i Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. IES I IN HOC SIGNO VINCES eniging No. 3691 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 45ste JAARGANG in en lendenen f Kloosterb alsem Fa. W. BOEKHOVEN «ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aaa de Uitgevers ït, hpius, Brieven uit Amerika. Ingezonden Stukken. „Geen goud J zoo goed' Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschgnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f l.~ b| vooruitbetaling, BUITENLAND b$ vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan. Advertentifin worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 456 f'S 3LENHANDEL Middeiharnis. DORSSER, harnis. pe- en Hollandsche rits. .JES THEE. p, Grossier. TeL 50. HEEMST, erenkleeding. TeL 74. 3SER, rswaren, 'estdijk TeL 72. 5EWEIJ Wzn. Drukwerken, a ties in alle bladen. Middeiharnis. Grossierderij ÏRBRUGGE, Westdijk. Dealer. Tel. 73. iLHOUWER, sterij. /estdijk TeL 11. kELEN EN KROOS. Vingerling. Limonadesiropen, ide prijzen. ,FF 6 ZOON, [bamis. DORSSER, .harnis. rhee en Koffie. erswaren. Tel. 5. LFF ZOON, Iharnis. Prima Mijen. VIAGAZIJN -ZAAIJER. Westdijk. "«F-' MALAISE IN DEN LANDBOUW. De landbouw krijgt geen klein aandeel in de economische malaise. Streken als de Zuid-Hollandsche 'en Zeeuw sehe eilanden weten er van mee te praten. Voor velen wordt het moeilijk, zoo niet on mogelijk om aan hun verplichtingen te voldoen. Het spreekt vanzelf, dat de regeering ten aanzien van een zoo groote tak van Hollandsch bestaan niet werkeloos kan blijven. Vorige week werd in de Tweede Kamer de nieuwe regeling der pachtwet besproken. De rechter is thans bevoegd geworden bij continuatie van de pacht den huurprijs te ver lagen, als daartoe aanleiding bestaat. Zonder die bevoegdheid zou trouwens het continuatierecht voor den pachter geen beteekenis gehad hebben. De vraag was continuatie of schadeloosstel ling bij opzegging van de pacht. De Antirev. konden zich met het eerste niet Jfcereenigen, maar de Soc.-Dem. en de R.-Kath. gingen hier in coalitie en de continuatie kwam in de wet. De prijszetting werd tevens aan genomen. Het eigendom wordt op die manier wel wat al te erg aangerand en het is te voorzien, dat de Antirev. bij de eindstemming om deze reden tegen zullen stemmen. Men begeeft zich hier op gevaarlijk terrein. Intusschen: er zal iets gedaan moeten worden tegen den klimmenden nood in den landbouw. Deze week zal op Flakkee een groote protest vergadering gehouden worden, georganiseerd door de Ho'll. Maatij. van Landbouw. Een ad vertentie in ons blad geeft hier nadere inlichtin gen over. Het maal- en menggebod is voor den land bouw van groote beteekenis. Een onzer dagbladen stelde er dezer dagen enkele vragen over tot Mr. van Haastert. We nemen er het volgende uit over Er is gezegd, dat dit maal- en menggebod voornamelijk de rijke kleiboeren zal helpen, maar dat de kleine boer er geen voordeel van heeft, merkten we op. Ten eerste moet ik zeggen aldus mr. van Haastert dat de kleiboeren ook menschen zijn en ten tweede, dat die algemeene rijk dom, dien men bij deze categorie aanwezig acht, een legende is. Juist de kleiboeren zitten op het oogenblik het diepst in den put en hun vermo gen, voor zoover ze dit (onbezwaard) hebben, holt achteruit. Inderdaad zal deze maatregel vooral den akkerbouw op de klei ten goede komen, maar men moet niet vergeten, dat de land- en tuinbouw een sterk samenhangend onverbrekelijk geheel vormt. Crisis in een on derdeel breidt zich betrekkelijk snel als een olievlek uit over het geheele bedrijf. Slaagt men er niet in den akkerbouw weer loonend te maken, dan gaan de akkerbouwers hun land groen maken en zich op veeteelt toeleggfen of ze gaan over tot tuinbouw en dan komt immers ook al spoedig in de veehouderij de klad en de tuinbouw is vrijwel nu al topzwaar. Ver sterking van een verzwakt onderdeel komt dus den geheelen land- en tuinbouw ten goede. Zóó moet men de kwestie bezien. U hebt ook wel gelezen, dat tegenstanders van het maal- en menggebod andere middelen aan de hand hebben gedaan, zooals de heffing van een accijns op meel, waarvan de opbr'engst zou worden uitgekeerd aan de tarwe-producen- ten, een teeltpremie voor de tarwebouwers en zoo meer. Wat denkt u daarvan Ik denk er dit van: wil men de tarwe- producenten helpen, dan moet men hun een loonenden afzet van hun product verzekeren j' ,s a55een m°gelijk door de vraag naar mlandsche tarwe te vergroot'en. Een teeltpremie ook een uitkeering uit de opbrengst van een arwe-accijns, komt daar ten slotte op neer gee t geen zekerheid van een loonende productie, JSTfL de vraag naar inlandsche tarwe gelijk ij maal- en menggebod vergroot juist wel de vraag en omdat de vraag vergroot wordt, zal de prijs stijgen en de tarwe-producent dus meer dan thans ontvangen. En daar gaat het toch maar om. Daarenboven kan het maal- en menggebod ook e'en eventueele uitbreiding van den tarwebouw opvangen, wanneer de Regeering maar zorgt, dat er een minimum- en een maximum-percentage in de regeling wordt op genomen. Breidt de tarwecultuur zich dus het volgend jaar ten gunste der prijsverbetering eenigszins uit, dan kan de Regeering het percen tage inlandsch graan, dat moet vermalen resp. vermengd worden, ook eenigszins vergrooten. taa iHS ik goed begrijp, is de toestand nu at de Nederlandsche tarwebouwers geen den telien kan te9en den 4513115 geIcJen- moet hem^! tpri's- maal- en menggebod dien wereU^"?6" een pri5s' uit9aande boven l 3 pri's- Verschilt de prijs der Ak vee' van den wereldmarktprijs Z wLl rV« ciifers wilt hebben, kunt kunnen t ,zouci|: dan bijv. naast elkander taroe rvn rfV foteerin9en van inlandsche tarwe op de Groninger beurs en de Rotter- damsche noteering van Hard Winter No. 2 (loco Rotterdam). Dan krijgt u het volgende: 1925 1926 1927 1928 1929 Groningen 13.53 14.09 13.25 11.57 10.66 Rotterdam 17.20 15.90 14.74 13.47^ 12.25 De jongste,-noteering is Groningen (21 Oct.) voor witte tarwe 6.25—7.25 'en voor roode tarwe 6.006.25 en Rotterdam (20 October) 7.25. Zooals u ziet is er een nog al aanmer kelijk verschil. Overigens moet ik u doen op merken, dat het verschil in prijs op zich zelf betrekkelijk weinig zegt. Het gaat maar over de vraag of een bepaalde prijs voldoende is om de cultuur loonend te maken. Het is best mo gelijk, dat een bepaalde prijs in een bepaald land voldoende is, terwijl diezelfde prijs bijv. in Nederland niet voldoende is, omdat de grondprijzen, de arbeidsloonen, de lasten enz. er zwaarder drukken op den land- en tuinbouw. Als daar nog bij komt, dat dumpingspraktijken als bijv. die van Rusland den prijs zwaar naar beneden duwen, dan begrijpt u, dat het on mogelijk is voor onze tarwebouwers om het hoofd boven water te houden. Wat er gebeuren zal, als de 22 schepen' met Russische tarwe, die stoomende zijn, zooals men zegt, naar Rotter dam, omdat België en Frankrijk dit graan wei geren te ontvangen, hier werkelijk toegelaten worden, durf ik niet te zeggen. Het is mij onbegrijpelijk hoe onze Regeering dit alles maar toelaat, terwijl toch daarenboven wel vast staat, dat dit graan van de arme Russische boeren is afgedwongen en dat de Russische bevolking maar een poover beetje broodgraan op brood kaarten ontvangt. Ik zeg ronduit't is een schande Zooals men gelezen zal hebben heeft Bel gië een paar dagen later het Russische graan weer wel geaccepteerd. (Red.) Beste Vriend Dr. John. T. Dorrance, gewezen president van de Campbell „Soep" Compagnie, is in New Yersey te Mount Molly overleden. Toen zijn testament, een document van 35 bladzijden, ge opend en gelezen wordt, bleek, dat hij 150 mil- lioen dollar nagelaten heeft. Zijn elfjarig zoontje, die zijn naam draagt, is een inkomen gegaran deerd van 20.000 per maand. Het overige moet onder de weduwe en andere kinderen ver deeld worden. Ook is er een som ter zijde gezet voor zijn beide zusters, die van de interest een onbezorgden ouden dag hebben. Ik dacht, toen ik dit las, wie zou nu kunnen denken, dat er zoo veel in „soep" zit. Hij was zijn carrière begonnen als doctor in de medi- zenie. maar blijkbaar heeft hij beter kans ge zien de millioenen van gezonden los te krijgen dan van zieken. Het is een teeken des tijds, dat de moeders zich bedienen van eten uit de bussen. Toen ik onlangs een kerk inliep, die zeven dagen in de week open is, had de prediker den tekst: „Benaarstigt U om uwe roeping en ver kiezing vast te maken". Hij wees op de gemak zucht van onzen tijd. Als een paar het huwelijk ingaat, zeide de spreker, dan geef ze je een blik opener, iets wat meer dan eenig ander ding gebruikt wordt. Hij bedoelde: onze jonge vrouw tjes koken zelf niet meer. Dat is te veel moeite. Zij laten de fabriek dit voor hen doen. Hij bracht dit over op godsdienstig gebied. Zelf studeeren is te veel moeite. Men gaat nog wel ter kerk, maar het moet alles zeer begrijpelijk klaargemaakt worden, zóó dat men het zonder moeite kan volgen. En dit, aldus de spreker, werkt de schromelijke oppervlakkigheid in de hand. Er is geen smaak meer. Men slikt alles wat door een expert op zoo'n fabriek voor goed en lekker aangekondigd wordt. Hij wees verder op de vermaning uit de H. Schrift: beproeft de geesten of ze uit God zijn. En om te proeven moet men zelf smaak hebben. Voorwaar, wel e'en pakkend beeld van onzen tijd. Echt Ameri- kaansch. Dr. Dorrance, die de behoefte van den tijd, waarin hij leefde, doorzag, is daardoor als multi- milionair gestorven. En zijn erfgenamen hebben daardoor meer ontvangen dan zij gebruiken kun nen. Zijn elfjarig zoontje 20.000 dollar in de maand zoo lang hij leeft. Misschien is de doctor wel zoo in de „soep" opgegaan, dat hij geen tijd had om zijn kinderen iets anders te geven. Als dit zoo is, dan zijn ook die kinderen met al hun vermogen nog diep ongelukkig, 't Leven, óók voor een kind, is meer dan geld. Een mensch is geen dier, dat met een bak met eten' en goede bedding tevreden is. Aandachtig heb ik twee van mijn kleinkinde ren gadegeslagen. Zij hadden van een tante een prachtig stuk speelgoed gekregen. Als ze het opwonden, ging alles automatisch. Ik geloof, dat die tante hier wel 25.00 voor betaald heeft. Ik was een schuur aan 't bouwen. Een van de twee vond een oude hamer en de tweede wat stukjes hout en draadnagels. Den geheelen dag waren zij druk om te doen wat „grandpa" (grootvader) deed, n.l. een „schuurtje bouwen". Hun duur stuk speelgoed keken zij niet aan. Het had voor hun niet de minste waarde. Komt hier het „echt menschelijke" niet uit Wij zijn ge schapen om iets te produceeren. Dat heeft Gód in den mensch gelegd. Daarin ligt zijn leven. Daarin leeft hij. Zelfs onder den vloek, „in het zweet uws aanschijns", is er bekoring in den arbeid. Ook las ik van een ander doctor, namelijk Hjalmar Schacht, den beroemden Duitscher, die na den oorlog de Duitsche mark weer stabiel wist te maken. Hij is hier om lezingen te houden. Ik denk: over de mogelijkheid voor Duitschland om zijn contract na te komen. Het zal tenminste volgëns aankondiging gaan over economische kwesties. Hij heeft zijn 20-jarigen zoon mee gebracht, om een positie voor hem te krijgen in de echt Amerikaansche stad Chicago. Ik geloof, dat door zijn optreden de opinie tegen Duitsch land bij ons volk wel anders zal worden. Het is al veel veranderd, maar lezingen van zulk een Duitscher helpen dit zeker bevorderen. Wat mijn verbazing wekte, was het bericht, dat een Hollandsche Barones in Amerika is om voor ons te zingen. Flora van Westen is haar naam. Volgens haar berichtgever spreekt en zingt zij in vijf talen. Deze Hollandsche dame heeft de wereld rondgereisd, en heeft nu Chicago voor haar tijdelijk verblijf gekozen. Zij heeft een tourné gemaakt door Ned. Indië, Britsch- Indië, Indo China, Japan. Zelfs heeft zij de onderscheiding: de eenige Hollandsche zangeres te zijn, die in Honolulu gezongen heeft. Vroeger behoorde zij tot de Koninklijke Opera te Brussel. Zij heeft voor het Keizerlijk hof in Duitschland gezongen, enz. Maar wat mij nu verbaasde was, dat zij in een Hollandsche nederzetting bij Chi cago gevraagd heeft in een Ref. Kerk te mogen zingen voor de Hollanders. Dit is haar toegestaan. In een onzer Chr. weekbladen ziet men haar advertentie en aanbeveling van een predikant voor haar schoone zangkunst. Ik ben ook een liefhebber van zingen, maar niet in de eerste plaats om de zangkunst. Ons zingen moet Gode gewijd zijn. Een ouderwetschen psalm ter eere Gods is voor een Christen veel bekoorlijker dan de kunst van operamuziek. Een dame, die met voldoening in een opera zingt, kan dit niet in een Ref. kerk doen. Ook in het zingen zijn maar twee wegen: het één is tot verheerlijking Gods, en het ander de verheerlijking van den mensch. Onze kerkdeuren moesten voor zulk een Barones, al komt zij uit Nederland, niet open staan. Ik denk ook niet, dat zij in de Chr. Geref. Kerk dit gedaan had kunnen krijgen. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. SALARISSEN GEMEENTE-AMBTENAREN MIDDELHARNIS. Mijnheer de Redacteur De Gemeenteraad van Middeiharnis heeft in hare vergadering van Vrijdag 24 October 1930 besloten tot verlaging van de tractementen met 5 voor de gemeente-ambtenaren met een trac- tement van 1400 en daarboven, door deze ambtenaren 5 Weduwen- en Weezenpen- sioen te laten betalen. De berekening van de winst voor de gemeente is foutief voorgesteld en is veel minder als het Raadslid Koote doet voorkomen. Voor het Wed. 'en Weezenpensioen behoeft niet over het volle salaris betaald te worden, maar slechts tot een zeker maximum. Wanneer men voorstellen doet, Iaat men dan met juiste gegevens voor den dag komen, opdat het publiek niet een verkeerde voorstelling krijgt. Het is een salarisvermindering. Destijds zijn de salarissen zoo vastgesteld, dat dit zuiver zou worden genoten. Dit was het voordeel voor de gemeente, want dan behoefde de gemeente geen pensioenpremie te betalen van de door- de ambtenaren te betalen pensioenpremie. B.v., bij een tractement van 1000 moet aan pensioen premie betaald worden 8J^ of 85.Liet men den ambtenaar het pensioen betalen, dan moest het tractement op 1085.worden vast gesteld, van welk bedrag de gemeente pensioens premie moest betalen. Betaalde de gemeente het pensioen 'en stelde men het tractement op 1000 vast, wat -dus in de praktijk voor den ambtenaar eender bleef, dan betaalde de gemeente slechts een pensioenpremie over 1000. Ook in deze heeft dus de begrootingscommissie gefaald. Het is dus wel degelijk een vermindering van tractement. Men verdedigde deze salarisvermindering let wel, met een bezwaard hart met te zeggen, dat de ambtenaren crisiswinst maken. Waar deze winst vandaan moet komen is mij een raadsel. Is het brood, dat in verhouding tot de tarwe en meelprijzen op de halve waarde zou moeten staan het spek, dat in verhouding tot de huidige marktprijzen 1/s lager in prijs kon zijn, zijn de kruidenierswaren en andere levensmiddelen, als mede de huishuren zooveel goedkooper geworden dat men van een winst kan spreken Immers neen. Alles wordt kunstmatig hoog in prijs ge houden. Mogelijk, dat de kleeding wat goed-kooper is geworden, maar dit legt bij een ambtenaar zoo weinig gewicht in de schaal, dat daarop geen winst te maken is, waaruit de 5 salaris verlaging kan worden bestreden. De verlaging wordt genomen van de tracte menten boven 1400.—. De regeling komt dan hierop neer, dat de Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, Ambtenaar en Bode ter Secretarie, 2 Politie-agenten en Concierge van de Open bare Scholen het kind van de rekening worden. Waarom dat Is dat vrindjesbevoorrechting of stemmenkooperij voor de a.s. gemeenteraads verkiezing Wanneer er sprake is van het maken van crisiswinst, dan wordt dat toch even goed gedaan door een ambtenaar met een tracte ment van 1390.-als e'en ambtenaar met 1400.—. De onbillijkheid van het besluit springt hier wel zeer duidelijk in het oog. Wanneer de financieele toestand van de ge meente werkelijk zoo is (de rekening over 1929 wijst een winst aan van 19000.— of de malaise in den landbouw of de crisis maakt het noodzakelijk, dat er bezuinigd moet worden of met beleid geregeerd, laat men dan dadelijk het mes er diep insteken en laat men dan van meet af beginnen en allereerst nagaan wat er op de begrooting kan worden bezuingd, wat er in de gemeente onnut besteed wordt en alle uitgaven die niet direct noodig zijn schrappen. De Ge meenteraad heeft dit nagelaten. Op de begroo ting, die voor 1931 een uitgaaf van 219.000.— aangeeft, 10.000.— hooger is dan in 1930 dit is zeker ook bezuiniging is door niemand eenige critiek geoefend. Niet eene post is aan gevallen of zelfs maar besproken. Alleen de JMijf daarmee toch Biet loopen. bikker'» Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. verlaging met 5 tractement voor een klein gedeelte van de gemeente-ambtenaren zal de ge meente voor ondergang redden en de boeren door de crisis heen helpen. Het bezwaarde gemoed en de slapeloozé nach ten van de begrootingscommissie over het wel zijn van de ambtenaren heeft deze commissie zeker zoo overstuur gemaakt, dat de overige posten van de begrooting .van geen belang meer waren. Wanneer men op de begrooting heeft bezui nigd wat bezuinigd kan worden en alle onnutte uitgaven heeft geschrapt en men dan nog de begrooting niet sluitend kan krijgen, dan gaat men bezuinigen op de tractementen niet op een klein deel maar op alle tractementen, maar om te laten zien, dat men wat voelt voor de gemeenschap, dan gaat men allereerst af schaffen de presentiegelden, die men zelf in den zak steekt, afschaffen het rooken van dure si garen, het drinken van thee, bier en wijn ten koste van de geme'enschap. Hierdoor bewijst men dat men niet eenzijdig wil bezuinigen, dat men den ernst der tijden voelt en dat men wat over heeft voor de gemeenschap en dat men het lid maatschap van den Raad 'en' van eventueele andere commissiën niet heeft aanvaard terwille van de presentiegelden, maar uit liefde tot de zaak. Men doe niet zooals Raadslid De Lint, die in dezelfde vergadering, waarin de tracte menten van de ambtenaren worden verlaagd, met klem opkomt tegen afschaffing van het presen tiegeld, dat hij zelf als Regent van het Weeshuis verdient. Is dit niet inconsekwent en geeft dat geen blijk, dat men de betrekkingen, die men bekleed ook of in hoofdzaak beleedt terwille van het finantieel voordeel, dat er in zit Waar de Raad de bezuiniging toepast op een klein deel der hoogere ambtenarën. zich niet heeft vergewist of op de posten van de be grooting niet bezuinigd kan worden, zelfs nog nieuwe posten van presentiegeld toestaat, zoo lijkt mij deze geschiedenis weer niets anders dan een gelegenheid aangrijpen den ambtenaar een trap te geven. Dit is trouwens altijd het geval en wel inzonderheid bij den Gemeenteraad van Middeiharnis. In den oorlogstijd, toen ieder een behalve de ambtenaar geld als water verdiende, toen er gesmeten werd met het geld en het geld geen waarde had, heeft men ook de ambtenaren vergeten en toen eindelijk is men, niet zonder heftig protest en gescheld op de ambtenaren men "ging zelfs zoo ver, dat men met den ambtenaren het Haringvliet wilde dem pen moeten zwichten voor den eisch van hoogerhand en heeft men de tractementen moe ten brengen op het peil van den levensstandaard. Men zal toch wel kunnen begrijpen, dat met al het gesol, dat de gemeenteraad met de tracte menten van de ambtenaren doet, de waardeering die de gemeenteraad voor de ambtenaren heeft, niet van die ambtenaren te verwachten is, dat zij uit eigen beweging het weduwen- en weezen pensioen uit eigen zak zullen gaan betalen. Neen, in dat geval nooit. Maar we! zullen de ambte naren dat doen, wanneer er op de begrooting bezuinigd is datgene wat bezuinigd kan worden en wanneer ook de gemeenteraadsleden in alles wat zij doen bezuinigen en zij ook hun presentie gelden enz. ten dienste van de gemeenschap aan de gemeente zullen laten. Dan is er van een eenzijdige bezuiniging geen sprake meer en dan zullen de ambtenaren met liefde hun penninkske offeren tot steun aan de gemeente en tot heil van de gemeenschap. Nu is er aan de ambtenaren van Middeiharnis een groot onrecht gedaan en een grove onbil lijkheid begaan op grond, dat de verlaging van tractement wordt gebaseerd op de goedkoopere levensomstandigheden,' die op het oogenblik nog niet van dien aard zijn, dat een verlaging van tractement gerechtvaardigd is. omdat er maar een klein deel door getroffen wordt de eene ambtenaar wordt dus boven den anderen be voorrecht en ten slotte, dat men thans op de ambtenaren wenscht te verhalen wat men in de goede jaren zelf nagelaten heeft te doen. Had men in den oorlogstijd en ook nog daar na er aan gedacht, dat na vloed eb komt, dan zouden de meesten niet in die benarde positie gekomen zijn, waarin zij nu zitten. Met dank voor de opname, teeken ik, Hoogachtend, Uw abonné. „IN SLECHTE TIJDEN", Bram, een kromme kneuterboer, Heeft (door 't harde werken) Op z'n rug een bult of knoer, Krom vereelde vlerken. Bram, de oude kneuterboer, Was al jong gaan trouwen. Maakte nooit geen centen poer, Ging z' in 't laadje slouwen. Bram, de kromme kneuterboer, Was dus jong gaan sparen, Bram, die in z'n jeugd al zwoer Akkers te vergaren. Bram z'n potje groeide door, Bram bracht f 1800 Beneficie op 't kantoor, Bram keek zelf verwonderd. Brampje zag zichzelf nu boer, Land 't was Bram z'n streven 't Was voor Bram dan ook geen toer, Om van 't land te leven. Bram teeld' uien, uit den treuren. Bram teeld' pentjes rood en fijn, Bram had werk om geld te beuren. Bram droomde millionair te zijn, Brampie denkt't is óók géén wonder, Dat ik nu in de duiten roer, Nóóit nam ik toch iets bizonder Waar mijn buidel kwaad bij voer. Ik heb gezwoegd bij zonnewarmte, Neus en ooren schier verbrand, Ik heb gerild tot in 't gedarmte Als de storm joeg over 't land. Ik kan daarom gerust nu hopen Op een goeien ouwen dag, Het zal al vreemd nu moeten loopen, Als ik niet rentenieren mag. Arme Bram deez' slechte jaren Slokken heel je spaarpot op, Heel je leven zwoegèn', sparen, Nu ellende aan je kop. Vele vruchten... maar! géén waarde, Kromden Brampjes rug nog meer, Bram z'n hoofd neigt sterk ter aarde, Bram zit bij de pakken neer. Ik heb, zucht Bram, in goeie tijen Altijd trouw de pacht betaald, Ik hoef mezelf nu niet te vleien, Al m'n plannen zijn gefaald. Ik ben nu arm, m'n kracht gebroken, Moppert Bram, 't is nu te laat. Ik dacht haast een sigaar te rooken, Maar het wordt wéér surrogaat. Zoo is 't leven vaak (begrijp je), Vol ellende, vol van kwaad, Evenals in Bram z'n pijpje, Is het leven surrogaat. Dirksland. M. DE R. Plaatsing van dit stuk zegt niet, dat we met de strekking er van accoord gaan. De toon klinkt ons daarvoor al te materia listisch. Het leven is géén „surrogaat", maar ernstige werkelijkheid, voorbereiding voor de eeuwigheid, en tot die voorbereiding kunnen dure tijd en zelfs hongersnood noodzakelijk zijn. Wellicht brengen die ons eer op onze plaats dan aard- sche voorspoed. Want geestelijken zegen hebben de weelderige na-oorlogsjaren onze plattelands bevolking niet gebracht. En zullen dagen van tegenspoed ons wél Zé gen brengen, dan zal niet deze materialistische toon waaruit ontevredenheid spreekt, maar het geloof van den catechismus weer levend moeten worden, dat we alzoo in Gods Voorzienigheid vertrouwen, dat we gelooven: „dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, rijkdom en armoede en alle dingen, niet bij geval, maar van Zijne Vaderlijke hand ons toekomen." RED. SOMMELSDIJK. Door den nachtwaker K. Zaaijer alhier is tegen 1 Januari a.s. als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. Alsdan zal Zaaijer deze functie 24 jaren hebben vervuld, terwijl deze betrekking door zijne familie onge veer 125 jaren is vervuld geweest.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 1