Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. NIEMEÜiR'S GEEF HEM IT GESCHENK FRIESCHE HEERENBAAI IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad. EEN LUXE DOOS No. 3697 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 45STE JAARGANG >T. NICOLAA5 Fa. W. BOEKHOVEN ét ZONEN 411e stokken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Brieven uit Amerika. OVERAL VERKRIJGBAAR Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1,- Mj vooruitbetaling. B JITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regsl DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 1 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die iljj beslaan Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur s CURSUS-VERGADERINGEN. De commissie van uitvoering van het verband van Anti-Rev.. Prop. clubs wijst in een rond schrijven op de noodzakelijkheid van het houden van cursusvergaderingen te organiseeren door de Propagandaclubs. Door samenwerking van de in eikaars nabij heid levende clubs is dat te bereiken. Het lijkt er op alsof men hier en daar de drin gende noodzakelijkheid van dergelijke samen komsten niet inziet. Een algemeen geopperd bezwaar is: we heb ben al zooveel vergaderingen en de menschen zijn bijna niet bij elkander te krijgen. Op dergelijke argumenten mag de zaak niet afstuiten. De nood dringt. De onkunde aangaande onze beginselen is in onze kringen nog groot. Over velerlei dingen bestaat misvatting en men weet dan niet te ant woorden als de tegenstander ons aanvalt. In dezen tijd van vervlakking en verflau wing der grenzen is studie der beginselen drin gend noodzakelijk. En boVendien: we gaan den stembusstrijd te gemoet. We moeten grondig weten waar het over gaat. En laat ons daarbij niet in de eerste plaats letten op groote vergaderingen met veel volk, maar in het oog houden, dat het vele niet altijd goed, doch het goede wel altijd veel is. We zullen in alle plaatsen op Flakkee in de komende campagne aan het werk moeten. Kiesvereenigingen en Propagandaclubs zullen hun taak moeten zien en aanpakken. Laat ons het denkbeeld der cursusvergaderin gen óók voor Flakkee in nadere overweging KEMEL EN MUG. We hebben' een Staatk. Geref. raadslid te ommelsdijk gewezen op zijn afwijking van het S. G. program. Later heeft hij in een openbare vergadering erkent in verzuim te zijn geweest, hij had niet voldoende studie gemaakt van het plan-van Rijckevorsel. Hij wist niet, dat er nieuwe veerverbindingen ingelegd zouden wor den, daarom had hij geen totale stillegging op Zondag geëischt. Het veer Middelharnis—Hel- levoetsluis is nu eenmaal een bestaand veer, redeneerde hij, en dat kan dan nu wel zoo blijven. In hoeverre hier ook weer van de St. Geref. lijn wordt afgeweken (Ds. Kersten wilde alle treinen stilleggen op Zondag en die treinen zijn toch ook bestaande verbindingen) zullen we maar in het midden laten. Intusschen blijkt uit dit St. Geref. excuus toch wel, dat we niet „gelogen en gelasterd" hebben, zooals men schreef, maar dat we de zaak pre cies gesteld hebben zooals zij was. Christenplicht had geëischt, dat men dat ruiterlijk erkend had en amende honorable had gemaakt. Maar daarover geen woord. Wel opnieuw „ach en wee"-geklaag over de A.-R. „lichtzinnigheid" inzake Zondagsrust, maar de zonde die men zelf beging tegen het negende gebod, laat men voor wat zij is. Dat zijn de manieren in St. Geref. kringen. Sabbatharieërs als de Pharizeërs, die ook las ten oplegden die de wet zelf niet kende, maar tot overtreding van de andere geboden ge makkelijk in staat. Eén gebod uit den decaloog zóó nauwgezet interpreteeren als zelfs de Geref. oud-vaders nooit gedaan hebben, maar de andere geboden veronachtzamen. Christus sprak van den kemel en de mug. Het beeld gaat nóg op. Is het wonder, dat op die manier alle pole miek met de St. Geref. onmogelijk wordt Beste Vriend 1 55 (¥inajiel:en 'loul^en den sneltrein op en stelen Jj uollar." Dat was het nieuws van dezen heer 0nZP daily papers. Een deftig gekleed i. n.eemt een spoorkaartje om met den luxe sc[larei? Van de Zuidere Pacific Spoorwegmaat- naar^d» ta reisie te maken van de eene stad in e an^ere. Onze wagens, waar passagiers midcjervoer^ worden, hebben een pad in het rij ine? e? de deftige passagiers zitten aan de men en va° 2 zitplaatsen, zoodoende kan j flen geheelen trein doorloopen van den eenen wag'eri in den anderen, van achteren naar voren. Dit wordt dan ook veel gedaan. Men gaat van zijn zitplaats naar de rooksalon of naar de dinningcar en ook wel naar de slee- pingcar, want men heeft hier speciale restau rantswagens en ook slaapwagons, niet één mensch let er dan ook op als men oprijst en van wagen verandert. Dit deed ook de zoo even genoemde deftige heer, maar hij liep geheel naar voren, klom over den kolenwagen heen naar de locomotief en haalde daar zijn machine revolver voor den dag 'en gelastte den machinist als hij zijn leven liefhad, den trein tot stilstand te brengen. En natuurlijk, wat is meer waard dan je leven En met zoo'n machinerevolver lost men 60 schoten in een minuut. Geen won der, dat hij gehoor gaf aan dien treinroover en stopte. Toen de trein stilstond, waren er nog 4 roovers meer in dit eenzame oord, die den trein afwachtten in een gesloten automobiel. Vijftien postzakken werden uit de bagagecar medegenomen en 55000 aan contanten. Toen de bandieten klaar waren, gaven zij het sein, dat de machinist weer vertrekken kon. Zij spoed den zich weg, den eenzamen berg op en den anderen af. In een klein dorp stalen zij een andere automobiel en lieten de auto, die zij bij de rooverij gebruikt hadden, daar staan, want die auto mocht eens herkend worden Zij be grepen wel, dat het personeel van den trein en ook de passagiers een nauwkeurige verklaring zouden geven van hun auto. Zelf droegen zij maskers om niet herkend te worden. Zulk een treinrooverij is altijd goed over legd. Vóór zij zulks doen, zijn zij zeker, dat er geld aanwezig is. Soms plunderen ze ook pas sagiers met een revolver op de borst. Maar dat is nu niet gebeurd. Zij vonden de som van 55.000 dollar zeker voldoende. Diezelfde trein is verleden jaar ook geroofd, maar toen heeft een der roovers er het leven bij ingeschoten. De conducteur schoot hem dood toen zij den trein verlieten. Maar dit was nu niet mogelijk, want de conducteur en twee ambtenaren der poste rijen waren eerst in een W.C. opgesloten en niet één van de passagiers had iets van den treinroof bemerkt Toen de trein stopte, dachten de meesten aan een onveilig sein of iets van dien aard. Zullen zij ooit in de handen van de politie komen Het is niet waarschijnlijk. De plaats waar de bandieten den trein deden stoppen, is een onherbergzaam oord, met bergen en dalen. Het is zoo moeilijk in die omgeving de roovers op 't spoor te komen. En als ze den eersten dag niet gevat zijn is de kans niet groot meer. Zij vliegen met hun gestolen auto rechts en links. Eén of twee dagen later rijden zij misschien in een groote luxe auto rond, of melden zich bij de politie aan, om tegen eenige vergoeding de treinroovers te helpen opsporen. Meestal is het een georganiseerde bende, die hun hoofdkwartier in Chicago of New-York heeft. Het geld wat op die manier in treinen en banken geroofd wordt, loopt in de millioenen. En veelal kost het menschenlevens. Indien zij gevat worden, wacht hun de doodstraf, zij worden als moorde naars gevonnisd en in Staten waar de doodstraf niet is, wordt tegen hen levenslange gevangenis straf geëischt. Een paar maanden geleden is een groot complot van roovers ontdekt in Chicago. Honderden zitten in de gevangenis te wachten tot hun zaak rijp is voor een gerechtelijke uit spraak. De meesten van hen wacht de galg. De zonde van rooverij is in Amerika zoo erg en algemeen als in geen land ter wereld, niet alleen in treinen en banken, maar ook win kels 'en bazars worden gedwongen hun kasregis ters te openen en het geld af te staan. Vracht auto's aan den weg worden tot stilstand ge bracht. Daarom kan elkeen, die veel aan den weg is, ook tuinders die dagelijks naar de markt gaan, permissie krijgen van het politiebureau om een revolver te dragen. Dit wordt ook veel gedaan. Maar dit is een verdedigingsmiddel, waarmede je eigen leven in 't gevaar komt. Het verstandigst is in de een of andere bank een chec-accountant te hebben en zoo min mogelijk geld bij zich te dragen. Ook kan men zich tegen rooverij verzekeren. Dit komt mij het beste voor van alles. Qm voor een dollar of wat een strijd te beginnen op leven en dood is mijns inziens niet wijs. De rechter straft niet voor het dood schieten van een aanrander op den publieken weg, maar het moet mijns inziens een onplei- zierige gedachte zijn, die men geheel zijn leven omdraagt: iemand voor een dollar of wat dood geschoten te hebben. Ik weet wel, er is ook een ander reden voor. Het rechtsgevoel komt teg'eh aanranding en berooving in verzet, maar zoo ik reeds schreef, ik zou liever den aan rander wijzen op zijn zonde en op den grooten Rechter, die hem eenmaal oordeelen zal, dan gebruik maken van een vuurwapen, wat boven dien ook de aanrander redenen geeft zijn vuur wapen te gebruiken Het is de moeite waard de statistieken na te lezen van roovers, die ver oordeeld zijn. Een overgroot deel zijn buiten landers, m'enschen die hier als emigrant zijn gekomen. Een ander deel zijn burgers van ons land. Deze groep kan weer in tweeën verdeeld worden en wel: Educated, deze hebben een diploma van een Hoogeschool of College, en anderen, die zijn opgegroeid op de straat van onze groote wereldsteden. De eerstgenoemde groep zijn de roovers, die op banken en treinen uit zijn. De tweede groep zijn levensgevaarlijker en bepalen zich meer tot kleine bedragen in winkels enz. Van de buitenlanders zijn de mees- ten Italianen en andere Europeanen. Van deze zijn verreweg de meesten Roomsch. Er is een groot verschil tusschen de Zuidelijke en Noor delijke Europeesche Roomschen, Het onderscheid tusschen een Hollandsche of Duitsche Roomsche met een Italiaan is zoo groot, dat men bijna niet kan gelooven, dat die beiden tot één kerk behooren. Het zijn dan ook de laatsten, die na een leven van rooverij, moord en doodslag zich het laatste Sacrament laten toedienen eer zij den electrischen stoel beklimmen. Ie AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van den Raad der gemeente OUDDORP op Vrijdag 21 November, des nam. 2.30 uur. Afwezig de heeren W. Mastenbroek, S. Be- zuijen, J. Westhoeve en M. Bosland. De Voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met gebed. De Secretaris leest de notulen der voorgaande vergadering en maakt hierbij de opmerking, dat niet vastgesteld was de datum van aansluiting bij de Unie van Waterschapsbonden, afd. Mid- delharnis. Alsnog werd vastgesteld, dat deze overeenkomst zou worden aangegaan met terug werkende kracht vanaf 1 Januari 1930, daar dan ook de gevraagde voorlichtingen over dit jaar onder het bedrag der contributie vallen.. Ingekomen is een verzoek van Dirksland om mede te willen werken tot dén bouw van ba rakken voor besmettelijke ziekten aan het te stichty Van Weel-ziekenhuis aldaar. De VOORZITTER licht toe, dat ingevolge de wet op de besmettelijke ziekten de gemeenten verplicht zijn, de lijders aan die ziekten te iso- leeren. In Dirksland wil men voor gezamenlijke rekening van de gemeente op Goeree en Over- flakkee een barak plaatsen. De kosten zijn erg hoog, terwijl er slechts 10 12 bedden kunnen worden geplaatst. B. en W. stellen voor om voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. De Burgemeester zegt op zich te nemen, ingeval van uitbreking van een epidemie binnen 12 uren eenige verpleegsters uit Rotterdam hier te hebben, en een lokaal der Oude School voor dat doel ingericht. Het is niet onmogelijk, dat de Inspecteur van de Volksgezondheid de gemeente zal verplichten, doch besloten wordt om voorloopig een af wachtende houding aan te nemen. Ingekomen is een verzoek om adhaesie te be tuigen aan de motie, welke de drie afd. der H. M. v. L. zullen zenden. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. voorstellen hierop afwijzend te beschikken. Allen zijn wel doordrongen van het feit, dat er iets gedaan moet worden voor verbetering van den toestand in den landbouw, maar mocht dit al op den weg liggen van voornoemde organisaties, het gaat niet aan, dat een publiekrechtelijk lichaam als overheid tegen de boven haar ge stelde overheid gaat protesteeren. Bovendien heeft de regeering reeds wetsontwerpen, waar over in de motie gesproken wordt, bij de Staten- Generaal ingediend. De heer C. BREEN meent, dat het geen protest is, alleen een verzoek. De VOORZITTER overtuigt hem van het tegendeel, waarop de heer BREEN zegt, dat het woord protesteeren er niet stond. Met algemeene stemmen wordt besloten ge'en adhaesie te betuigen. Het jaarverslag van de Holl. Maatij. van Landbouw ligt ter visie voor de leden van den Raad op de Secretarie. Mededeeling wordt gedaan van de goedkeu ring van gedane af- en overschrijvingen op de begrooting. Met algemeene stemmen wordt verder besloten de betrekking van lantaarnopsteker met 1 Jan. a.s. op te heffen. Dan komt aan de orde de vaststelling van de gemeentebegrooting. De begrootingscommissie, bestaande uit de heeren T. Tanis, C. Breen en C. Bosland, brengt bij mond» van den heer T. TANIS het volgende rapport uit Ondergeteekende, uitmakende de Commissie tot het nazien der begrooting dienstjaar 1931, verklaart deze te hebben nagezien en sluit met een ontvangst en uitgaaf groot 77.280.67, sluitende met een post Onvoorzien pl.m. 4400. De commissie stelt de vergadering voor deze aldus vast te stellen, onder voorbehoud van een paar hierna volgende veranderingen Ten eerste moet ik tot mijn spijt als rapporteur in herhaling komen', gezien rapport begrooting 1929, waar de commissie eenparig van oordeel is, dat de kosfen ambtswoning van den Burge meester voorkwam op 400.en de vergade ring verzochten deze terug te brengen tot 250 en nu weer op de begrooting voorkomt voor 350, kan de commissie haar goedkeuring er niet aan verleenen. In aanmerking nemende dat er dit jaar ook nog een extra post voor is uitgetrokken van plm. 300, stelt de commissie voor dezen post terug te brengen tot 250, met beleefd verzoek aan B. en W. deze voortaan niet hooger te brengen dan 250. De post Pensioenbijdragen door verschillende ambtenaren trok ook onze aandacht, daar er ge deeltelijk 4 en door nieuwbenoemde ambte naren 8J/2 wordt betaald, vond de commissie beter, dat door alle ambtenaren 8J/£ werd bijgedragen. Doch verwachtende, dat van hooger hand wel een nieuwe salarisregeling te verwach ten is, stelt de commissie voor dit af te wachten. Hoofdst. VII komt voor post Reserve groot 16.000.belegd bij de bank van Ned. Ge meenten, opbrengende l'J^ De commissie stelt voor van dit bedrag 10.000.voor een jaar vast te beleggen, daar dan 4% wordt betaald. Daar al meermalen in den Raad is voorgesteld een nortonpomp te plaatsen bij het plantsoen van de Op'enb. school en deze niet op de be grooting voorkomt, verzoekt de commissie dezé aan de begrooting toe te voegen. Ook komt geen post voor betreffende demping brandslooten. In aanmerking nemende de voordeelige aanbiedin gen gedaan voor het vervoer van het benoodigde zand en de geringe werkzaamheden in 't zicht voor dezen winter, geeft dit ook nog eenige werkverschaffing, waarom de commissie voor stelt dit werk te doen uitvoeren. Daar vele posten op de bêgrooting erg ruim zijn genomen, wordt de grootst mogelijke zuinigheid aanbe volen. Met dank aan den Secretaris voor zijn heldere uiteenzetting van verschillende posten, vooral de nieuwe regeling met het Rijk. De Commissie C. BREEN. T. TANIS Tz. C. BOSLAND. De opmerkingen der commissie worden in volgorde behandeld. De commissie deelt niet de meening van B. en W. om voor de ambtswoning van den Burgemeester 350 uit te trekken, maar wil 250 als maximum stellen. De VOORZxTTER zet uiteen waarom de kosten zoo hoog geraamd zijn. Twee jaar ge leden was men het er in den Raad over eens, dat de woning, die toen sedert den bouw niet was opgeknapt, noodig geverfd moest worden. De kosten waren ffoog, waarom men wilde, dat er elk jaar wat aan gedaan moest worden, dan behoefde men zoo'n groot bedrag niet in eens te voteer'en. Dit werd goedgevonden. Doch alle gemeentelijke ambstwoningen worden om de vier jaar van buiten geverfd. Elk jaar krijgt een deel dier woningen een beurt. Aanstaande jaar is de beurt aan de woning van den Voorzitter. Zoo doende valt een deel der kosten samen en vandaar dit hooge bedrag. Het spijt spr., dat het juist deze woning is, waarover hij spreken moet, omdat men zou meenen, dat er eigenbelang in het spel is. Doch onpartijdig geoordeeld zal ■ieder toch zeggen, dat het noodzakelijk is, dat er iets aan gebeurd. De heer C. BREEN zegt, dat de commissie er op neer blijft komen, dat onderhoud dokters woning, eenzelfde soort woning, slechts 250 bedraagt en de ambstwoning van den Burge meester 350. De VOORZITTER wijst er nog op, dat het bedrag niet kunstmatig naar boven gebracht wordt, als 't met minder kan, wordt dat bedrag niet geheel verbruikt. De beide Wethouders zijn van meening, dat men er altijd eerst een begrooting van moet laten maken door den opzichter. De VOORZITTER vindt het onaangenaam, dat juist zijn woning in 't geding is. Men moet niet de rekening maken: het brengt minder op aan huur als het aan onderhoud kost. Waarvoor heeft men een ambstwoning Omdat het in 't belang der gemeente is, dat de betrokken ambte naar in de gemeente zelf verblijf houdt. De heer C. BOSLAND blijft ook alleen er tegen, omdat de kosten te hoog zijn. De heer PADMOS vindt, dat men beter vrij wonen kon geven, als de kosten de baten over treffen. De tweede opmerking der commissie betref fende de vastlegging voor één jaar van 10.000 op de bank van Nederlandsche gemeenten. Ook de Voorzitter heeft dit reeds vroeger voorge steld, men trekt dan 4 in plaats van 1H Voorts zag de commissie gaarne bij het plant soen van de openbare school een nortonpomp, voor mogelijk brandgevaar. Het door den Secre taris geraamde bedrag van 200 vindt de com missie te laag. Dan wordt de begrooting zooals de commis sie voorstelt, met algemeene stemmen aange nomen. Bij de rondvraag verzoekt de heer T. TANIS van de lantaarn, staande bij D. Komtebedde, 'een nachtbrander te willen maken, in verband met de vroege diensten van de tram. De VOORZITTER zegt, dat hij gaarne de opmerkingen der leden in overweging wil nemen betreffende de verlichting. Er wordt nog steeds aan gewerkt, zoodat men nog gemakkelijk ver beteringen kan aanbrengen. B. en W. zijn voor nemens om met Ir. Boom een rondgang door de gemeente te doen bij avond, en dan de verlich ting eens goed na te gaan. Evenwel is het over- e'en'gekomen aantal lantaarns geplaatst, zoodat de Raad B. en W. zullen moeten machtigen, waar 't noodig is, nog eenige uitbreiding te geven. Dit wordt besloten. De heer C. BREEN vraagt dan hoe B. en W. er aan gekomen zijn, om de bestrating aan de haven door een vakman van buiten de gemeente te laten leggen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. mach tiging hadden om het werk uit te doen voeren. De heer Boezeman van het Tech. Adviesbureau heeft prijsopgaaf laten do'en van het materiaal door v. d. Welle en Spee, deze hebben het laten komen, en doen vervoeren, 't Was niet de be doeling van B. en W. geweest het vervoer door hen te doen geschieden. Daarna is toen een overeenkomst met de Ronde aangegaan. Verder vraagt de heer BREEN of het waar is wat men zegt, dat op dat werk 30 winst lag. De VOORZITTER acht zich niet geroepen een praatje van het publiek te bevestigen of te ontkennen. De Raad moet boven praatjes staan. Komt men met cijfers en feiten, dan staat de zaak anders. De heer BREEN zegt, dat het hem was mede gedeeld door een ambachtsman. De heer T. TANIS zegt, dat men een fout begaan heeft. We hadden het moeten laten aanbesteden. De VOORZITTER had dit ook liever gewild. Weth. WESTHOEVE is van meening, dat het nog wel jaren zal duren eer men er in de gemeente aan gewoon is, onder deskundig toe zicht te werken. Men moet voorzichtig zijn met praatjes van de straat. Het opzicht zit de men schen dwars. De VOORZITTER stelt er prijs op in be sloten zitting inlichtingen te geven. Laten we de boel recht onder de oogen zien en open ver tellen. Als er fouten gemaakt worden, die aan getoond kunnen worden, dan zullen we 't wel verantwoorden. U hebt als raadslid, mhr. Breen, recht om de cijfers te weten. Ik ben ook van meening, dat er concurrentienijd achter kan zitten. Weth. VOOGD meent, dat het te doen is om d'en opzichter zwart te maken. Laten we toch voorzichtig zijn met laster te gelooven. De VOORZITTER heeft zooveel doenlijk de zaak nagegaan en al is hij geen deskundige, zoover hij weet is door den opzichter niets ge daan wat niet mocht, t Is niet te doen om een ander onrechtmatig te bevoordeelen. Spr. noemt een voorbeeld. Ik kon met De Ronde niet tot overeenstemming komen over het huisje van den havenmeester. Er werd toen aan een ambachtsman in de gemeente gevraagd op gaaf te doen. Deze zeide echter, dat hij niet onder de duiven van De Ronde wilde schieten. B. 'en' W. zijn moreel noch juridisch verplicht een bepaald persoon daarvoor aan te wijzen. Verder stelt de heer BREEN voor, daar de opdracht voor den bouw van het huisje van den havenmeester nog niet is gegeven, dit weer ongedaan te maken, daar de havenmeester zelf gezegd heeft, dat het niet bepaald noodig is. De VOORZITTER zegt, dat het een voor stel van den heer Bezuijen was. Het is ge bleken, dat het niet in 't belang der gemeente was, het oude hokje als zoodanig te laten be staan. Weth. VOOGD zou een jaar uitstel willen geven,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 1