijdelijk logeerde, het slachtoffer geworden van een laaghart'ge aanranding. Geheel alleen aan het wandelen zijnde op den eenzamen weg tusschen de kom van Beekbergen en de Woeste Hoeve, daar, waar niets dan bosschen en heide is, werd zij aangesproken door een haar onbekend manspersoon, die haar eerst gepasseerd was, doch die weer op zijn schreden terugkeerde en zich tot haar wendde. De odbekende trok haar, onder bedreiging met een mes, terzijde van den weg in de heide, waartegen zij zich hevig verzette en luidkeels schreeuwde De onverlaat sloeg haar daarop met een eind koord, waaraan een dikken knoop, op hoofd en gelaat, waardoor zij ge wond geraakte en haar tegenstand moest op» geven. De onbekende koos het hazenpad, waarop het slachtoffer zich naar den g»ooten weg begaf en kort daarop hulpvaardi, e meischtn ontmoette, die zich over haar ontfermden. Aan de hand van het door Mej B opge» geven signalement, heeft de gemeente»politie opgespoord en den volgenden dag aangehou» den als verdacht van het plegen van een zedenmisdrijf den 24jerigen D. v. B.. zonder beroep en zonder vaste woon» of verblijfplaats, een voorwaardelijk veroordeelde, die reeds eenige strafvonnissen achter den rug heeft. Hoewel verdachte bij het voorloopig verhoor, door den commissaris van politie afgenomen, ontkende, is hij door het slachtoffer pertinent herkend als de dader, terwijl de voetsporen, benevens andere aanwijzingen ter plaatse aangetroffen en de verklaringen van een drietal getuigen die den man in den omtrek gezien hebben in het nadeel van den man zijn. Hij is ten politie'bureele in verzekering gesteld en zal ter beschikking van den officiet van justitie te Zutphen worden gesteld. Beastachrig. Reuter meldt uit Sjanghai De katholieke missionaris Marcus, die voor eenige weken in zijn missie bij Hoepeh door bandieten gevangen was genomen, heeft af» schuwelijke mishandelingen ondergaan. De ba» dieten hebben hem, na een geeseling, eert de oogen uitgestoken en daarna lang» zaam geworgd. Adrianapolder, in 6 perceelen en combinatiën. Alles dadelijk na de toewijzing in gebruik te aanvaarden. 1. 0.98.60 H.A. 2 G. 44 R. V. M. bouwland te Stellendam in Kavel 2 van den Halspolder, verhuurd tot blootschoof 1940 aan Abr. Klink Jz, a 200.per jaar. Notaris VAN DEN BERG. G. J. DIEKEMA f De Amerikaaosche gezant, dr G. J. Diekema, die eerst onlangs als gezant te 's Gravenhage zijn intrede deed, (onze Amerikaansche brief- schrijver heeft toen een artikel aan hem ge» wijd) is na een operatie, vorige week Zaterdag overleden. JOH. H. BEEN f De archivaris van den Bnel, de schrijver van zoo tal van jongensboeken en feuilletons, is Dinsdagochtend gestorven in het stadje waar hij geboren is en dat bij nooit ontrouw is geworden. Hij is ruim 71 jaar oud geworden RECHTBANK TE ROTTERDAM. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken 1 A. Jansen, te Oude Tonge. Curator mr. A Zaayer te Dirksland. Rechter-commissaris mr. J. C Brongers. SOMMELSDIJK. Geboren: Anna Catharina, d. v. Gerrit van der Sluijs en Cornelia van Assen. Overleden Elisabeth van der Valk, 68 j d v. Maricus van der Valk en N-eitje Lijdens. MIDDFLHARNIS. GeborenSimon, z. v. J. Jordaan en M Verhage. Overleden Een levenloos aangegeven kind van C Verhage en A. BuscopJ de Blok, 3 mnd. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Jicob. z. v. E. de Ruiter en Jannetje van Ostende Korstiana. d v. P Mans en S Karris; Johanna, d, v. C. Holting en J. A. Koppenaal. Ondertrouwd C. T. Swiebbe, 29 j. en G. M. van Dijk, 27 j. NIEUWE TONGE. GehuwdC. Kamp j m. 22 jaar te Oo't» gensplaat en C. Camphens j.d. 21 jaar alhier. DIRKSLAND. GeborenNelly, d. v. S. Molenaar en L Bakker. Overleden A. Both, 79 j., echtgenoote van J. van der Gijze. ««rk oopi o gen Woensdag 14 Januari, bij inzet, en Woensdag 21 Januari, bij afslag, telkens des namiddags 2 uur, te Goedereede, in het Logement „De Gou den Leeuw", ten verzoeke van den heer Joh. Lodder Jz. te Goedereede: a, 1.39.50 H.A. 3 G. 11 Yi R. V. M. bouwland te Goedereede in Oud-Westerloo, genaamd „800 Roeden", in 2 perceelen en massa; b. 2.30.70 H.A. 5 G. 7 R. V. M. bouwland, genaamd „bet Roode Hek" te Goedereede in Nieuw-Westerloo, in 4 perceelen en combinatie; c. 1.80.60 H.A. 3 G. 280 R. V. M. bouwland, genaamd „de Paardenwei" aan den Galgeweg in Nieuw- Westerloo, in 2 perceelen en massa; d. 1.82,78 H.A. 3 G. 294 R. V. M. bouwland aan den Galgeweg, nabij Stadwijk, in Nieuw-Westerloo, in 2 perceelen en massa; e. 5.82.70 H.A. 12 G. 206J/2 R. V. M. bouwland te Goedereede, zijnde de 9e kavel in d'en Groote Zuiderpolder, in 6 perceelen en combinatiën; f. 1.77.80 H.A. 3 G. 261J»2 R- V. M. bouwland, genaamd „Sparling", in den Groote Zuiderpolder, onder den Oudendijk, in 2 perceelen en massa; g. 2.09.90 H.A. 4 G. 171 R. V. M. bouwland te Goedereede in den Kleine Zuiderpolder, in 4 perceelen en combinatiën; h. 1.22.80 H.A. 2 G. 202 R. V. M. bouwland te Oudorp, in den Ouden Oostdijk, genaamd „Koolesgoed"; j. 1.90.80 H.A. 4 G. 46^ R. V. M. weiland in den Ouden Oostdijk, aan den "Dosterweg; k. 5.61.10 H.A. 12 G. 65^ R. V. M. bouw land te Stellendam, zijnde kavel 5 van den Heden beha gde het den Heere na een korte ongesteldheid van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Moe er, Behuwd en Grootmoeder Weduwe van JOHANNIS MIJS, voorheen Burgemeester van Oude Tonge, 'n den ouderdom van bijna 85 jaren. Oude Tonge, 33140 M. MIJS. Rotterdam, B J. VAANDRAGER—Mijs H. C. VAANDRAGER Den Bommel, D MIJS. M. C. MIJS-Maris. en Kleinkinderen. Oude Tonge, 21 December 1930. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden in den ouderdom van 54 jaar, voor* zien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Vader, Behuwd» en Grootvader Wedn, van Jacoba C. Segers. Uit aller naam, J. A. VAN VUGT— Waare, Rotterdam 21 December 1930. Groene Hilledijk 157. 33139 GevraagdJuffrouw la de Huls» houding, of meisje voor dag en nacht, door Heer.te Hellevoetsluis. Brieven met inlichtingen onder No. 10. J VAN DERHAM Jz., Boekhan» del, Hellevoetsluis. 33124 GEVRAAGD zoo spoedig mogelijk een flinke voor dag en nacht. Loon bij overeen» komst. 33127 Adres: W. PAANS, Numansdorp. Wegens dienstplicht van den tegen» woordige, tegen begin Maart a.s. ge» vraagd een aankomend V. g g v. Adres D. N. C. PRINCE, Mr. Bakker, Nieuwe Tonge. 33143 wegens zwakte der vrouw, ZAAK IN op goeden en vooruitgaanden stand te Voorburg Z.»H. Zeer voor uitbrei' ding vatbaar. Met inbegrip van Snijmachine, Snelweger, (nieuwste model) en Win» keigoederen ƒ2000,-contant, Huur» pr-'s 40,— per maa- d Brievn onder No. 33144 Bureau dezer Courant. Een particulier te Deventer schreef ons, dat overal in zijn huis de muizen rondliepen en veel schade aanrichtten. Op aanraden van zijn drogist kocht hij een doosje Rodent en legde het vergif nog dienzelfden avond op de aange geven wijze uit Na eenige weken bleek hij geheel van de muizenplaag verlost te zijn; nergens was meer een muls te vinden. In alle steden en dorpen zijn huizen, waar de muizen de provisie kast plunderen en de stoffeering ver nielen. Heb* ook last van dit onge dierte? Ste, Jan niet langer uit, maar koop nog heden een doosje. Spoedig bent U van de plaag verlost Verkrijg baar bij alle drogisten in doosles van 50 ct en 1.- Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. E 31 jaar lang kochten wij geregeld SIGAREN bij C. DE MOOIJ en dat bevalt nog sLeds best. 33142

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 5