nil nummer Desiaal uil flrie Blaflen woc-SÏÏTNO vnrsEs Zaterdag 11 October 1930* No. 3684 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws. Kerk en School Correspondentie deze Rubriek betreffende te zender aan F. W. Nannlng Middelharnls. No. 168. De oplossing van probleem no. 197 is 1. Te8. De zwarte Dame en looper hebben beide de 2 witte batterijen onder vuur. Zoodra zich echter een verplaatst kan een der witte batterijen mat qeven. B.v. 1Ic5; 2. Pg3 enz. Verder aardige interferenties na paardzetten van zwart, b.v. 1Pc3; 2. Dd2. Na 1Pd2 volgt wederom 2. Pg3 mat. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Probleem voor d|en wedstrijd, No. 200. J. P. COPPENS - Amsterdam. Zwart (3) Wit (5). Wit: Ke2, Db8, Th2 en h5, pi. g3. Zwart: Kf5, pi. g6, h7. Wit geeft mat in drie (3) zetten. Oplossing tot en met 2e zet van wit inzenden vóór Donderdag 30 October, Oplossing Eindspel no. 238. 1. Kf4, Kh7; 2. Kg5, Kg8; 3. Kg6, Kh8; 4. Pe5! Kg8; 5. h7-j, Kh8; 6. Pf7 mat. Oplossing Eindspel no. 239. 1. Kd6, Kb6; 2 Pd3, Kb5; 3. Pc5, Kb6; 4. Kd5, Kb5; 5. Pd3, a4! 6. b4, a3! 7. Pel,, Kb4: Eindspel no. 241. Keemink en Fahrni no. 133. Wit: Kgl pi. h2. Zwart: Kf3, Pe4, pi. h3. Zwart kan niet winnen. Eindspel no. 242. Idem no. 134. Wit: Kf6, Pf5. Zwart: Kh8, pi. g4, h7. Wit geeft mat in 4 zetten Eindspel no. 243. Wit: Kd3, Pf6. Zwart: Kh8, pi. f5, h4. Zwart aan zet, wint. Wit begin, remise. Eindspel no. 244. Gespeeld met wit door Dr. Lasker op een Zweedsch tournooi in een simultaan-séance en door hem zelf gepubliceerd in de Telegraaf. 1. Lh3, Dh3; 2. d7, Tg3f; 3. Khl, Tg2; 4. d8Df. Kh7; 5. Dd6, f2; 6. Df4 de reddende en winnende zet. 6flDf; 7. Tfl, Td2; .8. Df7f en zet in 4 zetten mat.' Stand van den ladderwedstrijd na probleem no, 197. 196 197 Totaal. 2 50 2 48 2 44 2 43 2 35 2 35 2 26 2 19 2 9 2 6 2 6 CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 159. 1. Lb6. Een goede dubbele 'Grimshaw No. 160. 1. Pf7. F. C. L, Heeft U Septembernummer nog 196 A. van Dijk 46 2 J. Braber 44 2 „Udi" 40 2 J. P. Coppens 39 2 J. v. Nieuwenhuizen 31 2 G. van Gelder 31 2 F. C. Laas 22 2 A. Verbrugge 15 2 W. Nieuwland 5 2 D. Uitert 2 2 C. Hofland 2 2 SOMMELSDIJK, Ieder heeft gehoord van het Petitionnement van de S.D.A.P. Misschien heeft men de roode heeren zelf wel aan zijn deur ge. had om te bedelen om een handteekening. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm afdeeling Som- melsdijk meende ook nu tegen het roode woelen te velde te moeten trekken en heeft een groote openbare vergadering belegd op Dinsdag 14 October 1930, des avonds 7 uur in Hotel Spee. Als spreker zal dan optreden de bekende rede naar Dr. M. H. A. van der Valk van Hille- gersberg, met het onderwerp: „Het ontwerp- Vlootwet en 't Petitionnement van de S.D.A.P.' Voor de goede orde en de bestrijding der on kosten wordt een geringe 'entree geheven van 35 cent. Ieder houde zijn avond voor a.s. Dinsdag vrij. Bij publieke verkooping van de werkplaats met erf van den timmerman S. Kastelijn is deze aangeloopen op den inzet van den heer C. van Oorschot, n.l. 2830. De ontvanger dezer gemeente zal Dinsdag 14 October a.s. zitting houden tot het ontvangen van schoolgelden. L.l. Dondeddagavond werden door den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm alhier de eer ste schietoefeningen in deze wintercampagne ge houden. Over het geheel werd er goed gescho ten. Het hoogste aantal bedroeg 48. Het maxi mum-aantal te bereiken punten was 50. De aardappelen worden alhier gekocht voor 2.75; de groote uien voor 1.50 en de kleine uien voor 2.— per H.L. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de inlevering van rijksgoederen door dienst plichtigen van de lichting 1915, voor deze ge meente zal plaats hebben op Woensdag 15 October a.s., n.m. 2 uur in de Bewaarschool te Middelharnis. Overzicht van de vergadering van Polder en gemeentebesturen op Woensdag 8 October 1.1, in het hotel Spee, ter bespreking van de kwestie der uitwegen naar den nieuwen Pro vincialen weg. Aan de oproep der Commissie, bestaande uit de heeren P. Kieviet Dz., J. A. Slis Dz. en J. M. van Paasschen bleken 11 gemeentebesturen en 33 polderbesturen gehoor te hebben gegeven. Twee ingelanden waren vertegenwoordigd, t.w. de Ambachtsheerlijkheid van Middelharnis en de Vereen, ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Som- melsdijk". Voorzitter der vergadering is de heer P. Kieviet Dz. Deze roept de aanwezigen een har telijk welkom toe. Hij zegt inzage te hebben genomen van de op de gemeente-secretarie te Sommelsdijk ter inzage gelegde onteigenings plannen voor de verbetering van de wegen, wel ke tot den Provincialen weg komen te behooren. Aan het slot van de daarbij behoorende „zake lijke beschrijving" komt een zin voor, welke inhoudt, dat de afwatering niet zal worden ver stoord of belemmerd en dat de bestaande uit wegen behouden blijven. Dit laatste houdt juist veel in omdat spr. uit ervaring weet, dat hier uit moeilijkheden zullen voortkomen. Hij her innert aan een geval, dat zich dezen zomer voor deed bij de te bouwen Landbouwschool. De aannemer had van hem als voorz. van den pol der het Oudeland vergunning op grond van de bepalingen der keur om in de sloot langs den Langeweg een dam te leggen. Toen gaf een op zichter van den Provincialen weg last om dien dam te verwijderen. Had de aannemer nu maar naar hem toegekomen, maar dat deed hij niet, want dan had de zaak uitgezocht kunnen wor den. De Provincie wil een weg krijgen voor het snelverkeer, daarop mogen geen rij- of voer tuigen stil blijven staan, wat zou worden be vorderd door het geven van veel uitpaden. Daar zijn evenwel ook nog andere belangen. En dat zijn de belangen der gemeente, polders en de aangrenzende eigenaren. We moeten niet ver geten dat we hier op een eiland zitten. Hier in Sommelsdijk b.v. is de Langeweg aangewezen voor bebouwing in de naaste toekomst en zoo zal het ook in andere gemeenten zijn. De pol ders worden beroofd van een hun volgens de keuren toekomend relht van vergunning geven tot uitwegen, terwijl de belanghebbende eige naren er danig mee zitten als hun vergunning wordt geweigerd voor een uitpad. Het geval van de Landarbeidersvereeniging is een sterk voorbeeld. Deze vereen, heeft een perceel aan den Langeweg dat bestemd is voor het stichten van zes plaatsjes. Bedoeld perceel heeft één dam. Het Bestuur der Vereen, wil drie uitwegen hebben, voor elke twee plaatsjes één. De Provincie wil evenwel ten hoogste twee dammen geven, waarvan én nog gezamenlijk met een aangrenzend perceel. Het gevolg daar van is dat de Vereen, een weg over het eigen terrein zou moeten aanleggen. Het is duidelijk, dat het bouwen aan den Langeweg zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt bij Zulk een standpunt. Spr. gelooft dat velen zijn bezwaren tegen het voornemen der Provincie zullen deelen. Spr. is ook geen voorstander van teveel uitpaden, maar het bouwen aan een weg mag toch nimmer wor den bemoeilijkt. We staan nu eenmaal voor het feit en nu wordt deze vergadering voor de vraag gesteld wat zou er nog kunnen gedaan worden Spr. geeft deze vraag in bespreking. Een geanimeerde gedachtenwisseling begint. Daarbij komt wel vast te staan, dat de verga dering het met den Voorz. eens is, dat de hou ding der provincie met betrekking tot de uit wegen in strijd is met de belangen van ge meenten, polders en aangrenzende eigenaren en dat hier iets moet worden gedaan. Dit verzet kan uitgaan van deze vergadering, waarin ver tegenwoordigd zijn de gemeenten en de polders door hunne besturen, terwijl de gemeenten te vens opkomen om hunne ingezetenen en de pol ders voor hunne ingelanden. Aanvankelijk is het nog een vraag voor de vergadering hoe het nu eigenlijk zit met de door de polderbesturen te geven vergunningen voor het leggen van dammen. Gaat dit recht te loor alhoewel het toch in de Keur zijn grond vindt. Dit recht blijft evenwel gehandhaafd, naast de poldervergunning is voortaan bovendien noodig een vergunning van de provincie tot uitpaden naar den weg. Wat heeft men dus aan de ver gunning van het polderbestuur indien de pro vincie vergunning weigert. Verder komt vast te staan, dat de provincie niet geheel onwillig is om vergunningen te ge ven voor nieuwe uitpaden. De Landarbeiders vereeniging b.v. kon vergunning krijgen voor drie dammen, maar dan moest voor hare reke ning over de volle breedte van het perceel de reservestrook van den weg worden verhard. Dit zou komen op 10.— per strekkende meter. Het is te begrijpen dat het bestuur der vereen, op zulk een vergunning géén prijs stelt. In Ooltgensplaat is het voorgekomen, dat ei genaren meer dan een jaar moesten wachten op een vergunning tot het hebben van een voet bruggetje. Toen de vergunning eindelijk kwam waren er verschillende bezwarende voorwaar den aan verbonden, waaronder ook deze, dat bij werkzaamheden aan den weg. die het noodig maakten dat de brug werd opgeruimd, dit op kosten van de eigenaren moest geschieden, terwijl de vergunning alsdan zou zijn vervallen. Enkele personen blijken getracht te hebben om bij de akte van verkoop van de strook grond noodig voor de verbreeding van den weg te bedingen, dat er een zeker aantal uitpaden om hun perceel zullen worden gegeven. Een had bedongen, dat de afscheiding in plaats van door een sloot zou worden gemaakt door hekwerk. Het ging evenwel niet. De provincie laat niets conditioneeren. Enkele stemmen gaan er op die verzet tegen het voornemen der provincie wel plicht vinden maar er toch weinig heil van verwachten. Besloten wordt de Commissie te machtigen om bij Ged. Staten een audiëntie aan te vragen. Voorts zullen bezwaren worden ingediend tegen het voorgenomen onteigeningsplan bij den Mi nister van Waterstaat. De heer Kieviet sloot daarna de vergadering. Verslag van de Inbedrijfsstelling van het eerste eleotrische poldergemaal op ons eiland, van den polder De Oude Plaat onder deze ge meente. L.l. Donderdag had deze opening plaats. Ver- schilfende autoriteiten waren uitgenoodigd om deze plechtigheid bij te wonen. De heer A. van Es, Voorzitter van „De Oude Plaat" heette de aanwezigen hartelijk welkom en betuigde zijn dank dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan de uitr.oodiging om deze plechtigheid bij te wonen. De Voorzitter haalde daarna de handle over om de motor in beweging te brengen. Deze werkt bijna geruischloos. De machine die een waterverplaatsing heeft van 45 kub. M. water per minuut maakt een degelijken in druk. De Burgemeester van Sommelsdijk feliciteert den Polder met zijn besluit om een electrisch watergemaal te stichten en sprak de hoop uit, dat dit in de toekomst een zegen zou blijken te zijn voor dezen polder 'en een oorzaak van rij ken bloei. Duidelijk komt hier uit, aldus spr. dat het gebruik van electriciteit vele voordeelen biedt. V. Stenis, de ontwerper van het gemaal, gaf daarna aan de belangstellenden verschillende inlichtingen. Daarbij bleek ons, dat het gemaal zich automatisch uitschakelt, zoodra de water stand de gewenschte hoogte heeft bereikt. Een machinist is dus overbodig. Het blijkt dan ook dat V. Stenis een mooi stuk werk heeft geleverd. Ook den uitvoerders komt alle hulde toe. De machinerieën zijn geplaatst door het Landbouwhuis te Sneek, het gebouw door P. van den Doel en" P. Ie Comte. Dat het gebouw voorziet in een noodzakelijke behoefte staat wel vast. Een der sprekers meen de daaraan uiting te moeten geven in het vol gende versje Laat dit gemaal een zegen heeten, Tot in het verre nageslacht, Ean dan zal dit geslacht vergeten. Dat er zoo lang op werd gewacht. Ook wij wenschen „De Oude Plaat" gaarne geluk met haar nieuwe gemaal. MIDDELHARNIS. Uitslag postduivenwed- vlucht door de P. V. „Seinpost" van uit Mons, met 21 dieren. N. C. Buth le en 3e prijs, Le Comte 2e prijs, Kardux 4e prijs en Krijtenberg 5e prijs. De milicien-korporaal A. van den Berg bij de luchtvaart-artillerie, is bevorderd tot on derofficier. -Alhier zijn aan de kaai aangebracht en verzonden 1000 H.L. aardappelen en 700 balen STAD. AAN 'T HARINGVLIET. De rijks ontvanger zan Zaterdag 11 October van 1012 uur feri gemeentehuize alhier zitting houden. De collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht 14.35. De heer J. H. had het ongeluk van een wagen te vallen en kwam met zijn hoofd op den grond neer. Hij werd per auto naar huis ver voerd. De inmiddels ontboden geneesheer con stateerde dat hij ernstig aan zijn hoofd was gewond en ook eenige ribben had gebroken. De toestand van de patiënt die zich in het begin ernstig liet aanzien, is thans bevredigend. DEN BOMMEL. Vervoerd: 2167 H.L. aar dappelen, 200 H.L. peen en 1100 H.L. uien. De opruiming van de pee-aarde en ander vuil van de kade is door B. en W. gegund aan Joh. de Bakker. Gedurende de vorige maand zijn 9 per sonen ingekomen, terwijl 8 personen uit deze gemeente zijn vertrokken. Pieter Kieviet, dienstplichtige der lichting 1924, behoorende tot de le artillerie brigade, zal op 12 Januari a.s. te Den Haag voor dertien dagen voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten komen. Het z.g. „Binnenpad", loopende vanaf dén Molendijk tot het gehucht de Zuidzijde, zal naar wij vernemen, weder in behoorlijken toeganke- lijken staat moeten worden gebracht. Loop der bevolking. Ingekomen personen Chr. Ypelaar en gezin van Ooltgensplaat; A. de Boed van Middelhar nis; B. Dam van Kollummerland, c.a.; P. M. van Wezel en gezin van Melissant; R. Polle mans van Oude Tonge. Vertrokken personenL. Scheepers naar Steenbergen; Th. A. |de Waal en gezin naar Ooltgensplaat; P. C. van Melle naar Middel harnis. OOLTGENSPLAAT. Alhier zijn pogingen in het werk gesteld tot oprichting eener christelijke bibliotheek. De leiding berust bij de heeren G. C. van den Berg, A. Braber, E. Huijzer, A. Pieterse, J. W. Korteweg. Den eersten Zaterdag in November denkt men met de uitgifte der boe ken te beginnen. Loop der bevolkingIngekomen Hugo Hartman van Oude Tonge, Gerarda Vonk van Delft, Arendje Leijdens van Hekelingen, Leen- dert C. Braber van Den Bommel, Francina van der Made van Den Bommel, Arendje Koppenaal van Oude Tonge. Vertrokken Jacobus Kamp naar Sliedrecht. H. B. J. Warnink naar Mon ster, Maria H. Linkels naar Monster, Ruilof C. van Putten naar Doetichem, Johannis van Nieu- wenhuijzen naar Dordrecht. De gemeentebegrooting voor 1931 luidt als volgtGewone dienst ontvangsten en uitgaven 140486.72. Kapitaaldienstontvangsten 6500 uitgaven 4800. Batig slot 1700.—. OUDE TONGE. De goedgekeurde keur op de keersluis van den Dijkring Flakkee ligt ge durende 3 maanden bij den Secretaris ter inzage. G. H. had het ongeluk met bieten hakken een stuk van haar duim te hakken, zoodat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Met het bieten laden stak Ch. de W. met een bietenriek dwars door de neus van C. S., zoodat direct medische hulp moest worden in geroepen en hij zijn werk moest staken. Van den landbouwer J. P. geraakte een wagen, die onbeheerd was, in de sloot. Met veel moeite en eenige materieele schade werd hij op het droge gebracht. Op de Maandag 1.1. gehouden vergadering werd een' vereeniging tot het sorteeren van uien opgericht. Aan het bestuur, dat bestaat uit de heeren L. Slis, A. de Lint, C. de Haas van Dorsser, S. v. d. Doel en Jac. de Berg, werd opgedragen de verdere werkzaamheden, te weten het aankoopen van een sorteerder, loods e. a„ af te werken. De boterprijs is met 0.10 per K.G. af geslagen, zoodat de prijs nu 1.90 per K.G. is. NIEUWE TONGE, Het dochtertje van den heer V. alhier had het ongeluk een naald in haar voet te trappen en haar voet zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. frijzen der veldvruchten: Uien 2.- aardappelen 2.55 tot 2.75 de H.L. Door den Minister van Financiën is be sloten aan de gemeente een voorschot te ver- leenen van 46800.— ter verstrekking aan de landarbeidersvereeniging „Werkmansbelang" al hier, ter verkrijging van dertien plaatsjes inge volge de Landarbeiderswet. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werkzoekenden ingeschreven. Tegen een tweetal ingezetenen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Ar beidswet. Van de boomen der gemeente langs de verschillende wegen zijn er niet minder dan 89 door iepenziekte aangetast. HERRINGEN. Vorige week werden van hier vervoerd 33284 K.G. aardappelen, 3027 balen uien 'en 400 balen koepeen. OUDDORP. Hoewel tal van ingezetenen reeds de electrische verlichting met groot ge noegen in hun woning gebruiken, en vele an deren met verlangen den tijd tegemoet zien, dat ook zij er van kunnen genieten, is de electrische verlichting Donderdagavond voor deze gemeen te officieel in gebruik gesteld. De voorgevel van ons mooie dorpshuis prijkte tot zelfs boven in het torentje met honderden electrische lampjes, terwijl de kerktoren met eenige schijnwerpers van alle zijden prachtig was verlicht. Omstreeks zeven uur vereenigden zich op het gemeentehuis de volgende heeren: Burgemeester Gobius du Sart met enkele raadsleden; verder de burgemeesters van Middelharnis, van Dirks- land en van Stellendam; A. W. Nijgh, secretaris van Middelharnis; J. Rooij, id. van Dirksland; A. A. Mijs, wethouder van Sommelsdijk; P. D. Sieling van Melissant, commissaris der Emgo; notaris van den Berg van Goedereede; G. Boom, directeur Emgo; ingenieurs D. Pleyte en N. Biezeveld enz. Staande op het versierde bordes voor het ge meentehuis, opende onze burgemeester met een kernachtig woord den avond; waarna burg. Den Hollander meer op het belangrijke feit wees, dat we nu electrisch licht hebben. De beide hier bestaande zangvereenigingen zongen haar mooie liederen, afgewisseld door de muziek van het pas opgerichte fanfarecorps. Door velen werden zang en muziek in stille aandacht beluisterd. Dat er zeer veel volk op het dorp was, be hoeft niet gezegd te worden. Door de diaconie der Ned. Herv. Kerk zijn twee perceelen bouwland verhuurd voor 67.— per geniet, vorige maal 158; en voor 105, j/orige maal 165. Alzoo ook een aan merkelijke daling in huur. In de haven is weder een groot schip met bazaltblokken gearriveerd voor de versterking der duinen aan het Flauwe werk. Doch, helaas! zijn de steenen van rijkswege afgekeurd, dus kan niet tot lossen worden overgegaan. De ontvanger van 's Rijks belastingen wenscht degenen wien het aangaat er aan te herinneren, dat de fietsplaatjes aan het rijwiel moeten vast gemaakt zijn. Wie zijn plaatje in de kleeding bij zich draagt, wat niet voldoende is, beloopt groot gevaar, beboet te zullen worden. Het woonhuis van Jb. v. d. Klooster is ondershands verkocht aan een garnalenvisscher uit Arnemuiden. -Twee ongevallen op één dag. Een zoontje van P. B. stak vlak voor een auto den weg over. Hij kwam te vallen. Het liep wonder goed af; alleen het voorhoofd werd geschaafd. De chauffeur bracht hem thuis. Een jongetje van J. de J. is door een met cichorei beladen wagen overreden. Het eene been werd daardoor erg gewond, een wiel ging er over heen. Liggende in de zieken-brancard werd de knaap per auto naar Stellendam en ver volgens per motorvaartuig naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Heden Donderdagavond werd in hotel Spee aanbesteed, bij inschrijving, voor de Eendracht, het rijden van cichoreiboonen. Laagste inschrij ver was A. v. d. Heuvel voor 52 cent de 1000 kilo; voor het opscheppen P. Meijer Az. voor 43 cent. MIDDELHARNIS.* Cand. L. Vroegindeweij van hier, heeft zich Zondag j.l. aan zijn eerste Gemeente de Ned. Herv. Gemeente van Wilnis verbonden. Als bevestiger trad op Ds. H. A. de Geus, van Huizen, met Hand. 16 14b en 30. Aan de handoplegging nam met den bevestiger deel Ds. H. Haselager, van Baambrugge. Des middags hield Ds. Vroegindeweij een intree- predikatie over Psalm 143 10a. Na deze predikatie sprak hij tot het college van B. en W. van Wilnis, Kerkeraad, Kerkvoogdij, Christelijk Schoolpersoneel enz., terwijl hij ook een woord van dankbaarheid tot zijn ouders richtte en tot den bevestiger. Ds. Vroegindeweij werd toege sproken door den consulent namens Kerkeraad en Ring, vertegenwoordigers der studentengezel schappen „Progredior" en „Koinonia". Des middags was mede aanwezig Ds. J. Vermaas van Ter Aa. Vooral des middags was het kerk gebouw zeer vol. Er waren vele vrienden uit Utrecht aanwezig. OUDE TONGE. Op de j.l. gehouden ver kooping van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zijn er maar ruim de helft verkocht en de rest voor een jaar verhuurd, wat zeker zijn oorzaak vindt in de heerschende malaise in den landbouw HERRINGEN. Tot schoolschoonhouder aan de Herv. School is benoemd de heer H. de Geus. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons De geldmiddelen der Samenwerkende Zen dingscorporaties blijven een voorwerp van voort durende zorg. Wel spiegelt de slechte economi sche toestand er zich gelukkig nog weinig in af, want voornamelijk door de goede inkomsten in de maanden Juni en Juli was op 1 September de totale ontvangst 32.000 gulden hooger dan verleden jaar op dien datum, wat ook zeer noo dig was, daar de totale begrooting voor dit jaar 50.000 gulden hooger moest zijn dan die van verleden jaar. Nu is er evenwel in de maand September bijna 40.000 gulden minder ontvangen dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar. Er komt een omstandigheid bij, die dezen toestand te zorgelijker maakt. De Zendingsweek nadert en vele menschen schijnen daarop te wachten met het geven van hun bijdragen. Zij nemen als het ware nu reeds een aanloop, om dan een grooten sprong te doen. Maar men vergete niet, dat ook in October het werk moet voortgaan. Ook voor deze maand is er 80.000 gulden noodig om de behoeften te dekken. Wij hopen zeer, dat mén ook die som zal bijeenbrengen zonder tekort te doen aan wat men straks in de Zen dingsweek als werkelijk offer zal schenken. VROUWEN ZENDINGSBOND. De Vrouwen Zendingsbond houdt zijn jaar vergadering in aansluiting aan de Algemeene Zendingsconferentie op Maandag 20 October des namiddags half 3 in de consistoriekamer der Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam, onder pre sidium van Jonkvr. A. M. Elout van Soeter- woude. De secretaresse, Mej. A. E. Adriani, zal verslag uitbrengen over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, terwijl Mevr. H. Schuur- man-Nijhoff van Malang (Oost-Java) zal spre ken over„Wat ik zag van het Javaansch Vrouwenleven". NIEUWS VAN HET ZENDINGSVELD. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons De zich wijzigende maatschappelijke en eco nomische verhoudingen op Java doen ook haar invloed gevoelen in de vrouwenwereld. Eener- zijds worden vele meisjes en vrouwen uit de economisch zwakste gezinnen er toe gedreven te gaan werken op fabrieken of op cultuuronder nemingen, of worden verkwanseld aan contract koelies die naar de Buitengewesten gaan. An- dererzijds verlaten velen, die een of andere op leiding hebben gehad, inzonderheid als ver pleegster, gezin 'en' dessa, en komen maar al te dikwijls in een omgeving, waar de positie der vrouw nog heql weinig gerespecteerd wordt. Kortom, op allerlei wijze blijkt, dat de alleen staande vrouw in de Inlandsche maatschappij aan groote gevaren is blootgesteld en daardoor het zedelijk peil van het gezin ernstig wordt be dreigd, mede omdat er van opvoeding van de kinderen natuurlijk weinig terecht komt. Alles wat de uithuizigheid der vrouwen en meisjes kan tegengaan, verdient dus onze aan dacht. De Zending tracht op dit gebied ook steeds weer nieuwe wegen te vinden; zoo wordt nu op Oost-Java een begin gemaakt met de systematische bevordering van de weefkunst als huisvlijt. De Heer en Mevrouw Luinenburg, zendelingen te Pareeredjo nabij Paree, hebben zich in opdracht der conferentie van Zende lingen in verbinding gesteld met de bestaande Gouvernementsweefschool te Bandoeng en met het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel te Buitenzorg. Van daar is hun alle gewenschte steun toegezegd om de invoering der weefkunst, dit tot dusver voornamelijk in de Soendalanden werd beoefend, ook op Oost-Java te bevorderen; eenvoudige weeftbestellen kunnen voor ca. 30.worden aangeschaft en men is begonnen op den Zendingspost Pareeredjo van het Ned. Zend. Genootschap, een weefschool te organiseeren, met de bedoeling daar een aantal Javaansche vrouwen op te leiden, die dan weer op haar beurt leiding zullen kunnen geven in de verschillende desa's. Tot dusver bleek reeds van Javaansche zijde veel belang- stelling voor een en ander te bestaan; er is reden om te verwachten, dat naast het ideëele doel, dat allereerst met dit werk wordt beoogd, ook een niet te versmaden bijverdienste met deze huisindustrie kan worden verworven. OF HIJ DEZE GEWISSE BELOFTE GELOOFT. In ons Avondmaalsformulier komt een ge deelte voor, waarover schuchtere zielen vaak struikelen. Het luidt, zooals men weet, aldus Ten tweede onderzoeke een iegelijk zijn hart, of hij ook deze gewisse belofte Gods gelooft, dat hem al zijne zonden, alleen om het lijden en sterven van Jezus Christus vergeven zijn en de volkomen gerechtigheid van Christus hem als zijn eigene toegerekend en geschonken is, ja zoo volkomen, alsof hij zelf in eigen persoon voor al zijn zonden betaald en alle gerechtigheid volbracht had. Door dit stukje worden velen in de war gebracht. Omdat ze niet goed lezen. Ze lezen, alsof er staat: of hij gewis, dus met volle verzekerdheid deze belofte Gods gelooft, enz. Ze zetten het gewis dus op een andere plaats. Ze leggen niet den nadruk op de gewis heid en zekerheid van Gods be- o f t e, maar op de gewisheid en zeker heid van het hart, van hun geloof. Ze leggen het accent niet, zooals het Formu lier doet op het voorwerp, op Gods Woord, maar op het onderwerp, op zichzelf. En natuurlijk komen ze dan in de war. Zij lezen, alsof het Formulier zegt, dat er bij ons verzekerdheid des geloofs moet z ij n, dat we vergeving der zonden moeten hebben, eer we ten Avondmaal gaan. Maar daar staat niets van. Trouwens, dan zou het Formulier ook met zichzelf in tegenspraak zijn; immers later staat er, dat we niet van de Tafel mogen afblijven, omdat we geen volkomen geloof hebben en nog veel gebreken hebben. Lees het Formulier maar aandachtig na en nergens zult ge zién, dat alleen degenen die verzekerd zijn en vergevorderd in hun geloofs leven. aan het Avondmaal mogen deelnemen. Het is zeer zeker ook voor de zwakken en schuchtere zielen, opdat hun geloof juist daar door gesterkt zou worden. Er wordt niet gezegd, dat we gewis en zeker, met volkomen vastigheid, de beloften Gods zul len gelooven, maar dat we de wisse, zekere, onwankelbare belofte Gods zullen gelooven. Van die belofte wordt gezegd, dat ze vast en zeker is. En niet van ons. Er wordt gewezen op het fundament, dat buiten ons ligt. We worden daar juist vermaand om nie t af te gaan op onze gestalten, op de toestanden waarin w ij verkeeren; op de vraag

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3