Gemeenteraad. Kerk en School. Plaatselijk Nieuws» Ingej de oppervlakte der bedrijven, waarvoor het maalgebod van beteekenis zal zijn taxeeren op 300.000 a 400.000 H.A. Hiernaast dient in aanmerking genomen te worden, dat de organische samenhang van onzen geheelen land- en tuinbouw maakt, dat iedere maatregel tot steun van een cultuur, langs in- direct'en weg den geheelen land- en tuinbouw ten goede komt, invloed uitoefent zoowel op groote als op kleine bedrijven. De aardappelcultuur is dit jaar nog vrij goed loonend, doch bij een uitbreiding er van loopt het met deze cultuur vast en zeker ook mis. Dit zal vooral de kleinere bedrijven en intensieve bedrijven schaden, doch waar vrijwel alleen deze cultuur nog rekening laat is het ergste te vree zen. Wordt door een maalgebod ook de tarwe, cultuur op loonende basis gesteld, dan zullen heel wat H.A., die anders in komende jaren in aardappelen zullen worden gelegd, voor tarwe worden bestemd. Vooral nu het met de bieten cultuur buitengewoon slecht is, is de kans groot, dat de aardappelcultuur zal worden uitgebreid. Zoo kan men verder redeneeren, doch het is voor U overbodig. Op de genoemde 300.000 a 400.000 H.A. zijn duizenden bedrijven gevestigd. Als wij de gemiddelde grootte van die bedrijven stellen op 40 H.A., hetgeen vermoedelijk aan den hoogen kant is, dan hebben wij hier te doen met 7000 a 10.000 landbouwersgezinnen. Dit is wat anders als een groepje rijke kleiboeren, doch op diezelfde bedrijven werken 50.000 a 60.000 landarbeiders. Als de Regeering een maalgebod invoert dan doet zij dit niet uitsluitend voor de landbouwers, doch vooral ook met het oog op deze talrijke landarbeiders met hun gezinnen. De heer Oort wijn Botjes schreef in het laatste Gron. Land bouwblad een zeer mooi artikel. Hij zegt daar. in, dat landbouwers en landarbeiders tegenge stelde belangen hebben als het gaat over de verdeeling van de opbrengst van het bedrijf, doch gelijke belangen als het er om gaat maat regelen te treffen, die moeten maken, dat er wat te verdeelen valt. Het getuigt van gebrek aan inzicht in den toestand, indien men de belangen van misschien 100 meelimporteurs en meel fabrikanten stelt tegenover deze groote groep van landbouwers en landarbeiders. Hoe staat het nu met de kans, dat het maal gebod er' komen zal Dit hangt ten nauwste samen met de ge voelens, welke er thans leven in onze volks vertegenwoordiging en bij onze Regeering. Wij maken ons daaromtrent niet ongerust, inzonderheid niet voor de Tweede Kamer, alleen maar: hoe lang zal 't duren Dank zij de rustelooze acties der organisaties, dank zij ons landbouwpers en hetgeen onze leden deden om ook buiten deze pers een beter inzicht te doen doordringen, heeft in een jaar tijds een revolutie in de gedachtensfeer van tal- loozen plaats gevonden en leeft diep de over tuiging, dat er iets en snel gebeuren moet. Ik maak hier melding van het standpunt van den heer Hiemstra, vertegenwoordiger in de Tweede Kamer der modern georganiseerde land arbeiders. Aan zijn artikelen in ,,Het Volk" ontleende ik eenige gegevens. Hij doet zijn best zijn partijgenooten te overtuigen, dat het hier in de eerste plaats gaat om de belangen van tallooze landarbeiders, om het behoud van werk gelegenheid in de akkerbouwstrek'en. om het verhoeden van een debacle ten plattelande. Niet het particulier vermogen van een bepaald aan tal boeren bepaalt de positie van den in den landbouw werkende, doch de bedrijfsuitkomsten en deze zijn bedroevend. Steun aan de suikerbietenteelt Naast het maalgebod moet er noodwendig meer gebeuren om den akkerbouwer door de cri sis heen te helpen. De mooiste cultuur, welke zich hiervoor leent is de suikerbiet'encultuur. Wij produceeren ongeveer zooveel als ons land aan suiker verbruikt; er zal bij een meer jarigen steun voor gewaakt dienen te worden, dat de productie niet zooveel stijgt, dat moet worden geëxporteerd. De verliezen, welke hier op geleden zouden worden, zouden het voor deel der steun snel doen verkleinen. De suiker bietencultuur beslaat rond 60.000 H.A. Als intensieve teelt geeft de bietencultuur aan meer mensch'en, landarbeiders en fabrieksarbeiders, werk dan de graanbouw en als zoodanig heeft haar behoud grooter maatschappelijke waarde. Bij den tegenwoordigen suikerprijs is onze bietencultuur ten doode opgeschreven. Bij een bietenprijs van 7.50 (hoogstensovereen komende met een binnenlandsche en buitenland- sche suikerprijs van ongeveer 10.50 geven 38000 K.G. per H.A. een opbrengst in geld van 285.Als we voor de koppen berekenen 50.— (wat voor deze streek hoog is), dan wordt dit 335.—. Als wij 45 H.L. tarwe oog sten a 8.— per 100 K.G., dan ontvangen we hiervoor per H.A, rond 280.--, neem het stroo op 75.en we komen op 353.De zelfde prijs als per H.A. bieten. De tarwe brengt per H.A. dus meer op, terwijl aan de bieten min stens 100 loon per H.A. méér is ten koste gelegd. We mogen aannemen, Bat bij een op heffing der bietencultuur vooral de graanbouw, zoo extensief mogelijk uitgeoefend, als plaats vervanger zal optreden, de uitbreiding der ver bouw van andere gewassen zou trouwens slechts tijdelijk zijn, daar een verderen inval der prijzen daarbij onvermijdelijk zou voorkomen. Als wij eens nagaan de beteekenis voor het eiland Goeree en Overflakkee, Zuid-Holland en Nederland, van een voortbestaan der bieten cultuur; aan de hand der verbouwde oppervlakte in 1928 en aannemende, dat er 100.minder loon uitgekeerd wordt per H.A. als er een ander gewas voor in de plaats komt, dan zien wij het volgende Goeree en Overflakkee 3288 H.A. bieten a 100.minder loon 328.800. Zuid-Holland 9380 H.A. bieten a 100. minder loon 938.000. Noord-Holland 5903 H.A. bieten a 100.— minder loon 590.300. Nederland 65000 H.A. bieten a 100.— minder loon 6500.0000.—. Rekenen wij voor Flakkee een jaarverdienste van een arbeider op 900.—, dan beteekent een loonsvermindering van 328.800.— op Flakkee de volledige werkloosheid van 420 landarbeiders over een geheel jaar. De crisis brengt echter ook overigens reeds een zeer omvangrijke werkloosheid met zich mede, de landbouwers bezuinigen waar zij kun nen, zij kunnen niet anders en de landarbeiders, de smeden, de wagenmakers, de timmerman, de kruidenier, de geheele middenstand zal zeer spoe dig ondervinden dat de ondergang der akker bouwbedrijven, ook hun ondergang beteekent. Als er niets gebeurt zal geheel Flakkee, stad en dorp. in diepe armoede en werkloosheid ver vallen, de akkerbouwers groot en klein en de landarbeiders, zijn het die hier de bron vormen voor alle welvaart. Flakkee telt rond 18500 H.A. cultuurgrond. Daarop werd tot heden een bruto opbrengst verkregen van laat ons zeggen gemiddeld 600.— per H.A. Hiervan gaat per H.A. 160.naar den verpachter of eigenaar, 190.— naar den landarbeiders, 40 naar de ambachtslieden. Dit laatste is voor het grootste deel ook als inkomen te beschouwen, wordt to taal 390.Rekenen we het loon van den pachter met inbegrip van de rente voor zijn bedrijfskapitaal op slechts 100.—, dan wordt dan 490.—. In de 110.die er overschiet en die uitgegeven zijn aan mest, zaaizaad en veevoer zit ook inkomen, dat op Flakkee ver diend is, daartegenover staat, dat de pacht of hypotheekrente voor buiten Flakkee wonende eigenaren en geldschieters moet worden afge trokken. Ben ik ver mis als ik beweer, dat per H.A. op Flakkee 400.tot 500.— recht streeks verdiend wordt uit het landbouwbedrijf Dit zou 7.5 a 9.25 millioen gulden zijn. Deze boeren, hier wonende eigenaren, landarbeiders, ambachtslieden, handelaren geven op hun beurt het bestaan aan den middenstand en zoo vindt de welvaart van vrijwel de geheele bevolking van Flakkee door rechtstreeks of afgeleid in komen zijn oorsprong op het boerenbedrijf. Onze Regeering is, blijkens de Memorie van Ant woord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting, diep doordrongen van de beteekenis van een bevolkt platteland en van de wenschelijkheid de trek naar de steden tegen te gaan. Die steden hebben er belang bij e'en welva rend platteland als afnemer van tallooze artike len in de nabijheid te hebben. Het voortbestaan van het akkerbouwbedrijf hier is noodzakelijk wil men niet de zee-klei-gebieden ontvolken en snel tot armoede brengen. Bij de Regeering ont breekt e'en leider, die met moed en durf en door- tastendheid voor de boerenbelangen, die hier de belangen van gansch 't platteland en van gansch ons voijk beteekenen, op de bres staat. Aan den georganiseerden, eensgezinden boerenstand de taak door voortdurende aandrang hierin wijzi ging te brengen. Het debat. De heer G a b r. W a r n a e r wil uit de ver gadering een commissie benoemen een groote nationale boerenlanddag organiseeren om in den Haag te gaan demonstreeren en protesteeren en een conferentie met de regeering aan te vragen. De commissie zou te Utrecht kunnen samen komen en vooraanstaande landbouwers uit an dere streken oproepen. (Applaus). De heer P. van den Heuvel te Oolt- gensplaat zegt, dat dit reeds in bewerking is Ook de Holl. Maatij. van Landbouw moet hier meewerken' en het moet langs organisatorischen weg plaats hebben. Al vroeger is er over ge sproken langs dezen weg de ontevredenheid te betuigen. Spr. voelt er echter niet veel voor als 'n schooier door Den Haag te loopen, maar nood breekt wet. En het zal wellicht een goede psychologische uitwerking hebben. De Zuider» zeevisschers hebben ook met hun massabetooging bereikt wat ze anders wellicht nooit gekregen zouden hebben. Maar het moet uitsluitend via de organisaties gaan. (Applaus). Spr. is het met Ir. Huisman hoofdzakelijk wel een, maar acht het nog zoo zeker niet, dat het maalgebod er door zal gaan. Die zaak staat nog niet safe. Uit goed ingelichte bron weet spr., dat het er eigenlijk be-ladderd mee voor staat. Er zal dan ook uit deze vergadering een tele gram naar den Minister gezonden moeten worden dat het er eigenlijk belabberd mee voor staat, genomen, (Applaus). De heer W. J. St r u ij k te Melissant wijst op overproductie en de wenschelijkheid, dat er geen kunstmest meer gebruikt wordt. Het tarwe brood is wel goed. Een bakker te Melissant ver koopt veel brood in Rotterdam. De suikerbieten koppen worden in een plaatselijk blad te hoog geschat 50 per H.A. is er dichter bij). De heer Poortvliet te Dirksland wijst op de hooge pachtsommen. Spr.'s partijgenooten waren1 het ook niet eens met M. in „Het Volk" en M. is dan ook het zwijgen opgelegd. M. is op Flakkee geweest en vond het tarwebrood met Zeeuwsche tarwe verrukkelijk, (Gelach). De heer P. van den Heuvel: dat moest je in „Het Volk" zetten. De heer Poortvliet: dat is gebeurd. Spr. wijst ook op de onoordeelkundige wijze der distributie. De weg van producent tot consument is veel te lang en te duur. De heer Borgdorf te Stellendam zegt, dat het buitenland wel 80 eigen tarwe in het -brood eischt. Waarom wij nu maar 12 Dat kan best op 30 gezet worden. (Gelach). De heer Van Beek te Melissant hecht aan moties en telegrammen weinig waarde. De re geering legt die naast zich neer en gaat haar eigen gang. Ze vindt het wel best, dat er iederen dag een telegrammetje komt. Zij moet gedwon gen worden en spr. vraagt wat de Holl. Maatij. van Landbouw doen wil. De heer VanderBaante Melissant vindt het brood zelfs met 100 inlandsche tarwe nog best. Er moesten maar eens een 100 Flak- keesche brooden naar vooraanstaande mensch'en in Den Haag gezonden worden, dan konden zij zelf oordeelen. (Gelach). De heer C. J. Lodder te Goedereede heeft een Flakkeesch tarwebrood naar Minister Ruys de Beerenbrouck gezonden en kreeg ten ant woord, dat Zijne Excellentie met zijn gezin met belangstelling het brood genuttigd had en dat op de Staatsbegrooting het betreffende wetsont werp voorkwam. (Daverend gelach en applaus). Spr. zegt, dat hij 4 November het brood ge stuurd had en 5 November had hij al antwoord terug. (Gelach). Spr. gelooft, dat men niet meer bij den Mi nister, maar bij den Raad van State moet zijn en dan maar zoo gauw mogelijk. Ir. Huisman zegt, dat nu niet gesproken moet worden over kunstmest, hooge pachten, distributie enz. Dat zijn heel belangrijke onder werpen, maar nu detailpunten. De boeren moeten zich nu op één hoofdzaak concentreeren. Tegenover den heer Borgdorf merkt spr. op, dat als er 10 of 12 gemengd wordt, alle inlandsche tarwe op is. Zou er een hooger per centage gemengd worden, dan krijgt men toch weer een tijd, dat er uitsluitend buitenlandsche tarwe gebruikt moet worden. Wat de opmerkingen van den heer Van Beek betreft, zegt spr., dat men niet den demagogi- schen kant op moet. Geen dwang op de organi saties, maar vertrouwen moet er zijn. Eensgezind moeten de landbouwers achter hun organisatie staan. Spr. adviseert brooden te bakken met hoog stens 20 inlandsche tarwe, en dat aan re geering en volksvertegenwoordiging te zenden. De heeren kunnen dan precies oordeelen hoe de kwaliteit van het brood is. Spr. vindt het eigenlijk een gekke geschiedenis, dat de boeren, die zelf hun brood niet verdienen kunnen, nu brood moeten sturen aan de heeren in Den Haag. (Daverend gelach). Wat de vertelling van den heer Lodder be treft, gelooft spr., dat de Minister het Flak- keesche brood heerlijk gevonden heeft, dat Zijne Excellentie het boven allen lof verheven vond en daarom maar niets van de kwaliteit gezegd heeft. (Gelach). Demonstratie moet langs organisatorischen weg plaats hebben. Spr. maant aan voorzichtig te zijn. Zij moet goed voorbereid worden. Wacht op de organisaties. Sluit U aan en zoek in eendracht kracht. (Daverend applaus). De heer A. .A, M ij s te Sommelsdijk verheugt zich over de groote opkomst. Het bewijst, dat nood samenbrengt. Spr. hoopt, dat de boeren nu samen zullen blijven en het „frapper, frapper toujjours!" zullen toepassen. Geeft niet den moed op, ook niet al hebt gij dadelijk geen succes. Maar sterkt U in de organisatie. Den Haag moét zien, dat het geheele platteland er achter staat. De ervaring leert, dat dit invloed heeft, b.v. toen de bietenbouwers om steun vroegen en betoogd werd, dat het voor heel het platteland eën uit komst zou zijn, kwam er steun, al is het niet op de manier zooals het zou moeten. Maar eerst moest landbouw en industrie samenwerken, zou er iets gebeuren. Dat bewijst, dat de landbouw achteraan staat bij de Regeering. Spr. is het eens met den heer v. d. Heuvel, dat alles langs organisatorischen weg moet gebeuren en als overtuigend aangetoond wordt, dat het hier een levensbelang niet alleen voor de boeren, maar voor het geheele platteland geldt, zal het helpen. (Applaus). De heer Van Nieuwenhuijzen wil al de heeren in Den Haag een brood zenden. De heer J. A. Slis te Sommelsdijk wijst er op, dat er in Brabant en Zeeland al vergaderd is om in Den Haag te gaan demonstreeren. De voorzitter: dat is fout, dat moet langs organisatorischen weg. De heer J. A. Slis: er is al zoo lang gewacht. De voorzitter stelt voor de volgende motie naar Den Haag te zenden. De Flakkeesche boeren, in grooten getale bijeen gelet op de benarde omstandigheden, waarin zij zich door de groote prijsdaling der land bouwproducten bevinden, en de gevolgen welke uit dezen toestand voortvloeien, voor landbou wers, landarbeiders, en deoverige bevolking van Flakkee van oordeel, dat op grond van de eensluidende wenschen van de centrale landbouworganisaties- waarachter de vergadering zich eensgezind schaart, en de openbaar gemaakte opinie der Regeering, dat ook zij van oordeel is, dat er spoedig iets gebeuren moet protesteeren tegen het talmen met de invoering van een maal- en menggebod voor tarwe, waardoor weder een oogstjaar voorbij dreigt te gaan, zonder dat iets van beteekenis is tot stand gebracht dringt er bij de Regeering en volksvertegen woordiging op aan een spoedig totstandkoming van het maal- en menggebod te bevorderen en tijdig maatregelen te treffen, waardoor de sui kerbietencultuur loonend mag worden gedreven besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en de volksvertegenwoordiging, en gaat over tot de orde van den dag. (Daverend applaus). De heer Poortvliet wil het niet als in Frankrijk doen, waar de tarwe opgeloopen is tot 18 en het haast op oproer uitgeloopen is. Met een redelijken prijs moeten de boeren te vreden zijn. Ir. Huis m a n wil de motie ongewijzigd aan vaarden. De regeering zal wel zorgen, dat de landbouwers zich er niet aan verrijken. Een prijs van 18 zullen we wel nooit krijgen. Die risico durft spr. wel aan. (Daverend applaus). De heer P. van den Heuvel vraagt of de coöperatie te Dirksland niet genegen zou zijn brooden te bakken voor de Haagsche heeren. De heer Poortvliet durft dat wel toe te zeggen namens zijn bestuur, (Applaus). De heer De Bonte te Dirksland zegt, dat nu niet overdreven moet worden. Brood van 100 inlandsche tarwe is nooit goed te krijg'en. Het moet melange zijn, anders is het niet toon baar, en dan moet de inlandsche tarwe nog van prima kwaliteit zijn. De heer D e W i t te Oude Tonge komt hier tegen op. Brood van uitsluitend Zeeuwsche tarwe is prima. Vroeger aten de menschen niet anders. Het is extra fijn brood. (Applaus). Ir. Huisman zegt, dat het hier slechts gaat over 10 of 12 inlandsche tarwe. Laat men niet afdwalen van de hoofdzaak. Spr. dringt er op aan ook de gemeentebesturen er voor te spannen. Eensgezindheid is nu het parool. (Applaus). De voorzitter dankt den heer Huisman en wekt nog eens op tot eensgezind optreden lang organisatorischen weg. (Applaus). Dan sluiting. Vergadering van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Zaterdag® Nov. des voorm. half 10 ure. De Voorzitter, Burgemeester Den Hollander opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Enkele goedkeuringen van Ged. St. over ge> nomen raadsbesluiten worden voorgelezen. Vastgesteld wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis in ontvang en uitgaaf met f 17849,17. Met algemeene stemmen wordt besloten samen te werken tot het maken van een bestek en begrooting van een barak voor besmette» lijke ziekten te Dirksland. Kosten zijn f300, totaal. Knöps, vraagt teruggave van f 18,45 ver» gunningsrecht. Wordt toegestaan. Voets, electricien krijgt vergunning boven de openbare school te wonen. De kas van den gemeente«ontvanger is na» gezien en in orde bevonden. In kas was f 1214,14s. Het gemeente verslag ligt ter visie. Machtiging tot wijziging van de gemeente» begrooting wordt verleend. Aangeboden wordt de gemeente»begrooting 1931 sluitende in ontvangsten en uitgaven met f 131282,72 en kapitaal dienst met f 1217,21. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis wordt vastgesteld in ontvangsten met f 18223,— en uitgaven f 16786,88, batig slot f 1436,12. De Heer VAN DEN DOEL wijst op achter» stallige landpacht. De rekening der gasfabriek wordt goedge» keurd met een winst van f 5724,60 Idem het vleeschkeuringsbedrijf in ont» vangsten en uitgaven met f 4342,50. Idem de gemeente»rekening sluitende in ont» vangsten met f 152668,50 en uitg. f 128881,51, batig slot f 23786,96, en kapitaal dienst ont» vangsten f 106503,79 en uitgaven f 105986,12, batig slot f 517 66. De Heer VAN DEN DOEL wijst op achter» stallige post woningbouw. Hier moet sterker worden opgetreden. De gemeente moet maar betalen en ontvangt niet. Dat kan niet blijven duren. Daar wordt aan de metselaars en schil» ders 5 cent per uur meer betaald dan aan de timmerlui, terwijl de laatste toch meer gereed» schappen gebruiken. De SECRETARIS, dat is altijd zoo geweest. De Heer KORTEWEG, de metselaars krij gen altijd meer dan timmerlieden. Van J Ramais wordt een strookje grond aan de kaai aangekocht voor f 90.— G. P. Mast e.a. krijgen grond in erfpacht aan de Tuinstraat—RiDgstraat (380 M2. tegen 8 cent) B. en W. stellen voor adhaessi te betuigen aan het rapport der Rijkscom. Van Rijckevosel inzake de verkeers verbeteringen en de veer» verbindingen. Wethouder DIJKERS wil 's Zondags minder booten laten varen dan in de week. De Heer LE COMTE wil nog verder gaan en zelfs de adhaesiebetuigen hiervoor af» hankelijk stellen. Wethouder MIJS drukt zijn spijt uit dat de Heer Dijkers hiermede niet eerst in de Wethouders»vergadering is gekomen, Spr. gaat in den breede de historie van het werk der commissie na (reeds vroeger in ons blad op» genomen,) en wijst er op dat het veer op Dintelsas een uitzonderlijke positie krijgt. De RT M. heeft hier geen recht van voorrang. Wel wordt ook dit veer in haar handen ge» legd, maar de contractanten blijven zeggen» schap houden en kunnen ten alle tijd dit veer overnemen. De localiteit stort een bedrag in eens van f 10,000. Het maximum verlies op dit veer wordt in de eerste tijd geschat op f 18,000, Flakkee zou hierin dan bij te dragen hebben tot een maximum van f 2250.— Naar verhouding tot de groote beteekenis van Flakkee dat deze groote verbetering er komt, dus slechts een gering bedrag. Er zal spoed betracht worden, zoodat het bedrag nog op de suppletoire Staatsbegrooting van dit jaar kan komen. Wat de zondagsdienst betreft, merkt spr. op, dat daar niet veel over gesproken is. Dat is als zoodanig van onder» geschikt belang. In het rapport wordt gezegd wat voor dat geraamd bedrag gegeven kan worden, er wordt niet gezegd dat dit gegeven moet worden. Dat wordt later geregeld. Spr. waarschuwt voorzichtig te zijn en niet te gaan praejudiceeren op hetgeen later geregeld wordt. Desnoods is spr. tot een compromis bereid en wil dan de adhaesiebetuiging dat wenschelijk is de zondagsdiensten zoo weinig mogelijk te doen zijn. Hiertoe wordt besloten. Tegen stemde de H.H. Le Comte en Van Zetten. KI. Zaaijer krijgt eervol ontslag als nacht» waker, omroeper, grafdelver, schoonhouden der oude begraafplaats enz. onder dankzegging voor de vele jaren trouwe diensten door hem aan de gemeente bewezen. De boomen op de oude begraafplaats zul» len gerooid worden. Art. 133 der politie verordening wordt ge» wijzigd aangezien gebleken is dat dit artikel praktisch niet te handhaven is. Burg. en Weths. stellen voor, te besluiten de politieverordening te wijzigen als volgt: Artikel 133, tot dusver luidende: «Geene optochten mogen op de openbare «straten of wegen plaats hebben, dan met «toestemming van den Gemeenteraad.* «Burgemeester en Wethouders kunnen uit» sluitend ten opzichte van die soorten van optochten die de Gemeenteraad bij afzonder» lijk te nemen besluit wenscht toe te laten, voor elk geval in het bijzonder toestemming verleenen, onder de door hen te stellen voor» schiften,* thans te lezen als volgt: Artikel 133. «Geene optochten mogen op de openbare «straten of wegen plaats hebben zonder toe» «stemming van den Burgemeester en met in» «achtneming van de door hem te geven voor» schriften.« «Op Zondagen mogen geenetlei optochten «worden toegelaten.* «Op Christelijke feestdagen mogen alleen «die optochten, welke deze dagen niet ont» «wijden, worden toegelaten.* Art. 133a, luidende» «Geene toespraken of betoogingen mogen «op de openbare straten of wegen plaats heb» «ben, dan met toestemming van den ge- «meenteraad.* «Burgemeester en Wethouders kunnen uit» «sluitend ten opzichte van die soorten van «toespraken of betoogingen, die de Gemeente» «raad bij afzonderlijk te nemen besluit wenscht «toe te laten, voor elk geval in het bijzonder «toestemming verleenen, onder de door hen «te stellen voorschriften,* vervalt. De Heer LE COMTE wijst er op dat er indertijd een heele discussie gehouden is om het artikel er in te krijgen. De VOORZITTER: ik heb reeds bij het voorstel om het in te voeren gezegd, dat het op practische bezwaren zou afstuiten en on» mogelijk te handhaven zou zijn. Tot commissie belast met onderzoek der diverse begrootingen worden benoemd de H.H. Korteweg, v. Zetten en Roet-nan. In de rondvraag wijst de Heer Blok op de onwilligheid der provincie om uitritten te maken aan den Langeweg. de Heer Slis op de wenschelijkheid om adhaesse te betuigen aan de autobus en het laten branden van een lantaarn bij het watermachien en de Heer Roetman op de noodzakelijkheid de lan» taarnen op den Molendijk te laten branden zoolang die opgebroken ligt en den Heer Le Comte vestig de aandacht op een hoop vuil op de kaai. Dan geheime vergadering. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 21855 H.L. aardappe len, 620 H.L. uien en 250 H.L. peen. L.l. Maandagavond ontstond op de Kaai alhier een woordenwisseling tusschen eenige per sonen, die min of meer onder den invloed ver keerden van sterken drank. J. H. liep hierbij een slag in zijn aangezicht op, waardoor zijn gezicht bloedend werd verwond. Eenige personen brach ten hem toen naar huis. De los-werkman A. H. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zooda nig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. De ontboden geneesheer constateerde o.a. een ernstige herschenschudding. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling dezer gemeente stonden 1.1. Maandag 8 werk zoekenden ingeschreven. Aan het Korteweegje nabij Dirksland onder deze gemeente reed de vrachtauto van den gros sier A. T. uit Middelharnis met zulk een vaart tegen' een boerenwagen bespannen met paarden, dat de wagen met paarden in een sloot terecht kwamen. Behoudens materieele schade aan wa gen en auto liep dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. L.l. Maandag vergaderde in de Bijzondere lagere school alhier de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Na afwikkeling van de huishoudelijke werkzaamheden, waaronder het stemmen van candidaten voor de groslijst voor candidates der Prov. Staten, hield de voorzitter, de heer J. H. Dijkers, een duidelijke memorisatie over het plaatselijke belastingstelsel in verband met de nieuwe finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. MIDDELHARNIS. Alhier zijn ingevoerd uit onbesmette deel des lands 130 koeien, 24 gras- kalveren en 176 biggen. De slager A. v. d. M. had het ongeluk zijn hand te verwonden. Bij geneeskundig onderzoek bleek bloedvergiftiging aanwezig te zijn. De afgeloopen week zijn alhier aan de Kaai aangebracht 'en verzonden 1500 H.L. aard appelen en 400 balen koepen. DEN BOMMEL. De raad dezer gemeente is ter openbare Vergadering bijeengeroepen op Donderdag 13 November a.s., des nam. 6.30 u. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling gemeentebegroo- ting en begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1931. 4. Vaststelling legesverordening. 5. Vaststelling verordening regelende de werk zaamheden van de ambtenaren van den burger lijken stand in deze gemeente. 6. Wijziging ge- meentebegrooting voor 1930. Vervoerd: 1700 H.L. aardappelen; 1000 H.L. uien en 200 H.L. koepeen. A. D. had gisteravond het ongeluk al spelende zijn arm te breken. Den landbouwer M. M. is door Zijne Excellentie den Minister van Staat, Commissaris der Koningin vergunning verleend tot het in voeren van 14 stuks mager vee. Gedurende de vorige maand zijn uit deze gemeente 6 personen vertrokken en zijn 12 per sonen in deze gemeente komen wonen. OOLT GEN SPL AAT. Deze week zijn ver scheept 122565 K.G. aardappelen 174942 K.G. uien, 24030 K.G. poters en 32420 'K.G. koepeen. Door Joh. Beijer Cz. zijn van Joh. Kor- te weg Lz, ondershands twee nieuwe woonhuizen gekocht, staande aan de Prins Hendrikstraat. OUDE TONGE. Alhier is op het oogenblik vraag naar uien voor 1.50 en 0.60; aard appelen 2.80 tot 3 en koepeen 0.40. De sorteering van ui'en' van de leden van de uiensorteering O. T. e. o. is reeds in vollen gang. Het werktuig werkt bevredigend. Bleek in den beginne, dat van de zijde der koopers nog al eenige stagnatie in het afnemen der uien voorkwam, thans is dat geheel opgeheven, daar zij geregeld vlug van de hand gaan. NIEUWE TONGE. Alhier worden pogingen aangewend tot het oprichten van een naaikrans onder leiding van Mevr. Dekker en Zr. B. Landheer. -Deze week werden van hier vervoerd 3000 balen uien, 200 balen peen en 1000 H.L. aardappelen'. De niet gecontracteerde suikerbieten wor den alhier voor den zeer lagen prijs van 5.50 per 1000 K.G. verkocht. Door het uitglijden kwam de auto van den heer H. uit Middelharnis in een sloot terecht. Met de kraanwagen van den heer Witvliet werd hij op het droge gebracht. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk af. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. MELISSANT. Naar men verneemt is van een hier werkzame electricien een rijwiel ont vreemd. Vorige week is den heer v. I. met zijn auto onder deze gemeente in de sloot gereden. De inzittenden' brachten het er met den schrik en een nat pak af. HERRINGEN. Door den gemeenteveldwach ter werd Zondagmorgen een fiets onbeheerd op de Kaai alhier aangetroffen. De beide banden had men leeg laten loopen. Vermoedelijk door baldadigen geschiedt. Het rijwiel is opgeborgen. Maandagmorgen reed de automobilist W. uit Dirksland bij het passeeren van een andere auto in een langs den weg staande heg bij de boerderij- van dhr. v. d. Velde. Met vereende krachten werd de auto weer op den beganen grond gebracht Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Voor de uien wordt hier momenteel 1.50 per- H.L. geboden en voor de drielingen 0.30 per H.L. Handel matig. GOEDEREEDE. In de maand October zijn 52 aanvragen ingekomen voor huisslachting. Loop der - bevolking over October 1930. Ingekomen 8, vertrokken 6 personen. Vorige week stond er één als werkloos bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven. Als volkstellers voor deze gemeente zijn aangesteld de heeren G. Tanis en A. Neele. Vervoerd: 800 balen uien en 150 H.L. igjfo, eigenheimers. Vorige week vingen de garnalenvisschers van 20 tot 30 kilo per dag. Vier Noordzeevisschers maakten j.l. week schade van 25 tot 100 aan hunne netten. OUDDORP. Ook de vorige week was de garnalenvangst gering; slechts 10 tot 20 kilo per dag, waarop gevischt kon worden, en per vaar tuig. Zondagavond is de oudste ingezetene dezer gemeente, Wed. B. van Splunder, uit den Oost- dijk, overleden. Zij was geboren in Februari 1839 en bereikte dus den leeftijd van bijna 92 jaar. MIDDELHARNIS. De oogstcollecte heeft Zondag in de Geref. Kerk alhier opgebracht ruim 384.—-. OOLTGENSPLAAT. De catechisaties dn de Geref. Kerk zullen g .houden worden als volgt: Maandag van 67 uur meisjes beneden 16 jaar, van 78 uur meisjes boven 16 jaar. Dinsdag van 67 uur jongens beneden 16 jaar, van —8 uur jongens boven 16 jaar. NIEUWE TONGE. A.s. Donderdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier dankstond voor het gewas worden gehouden. HERRINGEN. De kerkelijke ontvanger der Ned. Herv. Kerk zal zitting houden tot het ont vangen' van zitplaatsengelden, erfpachten en tuin- huren op Zaterdag 15 November van 6 uur tot half acht in de consistoriekamer. Bij de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk bestaan plannen om de kerk electrisch te doen verwarmen. Verschillende voorbereidingen zijn reeds getroffen. OUDDORP. Intrede Ds. Foppema. Het was Zondag een feestdag voor de Doops gezinde gemeente te dezer plaatse. Aan de lang durige vacature kwam een einde door de komst van Ds. R. Foppema uit Almelo, die, na 's mor gens bevestigd te zijn door Ds. O. T. Hylkema uit Almelo, 's namiddags zijn intrede deed. De bevestiger las voor 1 Kor. 3 en nam als tekst vers 11; sprak naar aanleiding daarvan over het beginsel van de Doopsgez. Broeder schap. Hij wekte de gemeente op, den nieuwen leeraar vertrouwen te schenken en sprak deze op hartelijke wijze toe. Gezongen werd Gez. 4 1 en 7, Ps. 68 10, Gez. 91 1 en 3 en Ps. 133 1 en 3. De nieuwe voorganger las voor Rom. 12 1 tot 12 en sprak, naar aanleiding van Rom. 1 vs. 11 en 12, over het gemeenschappelijk geloof en over zijn taak om het geloof i n Jezus en van Jezus te versterken in de harten. Op har telijke wijze sprak Ds. F. den kerkeraad toe, dank zeggende voor de vriendelijke ontvangst en de zorg hulde aan die als cons gedaan. Op verzot gemeente Gezongen Gez. 69 In beide bezet. De cople plaatst zijn, verantwoorc Mijnl Anderma je in Uw ve der geaboni Christelijke genaamde als feuilleto lings- en jo Van hart hun zoogen: uit hun huis eiland de plaats zuller op politiek, Doch ik lijk beantwc dat door m e'enzijdige dat het, ine twijfelachtig helpen en waarvan de fiteeren, da: komt er ee loonen der drukken. Ni het groot dit op den hiervoor is een groep w Friesland, nen overal peil zijn ge drijfstoestar a 17 te heden van i arbeiders w kenen een en tegelijk volksleven, kooper lev Er is wel consumptie] groothandel ten nog vo den enorms ten nog we De econc geeft dus zijn loon. beider is nc éen van he lerklooshe: weken Is heel laag te geven v; Immers zij „losvaste" eerste groe van pl.m. en Frieslan en in Zeel: pl.m. 500 Van de lager al zij vaste halen arbeid. Van de i willen zij nog wekeli; naast de a gaan dat u den arbeid Er zijn geschreven landarbeid: ger was he; luie menscl j^heel kort, i: Van har1 ingesteld o in deze cris de Akerbes betering er Maar da 'k Houd is, dat de seeren, vee worsteling de ziel var 1 d f It e n, maken h ni g e e n ganisatie uitbouw Doch de o\ Neen, org: beste. Het gaai de toekom Het besef noeg en v< sociale lev Heereri V worden er noodig, da niseeren o veler harte niet te mo maar de kooper. De gen over loos zeg aannemen, eele overtr den raad t e 1 ij k e n trouw op, is vrij en 1 U Mijnt verleende Middelharn DE NO „De St: De nooc nijpend, d verzuimd dat velen dergang ge In het voor den Keline worden a brengen. In dit van winste haar abatts 1:

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2