Een Geschenk Officieel Gedeelte Kerk en School. Pli&atselijk ^ieusws».. DE KRACHT DER JONGEREN. Land- en Tuinbouw. aandrang uitoefenen op de totstandkoming van betere verbindingen, meer niet. Daar kan toch niemand bezwaar tegen hebben Het is van groot belang. De heer NELISSE vindt het standpunt van Kroon reactionair. Dat hij zoo kettert tegen de auto's komt uit persoonlijke grieven die van der Kroon tegen dit vervoermiddel heeft. Het is nu eenmaal bekend dat hij op geen te beste voet staat met de auto's (gelach). Wethouder VAN DER KROON: Je moest eerst maar eens op de Molendijk wonen, net als ik ,dan zou je wel anders praten. De heer NIEUWENHUIJZENJe zit hier voor het algemeen belang en dan mag je zulke persoonlijke motieven niet laten gelden. De heer NELISSE wijst er op dat Flakkee vroeger in groot isolement lag. Ieder was blij dat de tram kwam om ons daaruit te helpen. Maar het is nu lang niet zoo als het wezen moet. Er komen legio klachten over de slechte verbindingen. Men moet maar eens een keer op reis gaan. dan ondervindt men dat wel. Een goede verbinding is een levensbehoefte. De tijd eischt snelverkeer. We moeten er uit kunnen. Dat is een economisch belang van de eerste rang. Spr. vertrouwt op de inzichten van de menschen die het rapport hebben samengesteld en wil die pogingen gaarne steunen. De heer VISBEEN voelt veel voor de ver binding tusschen Hellevoetsluis en Middelharnis maar niet voor Brabant. Een steiger aan Oolt- gensplaat zal een fiasco worden. Het verzand daar aldoor. Het wordt een platte boot dus voor vrachtgoed en landbouwproducten zal die onge schikt zijn. De heer NIEUWENHUIJZEN wil op dit rapport vertrouwen. Als leeken kunnen wij daar niet over oordeelen. De boot is wel niet diep maar heel breed, circa 28 M. Ze heeft wei nig diepgang noodig en kan toch heel veel la den. Rotterdam heeft vaak misbruik gemaakt van de positie van Flakkee maar er was geen andere weg. Het zal een uitkomst zijn als Flak kee ook naar het Zuiden er uit kan. Wethouder VAN DER KROON Deskundi gen kunnen ook misrekenen. De stroom veran dert telkens bij Ooltgensplaat. De heer NIEUWENHUIJZEN: Dat doet niets ter zake. We moeten het oordeel van een leek niet stellen boven dat van deskundigen. Spr. heeft er wel vertrouwen in. De VOORZITTER wijst er op dat de inge nieurs de zaak van a tot z onderzocht hebben. Spr. stelt alle vertrouwen in het rapport. De heer VISBEEN zegt dat de hoofdzaak op Flakkee de landbouw is. Er varen veel mo torbooten. dat veel goedkooper is. Maar daar maakt ook niemand gebruik van. En met ijsgang ligt alles til. Spr. ziet op een verbinding met Brabant geen voordeel. Wat geeft het al kan men naar Antwerpen Spr. ziet er nu eenmaal geen belang in. De heer NIEUWENHUIJZEN ziet niet alleen op Antwerpen, maar op heel België en Brabant. Van uit die streken zal Flakkee be zocht worden. En spr. wil deze gelegenheid aan grijpen. Het is hoofdzakelijk voor den landbouw. Het is een urgent plan. Wethouder VAN DER KROONEr wordt reclame gemaakt met het landbouwbelang, maar het gaat alleen om luxe reisjes naar België. Besloten wordt geen adhoesie te betuigen. Vóór stemden de HH. Nelisse, Van Nieuwen- huijze en Prince. De begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf wordt vastgesteld. Aan de orde is de behandeling der gemeente- begrooting. De heer NIEUWENHUIJZEN brengt rapport uit en zegt dat er weinig ingrijpende veranderingen kunnen plaats hebben. De alge- meene toestand is achteruitgaande en het is ge- wjenscht, dat de druk ook tot openbaring komt in de begrooting. Spreker wijst op het voorbeeld van Middelharnis inzake pen- sioenverhaal. Daar voelt spr. ook wel iets voor. De post straatverlichting is met 161.ver hoogd en ook de post verzekering en pensioe nen van ambtenaren staat 100.hooger. De post kosten epidemische zieken staat op 200.— wat ook te hoog is. Overigens wijs spr. op de groote waarschijnlijkheid dat er dezen winter in deze gemeente werkloosheid zal zijn. Daarom is het gewenscht een post uit te trekken voor werkverschaffing. Spr. stelt dat voor, opdat de werkwilligen, die werken willen, althans geen ge brek zullen laten lijden. Wethouder PRINCE zegt dat er op 't oogen- blik nog geen werkloosheid is. Als het noodig is zullen B en W. wel met een voorstel komen. De heer NIEUWENHUIJZEN vindt dat wel goed, maar het is dan toch noodig dat er ruimte voor gemaakt wordt op de begrooting. Wethouder. PRINCE als die ruimte er niet is zal ze gemaakt worden. De VOORZITTER weet niet waarop er nog meer bezuinigd zou kunnen worden. Op de stra ten' en wegen wordt al zoo veel mogelijk bezui nigd. De pensienpremie wordt al voor de volle Wz °P de gemeente ambtenaren verhaald. Wat Middelharnis deed kan dus hier niet ge beuren. De heer VISBEEN wil de 60.voor de gezondheidscommissie schrappen. Die commissie doet er toch niets voor. De VOORZITTER merkt op dat dit een verplichte bijdrage is. De heer VISBEEN vraagt wat de post van 300.voor bouwpolitie beteekent. De VOORZITTER antwoordt, dat deze ge meente geen opzichter heeft. Het onderzoek van den Molendijk kost al geld en daarvoor moet er een post op de begrooting komen. De heer VISBEEN vraagt wat die 1000.— voor onderhoud schoolgebouw beteekent. De VOORZITTER antwoordt dat de school ook van binnen geverfd zal moeten worden. De heer VISBEEN wil hiermee nog 2 jaar wachten als het niet nadeelig is voor het hout. De heer VAN ALPHEN vraagt waarom er 3000.— voor onvoorziene uitgaven staat. De VOORZITTER .dat is een verplichte post De heer NELISSE wil ruimte laten op de begrooting voor een post krankzinnigenverple ging. In geheime vergadering wil spr. hier meer van zeggen. De heer NIEUWENHUIJZEN wil het pre sentiegeld der raadsleden verlagen. Niet omdat het bedrag te hoog is, maar om het principe. Als op alles bezuinigd moet worden, moet ook dat maar naar beneden. De heer VAN VLIET is er niet tegen, als er dan maar 's avonds vergaderd wordt. De heer VISBEEN zou liever de hoogere sa larissen naar beneden willen halen. Het presen tiegeld beteekent niets. We moeten hier net doen als in Duitschland, in eens alles 20 naar beneden. De VOORZITTER: Dat kunt ge voorstellen aan Ged. Staten. Besloten wordt dat te doen. De beide wet houders stemden tegen. Vastgesteld wordt de rekening van 'het 'bur gerlijk armbestuur. De heer NIEUWENHUIJZEN wil de pacht verlagen en brengen op 50 voor dit loopende jaar. De VOORZITTER: Dat is dus bijna 30 Weth. PRINCE: Is dat niet een beetje al te royaal De heer NIEUWENHUIJZEN: Als het bur gerlijk armbestuur begint met de menschen uit te kleeden, maakt het zelf de armen, die het zal moeten' onderhouden. Vijftig gulden is op het oogenblik meer dan genoeg, er zal dan nog genoeg aan verloren worden. Weth. PRINCE: Ze zullen toch wel eens winst gemaakt hebben ook Spr. is niet tegen verlaging, maar niet zooveel tegelijk. De heer VAN VLIET stelt voor 10 te verlagen. De heer NIEUWENHUIJZEN: Wat be teekent nou ƒ10? De heer VISBEEN: Hoe groot wordt het to taal bedrag De VOORZITTER: Het is 3 H.A. 28 A. (7 gemeten) is 120 verlaging. De heer NIEUWENHUIJZEN: Dat bedrag is dus niet zooveel voor de gemeente en het is voor één jaar, het volgende jaar kan weer ver der worden gezien. De menschen kunnen het nu niet 'betalen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel- Nieuwenhuijzen om de pacht op 50 te brengen, aangenomen. In de rondvraag stelt de heer NIEUWEN HUIJZEN voor te trachten, evenals in Oude Tonge, af te komen van de bijdrage aan de HBS De VOORZITTER zegt, dat dit niet kan. Oude Tonge had een afzonderlijk contract. De heer NIEUWENHUIJZEN: Het loopt in de duizenden. De VOORZITTER: Ik geloof niet, dat het lukken zal. Na geheime zitting wordt tot onderwijzeres aan de O. L. School benoemd Mej. M. M. S. Crince te Breskens. Dan sluiting. Belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De Burgemeester van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat eene opgaaf van de uit. komsten der schatting van gebouwde en on« gebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van 1 tot en met 30 December aanstaande, ter gemeente* secretarie voor een ieder ter inzage ligt. SOMMELSDIJK 29 November 1930. De Burgemeester, A. A MIJS Lo B. SOMMELSDIJK. L.l. Maandag stonden bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling de zer gemeente 8 werkzoekenden ingeschreven. Voor de betrekking van nachtwaker enz. hebben zich 24 sollicitanten aangemeld. Bij het aanslaan van een betonmolen bij de uitvoering van den Provincialen weg 'kreeg een arbeider een dusdanigen slag van een draaier, dat deze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en de dokter de wonde met ver scheidene krammen moest hechten. Bij het vee van een landbouwer onder deze gemeente is de besmettelijke ziekte mond en klauwzeer geconstateerd. MIDDELHARNIS, Tot candidaten voor regent van het burgerlijk weeshuis zijn gesteld de heeren Izak Born en C. van der Meide. Vrijdag had de vrouw van D. V. 't on geluk, dat een plank op haar voet viel, waardoor zij dit lichaamsdeel zoo ernstig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodig was. De heer P. C. Appel heeft zijn logement met woonhuis verkocht aan den heer L. Gous- waard te Sommelsdijk. Bevolking over de maand November. IngekomenR. Wildschut uit Stellendam, A. en J. van Dalen uit Sommelsdijk, W. H. Kaaks uit Brielle, M. van Erkel uit Nieuwe Tonge, S. Lodder uit Sommelsdijk, Abr. A. van Lenten uit Oude Tonge, C. C. Lodder uit Den Bommel, H. Timmer uit Zierikzee, B. G. Hem ming uit Warmond, M. L. van Splunter uit Ridderkerk, J. v. d. Velden uit Rotterdam, M, M. Lodder uit Den Bommel, Jac, Smit uit Rot terdam, Joh. Lodder uit Sommelsdijk, C. Malie paard uit Rotterdam, Joh. van Groningen uit Sommelsdijk, G. van Kassei uit Utrecht. VertrokkenW. Prins naar Sommelsdijk, H. M. Langeweg naar Dirksland, C. J. Mossel man naar Sommelsdijk, E. M. Mosselman naar Beilen, G. M. Bijdevate naar Dinteloord, P. Brinkman naar Gouda, J. den Boer naar Som melsdijk, L. de Geus naar Rotterdam, J. Fluit naar Brouwershaven, W. en A. Vroegindeweij naar Wilnis, P. C. v, d. Bij naar Sommelsdijk, I. van Dorsser naar Apeldoorn, A. v. d. Sluijs naar Sommelsdijk, B. Buwalda naar Schagen, F. van Antwerpen naar Sommelsdijk, F. Vroeg indeweij naar Sommelsdijk, A. van Rijn naar Leiden, B. E. Hartogs naar Sommelsdijk, H. Schellevis naar Sommelsdijk. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 118120 K.G. aardappelen, 25940 K.G. poters, 53450 K.G. uien en 9700 K.G. koepeen. Uitslag schietwedstrijd B. V. L., Lucht- wacht en Motorcorps J. W. Korteweg 94 punten, H. van Rossum 93 p., Majoor Veenstra 93 p., Adri van Dam 9 lp., A. C. de Bruin 90 p., Overste Hoogen- huijzen 89 p., M. van Binsbergen 88 p., G. H. L. de Bruin 87 p., J. C. Birkhoff 86 p., J. Duim Wz. 86 p., B. Oorbeek 85 p., J. J, van Ree 84 p., S. van der Mast 82 p., Jacobus van Ree 82 p., A. v. d. Heuvel 80 p., J. van Putten 80 p., L. Jordaan 79 p., Joh. v. d. Tol 78 p., P. Leijdens 77 p., H. Troost 76 p., A. J. de Ruiter 72 p., T. Kiewiet 71 p., A. v. d. Griend 67 p., P. van Kempen 66 p., W. J. Donker sloot 48 p. Op de weegbrug in het dorp zijn gewogen 6.508.925 K.G. suikerbieten, op de Galatheesche haven 4.455.050 K.G. Samen 10.963.975 K.G. Botsing itram en vrachtauto. Maandagochtend omstreeks 10 uur heeft vlak bij het station te Ooltgensplaat een botsing plaats gehad tusschen den vrachtauto van G. Kamp en een stoomtram, die van den anderen kant kwam. De botsing was vrij hevig. De auto werd geheel vernield en de locomotief werd uit de rails gelicht. Wonder boven wonder kreeg niemand lichamelijk letsel. De schade is aan zienlijk. Het tramverkeer van en naar Middel harnis heeft vertraging gehad. NIEUWE TONGE. Deze week werden van hier vervoerd: 3000 balen uien, 800 balen peen en 1000 H.L. aardappelen. Door de gemeenteveldwachter A. K. Nie- kerk alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon wegens overtreding van de vleesch- keuringswet (het niet binnen 4 dagen slachten van een huisslachting). Landstormfilm. J.l. Vrijdagavond werd ook hier de Landstorfilm vertoond. Men zie het ver slag in ons Vrijdagnummer van de vertooning der film te Sommelsdijk. MELISSANT. Zaterdag had Mej. P. R. het ongeluk van een plank te glijden en in een diepe sloot terecht te komen. Met de schrik en een ongewenscht bad kwam ze vrij. Vorige week Donderdag is onder groote belangstelling alhier de bazaar geopend ten bate van een orgel in de Ned. Herv. Kerk. Ook Vrijdag en Zaterdag was de belangstelling groot. Daar er echter een flinke voorraad goederen was, is er Zaterdagavond nog veel verloot moe ten worden met het rad van avontuur. Te on geveer elf uur werd de bazaar gesloten. De toen nog aanwezige goederen zijn Maandag avond bij afslag verkocht. Hiervoor bestond echter niet veel animo. HERRINGEN. Vanaf 29 November is er al hier, echter alleen op Zaterdagavond, een derde postbestelling -ingelegd. Tijdens de afwezigheid van de bewoners brak bij M. A. een binnenbrand uit. Een ge deelte zeil en kleed, evenals een partijtje klee- ren, welke op een stoel lagen, verbrandden. Verzekering dekt de schade. STELLENDAM, De vorige week werden van hier verzonden: 1100 H.L. aardappelen, 600 H.L. uien en 300 H.L. koepeen. - Heden Maandagmorgen zijn weer een vijf tal blazersvaartuigen van hier vertrokken met bestemming Den Helder, om aldaar de kust- visscherij uit te oefenen. Loop der bevolking in den maand Nov. Vertrokken C. van Dam en gezin naar Oud dorp, M. van Dam naar Melissant, J. N. Ha- meete geb. Roon naar Monster, G. van Seters naar Den Haag, K. van Eesteren naar Hilver sum en C. v. d. Ree naar Rotterdam. GOEDEREEDE, Het vervoer van uien van het uiensorteerstation is bij inschrijving gegund aan W. Tanis voor 1 Yz cent per baal. Van hier zijn vervoerd 900 balen uien. De garnalenvisschers vingen de vorige week 10—20 kilo per dag en aan schubben 20—40 kilo per week. Op het schaftuurtje zouden de arbeiders J. B. en J. v. W. voor variatie eens stoeien. Ze verloren het beiden, want al stoeiende rol den ze samen kopje onder in de sloot. OUDDORP. Verschenen Zaterdag is land verhuring gehouden met den volgenden uitslag: Een perceel voor 3 jaren, groot 1 G. 294 R., door E. Hoek voor 90.87 per gemet; een pere. ook voor 3 jaren, groot 1 G. 184 R., door Jac. Tanis Hz., voor 40.70 per gemet. Verder 3 meeden, voor 1 jaar, alle drie omstreeks 140 R. groot; 1. door E. van der Wende voor 62; 2. door Joh. Bakelaar voor 65, en 3. door L. Breen Jz. voor 69.45, alles per gemet. De film van den B. V. L. is geweest; met nieuwen moed worden Zaterdag de schietoefe ningen voortgezet van 5.30 tot 8 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Visscherij-bericht over de vorige week. Garnalen 20 a 30 kilo per dag en per vaartuig; schubben 10 a 30 kilo per week en per vaartuig. SOMMELSDIJK. De Chr. Jongelingsvereen. «Spreuken 2323a« alhier, hoopt Donderdag 4 December a.s., haar 10e jaarvergadering te houden. Zie verder advertentie in dit nummer. MIDDELHARNIS. Maandagavond heeft de stemming plaats gehad in de Ned. Herv. Kerk voor 1 kerkvoogd en 2 notabelen De uitslag is als volgt: Tot kerkvoogd werd her< kozen de heer P. van der Sluis met 6 stemmen tot notabel herkozen de heer A. Schellevis met 80 stemmen en tot notabel gekozen de heer A. Beversluis met 41 stemmen de heer A. van den Nieuwendijk verkreeg 38 stemmen. Woensdagavond 6,30 uur, zal in het kerkgebouw der Geref. Gem. optreden Ds. Barth uit Borsele. NIEUWE TONGE. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk alhier de bediening van den Hei igeu Doop plaats hebben. Doopvaders kunnen hiervan aangifte doen Donderdag' avond van 7—8 uur in de consistoriekamer. De op 20 November jl. door Ds. H. H. van Ameide in de Ned. Herv. gehouden collecte voor den Geref. Bond voor het leerstoel' en studiefonds heeft ruim f 30,— opgebracht. HERRINGEN. Heden Woensdag 3 Dec. zal er in beide kerken alhier dankstond voor 't gewas worden gehouden. In de Herv. kerk zal des morgens 9,30 en des avonds 6 uur voorgaan de heer Overweel, terwijl bij de Geref. Gem. des voorm 9,30 en des avonds 6 uur hoopt voor te gaan Ds. de Blois, des nam. 2 uur zal er leesdienst worden gehouden. Tijdens de te houden diensten zullen de ge> bruikelijke oogstcollecten worden gehouden. Vrijdag 5 December zullen stemgerech. tigde lidmaten des avonds om 7 uur verga' deren om te voorzien in de vacatures welke zullen ontstaan door het periodiek aftreden der broeders G. Nijpjes en L. de Geus, als ouderling en diaken. STELLENDAM. Door den heer W. Bouman zal Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk bijbellezing worden gehouden. GOEDEREEDE. De oogstcollecte bracht Zondag jl. f 293,- voor de kerk op. Donderdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan, de heer Bou. man van Stellendam. Zondag a.s. zal er gelegenheid zijn tot toedienen van den H. Doop. Aangifte Zater' dagavond 7 uur bij den kerkeraad. Deze week zal begin worden gemaakt met het collecteeren langs de huizen voor het Kerstfeestvieren der Zondagsschoolkindeaen. OUDDORP. A.s. Zondag des nam. wordt in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid gegeven tot toediening van den H. Doop. Aangifte er voor op Vrijdagavond in de kerkekamer te 7 uur. Tevens dankstond voor het gewas. Over dit onderwerp sprak Donderdagavond Ds. J. E. Westerhuis van Hellevoetsluis op uit- noodiging der drie Gereformeerde Jeugdvereeni- gingen te Ooltgensplaat. De vergadering werd door den Voorzitter der Jongelingsvereeniging, vr. J. W. Korteweg, op de gebruikelijke wijze geopend, waarna het woord werd gegeven aan Ds. Westerhuis. Ds. Westerhuis begon met aan te toonen, wat wij onder kracht hebben te verstaan. Niet alleen is God zelve almachtig en draagt Hij alle din gen door het woord Zijner kracht, doch ook de schepselen worden in de Heilige Schrift krachten toegeschreven. De engelen zijn Gods krachtige dienaren, de dieren bezitten groote kracht, de zon gaat op in hare kracht. Ook de mensch, vooral de jonge mensch, is versierd met kracht des lichaams. Dit alles is echter niet vol doende. Wij hebben noodig geestelijke kracht. Vooreerst tegen de bespotting der wereld. Wee hem of haar, die door de wereld wordt geacht. Die mag zich wel onderzoeken of hij een na volger van Christus is, want het kan niet an ders, zoo men Jezus volgt en dient, dan worden we bespot, gehoond en uitgelachen. Dit doet vooral jonge menschen pijn. Zonder geestelijke kracht houden zij geen stand. Dan ook is er de verleiding der zonde, die tot allen komt. Vooral in de jeugd spant alles tezamen om den mensch op verkeerde paden te lokken. De geestelijk krachteloozen worden spoedig een prooi der vijanden. Daarom is de jeugdleeftijd van zoo veel belang. Dan worden de fundamenten gelegd, waarop ons levenshuis zal verrijzen. De morgen stond heeft goud in den mond. Als het oog nog onbeneveld is, de zorgen des levens niet kwel len, men vatbaar is voor indrukken, dan is het tijd om geestelijke kracht te verzamelen, om straks staande te kunnen blijven. Wie mij vroeg zoeken, zullen mij zeker vinden, zegt de Heere. De ouderdom is hardleersch, een verspilde jeugd doet groote schade en kan nimmer worden over gedaan. Geestelijke kracht bezitten we niet van nature. Zij wordt ons geschonken van Israels God, Die krachten geeft. Jezus Christus is ge- gegeven alle macht in hemel en op aarde. Hij deelt geestelijke kracht mede aan hen, die aan hem verbonden zijn. Het is krachtig bewezen, toen Hij de verzoeker in de woestijn wederstond. Toen Hem de menschen trachten te weerhouden van het lijden en Satan hem beangstigde in Geth- sémané. Bovenal is Zijn kracht gebleken, toen Hij uit het graf verrees als overwinnaar van dood en hel. Hij alleen kan ons door Zijn Hei ligen Geest bekrachtigen, zoodat wij eindelijk onze doodsvijanden overwinnen. Hij is niet al- dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. leen onze Zaligmaker en Verlosser, doch ook ons voorbeeld, om krachtig weerstand te bieden aan alel verleiding en verzoeking, waarna de kroon zeker zal volgen. Bovendien zijn reeds velen ons voorgegaan, die hier in het strijdperk van dit leven met geestelijke kracht hebben ge worsteld en die nu reeds hebben ontvangen de palmtakken der overwinning. Zij roepen ons toe op te richten de trage handen en slappe knieën. Hierna wordt gezongen Ps. 84 3 en 4. De middelen om die geestelijke kracht te ver krijgen mogen niet worden verzuimd. Het eerste is wel het gebed. Dicht bij God leven is zeer noodzakelijk. Intime omgang met voorname per sonen kan ons zeer van pas komen. Veel meer is nuttig de verborgen omgang met God. Dan het onderzoek der Schrift. Jezus zegt niet: leest de Schrift, doch onder zoekt de Schrift. In onze jeugd kunnen de jeugdvereenigingen niet worden gemist. Daar worden de jonge menschen ge vormd tot krachtige persoonlijkheden, die op komen voor het recht Gods. Inzonderheid in onzen tijd is dit noodig. De vijanden van God en Zijnen Christus komen als een machtig leger tegen de Christelijke Kerk opzetten. Ze zijn ge oefend en gewapend. Dwaas zou het daarom zijn als onze jeugdigen opgroeiden zonder kennis van en wapenen tegen den vijand. Een bange strijd is op komst, die zeer hevig zal zijn, n.l. tusschen geloovigen en ongeloovigen. Alleen geestelijke krachtigen zullen dan staande blijven. En ook op het kleinste dorp is het gewenscht, dat er een keurbende van dappere krijgers Gods wordt gevonden. Ook de ouderen hebben hier een taak. Straks ontvalt hen de banier des Kruises, als zij het moede hoofd neerleggen. Daarom moeten zij helpen een geslacht te kweeken en te vormen, dat straks met nog meer kracht en liefde zich zal geven aan de zaak van Gods Koninkrijk. Ten slotte roept spr. allen op om zich niet te onttrekken aan den geestelijken strijd, die er is en die er komt en hij wenscht de jongelingen en jongedochters en knapen toe, dat zij mogen worden menschen Gods tot alle goed werk vol maakt toegerust. Steeds zullen wij daarom ook heben te bidden: Verlaat niet wat Uw hand begon, o Levensbron, wil bijstand zenden. Deze rede werd met stille aandacht gevolgd. Het kerkgebouw was slechts matig bezet. De collecte bracht 17.op. LIJST 16 VAN DE 52e JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL, Transport van lijst 15 f 59490,31 Door bureau van «De St.«. 2,50 Hengeloo (G.) (nagiften). 18,17 Marum (Gr). 160,— Onstwedder.Holte 101,25 Schild wolde (Kerkcoll.)119,35 Leeuwarden555,60 Nes(W.D)117,50 Reitsum122,40 Gorredijk70, Wouterswoude (Kerkcoll.) 27, Langeslag 64,37 Zwolle449,50 Arnhem 753,07 De Glind (Achterveld)64, Heerde402,55 Vorden i. d. Wildenborch 58,56 Westendorp203,85 Benschop80, Linschoten142,10 Watergraafsmeer331,76 Goedereede189,50 H.'I'.Ambacbt247,30 Lexmond (Kerkcoll.)37,29 Noorden160,65 Rotterdam I1417,81 Rijnsburg327.67 Bergen op Zoom296,80 Totaal van 400 Loc. comité's f 66010,88 Het totaal'bedrag der collecte is vergeleken met het vorige jaar iets hooger. Wij mogen dus wel verwachten, dat de ton dit jaar weer overschreden zal worden, mits de correspon. denten die nog geen opgave inzonden, ons niet teleurstellen. Indien bij de Locale comité's nog nagiften zijn ingekomen, zien wij gaarne daarvan een spoedige opgave tegemoet. LIJST 17 VAN DE 52e JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Transport van lijst 16 f 66.010,88 Kibbelgaarn 29,90 Echten 53,03 200,- 38,69 1 ij DJ 40,55 118,— 136,60 130,60 179,57 126,75 Teuge (gem. Voorst) 69,51 Wezep (Gld.) (Geref. Kerk) 30,03 369,24 Veenendaal 950,- IJsselstein 117,- 256,12 139,50 251,70 295,41 130- 98,50 28,05 30,- Tilburg 59,37 Zevenbergen (Kerkcoll.) 61,90 Totaal van 425 Loc.-com. f 69.950,90 Te Harlingen en IJsselstein is dit jaar weer de Unie-collecte gehouden. De collecten te Winterswijk, Bodegraven, Lisse en Poortvliet toonen een mooie vooruitgang. Mn J. J. HANGELBROEK, Adj. Secr. van de Unie »Een School met den Bijbel De heer M. B. S(mits) te Rome schrijft in de „Nederlander" DE LANDBOUWCRISIS. (Vervolg). Nu vormen onze „Nederlandsche" producten min of meer luxe producten. Het is niet de be doeling hiermee te kennen te geven, dat het gebruik van boter, kaas, eieren, bacon, tomaten, augurken, bloemkool, enz. op zichzelf luxe we zen zou. Geenszins maar hij honderduizen den daar is het inkomen zoodanig verminderd, dat men geen natuurboter meer koopen kan en dan margarine neemtdat bij de boterham geen bijgerecht kan worden genomen en dus geen kaas geen bacon, geen eieren kunnen worden ge kocht. Dat men goedkooper groenten moet ne men uit de naaste omgeving koolraap, snijbiet, sluitkool enz. ook al zijn die minder in kwa liteit dan de van ons geïmporteerde waren omdat men geen geld heeft. Daarbij komt nog iets. Duitschland verkeert in de noodzakelijkheid zware herstelbetalingen te doen. Het kan die alleen doen, wanneer het zooveel mogelijk aan 't buitenland levert en zoo weinig mogelijk uit 't buitenland trekt. De zware verhooging der invoerrechten op tal van producten, die in den bovengenoemden zin als „luxe" producten moeten worden beschouwd, zal de prijs ervan in Duitschland sterk verhoo- gen. Dit heeft als allereerste gevolg, dat voor een groote groep van gezinnen nog veroorlooven kan, de prijs te hoog wordt en voor nog an deren de prijs zoodanig dat dagelijksch gebruik uitgesloten is. Hiermee wordt dan bereikt, dat de millioenen die anders 't land verlieten voor betaling dezer „luxe" producten, nu het land niet verlaten, maar voor den fiscus beschikbaar blijven. Na tuurlijk zal de Duitsche tuinbouw er van pros», fiteeren, en de Duitsche zuivelbereiding en pluin^jL' veeteelt. Maar men moet zich daarvan geen overdreven voorstellingen maken. Immers die zijn niet zoo maar in een handomdraaien uit te breiden; daardoor blijft aanvankelijk de grootere productie verre beneden den invoer van vroe ger, en hierdoor blijven de prijzen hoog. Waar mee dan 't doel is bereikt, n.l. minder consumptie van buitenlandsche „luxe" artikelen. In dit licht vooral hebben we Duitschlands politiek te bezien. Men zal zeggen, dat dan toch het leven in Duitschland zóó duur worden zal, dat de Duit- sche industrie het bemerken zal in haar kost prijzen en daardoor in haar afzetmogelijkheden in 't buitenland. Dat immers is toch het motief in Engeland om in elk geval geen belasting- verhooging toe te passen op levensmiddelen. Inderdaad zou dit opgaan, wanneer de Duitsche invoerrechten slechts matig verhoogd zouden worden, doch dat gebeurt niet. De verhooging is van dien aard, dat de prijzen een gebruik van vele artikelen zullen uitsluiten. Wanneer toch de prijs van boter b.v. niet slechts met eenige centen per k.g. wordt verhoogd, maar met ver scheidene tientallen, beteekent dit, dat de boter buiten het bereik komt van een heele Niemand zal de kosten van levensonderhoud Nederland hoog noemen, omdat wijn er duur is. In Italië zou een prijsverhooging daarvan het leven wèl duurder maken. De Duitsche econo mische politiek is er dus op gericht den Duit- schen landbouw te steunen door invoerrechten op de stapelproducten; de hierdoor te verwachten hoogere levenskosten in de industrie zullen dan verlaagd worden door enkele dure import artikelen aan de fabrieksarbeiders te onthouden ten gevolge van de exorbitante prijsstijging. Zóó moet men naar onze meening het geheel der Duitsche maatregelen zien. De Duitsche land bouw kan blijven bestaan en de industrie even eens, zij het dan ten koste van de welvaart der arbeiders. Dit kan natuurlijk tengevolge hebben, dat Duitschland zelf zich op de productie daarvan gaat toeleggen of in grootere mate dan thans 't geval is. In de eerste plaats echter werkt daartoe de natuur niet mee, noch de bedrijfs organisatie, noch de organisatie van den afzet. Maar bovendien is voor dat alles tijd noodig. En nu doét zich de vraag voor: is die tijd beschikbaar Of m. a. w. zal deze tweede crisis lang genoeg duren om de vestiging van die nieuwe bedrijven in Duitschland mogelijk te maken 4. Invloeden der oorlogstoestanden. Het komt ons voor, dat niet voldoende aan dacht geschonken is aan den invloed van de veranderingen in de samenstelling der bevol king, die tengevolge van den oorlog in de oor logvoerende landen 'heeft plaats gevonden. Er is wel genoeg over gepubliceerd, zoodat de cijfers nauwkeurig bekend zijn en eveneens zijn er voldoende theoretische beschouwingen over gehouden. Maar een toepassing op de proble men, die ons thans bezighouden, hebben ze naar ons weten nog niet gevonden. Het zal niet noodig zijn een uitvoerige, uit eenzetting te geven. De gevolgen van den oor log op de samenstelling der bevolking zijn twee erlei geweest voor zoover die gevolgen hier voor ons van belang zijn n.l. de vernietiging van een groot aantal levens, die nog in de meest productieve periode verkeerden, en de sterke vermindering van het geboortecijfer. Deze fac toren doen zich natuurlijk niet alleen gevoelen in Duitschland, maar evenzeer in België en En geland en in Frankrijk misschien het meest. De eerste invloed n.l. die van de directe ver liezen aan menschen, heeft tot gevolg gehad, dat thans minder arbeiders beschikbaar zijn dan er geweest zouden zijn zonder oorlog. Dit aantal loopt in de vele milioenen. En dat niet temin er thans toch nog een' millioenenschare van werkloozen rondloopt. De daling van 't geboortecijfer in de vroe gere oorlogslanden zet in in 1915, en neemt achtereenvolgens toe tot en met 1918. Een pe riode van vier jaar gedurende welke er zeer vele minder kinderen geboren zijn, dan 't geval zou zijn geweest zonder oorlog. Nemen we nu aan, dat een jonge man op 18-jarigen leeftijd begint mee te tellen als product. Het arbeiders- leger in ieder land heeft zijn constante jaarlijk-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2