üerk en School. Officieel Gedeelte Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken gekomen, doch dat die borgstelling een kwestie is voor het bestuur. Men schijnt uit de bestuurs vergadering geklapt te hebben, hetgeen de voor zitter in het vervolg ten sterkste moet ontraden. Daarna wenscht de voorzitter de vereeniging het beste toe. Hij wijst er voorts op, dat het de vereeniging op het oogenblik goed gaat. De ver eeniging bezit 600 op de boerenleenbank, 600 H.L. brandstoffen, nog verschillende beta lingen zijn binnengekomen enz. Spr. hoopt ech ter, dat alles nog zal worden opgevoerd en de vereeniging in bloei zal mogen toenemen. Hij sloot daarna de vergadering, OUDE TONGE, In een onbeheerd oogenblik geraakte het paard met kar en kruidenierswaren van de firma A. Hein in den Langeweg in de sloot. Met veel moeite en groote schade werd het zaakje op het droge gebracht. Verzekering dekt de schade. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat schipper J. Knape zijn schip op het eind van de Kaai gezet heeft om er varkens in te mesten. Reeds zijn er een 30-tal dieren in onder gebracht. Door het diaconie-armbestuur is aan de pachters een restitutie toegekend van 25 van ce pachtsom en door G. Mijs van 20 Door tot nog toe onbekende jongens is bij de huisvrouw van 't H. een fesch met inhoud weggenomen. De politie stek een onderzoek in. Ten gevolge van den mist geraakte M. S. onder de auto van P. Z. uit Dirksland. Zijn klee ding werd geheel vernield. Persoonlijkee ongeluk ken kwamen echter niet voor. Alhier vergaderde de A. R. Kiesvereeni- ging ter vaststelling van de candidatenlijst voor dt verkiezing der Prov. Staten. Er was een flinke opkomst. De nog jonge kiesvereeniging pakt flink aan. Reeds eer werd vergaderd en het ligt in de bedoeling ook verder periodiek te vergaderen en onderwerpen te be handelen Op het program voor de volgende vergadering staat het onderwerp: „De dood straf". Op de nu gehouden vergadering zou de heer K. C. van Spronsen te Sommelsdijk optreden met het onderwerp „De beteekenis der Prov. Sta tenverkiezing" maar daar deze eerst later kon aanwezig zijn, werd door br. Haagens voorgele zen een deputatenrede van Dr. Kuyper, hande lend over den geest en het gevaar der Fran- sche revolutie, die in de volkeren doorwerkt en tot ongeloof en Godsverzaking en omkeering der orde voeren moet. Met groote aandacht werd naar deze rede geluisterd. Inmiddels was de heer Van Spronsen ter vergadering gekomen en deze wees er op dat de zware mist in de natuur ons soms doet dwalen en in gevaar brengt, er even zoo een mist hangt in het geestelijke leven. Ons verstand is door de zonde verduisterd en daar door zien wij niet meer de rechte verhoudingen in de geestelijke dingen, ook niet meer in het maatschappelijk, politiek en sociale leven. Door Gods genade hebben wij echter het Woord der Openbaring gekregen dat ons een richtsnoer kan zijn en licht op alle pad om het donker op te klaren. Gods Woord is dan ook het kompas waarop de A. R, partij de politieke wateren doorvaart. Dat licht moet ook weer schijnen hij de A. R. Prov. Statenverkiezing. Hierop werd de geschiedenis der Prov. Staten na de Grondwet van 1814, kort uiteengezet en daarbij gewezen op de liberale concentratie-idee, waarbij de kleine luyden schier aan allen invloed op het publieke leven verstoken waren. Deze liberale idee beheerschte nog de figuur onzer Prov. Staten, tot uiting komend in het college van Ged. Staten. De A.-R. partij gaat uit van de souvereiniteit in eigen kring, waarin het par ticulier iniatief naar voren komt. Verder wees spr. er op, hoe na 1901 de Staten van Zuid- Holland rechts geworden zijn en memoreerde het werk van wijlen den heer H. de Wilde, op Flakkee zoo goed bekend. Deze heeft in onze Prov. Staten voor het particulier .initiatief ge streden. Geestelijk en stoffelijk heeft ons dat zegen gebracht, vooral in het instituut der krankzinni genverzorging. Verder stond spr. stil bij de bestuurstaak en de regeertaak der provincie, het toezicht van Ged. Staten op gemeenten en de taak der Pro vincie als kiescollege der Eerste Kamer. Al deze dingen zijn van groote beteekenis bij de a.s. verkiezingen. Er zal hard gewerkt moe ter worden om te houden wat we hebben. Maar God de Heere regeert. De naaste toekomst moge misschien aan de geesten van revolutie en on geloof zijn, de laatste toekomst is aan God. Spr besloot met een opwekkend woord om getrouw te zijn. Op dit onderwerp volgde nog eenige bespre king, waarop tot stemming voor de candidaten lijst werd overgegaan. Na het slotwoord van den voorzitter, den heer v. d. Vlugt, werd het samenzijn gesloten, waarna dc heer Van Spronsen in dankgebed voorging. NIEUWE TONGE. Tegen dhr. A. C. H. uit Sommelsdijk is door den Gemeenteveldwach ter A. K. Nieuwkerk proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op een motorfiets zonder licht. Prijzen der veldvruchten: Uien 1, aard appelen 3.50, peen 0.35. De prijs der Roomboter is alhier verlaagd er, gebracht van 2 op 1.90 per K.G. De opgerichte Naaikrans onder leiding van Mevr. Dekker en Zr. B, Landheer telt 12 leden. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente wer den verscheept 2645 H.L. aardappelen, 6260 balen peen, 2000 balen uien en 700 H.L. poters. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 37 werk zoekenden ingeschreven. Verslag van de vergadering der A.-R. Kiesvereeniging „Met God voor Nederland en Oranje' 'alhier, op Vrijdag 12 December 1930. De vergadering werd door den voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de no tulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer v. d. Berg uit 's-Gravendeel, me- dedeelende, dat hij niet anders dan Zaterdag kon komen om een spreekbeurt te vervullen, ten einde te trachten ook te Dirksland een A.R.J.A.- club op te richten. Besloten werd hem te ver zoeken indien mogelijk op een anderen avond te komen, daar de Zaterdag algemeen een on- gewenschte avond werd gevonden. Vervolgens een verzoek van de redactie van „Ons Richtsnoer" om een viertal abonnementen te willen nemen. Besloten werd tot een tiental ter verspreiding onder de leden. Vervolgens werd de stemming gehouden voor de candidaten voor de Prov. Staten. Daarna verkrijgt de heer C. Warnaer het woord tot het houden van een opwekkende rede. De heer Warnaer begint met op te merken, dat het in dezen tijd van malaise niet gemak kelijk is een opwekkend woor dte spreken. Ge lukkig zien wij als A.-R. mannen ook in dezen tijd nog perspectief, gebouwd op het Woord van God. In 1890, vlak na den Fransch-Duit- schen oorlog, was er ook malaise, maar de de pressie van heden is onzegbaar veel grooter van omvang. Immers er is nu malaise op land- en tuinbouwgebied, handel en nijverheid, internatio naal, over de geheele wereld. Zelfs in Amerika, het land van den dollar, word t de greep van den tijd gevoeld en spreekt men van een tekort van 180 millioen dollar. Maar, vervolgde spr., wij, Calvinisten, zijn niet zonder perspectief. Immers Calvijn spreekt en schrijft over de Almachtige hand Gods, die over alles beschikt. Armen en rijken, zegt de Prediker, God heeft ze beiden gemaakt. En de Heidelberger zegt, dat rijkdom en armoede ons niet overkomen bij geval, maar door de goede hand Gods worden alle dingen wijselijk bestuurd. Al in Calvijn's dagen waren er slechte toe standen. Immers bedroeg het salaris van dezen rijkbe gaafden man slechts 52, een som, die nu hoogstens 2000 zou bedragen en dat voor iemand met een wereldvermaardheid. Meer dan ooit hebben we nu behoefte aan mannen, die ons aanverwant zijn. Het zaken kabinet van heden laat alle beginselkwesties buiten beschouwing. De landbouw komt met dringende eischen. Het maal- en meggebod zal de regeering in studie nemen. Wat de bieten- cultuur betreft ziet de regeering er voordeel in om plaatselijk den toestand te verbeteren. Zij wil drie en een half millioen gulden steun aan de aardappelmeelfabricatie voteeren. En dit is wel het mooie, dat algemeen zal getracht worden het loon van den arbeider het peil van 1930 te laten behouden. Zoowel de boeren- als ar beidersorganisaties in Groningen en op Voorne en Putten hebben het standaardloon voor den arbeider aanvaard. En van zulk een organisatie mag meer heil worden verwacht dan de be weging, de revolutionaire beweging mag men wel zeggen, in den Haagschen Dierentuin. Revolutie is gemakkelijk, maar opbouw is noo dig. Hoort men de klanken, die doorklinken, vooral in de steden, waar het communisme tracht den boventoon te voeren, dan verneemt men, dat deze toestand heeft afgedaan. Van de ar moede en de ellende, die reeds geleden worden, wordt gebruik gemaakt om terrein te winnen voor de communisten. Weg met het kapitalis tische terrein, zegt hij, maar hij vergeet dat de ergste vorm van terrorisme juist in Rusland wordt gezien, waar de millioenen zich moeten bukken onder het juk van den enkeling. Door tiet ijverige werken van mannen als Dr. Krop, Ds. Knap en Dr. den Hartog bereiken ons ont stellende berichten uit de Sowjet-republiek.. Maar de Hollandsche communist Louis de Visser oefent een terreur uit over z'n geest verwanten, die onder A.-R. menschen gelukkig nog onbekend is. Spr. gaat dieper op de leer van het terrorisme in en toont aan, dat de socia liseering op een totale fiasco is uitgeloopen. Nu komt men van S.D.A.P.-zijde met de leus van ontwapening. Ook de A.-R. partij is voor ont wapening, maar dan geen eenzijdige,, maar al- geheele ontwapening. Het onschriftuurlijke stre ven der mannen van „Kerk en Vredewordt duidelijk aangetoond. Als daarna de Vrijz.-Dem. en de H.G.S.'ers in hun ware gedaante zijn vertoond, komt spr. tot de Staatk. Geref., de partij van Ds. Kersten. Dezen, aldus spr., zijn langen tijd voor afge dwaalde broeders gehouden. De praktijken van Ds. Kersten leeren hen ons kennen als menschen met geheel tegenstrijdige beginselen. Wat deed Ds. Kersten betreffende het instituut der leger- predikanten? Hij nam het ons kwalijk, dat wij met een vrijzinnig legerpredikant aan één tafel wilden zitten. En als hij van een Roomsch- Katholiek een aanstelling ontvangt als leger predikant, wijst hij deze benoeming niet hoog hartig af, maar neemt heel gemoedelijk mede plaats. Maar erger zijn de S.G.P.-praktijken, ja ergerlijk, wat de sociale kwestie betreft met hun „laat maar waaien"-systeem. Geen steun aan ouden van dagen of Leenwijzen naar instellingen van openbare liefdadigheid. Ook wat het onderwijs betreft, spelen zij een valsche rol. De samenwerking met Roomsch- Katholieken de veelgehoonde coalitie bracht vrijheid van onderwijs en gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Maar v/at doen ze nu? Met staatssteun bouwen ze nu zelf zooveel scholen als ze maar kunnen en plukken aldoende vruchten van den boom, die naar hun zeggen een aanstoot en een ergernis is. Artikel 36 spreekt van één godsdienst met de toespitsing van den plicht om den valschen gods dienst te bestrijden. Maar wie is de man in Ne derland, die zal uitmaken welke nu die ware kerk is, om hem dan meteen tot kampvechter voor die ééne kerk en bestrijder voor alle andere kerken te maken. En wat nu reeds op den godsdienst niet is toe te passen, zou dat be treffende de staatszaken wel mogelijk zijn Van het verworven vrouwenkiesrecht een verfoeielijke zaak, zeggen de S.G.P. mannen maakt Ds. Kersten ook gebruik. En de kwestie van de verzekering is wel zoo moeilijk, zegt Ds. Kersten, dat hij er geen ant woord op geeft. De mensdhen moeten het maar voor zichzelf weten, zegt hij. Nu, dat zeggen wij precies zoo Hoe noodig is het voor de A.-R. partij om paraat te zijn. De a.s. gemeenteraadsverkiezin gen iZijn van groot gewicht. De verkiezing voor de Staten van Zuid-Holland niet minder. Onze A.-R. menschen hebben goed werk vericht. Spr. noemt de kwestie van de Chr. krankzinnigen verpleging, die in Noord-Holland provinciaal geschiedt. In Zuid-Holland is gelukkig het par- ticuluur initiatief behouden en heeft tot op he den zeer zegenrijk gewerkt. Ook het college van Gedeputeerden is van groote beteekenis, wat spr. met eenige recente voorbeelden op schoolgebied verduidelijkt. Man nen als Heukels doen goed en nutfig werk. Wel is de strijd moeilijk. De jeugd moet voor- ai getrokken worden. De jeugdbeweging moet in goede banen worden geleid. Een A.R.J.A.-club kan ook in onze gemeente uitstekend werk doen. Bibliotheken moeten worden opgericht, met sub sidie van gemeenteraad en kerken, om de jeugd aan te trekken en te leiden op het oude, be proefde spoor der ouden. Met een krachtig pleidooi voor de inrichting daarvan ook in onze gemeente, besluit spr. zijn onderhoudende en leerzame rede. De Voorzitter zegt daarna den heer Warnaer hartelijk dank voor zijn weldoorwrocht en zeer pricipieel betoog én sluit daarna de vergadering met dankzegging. MELISSANT. Onze vroegere dorpsgenoot J. C. Tieleman, thans te Katwijk aan Zee, is dezer dagen bevorderd van 2e tot le adjunct- commies ter secretarie, en Donderdag 18 dezer geslaagd voor het examen Staatsinrichting M.O. Maandagavond is door onbekend gebleven personen een vergadering opgeroepen in het Café Tramstaion tot het oprichten eener Coöperatieve Broodbakkerij. Tot ver buiten de deur van het café verdrongen zich de belangstellenden. Hoe wel deze vergadering noch geopend noch ge sloten is, daar er geen leiding of leider was, heeft men het nog zoover gebracht, dat er een commissie benoemd is, welke zal onderzoeken of een coöperatieve broodbakkerij mogelijk en noodzakelijk is. HERRINGEN. De bouwknecht D. kreeg een scherp voorwerp tegen het hoofd, waardoor hij bloedend verwond werd. Ter beëindiging der schietoefeningen van den B. V. L. werd j.l. Dinsdagavond de jaar- lijksche schietwedstrijd gehouden. De opkomst was evenals andere malen goed. Het volgende aantal punten werd behaald door K. de Jong 88 p., P. Slis en J. Lodder 87 p., A. de Geus Wz. 86 p., C. Tanis en C. v. d. Wende 85 p., A. Klem 82 p., L. Doornhein en P. N. Hogerwerf 81 p., R. Witvliet, A. de Geus Cz. en J. A. v. d. Velde 79 p., L. J- v. d. Velde en L. v. d. Sluijs 78 p., J. Looij 77 p., W. Markus 76 p., H. v. d. Velde 75 p., De overige leden bleven beneden dit aantal. Besloten werd om gedurende énkele weken na 1 Januari de schietoefeningen voor eigen reke ning voort te zetten. De oefeningen hadden steeds een zeer vlot verloop en droegen een echt gezellig karakter. De uitreiking der prijzen zal later in een speciale bijeenkomst plaats vinden. Tat ass. machinist bij de motorspuit is benoemd de heer P. Stout. GOEDEREEDE. Aan de cichorei-dragerij zijn deze campagne 2.954.886 K.G. wortelen ingekomen. Naar we dezer dagen vernamen, heeft het Diaconie Armbestuur der Ned. Herv. Kerk de pacht der landerijen met 25 verminderd. Het uiensorteerstation alhier is door de U.C.B. als zoodanig officieel erkend. OUDDORP. A.s. Woensdag n.m. zal er ten huize van den gemeentegeneesheer gelegenheid zijn voor inenting. -- In de stoomvlasscherij aan den Broekweg zullen in de volgende maand de werkzaamheden ter bereiding van het vlas een aanvang nemen. Thans is mén begonnen het tramstation en de in de nabijheid staande woningen met het electrisch net te verbinden. Het is druk geweest met vergaderen in de vorige week. Zoo ook laatstleden Vrijdagavond, toen in de consistorie der Herv. Kerk vergader de de Staatk. Geref. kiesvereeniging, partij Ker sten; en in het catechisatielokaal de A.-R. kies vereeniging. Van deze laatste kunnen we wat meer vertellen. Aanwezig waren 25 leden van de ruim 50. De penningmeester, de heer J. W. Hameeteman Tz., die zonder stemming herkozen werd, deed verslag van zijn beheer. De ont vangsten hebben bedragen 78.43, de uitgaven 75.74. De bescheiden werden in orde be- vond'en door de heeren J. Mierop en M. Boe- laars. De heer A. van Noord, secretaris der vereeniging, 'heeft wegens hoogen leeftijd en slecht gezicht bedankt. Met dankbaarheid ge denken wij zijn trouw en ijver voor de ver eeniging betoond. Als vijfde bestuurslid werd gekozen met 18 stemmen de heer P. Tanis Dirkz. De heer J. Westhoeve zal in het vervolg als secretaris fungeeren. In een overvloeide maat werd de contributie geïnd. Verschillende zaken, met het oog op de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten, werden besproken en de candida tenlijst vastgesteld. Ten slotte werden als afgevaardigden naar df Hulpcentrale aangewezen de heeren T. Ta nis Tz. en v. d. Kemp. De vergadering werd geopend en gesloten zooals te doen gebruikelijk is. Al hier is voor de Boerenvereeniging op getreden de heer Ir. P. Verhoeven, Rijksveeteelt- consulent voor Zuid-Holland. De vergadering, die door ongeveer honderd personen was bezocht, werd geleid door den heer P. Spuybroek. Door den spr, werden eenige grepen uit de veevoedingsleer gedaan. Hij wees er op, dat een goed voederrantsoen aan verschillende voor waarden moet voldoen. Er moet zoo voordeelig mogelijk gevoederd worden, om toch de hoogste productie te verkrijgen. Spr. verhaalde van een stal, waar dagelijks voor 20 te veel gevoederd werd en waar de productie nog onvoldoende was. Er werden vele vragen gesteld, waaruit ten duidelijkste bleek, hoe noodig en nuttig de voorlichting inzake de veevoedering is. Mede door de hulp en de goede zorg van den heer Spuybroek is het een leerzame avond geweest. SOMMELSDIJK. L I. Donderdagavond trad voor een goed gevulde kerk op de beroepen leeraar bij de Ned. Herv. Kerk, de Weleerw. heer Ds. E. van Asch van Mnemuiden. Als tekst had spr. gekozen Num. 359—12. De 11. Zondag in de Ned Herv. Kerk alhiet gehouden collecte voor het Studiefonds heeft f 47,22 opgebracht. MIDDELHARNIS. Voor de betrekking van koster bij de Ned. Herv. Kerk hebbbn zich 7 sollicitanten aangemeld. Dinsdagavond is door ouders van leer» lingen der O L. Meisjesschool de volgende Ouder'commissie gekozenA. van DongeD, W J. Nijgh, A Schellevis, C. Tieleman en L. Vroegindeweij Cz. Dinsdag 23 Dec., des avonds 6,30 uur, zal in de zaal »Harmonie« optreden Ds. K. Groen. Pred. der Ghr, JGeref. Gemeente te Rotterdam. STAD AAN 'THARINGVEIET* Rectifi' catie. In het nummer van Dinsdag staat ver' meld. dat als diaken in de Ned Herv. Kerk is gekozen L, Huizer. Dit moet zijn C. L. van Dijk. Als ouderling is herkozen C. van der Slik en als diaken A. van Zielst. OUDE TONGE. Tot Hoofd der O. L. School alhier is benoemd de heer R. Sterk, thans te Brielle. DIRKSLAND.* Door de Chr. Meisjesver» eeniging «Dient den Heere«, zijn in het af' geloopen jaar 132 kleedingstukken vervaardigd, waarmede menige ouden van dagen en be' hoeftige gezinnen werden verblijd. Aan hen, die de Vereeniging steunden, haren hartelijken dank. Tot ouderlingen in de kerk der Geref. Gemeente zijn gekozen de heeren H, Bakker en J. de Wachter en tot diakenen de heeren A. van 't Geloof en A. L. Bakker. HERRINGEN. De vorige week Vrijdag gekozen kerkeraadsleden, de heeren G. Nijpjes en L. de Geus, resp. ouderling en diaken, hebben zich die benoeming laten welgevallen. MELISSANT. Doopvaders, die hunne kin« deren a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen, kunnen hiervan aangifte doen in de consistoriekamer. GOEDEREFDE. Het Kerstfeest met de Zondagsschoolkinderee, zal niet zooals voor' been in de kerk, maar in de Zondagsschool worden gevierd op tweede Kerstdag, nam. 5,30 uur. De bevestiging der kerkeraadsleden zal plaats hebben op 28 December a.s. OUDDORP. De Zondagsschool in den Oostdijk, hoopt op a s Dinsdagavond het Kerstfeest te vieren. Wij hopen, dat vooral vele ouders eens komen luisteren. Ook door de liederen, die de kinderen hebben geleerd, belooft het een goede avond ie worden. Als het nu met het electrisch licht maar in orde is. KINDERZOKG. Te Hellevoetsluis is de algemeene leden» vergadering van de vereeniging Kinderzorg binnen de classis Brielle onder voorzitterschap van ds. van Ameide, gehouden 24 van de 29 kerkeraden uit het ressort zijn aangesloten. De vereeniging oefent thans de voogdij uit over 14 pupillen, die deels in gestichten, deels in gezinnen geplaatst zijn. De rekening en verantwoording over 1929 sloot met een bedrag van f 5462.10 aan ontvangsten en f 5314 83 aan uitgaven. De begrooting over 1931 werd vastgesteld tot een bedrag van f 6189 aan ontvangsten en uitgaven. De aftredende bestuursleden ds. van Ameide van Ouddorp, ds. de Voogd van der Straaten van Nieuwenhoorn en notaris P. A. van Buuren van Middelharnis werden herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden gekozen wer» den de heeren D. Braber te Middelharnis en P. Essenberg te Hellevoetsluis. Vrijzinnigen en rechtzinnigen werken in de vereeniging samen. LIJST 20 VAN DE 52e JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Transport van lijst 19 f 77.605,95 Delfzijl253,35 Midwolda148,80 Stadskanaal (O 360,— Zevenhuizen—Boven (Gr.) 84,25 Appelscha150.— Huizum (Fr.)403,10 Pingjum50,30 Veen woudster wal104.— Borger2C4,— Emmer»Compascuüm II80,50 Valthermond I115,— Balkbrug111,— Deventer202,13 Glanerbrug96,80 Heino143,80 Holten 244,80 Wilsum bij Kampen190,75 Zalk70,15 Jutphaas255,25 Lage Vuursche (Kerkcoll.) 7,78 Uithoorn II36,75 Langerak bez. de Lek89,01 Nw «Wetering 60,— Dussen9,90 Moerdijk115,— Totaal van 500 Loc.'Com. f 81.192,37 Te Appelscha is de collecte ongeveer ver» dubbeld. Ook Deventer toont een mooie stijging. Mr. J. J. HANGELBROEK, Adj.-Secr. van de Unie »Een School met den Bijbeh HET GETAL 600. Dit getal verwekt in het Zendingsbureau te Oegstgeest momenteel eenige onrust. De zaak is deze: In den aanvang van dit jaar, toen nog niet 'bekend was, dat er financieele moeilijkheden zouden ontstaan en een tijd van malaise zou aanbreken, werd de oplaag van den alom be kenden en geroemden zendingskalender gebracht van 9000 op 12000 exemplaren. Nu is de taxatie van 'het aantal afnemers niet geheel onjuist geweest, maarom kort te gaan, momenteel zijn nog 600 exemplaren on verkocht. Het Zendingsbureau roept thans 600 vrienden der Zending op om deze exemplaren vóór de Kerstdagen te bestellen. Zooals bekend ontvangt men voor 90 cent plus porti een fraai uitgevoerden Zendings kalender met 52 illustraties en gelegenheid tot bet maken van aanteekeningen. Dringend verzoekt gemeld bureau aan boven staand verzoek te voldoen om te voorkomen, dat de gemaakte winst verloren gaat. AANGIFTE VOOR HET BEVOLKINGSREGISTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SOMMELSDIJK; overwegende, dat het van groot belang is, dat het bevolkingsregister nauwkeurig wordt bijgehouden en de krachtige medewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste ver» eiachte is; herinneren aan de volgende bepalingen, re» ge'ende de verp ichtlag der ingezetenen tot het doen van aangilte voor het bevol» kingsregister. Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde of in Nederlandsch'Indië, Suriname of Curasao hebben vertoefd, moeten hiervan ter secretarie der gemeente kennis geven binnen één maand nu hun terugkomst. Zij, die uit een plaats buiten Nederland hun woonplaats overbrengen in een gemeente van Nederland, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente binnen twee weken na hun aankomst in de gemeente, ver» gezeld van een paspoort, reis» en verblijfpas of ander deugdelijk bewijsstuk. Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in het bevolkingsregister. Zij, die hun werkelijke wooriplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar Nederland'Indië, Suriname of Curasao of naar den vreemde, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten. Zij, die hun woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten en waar zij in het bevol» kingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente waar zij zich wenschen te vestigen Het ontvangen getuigschrift van woonplaats» verandering, hetwelk kosteloos wordt afge» gegeven, moeten zij uiterlijk binnen twee weken na hun aankomst in de nieuwe gemeente ter secretarie dier gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen twee weken ter gemeentesecretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huis» 1 gezin wordt opgenomen of daar uit gaat, in» wonende dienst» en werkboden daaronder be» grepen. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, welke vereischt worden om het bevolkingsregister in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ter voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hun ver» plichtingen nauwgezet na te komen. Sommelsdijk, 15 December 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd: l J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft December). (Nadruk verboden). We hebben er al eerder op gewezen, dat de aal» en kruisbessenstruiken in deze maand, ook al vriest het, gesnoeid kunnen worden. Ze kunnen nu ook bemest worden, hoewel men dit bij vriezend weer niet zoo goed kan. Heeft men een groote partij boomen bij elkander staan, dan is aan te bevelen ze met verdunden mest, zooals beer of koemest te begieren. Dit is goed voor het mos. dat zich ook wel op de bessenboompjes vestigt. Nadat de bemesting heeft plaats gehad, wordt de grond tusschen de struiken een steek diep omgespit. Wanneer men de bessen meer op zichzelf heeft staan, kan men ook bij eiken boo ai of stiu'k een kuiltje maken, dat men dan met gier vult, en nadat deze goed in den grond is getrokken, maakt men de kuiltjes weer dicht. Op deze manier zorge men, dat de gier goed rondom de boompjes komt. Dc zwarte aalbes behoeft niet gesnoeid te worden zooals de reeds vermelde. Toch is aan te raden, niet te veel hout in de struiken te laten, doch goed de ruimte te geven door enkele takken geheel weg Je nemen. Vervol» gecs wordt er mest bij gebrach, verdunde koegier, of met water verdunde beervooraf maakt men ook hier by de struik een kuiltje, dat men met de gier vult, terwijl men de struik zelf ook goed begiert, indien de takken soms met mos bezet zijn. Als men ze zoo behandelt en ze in de volle zon staan, zal men er groote bessen van plukken. Het is nu ook de tijd om de gazons (gras» velden) te bemesten. Zit er veel mos tusschen het gras, dan harken we er dit zooveel mo» gelijk tusschen uitook verdient een kalk» bemesting (van 10 kilo per 100 vierk. meter) aanbeveling. Verder bemesten we het gazon met goeden verteerden stalmest, de voediDgs» bestanddeelen van den mest zakken in den bodem, terwijl in 't voorjaar het niet verteerde restje wordt opgeharkt. Tegelijkertijd met het bemesten beschermen we op deze manier het„ gras tegen de vorst, daar doodvriezen van gias geen onmogelijkheid is. We gaan nog even verder met het snoeien van heesters in het algemeen. Hiernee kan men bij heesters, die voor een najaarssnoei in aantnerking komen, een aanvang nemen, ir dien men er al niet mee begonnen is. Welke heesters nu gesnoeid moeten worden? We zullen geen namen noemen, dit zou te veel plaats vragen, maar willen opmerken, dat nu alleen heesters gesnoeid worden, welke op het jonge hout bloeien, en die, welke om buD blad worden aangeplant. Heesters, welke jn 't voorjaar bloeien, worden nu niet ge» scoeiddeze toch bloeien op het oude hout. Nadat we het snoeisel verwijdrd hebben, komt het bemesten der heesters aan de beurt, een werkje, dat meestal vergeten wordt. Men strooie wat korte mest tusschende heesters en spitte die onder. Niet alleen, dat de mest ten goede komt aan de heesters, maar we maken meteen den grond, welke vastgeloopen is, weer ios. Denk thans in de wintermaanden, om uw conifeeren 1 Als de sneeuwvlokken op onze conifeeren vallen, kan het voor de naald» 1 boomen in onze tninen gevaarlijk worden. Plots kan een tak onder den last bezwijken, en dan is de boom den vorm kwijt, dien wij in een Abies, Ficcal e. c. juist zoo bewonderen. Zoo nu en dan moet men er daarom eens langs gaan en met de hand of met de hark de takken wat opbeuren, waardoor de sneeuw er afvalt. Het is ern kleinigheid, maar men kan er veel onaangenaamheid door voorkomen. Op overblijvende planten is een sneeuwbe» dekking het beste, wat men zich kan denken. Als 'tlos weer is, zal er natuurlijk geplant worden in fruittuin en boomgaard, waarom men deze wenk hier willen plaatsen Plant niet te dicht 1 In kleine tuinen vooral wordt dikwijls de fout begaan van te dicht planten zoowel van vrucht» als sierboomen. Appels groeien in 't algemeen meer in de breedte als m de hoogte, en moeten daarom ruim staan. Een fruitboom zal slechts dan een maximum opbrengst geven, als de kroon zich geheel vrij ontwikkelen kan. Twee of drie boomen ge' plant op een plrk, waar maar plaats is voor één, .uilen met elkaar geen groojen opbrengst geven. Dit geldt zoowel voor struiken ais voor hoog» of haljstammen. Verschillende stukken gereedschap, wat ons in den zcmei van dienst is geweest, hebben we nu voorioopig niet meer noodig. Heel verkeerd is het, dit nu maar ten piooi van weer en wind te laten rondslingeren. Wij moeten het thans tot het voorjaar opbergen en goed o*ok. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Eenigen tijd geleden las ik in uw blad een overgenomen schrijven van Z. D. H. Mgr. S. F. Diepen, Bisschop van 's-Hretogenbosch, gericht aan de aan hem rekenplichtige besturen om de pachten in dezen crisistijd te brengen in Chris- tdijken geest (te verminderen). Ook nu weer richt diezelfde Bisschop aan hen, en ieder af zonderlijk een ander schrijven, dat ik om zijn inhoud niet minder dan zijn eerste schrijven voor het algemeen van belang acht, om in alle couranten te worden opgenomen. Het luidt aldus: CRISIS- EN WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. In „christelijken" geest. Een bede van Mgr. Diepen. „St. Janski." bevat het volgende schrijven van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch De algemeene financieele crisis en de werk loosheid, die ook ons land teisteren, doen er ons bij de ons rekenplichtige besturen met alle kracht op aandringen

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4