A. Wielhouwer UISLLED en GESTIKTE DEKENS, MMKHNN goedKOOP. Uit Rotterdam. Sommelsdijk - Telefoon 243 Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. TAPIJTEN, Tapls Bslge Karpetten, buitengewoon In prl|s verlaagd. Zuiver wol 3 X 4 f 16.50, f 19.50. LAAT UW HUIS DOOR ONS INRICHTEN. Bekend als de goedkoopste. Grootst speciaal Bed- en Tapfjtmagazfjn Spr. begrijpt niet, dat er nog zulke rugge- graatlooze menschen rondloopen en gehoor vin den. Zoo'n man moest 20 jaar in het gips ge legd worden. Moet men dan zoo maar zijn be zittingen weg laten halen. Zal Wibaut dat doen als er vannacht bij hem ingebroken wordt Of zal hij zijn revolver grijpen en zichzelf, zijn vrouw en zijn kinderen beschermen Bovendien: zou de vrede daarmee gebaat zijn? Wanneer onze regeering de Koloniën ca deau gaf zou daarom alle'en oorlog ontstaan, want Japan zou niet dulden, dat Amerika ze had en Amerika niet dat Japan ze kreeg. En moet het inlandsche volk zelf niet be schermd worden. Geen enkel niet-cultureel ont wikkeld volk kan op eigen beenen staan. De één vreest den ander, ze gaan elkander-. te lijf als er geen hoogere macht is die ze tegen zich zelf beschermt. Het is een dure plicht te zorgen, dat we zelf de neutraliteit onzer Koloniën kunnen hand haven, eer een ander het komt doen. Dat be- teekent geen oorlogsgevaar, dat beteekent een bevestiging van den vrede. Geen land ontwapent Trouwens geen enkel land denkt er over om zich te ontwapenen. Zelfs België niet, waar de roode heeren de baas spelen. België heeft geen enkel oorlogschip, omdat het geen Koloniën heeft, maar toch heeft het een oorlogsbegrooting, die ver boven de onze uitkomt, en nog scherper bij de onze afsteekt, als men weet, dat bij onze oorlogsbegrooting de loodsgelden nog zijn in- begrep'en. Toch geven ieder jaar de socialisten in België trouw hun stem aan die begrooting. ERKEND DE BESTE En de Engelsche premier Mac Donald, ook een socialist, „Het Volk" zegt het zelf, heeft nog niet anders gedaan dan het aantal soldaten, zeeschepen, kanonnen en machinege weren en luchtvaartuigen vergroot. Die Engel sche socialist werkt hard om de bewapening zoo sterk mogelijk te maken. En hij doet er wat mee ook. Tien er in Palestina vechtpartijen waren tusschen de Joden en de Turken (spr. .heeft het met eigen oogen gezien) stuurde Mac Donald 3 oorlogsbodems er op af, en werd er op in geschoten, dat het verschrikkelijk was. Dat deed een socialistisch minister. Natuurlijk leest men daar niets van in „Het Volk" en in de „Voor waarts". En toen spr een socialistisch debater op dit feit wees, zei deze: dat was om de zwak ken te beschermen Maar dat is nu juist wat wij in Holland ook willen. We willen onze vrouwen en kinderen beschermen. Die socia listische debater viel hier in zijn eigen zwaard. Wat een klein leger vermag Anderzijds wordt door de roode heeren erg gespot met ons legertje en ons vlootje, dat im mers toch niets waard is. Let echter op de inconsequentie dier heeren. Eerst beteekenen dat legertje en dat vlootje een groot oorlogsgevaar, maar even later heeft het toch weer niets te beteekenen. Zoo kletsen ze maar wat. Toch wil spr. ook deze spotters ontzenuwen. Een legertje en vlootje als wij op den de been kun nen brengen, heeft nog heel wat te beteekenen, wanneer twee groote legers tegenover elkander staan. We hebben in 1914 350.000 man aan de grenzen gebracht. Of een groot leger dit vóór of tegen zich krijgt scheelt 700.000 man en dat zegt heel veel. Trouwens de officieele stukken wijzen het uit, dat Duitschland ons land expres om dat legertje van 350.000 heeft gespaard. En spr. heeft persoonlijk van nabij gezien wat het Belgische leger in 1914 gepresteerd heeft. De Franschen hadden gezegd: houdt de Duitschers slechts 2 dagen tegen en de toestand is gered. Het ging om Calais vrij te houden, opdat de Engelsche troepen konden landen. Hadden de Duitschers bijtijds Calais kunnen nemen, dan had Engeland en later Amerika niet meer kunnen landen en zou de wereldoorlog anders zijn uit gevallen. Het Belgische legertje heeft het groote Duitsche leger evenwel niet 2 dagen, maar 2 wegen bezig gehouden en daardoor den toestand voor de Entente gered. Laffe spot op onze defensie is misdadig. Vroegere S.D.A.P.'ers. En vroeger stonden de socialistische kopstuk ken zelf op een geheel ander standpunt. Toen achtten ze nationale ontwapening een groote dwaasheid. Toen in 1911 de Zweedsche socia listen aan den Duitschen socialist Bebel advies vroegen voor eenzijdige nationale ontwapening, zei Bebel, dat zoolang de groote landen niet ont wapenen, het onverantwoordelijk van de kleine naties zou zijn om het wel te doen. En tijdens den wereldoorlog hebben de Ne- derlandsche socialistische kopstukken herhaal delijk gewezen op de noodzakelijkheid der na tionale weermacht. Maar toen stak er nog geen propaganda voor de roode heeren in En de groote Fransche socialist Frangois heeft nog niet lang geleden gezegd, dat eenzijdige na tionale ontwapening den vrede meer achteruit dan vooruit zou brengen. Trouws ook in Frankrijk denkt geen enkele socialist aan ontwapening. Men is er veel te bang voor Italië, die het oude imperium her stellen wil, en dat natuurlijk niet zonder oorlog bereikt kan worden. Maar Mussolini zegt, dat hij 2 millioen soldaten achter zich heeft. En hij is overal toe in staat. Daarom legt Frankrijk zijn grenzen vol soldaten. En de Fransche ron selaars zijn iederen dag bezig om nieuwe sol daten te winnen en de Fransche socialisten den ken er niet over het tegen te houden. Zoo dwaas zijn ze enkel maar in Nederland. Groot gevaar dreigt Dan is er het groote gevaar van Rusland, dat over de geheele wereld een leger van spionnen en geheime agenten heeft en niet rust eer het zijn doel bereikt heeft. En Engeland laat toe, dat Rusland een eigen gebouw in Londen sticht, van waar uit het de wereld bestoken kan. En Turkije maakt met Rusland gemeene zaak. Nie mand gelooft, dat Turkije tevreden is met den na-oorlogschen toestand en enkel met het bezit van Constantinopel. Er dreigt een groot gevaar. En daarachter ligt China, dat op 't oogenblik nog wel burgeroorlog voert, maar straks klaar zal zijn om met Rusland 'en Turkije gemeene zaak te maken. Dat Russische gevaar is groot. De Revolutie. Daarom groot, omdat de sociaal-democraten familie van de communisten zijn en het terrein voor het communisme klaar maken. Zij ontkete nen de hartstochten en de geesten van revolutie en straks zullen de socialistische leiders in hun eig'en' zwaard vallen. Spr. heeft in Parijs de cel gezien waar Koningin Maria Antoinette de laat ste dagen haars levens heeft doorgebracht. Maar daarnaast was ook de cel van een der leiders der Fransche Revolutie, die ook op het schavot stierf. Want de Revoluaie eet haar eigen kin deren op. En dat zal nu weer zoo gaan. Men begint vredelievend. Maar dat wilde men in 1789 ook in Parijs. Maar toen Robespierre zag, dat iemand hem leelijk aankeek, moest deze man uit den weg geruimd worden en het slot was, dat de straatgooten de stroomen bloeds niet meer ver zwelgen konden. Van één familie. De S.D.A.P. bereidt dat alles voor. Want ze zijn van één familie. „Het Volk" erkende dat zelf tóen Lenin stierf. Toen schreef „Het Volk" in een hoofd artikel: Lenin heeft het anders gedaan, maar hij heeft hetzelfde gewild als wij willen. En Lenin zelf heeft gezegd: wat ik in de 7 jaren gedaan heb, is niet anders geweest dan het toegepaste socialisme. Een dwaasheid. Zoo dreigt het gevaar over de geheele wereld. En toch begaat men in Nederland, en in Ne derland alleen, de dwaasheid te werken voor eenzijdige ontwapening. Hierop geeft spr. pauze. De principieele zijde. Na de pauze komt spr. nogmaals op het pe titionnement terug en zegt, dat het plan ge opperd is om ook van onze zijde een petitionne ment op touw te zetten vóór het vlootplan- Deckers. Spr. herinnert aan 1878, toen de Chris tenheid een petitionnement richtte tegen de schoolwet-Kappeijne. Er werden toen zooveel handteekeningen verzameld in slechts één week tijd en met zulke gebrekkige hulpmiddelen, als nu de S.D.A.P. in weken lange reclamemakerij kon bereiken. Dat zegt voor spr. genoeg. Het positieve Christendom wil van deze weer loosheid niet weten. Hierom niet, omdat het vraagstuk ook een principieele zijde heeft. Daarover wil spr. nog iets zeggen. De „Kerk en Vrede"-menschen zeggen, dat de Bijbel oorlogvoeren verbiedt. Spr. heeft dat nooit ergens kunnen lezen, noch in het Oude noch in het Nieuwe Testament. Dezelfde God, die het gebod gaf: „Gij zult niet doodslaan", gebood het volk Israël ook om de volken van Ranaan uit te roeien. Om welke reden dit ge beurde is weer een geheel andere zaak en staat los van de vraag of God oorlog voeren ver bood. Dat heeft Hij niet gedaan. Het geheele Oude Testament is er het bewijs van, zoo ook in het Nieuwe Testament. Noch Johannes de Dooper tot de soldaten, die hem kwamen vragen wat ze doen moesten, noch Jezus zelve, toen de hoofdman, die kwam vragen zijn knecht te ge nezen noch Petrus, toen hij bij een hoofdman geroepen werden, hebben ook maar met één woord het soldaat zijn afgekeurd. Zoo is het ook in de geschiedenis der Chris telijke Kerk. De Romeinsche Keizers zeiden altijd, dat de Christenen de beste soldaten waren. Ook de Kerkvaders hebben nooit het krijgsmanswezen verboden. En dat kan ook niet- in strijd zijn met het waarachtige Christendom. Omdat het Christendom, dat leeft bij het Woord van God, staat met beide voeten in de werkelijkheid des levens. Gods Woord durft de realiteit aan en verliest zich nooit in valsche sentimentaliteit, die met de realiteit ge'en rekening houdt. Die realiteit is het proces der zonde, dat in het menschelijk hart regeert. En wie nu zegt: ik wil den vrede, kent zijn eigen hart niet, want ons eigen hart doet den oorlog aan. Christus zelf is niet gekomen om den vrede te brengen. Het roode Kamerlid Duys houdt telken jare zijn Kerstredevoeringen en heeft het dan over „den vrede op aarde" en smaadt op het Chris tendom, omdat dit tegen' eenzijdige ontwape ning is. Maar de vrede uit den Engelenzang heeft niets met den vrede die Duys bedoelt gemeen. Christus zelf heeft gezegd: Ik ben niet ge komen om vrede te brengen, maar het zwaard, en: Ik ben gekomen cwn vuur op de aarde te brengen. Dat wil niet zeggen, dat het Christendom oor logszuchtig is. Wie dat zegt lastert. En wie ve'rmeet zich de vraag te stellen, waarom God dat vreeselijke dan toch toelaat Wie durft God voor zijn vierschaar dagen Maar wie iets van dit mysterie weten wil, moet beginnen' met de ontzettende diepte van de zonde te pijlen. Het zondeproces is veel ernstiger dan de vrederoepers begrijpen. Wie dan ook ontwapening wil, tast slechts een verschijnsel aan, maar niet de wortel van de zaak. En niet het Christendom is oorlogszuchtig, omdat het staat op het standpunt van bescher ming van hetgeen God ons toevertrouwt. De rechtsche parijen zijn orde- en vredelievende partijen. Het gevaar dreigt van links. Als er gevaar dreigt dan dreigt het van links. Spr. wijst op 1918 en wijst in de breede op de Troelstra-vergissing. Wanneer Troelstra toen had kunnen doorzetten, zou er veel bloed ge vloeid hebben. Want ons volk had zich niet voetstoots zonder eenig verzet aan de macht van Troelstra overgegeven. Dat bewijst wel de oprichting van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Er zou veel bloed gevloeid hebben en dat zou voor rekening gekomen zijn van de S. D. A. P. Spr. is één der eersten' geweest die zich bij den B. V. L. aansloot. Juist omdat wij den vrede lief hebben, houden wij ons kruit droog. Het oorlogsgevaar dreigt niet van de zijde der ordelievende partijen, maar van de zijde van hen die de macht begeeren en revolutie for- ceeren. Socialisme en communisme zijn hierin één. Spr. wijst op de ontzettende gruwelen die zich in het Oosten hebben afgespeeld, en waarvan spr. bizonderheden persoonlijk meemaakte. Tegen dat groote gevaar moeten wij ons be- schermën', want het bedreigt vrouw en kind en ons geestelijk goed. De plicht der Overheid. Daarom heeft de regeering niet alleen het recht maar de plicht om te zorgen dat onze neutraliteit bewaard blijft. Die plicht is haar van Godswege opgelegd. Zij regeert bij de gratie Gods, is Zijn dienaresse en draagt het zwaard niet tevergeefs, tegenover binnen- en buiten- landsche vijanden. Dat is de principieele zijde van het vraagstuk. Twee lijnen. Tenslotte wijst spr. in een machtige peroratie op de twee lijnen die zich voortbewegen. De ééne lijn def menschheid die bezig is een nieuwen oorlog voor te bereiden. Want wel ont moeten de socialisten van verschillende landen elkander op de internationale congressen, maar 1 dat is alles comedie. Spr. heeft de landen van Europa bereisd en weet welken geest de volke ren bezielt. Wanneer men de menschen in het hart kon zien, zou men slechts één woordje lezen „Revanche Wraak En het loopt uit op een nieuwen oorlog, waarin alle vijf de we- relddeelen betroken zullen zijn. Het zal een ontzaggelijke broederkrijg worden, waarbij Satan zal lachen en zijn oogst inzamelen. Maar er is ook een andere lijn, de lijn van God. Die lijn zal de lijn der menschheid raken op het eindpunt. Want God haast zich naar het einde. Hij kan deze wereld van zonde niet ver dragen. God haast zich tot het einddoel, waarop de wereld zal gelouterd worden en de elemen ten brandende zullen vergaan. Dan zal het vrede zijn, de koe en de berin zullen dan te zamen weiden, de leeuw zal stroo eten als de os, en het kind zal zijn hand steken in de kuil van den baselisk. Spr. ziet die twee lijnen duidelijk uitgestip peld, Wie leeft bij Gods Woord ziet dat het alles zich haast naar het einde der dingen. Dat geloof geeft moed en kracht om voort te gaan, In dat geloof wenscht spr. te leven, in dat geloof hoopt hij ook eenmaal te sterven. Deze rede werd met stille aandacht aange hoord. De Voorzitter dankte met een kort woord den spreker en de aanwezigen voor hun aan dacht, waarop de drukke samenkomst werd ge sloten. SOMMELSDIJK, Tegen een tweetal ingezete nen uit Melisant is alhier proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement Door den kommies der rijks directe be lastingen, is een rijwiel in beslag genomen, omdat dit niet voorzien was van een geldend rijwiel- belastingmerk. Tegen een ander is proces-ver baal opgemaakt wegéns hetzelfde feit. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het merk aan het rijwiel bevestigd moet zijn. De aardappelen worden alhier gekocht voor 2.75 a 2.80 per H.L. en de uien voor 1.25 per H.L. Door eenige jongens is een karos, staande achter de smederij van Gebr. de M., in de haven gereden. Toen de wagen op het droge gebracht was, bleek dat de veeren van de karos gebro ken waren. MIDDELHARNIS. Deze week zijn uit het onbesmette deel des lands ingevoerd voor slacht vee 12 runderen en 40 varkens. Door de R. T, M. zijn bij de onbewaakte overwegen in deze gemeente waarschuwings borden geplaatst. De kap van de Op'enbare U.L.O. school. Naar wij vernemen heeft het technisch Ad viesbureau van de Unie van Waterschapsbonden op verzoek van het gemeentebestuur van deze gemeente een onderzoek doen instellen naar de kapconstructie der openbare U.L.O. school. Het rapport van dit onderzoek is bij het ge meentebestuur ingediend en zal in de eerst volgende vergadering behandeld worden. Volgens dit raonort zullen er enkele wijzigin gen in de kapconstructie noodig zijn, waarvan de kosten enkele honderden guldens zullen be- loopen. Als finantieele schade mag dit echter niet worden aangemerkt, daar toch bij den bouw hetzelfde had moeten gebeuren en de kosten dan even hoog zouden geweest zijn. Het loopt echter niet zoo'n vaart als door sommige buitenstaanders werd verteld. Gevaar voor instorten bestaat er niet en de voorgestelde voorzieningen zullen' alleen getroffen moeten worden met het oog op bizondere omstandig heden, die zich in de toekomst onafhankelijk van den bouw zelve mochten kunnen voordoen. Een verbetering. Bij de overwegen van de R. T. M. zijn in deze gemeente waarschuwings borden geplaatst, welke op grooten afstand duidelijk zichtbaar zijn. Een voorziening, waar aan dringend behoefte was, vooral met het oog op het toenemend snelverkeer langs de over wegen. Ook in den avond zijn de borden door hun transparanten duidelijk waarneembaar. Het bord is in driehoeksvorm gebouwd en bevat de teekening van een locomotief. Het is een ontwerp van den Bond van Be- drijfsautohouders in Nederland. Een van deze borden werd op de onlangs gehouden „Mitento" tentoongesteld. We zullen hopen, dat spoedig geheel Flakkee op de gevaarlijke overwegen dergelijke waarschuwingsborden krijgen zal. Naar wij vernemen voldoen deze borden zoo goed dat ook in het buitenland precies dezelfde borden zijn ingevoerd. Door de Commissie van onderzoek naar de mogelijkheid tot stichting van een Vereeni- gingsgebouw te Middelharnis-Sommelsdijk, werd in hare vergadering van gisteren besloten, de finitief over te gaan tot het oprichten voor dit doel van een Naamlooze Vennootschap. Voorloopig werden in de directie benoemd de heeren K. Th. Ie Comte te Sommelsdijk als directeur, en J. Verbrugge te Middelharnis als president-commissaris. DEN BOMMEL. Woensdag j.l. had de al- gemeêne vergadering plaats van de Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis", afd. Den Bommel. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, dr. Kattenwinkel, den overleden secretaris dhr. Bisschop. Het Groene Kruis verliest in hem een van zijn beste werkkrachten. Een ieder, die den overledene gekend heeft, weet, dat hij geen vijanden had. Menigeen, die zijn hulp inriep, klopte niet te vergeefs aan. Ook in het jaarverslag, door den secretaris uitgebracht, werd de overledene herdacht. Het Groene Kruis was voor hem een levenstaak geworden. Het bestuur heeft gemeend de nagedachtenis van dhr. Bisschop niet beter te kunnen eeren, dan door het laten drukken van zijn voordracht, gehouden bij het 25-jarig bestaan der afdeeling. Ieder lid zal een exemplaar ontvangen. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat de po gingen om tot wijkverpleging te komen, geheel mislukt zijn. De gelden zijn aan de schenkers terugbetaald ,die hun giften, bijnan zonder uit zondering, aan de S. B. Z. hebben geschonken. Hartelijk dank voor deze buitengewoon mooie giften. Ook een woord van hulde voor de in zamelaars, wijlen de heer Bisschop en de heer E. Mast. In het bestuur werden gekozen de heeren C. Westerweel en Ant. Mijs, welke benoeming CHINAMATTEN 25 cent per el. afgepast f 0.79, f 1.-, f 1.30, f 1.69. KAPSTOKKEN massief eiken met spiegel 6.75. zonder spiegel met 5 haken f 4.75, zeer mooi. LEDIKANTEN 2.persoons 6.75, f 10.75, f 12.75. NACHTKASTJES 5.50. l.PERSOONS WASCHTAFEL f 5 75. KINDERLEDIKANTJES zeer voordeelig in wit lak en in kleur. GEZONDHEIDSMATRASSEN 2.persoons 10.75. STROOMATRASSEN zeer goedkoop. KACHELZEILTJES 39 cent, met dieren 42 cent. Groote sorteering in alle maten. Koopt bij ons de prima JAVA.KAPOK 79 ct. per '/2 K.G. LAMPEKAPJES voor electrisch licht 59 cent. PLUCHETTE OVERGORDIJNEN 10.75 per paar. ZWARE KORTHARIGE PLUCHETrE f 1.50 per el. COUPONS VLOERZEIL haaat voor den halven prijs. TAFELKLEEDEN, wol, mohair, pluche tafelkleed f 9.50. PLUCHE SCHOORSTEENLOOPERS MET FRANJE f 2.60. KAPSTOKKLEEDEN 5.90. VITRAGE. Nog een aardige sorteering voor extra lage prijzen. WOLLEN EN PLUCHE LOOPERS, buitengewoon goedkoop. COCOSLOOPER 50 c.M. breed 48 cent. 70 90 100 115 COCOSMATTEN 85 cent. JAPANMATTEN 42 cent. KAPSTOKMATTEN 95 en 135 cent. door beide heeren werd aangenomen. Als afgevaardigde en plaatsvervanger voor de algemeene vergadering op 30 October te Rotterdam, werden resp. gekozen de heeren- H. C. van Rossum en E. Mast. In verband met de slechte bergplaats van de Groene Kruis-artikelen werd besloten deze onder te brengen in een leege kamer van de Wed. Hermans. De heer Arensman vroeg of het be stuur niet eens in onverweging wilde nemen om een eigen gebouwtje te stichten. Meerdere leden stemmen met dit plan in. Het bestuur zal trachten in dezen geest te handelen. Op aansporing van den secretaris zullen de leden, die ter vergadering aanwezig waren, trachten nieuwe leden te werven. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. OOLTGENSPLAAT. De Roode Kruis-col- lecte, langs de huizen in deze gemeente gehou den, heeft opgebracht 31.50. Uitslag schietwedstrijd B. V. L. A. van Dam 95 punten, J. J. van Ree 93 p., G. C. van den Berg 92 p., J. van den Heuvel 91 p., A. van den Heuvel 90 p., S. van der Mast 90 p., H. Troost 89 p., M. van Bins- bergen 87 p., A. C. de Bruin 86 p., H. van Rossum 86 p., A. J. de Ruiter 85 p., M. van der Vliet 82 p., L. Jordaan 81 p., J. van Putten 85 p., J. W. Korteweg 79 p., J. van den Tol 79 p., J. C. Birkhoff 75 p., A. van der Griend 74 p., J. M. van Ostende 73 p., T. Kievit 70 p., P. van Kempen 70 p., P. Leijdam 64 p., Jac. van Ree 63 p., W. van Dam 54 p., J. J. Crezee 40 punten. Vergadering van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", afd, Oolt- gensplaat, op Donderdag 16 October, 's av. 6.30 uur, in Hotel Vinke. De Voorzitter, L. A. Hobbel, opent de ver gadering met een woord van welkom en zegt, dat het een opmerkelijk verschijnsel is, dat de Groene Kruis-vergaderingen niet zeer druk be zocht worden. Daarom die leden, welke aan wezig zijn, mijn dank voor de opkomst. Hierna leest de secretaris J. Bol de notulen der vorige vergadering welke onder dank wor den vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. Bol, L. A. Hobbel en P. van Rossum, worden met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening worden door den voorzitter aangewezen de heeren W. M. de Vos, C. M. Breur en C. J. Oostdijk. De penningmeester W. Voogd leest de be grooting voor 1931, welke hierna wordt vast gesteld in ontvangst en uitgaven tot een bedrag van 2190. Wordt voorlezing gedaan van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering te Rotterdam, niet minder dan 22 punten staan op de agenda. Tot afgevaardigde naar die ver gadering werd benoemd Dr. C. W. Kramers. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord. De voorzitter, het woord nemend, zegt, dat door het vertrek van Zuster Buteijn, welke wij noode zagen vertrekken, het bestuur veel moeite heeft gedaan voor een nieuwe zuster, én ge lukkig mogen we zeggen, dat we weer een goede zuster terug gekregen hebben in Zuster Alblas, zeer ten genoege van bestuur en patiënten. Op een vraag van A. van den Tol wordt be sloten een nieuwe zwemgordel aan te schaffen. Jaarverslag Zuster van 15 Oct. 1929 tot 1 October 1930. 2665 bezoeken werden afgelegd in 96 gezin nen, 3 patiënten werdén in het ziekenhuis alhier verpleegd met 49 verpleegdagen, waarvan 1 na een maand verpleging is overleden; 2 patiënten werden in de lighal verpleegd; 25 maal werd hulp verleend bij operatie of kunstbewerking; 6 maal bij verlossingen; 6 maal hulp in 't zie kenhuis; 6 maal bij het vervoeren van patiënten; 2 maal bij afwezigheid van den dokter; 8 maal laatste hulp bij overleden patiënten; 8 maal werd de brancard gebruikt; 148 artikelen werden uit geleend en 147 terugbezorgd. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat slechts 12 personen in deze gemeente geen lid der vereeniging zijn. Allen worden uitgenoodigd vrienden en familieleden alsnog te bewegen lid te worden. Heel Ooltgensplaat lid, dat zij onze leuze. Hierna sluiting. OUDE TONGE. Het zoontje van P. Kwis^ geraakte spelenderwijs onder een auto. Hij wefTj aan het hoofd en been gewond, zoodat genees kundige hulp noodig was. De vischventer S. uit Middelharnis ge raakte met hit en kar van den dijk. Met veel moeite werd het zaakje overeind gebracht. Het paard belcwam nog een hoofdwonde. J. de B. geraakte met een span paarden op hol. De B. sprong van den wagen en de dieren werdén' tot staan gebracht doordat een auto den weg versperde. Verder liep het on geval goed af. NIEUWE TONGE. Prijzen der veldvruchten. Uien 1.50, aardappelen 2.50 en peen 0.40 per H.L. De vrachtrijder H. alhier had het onge luk door het uitzakken van den kant met een vracht suikerbieten in de sloot terecht te komen. Met de kraanwagen van den heer Witvliet uit Middelharnis werd de auto op den kant gebracht. Met veel materieele schade liep dit ongeluk af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Klim niet op wagens. Het zoontje van dhr. V. wilde op een wagen klimmen, maar verloor zijn evenwicht, en kwam met zijn voet tusschen de spaken van een wiel terecht. Gelukkig werd dit spoedig bemerkt, zoodat erger werd voor^ .komen. DIRKSLAND, Volgende week zal alhier de jaarlijksche collecte voor het Ned. Roode Kruis worden gehouden. Van uit deze gemeente werden verscheept 6000 balen peen, 3000 balen uien, 1199 H.L. poters en 2950 H.L. aardappelen. HERRINGEN. A.s. Dinsdag zal de uitbetaling van Ouderdomsrente ten Hulppostkantore plaats Lebben. Onder de varkens komen gevallen voor van vlekziekte, waarvan reeds een enkele met •doodelijken afloop. GOEDEREEDE, De prijs der uien is 1.25 ■en die der aardappelen 2.75, naar peen geen vraag. Handel zeer slap. Vlot gesleept. Woensdagavond is het Ita- liaansche stoomschip „Edera" door de sleep- booten „Gouwzee", „Rozenburg" en „Blanken burg" vlot gesleept en later naar Rotterdam •gebracht. Het stoomschip was in den nacht van 10 op 11 Sepetember op de Hinderribben ge strand. Ruim de helft van de lading is door de blazersschepen gelost. OUDDORP. In de haven ligt het groote sleepschip Emmanuël, om geladen te worden met •gedroogde cichorei van den nieuwen oogst, uit de fabriek Ouddorp. In de haven, de Kil, is reeds het eerste schip met een lading pulp aangekomen. Ze waren met z'n vijven. Wandelend uit het Westen over de Hoogstraat, Ja, eindelijk, daar was 't. Ja, maar eerst kijken, meende Moeder. Na rijp overleg, naar binrien MijnheerWij komen eens kijkenKomen nooit op dit eind van de Hoogstraat. Hebben dit prachtpand nooit gezien Ze gingen weg met 'n mooie .ratiné Heeren-Ulsters, twee heerlijke warme Jon- gêns-Jassen en een Meisjes-Jekker. Hadden de heele Hoogstraat links en rechts bekeken, maar vonden hun voordeel juist daar, waar ze geen land meer dachten 't Was bij Lap, Hoog straat 42. 'n Volgend keer kwamen zij Robinson Jongensschoenen ook halen, 50 cent per paar scheelde te veel. (Historisch). 18 (Adv.) SOMMELSDIJK. Dezer dagen wordt alhier gecirculeerd met een lijst voor de Unie een school met den Bijbel. OOLTGENSPLAAT. Ds. A. yan Willigen van 's Grevelduin-Capelle heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. -De lijst van stemgerechtigden voor de ver kiezing van leden van het Kiescollege in de Herv. Kerk ligt van 15 October tot en met 23 October ter inzage in de Kerkekamer.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4