Rechtzaken Uit onze Partij Kerk en School. Plaatselijk Nieuws, Land- en Tuinbouw. Nieuwe Tonge, 10 October 1930. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van 't artikel in „De Maas" van 8 Oct. 1.1, over de veerverbinding van ons eiland zou ik gaarne een paar vragen tot U richten. Bij 't vluchtig doorzien er van en 't lezen van de vet gedrukte uitspraak: 1 Januari a.s. kun nen de Z. Holl. eilanden enz. uit hun isolement verlost worden, dacht ik eerst: zou er soms een belangrijke beslissing hieromtrent genomen zijn Spoedig bleek me echter, dat niet 't geval was en 't hier slechts een herhaling gold van wat dezen zomer reeds" gepubliceerd was. Uw doel met de plaatsing is dus wel geweest, de belangstelling van het publiek voor deze gewichtige aangelegenheid wakker te houden. Nu zou ik U, mijnheer de Redacteur, als be wijs van belangstelling, de vraag willen stellen: hoe staat het nu op 't oogenblik met deze zaak Is reeds bekend, hoe de Minister van Waterstaat staat ten' opzichte van 't rapport der betrokken Commisie en hoe het Provinciaal bestuur Een officieele uitspraak hieromtrent is, al thans mij, niet bekend. Wellicht zullen de autoriteiten in Den Haag eerst ook eens willen weten, hoe de meest be langhebbenden, n.l. de inwoners van Flakkee, hierover denken en in hoeverre deze tot mede werking bereid zijn. De Overheid helpt immers in 't algemeen des te eerder, naarmate het be trokken publiek groote belangstelling voor een noodzakelijke verbetering aan den dag legt en bereid is, zich hiervoor billijke offers te ge troosten. In dit verband heeft het me verwon derd, dat onze Vereeniging „Flakkee's Belang" ook in het verschijnen van dat rapport tot heden geen aanleiding gevonden heeft, om de jaar- lijksche ledenvergadering, die nog niet gehouden is, alsnog bijeen te roepen. Daarbij zou dan tegelijk eens gepeild kunnen.worden, welke offer vaardigheid hiervoor bestaat bij een groote groep van bij uitstek belanghebbenden, 'k Ge loof wel, naar 't geen ik zooal hoorde, dat zeer vele leden deze jaarvergadering op prijs zouden stellen. Wellicht is het ook de bedoeling van het Bestuur deze alsnog binnenkort uit te schrijven. Mijnheer de Redacteur, deze aangelegenheid heeft dan ook een geneeskundigen kant, wat dan ook een der redenen is van dit schrijven, n.l. de verbetering van het ziekenvervoer, voor zoo ver dit althans per ziekenauto geschiedt. Er zou dan 8 keer per dag gelegenheid zijn, de auto over te brengen zonder eenig bezwaar voor andere groote auto's, want met de vermaakte tramboot zouden wel een stuk of 8 auto's, groote en kleine, tegelijk vervoerd kunnen wor den. En deze vermaking van de boot 'en ver betering van de toegangen zouden heel ge makkelijk en in korten tijd tot stand gebracht kunnen worden (in tegenstelling met de Plaatsche veeren, waar heel wat meer aan vast zit), zoodra de onderhandeling der betrok ken partijen tot een goed eind gebracht zouden zijn. Met 1 Jan. a.s. worden de Rozenburgsche veeren van zeer ruime, doelmatige ponten voor zien, waarmee ons ziekenvervoer dan ook weer gebaat zal zijn. Moge de verbetering van onze veerverbinding met Hellevoetsluis nu ook niet te lang uitblijven. Hoogachtend, C. VAN GELDER. Wij kunnen den geachfen schrijver van bo venstaand epistel mededeelen, dat nog niet be kend is in welke phase de kwestie der veer- verbindingen en -verbeteringen bij den Rijks Waterstaat verkeert. Wat betreft het Provinciaal Bestuur kan me degedeeld worden, dat bij den heer Van Boeijen de verbetering van het veer Middelharnis^ Hellevoetsluis in goede handen is. Zijn wij wèl ingelicht, dan zal dit veer binnen korten tijd worden ingericht overeenkomstig het advies van de commissie-van Rijckevorsel. De onderhandelingen hierover met de R. T. M. en de belanghebbende localiteit zijn in vollen gang, en de tot stand koming van deze verbetering zal niet wachten tot men ook over de andere veerverbindingen tot een oplossing gekomen is. Natuurlijk is het van groot belang, dat de betrokken autoriteiten zien, dat Flakkee inder daad veel interesse heeft bij de-ze verbetering. Het verwondert daarom ook ons, dat het tot heden zoo stil bleef op ons eiland. We zijn er van overtuigd, dat plaatselijke invloedrijke per sonen, zooals ons Statenlid de heer C. Warnaer en het lid der commissie-van Rijckevorsel, de heer A. A. Mijs, diligent zijn, maar dat lijkt ons niet voldoende. Zeer zeker is de zaak vooral ook van groot belang met het oog op het ziekenvervoer. Jammer, dat men op Voorne en Putten niet wat meer activiteit vertoont ten aanzien van den Groenen Kruisweg. Het is vooral ook voor Flakkee te hopen, dat bij de uitvoering der plannen ook daar de zoo noodige homogeniteit gevonden wordt. Het is niet voldoende, dat er verbetering komt Zij moet ook spoedig komen. RED. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 10 October 1930. (Vervolg). E. D. te Oöltgensplaat, wiens zaak reeds een vorige maal diende, was ten laste gelegd open bare dronkenschap te Sommelsdijk. Uit het getuigenverhoor van den veldwachter J. Uil bleek dat verdachtemet enkele vrienden in een auto uit Oöltgensplaat was gekomen en in het Kortewegje te Sommelsdijk er uitgestapt was en zich in het gras te slapen had gelegd. Verd. rook naar sterken drank en kon niet op zijn beenen staan. Verd. zegt slechts één glaasje bier op te heb ben. Dronken was hij niet geweest. De KantonrechterWaarom ben je dan in het gras gaan zitten. Verd.ik ben gaan zitten om wat te slapen, maar ik liep zoo recht als een kaars. De Kantonrechtereen vreemde plafats om daar te gaan slapen. Het O. M. gelooft niet veel van het verhaal dat verd. opdischt. Het is afschuwelijk, ver schrikkelijk, dat een jongmensch zich op zulk een stuitende wijze te buiten gaat. Eisch 10.— subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 8.subs 4 dagen hechtenis. P. N. 41 jaar, melkhandelaar te Melissant, had niet voldoende uitgehaald met zijn auto, waardoor een aanrijding met een andere auto plaats had. Advocaat Nijgh treedt op als verdediger. Deze vraagt hoeveel schade er is aangericht. De Kantonrechter Daarover kan niet meer gesproken worden, want het requisitoir is reeds een vorige maal gesteld. Dit is e'en tusschen- vonnis. Verd. wordt veroordeeld tot 15.— subs. 6 d.agen hechtenis. K. B„ wiens zaak een vorige maal bij verstek gediend had, werd ten laste voorgelegd open bare dronkenschap, terwijl hij met een auto reed, het uitdagen van menschen om te vechten enz. te Achthuizen, was veroordeeld tot principale hechtenis. Hiertegen komt verd. in verzet. Gehoord wordt get. G. T. rijksveldwachter te Den Bommel, die verklaart dat verd. naar drank rook en ieder tot vechten uitnoodigde. Een vriend van hem ging zelf achter het stuur zitten en bracht hem naar Oöltgensplaat. Het is geble ken dat verd, verder zelf weer gereden had. Get C. J. J. R. te Achthuizen, meent dat hij niet kon zien dat verd. gedronken had. Verd doet zaken en krijgt wel eens een glaasje. Hij is een vroolijke heer en altijd erg gezellig. De Kantonrechter als hij niet dronken was waarom ben jij dan achter het stuur gaan zitten Get. in zijn toestand was dat beter. De Kantonrechter er was dus wel een „toe stand" Get.Ja, die was er wel. De Kantonrechter en die toestand werd door verd, gemaakt. Get.Ja. Verd.er was geen toestand. De menschen hadden allemaal plezier. Het O. M. meent dat het maar het beste is af te zien om get. verder te hooren. Verd. had er zelf plezier in door get. weggebracht te worden. Een chauffeur die op zijn eer gesteld is, zou daar geen plezier in hebben. Het vonnis moet bevestigd worden. De Kantonrechter-: waarom ben je in verzet gekomen Verd.natuurlijk om die drie dagen zitten. Het O. M. het feit is buitengewoon ernstig en moet goed gestraft worden. Verd. ik was niet dronken. Ik heb de auto zelf naar Oöltgensplaat gebracht, en ben alle bochten hoeken zonder eenig mankement door gekomen. Dat kan niet als men dronken is. Het vonnis wordt bekrachtigd. (Drie dagen hechtenis) Aangehouden wordt de zaak tegen den kwak zalver T. die boekjes op Flakkee verspreid, waarin zijn foto voorkomt in witte jas, Jjestu- deerend een reageerbuisje. Na het getuigenver hoor, waaruit bleek dat verd. diagnose stelt, geld ontvangt en medicijnen geeft, wordt de zaak aangehouden. L. v. B. 52 jaar, landbouwer te Dirksland had een dubbelloops jachtgeweer gegeven aan J. L. v. d. G. 15 jaar, arb. te Dirksland om spreeuwen te schieten. Het knaapje had er mee in zijn voet geschoten. Het O. M. acht het onbegrijpelijk hoe iemand aan zoo'n kind een geweer in handen kan geven. Verd. wordt veroordeeld tot 8.— subs 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het geweer. T. F. wegens overtreding der vischwet. Ver oordeeld bij verstek tot 6.— subs. 3 dagen hechtenis. L. S„ 24 jaar, visscher te Melissant, wegens overtreding vischwet 5.subs, 3 dagen hech tenis. B. v. d. W„ 21 jaar, metselaar te Stellendam, wegens rijden zonder rijbewijs 6.subs 3 da gen' hechtenis. P, v. d. H., 38 jaar, landbouwer te Oöltgens plaat, wegens het niet behoorlijk uitwijken voor een wielrijder, 10.subs. 5dagen hechtenis. J .T. bij verstek wegens openbare dronken schap, 2 weken hechtenis. D. K. te Nieuwe Tonge, wegens het rijden zonder licht, 5.subs. 3 dagen hechtenis. W. B. te Ouddorp wegens overtreding leer plichtwet 1.— suhs. 1 dag hechtenis. J. D. wegens hetzelfde feit te Middelharnis 5.— subs. 3 dagen hechtenis. B. D. wegens het rijden zonder licht 5.— subs. 3 dagen hechtenis. A. v. d. H. te Ouddorp, had gereden met ver blindende lichten binnen den afstand van 100 M, van een tegemoetrijdende auto. Wordt aan gehouden. A. V. bij verstek, wegens het wegnemen van peeren, 2.subs. 1 dag hechtenis. W. D. 26 jaar, landbouwer te Den Bommel, had met een aütotractor met onbeschermde ban den op den weg gereden, had geen rijbewijs en de tractor was niet voorzien van licht en num mer. Geëischt 25.— of 5 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 10.— subs. 5 dagen hechtenis. W. v. d. W„ 41 j„ bakker te Melissant, was met zijn auto niet voldoende uitgeweken. Ge ëischt 10.subs. 8 dagen hechtenis. Veroor deeld tot 8.— subs. 4 dagen hechtenis. J. K. te Goedereede, wegens openbare dron kenschap bij verstek 10.— subs. 5 dagen hechtenis. C. G„ 27 jaar, visscher te Middelharnis, had gevischt zonder weerhaken. De Kantonrechter Je hebt gevischt met hoe ken inplaats van met weerhaken. Verd.Dat moeten wij wel doen, want de visch die onder de maat is en weer in 't water gelaten wordt scheurt allemaal dood met weer haken en dat kost dus den' vischstand. Alle visschers doen het met hoeken. De Kantonrechter Het kan best zijn dat je gelijk hebt, maar het is nu eenmaal wet. Veroordeeld tot 0.50 subs. 1 dag hechtenis. A. K. te Sommelsdijk had een toespraak ge houden op de Kaai, zonder toestemming van B. en W. Veroordeeld 2.boete subs. 1 dag hechtenis. J. H. H„ sigarenmaker te Middelharnis had deel genomen aan een optocht te Sommelsdijk, welke was gehouden zonder toestemming van B. en W. Aangehouden tot 14 Nov. N. G. v. N. 38 jaar landbouwer te Den Bom mel had gereden met een auto met 1 licht. Ver oordeeld tot 6.— of 3 dagen' hechtenis. M. d. B. wegens rijden zonder licht 5. subs. 3'dagen. M. C. v. D„ idem. K. B. idem. A. L. v. d. V. 49 jaar chauffeur te Sommels dijk had geen rood achterlicht op zijn auto en oolj geen voorlichten. Het O. M. acht het een ontzettend gevaar en eischt 20.— subs. 5 dagen hechtenis. Veroor deeld tot 6.subs. 3 dagen hechtenis. A. K„ 47 jaar winkelier te Sommelsdijk rijden zonder licht 2.subs. 1 dag hechtenis. M. K. had geen autolicht op zijn auto 4.— subs 1 dag hechtenis. G. C. van S. 54 jaar landbouwer te Oude Tonge, staat terecht wegens het niet schrappen van de wielen. Het geldt hier e'en principieele kwestie. Het gaat n.l, over de vraag of een polderreglement dan wel een provinciaal regle ment de voorrang heeft. Het O. M. meent het laatste gezien art. 3 der keurenwet. Verd. wordt veroordeeld tot ƒ1.— subs 1 dag hechtenis. P. C. H„ wegens autorijden zonder licht 10 subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 8.— subs. 4 dagen hechtenis. WIJZIGING DER STATUTEN. Het Bureau C. C. verzoekt ons het volgende mede te deelen Ten einde in algemeenen zin te voldoen aan van verschillende zijden ingekomen verzoeken, is een uitvoerige toelichting verschenen. Achter deze toelichting zijn afgedrukt de artikelen van het thans geldend statuut, voor zoover zij in de voorgestelde wijzigingen betrokken zijn. De artikelen, waarop geen wijzigingen worden voor gesteld, zijn daarin slechts aangegeven met het nummer (oud en nieuw) en de vermelding „on gewijzigd". De tekst dezer artikelen is dus te vinden in het nieuwe voorstel. Deze toelichting wordt, evenals het oorspron kelijke voorstel, aan alle organen der partij in drievoud toegezonden, terwijl de K.Vn., welke nadien meer exemplaren van het voorstel vroe gen, even zoovele exemplaren der toelichtinc ontvangen. K.Vn., welke nog geen aanvullenc verzoek inzonden, kunnen dat alsnog doen aan het adres: Bureau C. C„ Dr. Kuyperstraat 3 Den Haag, mits zij bij die aanvraag aandacht schenken aan het verzoek, in den brief, welke de eerste zending vergezelde, gedaan, niet „over- dadig" aan te vragen. Amendementen op de voorstellen van het C.C. worden ingewacht vóór 1 December e.k. aan het Bureau C.C., bovenvermeld. Het ligt in het voornemen, nadat het C.C de ingekomen amendementen overwogen en daaromtrent prae-advies zal hebben uitgebracht, D.V. tusschen 20 Maart en 10 April 1931 een Deputatenvergadering een zoogenaamde „kleine" D.V., uitsluitend toegankelijk voor stemhebbende afgevaardigden bijeen te roepen ter beslissing over de voorstellen. SOMMELSDIJK. Het 4-jarig dochtertje van den landbouwer J. K. geraakte spelenderwijs met haar zitvlak in een teil met kokend water. Dit lichaamsdeel verbrandde dusdanig, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Tegen e'en ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet. Ingezetenen, die een z.g.n. huisslachting willen doen worden er op attent gemaakt, dat aanvraag daartoe moet geschieden ter gemeente secretarie 4 dagen vóór den dag van slachting. Op een schuur van een landbouwer onder deze gemeente is een biljet aangeplakt „Ver dacht vee van Mond- en Klauwzeer." Door eenige kwajongens is Zaterdagmiddag een boerenwagen in de kaai gereden. Na veel moeite gelukte het om met de lier van het mo torschip van beurtschipper Zoon, den wagen op het droge te krijgen. Bij den correspjondent der arbeidsbemid' deling dezer gemeente stonden 1.1. Maandag 10 werkzoekenden ingeschreven. Vorige week werd enuit deze gemeente verscheept 2800 H.L. aardappelen, 800 H.L. uien 'en' 265 H.L. peen. MIDDELHARNIS. Alhier zijn plannen in voorbereiding teneinde een vrijzinnige kiesver- eeniging op te richten. Binnen korten tijd zal voor dat doel een vergadering gehouden worden. Alhier zijn aan de kaai aangebracht en verzonden 1700 H.L. aardappelen en 700 balen uien. De slagersknecht J. van D. had het on geluk met kokend water zijn voeten ernstig te branden. Geneeskundige hulp was noodig. Uitslag van de laatste postduivenwedvlucht door de P. V. „Seinpost" vanuit Ceaurain in concours. 22 Quiv. N. C. But le, 2e en 4e prijs, D. Kardux' 3e en 5e prijs. DEN BOMMEL. Vervoerd 2750 H.L. aar dappelen, 800 balen uien en 150 H.L. peen. Op Woensdag 15 October zal de gemeen te-ontvanger geen zitting houden. Bij J. Kwakernaat, alhier, is een postduif komen aanvliegen. Het dier is naar zijn eigenaar te Utrecht teruggezonden. Men deelt ons mede dat Zondagavond door een tweetal personen het waarschuwings bord aan dén' Zeedijk met zwarte verf is be smeerd. Het is door den burgemeester gecon stateerd. Even daarna werd als verdacht van dit feit J. M„ gemeente-ontv. alhier, aangehouden. Naar wij vernemen heeft men in den nacht van Zondag op Maandag j.l. gepoogd in te bre ken in de woning van den heer J. P. M„ alhier. De deuren waren geforceerd. OÖLTGENSPLAAT. Door den gemeente veldwachter Jordaan is tegen de winkelier T. van D. proces-verbaal opgemaakt wegens het op Zondag toelaten van publiek in zijn winkel, en het verkoopen van waren. Tot 1 Nov. a.s. kunnén de volgende ge vonden voorwerpen ter gemeente-secretarie wor den afgehaald. 1 Nikkel horloge, 1 gouden bro che, 1 sjaal, 1 zakdoek, 1 paar dameshandschoe nen, 3 paar kinderwanten, -1 kinderbont, 1 paar kinderkousen 7 portemonaies.met inhoud, 1 zon der, 3 tabakspijpen, 2 vulpenhouders, 1 opstand voor motorrijwiel, 1 hoornfluit, 2 messen met schede, 1 zonder, 1 tabaksdoos, 2 koperen ge wichten, 1' vijl, 1 rijwiellamp, verschillende sleu tels met ring. Vorige week zijn van hier verscheept 162250 kilo uien, 9161Ó kilo aardappelen, 69490 kilo poters en 4500 kilo peen. OUDE TONGE. Bij zijn werkzaamheden had A. de L. in de vroegen morgen het ongeluk in een diepen sloot te vallen, zoodat hij druipnat naar huis kon om zich van droge kleeren te voorzien. De huisvrouw van D. K. kwam zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. J. K. verwondde zijn arm met het bieten rooien, zoodat de geneesheer rust voorschreef. Met de prijzen der veldvruchten gaat het steeds achteruitUien 1.40 en 1.60, peen 0.50 'en aardappelen 2.80 per H.L. NIEUWE TONGE. Tegen L. D. van E. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet. Bij den landbouwer S. alhier is de be smettelijke ziekte Mond- en Klauwzeer onder het vee uitgebroken. Deze week werden van hier vervoerd 5000 balen uien en 200 balen peen. In de cichoreidrogerij „De Onderneming" alhier ontstond een begin van brand. Met eeni ge emmers water werd de brand gebluscht, en werd erger voorkomen. DIRKSLAND. Onder het vee van den land bouwer J. V. is mond- en klauwzeer gecon stateerd. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 25 werk zoekenden ingeschreven. Van hier werden verscheept 2645 H.L. aardappelen, 4940 balen uien en 6280 balen peen. De dienstplichtigen der lichting 1915 zul len Woensdagmorgen in de O.L. school hun mi litaire goederen in moeten leveren. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten 'en'- boekjes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 21 October 1930. Tegen arbeiders even tueel werkgevers die hieraan niet voldoen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plak ken) niet is nagekomen, het bedrag van de eventueel in te stellen navorderingen zal ver- hoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste tien cent. HERRINGEN. De smid Abresch had dezer dagen het ongeluk met een knipmachine een zijner oogen te kwetsen; terwijl de vrouw van een hier liggenden schipper een harer voeten zoodanig brandde, dat medische hulp noodig was. Voor de uien besteedt men hier thans van 1.25 tot 1.40 per H.L. Er is regelmatig veel handel in dit product. GOEDEREEDE. De vorige week werd alhier een vereeniging tot het sorteeren van uien op gericht. Als bestuur werden gekozen de heeren D. Goekoop, P. Voogd, H. Loder, T. v. d. Wende en C. van Erkelens. De sorteerder zal met een motor worden gedreven. De garnalen schijnen in het „Goereesche gat" schaars te worden. De vorige week werd per vaartuig 15 tot 80 kilo gevangen. OUDDORP. De prachtige illuminatie van het gemeentehuis en de schitterende verlichting van den dorpstoren zijn Zaterdag herhaald. De lichten werden thans bijtijds uitgedraaid; en de bijzondere belangstelling, als op Donderdag, was er nu niet voor. Visscherij-bericht. Het is een zeer schrale vangst geweest; slechts van 10 tot 70 kilo gar- nalen per vaartuig en per week. MIDDELHARNIS. Ds. P. A. Zeilstra van Sliedrecht heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. In de Ned. Herv. Kerk zijn aan de beurt van aftreding de Kerkvoogd de heer P. van der Sluis en de Notabel de heer J. v. d. Slik. De collecte voor het Provinciaal Geref. Weeshuis, welke 1.1. Zondag in de Geref. Kerk alhier werd gehouden, heeft opgebracht 79.08. OUDE TONGE. De heer P. Vis, onderwijzer aan de O. L. school alhier, is benoemd tot hoofd van de O. L. school te Melissant. NIEUWE TONGE. Bij de j.l. Vrijdag ge houden stemming tot gemachtigde van het Kies college in de Ned. Herv. Kerk alhier, in de vacature van den heer T. Koppenaal, is gekozen de heer Johs. Bakker. Mej. L. J. Swerus, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, heeft tegen 1 Nov. a.s. ontslag gevraagd wegens hare benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School te Breskëns DIRKSLAND. Zondag zal in de Ned. Herv Kerk alhier een extra collecte voor de vervolg den in Rusland worden gehouden. MELISSANT.* We willen er nogmaals de aandacht op vestigen, dat er Donderdagavond 16 October een Propaganda vergadering zal ge houden worden van de drie alhier bestaande Geref. jeugdvereenigingen. Ieder, die er van overtuigd is, dat we in deze vereenigingen een middel hebben om kennis te verzamelen voor de toekomst, kome ter vergadering. De vergaderingen van verleden jaar zijn uit nemend geslaagd en we hopen, dat ge ook thans ons niet teleur zult stellen' door weg te blijven. We zijn van plan de vergadering reeds vroeg te beëindigen, zoodat dit voor niemand een be zwaar behoeft te zijn. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in het nummer van Zaterdag j.l. HERKINGIEN. Zondag j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk voor het eerst gebruik gemaakt van de electrische verlichting. Behalve het groote gemak en 't meer vrije uitzicht voor de toehoor ders, bleek het licht toch nog niet op alle plaatsen voldoende te zijn. Vermoedelijk zal dit deze we.ek nader worden geregeld. D.V. zal a.s. Woensdag 15 October, des avonds te half zeven ure voor de Geref. Gem. alhier optreden Ds. J. van Wier, predikant bij de Geref. Gem. onder 't Kruis te Rijssen (O.), met het onderwerp: „De roemtaal der Heiligen". GOEDEREEDE. Vanwege het opverven van de Ned. Herv. Kerk zullen te beginnen met a.s. Zondag de godsdienstoefeningen worden gehou den in het Zondagsschoolgebouw. OUDDORP. De jaarlijksche Unie-collecte voor het Chr. onderwijs, onlangs in de Ned. Herv. Kerk gehouden, heeft opgebracht 87.94. LIJST 6 van de 52ste Jaarcollecfe voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 5 Andel (Dén) Kornhorn Dokkum (Kerkcollecte) Drachtster-Compagnie Ee Hallum (Kerkcollecte) Oosterzee Stavoren (Kerkcollecte) Surhuisterveen Diever Hijken en Hooghalen Mastenbroek Vreeswijk Barendrecht Bergambacht (Kerkcollecte) Bolnes Hazerswoude (dorp) Hoog-Blokland Moercapelle Moordrecht Nieuwerkerk aan den IJssel Pernis Schoonhoven Almkerk Maastricht (Geref. Kerk) 17.942. 100.50 149.60 174.37 89.65 114. 81.47 47.67 37.20 159.55 120.— 86.90 402.50 178.20 286.55 69.24 114.87 296.55 68.- 231.50 138.65 251.25 160.67 90.52 116.20 17.45 Totaal van 150 Loc. com. 21.525.06 Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.-secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". ONZE LECTUUR. Iedereen weet wel, wat grooten invloed boeken hebben op ons zieleleven. Boeken kunnen karakters vormen, maar boeken kunnen ook karakters bederven. Boeken kunnen een leven verrijken en vermooien, boel en kunnen ook eén leven ten vloek zijn. Van de laatste soort be staan er helaas heel veel en dagelijks nog neemt de toevoer van slechte boeken toe. Het is zaak in dezen tijd, waar van allerlei wordt ter markt gebracht, ons te bezinnen over onze lectuur, om een keuze te doen tusschen wat we niet zullen lezen en wat we wel zullen lezen. Er bestaat e'en soort vaststaande meening, dat menschen, die voor ontwikkeld willen door gaan, op de hoogte moeten zijn van alle romans en alle novellen, die er wekelijks uitkomen, Ook in onze kringen doet die meening opgeld. Maar niets is minder waar, vooral voor Chris tenen. Er zijn Christenen, die geregeld lezen wat niet-Chr. auteurs schrijven. Dacht ge, dat het omgekeerde waar is Dat niet-Chr. men schen boeken lezen van Chr. auteurs Niets er van. Nu is dat geen reden om niet-Christelijke boeken te laten' liggen, maar er zijn wel veel andere redenen. Zoo licht raken wij b.v. met onze gedachten en gevoelens in een sfeer thuis, waarin we ons zelf niet op ons gemak voelen. Met de personen uit het boek gaan we naar bioscopen, maken bals mee, bezoeken schouw burgen en dergelijke genoegens, waar de wereld niet buiten kan. Langzamerhand bestaat nu het gevaar, dat we hoe langer hoe meer ver trouwd raken met zulke dingen, tot we er ten slotte zelf naar gaan verlangen. Dat zoo veel jonge menschen afdwalen uit hun eigen Christe lijke levenssfeer, waar Jezus middelpunt is, zal dikwijls voor een groot deel te wijten zijn aan wereldsche lectuur. Wij moeten dan ook bewust uit ons leven weren alle boekenwaar, waar het genot verheven wordt tot deugd en onze eigen genotzucht wordt opgewekt. Doen we dat. dan laten we alle Courths— Mahlers en wat van nog minder allooi is, links liggen. Er zijn nog andere niet-christelijke boe ken. Hoogstaande boeken zelfs (ik noem b.v. die van het echtpaar Scharten—Antink)Boeken waarin gewezen wordt op verheven menschen, edele karakters. Boeken van schrijvers, die zelf zoekende zijn naar hun hoogste ideaal. En toch tenslotte laten al deze boeken, die van BoudierBakker, Zoetmulder, Van Genderen Stort, Top Naef enz. zoo arm, zoo vreeselijk arm, omdat zij het Evangelie niet kennen en een leer prediken, waar Christus buiten staat. We moeten zoo uiterst voorzichtig zijn met ons zieleleven, het wordt zoo licht geschaad door ontkenning en bespotting van het Evangelie. Want daarop komt het toch altijd neer. Denk aan de boeken van A. M. de Jong, waar zelfs een felle haat uit spreekt tegen het Christendom. Neutraliteit is er niet, wel de antithese voor Christus tegen Christus. En wat baat het u, of ge al de boeken der wereld kendet en ge leedt schade aan uw ziel Voor Christenen moest eigenlijk de voornaamste lectuur zijn hun Bijbel. Daarin heeft God gelegd een onuitputtelijke bron van geluk, zegen, wijsheid en liefde. Alle boeken kunnen we missen voor dat Eene. Daaruit volgt niet, dat we geen andere boeken mogen lezen. Er zijn gelukkig ook nog heel veel opbouwende Chr. romans. Wilma, die al jaren lang nu in verschillende boeken de liefde predikt, Mevr. H. Kuyper—van Oordt, die met scherpen, liefdevollen kijk het leven teekent van schamele lieden (zijn haar mooie boeken De lofzang der Schamelen, Het stille Huis, Het goed Cronaert, wel genoegzaam bekend?), J. L. F. de Liefde, H. S. S. Kuyper, Ds. Hoogen- birk e. a. Jammer, dat Mevr. BosboomTous- sant zoo in ongenade is, overigens wel te be grijpen in dezen gehaasten tijd. Dan zijn er nog enkele goede buitenlandsche schrijvers en schrijfsters, o.a. Selma Lagerlóf. Daarnaast is er nu nog zoo'n groot veld over voor andere boeken, boeken die door het dfib der menschen weinig worden gelezen, maar 1 van zoo'n heel groote waarde zijn. Boeken, die meer en meer de jeugd weer in handen moet krijgen en gegeven worden. Dat zijn boe ken, die je niet ineens doorleest, maar die waard zijn 3 of 4 maal gelezen te worden. Ik begin met te noemen de boeken over dieren, zooals die zoo boeiend zijn geschreven door Herman Löns. Bengt Berg en William Long. En de vele litteratuur, die tegenwoordig in ons land vershijnt op dat gebied van Thysse, Strij- bos, Tolman. Daardoor verkrijgt men eerbied en teerheid tegenover Gods schepselen, teerheid, die nog maar al te weinig wordt gevond'en. Ten tweede zijn daar de reisbeschrijvingen en biografieën en niet het minst van alde z.g. stichtelijke lectuur. Te zwaar behoeven zulke boeken toch ook niet te zijn. Onze dominees en professoren heb ben zoo veel moois geschreven, dat door middel matig ontwikkelden te genieten valt. 't Is waar, zulke boeken zijn dikwijls geen ontspannings lectuur. Maar wil men ontspanning, ga dan maar liever rusten of wandelen. Dat heeft meer waarde. Ontspanning zoekt de wereld, de Christen moet zoeken gemeenschap met zijn God. D'-J^ de norm voor den Christen bij het kiezen V zijn lectuur. Brengt het boek mij dichter tot God, of vervreemdt het mij van Hem Wie daarnaar handelt zal de zegen er van ongetwijfeld rijkelijk genieten. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD. Nadruk verboden. De Zeeuwsche ziekte en de Ontginningsziekte. In verschillende deelen van ons land treedt de laatste jaren in de bladeren van bieten, koolra pen en knollen een ziekte op die door Prof. Hu- dig „de Zeeuwsche ziekte" is genoemd, omdat ze in Zeeland algemeen' en hevig optrad. Als oorzaak hiervan heeft dr. Brandenburg in '29 bij de bieten een schimmel kunnen aanwij zen, van de soort Pythium. De schimmel dringt in de fijnste wortels binnen, scheidt daar voor de plant schadelijke stoffen af, .die door de houtvaten van wortels en stengels tot in 't bladmoes worden vervoerd. De ophooping van giftige stoffen veroorzaakt een mozaiekvormige verkleuring tusschen de bladaderen. Bij sterke aantasting wordt het bladmoes" ziek, het blad verdroogt en trekt krom. Maar ook inwendig hebben veranderingen plaats, in de houtvaten der fijnere, later ook der grootere wortels, die op de dwarse doorsnede een ring van bruine of zwarte puntjes, op de overlangsche doorsnede een netwerk van zwarte spinragdraden vertoo- nen. Deze verschijnselen werden eerst waarge nomen door dr. Brandenburg bij ontgin- n i n g z i e k e bieten, daama door den heer D. P. Klare bij bieten, aangetast door de Zeeuw sche ziekte. Dr. Brandenburg kon nu vast stellen, dat de oorzaak van de ontginningsziekte en de Zeeuwsche ziekte in de bieten dezelfde schimmel is. Hoe kan nu deze schimmelziekte bestreden worden 't Volgende jaar zet men dienaan gaande het onderzoek voort. Maar reeds nu is op een paar proefvelden gebleken, dat k o- pervitriool gunstig op de ziekte inwerkt. Op een proefveld in Hupsel zijn de bieten met kopervitriool gezond gebleven, die zonder ko- pervitrool werden ziek. Op een proefveld te Halle bij Zelhem dat kopervitriool ontving, wa ren alle bieten gezond, terwijl in de streek vrij wel alle velden ziek, sommige zelfs doodziek, werden. De heer Klare zag in Harfsen een veld, waar het kopervitriool bij wind was gezaaid, de verdeeling was dientengevolge onregelmatig. Dat was aan de bieten te zien waar veel was neer gevallen', waren de bieten gezond, waar niets viel, werd het gewas ernstig ziek. Dit zijn be langrijke aanwijzingen. Aangeraden wordt door den Landbouwconsulent, den heer Cleveringa om bij wijze van proef strooken te behandelen met 100 a 150 K.G. kopervitriool per Hectare, in twee of drie keer met tusschentijdsche be werking. Behalve bieten zijn er ook andere ge wassen, die ziekteverschijnselen vertoonen, wel-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2