aiviidiimm.: Uit Rotterdam Kerk en School. Gemengd Nieuws bevonden zich onder de wegens bedelarij gear resteerden niet minder dan 143 priesters. Het Ukrainische dagblad „Dilo" bevat enkele berichten uit Moskou en Leningrad, waarin ge meld wordt, dat de Russische priesters, terwijl de honger uit hun oogen spreekt, aan de deuren hunner gesloten kerken staan en met uitgestrekte hand aan de voorbijgangers om een aalmoes vragen „Christenmensch, ter liefde Gods, een aalmqes als 't u blieft In de stad Kieff heeft een bond van godloo chenaars een grooten anti-godsdienstigen op- toch georganiseerd, waarin de communisten va nen, vlaggen en doeken met godslasterlijke op schriften meedroegen. Na afloop werd in de vroegere St. Wladimir- kathedraal een feestpartij georganiseerd, die met een gemaskerd bal besloten werd. In het priesterkoor der kathedraal was een theater opgeslagen, waarop een tooneelstuk werd opgevoerd, dat een' walgelijke bespotting van den godsdienst was. SPOORWEGONGELUK BIJ PERIGUEUX IN FRANKRIJK. De sneltrein Genèv'eBordeaux is Woensdag bij het station Périgueux ontspoord, waarschijn lijk door verkeerden wisselstand-. Volgens de eerste berichten zijn er twee wagens in elkaar geschoven, tengevolge waarvan tien reizigers gedood en ongeveer 30 gewond zijn. Voorloopig 8 dooden en 30 gewonden. Een N. T. A. bericht uit Parijs meldt, dat het ongeluk ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Périgueux heeft plaats gehad. In dit bericht wordt gesproken van 4 dooden, n.l. de beide machinisten, een stoker en een vrouw. Vijf reizigers zouden gewond zijn, evenals de hoofd- conducteur. De trein vervoerde 210 Roemeen sche landverhuizers, van wie één licht gewond werd. De trein werd door twee locomotieven getrokken, die beide uit de rails liepen. Een nader bericht meldt Woensdagmiddag waren op de plaats van het ongeluk 8 lijken geborgen. Er moeten ongeveer 30 m'enschen vermist worden. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, maar men is van meening, dat er één of ander voorwerp op de rails gelegen heeft. Van andere zijde wordt beweerd, dat de spoorbaan door de vele regens verzakt was. Twintig minuten voor den verongelukten trein passeerde de sneltrein ParijsAken dezelfde plaats. Bij aankomst te Périgueux verklaarden de reizigers van dezen trein precies op de plaats van het ongeluk een hevigen stoot gevoeld te hebben. Ook een conducteur heeft een zelfde mededeeling aan den stationschef te Périgueux gedaan. Er was dadelijk een ambtenaar van den dienst van den weg uitgezonden', maar deze kwam te laat. De meeste wagens zijn in elkaar geschoven, zoodat het opruimingswerk met gróo- te moeilijkheden gepaard gaat. Nog meer slachtoffers. Volgens latere gegevens uit Bordeaux zouden reeds 15 dooden onder de overblijfselen van den verongelukten trein zijn weggehaald. Het aantal gewonden zou 30 a 40 bedragen. DE MIJNRAMP BIJ SAARBRüCKEN. De uitvaart der slachtoffers. Woensdagmorgen om 9 u. 15 is in de mijn- kapel te Maybach de rouwdienst voor de slacht offers van de mijnramp begonnen. De kleine ka pel .was geheel met zwart krip behangen, het altaar was met bloemen' versierd. De kapel was geheel gevuld. Vooraan zaten de nagelaten be trekkingen der slachtoffers, naast hen de ver tegenwoordigers van het rijk. De mis werd door den dorpsgeestelijke opgedragen. De bisschop van Trier, Bornewasser, hield de predikatie. Hij herinnerde o.a. aan het woord van den Heiligen Augustinus: er is geen lijden zoo groot, dat ons kan scheiden van de liefde van Jezus Christus. Treurmuziek en gezang verhoogden de indruk wekkendheid der plechtigheid. Om half elf begon in de groote zaal van het mijngebouw de eigenlijke rouwplechtigheid. Er waren 95 kisten in drie rijen' opgesteld; 20 ston den iets afgezonderd, daar de daarin gelegde lijken nog niet zijn herkend. De zaal is vol met rouwdragenden. Nadat een koor had gezongen hield bisschop Bornewasser een rede, waarna nog spraken de Fransche minister van arbeid, die een krans neerlegde, en Wilton, president van de regeeringscommissie, die toezegde, dat de regeeringscommissie alles zou doen om de na gelaten betrekkingen der slachtoffers over de maatschappelijke lasten heen te helpen. Hij hoop te, dat de gekwest'en spoedig zouden genezen en riep de dooden tenslotte een „Glückauf" toe. Vervolgens spraken een vertegenwoordiger van den Evangelischen Kerkeraad uit Berlijn en de genei aal-superintendant voor de Rijnprovincie Nadat minister van Guerard de lijkrede had gehouden, heeft nog een vertegenwoordiger van de Christelijke vakvereeniging van mijnwerkers het woord gevoerd. De lijkkisten naar de dorpjes vervoerd. Woensdagmiddag zijn de lijkkisten van de slachtoffers der mijnramp in het Saargebied naar hun plaatsen van bestemming overgebracht. Woensdag en Donderdag zouden de slachtoffers in de dorpjes hunner inwoning begraven wor den. De Fransche overheid had geen toestemming gegeven voor een plechtige algemeene uitvaart, maar de kisten stonden in een der directie gebouwen op baren en een der kameraden heeft uit aller naam een woord van afscheid en troost gesproken, waarin hij tevens aandrong op be tere beschermende maatregelen voor de veilig heid der mijnwerkers. EEN VRIJSPRAAK. Het hof van assiesen der Seine te Frankrijk heeft een vrouw vrijgesproken, die haar drie kinderen en haar man door gasvergiftiging van het leven heeft beroofd. Het was de bedoeling van de vrouw geweest ook aan het eig'en leven een eind te maken, maar toen de buren, door de sterke gaslucht gewaarschuwd, de deur van haar woning met geweld openden, vonden zij de vrouw, hoewel geheel bedwelmd, nog levend. De vorige week heeft het hof een moeder vrijgesproken, die haar twee kinderen door gas vergiftiging van het leven had beroofd en, even als de vrouw, van wie wij hierboven spraken, ook zichzelf het leven had willen benemen. De medewerker van de Figaro, die verslag geeft van de zaken, die te Parijs voor d'en rechter komen en deze daden van de rampspoe dige moeders monsterachtig vindt, zegt: Wat een wonderlijke, zelfzuchtige liefde van een moeder, die, omdat ze den moed om het leven te dragen niet kan of niet wil hebben, met zich in het graf de kleine wezens wil sleepen, die toch recht hebben op het bestaan, dat men hun heeft gegeven. De medewerker van de Figaro waar schuwt, dat men niet op een goeden dag ge dwongen mag worden boven den ingang van het hof van assiesen de woorden te schrijven, welke den titel vormen van een van De Quin- cey's essay's„moord beschouwd als een der schoone kunsten". EEN GEVECHT MET EEN STEENAREND Een jachtopziener van prins Paiffy in Slo wakije zag dezer dagen een reusachtigen steen arend met uitgebreide vleugels, gereed tot den strijd, op hem afvliegen. Daar er in een naburig boschje arbeiders werkten, durfde hij niet te schieten, doch vluchtte, achtervolgd door den vogel in de richting van dat boschje. Daar ge lukte het hem, met zijn mes een dikken tak af te snijden, waarmede hij den strijd tegen dén arend aanbond. Na twintig minuten gelukte het hem dezen door een slag op den kop te dooden MIDDELHARNIS. Bij verhuring van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk hebben deze in geheel opgebracht 3046.25. Donderdagavond half zeven hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. de- Blois van Dirksland. O OLTGENSPL A AT. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. Ph. J. Vreugdenhil van Gorinchem. Mej. A. C. Bakker van Rotterdam heeft de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school no. 2 alhier aangenomen. OLIDE TONGE. De heer N. H. Everaers, hoofd der openbare school alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan een der openbare scho len te Vlaardingen. NIEUWE TONGE. Tot tijdelijk onderwij zeres aan de O. L. school alhier is benoemd Mej. J. Siefers te Vierpolders. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondagmorgen 10 uur Zondagsschool wor den gehouden. De bazar ten bate van het orgel in de Ned. Herv. Kerk, zal gehouden worden op 27, 28 en 29 November a.s. GOEDEREEDE. De Unie-collecte langs de huizen heeft in deze gemeente 189.50 op gebracht. SPIJKENISSE. Ds. F. J. Pop te Uitwijk (N.-Br.) heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. LIJST 9 van de 52ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 8 28.497.81 Kloosterburen 133.50 Munnekezijl 140.80 St. Johannesga62.28 Metslawier 115.— Scharnegoutum en IJsbrechtum 76.65 Surhuizum 64.30 Beilen 197. Hollandsche Veld57.67 Klazienaveen 44. Ittersum 52.— Rijssen (Kerkcollecte) 96.76 Steenwijkerwold61.63 Vollenhove (Ambt) I92. Herwijnen61.20 Nijkerk (Gld.)707.49 Oldebroek 278.72 De Bilt116.94 Vinkevéen 68.33 Helder (Den)416.57 Alblasserdam 242.03 Zegwaart177.43 Haamstede (Geref. Kerk) 30.96 Koudekerke 't Zand54.14 Meliskerke 45. Oostburg 86.15 Totaal van 225 Locale comité's 31.976.36 De opbrengsten te Beilen, Ittersum en Den Helder vertoonen een prachtige toename. LIJST 10 van de 52ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 9 31.976.36 Boer (Ten)142.05 Groningen1.810.77 Grijpskerk (Gr.)130.80 Oldehove'343.15 Anjum 277.90 Blija91.30 Wolvega143.25 Zuid-laren129.86 Kollum 268.20 Genemuiden (Geref. Kerk) 41.06 Apeldoorn (Kerkcollecte)417.50 Heelsum 150.75 Wolfhezen 88.58 Bilthoven 160. Amsterdam 1.530.20 Enkhuizen337.37 Noord-Scharwoude (Kerkcollecte) 120.95 Wormerveer109.32 Barwoutswaarder 78.50 Nieuwveen 84.10 Rotterdam VI334.23 Wetering (Oude) 171.52 Fijnaart224. Nieuwendijk127.72 Venlo (Kerkcollecte)25.46 Totaal van 250 Locale comité's 39.314.90 Te Barwoutswaarder werd dit jaar voor 't eerst door een eigen Locaal comité de Unie collecte gehouden. L IJ S T 11 van de 52ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 10 39.314.90 Siddeburen 322.55 72.91 85.- 186.95 99.10 143. Epe 190.35 155.60 Westervoort 43.65 71.16 178.65 62.18 Goudriaan 94.89 Heinenoord 96.55 Numansdorp 192.82 Rotterdam V (Geref. Kerk) 1.009.91 Rijsoord 533.15 Schoonrewoerd 86.85 143.50 Biggekerke 34.80 Gapinge 16.46 Genderen (N.-Br.) 98.75 Nieuwendijk (N.-Br.) 127.72 Totaal van 275 Locale comité's 43.649.55 Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.-secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel", VERGADERING VAN DEN RING FLAKKEE VAN DEN NED. BOND VAN J. V. OP G. G. Dinsdagavond 28 October kwam de Ring Flakkee van den Ned. Bond van J.V. op G. G. voor het eerst dit winterhalfjaar bijeen in de Weeshuisschool te Middelharnis. De vergadering, die onder leiding stond van den voorzitter vr. J. W. Korteweg, werd ge opend op de gewone wijze, waarna hij een kort woord sprak ter opening. Er werd op gewezen, dat, in aanmerking genomen het gunstige weer, de opkomst niet bijster groot te noemen was. Van de zeven' vereenigingen waren slechts vijf vertegenwoordigd, de vereenigingen van Oud dorp en Stad aan 't Haringvliet waren heelemaal maar weggebleven. Zullen wij met vrucht onzen arbeid kunnen verrichten, dan zal dit beter moeten worden. Het woord werd dan gegeven aan den Ring- secretaris vr. C. de Bakker voor het lezen der notulen. Punt 1 op de agenda voor dien avond was een inleiding door de ver. van Ooltgensplaat over het onderwerp: ,.H^_ wekken we de be langstelling der leden voor het werk", welk on derwerp werd ingeleid door vr. H. van Kempen. Inl. begon met zich af te vragen of het eigen lijk niet wat vernederend was, in onzen kring te spreken over het belangstelling wekken voor ons werk. Die vraag wordt ons echter opgelegd als wij zien naar de praktijk van het vereenigings- leven. Nog maar al te veel moet er worden gè klaagd over opkomst en meeleven met het werk der J. V. En ook als wij letten op den arbeidsdrang, die bij sommigen heel miniem geworden is, moeten wij het recht dier vraag wel erkennen. De vraag is nu: welke zijn de juiste middelen tot bestrij ding daarvan. Door inl. werden dan verschil lende middelen opgesomd, b.v. het sectiestelsel. Voor onze plattelandsvereenigingen brengt dit wel enkele bezwaren mee, maar toch kan het in sommige vereenigingen heel goed werken om de belangstelling voor het een of ander onderdeel van den vereenigingsarbeid te wekken. Men krijgt dan een meer beperkt werkprogram. Hier is ook een belangrijke taak voor den voorzitter. Hij is ten slotte de man van het woord, moet dit althans zijn, en waar hij zijn invloed doet gelden, door de vrienden aan te moedigen, en ook de jongere leden volop de gelegenheid te geven hun gedachten naar voren te brengen. Het kan eveneens doelmatig zijn een commis sie van oudere leden te vormen, die als taak heeft: inwendige propaganda. Steeds moet worden getracht de jongere en meer laksche leden op te wekken tot meerdere activiteit, hun de eisch en plichten die het lid maatschap hun oplegt, te laten gevoelen. Een belangrijke factor is ook dat er op de vereeniging een gemeenschappelijke overtuiging heerscht. Want op een gemengde vereeniging kunnen zich soms fundamenteele verschillen voordoen, die oorzaak van verwijdering kunnen zijn. Het is dan zaak om voet bij stuk te houden en ons beginsel niet prijs te geven. Want op onze vereenigingen is het niet een vormen van het verstand alleen, maar ook het hart wordt er in betrokken, vanwaar de uitgangen des levens zijn, waar ook dat beginsel leeft, en dat zijn anker vindt in het Woord van God. Op deze inleiding volgde nog een breede be spreking, waarbij verschillende vragen van prac- tischen aard ter sprake kwamen. Een oogenblik werd nog gepauzeerd, waarna het woord gegeven werd aan vr. C. de Bakker tot het behandelen van het tweede onderwerp voor dien avond, hetwelk tot titel had: „Kern vorming of Massabeweging". Door inl. werd er allereerst op gewezen, dat de massabeweging een verschijnsel van onzen tijd is. Bij vele organisaties zit het doel voor, zooveel mogelijk leden te winnen om zoodoende een massavertoon naar buiten mogelijk te maken. 't Gevolg daarvan is altijd: levensvervlakking. Het wordt dan gezocht aan de oppervlakte, in de breedte, met als resultaat, zooals iemand het uitdrukte, een levensverbreeding, die een bewustzijnsverenging tengevolge heeft. Wanneer wij nu dit verschijnsel in betrekking brengen tot onzen Bond, dan kan daartegen niet ernstig genoeg gewaarschuwd worden. Wij mogen of wij kunnen ons daaraan niet overgeven, want dit zou zijn een prijsgeven van "onze pre tentie. Onze pretentie, die eischt, dat alle jongelingen' van Gereformeerde levens opvatting lid zijn van een J.V. De nadruk wordt dus gelegd op de levens houding der jongelingen. Is die niet in over eenstemming met den grondslag der J.V., dan kan zoo iemand niet worden aanvaard als lid. Wij sluiten dus niemand uit van onze vereeni gingen, maar die jonge menschen sluiten zich zelf uit. Natuurlijk moeten dezulken wel voor werp van propaganda blijven, om hen zoo moge lijk te overtuigen. Als wij dezen eisch loslaten hebben wij kans allerlei elementen in onze ver eenigingen in te halen, een vooruitgang dus in ledental, een zweemen naar massavertoon, maar een achteruitgang van het geestelijk-zedelijk ge halte der vereeniging. Dit zou voor onzen Bond heillooze gevolgen met zich brengen, waarom dan ook moet worden vastgehouden aan het gestelde doel. Kernvor ming en geen massabeweging. Ook hierop volgde nog eenige bespreking, die om des tijds wille moest worden afgebroken. Na nog eenige besprekingen van huishoude- lijken aard, werd deze wel. niet druk bezochte, maar gezellige vergadering door vr. Menheer met dankzegging gesloten. Middelharnis. C. DE BAKKER. VECHTPARTIJ OP EEN KERMIS. Een doode. Tijdens de kermis te Drachten is in een café gevochten. Een van de bezoekers, de 27-jarige ongehuwde J. van der Meulen, uit de Wilgen bij Drachten, is daarbij door messteken getrof fen. Hij had een gapende wonde in den onder buik opgeloopen, waaraan hij in den loop van den middag is overleden. Op aanwijzing van een broer van den verslagene, die bij de vechtpartij aanwezig was, zijn aangehouden en opgesloten D. T. en W., uit Harkema Opeinde. ELDORADO VAN PAS. Van vadervreugde en kinderleed. Er is een heel groot warenhuis te Rotterdam, waarin zich o.a. een afdeeling voor speelgoe deren bevindt. Men -vindt er poppen en winkels en keukens en kamers en auto's en tollen en beertjes en apen; bouwdoozen, blokkendooz'en ballen en forten, maar het mooiste van alles is de afdeeling spoortreintjes. In lange rij staan opgetast de doozen met locomotieven, tenders, personenwagens, goederenwagens, rails en wis sels en dan verder prijken er in groote glazen kasten de aparte stukken, als tunnels, stations seinpalen, kruispunten, overwegen, bruggen, draaiborden en wat niet al. Maar nog veel mooier is de groote tafel, waarop een compleet spoorwegnet is uitgelegd. In het midden ligt een vijver met schepen en eendjes; daaromheen cir kelt een electrische tram met heusche lichtjes binnen in en aan het voorbalcon. In breederen kring daaromheen rijdt een electrische trein, die een vrij trouwe kopy is van den electrischen op Amsterdam, en buiten om het geheele geval heen rijdt een grootere trein, die ook electrisch wordt gedreven. Bruggen, overwegen stations, wissels, seinpalen, een draaibord, alles wordt electrisch bediend uit een miniatuur seinhuisje aan het eind van de tafel, waar men ook de snelheden van de treinen op kleine schakelborden regelt, de booglampen aansteekt en de roode lampjes op de stootblokken laat branden. De benijdens waardige winkelbediende, die hiermee is belast, zwaait als teeken van zijn waardigheid een stations-chefs-pannekoek-in-zakformaat. Men zou zoo denken, dat de jeugd niet van deze tafel vol heerlijks en begeerlijks af te slaan zou zijn, wanhopige moeders er een zwaren strijd te voeren zouden hebben met hun spruiten, die niet van weggaan willen wetenMis De kinderen hebben aan die kostelijke uitstalling vrijwel niets, omdatalle ruimte rond de tafel wordt ingenomen' door zich verdringende vaders, die met glinsterende oogen en kleuren van opwinding de bewegingen van de treintjes volgen; zij hangen over elkaar heen, verrekken zich de halsspieren, staan op eikaars teenen, dringen, duwen, worstelen om een plaatsje, en menig uurtje van gezellig winkelen met ma is al bedorven, omdat pa niet uit de speelgoed- afdeeling weg te krijgen wasEn Dinsdag middag hoorden wij een kleinen broekeman, die zijn vader aan de jasslip trok, huilend smeeken: Toe pa, kom nu meeN.R.Ct. HOE MEN 2 EEUWEN GELEDEN NOG STRAFTE. Een matroos, die zich aan moord schuldig had gemaakt, werd in 1717 gevonnist en ver oordeeld tot een straf, die letterlijk luidt: „Om gezet te worden op eene balie, met genoegzame zwaarte aan zijn beenen, met een strop om zijn hals, en alzoo vastgemaakt aan een tros, Ioopende door een blok op de nok van de groote ra, om aldus opgeheschen te worden 3 a 4 voet boven het dek, als wanneer door een van de provoosten met een koevoet op ieder'en arm en been van den patiënt twee slagen zullen ge geven worden, zoodat ze genoegzaam (sic zullen gebroken zijn, en alzoo verder opge heschen te worden aan de nok van de groote ra, en aldaar te blijven hangen, dat er de dood op volgt, wanneer hij aldaar twee uren zal blijven hangen, vervolgens afgesneden te worden, en doen zinken." OPLICHTING. Bij een winkeleir te Zwammerdam vervoegden zich dezer dagen een heer en een dame, die vertelden op den weg van Leiden naar Gouda een ongeluk te hebben gehad met een motorrij wiel. De dame had daarbij lichte verwondingen opgeloopen, welke door een geneesheer voor loopig waren verbonden. De dame verzocht nu aan het verband het een en ander te mogen verschikken, hetgeen werd toegestaan. Van deze gelegenheid maakte haar partner echter gebruik den winkelier een bedrag van 7.50 ter leen te vragen, daar aan zijn motorrijwiel noodzakelijk iets hersteld moest worden. Hij zou 's middags weer naar Leiden terug gaan en dan het geld even aanreiken. De niets kwaads vermoedende winkelier gaf den man 10, doch heeft tot dus ver noch hem noch het geld terug gezien. Het schijnt, dat dit oplichterspaar op deze wijze ook elders reeds slachtoffers heeft gemaakt. KETEL VAN EEN SLEEPBOOT GESPRONGEN. De machinist vermoedelijk gedood. Donderdagmiddag is van de in de Wilhelmi- nasluis te Andel N. B. liggende sleepboot Geert onbekende oorzaak de ketel gesprongen. Het Jan, kapitein W. van Asperen te Dordrecht, door grootste deel van den ketel is op den wal te recht gekomen. Groote stukken van de sleep boot zijn tot 4 a 500 meter afstand weggeslin gerd. H'et overblijvende deel van de boot is gezonken. De ruiten van de naburige huizen zijn zoo goed als alle gesprongen.- De kapitein heeft zich zwemmende weten te redden. Ver mist wordt de gehuwde machinist J. H. Mol uit Dordrecht. Zijn lijk is nog niet gevonden. Ver dere persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De in de sluis liggende schepen hebben geen schade opgeloopen. Het sluisterrein ligt bezaaid met stukken steenkool 'en brokken ijzer. Een paar palen van het remmingswerk van de sluis zijn totaal weggeslagen. De scheepvaart in bei de richtingen is gestremd. STORM. Schepen volgeloopen1. Donderdag stond op het Hollandsch Diep een sterke wind, die golven opzweepte, waardoor een niet afgedekte motorboot genaamd Pieter- nella, groot 76 ton, van schipper Huigens van Breda en geladen met suikerbieten vol water sloeg en zonk. De motorboot zit aan den Noor- derwal nabij de gasboei tegenover de Dordtsche Kil aan den grond. De opvarenden zijn gered. Eveneens is in de haven van Moerdijk, een motorboot die stroomopwaarts voer volgeslagen. Deze boot heet De Hoop en is 110 ton groot. Schipper is A. Verdoorn uit Papendrecht. De schipper en zijn knecht konden zich met moeite in de volgboot redden. MAST OVERBOORD. Donderdagmiddag is tengevolge van den he vigen wind van het ijzeren klipperschip Jaco- mina, schipper A. Jumelet, uit St. Philipsland op het Krammer de mast overboord geslagen. Het schip is door het motorvaartuig Bru 6 schipper Muller, in de tramhaven te Zijpe binnengesleept. NOODLANDING. Drie gewonden. De passagiers ongedeerd. Wolff seint uit Esschen Een vliegtuig van den dienst Amsterdam— Genève heeft tusschen Essen en Mühlheim een noodlanding moeten doen wegens mist. De be stuurder Berchtold liep een armbreuk op, en de beide mecaniciens kregen lichte verwondingen. De vier passagiers, onder wie één uit Den Haag, bleven ongedeerd. Het toestel is zwaar bescha digd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De 16-jarige kweekersknecht J. Kerstholt is Donderdagmorgen op een' kweekerij te Sappe- meer bij het insteken van een stopcontact in aan raking gekomen met den electrischen draad hij was onmiddellijk dood. AAN DEN GROND GEVAREN. De correspondent van de N. R. Ct. te Brus sel meldt aan zijn blad Het Nederlandsche motorschip De Hoop, ei genaar C. Scheermeijer, te St. Annaland, is Donderdag tussschen Terdoonk en Bagatelle in het kanaal van Terneuzen aan den grond geva ren. De schipper, zijn vrouw en drie kinderen zijn gered. HOOGSTRAAT WINKELWEEK. Dat belooft wat 1 De kilometerlange winkel straat Hoogstraat wordt in feestkleedij gestoken. Een lange laan van frisch groen voert U als 't ware naar een tuinfeest van Oostersche pracht en kleurenspel, hét feeëriek verlichte stuk van de Goudsche WagenstraatOostplein. Dat de winkeliers- van de Goudsche Wagen straatOostplein deze zeldzame gelegenheid be nutten zullen om hun etalages met de fraaiste producten te sieren, behoeft geen betoog. Wij waren dezer dagen getuigen van de toe bereidselen welke de firma Lap Hoogstraat 42 treft. Hun fraaie, moderne etalages zullen het heusch wel doen', en wat zij dezer dagen hun klanten zullen aanbieden zal ongetwijfeld hon derden koopers lokken. Het is trouwens alge meen bekend, dat zij behoort tot de werkelijk voordeeligen. Lap biedt gedurende de winkelweek haar cliënten als bijzondere attractie een winkel week-bon van 5 En dat daarvan, op deze laagste prijzen door menig Hoogstraat-bezoeker zal worden geprofiteerd, is zeker. Aan deze handige zet herkent men de hand van den meester. Deze firma weet als Napoleon haar juiste oogenblik te kiezen. Tot beider voordeel. 31 (Adv.) HET GEVAL VAN DE STRAATROOF IN DEN HAAG. Inzake den straatroof, dezer dagen gepleegd in de St. Jacobstraat te 's-Gravenhage, kan worden meegedeeld, dat de beide verdachten H. G. en J. D. morgen zullen worden overgebracht naar het Huis van Bewaring. Zij ontkennen iets met het geval te maken te hebben. Het slachtoffer, de 72-jarigen man, heeft hen echter pertinent herkend en ook zijn beiden herkend door den chauffeur, die in een garage het geval heeft gadegeslagen, en door een bewoonster van perceel 12 in de St. Jacobstraat, voor wier hufjk de overval gescheidde. Een derde medeplichtige wordt nog door de politie gezocht. Men weet echter wie het is, n.l. de 28-jarige E. C. G„ van beroep loopknecht. Waarschijnlijk loopt hij te Amsterdam of Rot terdam rond. Blijkbaar zijn er niet vier maar drie personen bij dezen straatroof betrokken ge weest. DE INBRAAK TE VOORBURG. EEN FORTUIN GESTOLEN. In het Avondblad van de N. R.Ct. van Maan dag j.l. s.tond vermeld dat inbrekers zich door het openschuiven van een raam toegang hadden verschaft tot de villa van den heer W. aan het Oosteinde te Voorburg. Tot de in dien nacht (van 24 op 25 dezer) door middel van insluiping ten huize van den heer W (ilton) ontvreemde voorwerpen behoo- ren een hoeveelheid mantels van effecten, be staande uit 10 aandeelen van de Indische Han dels Compagny, ter waarde van nominaal 1000 elk 50 aandeelen van de Anton Jurgens fa brieken' nominaal 1000.— elk 25 aandeelen van de N: V. Incassobank, groot .elk 1000.— ®j\ 28 aandeelen van de N.V. Kon. Ned. Tapijt fabrieken nominaal 1000..elk1 aandeel van de Mij. tot Exploitatie van 't Kopje groot nominaal 1000.10 aandeelen van de N.V. Stoom Chocoladefabrieken Kwatta groot nomi naal 1200.10 aandeelen van de N. V. Holland Langkat Tabak Mij., groot nominaal elk 100.— 12 aandeelen van de N.V. L. E. IJ. M. P. T, groot nominaal elk 1000. 10 aandeelen van de N.V. Oost-Java Stoomtram Mij groot nominaal elk 1000..17 aandeelen van de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van aan deelen van de Philips Gloeilampen Fabrieken 6 cumm, pref groot nominaal elk 1000.— 50 aandeelen van de N.V. Rotterdamsche Vracht vaart Mij., waarvan een op naam, elk groot 1000.13 aandeelen van de N.V. Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen en tennis banen Vreugd en Rust, elk groot 500. 1447 aandeelen groot 250.—, 5 aandeelen groot 500.en 10 aandeelen groot 1000.— van de N.V. Singkep Tin Mij.; 25 obligaties van de Voorburgsche Waterleiding groot 1000 nominaal, 5 pet.; 6 aandeelen van de N.V. Electro Technisch Bureau Baurg groot nominaal elk 1000.—; 36 aandeelen van de N.V. Rot terdamsche Scheepsbank, waarvan één oprich tersaandeel, groot 1000.20 aandeelen van de N.V. Perlak Petroleum Mij., waarde nominaal 3005 aandeelen van Rijsdijk's Mij. v.h. W. van Gorkum thans failliet, groot nominaal elk 1000.—; 8 aandeelen van de N.V. Cultuur Mij. Wonolanga, groot nominaal elk 1000. 5 aandeelen van de Voorburgsche Waterleiding Mij. groot elk 1000.19 aandeelen van de N.V. Ned. Kabelfabriek, waarde nominaal 1000.— elk; 9 aandeelen van de N.V. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, groot nominaal elk 1000.en 4 onderaandeelen groot elk 250; 10 aandeelen van de N.V. Philips Gloeilampen Fabriek, gemeenschappelijk bezit, groot nominaal elk 1000; 5 aandeelen van de N.V. Landbouw Mij. Pasis Kananga, 2e serie, groot nominaal 1000.elk; 4 aandeelen van de American Car and Foundry Comp. groot nomiaal elk 1000 dollar; 18 obligaties va nde Comm. Venn. W. H. Muller Co. te 's-Grav'enhage, groot nominaal elk 1000.6 pet.; 10 aandeelen van de N.V. Industrieele Disconto Mij. Amsterdam, groot nominaal elk 1000.6 aandeelen van de N.V. Stoom Spinnerijen en Weverijen v.h. S. J. Spanjaard, Borne, groot elk nominaal 1000. 10 aandeelen van de Alg. Exploratie Mij. groot 1200 en 5 aandeelen groot 120.—; 20 aan deelen groot nominaal 1000van de N.V. Amsterdamsche Textiel Producten onderneming .h. B. J. de Vries Co.; 71 obligaties van 1000.van de N.V. Van den Bergh's Fa brieken 5]/2 pet.; 110 aandeelen van de Ned. N.V. Fransch-Hollandsche Oliefabriek Calvé te Delft, bestaande uit stukken groot 240.—; 10 oprichtersaandeelen van de N.V. Internatio naal Bezit van onroerend goed, groot 1000.—; en 10 gewone aandeelen groot 1000.—. Voorts zijn nog ontvreemd een bruin lederen portefeuille met goud en groen afgewerkt, inhoudende eene hoeveelheid "ransch en Belgisch bankpapier, tot een bedrag

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4