jj hp löin |p lp .bij Kinkhoest! Oil nummer Desiaal uil flrie Biaaen Helpt Uw kinderen TNunc-sftfNOWSES Zaterdag 15 November 1930» No. 3694 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. i i m ffj m m jfjj §JJ ÉÉP PI Wëb wê k muk H WË II! 3a DAMMEN, Gemeenteraad. j Voor de Borst" Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden ■an F. W. Nanning Middelharnis. No. 173. Probleem no. 202 heeft tot sleutelzet 1. Td5 dreigt 2. Dd7 mat. Varianten zijn 1 Lf7- 2 De5 (blokkeermg) Td5: 2. cd5: Td6; 2 Pc5 (blokkeering). l' Le7; 2.'Dg8 (blokkeering). 1.' P °nv.; 2. Pg5. Zonder grof materiaal zijn hier drie aardige blokkeeringsvarianten geconstrueerd. Men kan altijd tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Probleem voor den wedstrijd. No. 205. JOH. DE GANS - Utrecht. Eerste plaatsing. Zwart (8). Wit (7). Wit: Kdó, Tb3, Lg4, Pd3, fl, pi. a2, e3. Zwart: Kc4, Lf7, h8, Pbl, pi. b2, b7, d2, g6, Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 4 De cember. Eindspel no, 255. Keemink en Fahrni no. 142. Wit: Ka8, Lb8, pi. c7. Zwart: Kc8, Pd4. Zwart zet mat in 2 zetten. Eindspel no. 256. Keemink en Fahrni no. 143. 1 Wit: Khl, Pe2, pi. g2. *'Zwart: Kb2, Lh2, pi. c2, g3. Zwarts peelt en wint. Eindspel no. 257. Deze stelling is overgenomen uit het Handels blad, waarin de heer Weenink een overzicht geeft van de verschillende schaaktypen, n.l. huisspelers, koffiehuisspelers, salonspelers en clubspelers. Uit een koffiehuispartij is deze stel ling, Wit speelt 1. La7 Zwart is geneigd om De2 te spelen, maar ziet 't gevaar, n.l. 1 De2; 2. Pböf, Kc7; 3. Td7 mat. Daarom speelt hij na eenig nadenken 1Lc5f; 2 Lc5! De2; 3. Pd6f, Kc7; 4. Td7, Kc8; 5. Td8, Kc7; 6. Tc8 mat of 4. Kb8; 5. Td8, Ka7; 6. Ta8 mat. Dr. M. Euwe. H. Weenink. Pd2rd4 Pg8.f6, 2. c2—c4 e7-e6, 3. Pbl r^jt8rW; 4. e2e3 Rb4Xc3f, 5. b2Xc3 s z A Rfl~d3 Rc8b7, 7. f2f3 d7-d6, n n nül Pb8~c6, 9. Pgl—e2 Pf6-d7, 10. p~^ ri O11' f3~f4 f7-f6- 12- d4^d5 Pc6~a5> 13. Pe2d4 Pd7[8, 14. f4—f5 e6— 17 M K4477bAP?oXb3' 16' a2Xb3 P18d7, 'ob3^ua~oh18-,Tfl~f2 a7~a5- 19- Tf2 a2, a5Xb4, 20. c3Xb4, Ta8Xa2 21 Tal Xa2 Xf8—a8, 22 Ta2Xf8f Rb7Xa8, 23. Ddl a4 De7d8, 24. Rel—e3 Kg8—f7, 25 Da5 -b5 Kf7-e7, 26. Rd3-c2 Ra8_b7, 27. c4- c^Pd-8"a8' 28' Rc2~a4 Rb7c8, 29. c5Xb6 c7Xb6, 30. Re3Xb6 Da8—b7, 31. Rb6—e3 Db7Xb5, 32. Ra4Xb5 Ke7~d8, 33. Kgl—f2 Kd8—c7, 34. Kf2—e2 Pd7—b8, 35 Ke2—d3 Vza i6GKd3~c4 Pa6-b8. 37. g2-g4 g7 40 Relv t d6zP" YXa6' 39' 9495 f6Xg5, 47 R aXSz Sc3~94' 41- Rb5.e8 Rg4-e2+, 44 Kat" 4 lil-hJÏ 43' Kb3—a3 Rdl-h5, 46 M Kt 7 w 45' Ka4~a5 Pd7-b6, 48' r!7 Z 7 c Re8-c6f Kb7-a7? 48, Rg5—e3. Zwart geeft het op. MEDEDEELING. Met de redactie van de „Maas- en Schelde- bode" is overeengekomen, dat de rubriek ook na mijn vertrek naar Eindhoven (1 Jan.) door mij verzorgd zal blijven. Om portokosten tot een minimum te beperken, zal de oplossings termijn vanaf December op circa 4 weken ge steld worden. Men kan dan 4 oplossingen tegelijk opsturen. Ook gezamenlijk opsturen van oplos singen is veroorloofd. De prijzen zullen met de Decemberprijs beginnende door mij per soonlijk opgestuurd worden. Men gelieve dus 't juiste adres steeds te vermelden. DE SIMULTAANSEANCE, Dinsdag 11 Nov. gaf K. Takacs voor de ver- eeniging „Ons Genoegen" een simultaanseance. Voor deze gebeurtenis was groote belangstelling. Aan 25 borden werd gespeeld, een aantal, dat voor onze gemeenten groot genoemd mag wor den. Buiten de medespelenden waren er boven dien nog enkele toeschouwers, die zich helaas niet aan een partij waagden. De simul- taan-speler verloor een partij tegen F. W. Nanning (eerlijkheidshalve: na een blunder) en speelde remise met A. Visser. Op deze wijze zijn onze schaakspelers nog nooit geklopt. Na afloop bedankte de heer Bund landgenoot van Takacs hem in zijn moedertaal. CORRESPONDENTIE. J. P. C. De vorige week ontving ik geen schrijven' van U. Van probleem no. 201 ont ving ik geen oplossing. Ook niet van no, 203 dus. Deze oplossing echter stond nu in uw laatste brief. Dank voor de problemen. In totaal nu 8 in portefeuille. De zelfmat is een mooie Kerstpuzzle. U is echter niet 3, doch 2 punten achterop gekomen. Ik heb geen punt afgetrok ken. De dreiging in no. 201' is 2Pf7 mat. F. C. L, Ik zond mijne oplossingen ook reeds in, doch hoorde nog niets. Zie de Mededeeling. Jos. Duv. No. 169. 1. Te2. No. 170. 1. Pe8f enz. 1Kh7; 2. Tf7:f, Tf7; 2. Df7: mat. 1Kg8; 2. Dg6f, fg6: 2. Tg7 mat. Betr. 169. Mooie cross-check verandering Jammer de dual na 1Lfl. DAMCLUB „KUNST EN VRIENDSCHAP". Donderdag werden er veel mooie en span nende partijen gespeeld, n.l. Joh. den Boer wist A. J. Blaak na een spannenden wedstrijd te overwinnen. W. Nieuwland speelde echter nog beter en klopte Den Boer, waarmede hij zich op no. 2 van de ranglijst zette. H. Noordijk wist B. Vis op het laatste oogenblik nog te verslaan. Verdere uitslagen luiden Beslissingswedstrijd. Joh. den Boer—A. J. Blaak 2-0 W. NieuwlandJoh. den Boer 2-0 le Ronde, B. VisA. Groenendijk 2-0 J. VolwerkA. J. Blaak .1 1 I. RoetmanM. Verbiest 2—0 F. Noordijk—J. Volwerk 2-0 H. Noordijk—B. Vis20 M. VerbiestA. Groenendijk 0—2 Wedstrijden iederen Donderdag in Hotel Huis man, Langeweg, Middelharnis. Vergadering van den gemeenteraad van DEN BOMMEL, op Donderdag 13 November, des nam. om half 7 uur. Afwezig met kennisgeving wethouder Segers. Er is nog al belangstelling van de zijde van het publiek. De Voorzitter, burgemeester Brouwer, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd worden vastgesteld. De VOORZITTER doet mededeeling van enkele ingekomen stukken', w.o. goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. Het comité voor verkeersverbetering en betere veerverbindingen tusschen de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en Noord-Brabant, wijst op het doelmatige rapport van de Staatscommis sie-Van Rijckevorsel en verzoekt den Raad bij Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat adhaesie te betuigen aan bedoeld rapport, of op andere wijze van de instemming van het ge meentebestuur te doen blijken. De VOORZITTER wijst op het groote be lang, dat Flakkee heeft bij deze verkeersver- betering'en en stelt namens B. en W. voor aan dit rapport adhaesie te betuigen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Vastgesteld wordt de begrooting vaft het Vleeschkeuringsbedrijf te Oude Tonge. De veilingvereeniging voor de Zuid-Holland sche eilanden wijst op de zich allengs wijzigen de cultuur in den landbouw. Steeds meer wor den aardbeien, bessen en aanverwante producten geteld, waardoor in de eerste weken van de maand Juli veel werk komt voor schoolgaande kinderen uit de hoogste klassen. In verband hier mede wijst bedoeld veilingbestuur op de wen- schelijkheid, dat het gemeentebestuur bewerk stelligt, dat het landbouwverlof vroeger ingaat, b.v. in de eerste week van Juli. De VOORZITTER stelt voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De bedoelde landbouw- cultuur wordt op Flakkee en zeker in Den Bom mel nog niet beoefend en inwilliging van het verzoek heeft dus voor deze gemeente geen zin. Verschillende raadsleden stemmen hiermee in en besloten wordt afwijzend op het verzoek te beschikken. Van het bestuur van de Hollandsche Maatij. van Landbouw is een verzoek ingekomen ad haesie te betuigen aan de motie, welke de vorige week Vrijdag te Middelharnis door de drie Flak- keesche afdeeling van de H. M. v. L. werd aangenomen, en waarin de slappe houding van de regeering werd becritiseerd en waarin aan gedrongen werd op een spoedige indiening van een maal- en menggebod, alsmede op het tijdig invoeren van die regeeringsmaatregelen, welke ten gevolge zullen hebben, dat de suikerbieten teelt een loonend bestaan oplevert. De VOORZITTER deelt mede, dat de mee ningen in het college van B. en W. hierover verdeeld waren. Er was een meerderheid, ge vormd door de beide wethouders, die wel adhae sie wilde betuigen, maar de minderheid, de bur gemeester zelf, is er tegen. Spreker licht zijn standpunt nader toe en zegt dat de formeele inkleeding van de motie het bezwaarlijk maakt voor een gemeentebestuur er zijn sanctie aan te verleenen. Maar volgens spr. ligt dit ook niet op den weg van het ge meentebestuur,, want het geldt hier in den grond der zaak toch geen algemeen belang, waarbij alle standen en takken van bedrijf betrokken zijn. Het is volkomen juist, dat de landbouw organisaties en ook de landarbeidersorganisaties in d'en wettigen weg voor hun belangen opko men, maar het ligt niet op den weg van een gemeentebestuur zich daarmee homogeen te ver klaren. Dit toch zou tot vreemde consequenties kunnen leiden. Wanneer vandaag of morgen een schoen- of een klompenindustrie met eenzelfde doel om adhaesiebetuiging vroeg zou het ge meentebestuur het ook weer moeten doen, 'en waar is dan het eind Bovendien heeft het op 't oogenblik ook geen zin meer op spoedige be handeling van het maal- en menggebod aan te dringen, want spr. heeft juist gisteren gelezen, dat een ontwerp maal- en menggebod het depar tement heeft verlaten en bij de Tweede Kamer is ingediend. Weth. JONGELING denkt er anders over. Spr. wijst op de laksche houding der regeering voor wat betreft de landbouwbelangen. In de mobilisatiejaren wist de regeering ook altijd wel spoedig in te grijpen. De landbouwers hebben dat vaak genoeg ondervonden. Waarom moet er dan nu, waar het zoo'n groot belang voor een groote bestaansgroep in Nederland betreft, zoo uitermate lang getalmd worden. Spr, is het vol komen met de motie van de H. M. v. L. eens. Er moet hier een groote actie op touw gezet worden. De meelfabrikanten en bakkersbonden staan op hun achterste beenen en het blijkt, dat de regeering voor die organisaties bang is en daarom is het goed als ook de gemeentebesturen zich er mee gaan bemoeien, want het geldt hier toch inderdaad wel een algemeen belang. De heer HOKKE is het niet met den inhoud en de strekking van deze motie eens. Een maai en menggebod zou slechts een eenzijdig deel van de plattelandsbevolking, n.l. een groep tarwe- verbouwers, bevoordeelen. Voor de landarbei ders zal een maal» en menggebod groote schade beteekenen. Wanneer alles tarwe gaat verbou wen, blijft er voor de arbeiders ge'en werk meer over. Beter zou het zijn, indien er meer gedaan werd om te komen tot een loonende suikerbie tenteelt, want daar zit ook een bestaan in voor de arbeiders, die toch een zeer belangrijke groep van de plattelandsbevolking uitmaken. De heer LOKKER kan zich heel goed de po sitie van den burgemeester indenken. Spr. be grijpt, dat het voor hem als hoofd der gemeente moeilijk is om tegen de regeering op te treden. Spr. vindt het overigens ook wel wat vreemd, dat de H. M. v. L. het gemeentebestuur er voor wil spannen. De heer VAN GENT wijst er op, dat deze motie uitsluitend een boerenbelang geldt en dus kan het niet op den weg van gemeentebestuur, dat voor het algemeen belang staat, liggen hier aan adhaesie te betuigen. De VOORZITTER denkt er evenzoo over. Het gemeentebestuur zou zich op heel glad ijs begeven, indien zij zich voor de belangen van allerlei takken van bedrijf ging interesseeren. Want de landbouw kan men toch geen alge meen belang noemen. De landbouw kan wel een groot belang zijn, soms zelfs wel een streek- belang, maar er zijn toch altijd veel bedrijven en personen, die er niets mee uitstaande hebben. De heer ROSMOLEN vindt het landbouw bedrijf beslist wel een algemeen belang. De landbouw is het hoofdbedrijf en een bekend spreekwoord zegt: gaat het den boer goed, dan gaat het allen goed. Ook spr. acht het van groot belang, dat er een maal- en menggebod komt en is er daarom ook voor adhaesie te be tuigen. Weth. JONGELING zegt: Toen ons Kamerlid v. d. Heuvel zijn wetje in de Tweede Kamer zag aangenomen, moest hij het in de Eerste Kamer zi'en' duikelen en men is eerst de suiker industrie van regeeringswege gaan steunen, toen men zag, dat ook andere takken van bedrijf ei belang bij hadden. Ten slotte is het er op uit- geloopen, dat de boeren zelf nog niets aan dien steun hebben. De boeren zelf zullen tot een al gemeene actie moeten komen, anders is te vree zen, dat de regeering ze laat zitten. De heer HOUTHUIZEN zou het veel beter vinden, wanneer in de motie op hulp voor de suikerbietenteelt werd aangedrongen. De heer ROSMOLEN: De motie spreekt toch ook over suikerbietenteelt De heer HOUTHUIZEN: Ja, maar het gaat toch hoofdzakelijk over een maal- en meng gebod'en als dat er door gaat, dan wordt onze landbouw veramerikaniseerd, dan wordt heel de wereld tarwe. In drie dagen tijds loopt alles overhoop om de tarwe binnen te rijden en ver der zit er voor de landarbeiders geen werk meer in. De heer HOKKE is het daar volkomen mee eens. Spr. zegt, dat het 't recht van de land bouworganisaties is voor hun belangen op te ko men, maar dit kan niet van het gemeentebestuur uitgaan. Over het voorstel om adhaesie te betuigen aan deze motie, staken de stemmen. Vóór stem den de heer'en' Rosmolen, Lokker en Jongeling. De VOORZITTER stelt aan de orde het punt Zondagssluiting. Spr. zegt, dat hij de zaak der Zondagsluiting voor cafe's graag vooraf in de wethoudersver gadering behandeld had. Maar daar in de laatste wethoudersvergadering een wethouder afwezig was en spr. het liever niet van zichzelf en een der wethouders wil doen uitgaan, maakt hij er maar een persoonlijk voorstel van zichzelf van. Spr. stelt voor alle café's op Zondag te sluiten. Spr. heeft deze zaak vooraf met de caféhouders besproken en dezen zijn er zelf voor. Unaniem hebben zij zich vóór Zondagssluiting verklaard. De heer LOKKER: Is die in Achthuizen er ook voor De VOORZITTER: Ja, allemaal. De heer LOKKER: Dat is toch wel wat vreemd, voor de café's in Achthuizen is juist de Zondag de voornaamste dag. De heer HOUTHUIZEN: De heer Jacobs heeft mij verklaard, dat hij er wel vóór is als alle café's sluiten, maar waarom hij als de an deren niet sluiten De tram stopt er zes keer per Zondag en bij koud of slecht weer willen de menschen graag in het café wachten. Spr. ge looft, dat het voor Den Bommel zelf gemakke lijker is, want daar sluiten ze nu toch al. De VOORZITTER: In Den Bommel sluiten ze niet allemaal. De heer HOUTHUIZEN: Ik zou het maar willen houden, zooals het nu is. De VOORZITTER: Jacobs is bij het tram station aangesteld als agent van de R.T.M. en moet dus op Zondag wel gelegenheid geven, dat de reizigers bij hem wachten. Maar daar is ook m. i. geen bezwaar tegen, als er maar niet getapt wordt. De heer ROSMOLEN: Er is toch nog een aparte wachtkamer ook De heer HOUTHUIZEN: Dat is een on bruikbaar ding, daar kun je nog geen bigge in laten wachten. Als dat voor wachtkamer ge bruikt moet worden, mag het eerst wel eens gekeurd worden. Weth. JONGELING: De heer Keijzer heeft mij persoonlijk verteld, dat hij het op hoogen prijs zou stellen, wanneer hij verplicht wordt op Zondag te sluiten. Nu kan hij dat niet doen. Spr. weet daar de reden niet van, maar weet wel zeker, dat hij ook graag op Zondag wil sluiten. De VOORZITTER: Het is te meer gewenscht om de Zondagssluiting door te voeren, omdat we er waarschijnlijk een café 'bij krijgen en ook voor de Zondagsrust is het zeer wenschelijk. De heer LOKKER: Hier in het dorp kunnen we best sluiten, maar voor het station is het moeilijk. De VOORZITTER: Er is geen bezwaar te gen, dat de menschen bij Jacobs wachten, als er maar niet getapt wordt. De heer HOKKE: Er is m, i. ook voor Acht huizen geen bezwaar om te sluiten. Ik geloof niet, dat Jacobs op Zondag zou zeggen: nu mag je er niet in. Ik geloof ook niet, dat hij daar recht toe zou hebben, want hij is door de R.T.M. aangesteld. De heer LOKKER: Ik ben het daar niet mee eens. Het is zijn eigen café en hij is niet ver plicht om 's Zondags open te wezen. De heer HOKKE: In ieder geval heeft het gemeentebestuur niet in de eerste plaats te let ten op de menschen, die 's Zondags willen reizen. Het gemeentebestuur heeft wel de roeping te zorgen voor de Zondagsrust, opdat de inwo ners tot Zondagsheiliging kunnen komen. Slui ting van de café's is daartoe noodzakelijk. Ik weet niet wat er op Zondag in Achthuizen ge beurt, maar hier in het dorp gaat het de laatste jaren hard achteruit. De heer ROSMOLEN: Ik ben het volkomen met Hokke eens. Het is overeenkomstig mijn beginsel en ik ben dus ook voor sluiting. Met de stem van den heer Houthuizen tegen wordt besloten' de café's op Zondag te sluiten. De VOORZITTERDan heb ik nog een voorstel van gelijke strekking wat betreft de winkelsluiting op Zondag. Dit geldt alleen voor den Zondag, niet voor de feestdagen. Ooltgens- plaat heeft ook een bepaling van winkelsluiting op Zondag in de politieverordening opgenomen. De heer HOUTHUIZEN: Maar al heeft Ooit- Het middel dat U zoekt is Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slijmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet. Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende AKKER's Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! te "tert.a» u gensplaat het, daarom behoeven wij het toch nog niet te doen De VOORZITTER: Neen, volstrekt niet. Het voorstel staat los van Ooltgensplaat. De heer LOKKER: Valt de melkverkoop daar ook onder De VOORZITTER: M. i. niet. De heer JONGELING: De melkverkoop kan daar niet onder vallen. Dat zou ook te ver strekkend zijn, want voor zieken en kleine kin deren moet er altijd melk te bekomen zijn. De heer ROSMOLEN: Ik ben het daar wel mee eens, maar geloof toch ook, dat er van dit recht misbruik gemaakt wordt. Het kon wel wat minder. De heer HOKKE: Dat is wel te voorkomen. De VOORZITTER: Ik wil er met de melk- verkoopers wel eens over praten. De heer HOUTHUIZEN: Zou men Zondags melk altijd goed kunnen houden De heer ROSMOLEN: Als ze gekookt wordt en goed behandeld, blijft de melk goed. De VOORZITTER gelooft, dat dit een moei lijk punt is. Spr. gelooft niet, dat melk in alle omstandigheden goed te houden zal zijn. De heer HOUTHUIZEN wil de menschen niet pressen om op Zondag de winkels te sluiten en wil ze daarin vrij laten. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. Met de stem van den heer Houthuiz'en tegen wordt het voorstel aangenomen. Aan de orde is de behandeling van de ge- meentebegrooting- 1931. De heer ROSMOLEN brengt namens de com missie belast met het onderzoek verslag uit en deelt mede, dat alles door de commissie in orde is bevonden en zij slechts een paar kleine voor stellen heeft. In de eerste plaats wil zij het salaris van den klokluider brengen van 40 op 75, in de tweede plaats wil zij de regeling der pensioensbijdragen voor de gemeenteambte naren intrekken en in de derde plaats aan I. van Zanten een gratificatie toekennen voor bewezen diensten over 1930 en ook een gelijk bedrag op de begrooting voor 1931 brengen. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. B. en W. stellen voor de legesverordening, die van ouden datum is, geheel te wijzigen. Ver schillende bedragen worden verhoogd en voor enkele andere dingen, zooals aanvragen van jachtakten, hetgeen tot nu toe gratis geschiedde, zal een' kleine vergoeding in rekening gebracht worden. De heer LOKKER: Het zal toch wel niet zoo veel opbrengen, dat we er een ambtenaar door uithalen De VOORZITTER: Dat wel niet, maar het is toch billijk, dat er voor gevraagde diensten ter secretarie een geringe vergoeding in reke ning gebracht wordt. Met algemeene stemmen wordt conform be sloten. Vastgesteld wordt een regeling voor de ver deeling van werkzaamheden voor de ambtenaren van den burgerlijken stand. In 'de rondvraag wijst de heer VAN GENT op de wenschelijkheid, dat er in de gemeente een paar verkeersspiegels worden aangebracht, n.l. één bij het kerkhof en één bij van Prooijen. De VOORZITTER zegt toe hierover met de A. N. W. B. en de K. N. A. C. te zullen correspondeeren. Weth. JONGELING informeert naar het hek op de Kaai, waarop de VOORZITTER ant woordt, dat dit de volgende week in orde ge bracht zal worden. De heer VAN GENT wijst op een ingevallen strook grond langs de haven, wat gevaarlijk kan worden. De VOORZITTER zegt onderzoek toe en deelt mede, dat in Ooltgensplaat een werklooze straatmaker op weekgeld is aangenomen voor verbetering van de straten. Deze man werkt voor slechts 35.— per week. Dit is zeer voor- deelig en heel wat goedkooper dan dat men het werk openbaar aanbesteedt. Spr. deelt mede, dat hij in overleg met B. en W. besloten heeft deze man ook in Den Bommel eenigen tijd aan het werk te stellen. Dan sluiting. Verslag van de vergadering van den Raad der gemente STELLENDAM op Don derdag 13 November des namiddags half drie uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. Door den VOORZITTER werd de vergade ring met gebed geopend, waarna de notulen der laatste vergadering werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van de kasopname bij den ge meente-ontvanger waaruit bleek dat in kas was overeenkomstig boeken en bescheiden een bedrag van 1672,79. De goedkeuring van Ged. Staten over geno men raadsbesluiten. Een verzoek van de Rijkscommissie-van Rijckevorsel, waarin werd verzocht adhaesie te betuigen aan de voorgestelde verkeers-verbete- ringen. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen, waarna alzoo werd besloten. Eert adres van enkele ingezetenen, waarin werd gevraagd een schadevergoeding te geven voor de wijziging van electrischen stroom door de ombouwing van gelijk- op wisselstroom. Adressanten moesten daardoor hun radio's en andere apparaten geheel ombouwen. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, daar dit verzoek niet in den Raad thuis behoort doch in de Coöp. Vereeniging, die de voormalige Electrische Centrale exploiteerde. Die vereeniging heeft een zoet winstje gemaakt en kan, aldus de voorzitter, ook die schade wel betalen. De gevraagde uitkeering bedroeg ongeveer 1300.-. De heer BLOKLAND meende, dat iedereen schadeloos gesteld zou worden, toen er sprake was van de overneming door de E.M.G.O. De VOORZITTER zeide dat alleen de mo toren' op kosten van de E.M.G.O. veranderd zou den worden. De heer JANSEN merkte op, dat door hem destijds al gevraagd was of ook die betrokkenen vergoed zouden worden, die nu dit adres hebben ingezonden, doch door den Voorzitter was toen gezegd dat die wijziging slechts een gulden of negen zou kosten en toen meende de raad dat dan niet behoefde te worden ingegrepen om die schadevergoeding te krijgen. De heer HOLLEMAN meende dat er voor Joh. de Jager eenige reden was om schadever goeding te ontvangen, daar B. en W. dien man aangezet hadden zijn bedrijf zoo vlug mogelijk in werking te krijgen, die heeft er nu inderdaad een strop door. De overige adressanten kunnen die kosten zelf nog.wel betalen en anders moe ten zij er geen radio op na houden. De heer JANSEN stelde voor een verzoek tot de E.M.G.O. te richten om die adressanten schadeloos te stellen. De VOORZITTER bracht na deze discussie eerst in stemming het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, hetwelk werd aange nomen met 5 tegen 2 stemmen, die van Jansen en Blokland. De VOORZITTER deelde mede, dat nog een beslissing genomen moest worden over het ver zoek van Van de Klundert om subsidie. B. en W. stelden voor aan dit verzoek niet te voldoen en eerst eens de eerste jaarrekening af te wachten. Alzoo werd besloten. Van de visschersvereeniging „Eensgezindheid was een verzoek ingekomen de verlichting van de haven voor eigen rekening te nemen. Een verzoek aan den Minister van Defensie heeft niet mogen baten alhoewel Zijne Ecx, het be lang van de verlichting erkende. De VOORZITTER zeide dat over dit punt eerst gesproken dient te worden in geheime zit ting en het dus moest worden aangehouden. De VOORZITTER deed mededeeling van een ingekomen concept-overeenkomst betreffen de de straatverlichting, tusschen de E. M. G. O. en de gemeente. Deze werd door den voorzitter voorgelezen. Betaald zou moeten worden aan vastrecht per lantaarn van 60 wat t 19.—, en van 75 watt 21.terwijl voorts per verbruikte K.W. uur 5 cent betaald moet worden. De heer BLOKLAND meende dat de nieuwe verlichting slechter was dan de oude. Deze lan taarns hangen veel te hoog en stralen totaal niet uit. De heer JANSEN zeide dat de lantaarns vier jaar geleden laag moesten staan en nu juist nog. De VOORZITTER deelde mede dat dit het nieuwste type palen was en als het meest ideale gold.. Gezien in den winter het blad van de boomen is geeft het ook niets al staan ze wat hoog. De heer JANSEN zeide het onbillijk te vinden dat voor zwaardere lampen het vastrecht hooger werd, dat het stroomverbruik betaald moet wor den is billijk, doch het kleine bedrag dat die lampen duurder zijn kan pratisch zoo'n verschil niet maken. Waarom deugden de oude straatlantaarns in eens ook niet meer, die waren toch nog maar vier jaar oud Daardoor had de E.M.G.O. en resp. deze gemeente toch een besparing kunnen hebben van 400.— per jaar aan rente en af schrijving. De VOORZITTER meende dat het gebrekkig materiaal en niet geschikt was. De gemeente heeft echter met die dingen niets te maken, de E. M. G. O. betaald de lantaarns toch. De heer JANSENMaar de belastingbetalers moeten toch ook weer betalen De heer VAN OOSTENBRÖGGE vroeg of de stroomprijs ook nog verlaging onderging, wanneer de stroom voor particulieren naar be neden gaat, omdat die overeenkomst voor tien jaar wordt aangegaan. De VOORZITTER meende dat een stroom prijs van 5 cent toch al niet hoog is. Het is zelfs nog iets lager dan oorspronkelijk het plan was. De heer JANSEN vond het een schande. Stel lendam staat heel anders tegenover de E.M.G.O. dan de andere gemeenten. De VOORZITTER Zanik daar nu maar niet langer over en laten wij die overeenkomst maar aangaan. De E. M. G. O. betaalt toch alle kosten. Daarna ewrd, nadat de heer Jansen had gezegd tegen dat voorstel van B. en W. te zijn, tot stemming overgegaan en werd besloten met 4 tegen 3 stemmen de overeenkomst aan te gaan. Tegen stemden de heeren Blokland, Jansen en Hoek. Daarna werd, nadat dhr. JANSEN had gezegd over. Na heropening deelde de VOORZITTER me de dat gevraagd zal worden aan het Loods wezen de lichten aan de haven in bruikleen te mogen ontvangen en met de E. M. G. O. te confereeren over het voorzien van electrisch licht. Daarna werd de gemeentebegrooting en de begrooting van het Algemeen armbestuur goed gekeurd. Discussie had hierover niet plaats, na dat de commissie van onderzoek tot goedkeuring had geadviseerd.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3