i. mum mjm mm: Abdijsiroop Verdrijf dien Koest Dit nummer hestaai uit drie Bladen Bh Amem FEUILLETON Zaterdag 20 December 1930. No. 3704 TWEEDE BLAD. O i Gelieve Uw Nieuwjaars advertentie voor dit blad reeds NU op te geven SCHAAKRUBRIEK. DAMMEN. Door de Kerstdagen zullen a.s. week onze beide nummers, zoowel Dinsdag als Vrijdagavondblad, ge combineerd op Woendag* avond verschijnen. H.H. Correspondenten en Agenten gelieve met boven staande rekening tehouden Plaatselijk Nieuws. die Uw ouden dag vergalt AKKER's ..Voor de Borst" S tabletten KLATERGOUD "mncsWNOWSBS Correspondentie deze Rubriek betreffende te zénder aan F. W. Nanning Middelharnis, No. 178. Na 29 December is mijn adres Gerarduslaan 15, Eindhoven. Als voorbereiding van het zelfmat in deze ru briek heb ik met probleem no. 207 een zelfmat m twee zetten gegeven. In deze soort problemen moet wit zwart dwingen om te winnen, dus wit mat te zetten. De oplossing van probleem no. 207 is nu 1. Dc4. Zwart kan nu alleen met pion b2 spelen. Er volgt nu 1blDf; 2. Del. Zwart kan nu niet anders dan 2Delspelen, doch wit staat dan mat. 1blT, idem. 1blL, 2. Db5ü Zwart kan nu alleen maar meer spelen 2Lc2 mat. Het is aar dig op te merken, dat wit de dame naar b5 moet brengen om het vak b2 voor den koning af te snijden. 1, blP; 2. Dc3f; 2. Pc3: mat. Meerdere varianten zijn er niet. In de derde variant kan niet 2. Dc2, want dan an zwart spelen 2dc2: 210 B. Zwart dwingt wit om zwart mat te zetten. In totaal zijn dus 6 punten met dit probleem te verdienen No. 211. J. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (4) Deze rubriek, de laatste die voor de a.s. Kerstdagen verschijnt, bevat 2 problemen van onzen ijverigsten oplosser en medewerker, den heer J. P. Coppens. Een woord van dank aan dezen heer is hier wel op zijn plaats. De vol gende week en de week daarop zal de rubriek hoogstwaarschijnlijk niet verschijnen. In ieder geval zullen we probleem no. 211 als 't laatste over December beschouwen. Problemen voor den wedstrijd, No. 210. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (10). Wit (9). Wit: Kc4, Db8, Tel en g6, Lg3, Pfl en q8, pi. e3 en h5. Zwart: Kf5, Da3, Tb3, b7, Lf2, Pa7, bl, pi. c5, fó en g4. Zelfmat in drie zetten. En nu komt hetOnverschillig wie begint. Dus we hebben hier een dubbel probleem. 210 A. Wit dwingt zwart om wit mat te zetten. Wit (8). Wit: Kc3, Tgl, Pdl en h3, pi. c2, e3, f5, g4. Zwart: Ke2, pi. e4, f6, g5. Wit geeft mat in zes (6) zetten. De stand na dit probleem geeft den winnaar over December aan. Oplossingen (geheele) inzenden vóór Zater dag 17 Januari. Oplossing Eindspel no. 266. 1. Lc8, Kc6; 2. Lg4, hlD; 3. Lf3, Df3: pat. Oplossing Eindspel no. 267. 1. K.b7, Lg2f; 2. Kb8, Lh3; 3. La6, Lf5; 4 Lc8, Ld3; 5. Ld7J\ Kd7; 6. c8D enz. Of 1. Ke7; 2. Kb8, Lg4; 3. La6, Lf5; 4. Lc8, Ld3; 5. Lh3, La6; 6. Lfl enz. Eindspel no. 268. K. en F. 154. Wit: Kf7, Le4, pi. a6, c6. Zwart: Kd8, pi. a7, c7. Wit aan zet, remise. Eindspel no, 269. *ïdem no. 155. Wit: Khl, Ld6. Zwart: Kh4, Ta8, pi, h3. Remise. Eindspel no. 270. Idem no. 156. Wit: Ka8, Lb8. Zwart: Ka6, Tg2. Remise. Hier volgt een der correspondentie-partijen uit den wedstrijd: Ons GenoegenKrimpen aan den IJsel. Wit: Krimpen. Zwart: Ons Genoegen. 1. Pf3, c5; 2 c4, Pc6; 3. Pc3, g6; 4. g3, Lg7; 5. Lg2, Ph6; 6. 0-0, Pf5; 7. d3, 0-0; 8. Lf4, e5? 9 Lg5, Lf6; 10. Lf6: Df6: 11. Pe5, Dg7; 12. Pd2, d6; 13. Pc4, Td8; 14. Dd2, Tb8; 15. f4, Pce7; 16. fe5: De5: 17 Pdf6, Kg7; 18. Tf2, d5; 19. cd5: Pd5: 20. Pd5: Td5: 21. Tafl, Le6; 22. Pg5, Td7; 23. Pe6: fe6: 24. TH, De3f; 25 De3: Pe3: 26. Tel, Pg; 27. Kg2: b6; 28. b3, Te8. Door partijen remise verklaard. CORRESPONDENTIE. F. C. L. 13. De3, 0-0. D. 1. d4 Jos. Duv. No.-179. 1. Dhl. Op g7 zou een zw pion moet om n.l. 1. f6 te vermijden. No. 180. 1. Pf5f, Kh7; 2. g7f, Pg7: 3 Th6+, Kg8; 4. Te7. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 207. 206 207 Totaal. J. P. Coppens 60 2 2 64 „lidi" 56 2 2 60 G. van Gelder 47 2 2 51 F. C. Laas 43 2 2 47 J. v. Nieuwenhuizen 42 2 2 46 A. Verbrugge 31 2 2 35 W. Nieuwland 19 2 2 23 D. Uitert 18 2 2 22 C. Hofland 18 2 2 22 L. Weeda 10 2 2 14 P. Klein 8 2 2 12 J. Braber 4 2 2 8 De winnaar over Nevmeber is J. P. COPPENS. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen -kunnen opzenden. (Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk) DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP". Aangezien de vele vragen, zullen wij eerst beginnen met de reden, omtrent het niet ver schijnen der rubriek in bet jd. Vrijdagnummer. Er is namelijk door enkele personen getracht ons de Damrubriek afhandig te maken, hetgeen echter niet is gelukt. De Redactie heeft daar door het zekere voor het onzekere genomen en heeft de zaak eerst grondig onderzocht. Het besluit was echter, dat de Rubriek voor onze vereeniging was. Volledigheidshalve zal ik de uitslagen van vorige week laten volgen Beslissingswedstrijden, W. C. Kaaks—A. Groenendijk 0—2; M. Ver biest—W. C. Kaaks 2—0; J. VolwerkA. Groe nendijk 0—2. Ie Ronde, A. J. BlaakM. v. d. Nieuwendijk 02; Joh. den Boer— W. de Wit 2—0; W. Nieuwland I Roetman 2—0; M. v. d. Nieuwendijk—I. Roet man 02; W. de Wit—J. Volwerk 2—0; F. NoordijkW, Nieuwland 02; M. Verbiest H. Noordijk 2—0; A. J. Blaak—F. Noordijk 02; H. NoordijkJoh. den Boer 20. Gisteren konden weer twee leden worden bij gevuld, alzoo bedraagt ons ledental 17. Er wer den 2 beslissingswedstrijden gespeeld. M. v. d. Nieuwendijk won na een spannende partij van A. J. Blaak na den 23sten zet. A. Wielaard speelde tegen F. Noordijk én' won op het kantje af. J. Volwerk won na den 20sten zet van W. de Wit. I. Roetman speelde een beslissings wedstrijd tegen M. v. d. Nieuwendijk. Van den Nieuwendijk ontnam Roetman twee kostbare puntjes door in den 28sten zet te winnen. Voor Roetman zijn eerste verliespunten en voor v. d. Nieuwendijk zijn eerste winstpunten. A. Groe nendijk verloor van H. Noordijk door opsluiting. A. J. Blaak kon het tegen H. Noordijk niet ver der brengen dan 1 1. W. Nieuwland moest het tegen Roetman gewonnen geven, nadat hij een prachtige zet had gehad. De uitslagen luiden Beslissingswedstrijden, M. v. d. Nieuwendijk-I. Rietman 20; I. Roetman—W. Nieuwland 20; A. J. Blaak M. v. d. Nieuwendijk 0—2. Ie Ronde. J. Volwerk~W: de Wit 2—0; A. J. Blaak- H. Noordijk 1—1; M. v. d. NieuwendijkA. Groenendijk 11; A. WielaardF. Noordijk 20; J. Volwerk—A. Wielaard 20; H. Noor dijkA. Groenendijk 20; F, Noordijk—W. Nieuwland 2—0. Volgende week Dinsdag (met het oog op de Kerstdagen) zullen de competitiewedstrijden werden voortgezet. Men probeere thans zijn krachten op probleem no 1 Zwart: 7, 8, 9. 11, 13,' 15, 17, 19, 23, 24. Wit: 22, 28, 32, 33, 34, 37, 39, 40, 43, 45. Oplossing in 't volgend nummer. CORRESPONDENTIE. A. J. Wij kunnen aan uw verzoek niet vol doen. SOMMELSDIJK, De aardappelen worden al hier gekocht voor 4.a 4.20 per H.L. De uien voor 1.— en de peen voor 0.30 per H.L. Door den heer F. de Kok te Vlaardingen en den agent der R. T. M. A. Knops is hij B. en W. een verzoek ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. Tegen een inwoner uit Dirksland is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de keur van den polder „De Oudeplaat" t.w. het neerwerpen van vuil zonder vergunning. L.l. Zondagavond werd bij den heer S. te Oud-Beijerland ingebroken, terwijl de bewoners naar de kerk waren. Uit een' geldkistje werd een bedrag van ongeveer 160.ontvreemd. Als verdacht van dezen diefstal werd alhier gehoord een zekere K., vertoevende ten huize zijner moeder. Verdachte ontkende aanvankelijk. Hij evenwel meegenomen naar Oud-Beijerland waar hii tenslotte door de mand viel. Op zijne aan wijzing werd het geld grootendeels weder terug gevonden. MIDDELHARNIS, Woensdagmorgen viel het zoontje van schipper Ter Steeg in de haven. Daar spoedig hulp aanwezig was had men het geluk het ventje van een wissen dood te red den. Met de (aren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt a* die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach te ;d, slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgoaar. Prijs Fi. 1.50, FI, 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» A.s. Dinsdagmiddag 2.30 uur zal er e'ene openbare vergadering van den Raad dezer ge meente worden gehouden. Gedurende de wintermaanden zal uit het visschersfonds iedere weduwe die hiervoor in aanmerking komt wekelijks 5.worden ver strekt. Aan de pachters van hofland van de R. T. M. is over 1930 10 procent van de pachtsom geschonken. Onder directie van het technisch advies bureau van de Unie van Waterschapbonden, afd. Goeree en Overflakkee te dezer plaatse, werd aanbesteed het bouwen van de Groen van Prinstererschool, alhier. Inschijvers waren voor de massa alle werken omvattende, als het bouwwerk, speelterrein, afrasteringen, electrische en waterleidingen, glas en verfwerk, enz. A. van den Doel Sommelsdijk 34990.— J. C. P. Boeter te Middelharnis en Som melsdijk 34950.— K. Kroos 6 A. J. Dijkers Middelharnis) 29666.— W. v. d. Welle C. Spee Stad aan 't H. en Sommelsdijk 27800. j. C. Osseweijer Sommelsdijk 27060. P Mackloet Sommelsdijk 26950. Raming 25098.. Uit den Raad van Middelharnis. Er wordt nog wat nagepraat over de vraag wie gelijk had in den Raad dezer gemeente be treffende het al of niet bespreken van de voor stellen welke door den heer Van der Meide waren ingediend. Er waren leden die meenden dat eerst deze voorstellen moeten worden ge steund om in behandeling te komen. De Voor zitter is daar niet op ingegaan en heeft; de voorstellen naar B. en W. gerenvoyeerd en 1 dezen zullen dus in de volgende vergadering met prae-advies in den raad kunnen komen. Dit is inderdaad juist gezien. De heer Van der Meide had hier het recht aan zijn zijde, gelijk duidelijk uit art. 9 van het reglement van orde voor den Gemeenteraad van Middelharnis, blijkt. Daar toch leest men „Nadat de zaken, aan de orde van den dag gesteld, zijn afgehan deld, heeft ieder lid vrijheid om voorstellen te doen vreemd aan de orde, mits door twee leden ondersteund wordend." Het betrof hier evenwel geen onderwerp vreemd aan de orde van den dag, want de voorstellen kwamen voor op de agende, werden dus door den Voorzitter aan de orde van be handeling gesteld. Ieder lid had zich te voren er kunnen inwerken en doen voorlichten. On dersteuning was derhalve niet noodig. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woensdag 17 dezer gaf de gemengde zangvereeniging „Con cordia" onder leiding van haren directeur, den heer P. Vis van Oude Tonge, haar jaarlijksche uitvoering in het gymnastieklokaal der O. L. School. De opkomst was bevredigend. De Voor zitter de heer P. J. Kreeft op'ent de vergadering met een korte maar krachtige toespraak, waar bij allen een welkom werd toegesproken en me dewerking werd verzocht om dezen avond te doen slagen. Vervolgens wordt het programma afgewerkt en voert het koor achtereenvolgens uit„Zan gerslied" en „O, gulden hoofd" van Jac Bon set. „Bruiloftsmarsch" van A. Soderman, „Ver bonden voor altoos" door J. Gersbach, „Een huisje klein" door dezelfde. „De ridder van St. Jan" van P. M. Zijderlaan. „Winternacht" van E. Erdelman. „Zomeravond" van T. Abt. „De Molenaar" van J. Worp en „Zangersmarsch" van A. Trube. Er werden nog 2 tooneelstukjes opgevoerd n.l. „Levensdwang" van E. G. Lageman en „De twee verstrooide militairen" van A. van Kot- zeban. Het koor heeft prachtig werk geleverd, de nummers werden keurig uitgevoerd en ook de toneelstukjes kwamen goed „ot hun recht. Het was een kunst en genotvollen avond. OOLTGENSPLAAT. Vergadering Steenkolenbond „Algemeen: Belang", Vrijdagavond werd een algemeene vergadering gehouden door den Steenkolenbond „Algemeen Belang". Aanwezig waren 81 personen. De voorzitter constateerde met genoegen een groote opkomst en heette alle aanwezigen har telijk welkom. In de plaats van den heer Abr. de Vos Johz., die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Jac. Overbeeke Jz. De voorzitter dankte den heer Abr. de Vos ir. welgekozen woorden voor alles wat deze als bestuurslid, van de oprichting der vereeniging af, voor den bond gedaan had. De heer De Vos dankte den voorzitter voor de mooie woorden. De heer C. de Vos Jz. werd als bestuurslid herkozen. Daarna verkreeg de heer Aart van Putten het woord, die zich tot den voorzitter richtte en verklaarde, dat het hem verbaasd had toen hij diens bedanken als voorzitter had vernomen. Spr. drong er op aan, dat de heer C. M. Breur zich wederom verkiesbaar zou stellen. De voorzitter zeide niet meer in aanmerking te willen komen. Een ander moet hem maar eens opvolgen. Het is niet goed als de belangrijkste bestuursbaantjes altijd in dezelfde handen zijn. In de plaats van den heer Breur werd daarop gekozen de heer H. Pieterse. De vice-voorzitter dankte den heer Breur har telijk voor het vele, dat hij voor den Kolenbond gedaan had. De heer Breur zeide dank voor deze waar- deerende woorden. Tot commissaris werd in de plaats van den heer A. Neels gekozen de heer C. Birkhoff. De commissie tot het nazien der rekening 1930 werd samengesteld uit de volgende heeren: W. Bij Anofb pn Drooiste» Tiggelman, W. Voogd en H. Kruik. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat de brandstoffen voortaan in hoeveelheden van 75 K.G. zullen worden afgeleverd. Op een desbetreffende vraag werd geant woord, dat de aanbesteding van het lossen der aankomende kolen eerst zal plaats hebben, na dat in de bestuursvergadering de briefjes ge opend zijn. De heer Jacob van Nieuwaal vroeg naar de borgstelling van den penningmeester, waarop door den voorzitter geantwoord werd, dat de penningmeester altijd zijn verplichtingen is na- a» iu«-i rrmrta e door H. KINGMANS. 1) HOOFDSTUK I. De promotie. „Weet je soms een andere oplossing directeur van Naamlooze Vennootschap Van Halen Co., de groote ijzerhandel in Rot terdam, een sinds lang gevestigde, oersolide zaak, keek zijn procuratiehouder aan, terwijl hij ietwat geërgerd een brief in elkaar frommelde. „Ik acht Van Hinten niet geschikt voor die functie meende de andei-, „Dat heb je zooeven ook al gezegd. Met dat negatieve antwoord kom ik geen steek verder. Wij moeten in Amsterdam een Hinken vent heb ben, want hij zal last genoeg van Jansma krij gen." „Van Hinten is administratief uitstekend," zei •de procuratiehouder. „Maar die kwaliteit komt in Amsterdam in de eerste plaats niet aan de •orde. Er moet een flink zakenman zijn, door tastend, voortvarend, met durf in het lijf, met veel initiatief. Van Hinten mist die kwaliteiten, t een m'skikkinc] als hij er heen gaat." Weet je een ander, die geschikter is „Ik dacht aan Heerema", aarzelde de procu ratiehouder. „Vreemd. Ik heb ook even aan hem gedacht. Maar hij is nog zoo jong. En bovendien niet getrouwd. Wat ik niet aanbevelenswaardia vind." a „Hij bezit anders alle kwaliteiten, die noodig zijn. Hij is in ieder geval veel en veel geschik ter dan Van Hinten." „Ik kan je geen ongelijk geven. Maar zijn jeugd. Hoe oud is hij nu „Twee of drie en twintig, 'k Meen van drie." „Verbazend jong, om te staan aan het hoofd van zoon filiaal. Er werken lui van vijftig en ouder." „Hij zal boven hen staan, dat kan ik u ver zekeren." „Je hebt nogal veel met hem op, geloof ik „Hij is een harde werker. Pienter. Gevat. Een gewiekst zakenman. En hij wil vooruit in de wereld. Wij moeten jonge menschen ook een kans geven. Zóó denk ik er over. Wij konden hem in elk geval een jaar op proef zenden. En dan ben ik er van overtuigd, dat wij tevreden zullen zijn, als het jaar voorbij is. Natuurlijk in aanmerking genomen de omstandigheid, dat Jansma klanten meesleept." „Dat spreekt vanzelf. Wij gaan voorloopig in Amsterdam een dikken verliespost boeken. Dus je acht Heerema geschikt „Er is hier in de zaak geen geschikter." „HierDat is wel mogelijk. Wij kunnen ook Daalman naar Amsterdam zenden en Heerema naar Deventer. Wat dacht je daarvan „Het kan. Maar 't lijkt mij niet raadzaam. Daalman is in Deventer goed op zijn plaats. En in het geval, dat u noemt, moeten er twee zich inwerken; Daalman in Amsterdam en Heerema in Deventer, Anders alle'en Heerema in Amster dam." „Die opmerking is juist, 't Was slechts een gedachte. Dus keeren wij weer terug tot Heere ma. t Spijt mij alleen, dat hij niet getrouwd is. Er valt op zijn privaat leven niets aan te mer ken, wel „Nooit iets gemerkt en nooit iets gehoord. Hij is een serieus jongmensch. Komt, zooals u weet, uit christelijke kringen. Alleen betwijfel ik, of het heel diep bij hem zit. Maar dat is zijn zaak. Daarmede hebben wij in zaken niets te maken." „Natuurlijk niet. Als ons personeel zich maar behoorlijk gedraagt." „En wat betreft het feit, dat hij niet ge trouwd is," vervolgde de procuratiehouder, „ze ker weten doe ik het niet, maar 'k heb wel eens vernomen, dat er dn Groningerland e'en meisje is, dat eenmaal zijn vrouw wordt. Als dat zóó is, dan zal hij wel niet lang meer wachten, om te trouwen, daar hij in Amsterdam een geves tigde positie krijgt." „Hm. Dat verandert. Laten wij dan voorloopig zeggen, dat Heerema het wordt. Morgen be sluiten wij dan definitief. Wij kunnen dan nog eens over het vervelende geval nadenken. Zien wij geen ander oplossing, dan kun je morgen Heerema eens polsen, of hij er idee in heeft." „Afgesproken," zei de procuratiehouder. Het onderwerp was afgehandeld. Met geen woord werd er, terwijl andere zaken werden be sproken, meer gerept over Amsterdam, over het „vervelende geval", dat het tweetal wel even uit het evenwicht had geslagen. Het hoofd van het belangrijke filiaal in Am sterdam had kortweg bericht, dat hij met drie maanden ontslag nam, d'aar hij zelf in Amster dam een ijzerhandel ging stichten. In het hoofd kantoor was die mededeeling gevallen als een donderslag bij helderen hemel. Jansma, de chef in Amsterdam, was een zeer gewaardeerde kracht; iemand, die uitstekend èn met het perso neel èn met de klanten kon omgaan; die het filiaal omhoog had gebracht. Het was wel zeker, dat zijn uittreden, gevolgd door het stichten van een eigen zaak, groote schade zou berokkenen aan de Naamlooze Vennootschap. Het was dus zaak, er een bekwamen, nieuwen chef heen te zenden, die minstens dezelfde kwaliteiten als Jansma bezat. De directeur had het eerst niet geweten, maar helde, na het pleidooi van den procuratiehouder, tot Heerema over. Heino Heerema, een rasechte Groninger, die op zijn zeventiende jaar bij Van Halen Co. gekomen was, was in vijf jaar opgeklommen tot afdee- lingschef, een ongekende! promotie, maar een promotie, die, dat moest ieder erkennen, hij verdiende door zijn kennis, zijn enorme werk kracht, zijn tact en soepelheid van optreden. Volgens den procuratiehouder was hij, wat de laatste eigenschap betreft, niet een Groninger. Nadat de verschillende zaken afgehandeld wa ren, verliet de procuratiehouder het privé-kan- toor van den directeur, om in zijn eigen kantoor de besprekingen met de verschillende afdeelings- chefs te voeren. De derde van hen was Heino Heerema, de twee en twintigjarige blonde Groninger. Wie hem het kantoor zag binnentreden, zou niet op het eerste gezicht gezegd hebben, dat hij met een gewiekst jongmensch te doen had. Hij was ietwat loom in zijn bewegingen. En hij sprak ook niet vlot, zooals zijn collega's in de zaak, bijna alle Rotterdammers en Hagenaars. Maar als men nader met hem kennis maakte en hem in zijn werk kon gadeslaan en volgen, begreep men, dat er reden was geweest voor een snelle promotie. Zonder ook nu veel woorden te gebruiken, wilde Heino Heerema, als steeds, onmiddellijk de zaken afhandelen. De procuratiehouder was echter van een andere meening. Hij stak, tegen zijn •gewoonte, een sigaar op en presenteerde er den afdeelingschef ook een. „Bevalt het je in Rotterdam, Heerema vroeg hij dan. Heino Heerema keek verwonderd op. Wat had die vraag te beduiden „Het bevalt mij hier uitstekend," antwoordde hij. „Ik zou er bijna Groningen bij vergeten." „Dat behoeft niet. Je moet je geboortestad niet vergeten. Kom je nog vaak ih Groningen?" ,,'t Is al een jaar geleden, dat ik thuis was." „Hoe is 't mogelijk Groningen ligt wel ver, maar toch niet aan het andere eind van de wereld „O, neen. Zoo'n afstand is het niet. 'Hollan ders, die meenen, dat de wereld boven Zwolle met courantenpapier is dich'tgepltkt, denken wel, dat het een geweldige reis is, maar dat valt wat mee. 't Is alleen, u weet het, dat ik in mijn vacantie naar Zwitserland ben geweest. Maar 'k moet eens naar huis. Moeder vraagt telkens, wanneer ik eens kom. Van Zaterdag tot Maan dag zou misschien wel gaan. Wat denkt u?" „O, met alle soorten. Je kunt voor dien onnoo- zelen keer wel tot Dinsdagavond wegblijven," zei de procuratiehouder. „Maar apropos, heb il dat vroeger verkeerd begrepen 'k Meen eens gehoord te hebben, dat er behalve je moe der nog iemand anders in het hooge Noorden woonde, die belang in je stelde Over het open gelaat van Heino Heerema toog een gloed, die de procuratiehouder voor verlegenheid aanzag. „Je behoeft niet te blozen, Heerema. 't Zou toch waarlijk geen schande zijn. Je hebt boven dien een vaste, behoorlijke positie. Er zou dus alle reden voor je zijn, om te trouwen. Maar daarvoor moet je tegenwoordig met z'n beiden zijn," lachte hij. „Ik meende heusch eens ver nomen te hebben, dat je op weg waart." „Och, een jeugdliefde," zei Heino Heerema achteloos. Maar zijns ondanks werd zijn blos dieper. Er bestaat niets meer. Hij heeft bot gevangen, dacht de procuratiehouder. „O, dat verandert," zei hij. „Die hebben wij allen wel, eens gehad. Het bevalt je dus wel in Rotterdam „Uitstekend, mijnheer, 'k Heb immers alle reden om dankbaar te zijn?" „Wij zijn jou ook dank verschuldigd. Dus zijn wij quitte. Maar nog eens iets. 'k Zag verleden week in het een of ander vakblad, 'k weet niet precies meer, e'en annonce van Tjaard Heerema in Groningen. Is dat familie van je „Mijn broer, mijnheer. Hij heeft een kleine fabriek, 't Gaat goed met zijn zaak." „Die is ouder „Wij verschillen zes jaar. Hij kwam, toen hij achttien was, in die zaak. Een kleine fabriekje. Hij heeft zich opgewerkt en is de opvolger ge worden toen de fabrikant te oud werd. Door noesten vlijt is deo mzet verdriedubbeld. De fabriek is belangrijk uitgebreid." ,,'k Hem respect voor de Heerema's", zeide de procuratiehouder. „Er zit in jullie, Gronin gers, toch ras, dat moet ik zeggen. Is er voor onze zaak in Groningen niets te doen (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3