derde blad and. e Stand ichten. Nlieuws. Brandwonden KIoo®terbaI®em Uit onze Partij. mvroo-SKfNOWSES Zaterdag 29 November 1930. No. 3698 Gemeenteraad Hel Woordenboek der Zeeuwsche dialecten. Boekbespreking. 00 Geen goud zoo goed" t jaar op het eiland ei de Overijselsche gen de schitterende n de verschillende :rs, generaal Duy- rel en andere auto- ;rde oefeningen, als label, benevens het ken bizonder onze onze landstormers -anddag voor het s, gehouden te N. :t doek de H.Edel- toogerhuizen, luit.- tonden der Maas, een spontane hul- ntvangst te nemen, int van dit verband een groote popula- zoo bekende hooge ïeester, de heer L. den Hollander op lekende hardlooper dem gekomen, toen ïietwedstrijden, het der cavalerie trof W. P. C. Marga- de K. L. M. een het vervoerwezen M. welke wij Dins- uitgang van de K. vaardigde bedrijfs- ssante film toonde elden, vluchten en Uien waren er ten luchtvaart het ge- ïogelijkheden. Ook de bedrijfsfilm der neens met de groot- r J. H. Dijkers de >gerhuizen voor de te hebben bijge- bare Hef Den Hol de heer Margadant m dezen avond te :r woord van dank zijne schitterende kregen wij gelijk- B. V. L.. Wij ver- ïstaand verslag.) VAN DE WIN- NG. 'erd gisteren aange- ttelijke regeling van angenomen met 25 een behalve de heer onairen, de sociaal- lemocraten, en de in der Hoeven, n, de christelijk-his- /an der Hoeven, en RINGVLIET. A. A. Hogerweg ba, d. v. J. A. Peek» ?ieter, z. v. A. van Lena, d. v. J. L. NGE. 23 jaar te Rotter- 20 jaar alhier. D. n van L. W. Wit- Wekke. 73 jaar I JM. Zornelis Brugegman a Melissant jd. al- Middelhar nis. 25 November. ',70 60 per lOOstuks 20,- per 100 kg. nadag 26 Nov. 150 kg. lusief baal. erdag 27 Nov. 5 tot f 5,75 tot 8,— 0 tot f 8,10 per 100 stuks N MAN VOLGEN. gaat zwemmen 1 één zag een survei- >p den Nesserdijk te verbazing, dat een den kant liep pootje zomer was en alsof inige zand langs de land, zóó stapte de oote beenen door het rokken hield zij tot letild en voorzichtig usschen de puntige den rommel welke bedekken. q verbaasden agent rtoond immers, de VERSLAG van de vergadering van den raad der gemeente STAD AAN HARINGVLIET op Maandag 24 Nov. des voorin, half tien uur. Voorzitter Burgemeester Nieborg. Alle leden te DeTergadêring werd door den Voorzitter met qebed geopend, waarna de notulen der laats.e vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal kasopname bij den gemeente-- ontvanger, waaruit bleek, dat op 19 dezer in kas was een bedrag van 297.43overeen komstig boeken en bescheiden. De goedkeuring van Ged. Staten over de hef fing van 5 opcenten op de vermogensbelasting, de heffing van de personeele belasting. Het verslag van den keuringsdienst van waren in het district Dordt over het 3e kwartaal. Een bedrijfsoverzicht over de Mij. Mabeg te Utrecht over de uitkomst over de maanden Jan. en Febr. 1930, waarin een winst was gemaakt van 830.62J-2- B en W. stelden voor drie leeningen te con- verteeren als volgt: Een bij de Bank van Ned. Gemeenten, oorspr. groot 26.000,—, thans nog resteerend 22.800.— van 5 op V/z Een leening van A. v. d. Tol groot 4500.-, thans noq 2500.- van 5 op 4Yz en van D. Wit- tekoek, groot 7000.—, thans nog 4750.—, van 5J4 °P 5 Alzoo werd besloten. De bestaande schoolgeldregeling werd voor 1931 opnieuw vastgesteld. Begrooting 1930 werd met enkele af- en over schrijvingen gewijzigd. Een verzoek was ingekomen om adhaesie te betuigen aan het rapport inzake verkeersver- beteringen van de commissie-van Rijckevorsel. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen onder voorwaarde, dat de diensten op Zondag over de veeren Ooltgensplaat, Dinteloord, Nu- mansdorp geheel stil zullen liggen en geen uit- brieding van diensten zal plaats hebben op het veer Middelharnis-Hellevoetsluis. De heer BERK zeide, dat op Zondag eigenlijk alles stil moest liggen. Wel moest er een boot klaar liggen, die in noodgevallen kon varen, doch geen geregelden vasten dienst. Ook zou hij de voorkeur geven aan een tariefverhooging op Zondag. De diensten zijn er in hoofdzaak voor jolijt. Weth. BRABER meende, dat dit te streng was; men kan bovendien toch niet weten wan neer men noodig moet varen. Wanneer Berk zijn zin kreeg, zou de boot misschien nog meer varen dan zij nu doet, want dan kunnen er den ge- heelen dag wel spoedgevallen komen. Wie geeft daarvan de grens aan? De heer PAASSE meende, dat men ieder vrij moet laten. Men moet andersdenkenden geen ge legenheid ontnemen te reizen, dat moet elk voor zichzelf weten; wij hebben toch geen zeggen over een andermans wil en die heeft toch ook zijn rechten. De heer BERK: Als wij in die commissie zit ten en wij geven subsidie, dan moeten wij ook bepalen of onze boot vaart of niet. De VOORZITTER: Daar hebben wij niets over te zeggen. Wij zitten niet in de commissie en de boot is niet vaö ons. De heer BERK: O, dat dacht ik. De heer VAN SPRANG meende ook, dat de noodzakelijkheid zeer rekbaar is en er dus geen betere oplossing is dan de bestaande diensten te behouden. Daarna bracht de VOORZITTER het voor stel tot adhaesiebetuiging in stemming met de restrictie van de Zondagsdiensten. Dit werd aan genomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Paasse. Besloten werd mede te werken aan het plan om een ziekenbarak voor Flakkee te stichten. Een verzoek was ingekomen van de Holl. Mij. van Landbouw om adhaesie te betuigen aan de aangenomen motie op de onlangs gehouden protestvergadering te Middelharnis. B. en W. stelden voor aan dit verzoek niet te voldoen; wel zou de Voorzitter er iets voor voelen, steun te verzoeken voor de suikerbieten- cultuur. Van een maal- en menggebod verwacht te spr. geen heil. Bovendien is deze motie af komstig van een vergadering, een wilde ver gadering, zonder van een vereeniging uit te gaan en wij mogen toch niet protesteeren tegen de handelwijze van een hoogere macht. De heer BERK vond het revolutionair op treden tegen de regeering en begreep niet, dat van den Heuvel uit Ooltgensplaat daaraan kon medewerken. Die heeft op die vergadering staan pleiten voor demonstratief optreden en de ar beiders zouden dit niet mogen doen. Wanneer die straks onzen steun vragen, moeten wij dien ook geven. Een meng- en maalgebod zal het tarwezaaien aanmoedigen en dat geeft ook min der werkgelegenheid, en dientengevolge zullen wij straks weer meer arbeiders hebben te werk te stellen. De VOORZITTER: Die motie mogen wij niet steunen, die moet weg. Weth. BRABER zeide, dat die motie niet is vastgesteld in een wilde vergadering, doch door de drie afdeeling van de Holl. Mij van Land bouw op ons eiland, die het via de Hoofdbe sturen zullen doorgeven aan de regeering. Allen hebben wij belang bij het welzijn van den land bouw en daarom dient het streven ook qesteund te worden. De VOORZITTER: Kunt U mij aantoonen, dat een maal- en menggebod goed is voor den landbouwer De heer ARENSMAN was van oordeel, dat een menggebod een prijshoudende maatregel zou zijn. Meer zal er niet gezaaid worden, want zoon prijsopdrijving zal het menggebod niet kunnen veroorzaken, alleen wel een verhooging tot den prijs van vorig jaar en toen was het brood toch ook niet duurder dan nu. T,VAN SPRANG meende, dat men nelHVe m K ')S 9mg be9even, wanneer we der- SfeinfJ 9.aan steunen- moet de ge meenten er met voor spannen, ook de suiker- DTvX7e™cheTin9 nemen" De VOORZITTER stelde voor geen ad haesie te betuigen, hetgeen werd besloten met 6 tegen 1 stem, die van weth. Braber. Van enkele landbouwers was een verzoek in gekomen om verbetering van de weeahnm De VOORZITTER deelde mede, dat daarin verbetering gebracht kan worden door het aan brengen van een paar betonstukken bij den oprit, dan is het gewichtsverschil miniem. Alzoo werd besloten. Van de schipper Goumare, Peekstok en Huij zer was een adres ingekomen om een vaste laadplaats te verkrijgen. De VOORZITTER zeide, dat zulks mogelijk was tegen een vergoeding van 25.ingevolge het Havenreglement. De heer BERK meende, dat het regelen van de plaatsen het werk was van den Haven meester. De heer VAN SPRANG vroeg of Goumare een vaste plaats heeft. De VOORZITTER zeide, datz ulks niet het geval is. Hij meende dit wel, doch was ver geten, dat het havenregelment sindsdien ver anderd is. Besloten werd, dat de politie de plaatsen regelde en Goumare voortaan zijn plaats moet afstaan, wanneer een andere schipper die plaats meer van noode mocht hebben. De VOORZITTER zeide, dat de R.T.M. od haar verzoek een tweede bus zal laten loopen, daar het vervoer voor één bus te zwaar is. Ook was hem toezegging gedaan, dat de abonnemen ten verlaagd zullen worden. In de rondvraag kwamen enkele onbeteeke- nende vragen naar voren, waarna de vergadering werd gesloten. Omstreeks Paschen van het vorig jaar be vatten de couranten een kort bericht over de werkzaamheden der Zeeuwsche vereeniging voor dialectenonderzoek, die de samenstelling voor bereidt van een Woordenboek der Zeeuwsche dialecten. De tongvallen van Goeree-Overflak- kee behooren tot het Zeeuwsch en dus moet ook de taal van ons eiland worden neergelegd in dit woordenboek. Belangstelling voor plaatselijke taal heeft nooit geheel ontbroken. Altijd zijn er menschen geweest, die luisterden naar het woord uit den volksmond. Maar de meesten hebben toch wei nig begrip van de groote beteekenis van de tongvallen, de „regenboogkleuren" der moeder taal. Een misprijzen der streektaal komt nog wel voor, maar toch minder dan vroeger. Wat een zeldzame bloem is voor den plantkundige en een zeldzame steen voor den beoefenaar der aard- en delfstoffen, dat is een zeldzaam woord voor den taalkundige. Vergelijkt men de taal op school geleerd met een geregeld aangelegden tuin, dan zou men bij de volkstaal kunnen den ken aan een natuurpark, niet aangelegd, maar daardoor juist vol met onverwachte bekoorlijk heden. Wij behoeven den rijkdom en groote betee kenis der dialecten hier niet uitvoerig uiteen te zetten. Deden wij dit, dan zouden wij moeten wijzen op het belang voor taalstudie en let terkunde, maar op op de beteekenis voor het handhaven van eigen volkskarakter. Liefde tot eigen taal wekt liefde -tot eigen volksaard en en eigen volk. Onwillekeurig denken wij aan Guido Gezelle's Dan weg met de oneigene tale en den schijn van elders geborgde gepeizen. De Westvlaamsdhe dichter-priester voelde naar het woord van Hugo Verriest zijn eigen innig wezen in zijn taal. Uit de volkstaal, de z.g. onbeschaafde taal, heeft hij altijd maar weer geput voor zijn rijken voorraad van taalvormen en taalklanken. Dagelijks kwam hij in aanra king met de geringe lieden, het „taalgetrouwe" volk. Voor den Zeeuw en den Flakkeeër heeft de groote zoo niet de grootste Nederland- sche dichter van de 19e eeuw nog te meer aantrekkelijkheid, omdat hij in diens gedichten eigen woorden en zegswijzen kan terugvinden. Want van de Noordnederlandsche tongvallen staat het Zeeuwsch zeker wel het dichtst bij -het Westvlaamsch. De afgeloopen eeuw heeft zoo ontzettend veel vernield van het geestelijk erfgoed der vaderen, ook op het gebied der taal. De beschaving ;n dienst van den „vooruitgang" leerde ook neer te zien op de z.g. platte taal. Dat het school onderricht altijd eenigermate de taal vervlakt, omdat het „goed Nederlandsch" moet onder wijzen is onvermijdelijk. Maar de laatdunkend heid van den spreker van het z.g. „algemeen beschaafd" heeft toch ook veel kwaad gedaan. In den Iaatsten tijd is bij voorstanders der streek- of gouwtalen (o.a. Dr. J. B. Schepers, den dichter van Bragi) de vraag gerezen of zij dit geestelijk erfgoed niet voor ondergang kun nen bewaren. Anderen weer en daarmede hebben wij hier vooral te doen wezen er op, dat het hoog tijd wordt de oude dialecten vast te leggen, zoowel in geschrifte als door middel van grammofoonplaten. Wij kunnen in Nederland niet bogen op een grondige kennis onzer dialecten. Lang waren wij hierin bepaald achter en eerst in de laatste jaren begint dit te veranderen. Gedeeltelijk gaat dat samen met een nieuwe methode in het onder zoek der dialecten, de z.g. dialect-geografisdhe die wij hier niet zullen uiteenzetten. In verschil lende streken van ons land is men begonnen met een systematisch verzamelen en bestudeeren der dialectverschijnselen en kort geleden werd van wege de Koninklijke Academie van Wetenschap pen opgericht het Centraal Bureau voor Neder- landsche en Friesche dialecten, dat zich ten doel stelt: de studie der Nederlandsche en Friesche dialecten in haar wijdsten omvang. Met dit bureau staat de Z. V. v. D. O. in verbinding. Met dat al staan wij in Nederland pas aan bet begin van deze taak en intusschen gaat het moderne leven voort met zijn vervlakking der taal, en verdwijnt met ieder nieuw geslacht meer van het eigenaardige van de streektaal. Hoeveel belangstelling er moge zijn in taal kundige kringen, de mogelijkheid van verzame ling, bestudeering van een dialect is grootendeels afhankelijk, niet van den ijver der geleerden, maar van dien der bewoners van de streek zelve. Zij kunnen verzamelen, zij kunnen de vragen, oprijzend bij de taalkundigen, gemakkelijk en volledig beantwoorden, omdat zij gedurig het levend materiaal om zich heen hebben, en in vele gevallen met het dialect van jongs af vertrouwd zijn. Plaatselijkehulp is dus van het grootste belang. Zoo is het ook voor het dialect van Goeree- Overflakkee. Er is reeds verdienstelijk werk voor ons eiland gedaan: Dr. M. A. van Weel. een Ouddorper, promoveerde in 1904 op een beschrijving van het dialect van West-Voorne (d.w.z. Goere een Ouddorp). Anderen, o.a. de heer den Eerzamen van Goeree en de heer L. J. Bol van Ooltgensplaat geboortig, ver zamelden woorden en uitdrukkingen van Goeree- Overflakkee. De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect-onderzoek telt beide laatstgenoemden onder haar ijverige leden en heeft op Goeree nog enkele medewerkers, doch het is er nog verre vandaan, dat voor het Zeeuwsche Woor denboek inlichtingen toestroomen van het geheele eiland. En de taal van het eiland, van de duinen tot Brabants wal, moet voor het eerst of op nieuw worden opgeteekend. Dan pas kunnen wij zekerheid krijgen, dat ons eiland voldoende ver tegenwoordigd is in het Zeeuwsche Woorden boek. Er zijn stellig wel woorden, die alleen op Flakkee of Goeree voorkomen. In bepaalde gevallen heerschen er verschillen tusschen het oudere en het jongere geslacht, tusschen de land bouwers- en de visschersbevolking van een dorp, tusschen Roomsch-Katholieken en Gere formeerden in één gemeente. Dat alles is van belang, evenals de eigenaard der klanken, de vaktermen van een bedrijf (b.v. vlasverwerken) enz. Laat dus vele bewoners van ons eiland zich aansluiten bij de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect-onderzoek (Secretariaat Mej. Dr. H. C. M. Ghijsen, Lijsterhof, Domburg), hetzij als werkend lid (contributie 1.50,, hetzij als be gunstiger (minimumbijdrage 2.50). Vooral on derwijzers, die op het eiland zijn geboren en getogen, vinden hier een mooie taak. Ongeveer om de twee maanden verschijnt er vanwege de Z. V. v. D. O. een dialectwoorden lijst ter invulling en controleering door de leden. Er verschenen tot nu toe reeds zeven dergelijke lijsten, elk van ongeveer 100 woorden en uit drukkingen. De letters A en B zijn grootendeels afgewerkt. Wat het beantwoorden dezer lijsten betreft, is er op te wijzen, dat hoewel ieder volkomen vrij blijft om zelfstandig en recht streeks met het secretariaat te correspondeeren, plaatselijke samenwerking aanbeveling verdient. Waarom zouden twee of drie personen uit één dorp langs elkaar heen werken Beter is de lijsten ter invulling onderling te vergelijken en te bespreken, want zelfs in het kleinste dorp kunnen weer verschillende taalkringen zijn. Van groot belang is, naast de beantwoording der dialectenlijsten, het opteekenen van woorden en zegswijzen, waarvoor on- dergeteekende gaarne inlichtingen verstrekt, Doet men dit op de juiste wijze, dan bespaart men het secretariaat en mij, die het correspon dentschap voor Goeree-Overflakkee waarneem, veel tijd. Is de oogst groot, dan komt dat weer ten goede aan de bulletins der Vereeniging, die nog verschijnen moeten. En verzamelt men zoo veel, dat men meent over de stof zelf wat te kunnen schrijven, dan kan men er op rekenen, dat de Vereeniging hiertegenover een zeer ruim standpunt inneemt. Den achterstand, die er is voor ons eiland, moeten wij zien in te halen. Moge Goeree-Over- flakkee een goed figuur maken in het Woorden boek der Zeeuwsche dialecten. Men ga dus aan den arbeid en wekke anderen daartoe op. Mogen er velen bereid zijn mede te werken. B. H. SPIJKERBOER, Middelharnis. Leeraar R.H.B.S. Van den uitgever J, N. Voorhoeve te Den Haag ontvingen we Geïllustreerd Chr. Scheurkalender. Een Maandkalender, en twee boeken, n.l. Hermilen, door W. Schippers, en Zeldzame trouw door C, Staal Pzn. Met genoegen hebben we van den inhoud van den gebonden kalender kennis genomen. De voorzijde der kalenderblaadjes geeft behalve de gewone kalendergegevens, naast een tekst en dikwijls kort vers, een dagorde voor het bijbel lezen. De achterzijde der blaadjes geeft een groote verscheidenheid van verhalen e. d. De Maandkalender is keurig verzorgd. Zeldzame trouw hebben we met genoegen ge lezen. Het verhaal speelt af in het jaar 1572, het jaar van den beruchten bloedbruiloft te Parijs, De Protestantsche edelman De la Faille en zijn zoon worden verraderlijk naar Parijs gelokt, door een Katholiek familielid. Door den dood van De la Faille en diens zoon zou hun goed aan dat familielid toekomen. Zij ontkomen in dien vreeselijken nacht den dood, maar geraken in gevangenschap. Hun oude trouwek necht, die te weten komt, dat zij den dood ontsnapt zijn, stelt schier boven- menschelijke pogingen in het werk om vader en zoon te redden. En het lukt hem. De la Faille en zijn zoon worden gered en weer in het bezit van hun goederen gesteld. De figuur van den knecht is uitmuntend geteekend. Van harte bevelen we dit werk ter lezing aan. Ook Hermien is een goed en boeiend boek, vlotg eschreven, zooals we dat van Schippers gewend zijn. Van den uitgever J. H. Kok te Kampen ontvingen we de Maranathakalender met als premieboek een werk van Idsardi, n.l. Wrakke levens en Een vondeling. Twee verhalen in één bundel tezamen. Het schild van den kalender is uitnemend verzorgd en zal in elke kamer tot sieraad aan den wand zijn. Van den inhoud van het kalenderblok konden we geen kennis nemen, maar het is verzorgd door Ds. J. J. Knap. En dan weten we, dat het zeer goed zal zijn. Deze twee novellen van Idsardi zijn het lezen wel overwaard. Hoe fijn en teer teekent Idsardi het leven dier schamelen. Leentje uit de achterbuurt zonk wel heel diep, toen zij begon te stelen in haar werkhuis, maar als de levenslijn van Lientje in donkere diepte schijnt onder te gaan, buigt die zich omhoog, richt zich heen naar God. Dan zal het beter worden. Want bij God zijn rijken noch scha melen. In Een vondeling is Daan de lantaarnop steker de hoofdfiguur. Een eenvoudige man uit de werkmansbuurt, maar het eeuwigheidslicht, dat over zijn leven straalt, dringt de sobere aardsche omgeving naar achter en we zien een geloovige, die in al zijn eenvoud een liefderijk tehuis gaf aan Lucie de vondeling. Zoowel kalender als boek gaarne aanbevolen. Van den uitgever G. F. Callenbach te Nijkerk ontvingen we weer een formidabelen stapel Zondagsschooluitgaven. Het is gewoon een feestelijk gezicht, zooals al die boekjes hier voor mij liggen. De uitgever heeft alle zorg besteed aan het uiterlijk van de boekjes. Daar kunnen we niets anders dan lof voor hebben. Bij enkele boekjes is gebroken met het gewone genre bandjes. Deze zijn genaaid in mat bruin, en versierd met ge kleurde plaat en gouden letters. Keurig om te zien. Voor vele illustraties hebben we ook veel lof, alleen jammer, dat we van jaar op jaar telkens maar weer Henk Poeder en Frans van Noorden onder de illustraties terug vinden. Hun illustraties kunnen ons maar niet bekoren. In tegendeel, meestal zijn ze leelijk. Annie van de Ruit illustreert uitstekend en ook Jeanne Faure is heel goed. Dit alles over het uiterlijk van de boekjes. Wat den inhoud betreft, daar kunnen we ook niet anders dan prijzen voor wat de uitgever hier biedt. De Zondagsscholen kunnen met vertrouwen te kust en te keur gaan. We zullen de boekjes afzonderlijk allen be spreken, alleen bij de herdrukken zullen we alleen met het noemen volstaan. De Dordsche Poorterszoon. Een historisch verhaal uit veelbewogen dagen, 14171421, door J. Snoep Jr. Tweede druk. Geïll. door Isings. Dappere Hans, door Heieen. Tweede druk. Geïll. door Johanna van de Ruit. De laatste bede eener Moeder door Ida Keller. Tweede druk. Met een paar mooie gekleurde platen. Kopje onder en de gevolgen ervan, door Jan Veltman. Tweede druk. Geïll. door Frans van Noorden. Vergeeft elkander, door Gezina Ingwersen. Derde druk. Geïll. door Henk Poeder. -Dit boekje is gebonden in een keurig bandje, waardoor het bij verschillende gelegenheden een uitnemend cadeau voor de grootere jongens en meisjes is. Verschillende andere jongens- en meisjesboe ken zijn óók in deze luxe uitgave verkrijgbaar. Jaap Holm en z'n vrinden, door W. G. van de Hulst. Negende druk, 71e—80e duizend. Dat zegt toch heel wat voor een kinderboek, 71e—80e duizend. Van den Hulst z'n boeken zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker'sKloosterbalsemerop verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. hebben geen aanbeveling meer noodig, die heb ben hun weg gevonden. Dit werkje is geïll. door Isings Jr. Truitje, door Gezine Ingwersen. Derde druk Geïll. door Henk Poeder. Naar zee, door W. J. Z. van Dijck. Zesde druk. Geïll. door B. S. Claus. Wolken met zilveren rand, door Marie. Derde druk, Geïll. door O. Geerling. Het Klaverblad, door Heieen. Tweede druk. Geïll. door Frans van Noorden. Nieit door God vergeten, door Quinina. Geïll. door O. Geerling. Derde druk. Ouwe Bram, door W. G. van de Hulst. Geïll. door J. H. Isings. Achtste druk. Van de serie Voor de Kleintjes kregen we weer werkjes van Van de Hulst. Alle drie geïll. door Tjeerd Bottema. Allemaal Katjes. Vierde druk, 31e40e duizend. Bruin de Beer, en Groote Bertus en kleine Bertus. Alle drie deze werkjes zijn juweeltjes voor kleine kleuters, die nog maar ternauwernood lezen kunnen. Nu volgen nog een reeks herdrukken van boekjes van 1632 bladzijden in de nog wat ouderwetsche afwerking. De jongen van de tram, door P. J. Kloppers. Achtste druk. Geïll. door O. Geerling. Verraden en verkocht, door Alette Hoog. Derde druk. Geïll. door O. Geerling. Blijdschap na droefheid, door Johanna (een Paaschverhaal)Derde druk. Geïll. door Henk Poeder. De Kluizenaar en hef Riet, door A. Verhorst. Vijfde druk. Geïll. door O. Geerling. Zaterdagavond, door Catharina. Vijfde druk. Geïll. door A. Rünckel. 'n Schoenmakersrekening, door W. Ziethe. Vierde druk. Geïll. door S. C. Schroder. Uit Grootvaders Jeugd, door A. J. Hoogen- birk. Zevende druk. Tominie's Kersitfeest, door Aletta Hoog. Vier de druk. Geïll, door O. Geerling. Grootmoeders ring, door Wilha. Riem Vis. Derde druk. Geïll. door Henk Poeder. Zoo'n lafaard, door Elisabeth. Vierde druk. Geïll. door C. Koppenol. Nu zullen we heel kort de nieuwe uitgaven van dit jaar bespreken. Hoe de zoon van den pionier President werd, door A. C. de Zwart. Geïll. door Isings. Engenlijk is dit niet geheel een nieuw werkje van dit jaar, doch een herziene uitgave. Toch willen we dit boek bespreken, 't Is een mooi groot jongensboek. Het gaat over Abraham Lincoln, president van de Vereenigde Staten van Amerika. Zijn ouders leefden in een woudhut in de bosschen van Ohio. Het leven was er zoo een voudig, zoo sober als men dat nu niet meer inden-ken kan. Abraham moest al gauw vader helpen. Van schoolgaan was eerst geen sprake. Eerst beeft Abraham school gegaan, maar enkel bij een schoolmeester, dielezen noch reke nen kon. Later kwam hij een poosje bij een meester, die dat wel kon, al was het dan ook niet veel meer. Toch werd deze eenvoudige jongen uit de woudhut President van de V. S. Maar hij heeft gewerkt met de handen en het hoofd. Dag en nacht. Deze levensbeschrijving zal er ingaan bij de jongens. Het is een uitstekend boek, dat we gaarne aanbevelen. Freek bij Grootvader, door J. H. Huisman- Schippers. Geïll. door Annie van de Ruit. Freek moet een tijdlang bij Grootvader lo- geeren, omdat Moeder naar een sanatorium moet. Freek's vader is gestorven. Freek heeft het prettig bij Grootvader, alléén één ding doet hem verdriet, hij mag niet over Moeder spreken. Grootvader is boos op Moeder, maar Moeder heeft geen schuld. Doch eindelijk komt het goed in Grootvaders hart is vrede gekomen. Freek en Moeder gaan nu saampjes bij Grootvader wonen. Een heel mooi boekje, dat we gaarne aanbe velen. De illustraties zijn heel aardig. Truus Manders, door Francina. Geïll. door Henk Poeder. Truus gaat in de vacantie ter logeeren bij haar nichtje. Ze krijgt door toedoen van haar nichtje een ongeluk, 't Eindigt natuurlijk met een algemeene vergeving, 't Is een aardig boekje. Eigen kracht, door D. Menkens-van der Spie gel. Geïll. door Jeanne Faure. De twee dorpsmeisjes, die samen een en de zelfde stadsschool bezoeken, moeten wel heel met elkaar in aanraking komen, maar het gaat niet van harte. Er zijn veel verschilpunten. Nel oftewel Pietje heeft bovendien onverstandige ouders, waardoor het kind het al moeilijker krijgt. Doch het wordt beter, als er gestreden wordt niet meer in eigen kracht. Een heel mooi meisjesboek. Boeiend verteld. Dit boek is ook in luxe uitgaaf verkrijgbaar. Eva's bergtocht, door Heieen. Geïll. door Sierk Schroder. Eva's Moeder is gestorven en door een motor ongeluk verliest zij ook plotseling haar vader. Dan komt ze bij Oom en Tante, die beide heel lief voor haar zijn. Toch wordt het leven moei lijk voor Eva. Ze kan nu niet meer studeeren, en op het notariskantoor, wat eerst zoo'n uit komst leek, valt het ook niet mee. Het bergpad van het leven wordt wel heel steil voor Eva. Maar ze wil toch dien weg gaan. Al lijkt het, dat het te moeilijk wordt, in kinderlijk geloof wil zij dien Gids volgen op Welken haar vader haar wees. Een heel mooi boek. Gaarne aan bevolen. Ook in luxe uitgaaf verkrijgbaar. Toen het Kerstmis werd, door J. H. van der Licht. Geïll. door Jeanne Faure. 't Gelukkige ongeluk speelt hier weer zijn rol. Bram van den boer was een vervelende jongen. Hij krijgt een ongeluk en wordt vanzelf een braaf jog. Het huis van Aart zijn vader brandt af. Aart komt bij den dokter logeeren, wat mede door de ziekte van diens dochtertje zijn bekee ring ten gevolge heeft, 't Past allemaal precies. Dan ineens gaat Aart met Vader en Moeder Kerstmis in het doktershuhis doorbrengen. Dat boek is te boekachtig, te onwerkelijk. Het vierspan, door D. Menkens-van der Spie gel. Geïll. door Henk Poeder. Een fijn jongensboek met al het lief en leed, goed en kwaad uit den vlegeltijd. Ook aan bevolen. Toen de lataarn in het schuurtje brandde, door A. C. van der Mast. Geïll. door Henk Poeder. We maken in dit boek een moeilijke tijd mee in het leven van Jan, die per ongeluk het briefje van tien gulden van Mevrouw van den dominee tusschen zijn broek vond, en het toch niet terug gaf. Later als hij zijn ellende alleen niet meer dragen kan, vertelt hij alles aan dominé. Dan wordt het weer rustig in zijn jongenshart. Een uitstekend boek. Tweeërlei levensvreugd, door Ida Keller. Ge- ill. door J. G. Kesler. Blinde Greetje heeft een droef leven. Maar een verandering ten goede. Natuurlijk door een ongeluk. Greetje wordt weer ziende. Maar vader verzorgt haar beter, en Nolda jaagt niet meer naar wereldsche pretjes. Zij leeren Jezus ken nen. In dit alles heeft natuurlijk een rijke, goede, lieve dame de hand. 't Heel gewone recept dus. Toch zullen de kinderen het wel boeiend vinden. Maar wanneer zullen' we in kinderboeken nu eens een verlost worden van uitdrukkingen als deze„Och je went aan alles, juffrouw placht Gretha dan te antwoorden. „Gelukkig heeft Moeder mij vroeg geleerd om mijn handen te gebruiken." Vooral dat „placht" is zoo'n pracht woord. Moeten of mogen, door Catharina Bronsveld. Geïll. door 9nnie van de Ruit. Een aardig boek voor jonge meisjes. Ook kleine meisjes als Ankie hebben hare gebreken. Daartegen moet gestreden worden. Moe kon Ankie niet aan het vechten krijgen tegen haar gierigheid. In het tehuis voor arme kindertjes, waar rijke Ankie noodgedwongen een poosje moet doorbrengen, begint Annie haar kwaad te zien. En dan gaat het beter, want Ankie bidt er voor. Ook dit boekje aanbevolen. Jan van der Molen, door K. Albers. Geïll. door J. Post. Jan en Henk beleven een vreeselijk avontuur. Ze gingen op het ijs op de Zuiderzee. De schol dreef af en de jongens konden niet meer aan land. Enze hadden daar niet op dat ijs mogen gaan. Het loopt gelukkig goed af. Een stoomboot pikt ze op. Vooral voor jongens boeiend. De illustraties zijn slecht. Toen hetv acantie was, door Nans. Geïll. door Henk Poeder. Een aardig verhaal over een gezellige vacan tie. Veel valt er niet over te zeggen. De klad, door D. Menkens van der Spieqel. Geïll. door J. G. Kesler. Voor de kleinere jongens een boeiend ver haaltje. 't Is vlot geschreven. Gerda's nieuwe mantel, door Francina. Geïll. door Henk Poeder. 'k Kan er nooit over roemen als men jonge kinderen noodeloos aan zoo'n proef onderwerpt, dat ze zelf mag kiezen tusschen de zoo sterk begeerde nieuwe mantel of het geld geven voor een deken aan een arm kind. Dat kinderen leeren geven is noodig. En ook geven van het hunne. Maar op deze wijze lijkt het me niet de geschik- ste manier. Gerda offert haar nieuwe mantel op, maar als ze het eens niet gedaan had. Wat dan? We kunnen er niet veel goeds in vinden. Daan, de dappere, door D. Menkens-van der Spiegel. Geïll. door Henk Poeder. Haantje de Voorste, door Cora C. G. Geïll. door Henk Poeder. Deze beide boekjes voor jongere meisjes en jongens kunnen we allebei aanbevelen. Ze zijn eenvoudig en vlot geschreven. We hebben hierbij de uitgaven van den uit gever Callenbach allen besproken. We raden de Zondagsschoolbesturen e. a. aan om den catalogus aan te vragen, daarin vindt men alle bijzonderheden over prijs en ook over reductie bij afname in getallen. De uitgever heeft ook dit jaar weer getracht het beste te geven op het gebied van Zondags- schoollectuur. ANTIREVOLUTIONAIRE STAATKUNDE. Het zoo even verschenen Novembernummer van het bovenvermeld tijdschrift opent met een bijdrage van Dr. J S Post, Geref. pre» dikant te Axel, over »De wet Gods en het moderne leven«, waarin hij uiteenzet, dat de tien geboden een onveranderlijke geldigheid hebben voor de opeenvolgende tijdperioden de wet Gods blijft de eenmaal door God gestelde scheppingsregel voor het menschelijk leven. Mr. C. Beekenkamp behandelt onder den titel »M?er niet« de invoering van mede» zeggenschap bij de N.V. Arbeiderspers. Er wordt op gewezen, dat de Socialisten rede» lijkerwijs van anderen niet meer kunnen vor» deren, dan zij bij een eigen onderneming in» voerden en dat het invoeren van een soort» gelijk reglement bij niet socialistische bedrijven niet aanbevelenswaardig is te noemen, omdat het tenslotte den arbeiders niet geeft, wat hen voorgespiegeld werd. De heer R. Hagoort beëindigt zijn artikel over de opkomst der christelijke patroons» organisatie in Nederland, terwijl Mr. J. W. Noteboom dit nummer besluit met een viertal adviezen, waarvan vooral dat over landnatio» nalisatie en grondwaardebelasting de sporen draagt van een dege studie. Summa summarumeen belangwekkend nummer met een rijk gevarieerden inhoud.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 5