■fsfifS? m, mm mAm Pijnlijke Kloven Zaterdag 29 November I93Q* No. 3698 Pig nummer iiesiaal uil flrie Bladen TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. lÉIl éÊik. d7d6 Pb8—d7 Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. Mijnhardt's Zenuwtabietten ICerk en School. Laad« en Tuinbouw. verzacht en geneest men met PUROL woe SKfNO WSES Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden «an F. W. Nanning Middeiharnis. No. 175. Probleem no. 204 heeft tot sleutelzet 1. Pe3 dreigende 2. Dd5 mat. Varianten zijn 12. Pc4 mat. 1Kd6: 2. Dc7 mat. 1Kd4; 2. Ddó mat. Deze vluchtvakken werden door den sleutel- zet qegeven. 1Lc4; 2. Pc4: mat. 1Td4; 2. Pf7 mat. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Probleem voor den wedstrijd. No. 207. F. MEISL. Die Schwalbe 1930. Zwart (5). Wit (5). Wit: Kdl, Dh4, Ta4, Lel, Pd2. Zwart: Kal, Pa2, pi. a5, b2, d3. Zelfmat in twee (2) zetten. In een zelfmat moet wit zwart dwingen om wit mat te zetten. Een soort zelfmoord dus. Beide partijen doen 2 zetten. Geheele oplossing inzenden vóór Donderdag 18 December. De stand na dit probleem geeft den winnaar over November aan. Oplossing Eindspel no. 258. 1. Peföf, Kh8; 2. Pe5! Le6; 3. Kh6 enz. Oplossing Eindspel no. 259. 1. Pc5! Tc5:f; 2. Kb6, Tel; 3. g8D, Kg8: 4. b8D enz. Oplossing Eindspel no. 260. 1. Pb6-J-, Ka5; 2. Pc4f, K onv.; 2. Pd2: enz. Na 1Ka3; 2. Pc4f, Ka2; 3. Pd2: Kb2; 4. c4! enz. Eindspel no. 261. Keemink en Fahrni no. 147. Wit: Kf5, Lg6, pi. h6. Zwart: Kg8. Remise. Eindspel no. 262. Idem no. 148. Wit: Kf2. Zwart: Kg4, Lg2, pi. f3. Zwart speelt en wint. Eindspel no. 263. Zwart: Krogius (Finland). *-** i aura ij.K.^ (Landenwedstrijd). i, ^6 (na gf6 volgt ntrk I9','PI?5 enz,': 18- Ph5> Lf5: 19- rD9_5' Lg6 en Pg7, h6; 21 Dh4, Ld3; 22. PeS, Lh/; 23. Tel! Zwart geeft op. Na 23Te8 volgt 24. Dh6, Pf5; 26. fe8 mat. Budapester verdediging. Gespeeld in het meestertournooi te Zoppot, Juni 1930. Wit: Dr. St Kohn. Zwart: P. S. Leonhardt. 1. d2d4 - 2. c2—c4 3. d4Xe5 4. e2e4 5. f2—f4 6. Lel-e3 7. Pbl—d2 Gebruikelijker is 7 Pc3, doch w'i'twiï'zich de pionnenstelhng met laten bederven. Dd8e7 „8—f6 e7—e5 Pf6—g4 Pg4Xe5 Pe5c6 Lf8—b4f Een leerrijke foutWit moest 10. Lc2 spelen, 10Pd7—e5! ElegantOrigineel is deze uitval weliswaar niet, deze kwam meermalen in dergelijke stellin gen voor, zie b.v. de partij Norman—Vidmar (Wiener Schachzeitung 1926). 11. f4Xe5 Pc6Xe5 12. Df3-g3 Pe5Xd3f 13. Kei—dl 13. Kfl is niet beter, er volgt Ld2:14. Ld2: Df6f, b.v. 15. Df3, Df3f: 16. gf3:, Lh3+, be nevens Pb2: of 15 Kgl, Db2: enz. 13Pd3.Xb2f 14. Kdl—c2 Pb2Xc4f 15. Pd2Xc4 De7Xe4f 16. Kc2—dl De pointe is, dat Rb3 niet gaat. 16 Dd3"j-; 17. Kb4:, a5f; 18. Pa5:, c5f; 19. Lc5 dc5: benevens spoedig mat. 16De4Xc4 17. Le3-d4 Lc8-d7 Opgegeven. (Aanteekeningen van A. Becker in de Wiener Schachzeitung). (De Maasbode) CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 173. 1. Ke2. No. 174. 1. Pc4. L. W. Ik vermoedde het wel. Zal het ver anderen. DAMMEN. 8. Ddl—f3 9. Lf 1 d3 10. Pgl—e2? Correspondentie dezer rubriek aan M. Verbiest, Sommelsdijk. DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP". Donderdag werd allereerst begonnen met een belangrijke bespreking over de competitie. Hier uit bleek, dat de vereeniging thans 15 leden telt. Hoewel er de vorige week nog maar 11 waren is dat dus flink vooruitgegaan. Niettegenstaande is dat voor één damclub in twee groote ge meenten toch nog te weinig. Wie volgt Na deze bespreking werden de partijen ge- speeld. B. Vis, welke vorige week door A. J. Blaak werd geklopt, nam revanche en het werd zelfs een smadelijke nederlaag voor Blaak. Evenzoo dachten Joh. den Boer en A. Groenen dijk er over en zegevierden resp. over M. Ver biest en F. Noordijk. I. Roetman speelde een mooie partij tegen J. Volwerk, doch Volwerk speelde uitstekend, zoodoende was het voor Roetman niet gemakkelijk om de puntjes in te nemen. Maar in de 32e zet kwam verandering en kon Roetman winnen. F. Noordijk en H. Noord-ijk dachten aan broederliefde en speelden gelijk. Op het eind der partijen kwam nog iemand zich aanmelden als lid n.l. den heer Kaaks, zoodoende het ledental brengend op 16 De heer Kaaks, zeer bekend als een goed dam mer, speelde direct tegen den nog ongeslagen Roetman en het werd een partij, welke in ons clublokaal nog niet is voorgekomen. Ze gaven elkander geen duimbreed toe, doch Roetman wist toch nog voor de oogen der leden den naam der vereeniging hoog te houden en wist deze partij op het kantje af te winnen. A.s. Donderdag zal dan ook weer gelegenheid zijn voor bezoekers, ten einde het damspel zoo doende in onze gemeenten een behoorlijken naam te geven. Volgende week zal worden begonnen met damproblemen, indien de Redactie ons dat wil toestaan. De uitslagen luiden 2e Ronde B. VisA. J. Blaak20 J. VolwerkA. Groenendijk 1—1 I. Roetman—Joh. den Boer 2—0 M. VerbiestA. Groenendijk 02 3e Ronde F. NoordijkH. Noordijk 1 1 Joh. den BoerF. Noordijk 20 H. Noordijk-B. Vis 2-0 I. RoetmanJ. Volwerk 20 A. J. BlaakM. Verbiest .'20 CORRESPONDENTIE. J. S. Uw brief te laat in mijn bezit. In het volgend nummer hoop ik U te kunnen ant woorden. Damspel, Zie mededeeling omtrent problemen hier boven. Gelieve de correspondentie te zenden voor Woensdag. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. L. S. Wij willen de aandacht van stemgerechtigde lidmaten vragen voor de a.s. verkiezing van notabelen der Ned. Hervormde Gemeente van Middeiharnis. Wij willen hun vragen of zij wel doordrongen zijn van de beteekenis van hun al dan niet stemmen voor den bloei van de Kerk, waartoe zij beloofd hebben te zullen mede werken. Dat de Kerk niet allereerst gebouwd wordt door stembusactie, daarvan zijn wij ons ten volle bewust. Slechts door de inwerking van 's Heeren Woord en Geest zal dit kunnen ge schieden. Maar anderzijds moeten wij er toch op wijzen, dat gij nu hebt te beslissen of gij de houding goedkeurt eener Kerkvoogdij, die voort durend remmend heeft gewerkt op het werk der predikantsberoeping. Het gaat er thans volstrekt niet om of de Raad van Beheer een volmaakte instelling is. Die is geboren uit den noodtoe stand, die in vele pastorieën geheerscht heeft en waaraan pas zijn optreden een einde heeft gemaakt. Is men overtuigd van het gebrekkige der or ganisatie onzer Kerk, dan dient men, onzes inziens, langs ordelijken weg te streven naar Reorganisatie en Kerkherstel. Maar lijdelijk ver zet zelfs al zou dit uit goede bedoelingen voortkomen leidt tot niets anders dan tot verwaarloozing der geestelijke en stoffelijke be langen van de Ned. Hervormde Kerk te Middeiharnis. En onze gemeente, die vroeger door twee predikanten bediend werd en misschien nog arbeid genoeg aan een tweetal zou verschaffen, heeft aan niets zoozeer behoefte dan aan een geregelde en normale bediening des Woords en der Sacramenten, aan geregeld pastoraal werk en onderwijs in de Christelijke religie. De jeugd wordt omgevoerd met allerlei stroomingen des tijds en daarbij niet voldoende gewezen op den oversten Leidsman en Voleinder des Geloofs (Hebr. 12). Gij moet voor uw eigen geweten beslissen of ook de belofte, die gij hebt afgelegd toen de H. Doop aan uw kinderen bediend werd, in dezen U verplichtingen oplegt. LI dankend voor de verleende plaatsruimte, EENIGE LIDMATEN DER NED. HERV. KERK. Zie verder de advertentie in dit blad. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner uit Oudenhoorn is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de Jachtwet 1923. De 14-jaige A. K. had het ongeluk met een stoel te vallen. Hierdoor kwam hij op een andere stoel terecht en bezeerde zich zoodanig dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellijen. Deze constateerde, dat er eenige ribben waren gebroken. De aardappelen worden alhier gekocht voor 3.25 en de uien voor 1.40 per H.L. Het nader onderzoek voor den dienstplicht zal voor deze gemeente worden gehouden op Woensdag 17 December a.s. des v.m. 10 uur in de Bewaarschool te Middeiharnis. Aan de heeren G. P. Mast Pz., A. de Keizer en D. van der Bij is vergunning verleend tot het bouwen van vier woningen aan de Tuin straat alhier. De havenarbeider A. v. d. V. had het on geluk bij het verschepen van suikerbieten zijn hand zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Alhier is opgericht een vereen, van mo lenaars van dit eiland. Het bestuur is samenge steld als volgt: K. Joppe Gz., Middeiharnis, voorz.; A. van Seters, Dirksland, secretaris; J. C. Beijers, Goedereede, penningmeester; A. Landheer Stad aan 't Haringvliet en J. Boets Achthuizen, bestuursleden. De vereeniging be oogt hoofdzakelijk bij eventueele regeerings- maatregel, als maal- en menggebod, hun belan gen te behartigen. MIIDDELHARNIS. Nederlandsche Christe lijke Vrouwenbond. Donderdagmiddag j.l. werd alhier opgericht de afdeeling Middelharnis-Som- melsdijk van den Nederlandsch Christen Vrou wenbond. Zeventien dames zijn reeds als lid toe getreden. Twee dames van de algemeene Pro- pagandacommissie n.l. mevrouw M. J. Breed- veld-Van den Brink en mevrouw Veldhuijzen Jansen, waren namens het hoofdbestuur aan wezig. Mevrouw Veldhuizen hield een lezing waarin getoond werd hoe de christen vrouwenbeweging zich ontwikkeld heeft. Spr. begon met een terug blik tot op de elfde en twaalfde eeuw. Daarna verkreeg mevr. Breedveld het woord die overging tot de officieele oprichting van de afdeeling. Spr. sprak daarna een woord van gelukwensch tot de nieuw opgerichte afdeeling en deed de mededeeling dat dit de vijftigste afdeeling was in den Bond. -Met enkele ernstige woorden wees spr. er op dat wij als christenvrouwen in liefde en eens- ge^indfcheid moeten samenwerken opdat zoo Gods eere zal worden grootgemaakt. Nadat het bestuur was verkozen werd de vergadering met dankzegging door Mevr. Veld huizen gesloten. Later hopen we van een toegestaan plaatsje in ons Blad nader mededeelingen te doen over doel en strekking van onze afdeeling. Voorloopig volstaan wij met er op te wijzen, dat iedere christenvrouw uit eiken kring gaarne in ons midden ontvangen wordt. Het Bestuur. In het afgeloopen najaar zijn alhier aan de Kaai aangebracht ruim 6000000 kilo suiker bieten. De heer H. Schellevis heeft zijn woonhuis, staande aan de Lijnbaanstraat, ondershands ver kocht aan den heer T. Nieuwland alhier. Op Maandag 24 November vergaderde de Commissie van Bijstand voor de Lighallen, om de ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen jaar te bespreken. Hoewel de commissie nog niet geheel klaar is met het werk, werd toch besloten aan de burgerij een overzicht te geven van deze en overspannen, onrustig llGI VGUd en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ontvangsten en uitgaven. De heeren Kievit en A. C. van Driel hebben de lijsten, andere ont vangsten en uitgaven gecontroleerd. Zoodoende kan de commissie onderstaande kasstaat publi- ceeren Opbrengst lijsten 351.75, opbrengst bloemp jes 205.11J/2, overschot radiolijst 16.50. Totaal ontvangsten 573.36J^. Aankoop bloempjes 60.35, eerste bijdrage Lighallen 100.^onkosten 0.92. Totaal uit gaven 161.27. Saldo in kas 412.09J^. Daar er nog enkele uitgaven en ontvangsten gedaan moeten worden, werd besloten een be drag van 400.naar de Boerenleenbank te brengen. Deze gelden kunnen dan in 1931 die nen om de commissie der Lighallen te steunen. Hoewel deze ontvangsten mooi genoemd kunnen worden, hoopt de commissie in 't volgende jaar nog meer succes te mogen hebben. Zij, die dit jaar weigerden bij te dragen, zullen, hopen we, tot inkeer komen, daar toch nu wel bewezen is, dat de lighallen in een werkelijke behoefte voor zien en dat het meerendeel der burgerij gaarne bereid was bij te dragen. Namens de commissie F. W. NANNING. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de maand December (datum nog onbekend) zal ook in deze gemeente de Landstormfilm vertoond worden. De Staatscourant bevatte deze week het bericht dat de Edelachtbare heer F. Nie-borg is herbenoemd als burgemeester dezer gemeente. DEN BOMMEL. Vervoerd 3842 H. L. aar dappelen, 2300 H. L. uien en 400 H. L. peen. Een met zijn schuit in de haven liggende schipper viel van den wal op den rand van zijn vaartuig, met het gevolg dat hij een paar ribben brak. De spieringvisscher J. v. d. B. verloor in het Haringvliet vóór deze gemeente zijn spie ringdrijfnetten ter lengte van 75 M. met een drijfhaak. OOLTGENSPLAAT, Bij het rijden tegen een dijk van de Mariapolder, kantelde de wagen De 84-jarige A. J. van den Doel kwam er onder te liggen, met het ernstige gevolg dat hij inwen dige knuezingen opliep. Dr. C. W. Kramer achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Loop der bevolking Ingekomen H. Veth en gezin van Zwijndrecht, Haan van Rotterdam, A, C. Bakker van Rotterdam, Vertrokken P. G. Zoon naar Middelhranis, D. Donkersloot naar Rotterdam, A. P. Swiebbe naar Reeuwijk, E. Langeweg naar Stad aan 't Haringvliet. A. Huijsmans en gezin naar Rotterdam. Uitslag verkooping door Notaris Van der Sluijs te Dirksland ten verzoeke van de erven van wijlen Dr. van Mol te Arnhem. Perceel 1 gemijnd door C. Snijder op 970.—Massa 2757—, Perceel 2, 3, 4, 5, 6, 7, en 8, niet gemijnd. Combinatie perceelen 2—8 gemijnd door Van Paaschen op 770.— massa 21817. Perceel 9 en 10 niet gemijnd. Combinatie 9 en 10 gemijnd door P. van Es op 610.— Massa 5429.Perceel 11 en 12 niet gemijnd. Com binatie 11 en 12 niet gemijnd. Perceel 13 niet gemijnd. Perceel 14 idem. Perceel 15 idem. Com binatie 14 en 15 niet gemijnd. Combinatie 1-3, 14 en 15 niet gemijnd. Combinatie 11 15 ge mijnd door P. van Es op 750.Massa 13.461.Combinatie 215 niet gemijnd. Combinatie 1 15 gemijnd door Wachter te Wassenaar op 810.—. Massa 46999.— NIEUWE TONGE. Tot leden van de com missie van toezicht der „Nationale Boeren-on- derlinge" zijn herkozen de heeren G. H. Verweij en C. Holleman. -Prijzen der veldvruchtenLlien 1.50, peen 0.35. en aardappelen 3. Het dochtertje van den heer M. had het ongeluk in een sloot te vallen. Door toegeschoten hulp was zij spoedig op het droge. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente wer den verscheept 5600 balen peen, 4200 balen uien, 3000 H.L. aardappelen en 350 H. L. po ters. HERRINGEN, Den 27en November her dacht de oudste ingezetene der gemeente den heer M. van Dijk zijn 94en verjaardag. Den laatsten tijd was de oude heer bedlegerig. Deze week werd van hier verzonden een scheepslading peen, welke waren gekocht voor 0.35 per H. L. De handel in uien is op dit oogenblik slap. GOEDEREEDE. Door het verzakken van den slootkant stortten van de auto van H. van den Heuvel, 17 balen uien in de sloot. Aan de auto was geen schade. De prijs der uien is alhier slechts 1.30 per 60 kilo. Zondagochtend geraakte door den storm de blazerschuit van M. Lokker in drift. Zijn zoon kwam langs een lijn aan boord en wist het vaartuig vast te krijgen. OUDDORP.* Dezer dagen behaalde onze vroegere dorpsgenoot de gemeenteveldwachter W. L. Koppenhol het diploma machineschrijven «aan de Haniaschool te Rijswijk. (Z.-H.) SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsge noot, den heer I. van den Boogert, thans te Terbregge, slaagde dezer dagen voor het examen van Godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. De onderwijzer aan de O. L. S., de heer J. Ph. Hoek, is als zoodanig benoemd te Soest. MIDDELHARNIS.* Naar men uit goede bron verneemt worden alhier thans wederom pogin gen aangewend om tot stichting te komen van een christelijk gereformeerde kerk. Reeds is op verschillende plaatsen getracht een gebouw te vinden om als kerk in gebruik te nemen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Oud-leer lingen van de Bijz. School alhier hopen 5 Dec. a.s. in de school bijeen te komen tot het aan bieden van een geschenk aan het Bestuur in verband met het 25-jarig bestaan der school. Naar men verneemt zullen in de Geref. Kerk dezen winter geen weekdiensten worden gehouden. De catechisaties in de verschillende kerken alhier hebben wederom een aanvang genomen. DEN BOMMEL. Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. Hokke en J. Zuijdijk. OOLTGENSPLAAT. Door de gemeentebe sturen, kerkeraden en kerkvoogden van Oolt- gensplaat en Den Bommel is tot administrateur van den boedel Bigge benoemd den heer P. Bom ambtenaar ter gemeentesecretarie, alhier. Tot ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren C. Korteweg Lz. en W. den Braber en tot diaken J. W. van der Linde. MELISSANT.* De heer J. Struijk, onderwij zer aan de Geref. Weeshuischool te Middei harnis is als vaste onderwijzer benoemd aan de per 1 Maart a.s. te openen nieuwe school met den Bijbel te Cappelle aan den IJsel. (Hoofd de heer Boomsma.) HERRINGEN. Mej. Heileman, onderwijzeres aan de Bijz, lagere school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Nieuw-Beijerland. SAMENWERKENDE ZENDINGS» CORPORATIES. Mei groote blijdschap en dankbaarheid vermelden de besturen der Samenwerkende ZendingS'Corporaties, dat in verband met de Zendingsweek van H. M. de Koningin een bijdrage van f 1000,— werd ontvangen. Het totaal van de inkomsten uit de Zen" dingsweek bedroeg op Maandag 24 Nov. f 126000,— Uit tal van gemeenten worden de bijdragen echter nog verwacht, omdat de collecte niet overal in dezelfda week is ge» houden. Verleden jaar was 't totaal f 210000, maar dit werd toen pas in December bereikt. Ook nu honen de Coroaraties, dat de op» brengst der Zendingsweek den achterstand in de inkomsten gedurende de vorige maanden zal inhalen. Zij doen daartoe een dringend beroep op de medewerking van allen, die het groote belang der Zending inzien. UIT DE LAND. EN TUINBOUWWERELD (Nadruk verboden). Stlkstofmeststoffen. Er zijn de laatste jaren heel wat sttkstof' meststoffen op de markt. In een paar artikeltjes willen we ze allen de revue laten passeeren. Allereerst noemen we het aan ieder bekende Chilisalpeter, bevattende 15,5 pCt. stikstof. Deze meststof wordt door bijna alle vereenigingen in ge» malen toestand genomen. In de origineele waar bevinden zich meestal meer of minder groote zoutbrokken, welke voor 't strooien fijngemaakt moeten worden. In de praktijk is gebleken, dat dit machinaal in de opslag" plaatsen goedkooper kan geschieden dan door de vereenigingen of door de boeren zelf. Men heeft dan bovendien het voordeel, dat de waar tevens in balen van gelijk gewicht komt, hetgeen bij de aflevering bij de afnemers moeite en kosten voorkomt. Er wordt thans ook aaageboden Chilisal» peter als korrelproduct, van 13 pCt., in balen van 50 kg. Dit Chilisalpeter is anders bereid, meer gezuiverd, vandaar het hoogerc gehalte. De korrelvorm maakt het uitstrooien zonder malen gemakkelijk. Het gehalte aan perchoraat is zeer laag. Daartegenover staat, dat het iets eerder vocht aantrekt, waarom men bij de behandeling der balen zorg drage, dat deze niet scheuren, want dan zou het na eenigen tijd weer gaan klonteren. De waar wordt geleverd in speciaal geprepareerde balen van 50 kg. Garantie voor strooibaarheid wordt echter niet gegeven. Kalksalpeter, eveneens 15,5 pCt. Evenals de Chili ia korrelvorm wordt deze meststof geleverd in speciaal geprepareerde balen. Ze is evenwel nog meer hygroscopisch (vocht» aantrekkend), waarom de balen voorzichtig behandeld dienen te worden. Eenmaal aan de lucht blootgesteld, wordt de waar klonterig, en kan dan moeilijk gemalen worden. Ook hier wordt geen garantie van strooibaarheid gegeven. De stikstof komt voor circa 143/4 pCt. in ammoniakvorm, welke langzamer werkt. Met het oog op de bijtende werking op de huid, moet men bij 't strooien de voor» geschreven voorzorgsmaatregelen in acht nemen. Zwavelzure Ammoniak, 20 pCt. stikstof. De naam duidt al aan, dat de stikstof hier voorkomt in ammoniakvorm. De synthetische ammoniak, die hier geleverd wordt door de Staatsmijnen in Limburg, heeft in de praktijk een gehalte van bijna 21 pCt. Bij langdurigen opslag klontert deze meststof min of meer. waarom ze vóór de aflevering in 't voorjaar wordt gemalen en dan als strooibaar wordt afgegeven en gegarandeerd. Broelmest Om de paardenmest zoolang mogelijk goed te houden, is 't wenschelijk ze op kleine hoopjes te zetten, om deze, zoodra de mest mocht beginnen te broeien, om te zetten. Heeft men gelegenheid om deze hoopjes droog te houden, dan verdient dit wel aan» beveling, omdat er anders veel van de waar» devolle bestanddeelen door het hemelwater wordt opgelost en weggevoerd. Er wordt nog wel eens gezegd, dat de mest te weinig stroo bevat, waardoor de broeiing minder zou zijn. Dit is echter onjuist. Hoe meer vaste uit' werpselen en gier aanwezig zijn in de mest, des te beter zal ze broeien. Daarom wordt er ook wel eens water over de mest gegoten als ze te droog is, omdat voor het ontleden van de mest (en dit ontleden doet toch juist de warmte ontstaan), behalve lucht ook een zekere vochtigheidsgraad noodig is, De beste broeimest verkrijgt men uit de stallen, waar de paarden op de mest blijven staan en die dus niet iederen morgen worden uitgemest. Indien de stalhouder zoo goed geweest is, om weinig stroo te gebruiken, dan kan men later gerust een laag stroo eerst over 't blad leggen, waarop weer een laagje mest, enz. Op deze wijze verkrijgt men dan toch een dikkere broeilaag. Bladgrond. Bladgrond verbetert de struc» tuur van den grond zeer veel, zoowel van zand als van klei. Bij de eerste grondsoort verhoogt zij de watercapaciteit, en bij de laatste wordt deze er door verminderd. Men moet echter wel bedenken, dat onze bakken bij 't gebruik van veel bladgrond, in den zomer vooral, spoedig, ja zelfs te gauw zullen uit» drogen, waardoor dus veel gieten noodzakelijk wordt. Wij hebben de gewoonte om in 't najaar een grooten aardhoop klaar te maken voor 't vullen van onze bakken, en gebruiken daarvoor één deel oude bladaarde, één deel versche bladaarde (die toch voldoende ver' teerd is) en één deel tuingrond, waarin veel humus aanwezig is. Wordt gedurende den winter bij dien hoop goed wat overjarige koemest gevoegd, en een paar maal de beer» put leeg gestort, en alles dan flink door elkander gewerkt, dan heeft men op die manier altijd grond voorhanden. Wanneer bakken moeten worden aangelegd voor bloem" kool of aardbeien, waarvoor men gaarne wat zwaarderen grond heeft, dan wordt voor zulke ramen wat meer tuingrond bijgevoegd. Het is zoo verreweg de gemakkelijkste manier. Van een mand een waterbak, 't Lijkt zeer moeilijk om een mand, gemaakt van wilgen twijgen, in een waterbak te veranderen, die niet lek is. En toch is het werkelijk een» voudig. Men weet, hoe men ijzercement maakt; welnu, bij de te veranderen mand geschiedt precies hetzelfde. De mand, groot of klein, wordt eerst met een dunne pap van Portland'cement ingesmeerd, zoowel van binnen als van buiten. De openingen zijn daardoor al minder groot geworden Nadat dit opgedroogd is, maakt men de specie klaar één deel Portland en vier deelen zand, met het noodige water. De mand wordt nu aan beide zijden vol met deze kalk gegooid, zoo> dat er niets meer van de mand te zien is, terwijl met een borstel alles wordt glad ge» maakt. Opgedroogd zijnde, is de zonder twijfel zeer goedkoope waterbak klaar, die men plaatsen kan. waar men wil. Tegen Chryganthemumroest. Deze plaag dagteekent van het jaar 1895. Thans vindt men de ziekte door geheel Europa, waar Chrysanten gekweekt worden. Waar zij niet is, treedt zij soms plotseling en onverwacht op, zo' der dat men weet wat de oorzaak is. De ziekte is herkenbaar aan bruinkleurige stofhoopjes, die zich eerst aan de onderzijde der bladeren vertoonen, maar zich zeer snel verbreiden en vermenigvuldigen, zoodat spoe» dig de bladeren geheel bruin gekleurd en ontoonbaar worden. De ziekte wordt veroor» zaakt door een zwamsoort. Ter voorkoming van 't kwaad geeft Prof. Ernst Jacky te Proskare den volgenden raad1, Vermijd Chrysanten uit aangetaste kweekerijen te ontvangen2. Verwijder bij zieke planten elk aangetast blad3. Verbrand alle sterk aangetaste planten4. Isoleer zieke planten 5. Gebruik geen grondscheuten van zieke planten het volgende jaar als stek. Hagen van Aalbesseboompjes. Wat is dat voor onzin hoor ik vragen Wij hebben hier geen haag op 'toog als erfafscheiding, of om vee te keeren, maar voor den kleinen liefhebber, die op een een beperkt terrein slechts 'n zeer klein strookje voor bessen» boompjes beschikbaar heeft, kan een dusdanige haag genot verschaffen, en heeft dit groote voordeel, dat ze slechts zeer weinig ruimte behoeft. De roode en de witte bes zijn voor zulke haagjes het meest geschikt Nemen we afwisselend een roode en een witte, dan maakt dit, wanneer de vruchten er in massa aanhangen, een zeer aardig effect. Ruime be' mesting is noodzakelijk. B—r.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3