Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, l IN HOC SIGNO YINCES No. 3701 WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 45STE JAARGANG Gemeenteraad. Kloosterbalsem mm-m Fa. W. BOEKHOVEN ZONEN Brieven uit Amerika. Doe er wal" Kloosterbalsem op „Geen goud zoo goed" Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— btj vooruitbetaling. B ITENLAND b$| vooruitbetaling f 8.50 per laar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent pet regtl DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslasn Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- ea VRIjDAGMORGEN 10 uur 4 11e stukken vfflag- d© Redactie bestemd» Ad^ertentlën ess verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers luizend K.G. zware ijzeren I Amsterdam viel, tenge- armede de pijp werd op lak en de neerstortende aan de daken aan. ZEER JUIST OPGEMERKT. Prof. H. Visscher wees er bij het debat over de Rijksbegrooting van Onderwijs op, dat Ds. Kersten de resultaten van de rechtsche onder wijspolitiek roemde, terwijl de structuur onzer onderwijswetgeving met art 36 in lijnrechten strijd is. Een zeer juiste opmerking. En een bewijs te meer hoe ver Ds. Kersten en de zijnen in de praktijk van hun eigen be ginselen afstaan. Art. 36 staat lijnrecht tegenover de onderwijs wetgeving, waaronder wij leven en welke vol komen gelijkstelling eischt voor iedere richting, Ds. Kersten zou dat niet mogen toestaan, want art. 36 verbiedt dat. Maar zóó weinig leeft dat beginsel onder hem en de zijnen, dat hij het niet eens merkt, wanneer hij stellingen staat te verkondigen, die er lijn recht mede in tegenspraak zijn. ^pToch maar schennen met de „oude vaderen" IN DE CRISIS. Een goed voorbeeld gaf Nieuwe Tonge. Op voorstel van ons A.-R. raadslid, den heer Nieuwenhuijzen werden den pachters, die land hebben van het Burgerlijk Armbestuur, een flinke restitutie (ongeveer één derde) toegestaan op hun pacht. Een goed voorbeeld voor andere besturen en particulieren. Terecht schreef „De Standaard" in dit ver band Ook de wetgever heeft een taak, een be langrijke taak, om mee te werken tot leniging van den nood, dien de landbouwcrisis brengt. Daarom stemt tot verheuging de mededee- L ling van Minister Ruys, dat ontwerpen tot steun aan den veenkolonialen aardappelbouw en aan de suikerbietenteelt weldra zullen wor den ingediend. Hopelijk zullen velen in de veenkoloniën, die den moed reeds hadden opgegeven, nog voor algeheelen onderganq kunnen worden behoed. De Overheid mag niet lijdelijk toezien, waar zoo ernstige economische rampen drei gen. Ook de wetgever heeft dan een taak. O o k de wetgever; de wetgever echter niet alleen. De arm van den wetgever is te kort om hier allen nood af te wenden. Van verschillenden kant moet de hulp tot redding komen. Ook organisaties en particulieren kunnen ten deze een roeping hebben. Dit werd verstaan door Monseigneur Die pen, den bisschop van 's-Hertogenbosch, die 4 December 1.1. dit schrijven publiceerde „Met het oog op de bestaande landbouw crisis en de tegenwoordige opbrengst der landbouwproducten, zal het vaak billijk wezen een gedeeltelijke of zelfs geheele kwijtschelding van over het afgeloopen jaar verschuldigde pachten te verleenen. Wij bevelen onze Kerk- en Armbesturen en ander liefdadigheidsinstellingen ten drin gendste aan, goed gemotiveerde aanvragen dit jaar in zeer welwillende overweging te nemen. Binnenkort hopen Wij eenige aan wijzingen te geven om de te vernieuwen pacht- contracten meer in overeenstemming te bren gen met de eischen der Christelijke liefde, 's Bosch, 4 Dec. 1930. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch." Wat hier den Roomsch-Katholieken wordt voorgehouden, heeft ook voor Protestanten beteekenis. Diaconieën, Kerkbesturen, gemeentebestu ren, publiekrechterlijke lichamen kunnen hier aan de particuliere grondeigenaars een ver heffend voorbeeld geven. is in aanbouw. Ten einde de hulp-spoorbrug voor iwd over de Schie. Beste Vriend! Ook uw briefschrijver heeft het feit, dat de vrije Universiteit haar vijftigjarig bestaan vier de, dankbaar herdacht. Ook de Editorials en onze kerkelijke bladen getuigden van een innig medeleven met de feestvoerende broeders en zusters in Nederland. God heeft groote dingen aan ons gedaan, dies zijn wij verblijd 1 Er is een tijd geweest hier in de Vereenigde Staten, dat wij kerkelijk minder met u meeleef den dan nu. Er is een tijd geweest, dat men van de beginselen, die aan de Vrije Universiteit ontwikkeld werken, niet veel notitie nam. Ik herinner mij nog, dat toen ik pas in Amerika was, er een maandblad was, dat in hoofdzaak niet anders beoogde dan al wat „Kuyperiaansch" was te bestrijden. Dit moet je niet zoo erg ver wonderen. Onze emigranten dateeren uit de dagen der scheiding in 1834. En leefde hier in een isolement; leefde met de kerkelijke ont wikkeling in Nederland niet mede. Wij hadden een klein Theologisch schooltje, waar, hoe goed ook bedoeld, zeer zeker een eenzijdige opleiding werd gegeven. En wij zijn de gevolgen hiervan nog niet geheel te boven. Maar hoe geheel anders is dat nu 1 Van de zes Theologische pro fessoren zijn er drie, die hun doctorstitel aan de V. U. behaald hebben. En de andere drie zijn met hart en ziel de beginselen toegedaan, die vroeger bestreden werden. Ja, de invloed van de V. U. onder ons en in de geheele Geref. wereld, is zeer zeker voor elk die meeleeft duidelijk merkbaar. Ge zult wel begrijpen, dat evenwel die feestelijke stemming bij allen niet even hoog staat. Er zijn hier nog menschen, die onze kerkelijke ontwikkeling een „inzinking noemen. En deze zijn niet zoo bezield met dank aan den Heere voor het vijftigjarig jubileum der V. U. Maar er zijn er ook, en gelukkig een groot getal, die hier na de doleantie zijn ge komen, menschen die den strijd in Nederland meegestreden hebben. Welke en hoeveel de zegenrijke vruchten van de V. U. voor Nederland, maar ook voor Amerika en Zuid-Afrika zijn, is niet te zeggen, maar laat ons eens afvragen: als de V. U. er nooit geweest was, hoe geheel anders zou de geschiedenis van de laatste tientallen van jaren in Nederland en Amerika dan geweest zijn Want al heeft de V. U. geen invloed op onze Amerikaansche politiek, kerkelijk heeft zij bij ons zoowel als in Nederland reformatorisch ge werkt. We mogen het diep betreuren, dat de kerkelijke verdeeldheid in Nederland, en ook onder de Geref. belijders in Amerika, oorzaak is, dat de V. U. niet de Hoogeschool van de geheele Geref. gezindheid is, toch hebben allen zonder uitzondering ontzaglijk veel aan die in richting te danken. Velen in ons land hebben in de Vrije Universiteit hun „Alma-mater" ge had en hun Gereformeerde wetenschappelijke vorming te danken aan deze inrichting. Zelfs professoren aan de Presbiteriaansche Universi teit hebben het Hollandsche geleerd, om de vruchten van de V. U. in hun oorspronkelijken vorm te kunnen genieten. Ja,' ook in Amerika is men bewust, dat zooals de V. U. voor Neder land de opleving der Geref. beginselen is ge weest, zij ook hier ons volk terugleidt in de richting, die door de groote Kerkreformatie was uitgestippeld. najaar wel in zeer bijzondere mate vermin deren. Bijzondere maatregelen ter bevordering van den graanbouw acht de Raad voor deze streek eveneens urgent. Worden van regeeringswege geene bijzon dere maatregelen getroffen, dan verwacht de Raad eene geweldige inzinking, liever gezegd verdwijning van de welvaart van deze streek. Immers dan zal de werkloosheid onder de landarbeiders, welke nu al periodiek optreedt, in belangrijke mate toenemen en zich niet meer tot een gedeelte van het jaar beperken. Ook de andere takken van nijverheid en de winkel stand, welke in eene streek als deze ten nauw ste met den landbouw samenhangen, zullen in de algemeene depressie ten volle gaan deelen. Op grond van vorenstaande overwegingen, mogen wij Uwe Excellentie namens den Ge meenteraad beleefdelijk verzoeken om het spoedig treffen van bijzondere maatregelen tot steun aan den landbouw te willen bevorderen, opdat eene algemeene verarming van de be volking indiens eenigszins doenlijk moge uitblijven. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Wijziging wordt gebracht in de verordening op de heffing en invordering van haven- en kaaigeld. De bedoeling is de verordening in overeen stemming te brengen met de praktijk, Weth. MIJS dacht, dat de verlaging ten bate van den landbouw zou komen, maar het wordt praktisch een fooi aan de handelaren en com- missionnairs. Voor de bieten moet de landbou wer wel blijven betalen. Hier worden een goede duizend gulden in de zakken gestopt van dezen en genen, zonder dat de landbouw er iets aan heeft De heer JOPPE zegt, dat in de afdeeling Schuttevaer hierover gesproken is. Er werd toen op gewezen, dat de bietencampagne veel werk meebrengt en aan de gemeente het meeste kost. Bijna de heele Kaai wordt er door in beslag genomen. Er moet dus ook meer voor betaald worden. Met de stemmen van de heeren Mijs en Slis tegen wordt de wijziging aangenomen. Vastgesteld wordt de begrooting van het Bur- Geve de Heere, dat zij tot in lengte van dagen flerHjk Armbestuur en Weeshuis 1931 een getrouw bolwerk moge blijven voor 't Cal- j De heer ROETMAN brengt namens de com- vinisme en hare kostelijke vruchten bij ons in Amerika met dank aan God mogen genoten worden 1 Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Vrijadg 5 Dec. des nam. om 3 uur. Afwezig de heer Le Comte. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden voorgelezen en onveranderd wor den vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van enkele in gekomen stukken. Omtrent de motie der drie afdeelingen van de Holl. Mij. v. Landbouw stellen B. en W. voor hier geen adhaesie aan te betuigen, daar dit om formeele redenen moeilijk gaat. B. en W. stellen echter voor het volgende schrijven aan den Minister te richten Sommelsdijk, December 1930. In opdracht van den Raad dezer gemeente, ons verleend in zijne vergadering van 5 dezer hebben wij de eer ons met het volgende tot Uwe Excellentie te wénden. Door de hier op het eiland Goeree en Overflakkee bestaande drie afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd den Gemeenteraad eene motie toege zonden, welke op eene te Middelharnis op 7 November 1.1. gehouden groote vergadering, door die afdeelingen belegd ter bespreking van de crisis in het landbouwbedrijf, met alge meene stemmen werd aangenomen. Deze motie zal Uwe Excellentie ondertusschen hebben be reikt. Bedoelde afdeelingen verzoeken in haar aan den Gemeenteraad gerichte, de motie be geleidende schrijven, adhaesie aan deze motie te willen betuigen. De Gemeenteraad heeft om formeele rede nen bezwaar bij Uwe Excellentie adhaesie aan de motie te betuigen. Afgescheiden hier van is ook de Raad met genoemde landbouw organisaties van oordeel, dat de huidige om standigheden in den landbouw een ingrijpen van de Landsregeering bepaald noodig maken. Het eiland Goeree en Overflakkee, tot het vruchtbaarste gebied van Nederland behoo- rende, staat aan den vooravond van eene inzinking, welke van vérstrekkende gevolgen dreigt te worden. Met de suikerbietencultuur, welke al sedert jaren eene belangrijke plaats in den landbouw inneemt, zou bij sterke inkrimping of ophef fing, een tak van nijverheid heengaan, welke elk jaar sedert een drietal maanden of langer eene bedrijvigheid vordert van duizenden bij duizenden handen, en dit wellicht ook tot schade aan de marktprijzen vau'andere land bouwproducten. De werkgelegenheid b.v. van landarbeiders en schippers zou alsdan in het missie belast met het onderzoek verslag uit. De commissie maakt de opmerking, dat er per jaar maar een 4500 wordt uitgekeerd aan geld. Dat is weinig. Vooral in den winter kan er wel meer dan 90 per week aan de armen uitge keerd worden. De heer JOPPE: Waar moeten we dat van daan halen De heer ROETMAN: Er is toch een groot saldo De heer JOPPE: Dat is geen saldo. De heer BLOK merkt op, dat het Armbestuur zich niet houdt aan de Armenwet. Het Armbe stuur rekent de uitgaven naar de ontvangsten. Dat is een verkeerde rekening. Er moet zooveel uitgegeven worden als er nood onder de armen is en volgens de Armenwet moet de gemeente het tekort aanpassen. Dat standpunt heeft het Armbestuur van Sommelsdijk nooit ingenomen. Altijd hebben ze gerekend op een sluitende re kening. De heer VAN ZETTEN is het eens met de commissie. Er kan wel wat meer uitgedeeld worden en de gemeente kan het tekort bijpassen. De eenige vraag van het Armbestuur moet zijn: hoe groot is de behoefte De begrooting wordt hierop vastgesteld in ontvangsten en uitgaven met 17849.17. Vastgesteld wordt de rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf in ontvangsten en uit gaven met 4650. Op voorstel van B. en W. krijgt de schoon maakster der bewaarschool verhooging van jaar wedde. Het wordt gebracht van 80 op 125. Aan de orde is vaststelling der gemeente- begrooting 1931. De heer ROETMAN, rapport uitbrengend namens de commissie belast met het onderzoek, wijst er op, dat moeite gedaan moet worden door B. en W. om achterstallige posten in ontvangst te krijgen. Dan is er nog 1037.84 te betalen aan rente en aflossing door bewoners van de huizen, die met Rijkssteun zijn gebouwd door Le Comte. De gemeente is hier garant voor en als ze niet betalen, moet de gemeente het bijpassen. De VOORZITTER: We zullen nog eens een aanschrijven richten tot de wanbetalers. Dan wil de commissie wel de Oranjestraat verbeteren, maar daarvoor geen keien van den Binnenweg gebruiken, die volgens het plan van B. en W. plaats zouden maken voor koperslag- keien (voor de openbare school), omdat die minder geruisch zouden veroorzaken. De com missie acht de tijdsomstandigheden van dien aard dat alleen het allernoodzakelijkste moet gebeuren. De heer KORTEWEG meent, dat de oude keien van de Oranjestraat nog wel bruikbaar zijn. De VOORZITTER: De gemeenteopzichter meent van niet. De begrooting staat op 4220. Besloten wordt den Binnenweg te laten leggen en alleen de Oranjestraat op te knappen. B. en W. zullen naar bevind van zaken mogen han delen. Dan spreekt de heer ROETMAN over de straatverlichting. De VOORZITTER: Deze post staat hooger, omdat er meer verlichting in de gemeente zai komen dan tot nu toe het geval is. De heer ROETMAN: Ook de rente, ver schuldigd aan het Rijk, staat hooger. De heer BLOK: Dat is ingevolge de landar- beiderswet, dus een vaste post. De heer ROETMAN dankt den secretaris voor zijn hulp. De VOORZITTER: En ik de commissie voor haar onderzoek. De heer BLOK wil hef salaris van den nacht waker verhoogen. De VOORZITTER: B. en W. willen dat ook. Het is te laag. Maar de sollicitanten zijn al opgeroepen. Het gaat niet aan nu ineens het salaris te verhoogen, dat zou tegenover anderen niet eerlijk zijn. Het beste is het salaris, als de te benoemen nachtwaker voldoet, met periodieke verhoogingen te verhoogen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De heer BLOK merkt op dat de begrooting aan veel critiek van spr. uit vorige jaren is tegemoet gekomen. Veel valt er dan ook niet van te zeggen. De meeste posten zijn trouwens van hooger hand opgelegd. Alleen zou spr. aan de post van 1000 voor „werkverschaffing" wil len toevoegen: ,of voor eventueele steunverlee- ning". Spr. gelooft niet, dat het B. en W. ge lukken zal veel werk te verschaffen en gezien de ervaring van het vorige jaar met de meerder heid van den Raad opgedaan, zal het Burgerlijk Armbestuur niet licht genegen zijn weer bij te springen. En spr. verwacht een leger van werk- loozen. De heer DIJKERS is daar principieel tegen. Er zijn trouwens ook vele kleine boertjes en is het gewone gezegde, als men xich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekena. burgers die arm zijn. En zij hebben nog lasten te dragen ook. De heer BLOK: Hoe moeten de behoeftigen van den winter dan geholpen worden De heer DIJKERS: Door werkverschaffing. De heer BLOK: En als er geen werk is. De heer DIJKERS: Geldelijke steun ligt niet op den weg der gemeente. De heer BLOK: Nu er een landbouwcrisis is, gaan alle boeren, zoowel anti's als st. geref. en liberaal naar Den Haag om steun. Die steun zal ook gegeven moeten worden ten koste van de gemeenschap. Maar als die gemeenschap heeft te zorgen, dat er geen bedrijven ondergaan, dan heeft zij evengoed te zorgen, dat er geen werk- loozen ondergaan. Spr. hoopt, dat Ged. Staten acht zullen geven op hetgeen in de Tweede Kamer besproken is en dat gelet zal worden op het standpunt van den Minister, dat werk- loozen niet als invaliden beschouwd moeten worden. Is er geen productief werk en dat is te vreezen, gezien de groote schare van werk- loozen dan zal de overheid moeten steunen. Wanneer ze naar Armenzorg gestuurd worden, zeggen deze: je moet bij de gemeente wezen, want je behoort niet tot de gewone armen, en zoo worden ze van het kasje naar den muur gestuurd. Het gaat niet aan om de menschen een groot gedeelte van het jaar maar te laten verhongeren. De overheid heeft hier wel terdege een roeping en de gemeentefinanciën zijn niet zoo donker getint, als men wel wil doen voor komen. De heer DIJKERS: Steun aan de boeren is heel wat anders. Dat is steun aan bedrijven en het ligt op den weg der overheid om noodlijden de bedrijven te steunen. De heer BLOK: Alleen werklooze landarbei ders niet De heer DIJKERS: Dat is wat anders. Dezen zijn in de eerste plaats aangewezen op de par ticuliere liefdadigheid, in de tweede plaats op de Kerk en in de derde plaats op de Burgerlijke armenzorg. Het is geen schande om zijn broeder te helpen. De Chr. Barmhartigheid geeft jaar lijks tonnen gelds uit om het ellendige te helpen. De S.D.A.P. doet dat niet, die maakt er zich gemakelijk af, die wil alles op de gemeenschap verhalen. Dat is verkeerd. De heer BLOK: De S.D.A.P. wil het op an dere manier, maar de bedoeling is hetzelfde. De heer DIJKERS: Dat is niet waar. Er is onderscheid tusschen de S.D.A.P. en de A.R. De A.R. onderscheidt Staat en Maatschappij en laat ieder op eigen terrein. De S.D.A.P. wil alles op het terrein van den Staat brengen en eischt als een recht voor de armen, wat barm hartigheid moet blijven. De terreinen moeten onderscheiden blijven. We hebben als gemeente een regeertaak volgens de Gemeentewet. De heer BLOK En art. 133 der Gemeentewet, dat spreekt toch van beschermen. De ingezete nen bewaren voor honger en ellende is dat geen beschermen De heer DIJKERS: Dat wordt er niet mee bedoeld, de S.D.A.P. wil de maatschappij on derstboven gooien. De heer BLOK: Onderstboven gooien. Waar vandaan Dat begrijp ik niet. De heer DIJKERS: Als je dat niet begrijpt, komt dat, omdat je nog geen echte S.D.A.P.'er bent. De VOORZITTER: Laten we hier nu maar een eind aan maken. Jullie overtuigt elkander toch nooit. De heer DIJKERS: Bovendien zijn we toch aangesloten bij het Werkloosheidsbesluit. De heer BLOK: Juist, als je een goeie Anti wil zijn, moest je daar ook tegen zijn. Wat betreft het verwijzen naar de particuliere lief dadigheid, geloof ik, dat dit nu niet veel zal helpen. Het is overal malaise en ieder gaat bezuinigen, natuurlijk het eerst op de giften. En in de tweede plaats noem je de kerk, maar de menschen die daar geen lid van zijn, hebben er niets aan. En er zijn nog altijd menschen, die liever verhongeren, dan dat ze naar het Burgerlijk Armbestuur gaan, want dat valt ook niet mee. Je krijgt dan alles onder curateele, je moet je spenen van alles wat je als vrij man nog zoo graag hebt. Dat moet dan als luxe uitgebannen worden. Trouwens de A.R. zelf nemen dat standpunt van Dijkers niet in. In de groote steden heet het Maatschappelijk Hulp betoon en daar krijgen de werkloozen wel ter dege steun uit de gemeentekas, ook met de hulp der Anti's. Spr. voelt er veel voor een com missie uit den Raad te benoemen, die met sa menwerking van het Burgerlijk Armbestuur de zaak regelt. De heer SLIS: Er kan ook met het polder bestuur over werkverschaffing gesproken wor den, Er zal over beraadslaagd moeten worden. De menschen kunnen van den wind niet leven, dat is zeker. De heer KOOTE wijst er op, dat een paar jaar geleden de polder ook geholpen heeft. Ze mochten toen 3 dagen werken en kregen 7, maar op 't laatst was er geen werk meer. En als er geen werk meer is, zal er toch steun ver leend moeten worden, en moeten de menschen niet direct maar naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen worden. Het voorstel-Blok om ook bij eventueele werk loosheid steun te verleenen, wordt in stemming gebracht. Vóór stemden deh eeren Blok, Koote, van Zetten, Korteweg en Joppe. De stemmen staken. Weth. MIJS: Als nu de begrooting wordt goedgekeurd, vervalt dit voorstel weer en zal het opnieuw moeten worden voorgesteld. De begrooting wordt goedgekeurd alleen met die posten, die met meerderheid van stemmen zijn vastgesteld. Hierover ontstaat een breede discussie, waar bij de heer Mijs ten slotte gelijk krijgt en be sloten wordt, dat wanneer de begrooting wordt goedgekeurd door den Raad, de heer Blok zijn voorstel opnieuw zal moeten aanhangig maken. De heer ROETMAN: Er stond 1000 op de begrooting van het vorige jaar voor werkver schaffing, maar er ds maar 414 voor uit gegeven. Dat kan best wat hooger. De heer VAN ZETTEN is het hiermee eens. Er zal geholpen moeten worden als er veel werkloosheid komt. Daarom heeft spr. voor het voorstel-Blok gestemd. Weth. MIJS: Er is veel geld aan loon uit gegeven, dat op andere posten is ondergebracht, die eigenlijk ook op de post werkverschaffing hadden kunnen drukken. De heer KOOTE: De S.D.A.P. is er niet voor om maar dadelijk om steun aan te kloppen, maar als er geen werk is, zal er toch wat ge daan moeten worden. De heer BLOK zegt: Als de interpretatie van den heer Mijs aanvaardt wordt, stem ik tegen de begrooting. Mede stemmen tegen de heeren Koote, van Zetten en Joppe. De begrooting sluit in ontvangsten uitgaven, gewonen dienst 133720.05 en kapitaaldienst 1217.21. Vastgesteld wordt de verordening op de hef fing en invordering van opcenten op de ge meentefondsbelasting. De gemeente heft 15 op centen en staat in de 3e klasse. Vastgesteld wordt een overeenkomst met de N.V. E.M.G.O. betreffende de straatverlichting. De heer KOOTE wijst er op, dat eén lan taarn op het kruispunt bij J. A. Slis 's morgens niet brandt, maar die op de Voorstraat branden wel. Het moest net andersom zijn. De VOORZITTER: Dit moet alles nog ge regeld worden. De heer BLOK: Zijn de kosten voor het electrisch licht niet wat hoog. De gemeente zit er voor 10 jaar aan vast als de overeenkomst eenmaal is aangegaan. Weth. MIJS: We kunnen de overeenkomst aangaan onder voorwaarde, dat het genoemde bedrag niet overschreden wordt. Aldus wordt besloten. P. v. d. Put te Rotterdam krijgt op diens verzoek 1200 M2 grond in erfpacht aan de Ringstraat voor den bouw van 12 woningen, onder voorwaarde, dat de grond 1 Juli 1933 bebouwd is. De heer J. Ph. Hoek krijgt eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. school wegens be noeming in gelijke betrekking te Soest. In de rondvraag wijst de heer KOOTE op de boomenziekte in de Van Aerssenstraat. Hierin zal voorzien worden. De heer BLOK wijst op den toestand aan den Dorpsweg. Ongeveer 50 gezinnen hebben daar een uitweg door een smal slopje. Dat had een flinke straat moeten zijn. Het bouwplan is heelemaal foutief geweest. De VOORZITTER: Hierover zijn wij al in onderhandeling. Het uitbreidingsplan heeft ge wacht op Middelharnis. Ged. Staten willen beide plannen als één beschouwd zien en dit bezien

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 1