P m m De Fa. J. J. liplos DEKENS *fl was de oorzaak Pil nummer Desiaai uil flrie Biaflen TWEEDE BLAD. 1 m i B B B g UB ié! I B i m B I lis B B B §j BH sn i B Binnenland. Ingezonden. Verstopping regelmatige Stoel. lïTD tn vroc-SKrNO WSES Zaterdag 25 October I93Q. No. 3688 SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws Mijnhardt's Laxeertabletten van de groote beroering op geheel ons Eiland? DEZE: Kade - Middelharnis verkoopt de beste Leid- sche Wollen Dekens, voor zulke buitengewone lage prijzen, dat iedereen er paf van staat Het bewijs, dat het werkelijk zoo is De zeer groote verkoop van Heeft U nog niet geprofi teerd van deze voordeelige aanbieding, doe het dan nog. Onzettende Mijnramp bij Alsdorf. alomtegenwoordige 3ie gij hebt, wordt betrekking waarin oed, door huwelijk, s, is onder en door jekomen. Elke aan- vaarin ge verkeert, gelegd. Elke taak ?en wordt, is van en heeft in zijn ;nis. Gij kunt niets op de aarde uit een schakel, groot beschikkingen; dat n armoede geleden et u toe. r zich zeiven, maar ien, als uzelven. Er dan deze. van mensch'en kan ngeving menschen- min in u opkomt. die het beste uit >tendigt, en u door i hoogstaand men- mensch verzoent, ckende liefde voor >pwaakt, dan is het heerlijkheid, heer lijk talent, in men- :en heldenmoed, in ilend. is het hoogtepunt in uw eigen wezen, heimzinnigs in een ïspad ontmoet, dat zonden vergeeft, 'ing, eerst moet de aatschapelijk leven verbetering sprake aetering geen lots- moet aan de liefde ag niet bestaan, of :ou de liefde voor tn zijn dienst heeft is niets anders te mg. et welbewust zon- st wordt officieel met den godsdienst lmt. Ie armenzorg beter praktijk leert ons af, dat Lenin, de immunisme, in een Duitschland naar :t in Rusland mis geworden in het ren er in de eigen uwt, zóó ontaardt naar toe gaat. In aaste, heerscht er :n roof. Honderd- r rond, en vallen offer aan misdaad Rusische heilstaat hrikkelijk. Duizen- een misdaad vons<L - :t zoo waar voor den hoogen God, ;tem op stem weerklinken zonder Hem. lieden in Rusland, :r. Maar nog altijd om over heel de :en. de leuze van Dr. wetering geen lots- e liefde voor God uit te branden, peil der bevolking Gods geboden is en ondergang ook 1. armen naar de alistische en com- iiden. Hun idealen ler verwezenlijkt plaats voor ee'^l/ gemeenschap van sme in den heilig- het deel van wie beluisteren we de is het uwe". In uit Rusland tot grond, die roept; ordt vervolgd). ;etnemen. doe is 't mogelijk. de weg zoo lang. eer het volgende :r leuk. Telkens apen meebrengen le feestdagen. 1 over Oom en ini weer zooveel doen en spelen ae opeens; „Wel )om en Tante en dat mijn meisje volgende week at ze daar haast maar 's morgens en toen Moe de :en met Tineke's Woe niet boos. praten. En Moe ieest. Toen ging t Kerstfeest toch voor de vacantie t dorp bij haar 1 mocht ze naar Tante en Lize gearmd, hadden hs waren eer ze getroond naar de of er geen tijd n lang, dat was oor 't orgel ging ut een Kerstvers nog veel echter, mtje laten zetten nde haar meisje ze wist het, er gen komen, dat ;ou moeten ver- rdt vervolgd)* Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 170. De sleutlzet van no. 199 is 1. Ke6. De koning stelt zich nu aan diverse schaakjes bloot. Er dreigt 2. De5 mat. 1 Ld6:f; 2. De5. l' Lf6:f; 2. Pe4. li Lf4f; 2. Df4. 1Lg3f; 2. Le3: Verder zijn er nog 1 Te4; 2. De4: 1Pc4; 2. Pb5. 1Pd3; 2. Dd3. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Probleem voor den wedstrijd, No. 202. J. P. COPPENS. Eerste plaatsing. Zwart (8). Wit (7). Wit: Kf3, Dg7, Td7, La2. Pe4, pi. c4, g4. Zwart: Ke6, Tc5, c6, Lg5, g8, Ph7, pi. c7, f4. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 13 No vember. Oplossing Eindspel no. 245. 1. Pb2! a6; 2. Kal, a5; 3. Kbl, a4; 4. Kcl, Pb3; 5. Kc2 enz. Oplossing Eindspel no. 246. 1. Kc2, Pf6; 2. Kcl, Pe4; 3. Kc2, Pd2; 4. Kc2, Pb3; 5. Kc2 enz. Oplossing Eindspel no. 247. 1. Pf5, Ka2; 2. Pe4, Ka3; 3. Pc5, f6; 4. Pe3, f5; 5. Pc4, Ka2; 6. Kc2 f4; 7. Pa4, f3; 8. Pc3, Kal; 9. Pd2, f2; 10. Pb3 mat. Of 1. Pf5, Kbl; 2. Pe3, Kcl; 3. Pfd5, f5; 4. Pf4, Kbl; 5. Pd3, f4; 6. Pc4, f3; 7. Kb3, f2; 8. Pa3, Kal; 9. Pb4, flD; 10. Pbc2 mat. Eindspel no. 249. Keemink en Fahrni no. 138b. Wit; Kb3, Pd3, Pg2. Zwart: Kal, pi. g3. Wit wint, onverschillig wie aan zet is. Eindspel no. 250. Keemink 'en Farhni no. 138c. Wit: Kb3, Pc3, Ph2. Zwart: Kal, pi. h3. Zwart begint, wit wint. Wit begint, remise. Eindspel no. 251. Zwart: Thomas. m Wit: Bogoljubow. Omtrent dit eindspel schreef Dr. Tarrasch aan de Tel. 't volgende Bwart, aan zet, moest met Kd8 den witten pion onschadelijk maken. Hij speelde echter 1 a2, waarop wit antwoordde 2. c7. Nu geloofden beide spelers, dat de zwarte T. voortdurend op de a-lijn schaak bieden kon, waarom op voorstel van B. tot remise besloten werd. Er had echter kunnen volgen 5 I?5!' 3" ,Kc4' Ta4+: 4- Kb3' Ta3: ,.,j T (om dame halen onder schaak a'T>t helpt niet we- e"wit verovert den a-pion, die onHercro1116. k-" naaT Z9D P'°n 9aat en ondersteunt bij zijn promotie tot dame. Stand van dets ladderwedsitrijd na probleem no. 199. ...Udi" 44 G van Gelder 35 J.v. Nieuwenhuizen 35 F. C. Laas A. Verbrugge W. Nieuwland D. Uitert C. Hofland L. Weeda 26 19 9 6 6 2 2 2 '2 2 2 2 48 39 37 30 23 13 10 10 2 NASCHRIFT. Zooals de heer Copnens terecht opmerkt, heeft no. 199 een nevenoplossing in 1. Dc2! De re dacteur van „Sports Referee" schreef er bij „De auteur plaatste later een zwarte pion op b3 doch meende toen, dat 't probleem onoplos baar was. Vergat de nevenoplossing en liet pion b3 weer weg Allemaal pech VERBETERING. In de notatie van probleem no. 200 zijn eenige fouten geslopen. Het diagram is goed. CORRESPONDENTIE. J, v. N. Waidl bereikt in „Die Schwalbe" Septembernummer een 8-voudig Dameoffer, ech ter niet met 8 verschillende varianten. Anders is 't max. 7. Jos. Duv, No. 163. 1. Pd6. No. 164. 1. Dc4. J. Braber 48 J, P. Coppens 43 198 199 Totaal. - 2 50 2 4 49 HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Afgeloopen. Uit Amsterdam werd het volgende persbericht ontvangen Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft Woensdag een confe rentie plaats gehad met de vertegenwoordigers der werkgevers, daarna met die der werknemers in het boekdrukkersbedrijf en ten slotte met de beide partijen. Het resultaat is, dat overeenstemming is be reikt. De vertegenwoordigers van beide partijen heb ben zich verbonden, in hun onderscheidene or ganisaties de volgende punten te verdedigen a. de collectieve arbeidsovereenkomst wordt weer aangegaan voor den tijd van ongeveer 3 jaar, dat i^ tot den eersten Zaterdag van Oc tober 1933. b. Het uurloon voor volwassen werknemers van 24 jaar en ouder wordt verhoogd met ingang van 17 November 1930 met twee cent per uur en met ingang van 17 November 1932 nog eens met een cent per uur. Voor de jongere werknemers zal het bureau van de centrale commissie een daarmee even redige verhooging vaststellen. Uit het bovenstaande volgt, dat tot 17 No vember a.s. het thans bestaande collectieve ar beidscontract van kracht blijft. Nader wordt nog meegedeeld, dat alle verdere eisch'en, die waren gesteld, door beide partijen zijn ingetrokken. Voorts is nog vastgesteld, dat de overeengekomen verhoogingen niet behoeven te worden gegeven aan hen, die reeds drie of meer centen boven het oude minimum ontvangen. De patroons laten daarbij ieder vrij, naar beste weten te handelen. Het beloop van de besprekingen. De Rijksbemiddelaar heeft eerst met de ver tegenwoordigers van beide partijen gezamenlijk vergaderd. Deze vergadering duurde van half drie tot drie uur. De partij'en' kwamen daarna in afzonderlijke conferenties bijeen. Mr. de Vries heeft beide vergaderingen van de partijen be zocht. Te kwart voor vier zijn de vertegenwoordigers van beide partijen opnieuw onder voorzitterschap van mr. de Vries bijeengekomen. Deze bespre king duurde slechts een kwartier. In deze laatste besprekingen hebben beide partijen meegedeeld, dat zij de voorgestelde overeenkomst, welke in de gezamenlijke bespreking was ontworpen en die daarna door de partijen afzonderlijk was besproken, aanvaarden. FILMAVOND H.B.S.-BOND. Als we de H.B.S. binnenkomen zien we een en al levendigheid. Het Bestuur der H.B.S.-bond druk in de weer om aan al de belangstelling door het leveren van deugdelijk gewaarmerkte Donateurskaarten (minimumprijs 1.—) te vol doen en de belangstellenden in deze de ge legenheid open te stellen met eene ietwat lich tere beurs straks naar huis toe te gaan. In de Gymnastiekzaal, waar straks de film zal afgedraaid worden, is door stoelen en mooie nieuwe banken volop gelegenheid al naar men het wenscht van dichtbij of veraf het filmbeeld te genieten. Al spoedig maken we voor het eerst kennis met de prestaties van Piep en Blaaslust, saam- gesteld uit het meer muzikaal aangelegde ge deelte der H.B.S.-leerlingen en die voor het eerst zullen laten hooren waartoe ze in staat zijn. Een zeer gelukkige creatie van een der leeraren, den heer Bergman. De resultaten zijn voor het doel. dat men zich heeft gesteld werkelijk buiten gewoon, ze geven aan den avond een sfeer van knusse huiselijke gezelligheid, goede harmonie en gezonde levensvreugde. Dan opent de voorzitter van den H.B.S.-bond, de jonge mijnheer v. d. Nieuwenhuijzen, met eene aardig vlotte speech den avond, heet de aanwezigen welkom en geeft eene korte-uiteen zetting van de film The Flying Fleet (De Lucht vloot) Alles ademt vlotheid, want direct na het laatste woord wordt het donker en draait het filmtoe stel. We zien dan in niet minder dan 11 acten een film, waarin als hoofdschotel ons op schitterende wijze de Amerikaansche luchtvloot wordt ge toond, met zijne wonderbaarlijke evoluties in de lucht en waarbij we onder groote spanning worden beziggehouden met datgene wat m'en- schelijke techniek en durf in een halve eeuw tot stand brachten. We zien daarbij het goede en minder goede van den mensch beurtelings op den voorgrond treden. We zien het lief en leed van een groep zelfdejaars cadetten in hun arbeid en strijd om een levenspositie met als doel luitenant bij den Amerikaanschen Marine-Vliegdienst. Een studie-einddoel, dat aan het physiek, de energie en moed dier jonge mannen schier on overkomelijke eischen stelt en waarbij de waar deering van hun hoogsten chef, de Admiraal, in wendig bij dezen ijzervreter Marine-Paedagoog inderdaad wel bestaat, maar in het belang van .de voortdurende ontwikkeling, het welslagen en de toekomst der betrokkenen zoo min mogelijk wordt getoond. Bij het eindigen van iedere acte flikkert het licht op, valt dadelijk de muziek in en zingen zij daarbij hun aardige levensliedjes, waarbij Jaap van Paasschen de leiding heeft. Goed zoo, Jaap, het ging best. Dan wordt het weer donker en zien we weer den levensstrijd der jongelui, wez ien ook op volkomen bescheiden wijze Amor zijn rol spelen, waarbij taaie en schier onverwoestbare vriend schap menige zware vuurproef moet doorstaan. We zien echter als hoofdzaak den strijd om het levensdoel in stijgende climax zijn hoogte punt naderen namelijk het eindexamen van de cadetten van'den Marine-vliegdienst, de vlucht naar Honoloeloe, duizenden mijlen over den Oceaan. Dan volgt de debacle, het neerstorten in zee, het ronddobberen, dagen op een der vleugels te midden der onstuimige golven, ten prooi aan honger, dorst en vertwijfeling. Men ziet de op offerende trouw en vriendschap van een hunner, welke zich in het water af laat glijden om zijne makkers de laatst beschikbare dronk water, welke een hunner met ware doodsverachting uit de- cockpit onder water heeft uitgehaald, niet te ontnemen, welke hij voor hem, de meest ernstig gewonde, heeft uitgespaard. We zien den volhardenden moed van een dezer cadetten van hetzelfde leerjaar, welke, na met uiterste krachtsinspanning met zijn vliegtuig vanaf het moederschip eenige malen te zijn op gestegen om de verongelukten op de wijde zee te zoeken en vruchteloos te zijn teruggekeerd, den Admiraal smeekt hem nog eenmaal het bevel tot opstijgen te geven. Wat hem wordt gegeven en hetwelk zijne belooning-vindt in het nog tijdig vinden en terug brengen van de verongelukten, doch waarbij hij genoodzaakt wordt tot bereiken van zijn doel ter plaatse zijn vliegtuig in brand te schieten om de aandacht van de bemanning van het moe derschip te trekken en van de groote hoogte den sprong uit het vliegtuig te doen en met de para chute dicKt bij de schipbreukelingen in zee te dalen. Tot slot vinden we ze behouden en gelukkig op het Hospitaalschip terug, waarbij ze weldra de felicitaties van hun aller lieftallige vriendin in ontvangst mogen nemen, waarbij de Admiraal op den achtergrond de belangstellende getuige is. Een film van schitterende techniek en hooge paedagogische waarde, een mooie avond van den H.B.S.-bond, waarin we overal de leidende hand van hun Directeör herkennen, die zooals ik uit vertrouwde bron weet, hen met opoffering van tijd en met veel zorg heeft geholpen om een zoo goed marcheerend geheel te verkrijgen, daarin bijgestaan door de heeren Braber en Smit, welke laatste door zijn groote hulp vaardigheid dan ook en terecht een heel mooi plaatsje in het hart der H.B.S.'ers heeft. Ik houd me dan ook overtuigd de tolk te zijn van vele Ouders als ik den heer Van den Pol c.a. de andere daarbij betrokken heeren en tot slot den H.B.S.-bond, een woord van openlijke hulde breng bij dezen eersten mooien avond van groote opvoedkundige waarde. CHR. F. HöSSEN. Middelharnis, 23 October 1930. SOMMELSDIJK. Naar men van wel inge lichte zijde verneemt, zal de halfjaarlijksche vee markt alhier op 5 November worden gehouden. De voorjaarsmarkt is zooals men weet geschorst geweest. - Alhier werd getracht de niet gecontracteerde suikerbieten te koopen voor den zeer lagen prijs van 6.-per 1000 kilo. -- Door een auto werd 1.1. Woensdag tegen een electrische straatlantaarn gereden. Deze werd verborgen terwijl het bovengedeelte afknapte. De aardappelen worden alhier gekocht voor 2.50 en de uien voor 1.25 per H.L. MIDDELHARNIS. In de kaai aihier is ge arriveerd een schip groot ruim 1000 ton om cichorei te laden. Bij publieke verkooping van een landbouw- schuur met woonhuis en ruim een bunder land, van de erven wijlen J. L. Koert, is dit ingezet door den landbouwer A. van den Tol voor 7500.—. Een geladen auto met cichorei werd achter de kaai zoodanig bestuurd, dat de wagen tegen den stoep van den heer Gouswaart terecht kwam. Zij werd beschadigd en moest als on bruikbaar weggesleept worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De prijs der aardappelen is thans in deze gemeente 2.50 tot 2.80 per H.L. en uien ƒ1.per H. L. Aardappelen tamelijk vraag. Uien door de lage prijs weinig handel. NIEUWE TONGE. Van den landbouwer H. Sneep alhier stierven dezer dagen een varken met 14 biggen. De cadavers zijn onder politie toezicht begraven. Ook heerscht bij genoemden persoon de besmettelijke ziekte Mond- en Klauw zeer onder het vee, en de Cholera onder de kippen. Voor den heer S. een belangrijke schade post. of moeilijke en on» gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Prijzen der veldvruchten: Uien 1.25, peen 0.40 en aardappelen 2.50 de H.L. Mej. S. de W. had het ongeluk met haar fiets door het uitglijden te vallen, zoodat de mand met wijnen 'en' likeuren, die zij aan den arm had, meeviel, waardoor den inhoud over den weg stroomde. Verder liep dit ongeluk goed af. - Onder het wapperen der driekleur werd j.l. Woensdag 22 October de eerste steen gelegd van een dertiental woningen ingevolge de Land- arbeiderswet, die gebouwd worden voor reke ning van de vereeniging „Werkmansbelang" al hier. Het welkomstwoord werd door den voor zitter dier vereeniging, dhr. A. Holleman Czn., gesproken. Op het bouwterrein waren het be stuur, de architect, de ambachtslieden, en de aanstaande bewoners vertegenwoordigd. Daarna sprak de voorzitter ongeveer de volgende woor den Geachte aanwezigen. Zoo staan wij thans voor het feit, dat de eerste steen is gelegd van een dertiental woningen ingevolge de Landar- beiderswet door de vereeniging Werkmansbe lang alhoer. Bij dergelijke gelegenheden is het zooal het gebruik daarbij een passend woord te spreken. Zoo zou ik thans ook willen doen. Nu moet men van mij niet verwachten, dat ik hier met een schoone rede voor den dag zal komen, want daar ben ik de man niet voor. Toch wensch ik het een en ander te bespreken, wat er sinds de oprichting der vereeniging is gedaan. Zoo zou ik eerst even stil willen staan bij de oprichting onzer vereeniging. Deze werd opgericht in begin 1925, waarbij we den heer baart van Middelharnis bij deze gelegenheid een woord van dank toeroepen voor zijn hulp en advies. De eerste gelden worden bijgedragen door de Arbeidersvereeniging „Eendracht Ver betering" alhier, 't Bestuur heeft toen getracht land te koopen bij verschillende personen, doch zonder resultaat. Mei 1928 kwamen we onver wacht in contact met den heer Van Varik uit Middelharnis, die ons aanbood om de vereeni ging zoovele mogelijk te helpen en gratis advies te geven. Dit aanbod werd door 't bestuur gaarne aanvaard, hetgeen wel is te begrijpen, want helpen voor niets is niet overal te vinden. Van toen af is de heer Van Varik onze adviseur geweest. Zijn vrijen tijd heeft hij aan ons op geofferd en wij moeten bekennen, dat hij ons altijd met lust heeft geholpen. Daarom, geachte heer Van Varik, brengen wij U namens de ver eeniging onzen hartelijken dank. Verder onzen dank aan den Edelachtb. Heer Burgemeester, Wethouders en Raadsleden, die ons tot dit doei ter wille zijn geweest. Onzen dank aan allen, die hebben meegewerkt tot het verkrijgen van deze woningen. Ook aan den heer De Witte een woord van dank voor de plaatsruimte, die hij altijd voor 't bestuur en leden beschikbaar had. Verder hopen we, dat de aannemers, archi tect en de vereeniging steeds in een goede ver standhouding mag blijven. Daarna werden door den' heer Van Varik eenige hartelijke woorden tot allen gericht, den wensch uitend steeds in goede harmonie te mogen voortwerken, en met de vereeniging steeds in goede verstandhouding te mogen blijven. Ruim voldaan keerden allen huiswaarts. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 4158 H.L. aardappelen, 6840 balen peen' en 3200 balen uien. Tegen een drietal personen werd proces verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. WAT HERRINGEN. De ziekte onder de varkens blijft nog steeds aanhouden en eischt meerdere slachtoffers. Deze week lag weder een varken van den bouwknecht K. dood in het hok. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. Voor den betrokkene een groote schadepost. MELISSANT, Tegen een tweetal personen is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zon der licht. Van den landbouwer J. M. lag een best werkpaard dood in den stal. Voor den eigenar een schadepost. De architect G. van Varik te Middelharnis is wederom door B. den Baars het bouwen van een woonhuis opgedragen. STELLENDAM.* Op het verzoek van de visschersvereeniging Eensgezindheid alhier om nog gedeeltelijk in de verlichting van het Zuider- diep te voorzien, door het licht op de haven van Stellendam te behouden en daarin een roo- den sector aan te brengen, heeft de minister van defensie geantwoord, dat hij niet van plan is. de lichten van den Molenpolder en den Scharrezee polder te doen ontsteken; hij geeft in overweging, dat de gemeenten Stellendam en Goedereede in de verlichting van het Zuiderdiep naar zee zullen voorzien door sectoren in de havenlichten aan te brengen. N.R.Ct. OUDDORP. De Chr. leesbibliotheek sluit haar jaarrekening met een tekort van 23.59; op de vorige jaarrekening was dit tekort 35.29; tezamen tekort 58.88. Er is voor 74.74 aan nieuwe boeken uitgegeven en voor reparatie van oude; terwijl voor de vernieuwing van den catalogus 25.— is betaald. Aan leesgeld en contributie is ontvangen 87.37. Er is minder gebruik gemaakt van de bibliotheek dan vorige jaren. Door het leesgeld per week van 7 op 5 cent te brengen, hoopt het bestuur meer lezers te winnen. De bibliotheek wordt half November geopend. Van C. v. H. is een anderhalfjarige vaars gestorven aan T.B.C. Het cadaver is onder toe zicht der politie begraven. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter is uit 29 sollicitanten met ingang van 1 November aangesteld S. Boer, thans mare chaussee te Bellingwolde. Een tweetal ongevallen). De verver J. v. K. viel van een ladder op den grond. Hij klaagde over pijn in den rug. Na onderzoek verklaarde de dokter, dat er niets gebroken was. De smid v. D. kwam in de Vooruitgang met zijn hoofd in aanraking met een wiel van den motor. Hij bloedde erg en werd door den heer T. T. in diens auto naar den dokter vervoerd, die de wonden verbond. Beide ongevallen zijn vrij goed afgeloopen. De heer P. Fiege alhier is geslaagd bij het examen van derde stuurman, voor de groote vaart. A.s. Donderdag 30 October wordt te dezer plaatse de halfjaarsche veemarkt gehouden. VELE DOODEN EN GEWONDEN. REEDS 251 LIJKEN GEBORGEN. Dinsdagochtend heeft in de Wilhelmschacht van de mijn „Anna" bij Alsdorf een ernstige ramp plaats gehad. Plotseling schoot een groote steekvlam uit de schacht. Twee liftkooien zijn naar beneden gestort. Er is groote verwoesting aangericht en in de nabijheid van de schacht zijn verscheidene huizen ingestort. Tot op ver ren afstand zijn de vensterruiten der huizen ge sprongen. De omvang van de ramp is groot. De spoorweg naar Stolberg is versperd. De mijnramp heeft een omvang aangenomen, zooals men die in Duitschland nog niet gekend heeft. Men vermoedt, dat de ramp toe te schrij ven is aan een dynamietontploffing. De geheele schachttoren stond direct na de ontploffing in brand en is gedeeltelijk in de schacht gestort. Voortdurend worden gewonden geborgen. Het blusschingswerk werd direct met alle kracht begonnen om te trachten voor de mijn werkers een uitweg te banen. Het bericht van de mijnramp heeft zich met groote snelheid in de omgeving verbreid en dui zenden snelden naar de mijn om nadere berichten te vernemen. Alle doktoren en beschikbaar hulppersoneel uit Alsdorf en de omliggende steden zijn naar de plaats van de ramp ontboden om hulp te verleenen. Vele autoriteiten zijn ter plaatse van de ramp. Een nader bericht meldt Het geheele mijngebouw, de schachttoren en de machinegebouwen, welke nabij en ver van de mijn af stonden, waschvertrekken enz. zijn ingestort. Onder de kantoorgebouwen bevond zich een opslagplaats van benzol, welke eveneens in de lucht vloog en ook de kantoorgebouwen vernielde. Tijdens de ontploffing waren ongeveer 30 ambtenaren in het gebouw werkzaam. Naar tot nu toe kon worden vastgesteld wer den twee van hen gedood. Vier anderen ver? klaarden, dat de uitwerking van de ontploffing verschrikkelijk was. Een geweldige knal klonk plotseling door het geheele dorp. Een ontzaglijke steekvlam, begeleid door donkere rookwolken, sloeg uit de aarde. Muursteenen, dakpannen, vensterruiten en stukken balk vlogen aan alle kanten kletterend op de straten. Uit de huizen vlogen de menschen in een geweldige paniek de straat op, en snelden direct naar de plaats van de ramp. Daar zag men reeds direct de eerste gewonde mijnwerkers en beambten, met bebloede gezichten, die onder de puinhoopen van de in gestorte gebouwen waren weggekropen. De ge heele schachttoren en de aangrenzende gebouwen zijn één groote puinhoop. De brandweer, de politie en de hulpcolonnes waren spoedig ter plaatse en begonnen onmid dellijk met het bergen der dooden en gewonden. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich vele mijnwerkers" in de mijn. Het staat vast, dat deze ramp het grootste en ernstigste mijnongeval is, dat het Wurm- district ooit heeft getroffen. Nader wordt gemeld De ramp in de mijn Anna I bij Alsdorf (niet ver van de Nederlandsche (Limburgsche) grens) is een der ergste, die gedurende de laatste jaren zijn voorgekomen. Men denkt, dat een dynamietmagazijn, dat op de 360 meter-verdieping lag, tot ontploffing is gekomen, maar zeker weet men het niet. Wel staat vast, dat er een volkomen ver woesting in de hoofdschacht en de bovengrond- sche gebouwen in de omgeving is aangericht en dat zoowel in als boven de mijn vele dooden te betreuren zijn. Talrijke mijnwerkers werden ingesloten, maar het meerendeel daarvan is door nevenschachten heen in veiligheid gebracht kunnen worden. Niettemin is het verlies van menschenlevens zeer ernstig. Van de vele lijken, die geborgen zijn, zullen de meeste wel niet herkend kunnen worden, zóó zijn ze verkoold en ineengekrompen. In de ziekenhuizen van Bardenberg en Esch- weiler werden de gewonden opgenomen. Bij het bovengrondsch bedrijf zijn 19 dooden te betreuren, wier lijken in hoofdzaak in de administratiegebouwen werden gevonden. In den loop van Woensdag overleden in de zieken huizen van Bardenberg en Eschweiler 4 ge wonden. Een der geredden verhaalt, dat terstond na de ontploffing de mijn zich met rook vulde. Hij zelf wist zich naar een naburige schacht, die intact was gebleven, te redden. Ook aan anderen gelukte dit. De uitwerking van de ontploffing onder den grond was ontzettend. Dinsdagavond vond men achter een ingestorte muur 14 mijnwerkers, die terstond na de ontploffing de gaten met hun klee- ren toegestopt hadden en dientengevolge in hun schuilplaats vrij goede lucht hadden. Doordien men er in geslaagd is, de ventilatie weer in bedrijf te brengen, werd het gevaar, dat gassen in de mijn doordringen, niet meer zoo groot geacht. De indruk van de ramp. De berichten van de ramp hebben in heel Duitschland diepen indruk gemaakt. Rijkspresident von Hinden-burg zond den re- geeringspresident van Aken een telegram, waar in hij dezen verzoekt zijn deelneming aan de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers te be tuigen en den gewonden zijn beste w'enschen voor hun spoedige genezing over te brengen. De Belgische en de Nederlandsche regeering hebben hun gezanten te Berlijn opdracht gegeven om de rijksregeering haar deelneming bij deze te betuigen. De oorzaak 7 Volgens een bericht van Wolff zou de ont branding van de dynamietopslagplaats, die de oorzaak is geweest van de vreeselijke ontplof fing, die in de omgeving van het depot heeft plaats gehad. Het geweld der ontploffing was zoo groot, dat vele telefoonleidingen verbroken werden en de berichten omtrent de ramp Aken eerst over een omweg bereikten. Op sommige plaatsen heeft de ontploffing nog op verren af stand haar uitwerking uitgeoefend: op 250 M. van de plaats der ramp werden dooden gevon den. In het kantoor werd een ambtenaar, die voor de open brandkast stond, met zooveel ge weld tegen de deur geslingerd, dat hij dood bleef liggen. De kracht der ontploffing. Langzamerhand worden gruwelijke bijzonder heden omtrent de ramp bekend. In een depot van mijnhout in de omgeving van de onheilsplaats werd een arbeider met zooveel geweld tegen het uiteinde der balken geslingerd, dat zijn lijk de balken precies in den vorm van het lichaam ver schoven heeft. Het hoofd van den ongelukkige werd daarbij volkomen verpletterd. Op een andere plaats vonden de reddingscolonnes op ca. 300 M. van de plaats der ramp een los gerukte hand. In Alsdorf en vooral in de straten, die naar de mijn leiden, zijn de daken en de ruiten be schadigd. Ook groote winkelvensters, die den luchtdruk loodrecht opvingen, zijn ingedrukt. De

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3