Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES No. 3685 WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 45ste JAARGANG Fa. W. BOEKHOVEN A ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Brieven uit Amerika. Over het nut van Zoek lichten bij reddingen op onze kust. Ingezonden Stukken. Deze Courant versch|nt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post l 1.— Ml vooruitbetaling. BUITENLAND b| vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN t 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zl beslaan. Advertentlgn worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. AAN DEN ARBEID. De tijd voor het winterwerk breekt aan. Op elk terrein van ons organisatieleven. Maar dezen winter niet in het minst ook weer voor ons antirevolutionair partijleven. Het volgend jaar zullen weer de verkiezingen plaats hebben voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Daaraan moet veel voorbereidend werk voor af gaan. Het bestuur van ons Provinciaal Comité heeft reeds vergaderd en de te volgen lijnen uitge stippeld. Thans is het de beurt van de Hulpcentrales en vanzelf komt het werk zoo tot onze plaat selijke kiesvereenigingen. Laat ons uit den zomerslaap opwaken. Er is veel te doen en dat niet alléén ten aanzi'en van de verkiezingen. Veel meer dan tot heden gebeurt, moet er gedaan worden aan beginselstudie. Velen dwalen uit onkunde aangaande de die pere beginselen. Laat ons toch werk maken van de studie der beginselen, die wij belijden. Hier ligt een breed arbeidsveld voor de kies vereenigingen en propagandaclubs. De plaatselijke leiders weten het best wat in hun gemeente noodig is. Aan het werk dus Beste Vriend Er is geen land ter wereld waar meer gedaan wordt voor de Zending dan in Amerika. Mil- lioenen bij millioerien' worden hiervoor opge bracht. Hoeveel verschillende Zendingsscholen er zijn kan ik bij benadering niet zeggen. Ook ons Hollandsche volk in ons land staat hierbij niet ten achter. Deze week wordt Doctor Samuel Zwemer, een volbloed Nederlander, in jkPrinceton ,New Jersey, geïinstalleerd als Zen- V* dingsprofessor. Hij is een veteraan op 't gebied der Zending, heeft vele boeken geschreven over de moslem, heeft meer dan 30 jaar in Arabië en Egypte doorgebracht. Vooral in zijn ervaring en studie over de Mohammedanen is hij van rijke beteekenis. Princeton zal trachten zich te hand haven als Zendingsinrichting, ook na de crisis, die zij in 't verleden heeft doorgemaakt. Ver leden jaar gradueerden er 500 studenten van de 7000 voor de Zending. Dit alles stemt ons tot dankbaarheid. Dat er zoo velen zijn, die be geerte hebben het donkere heidendom bekend te maken met den Christus der Schriften, is voor waar reden voor een Christen om dankbaar te zijn. Maar ook deze dankbaarheid en blijdschap is toch weer gemengd met redenen, die tot droef heid stemmen. Zoo ik U reeds eer schreef, is er aan de Universiteit te Princeton een inzinking van beginselen. Het modernisme heeft daar voet aan wal gezet. En blijkbaar ontbreekt het de fundamentalisten aan kracht om dit verderf te weren. En de geschiedenis heeft ons geleerd, dat waar het modernisme de Kerk en ook de Uni versiteiten van haar Christus beroofd, er geen toekomst is. En wat baat dan onze Zendings- ijevr Wat heeft een heiden aan een Christus, die slechts een goed mensch was, wiens sporen wij volgen moeten Nu is D.r Zwemer wel niet modern, maar er zijn hoogleeraars die het wel zijn. En dit zal ontegenzeggelijk ook de stu denten van Dr. Zwemer beïnvloeden. Ik ben maar een farmer, 'en als zoodanig zijn vele van die zaken voor mij een raadsel. Maar hoe een man als Dr. Zwemer onder deze omstandigheden zulk een positie aan zoo'n inrichting kan accep teeren, is voor mij onverklaarbaar. Wat kan men verwachten, als een student in hetzelfde gebouw, in de eene kamer geleerd wordt, dat alleen het Bloed van Jezus Christus reinigt van alle zon den, en in een andere kamer bij een anderen professor hem verteld wordt, dat deze leer tot net grijs verleden behoort, 'en als zoodaniq af- ge aan heeft? Neen, dan heb ik meer respect voor diegenen, die Princeton verlaten hebben, en een andere Seminary in Philadelphia hebben opgericht, al is dit dan op kleine schaal. Daar is eenheid in de opleiding en daar kan dus zegen verwacht worden. Daar zijn hoogleeraren, die met Princeton een groot traktement en een groot pensioen hebben prijs gegeven om naar de be geerte van hun ziel onderwijs te geven, dat alleen gebaseerd is op het Woord van God. Ook onze Amerikaansche Zendingsijver draagt het stempel van verwatering. De vraag komt wel eens bij mij op: wat is 't eigenlijk, dat onze "ïe, z°° a.ctlef maakt voor de Zending Als voor d °7 ,Vele k,erken' die zooveel opofferen voor de Zending, dan staat men ook al weer voor vele raadselen. Men stuurt zendelinqen uit tTmaken en6" 7^ e" Zi)n Woord kek'end te ™aken, en zelf doet men niet veel aan den Godsdienst. Het prediken is niet veel anders dan een half uurtje overal over spreken, be halve over het Woord Gods. Duizenden bi dui zenden kerken verschaffen geen catechetisch onderwijs aan de jeugd der gemeente en slechts twee proc'ent der kinderen van "onze natie ont vangt onderwijs in een Christelijke school. Daar bij zijn de Roomschen inbegrepen Een van onze beste kerkengroepen is wel The Ref. Church of Amerika. Doch zelfs deze ker ken durven zich als Synode niet beslist uit te spreken tegen de vrijmetselarij en heeft het aan de plaatselijke kerk overgelaten of zij het lid maatschap der kerk vereenigbaar acht met dat van een geheim genootschap. Is het wonder, dat de vraag zich opdringt: vanwaar die Zen dingsijver In ons eigen kerkje is ook Zendingsijver, maar zij steekt gelukkig gunstig af bij de groote Ame rikaansche kerken. Wij hebben ons Zendings terrein onder de Indianen van dit land en in China. Ook lijdt de Zending onder de crisis, die wij hier doormaken. Verleden week meldden de ker kelijke bladen, dat er geld tekort is om onze Zendelingen te betalen. Dit verwondert mij niet, Ook ten opzichte van de Zending geldt wat van ons allen als personen geldt: In dagen van voorspoed leven wij te royaal. Dit heeft ook onze Zending gedaan. Wij hebben een duren Zendingsdirecteur, die wij best missen konden. En onze Zendelingen, vooral in China, konden wel met wat minder traktement toe. Maar zoo ik reeds schreef: deze bepalingen zijn gemaakt, toen de dollars goed rolden, maar als de malaise zoo blijft, zal er verandering moeten komen. Want de meerderheid van ons volk is „niet vele rijken!" Maar als de nood hun bekend gemaakt wordt zal het geld er wel weer komen. Het is gelukkig in de Chr. Ref. Church nog an ders dan in vele andere kerken. De Southern Presbyterianen zijn reeds genoodzaakt 88 van hun zendelingen terug te roepen. De Southern Methodist heeft ook 200 zendelingen thuis moe ten roepen. En honderden van de inboorlingen moeten ontslaan. Volgens Bisschop Blake van de Northern Methodist Church, waren de in komsten voor het geregelde zendingswerk in dit jaar gedaald met 814.000 dollar en zijn de in komsten nu 8 millioen minder.dan in 1920. Zij riepen 328 zendelingen terug uit het veld en ontsloegen 4219 inboorling-helpers. Zij sloten 1500 dagscholen die aan 40.000 kinderen de deur tot het licht ontsloten. Werkelijk dit zijn verontrustende gegevens. Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Vergadering van het „Groette Kruis" AFD. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK op Vrijdag 10 Oct, des rum, 7.30 uur. Daar de Voorzitter verhinderd was, tijdig aanwezig te zijn, opende dhr. J. A. Slis de ver gadering met een kort woord tot de aanwezigen. De Secretaris las de notulen der voorgaande vergadering, welke ongewijzigd werden vast gesteld. Hierna werd het Jaarverslag van het „Groene Kruis" voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Dit luidde als volgt Jaarverslag van „Het Groene Kruis" afd. Middelharni-Sommelsdijk over het jaar 1929. Op het einde van het jaar bestond het be stuur uit de volgende heeren: L. J. d'en Hollan der, voorzitterJ. A. Slis, plaatsvervangend voorzitter: H. van Es, secretaris; C. F. Arends, penningmeester; S. Knöps, secundus. Er werden gehouden: 1 ledenvergadering, 1 buitengewone ledenvergadering en 8 bestuurs vergaderingen. Daar Zr. Downend plotseling ontslag aan gevraagd had, heeft Zr. Zuijderduijn tijdelijk de wijk waargenomen en is Zr. Brinkman be noemd tot wijkverpleegster met ingang van 15 Maart. Het ledental bedroeg op 31 December j.l. 1220. Er kwamen 114 nieuwe leden bij; over leden, vertrokken of bedankt 40. Een cursus werd gehouden in eerste hulpver leening bij ongelukken, waaraan aanvankelijk 30 personen deelnamen en 25 tot het einde toe den cursus volgden. Van den zieken transportdienst der Z. Holland sche vereeniging „Het Groene Kruis" werd twee maal gebruik gemaakt en van den ontsmettings- dienst tweemaal. Van de Sommelsdijksche verlotingscommissie is een gift ingekomen van 485.waarvoor wij de commissie en inzonderheid ook den Bur gemeester van Middelharnis en Sommelsdijk langs dezen weg hartelijk dank zeggen. Bericht was ingekomen, dat door wijlen Mej. Korteweg, gewoond hebbende te Middelharnis, een bedrag van 500.— was gelegateerd, waar voor de vereeniging zeer erkentelijk is. Ook is in beide gemeenten een Emmabloem-collecte ge houden met een bruto-opbrengst van 117.66J/£. Daar de financiën van het Groene Kruis er niet rooskleurig voor stonden, werd besloten een bazar te houden. Eenige dames stelden zich belangeloos beschikbaar, met het schitterend re sultaat, dat een netto-opbrengst van plm. 2000 verkregen werd. Een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt om de bazaar te do'en slagen, in het bizonder aan het damescomité, is hier zeker wel op zijn plaats. De vereeniging heeft de t.b.c.-bestrijding ter hand genomen, en hoewel die veel geld kost, is de kas door subsidie van Rijk en Provincie er niet minder door geworden, wat bij de ver antwoording van den penningmeester wel blijken zal. Ook is de film vertoont van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Holland. Twee kinderen werden door de vereeniging uitgezonden naar een Vacantiekolonie. Eén kind werd uitgezonden naar het Kinder sanatorium te Hoog-Blaricum. Twee gezinnen kregen huurtoeslag en één gezin versterkende middelen. Eén patiënt is door tusschenkomst van het bestuur met behulp van den huisdokter behan deld voor rekening van den Raad van Arbeid. Op 1 Januari waren 10 gezinnen met 10 pa tiënten onder toezicht, nieuw ingeschreven wer den 21 gezinnen met 29 patiënten, afgeschreven 2 gezinnen met 2 patiënten, zoodat op 1 Jan. 1930 onder toezicht stonden 29 gezinnen met 37 patiënten. In de ligtenten werden 15 personen verpleegd. De verplegingsartikelen zijn nog in behoorlijken staat, behalve de ligstoelen, waarvoor binnen afzienbaren tijd nieuwe in de plaats zullen moe ten komen, wat een flinke uitgaaf zal beteekenen. Verplegingsartikelen werden uitgeleed 637 st„ terug ontvangen 616 st. Bij de leden in gebruik op 31 Dec. 227 st. Aangeschaft werden 56 ar tikelen, waaronder 4 nieuwe ligtenten, waarvoor de vereeniging 50 Provinciale subsidie ont vangen' heeft (plm. 650. Gelukkig is de stand der financiën zoowel wat betreft de Wijkverpleging als van het Groene Kruis gunstig te noemen. Hierna werd de inventarislijst ter inzage ge legd. Als punt 4 stond op de agenda de verkiezing van een nieuw bestuurslid ingevolge de perio dieke aftreding van den voorzitter, den heer L. J. den Hollander (herkiesbaar). De uitslag der stemming was ais volgt: Uit gebracht 69 stemmen. L. J. den Hollander 54, P. A. van Buuren 2, Van Paasschen 1, J. W. Buis 1, P. Knöps 8, blanco 3, zoodat met bijna algemeene stemmen de heer^Den Hollander her kozen werd. Als punt 5 stond op de agenda de verkiezing van een nieuw bestuurslid voor Sommelsdijk wegens bedanken van dokter S. Knöps, die dus niet meer herkiesbaar was. De voorzitter gaf toén' de leiding over aan den inmiddels ter vergadering gekomen heer L. J. den Hollander. De uitslag der stemming was als volgt: dokter Koenraad 41, Schut 10, van Hemert 7, M. Joppe 6, W. Mijs 2, T. v. d. Doel 1, J. Knape, H. v. d. Velde 1, Jan Blok 1, Rienks 1, blanco 2. Totaal uitgebracht 78 stemmen. Dokter Koenraad was dus gekozen en neemt zijn benoeming aan, de vergadering dankend voor het in hem gestelde vertrouwen. Desgevraagd deelde de voorzitter mede nog even zijn herbenoeming in beraad te houden. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording over den stand der kas, welke rekening door de heeren T. van Eek, H. Ver meer en F. van Leeuwen werd nagezien, en bij monde van den heer van Eek verslag uitbrachten van hun onderzoek, waarbij alles accuraat in orde bevonden werd. De rekening sloot in ont vangsten uitgaven met een bedrag v. 6931.265 en een batig slot van 553.955. Op voorstel van den voorzitter werd besloten in 't vervolg de rekening e. d. door een com missie vooraf te laten nazien, zulks ten gerieve van de geheele vergadering. Als leden dier com missie werden benoemd de heeren van Buuren, van Paasschen en van Eek. Een beschrijvingsbrief was ingekomen voor de algemeene vergadering te Rotterdam, waar voor afgevaardigden moesten worden benoemd. Het bestuur werd gemachtigd aan de afgevaar digden een mandaat te geven over de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur. De heer Van Es werd als afgevaardigde aangewezen en Dr. Buijs als plaatsvervanger. De voorzitter stelt voor, om voor rekening der vereeniging op te laten treden Dr. B. H. Vos, geneesheer-directeur te Hellendoorn, om e'en voordracht met lichtbeelden te houden over den strijd tegen de tuberculose. Dit wordt aan genomen. Tevens zal de vereeniging trachten bij vol doende deelname een moedercursus te houden, en ook een nieuwe cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Bij de rondvraag verzocht de heer Schut het woord. Deze meende, dat door den voorzitter in de vorige vergadering een verkeerde meening aan de leden zou zijn opgedrongen, in verband met het voorstel tot uitbreiding van het aantal bestuursleden. De voorzitter zette nogmaals uiteen, dat er van een verkeerde voorstelling zijnerzijds ge'en sprake kon zijn, doch dat spr. alléén gesproken had, wat door het hoofdbestuur in dit verband was meegedeeld. De heer Van Es releveerde nog even de pas sage uit de notulen, die daarop betrekkend had. Ter verduidelijking diene ook wat wij even citeeren uit den desbetreffenden brief van het hoofdbestuur dd. 9 Aug. 1928. Wij geven aan uw bestuur den wensch te kennen „le om uit art. 12 het woord „minstens" te laten vervallen, aangezien bij aanvulling van het bestuur de verhouding van het aantal bestuurs leden uit Middelharnis 'en' Sommelsdijk verbro ken zou kunnen worden. Wenscht men de mo gelijkheid van een grooter bestuur te laten be staan, dan dient men ook in de regeling der verhouding te voorzien". De heer Deijs vraagt nog even hoe thans de ijsvoorziening geregeld is, daar het vorige depot is opgeheven. De Voorzitter deelt mede, dat dit nog nader onder de oogen gezien zal worden. Het bestuur acht de baten daarvan niet in overeenstemming met de hooge kosten. De Voorzitter deelt dan mede, dat hij zijne herbenoeming aanvaardt. W ij k v e r p 1 e g i n g. De secretaris las de notulen der voorgaande vergadering, welke on gewijzigd werden vastgesteld. De penningmeester brengt rekening en ver antwoording uit over den stand der was. Bij monde van den heer P. A. van Buuren wordt verslag uitgebracht over de nageziene rekening van den penningmeester. Alles werd in perfecte orde bevonden. De rekening sloot met een batig saldo groot 427.60. Jaarverslag van de Wijkverpleging afd. Mid- delharnis-Sommelsdijk over het jaar 1929. Het bestuur bestond uit de volgende heeren: L. J. den Hollander, voorzitter, H. van Es, secretaris, J. A. Slis, penningmeester, C. F. Arends en S. Knöps, leden. Er werden gehouden 1 ledenvergadering en 2 bestuursvergaderingen'. Door ontslagaanvrage van Zr. Downend is in haar plaats benoemd Zr. Brinkman. De wijk is tusschentijds tijdelijk waargenomen door Zr. Zuijderduijn en Zr. Vervloet. 11 mMg U gk m wordt zacht, blijft ww n Cl Cl I keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Furol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen, Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1063. Er zijn 112 nieuwe leden bijgekomen; bedankt, ver trokken en overleden 113 leden. Dat er zulk een groot aantal leden bedankth eeft, vindt zijn oor zaak in het feit, dat op de vorige ledenverga dering de minimum-contributie op 1.vast gesteld is. Door de zuster werden totaal 4780 bezoeken afgelegd. Voor de t.b.c.-bestrijding in totaal 666 bezoeken. Een woord van dank aan de zuster voor haar opoffering en toewijding, om de pa tiënten zooveel mogelijk hun leed te verzachten, is zeker hier wel op zijn plaats. Er was bij het bestuur een schrijven inge komen, dat door wijlen Mej. Korteweg, gewoond hebbende te Middelharnis, een bedrag van 500 is gelegateerd, waarvoor de vereeniging zeer er kentelijk is. Doordat de vereeniging de t.b.c.- bestrijding ter hand genomen heeft, is de stand der financiën gunstig geworden (zulks in ver band met genoten subsidies der overheidsor ganen) Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering, na een woord van dank te hebben gebracht aan de aanwezigen voor hun trouwe opkomst, en aan de functiona rissen voor hun accurate werkzaamheden voor de vereeniging. In den avond van 27 September j.l. werd aan het strand te Wijk-aan-Zee een reddingsde monstratie gehouden, waarbij gebruik werd ge maakt van een door de N.V. Philips samenge stelde zoeklichtinstallatie. De belangstelling, zoo wel van de zijde der autoriteiten als van het publiek, was groot en over het verloop van de demonstratie heeft de pers uitgebreide verslagen gebracht. Nu loopen de conclusies in deze ver slagen nog al uiteen: vele bladen beschouwden de demonstratie als volkom'en' geslaagd, andere noemen den uitslag er van twijfelachtig, terwijl sommigen zelfs spreken van een teleurstelling voor de duizenden toeschouwers, die vanaf het strand het schouwspel volgden. Waar de mee ningen zoo uiteen loopen, zal een uiteenzetting van het eigenlijke doel van het zoeklicht op zijn plaats zijn. Wanneer zal het zoeklicht dienst moeten doen Uitsluitend bij stormweer, want alleen dan is bij stranding op onze kust directe hulp noodig. Nu is bij stormweer de atmosfeer helder, zoodat het licht van e'en zoeklicht dan ver kan doordringen, terwijl mist, die een verre straling van het zoeklicht belemmert, bij storm niet zal optreden. Bij de demonstratie te Wijk-aan-Zee hing een lichte mist en de terugkaatsing van het licht tegen de waterdruppeltjes verblindde de toe schouwers eenigszins, waardoor zij hetgeen in de verte geschiedde, moeilijk konden waar nemen. Hieraan is de teleurstelling toe te schrij ven van hen, die niet konden zien, wat zij verwacht hadden. Maar bovendien, het zoek licht dient niet, om vanaf het strand een wrak en de reddingsboofen op een afstand van 1200 meter en meer duidelijk te kunnen waarnemen. De taak van het zoeklicht is, op de plaats der redding zelf voldoende licht te geven bij het reddingswerk. Op" het strand ziet men slechts het door de booten teruggekaatste licht, dat na tuurlijk, vooral door den grooten afstand, een geringe sterkte heeft. De indruk, die het publiek op het strand van de sterkte van het licht heeft gekregen, kan daarom geen maatstaf zijn voor de beoordeeling van de doelmatigheid der in stallatie. Van de grootste waarde daarentegen is het oordeel van de bemanningen der aan de demon stratie deelnemende vaartuigen. En dit luidt heel anders. Uit hun mededeellngen blijkt, dat m'en op 1700 a 1800 meter uit de kust nog volop licht had. Toen de booten 1200 meter uit de kust lagen en elkaar op 50 meter genaderd waren, konden de leden der bemanning elkaar stuk voor stuk herkennen. Bij het licht van den bundel werden de schipbreukelingen, die overboord sprongen, zonder moeite opgepikt. Aankomende rollers, die zoo gevaarlijk zijn, wanneer zij een reddingsboot overdwars treffen, konden reeds op voldoenden afstand waargenomen worden, om den schipper de gelegenheid te geven, er zijn boot met den kop in te zetten. En ten slotte: toen het „wrak" in de beste conditie huistoe voer, konden de opvarenden nog op 3 K.M. afstand van het zoeklicht bij het licht daarvan op hun horloge zien. Of dus de toeschouwers vanaf het strand wei nig van de eigenlijke „redding" gezien hebben, doet niets ter zake. Op de plaats der redding was voldoende licht en dat is hoofdzaak. Dit licht is voor redders en schipbreukelingen van het allergrootste nut en een uiterst belangrijke moreele steun. En. zooals wij hierboven reeds opmerkten, indien er zulk een dikke mist hangt, dat het licht niet tot een gestrand schip zou kunnen doordringen, dan is tevens de atmosfeer zoo rustig, dat er voor de opvarenden geen direct gevaar bestaat, zoodat onmiddellijke hulp niet noodig is en een zoek licht geen dienst behoeft te doen. Bij de gevaarlijke storm-schipbreuken daar entegen' is een zoeklicht op elke kust steeds van onschatbare waarde. De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Een vriendelijk verzoek om een plaatsje voor onderstaande. Dinsdag 1.1. is de lighal tot a.s. voorjaar ge sloten. De mooie Octoberdagen, waarop ge hoopt was, lieten' op zich wachten, zoodat het voor patiënten en verpleegsters langzamerhand te kil werd en bovendien droeg de omstan digheid, dat de tuin in de laatste dagen bijna niet te bereiken was door de werkzaamheden aan de nieuwe straten er het hare toe bij om de zomerperiode maar af te sluiten. Binnenkort zal in de bladen gepubliceerd wor den een uitvoerig verslag over de verkregen resultaten en het beheer van de lighal. Zonder daarop vooruit te loopen kan nu echter al wel gezegd worden, dat deze instelling e'en groot succes is geweest. Het aantal patiënten is steeds bijna tweemaal zoo groot geweest als het oor spronkelijk gedachte en reeds veertien dagen na de opening moest er worden overgegaan tot aan koop van ligstoelen. Wat na het succes de commissie nog het meest genoegen doet is de blijkbare instemming, die de lighal bij het overgroote deel van de bevolking dezer beide gemeenten ondervindt, getuige de groote opbrengst van de bloempjes verkoop op de Mitento en het succes der in zameling bij de gemeentenaren, een inzameling door een commissie uit de burgerij spontaan op touw gezet en waarvan het resultaat aan het lighalbestuur nog niet bekend is. Het is duidelijk, dat de burgerij meer oog heeft voor het goede doel dan voor persoonlijke kwesties, trouwens de eenige wijze om iets tot stand te brengen. Het blijf voor mij dan ook altijd een reden tot groote verwondering, dat er nog steeds men- schen zijn, die de nieuwe instelling niet gunstig gezind schijnen. Hun aantal is gelukkig niet groot, beperkt zich misschien tot drie a vier, die hun gevoelens van antipathie op een kleinen aanhang hebben weten over te brengen. Nu weet ik wel, dat er bijna niets tot stand komt zonder de onverschilligheid van velen en de tegenwer king van enkelen te moeten overwinnen; in zoo verre is dus de stichting van de lighal volkomen normaal. Maar ik zoek hier in dezen naar de oorzaak van die stille antipathie en kan ze niet vinden. Wanneer ik ga zoeken, dan kan ik geen gegronde, maar vooral ook geen nobele oor zaken ontdekken en stuit ik altijd op persoon lijke kwesties, gekwetste ijdelheid, verloren ge legenheid tot uitbreiding van invloed enz. Ik ben niet van plan daarin te gaan roeren; ik kan ook niet inzien, wat wij als lighallen-com- missie daarmee te maken zouden hebben. Er was een notabel ingezetene die tot een meisje, dat hem een bloempje kwam aanbieden, hart grondig zei: Nee, aan die rommel (het kan ook „rotzoo" geweest zijn doe ik niet mee. Na mens de heele lighallen-commissie antwoord ik met dezelfde klassieke uitdrukking: „Aan die rotzoo van persoonlijke kwesties doen wij niet mee." Wanneer de exploitatie der lighallen gegronde redenen tot scherpe kritiek ging geven, zoodat de tegenwerking niet persoonlijk maar zakelijk ging worden, dan zou ik de eerste zijn en met mij zonder twijfel de heele commissie, om naar die kritiek te luisteren en de opmerkingen ter harte te nemen. Dergelijke kritiek zullen we graag afwachten, want het geheele beheer zal tot in bijzonderheden worden gepubliceerd. We blijven niet in het donker. Ik hoop echter en ik richt me nu hier tot de weinigen, die het hoofd omdraaien, wanneer ze langs de lighal komen dat deze hun per soonlijke gevoelens weten te overwinnen en zich louter afvragen: Is de z a a k goed of niet Hartelijk dank, meneer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Namens het Dagelijksch Bestuur van de Lighalcommissie, Middelharnis. C. J. JANSEN,

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 1