Purol bij Winterteenen Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Storm en hoog water HOOGE WATERSTAND OP FLAKKEE. De VOORZITTER zegt het niet erg prettig voor den timmerman te vinden, die daarvoor naar Middelharnis ging 'en wiens opgaaf zoo goed als klopte met de raming. In een vorige vergadering is het besluit genomen, het te bou wen, en nu zou men 't weer ongedaan maken. De heer K. WESTHOEVE vindt het kinder achtig, eerst besluiten om 't wel te doen en nu te zeggen: laten we 't geld in den zak hou den. Als 't nu over duizenden liep zou 't wat anders zijn. Het voorstel van den heer Breen wordt ge steund door den heer T. Tanis en aangenomen met vier tegen drie stemmen. Vóór stemden bovengenoemden en de heeren Padmos en Ale- man. De heer C. BOSLAND zou graag wat op merken over de brandput, waarop de VOORZ hem mededeelt, hierover in besloten zitting nog iets te zullen mededeelen. Hierna gaat de vergadering in geheime zitting, Gemeenteraad van NIEUW'H£L> VOET op 19 November 1930. Voorzitter is de Heer F. W. van Driel, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr Trouw. De volgorde der stemming wordt door loting aangewezen als volgt de hh.de Jonge, Kra» mer, Spuij broek, W. v. d. Ban, Langerveld en J. v. d. Ban. De Voorz. opent de vergadering en ver. zoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen. Deze worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken 1. Het rapport van den schoolarts over het 3e kwartaal 1930. 2 Een bericht van den Inspecteur der Dir. Belasting, waarin wordt meegedeeld^ dat voor deze ge> meente f 715,— gewetensgeld is ontvangen. 3. De begrooting van de Gezondheidscom missie te Brielle voor het dienstjaar 1931. Deze begrooting wordt met algem. stemmen goedgekeurd. Benoeming onderwijzeres aan de 2e O. L school. De Voorzitter leest de voordracht, die B. en hebben opgemaakt. Deze luidt aldus No. 1. Mej. J. Borst te Hellevoetsluis. No. 2. Mej. C. G. Bouter te Zierikzee. No. 3. Mej. C. A. Hartog te Kortgene. Nadat de leden eenige inlichtingen omtrent no. 1, hadden gevraagd en verkregen is het woord aan den heer J. v. d. Ban. Spr. zegt, dat in Hellevoetsluis de verplichting bestaat, dat de ambtenaren in dienst dier gemeente, ook aldaat moeten wonen. Deze verplichting wenscht spr. ook hier te zien ingevoerd De VOORZ. zegt, dat het buitengewoon moeilijk is. In dit geval mag de vader niet in Nieuw.Helvoet wonen. Persoonlijk is spr. er niet voor. De heer W. v. d. BAN zegt, dat afgezien van de revanche tegenover Hellevoetsluis het behoort dat de gemeente.ambtenaar woont in de gemeente in wiens dienst hij of zij werk> zaam is. De heer DE JONGE is er ook' voor en stelt voor in de descetreffende verordening de bepaling op te nemen, dat in bijzondere gevallen vrijstelling van inwoning kan worden verleend. Dit voorstel wordt gesteund door den heer J. v d. Ban. Na stemming blijkt het voorstel te zijn aangenomen met 5 stem» men. Tegen stemde de heer Kramer. Alsnu wordt overgegaan tot de stemming uit de reeds genoemde voordracht van een onderwijzeres voor de school aan den Westj^ dijk Na stemming blijkt, dat no. 1 der voor» dracht, Mej. J. Borst, met algem. stemmen is benoemd. De heer DE JONGE stelt voor Mej. Borst vrijstelling te geven van inwoning tot weder, zegging toe en aan de verordening geen terug, werkende kracht toe te kennen. Dit voorstel wordt met 5 stemmen aangenomen. Een stem blanco, n.l. de heer Kramer. Naar aanleiding van deze benoeming ont. staat er een vacature van kweekehng aan de school aan den Westdijk, De VOORZITTER zegt dat B. en W. deze betrekking wenschen te bestendigen. Spr. zegt, dat het moeilijk zal zijn er een te krijgen. Wel woont er een in de directe nabijheid der school, doch deze kan zich hieromtrent niet eerder uitlaten dan 1 December a s. Spr. stelt voor een advertentie te plaatsen. Aldus r$ordt besloten. Betreffende ziekte» en ongevallenverzekering dezer kweekeling worden B. en W. gemachtigd, indien deze niet onder genoemde verzekering van het rijk valt, daarvoor een vrijwillige verzekering te sluiten, desnoods bij een parti» culiere maatschappij. In behandeling komt nu het adres van het bestuur der Afdeeliug »Nieuw>Helvoet e.o van den bond van Nederl. Onderwijzers, houdende het verzoek de belooning voor het geven van Vervolgonderwijs te willen ver» hoogen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit onderwijs thans wordt gegeven door de heeren de Bakker en Hoogkamer. De heer de Bakker kon niet de geheele leiding van dit onderwijs op zich nemen we gens studie, laatstgenoemde kon het ook niet wegens het elders les geven. Samen kunnen ze het wel. B. en W. stellen voor de belooning per lesuur te brengen van f 1,— op f 1,50. De heer LANGERVELD zegt, dat hij met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandig» heden niet met deze verhooging kan meegaan. De heer J v. d. BAN is het daarmee eens. De heer SPUIJBROEK zegt, dat in een verordening de verplichting tot het geven van vervolgonderwijs aan de onderwijzers kan worden opgelegd. De heer W. v. d. BAN vindt f 1,— te laag. Na stemming blijkt, dat de stemmen staak» ten. Voor stemden de h.h. Kramer, Spuijbroek en W. v. d. Ban. Dit voorstel komt in de volgende vergade» ring opnieuw in stemming. Adres Bestuurdersbond nVoorne en Puttend- te Nieuwenhoorn. Verzocht wordt: a. een commissie van bijstand inzake werk» loozen voorziening b. een vergoeding van de wachtweek k f 8,40. c. een toeslag op de uitkeering voor ge huwden en ongehuwden en kindertoeslag d. na afloop der uitkeering uit de werk» loozenkassen, de gemeente.uitkeeringen plus toeslag door den betrokken penningmeester te doen plaats hebben. e. werkverschaffing van productief werk. De VOORZITTER zegt, dat de commissie bij a. nog bestaat en wat e. betreft er niets anders bestaat dan spitwerk. De heer J. v. d. BAN zegt, dat er ook mogelijk polder werk zijn zal. De VOORZITTER zegt, dat Burg. en Weth. voorstellen om evenals het vorige jaar te handelen. De vergoeding voor de wachtweek zal inplaats van f 7,20 nu f 8,40 bedragen. De heer J v. d BAN verzoekt bij weige» ring van werk, dat voldoende beloond wordt, de betrokken personen uit te sluiten van de wachtweek en wanneer deze reeds uitbetaald js, die het volgend jaar in te houden. De VOORZITTER zegt, dat voor fraude zal gewaakt worden. Na stemming blijkt het voorstel van Burg. en Weth. met algem. stemmen te zijn aange» nomen. Thans komt aan de orde het adres, onder» teekend door 15 huurders van land, toebe» hoorende aan de gemeente, waarin wordt verzocht de pachtsommen te verminderen. Het voorstel van B. en W. hieromtrent is geene vermindering der pachtsommen toe te staan, doch gelegenheid ie geven de contracten op te heffen, waarna de huurders opnieuw pnbliek kunnen inschrijven. De opheffing der contracten zal plaats heb» ben na schriftelijk verzoek aan den Gemeente» raad en zal ingaan met het volgende huurjaar, zijnde 1931. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algem. stemmen aangenomen' Na de rondvraag vestigd dhr. DE JONGE de aandacht op de verlichting. Spr stelt voor twee lantaarns bij te plaatsen Eén tusschen de Geref. kerk en den Straatweg en één aan den Kouwenoordschenweg. Aan laatstgenoem» den weg zal dan een lantaarn moeten ver» plaatst worden. De VOORZITTER zegt, dat hierover vroe» ger reeds is gesproken, doch met de uitvoering is gewacht met het oog op de versterkte ver» lichting. Destijd kwam een adres in om de lantaarn bij de Gercf. kerk te verplaatsen en eenige tijd daarna om hem niet te verplaatsen. De heer SPUIJBROEK zegt, dat bij den heer Wijnberg een slechte verlichting bestaat. De heer KRAMER geeft in overweging voorzichtig te zijn met de uitbreiding der verlichting. Deze kost de gemeente toch al genoeg. Het is een geleiverlichting. Op andere plaatsen in de gemeente is de afstand der lantaarns ook groot Elk ingezetene denk er anders over. Er zou op die wijze geen einde komen aan het plaatsen en verplaatsen. De heer J. v. d. Ban zegt, dat er te Rotterdam ook plaatsen zijn waar het donker is. Spr. is er wel voor een lantaarn aan den Kouwe» □oordscheweg bij te plaatsen, doch niet één bij de Geref. kerk, daar de lantaarn van de kerk zelf voldoende verlicht. De heer SPUIJBROEK zegt, dat aan den Kouwenoordschcweg een Egyptische duisternis heerscht en stelt voor aldaar een lantaarn te verplaatsen en er een bij te plaatsen. Dit voorstel steunt de heer J. van den Ban. Het voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Kramer en W. van den Ban. Daarna stelt de heer DE JONGE voor een lantaarn bij te plaatsen nabij de Geref. Kerk. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Spuijbroek. Na stemming blijken de stemmen hierover te staken. Tegen stemden de heeren Kramer, W. v. d. Ban en J. v. d. Ban. Dit voorstel zal in de volgende vergadering weer in stemming worden gebracht. De heer KRAMER vestigt de aandacht op den toestand der weg bij den beer P. J. van den Ban. De VOORZITTER zegt, dat ook de heer Langerveld er voor was te wachten met de verbetering van dien toestand tot het bieten rijden was afgeloopen. De VOORZITTER vraagt den heer Kramer, hoe deze denkt te handelen. De heer KRAMER antwoordt door het af. schrappen van modder De heer LANGERVELD zegt, dat de polder verplicht is om te begrinten. Er kan dezer» zjjds een man aan het werk gezet worden om de modder van den weg af te schrappen, waarna begrinting kan plaats hebben. Tenslotte deelt de VOORZITTER mede, dat een Ambtenaar van den Provinciale Water» staat is geweest, die de wegen heeft opgeno» men. Deze zal een spoedige oplossing van het wegenvraagstuk alhier bevorderen. Hierna sluiting. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 2000 H.L. aardappe len, 700 H.L. uien en 150 H.L. peen. Aan den timmerman C. Spee Jzn. is ver gunning verleend tot het bouwen van twee wo ningen aan den Onwaardschen dijk. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de politieverordening. De molenaarsknecht J. K. had het ongeluk bij het uitstappen van een auto zijn voet zoo danig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. L.l. Maandag stonden bij den Correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 9 werkzoekenden ingeschreven. Donderdagavond a.s.*"7 uur zal in hotel Speé alhier door den B. V. L. worden vertoond de nieuwe landstormfilm 1930. benevens de be drijfsfilm der K. L. M. Een ieder houde zijn avond vrij om deze belangwekkende film te gaan zien. (Zie advertentie in dit nummer.) MIDDELHARNIS. De rondgang door de ge meente van de Meisjesvereen. „Tabitha" alhier heeft opgebracht 304.60. De heer P. van Rikxoort heeft een woon huis staande aan de Emmalaan verkocht aan den heer H. G. van Leeuwerik. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag a.s. zullen de schietoefeningen van den B. V. L. weder plaats hebben. De heer J. Kreeft heeft zijn woonhuis, staande aan de Pieter Biggestraat, ondershands verkocht aan C. Buscop Jz. Door den gemeenteveldwachter Jordaan is tegen een 4-tal personen proces-verbaal opge maakt wegens het maken van straatrumoer. Vorige week zijn verscheept 44330 K.G. aardappelen, 136650 kilo uien 23040 kilo poters en 9330 kilo peen. Tegen den landbouwer J. van H. is proces verbaal opgemaakt daar hij de wielen van zijn voertuig niet had schoon gemaakt om den open baren weg te bereiden. OUDE TONGE. Alhier is veel vraag naar uien, voor 1.50 en 0.30, aardappelen ƒ3.— en peen 0.35. Gezien den lagen prijs van dit artikel zijn er bij een landbouwer al onderge- ploegd. Het Raadsverslag. Door een fout is het antwoord van het raadslid Van den Boogaard gegeven op de algemeene beschouwingen van den heer Beier achterwege gebleven. Dit willen we nog even herstellen. De heer Beijer had een scherpe uitval gedaan tegen diegenen die de hegrootingscommissie had den gesteund. Daarin had de geheele A.R. raadsfractie plaats. De heer Van den Bogaard heeft ter verde diging voor zijn fractie tegen de lezing van den heer Beier, welke deze op papier had, aange voerd, dat de twee anti's door een meerderheid van den raad benoemd waren. Bovendien is het een commissie met betrekkelijk zeer geringe ver antwoordelijkheid en de gelegenheid voor cri tiek blijft voor de andere raadsleden ten allen tijde open. We kunnen hierbij opmerken, dat de twee an- tirev. raadsleden zich feitelijk niets van dezen uitval van den heer Beier behoeven aan te trekken, want hun critiek betrof nu de antirev. raadsfractie, maar de raadsleden die beide an tirev. in de hegrootingscommissie benoemd had den. Trouwens ook zonder dat moet men nooit de critiek der raadsheeren al te serieus nemen. Het is nu eenmaal hun propagandamateriaal, op alles kritiek uit te oefenen. Zoo gauw ze verantwoordelijke posten krijgen varen: ze in hetzelfde schuitje met de restRed. NIEUWE TONGE. Deze week werden van hier vervoerd 3200 balen uien, 400 balen peen en 1000 H.L. aardappelen. Vrijdag 28 Nov. a.s. zal in het gymnastiek lokaal aan het Korteweegje alhier een film van den B. V. L. worden vertoond. DIRKSLAND, Tegen een ingezetene werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Jachtwet. Door de besturen der landbouwvereenigin- gen van de H. M. v. L. is aan de coöp. broodbakkerij „Volharding" alhier opgedragen 200 witte broodèn te bakken, waarin 20 in- landsche bloem is geiqgngd en deze aan de le den der Staten Generaal en de Ministers aan te bieden. Een proefbaksel bleek van uitstekende kwaliteit en zeer smakelijk te zijn. Op het solist'enconcours te IJselmonde, waaraan ruim 170 solisten deelnamen behaalde de heer M. de Roon op de borbardon een 2en prijs in de eerste afdeeling en M. van der Ham op de piston een 2en prijs in de 2e afdeeling. Beiden zijn leden van de muziekvreeeniging al hier. MELISSANT. Door de Kroon is aan de E. F. A. O. vergunning verleend voor het onder houden van de bestaande autobusdienst. HERRINGEN. Momenteel worden hier nogal koepeen verladen tegen 0.35 per H.L. -r- Deze week kan de schietoefening van den B. V. L. niet doorgaan. Het plan bestaat bij de afdeeling om deze week in een der naburige gemeenten gezamentlijk de nieuwe landstormfiim met bedrijfsfilm der K. L. M. te gaan zien. GOEDEREEDE. De vereeniging „uien-sor teering Goedereede" heeft eenparig besloten het artikel te veilen. Vorige week werden vervoerd 500 balen uien. De kuilvischers vingen de vorige week van 10 tot 40 kilo schubben, die voor 1.25 per kilo worden geleverd. OUDDORP. fh het najaar zijn aan de haven De Kil vijf millioen suikerbieten ter verscheping aangevoerd. In den laatsten storm van Zaterdagnacht zijn aan het strand bij vernieuwing groote stuk ken van de duinen weggeslagen. Het lage licht aan het Slijkgat is daardoor op het strand neer geslagen. Vanwege het loodswezen zal ter ver vanging in de nabijheid een gasboei worden gelegd. Er wordt gevreesd, dat de nieuwe ver sterkingen van de duinen aan het Flauwe werk veel geleden zullen hebben. De vischers vingen de vorige week, op de dagen dat zij konden vissch'en, van 20 tot 60 kilo garnalen per dag en per vaartuig. SOMMELSDIJK. De weleerwaarde Heer Ds. E. Schimmel van Ameide en Tienhoven heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. MIDDELHARNIS. Maandag 1 December a.s. van 7—9 uur zal er in de Kerkekamer der Ned. Herv. Kerk stemming plaats hebben voor 1 Kerkvoogd en 2 Notabelen. Door een vijftal leden van den kerkeraad der gereformeerde kerk alhier is als zoodanig ontslag genomen, t.w. door de ouderlingen J. de Bakker, A. Driesse, P. H. Mans en J. Verduin en den diaken M. van der Slik. Ook hebben deze hun lidmaatschap opgezegd. Gelijktijdig hebben 21 leden hun lidmaatschap opgezegd. DEN BOMMEL.* Donderdagavond 27 Nov om zes uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de beroepen herder en leeraar Ds. J. H. van Paddenburgh van Elspeet. OOLTGENSPLAAT. Ds. Ph. J. Vreugdenhil van Gorinchem heeft voor het beroep naar de Ned. Herv Gem. bedankt. Donderdag a.s. zal in de Ned. Herv. kerk een verkiezing plaats hebben van 2 ouderlingen en 1 diaken. C. Korteweg Lz. W. den Braber en J. W. van der Linde. De oogstcollecte in de Gereformeerde kerk heeft 900.— opgebracht. We herinneren nog aan de advertentie betreffende het optreden van Ds. Westerhuis voor de drie jeugvereenigingen op Donderdag aanstaande. NIEUWE TONGE. J.l. Zondagavond is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extragift gecollec teerd van 25. A.s. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk even als vorige jaren bijbellezing worden gehouden. DIRKSLAND. Tot kerkvoogd in de N. H. Kerk alhier is gekozen Burgemeester D. J. Vis- scher en tot notabelen de heeren C. A. Potter en G. Goemaat. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden oogstcollecte bracht voor de Diaconie 138.— en voor de Kerk 595.op. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk alhier zullen in plaats van Woensdagavond a.s. Vrijdagavond worden gehouden. MELISSANT. De vorige week Zondag ge houden oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht naar schatting 380.op. De heer W. Moeilijker, onderwijzer aan de O. L. School, is in gelijke betrekking be noemd aan de O. L. school no. 6 te Gouda. HERRINGEN. Dit jaar zijn periodiek aan de beurt van aftreding als ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk de heeren G. Nijpjes en L. de Geus. STELLENDAM.* Een der leerlingen van de Chr. School behaalde een prijs bij de Nederl. Schrijfwedstrijd, n.l. P. Brinkman Ad., Molenka leerlinge der 5de klasse. GOEDEREEDE. Na zes Zondagen gods dienstoefeningen gehouden te hebben in de Zon dagsschool, zal Zondag a.s. dit wederom in de opgeverfde Kerk plaats hebben. Zondag zal er des voorm. in de Ned. Herv. Kerk dankstond voor het gewas worden gehouden. OUDDORP. Als tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School is benoemd de heer van der Rhee van Katwijk, zulks ter vervanging van een on derwijzeres, Mej. Spaan, aan wie ziekteverlof is verleend. NA DE ZENDINGSWEEK. Het Zendingsbureau te Oegstgeest schrijft ons: De Zendingsweek is voorbij en de eerste financieele uitkomsten daarvan worden open» baar. Tot heden 18 November is er uit dezen hoofde f 75000,— ontvangen, terwijl er aan andere bijdragen in November een bedrag van f 10000,— is ingekomen. In de beide vorige jaren is er in deze maand ongeveer f 200000,— samengebracht. Zal er ook dit jaar eenzelfde resultaat mogen worden verwacht, dan zal er in de tweede helft van deze maand dus nog meer moeten inkomen dan in de eerste helft. En ook de inkomsten in de maand December zullen dan niet bij de geraamde behoeften mogen achterblijven. LIJST 14 VAN DE 52e JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Transport van lijst 13 f 52.821,08 Hollandsche Veld (nagiftenj 4,75 Aalten (nagiften)5, Appingedam306, Bedum243,40 Houwerzijl150,35 Bozum88,10 Idskenhuizen70, Katlijk116,55 Oudehorne59,25 Frica 67,30 Bergen theim130, Bruchterveld80,50 Den Ham650,50 Nij verdal249,78 Haarloo95, HeDgeloo (G.) 156,69 Schaarsbergen72, Nigtevecht58,40 Renswoude115,17 OuderaAmstel (Waver) 44, Andijk'Oost214,01 Midsland op Terschelling 8,25 Hoek van Holland133,65 Stellendam115,75 Terbregge229,32 Waddinxveen262,94 Kamperland177,45 Totaal van 350 Loc.»com. f 56,825,19 Mr. J. J. HANGELBROEK, Adj.'Secr. van de Unie »Een School met den Bijbel De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten erantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Roosendaal 24 November 1930. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij een klein plaatsje in Uw blad om een opmerking te maken, naar aanleiding van een der driestarretjes uit de rubriek „Om ons heen" van 22 Nov. 1.1., waarin den indruk wordt gewekt, alsof de landarbeiders (en in dit verband wordt allereerst aan de ge organiseerde landarbeiders gedacht) tegen een maal- en menggebod zouden zijn. Die indruk is geheel onjuist. Wie de laatste dagen de pers nagaat, weet, dat bijv. de heer Hiemstra, voorz. van den Ned. Landarb. Bond, juist aan 't polimiseeren is geweest tegen de tegenstanders van dien maatregel. Ook de beide andere landarbeiders bonden hebben zich vóór een maalgebod uit gesproken. Natuurlijk hebben zij bezwaar tegen een maal gebod alléén. Daarbij behoort nog Steun aan de suikerbietenteelt en aan de aardappel- meelindustrie. Ik zou ten overvloede nog kunnen wijzen op de, in de vorige week tot stand gekomen sa menwerking tusschen de werknemers- en werk geversorganisaties in Groningen, waar is over eengekomen, dat met kracht zal worden ge ijverd voor de totstandkoming van een maal gebod, voor steun aan de suikerbietentelers en aan de aardappelmeelproducenten, 'en verlaging der spoorvrachten, waartegenover de landbou wers hebben verklaard, geen actie tot loons verlaging te zullen voeren, als bedoelde steun wordt ingevoerd. Hopende hiermede de zaak iets te hebben ver duidelijkt. Hoogachtend, F. BAX. Hetgeen de geachte inzender hier mededeelt is juist. Maar de schrijver van „Om ons heen" had het alléén over een maalgebod, hetwelk op 't oogenblik de meeste kans heeft wet te worden. En dat zou niet in het belang der arbeiders zijn, zooals men in arbeiderskringen, ook in arbeiders organisaties, toegeeft. Een loonende suikerbietencultuur zou de boe ren en arbeiders in het algemeen beter helpen. Maar hoe die te krijgen RED. Veel schade aan suikerbieten. Vee verdronken. Van alle dorpen op Flakkee bereiken ons berichten over den hoogen waterstand. Te Ooltgensplaat werden Zondagmor gen de bewoners van Kaai en Slikdijk gewekt voor het sterk opkomende water. Enkele huizen liepen nog onder. Te Oude Tonge is door het hooge water op de Sluische haven een hoop suikerbieten uit elkaar gespoeld en in de haven gedreven. Te Nieuwe Tonge (Battenoord) is de fairbank geheel ondergeloopen, zoodat er Maan dagmorgen geen suikerbieten gewogen konden worden. Het water stond daar tegen de huizen aan en ook hier waren de suikerbieten overal heen gestroomd. Te Ouddorp heeft de storm én het hooge water ook hun invloed doen gelden. Zaterdag nacht zijn aan het strand bij vernieuwing groote stukken duinen weggespoeld. Het lage licht aan het Slijkgat is daardoor op het strand neerge slagen. Vanwege het loodswezen zal ter ver vanging in de nabijheid een gasboei worden gelegd. Er wordt gevreesd, dat de nieuwe ver sterkingen van de duinen aan het Flauwe Werk veel geleden zullen hebben. Van de suikerbieten, die hoog opgestapeld aan de Dorpshaven lagen, gereed voor verzending, zijn er heel wat weg gespoeld. Te Melissant is op het buitengors van den landbouwer M. W. S. een paard verdron ken. Te Stellend a m zijn de beide gasboeien van het Noordpampus over een grooten afstand naar binnen gedreven. De Scharrezeepolder is ingevloeid: over de geheele oppervlakte staan enkele decimeters zee water. Te Goedereede heeft de storm ook erg gewoed. Zondagnacht waaiden van verschillende huizen de dakpannen, planken en heiningen wer den vernield, eveneens moest het een schoor steen ontgelden. Het zeewater kwam zoo hoog, dat de vloedplanken gezet moesten word'en'. Te Herkingen werd in den nacht van Zaterdag op Zondag het zeewater zoo hoog opgevoerd, dat de bewoners van den Kaaidijk het water tot bij hun woningen kregen. Een partijtje vaten olie, welke aan de haven lagen, dreven weg, terwijl van den landbouwer Struijk een op de gorzen loopend 3-jarig paard den dood in de golven vond. Een bijzonder hoog tij te Rotterdam. Laag gelegen stads gedeelten overstroomd. Het water gestegen tot 3.38 R. P. Op gezette tijden, maar toch meestal onver wachts, komt het water ons nog besluipen en overmannen, het kruipt tegen de wallen van onze binnenhavens omhoog, het baant zich een weg door riolen, zet kelders blank, overstroomt en ondermijnt de straten van de binnenstad. In de omgeving van deze binnenhavens heeft dan ook ieder huisbewoner eenige geheimzinnige, zorg vuldig gemerkte planken op zolder staan, en als in een stormachtigen herfstnacht hard aan de bel wordt getrokken en de kreet „hoog-water" door de straat galmt, dan grijpt hij het eerst naar die vloedplanker» om zich tegen het wassende water te beveiligen. In den nacht van Zaterdag op Zóndag heb ben deze vloedplanken weer nuttige diensten bewezen, want het water is hooger gestegen dan in jaren was genoteerd. In den voornacht werd door Dirkzwager's Scheepsagentuur, die dag en nacht de waeht aan de Maas betrekt, gewaarschuwd, dat een bijzonder hoog tij was te wachten. Van boven kwamen groote watermassa's afzakken en een flinke storm uit het Westen hield het water bij Hoek van Holland op, zoodat er bij laag tij maar weinig op de Noordzee werd geloosd. Van half twee tot drie uur is het water voor de stad heel hard komen opzetten en tegen vijf uur stond het reeds zoo hoog, dat het raadzaam werd bijzondere maatregelen te treffen. De po litie is er op uitgetrokken om op de laagst ge legen plaatsen in de oude stad de inwoners te waarschuwen en zoo kon men in het holle van den nacht overal bleeke gezichten voor den dag zien komen van al te schielijk ontwaakte med "j burgers. Er waren er bij, die als geroutineerde hoog waterbestrijders direct wisten, wat hun te doen stond: de vloedplanken werden voor den dag gehaald en zorgvuldig op cijfer en letter gezet, klei werd aangevoerd om de naden dicht te strijken en toen een poosje later het water in derdaad kwam doorzetten, waren zij gereed om het te weerstaan. Zij, die er al te veel op vertrouwden, dat het wel los zou loopen, kwamen minder mooi te pas. Het is inderdaad een tij geworden, zooals we dat weer in ge'en jaren hebben beleefd. Tusschen vijf en zes uur was de wind wat gaan minderen, maar desondanks steeg het water regelmatig. De Oude Plantage stond, zooals steeds, het eerste blank. Het water is daar op bepaalde plaatsen tot 2J^ M. hoogte gestegen en later, toen het weer stilstaand en laag water werd, kon het niet meer afvloeien en bleef staan. De Oosterkade werd eveneens overstroomd en het water klotste tot voorbij het Maasstation. Hier is het water nog geruimen tijd blijven staan, zoodat de trams den slinger om het plantsoen niet konden maken. Ook de andere kaden langs de rivier, Boomp- jes, Westerkade, Veerkade én Parkkade kwa men geheel of gedeeltelijk onder water te staanW De boorden van de Blaak werden aan beide zijden overstroomd, het water kwam tot aan de huizen te staan, stroomde over het Beursplein en vereenigde zich daar in het natte element van Geldersche Kade en West Nieuwland kwam toestroomen. Op het West-Nieuwland bleef tusschen de tramsporen een klein droog eilandje over, maar verder stond het water van huis tot huis, van Groote Markt tot aan Toerijstuin. Boerensteigers en Hoogstraat bleven droog; deze straten zijn indertijd na de debacle van 1916 opgehoogd en zullen zelfs bij een nog hooger tij géén gevaar meer loopen. Indien Erasmus zich den tijd gegund had Zondagmorgen te zes uur even van zijn boek op te kijken, zou hij hebben gezien, dat het wassen de water ook de Groote Markt had overstroomd, terwijl het Steigersche water nog maar steeds hooger klom. Bij de Vlasmarkt was het als steeds druk van belangstellenden voor de peil schaal bij het brugwachtershuisje. Daarbinnen volgde men met niet minder in- terese den omhoogstuwenden pijl, die den wa terstand aangaf. Te goed zes uur werd de hoogste stand be reikt van 3.38 M. R. P. Het bleef dus nog een flink stuk beneden den hoogsfén stand van 3.94 M., die in 1916 werd bereikt, maar naderde vrij dicht dien van 1906, toen de peilschaal 3.62 M. R. P. aanwees. Ook nu echter veroorzaakte het water heel wat last. Overal in de oude stad zag men be woners blootsvoets door het water plassen om de vloedplanken aan te brengen, matjes en loo- pers op te nemen en indien noodig goederen in veiligheid te brengen. Op de Leuvehaven, waar het water ook de straat overstroomde, werden door een angstig sigarenwinkelier alle havan na's en deli-zandbladsigar'en naar hoogere re gioenen overgebracht. Bierhaven en Wolfshoek kwamen vanzelf sprekend ook blank te staan en de Keizersbrug bleef nog maar net vrij. De Wijnhaven werd overstroomd, de Wijnstraat stond gedeeltelijk onder water, Nieuwe Haven en Spaansche kade waren één watervlakte. De kelders der verschillende bruggen kwamen val water te staan en ook de werkput van de rampzalige Jan-Kuitenbrug-in-aanbouw werd overstroomd, zoodat het nu nog wel later dan St. Juttemis zal worden eer dat werk gereed is. Bij den wrekput van de Parksluizen heeft het lang gespannen. Gelukkig, dat men voor dat werk werd begonnen de verzakte beschoeiing omhoog heeft gebracht. Men heeft zakken zand gereed gelegd om zoo noodig den werkput tegen het water te verdedigen, maar gelukkig is hier geen ongeluk gebeurd. Onder de meest ongunstige omstandigheden had men bij dezen springvloed den strijd tegen het wassende water te voeren. Een wolkbreuk ontlastte zich bovén' de stad, de donder rom melde, hagelsteenen kleterden neer en natte sneeuw wisselde regen en hagel af. Door den stormachtigen wind zijn in de Waal haven en Rijnhaven een vijftal schepen op drift geslagen, politie d ankers ei Door zakken, blank, zcj nemen. In ded zoodanig kwamen zag men tegemoet Zondag: ongekenc werden sleepboo de groot gen tros rijzend i De pc heel den kelders c Gelukl liggen en Te zes i steeg he Op de tot aan bleef vri de Oude Boompje: schen kwj Oosterka: hoog boe van de I boord te ten geluk Veel het wate dat na 6 deze de kwart vó .hervatten nacht ing Uit Ai Door Zondag door de den gesp dat de po Alle slui: worden g zoo goed water kc zee uit r waterstan boven no de stand naai was N. A. P beneden I gende po niet. Ook tei water zee; dagmidda Het sch piddag 5 alf zes haar buiii den ander vaart. De hoe werd Ma het 1.62 r was de st Uit A r Hier st waardoor tenwind c van de lo Het wate stand van Uit Ar Sedert 1 gaan was; val genoti 's avonds Zondag N. A. P. e M. was. sen 's midj M., en 's LOteerd. Het loss de bovens stroomd. stad kome Uit Be r Zondag het water treden. D ter verras nieuwe tr in korten een weg eenige wo nieuld en In de vele voor duiz oude have M. in. Bu verantwoq Uit Br Door den ken in de derijen o\ Ginneken la's in de water te 1] zijn verscl is eenige ten Noorc vele land Zwaluwe Uit Br In den den de be hoven sta water. V vloedplan] de het wa in sommig hoog. Uit D c| De stoi buitengew stand van aan de ri\ de bewon doen waa in werkin zen ambte dienst in geen doo Dereiken De pol Sionspold polder en In deze p ningen, di zij droog Uit D Tengev tvater is treden, water sta stadszijde,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2