Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Verkoopingen. Marktberichten. I De Lighallen. Voor historie der Flak- keesche Electriciteit Land- en Tuinbouw. TRAMONTSPORING TE ETTEN EN LEUR. ZIJN STIEFVADER DOOD GESCHOTEN. VLIEGTUIG NEERGESTORT. HERKINGEN. De vorige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra collecte heeft .met een paar nagiften opgebracht de som van 161.79, waarvoor de gevers en geefsters hartelijk dank wordt gezegd. KORT VERSLAG VAN DEN OUDERAVOND BIJ HET AFSCHEID VAN DEN HEER BACKER ALS HOOFD DER O. L. SCHOOL TE MELISSANT. Dinsdag 30 September werd een Ouderavond gehouden bij het afscheid nemen van den heer Backer als hoofd der O. L. School te Melissant. De heer Kort, welke de leiding had, heette de aanwezigen, welke in ruime mate waren opgekomen, een hartelijk welkom op dezen ge- denkwaardigen avond. Inzonderheid heette hij welkom onzen hooggeachten Burgemeester, Sec retaris en Raadsleden en dankte hen voor hunne tegenwoordigheid. Alhoewel een avond als deze een feestelijk karakter zou dragen, werd thans verzocht met den ernstjgen toestand van Mevr. Backer reke ning te houden. Daarna richtte spr. het woord tot den heer Backer, welke inmiddels had plaats genomen Geachte Mijnheer Backer Wij zijn dan hier tezamen gekomen om af scheid van U te nemen, van U, die met Dec. a.s. 22 jaren ais hoofd aan deze school ver bonden zoudt zijn. In die 22 jaren hebt gij getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. Ja voor buitenstaanders scheen het wel of uw omqang met de kinderen, met onderwijzend personeel en met de ouders altijd op rozen zon der doornen ging, maar in werkelijkheid was het anders, het was daarmede: de verdraagzaamheid 'eri tact, die ondervonden pijn en leed voor anderen wist te verbergen, waarmee gij dikwijls veel onheil wist te voorkomen en de vrede be waarde. Ook buiten de school was gij steeds de po pulair, goedige mijnheer Backer, die in veel vereenigingen in onze gemeente een leidende positie bekleedde en tot het oogenblik van heden steeds is bereid geweest voor al degenen, die uw hulp zochten, om als hulp en raadgever te dienen. Mijnheer Backer, wij zouden nog veel goeds van U kunnen memoreeren, maar wij weten, dat gij er niet op gesteld zoudt zijn hierover te hooren. Daarom zullen wij aan uw verzoek voldoen om ons te bekorten en het hier voor- loopig bij laten, om dan in de rondvraag het woord te geven aan ieder die het verlangt. Hierna werd het woord gegeven aan den Burgemeester dezer gemeente, die den heer Bac ker dankte voor zijn arbeid, welke hij bijna 22 jaar hier verrichtte en wenschte hem zijn wel verdiende rust nog in lengte van dagen toe. Hierna werd een speech afgestoken door den onderwijzer Borgman^ waarna door de kinderen der hoogste klassen het lied „Scheiden be geleid door pianomuziek, ten gehoore werd gebracht. In de pauze die nu volgde, werden de heeren sigaren gepresenteerd en thee geschonken voor de aanwezigen. Intusschen werden door de leerlingen der 6e jf en 7e klasse eenige vaderlandsche liederen ge zongen. Na de pauze werd door Mej. Boukam een stukje varia voorgelezen, getiteld: „De hoed van tante". Hierna kregen wij een samenzang van Riekje en Leendert Willem van Immerzeel, getiteld „Grootmoe, wat zal je me geven Dit vonden de aanwezigen zoo schitterend mooi, dat ver zocht werd deze samenzang nog eens ten ge hoore te brengen, waaraan werd voldaan. Alsnu werden afdrukken uitgedeeld van een afscheidslied, dat voor deze gelegenheid was opgesteld, met als wijze; Waar de blanke top der duinen. Dit lied werd den heer Backer door de aanwezigen uit volle borst toegezongen. Daarna werd aan den heer Backer een electrische standaardlamp met kachel uitgereikt als caudeau. met de woorden: „Zooals gij steeds onze kinderen tot een bron van licht en warmte waart, zoo zouden wij gaarne willen, dat dit stoffelijk blijk van waardeering wederkeerig U en de uwen moge verwarmen en verlichten tot in lengte van dagen". In de rondvraag werd de heer Backer toe gesproken door den heer Rooi, gemeente-secre taris, door den heer M. Touw als oud-collega 11 en door den heer Th. v. d. Spaan als vriend. De heer Backer betuigde zijn dank voor het genoten vertrouwen der ouders en de mede werkingen, die hij in deze ruim 21 jaar heeft mogen ondervinden. Spr. wenschte, dat er spoe dig een opvolger voor hem zou zijn en raadde de ouders hem in hun liefde en vertrouwen op te nemen. De heer Kort sloot deze afscheidsbijeenkomst met een woord van dank aan B. en W. der gemeente voor hun betoonde medewerking, en al diegenen, die heben medegewerkt tot het organiseeren van dezen avond. Hierna werd den aanwezigen verzocht de here en mevrouw Backer staande het bekende vers toe te zingen: „Dat 's Heeren zegen op U daal", 'en wat er verder volgt. GOEDEREEDE. De lijst der lidmaten van de Ned. Herv. Kerk zal gedurende deze week voor het raam van de Kerkeraadskamer ter in zage hangen. OUDDORP. De lijst van stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt ter in zage bij den kerkvoogd KI. Voogd. Te beginnen met a.s. Zondag vangt de godsdienstoefening in de Herv. Kerk des mor gens te half tien aan. LIJST 4 van de 52ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 3 9713.07 Scheemda 89.50 Thezinge 144. Zoutkamp52.75 Beets (Nieuw)133.50 Bergum153.55 Berlikum 192.25 Bolsward 198.85 Jïngwierum (Kerkcollecte)21.10 Holwerd 87.50 Schraard 37.50 Tzummarum58. Waitena (Geref Kerk)12.50 Oosterbeek (Kerkcollecte)123.43 Driebergen 361.08 Buiksloot en omstreken358.35 Muoderberg 39.85 Groote IJpoIder90.45 Dubbeldam (Noord, deel) 121.57 Giessen-Nieuwkerk134.— Ridderkerk (Pruimendijk)159.55 Rijswijk (Z.H.)247.06 Zevenhoven 49 25 Zuidland 9371 Spui (b. Terneuzen) 10545 Zierdczee 170.85 Totaal van 100, Loc. com. 12948.37 I te Driebergen, Buiksloot (Amsterdam-Oost), Zevenhoven en Zierikzee heugen m°°ie vooruit9an9 ver' Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.-secretaris van de Unie .,Een School met den Bijbel". LIJST 5 van de 52ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 4 12.948.37 Grouw21.25 Makkum 136.56 Oudwoude 93.50 Rottevalle60.35 Sexbierum 84.41 Stiens 45.65 Twijzelerheide 40. Winsum (Fr.)60.65 Roden135. Rouveen (Geref. Kerk) 77.42 Wichmond 72.50 Montfoort (Kerkcollecte)41.41 Nieuwer-Amstel338.28 Marken 58.89 Alphen aan den Rijn370. 's-Gravendeel 135.05 's-Gravenzande718.87 Maasland (Geref. Kerk) 121.85 Naaldwijk792.14 Overschie (dorp) (Kerkcollecte) 91.37 Rotterdam (Oud-Charlois) 273.14 Scheveningen958.56 IJsselmonde 180.04 Driewegen bij Terneuzen53,74 Zoutelande 33.— Totaal van 125 Loc. com. 17.942.00 De locale comité's te Grouw en Stiens heb ben de Unie-collecte weer gehouden. Het bedrag der collecten te Alphen aan den Rijn, Rotterdam (Charlois) en Scheveningen is aanzienlijk hoo- ger dan in 1929. Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.-secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". De bruto-opbrengst van den verkoop der bloempjes gedurende de dagen der tentoonstelling is 205.1 IJ/2. Een schitterend succes! Onzen hartelijken dank aan het publiek maar niet het minst aan alle verkoopsters is hier zeker op zijn plaats. Een en ander getuigt van het feit dat de lighallen zich in veler sympathie verheu gen. Ieder weldenkend mensch moet dan ook toegeven, dat hier voor de zieken iets moois gedaan wordt Wie zou daar eigenlijk tegen kunnen en mogen zijn 7 De lijst van opbnengsten zal voor belangstellenden bij Mevr. Van Spron- sen te Sommelsdijk ter inzage gedeponeerd wor den. F. W. NANNING. We waren de vorige week niet in de gelegen heid de rede van den heer Den Hollander in extenso op te nemen. Wat deze gezegd heeft over de voor-geschiedenis der electrificatie is evenwel belangrijk genoeg het hieronder alsnog te laten volgen Reeds in 1918 hadden onzer presidium van wijlen den heer Bouman, Burgemeester van Mid- delharnis en Sommelsdijk, en als secrtaris de heer A. A. Mijs, verschillende vergaderingen plaats. Officieele notuleering begint in 1922. Laat ik U nog even een kort overzicht mogen geven van enkele belangrijke punten in de ge schiedenis der electrificatie. Na verschillende vergaderingen en conferenties van de e.c. werd bij besluit van de Prov. Staten van 16 Juli 1918 aan de heeren Ged. Staten machtiging verleend om in de kosten van voor bereiding eener elect, voorziening uit de Prov. geldmiddelen tegemoet te komen. Bij het besluit van 24 Augusaus 1920 ver klaarden Ged. Staten zich in beginsel bereid een tegemoetkoming van -/z in de kosten van voor bereiding te verleenen. Met de keuze van den adviseur (ingenieursbureau voor electro-techni- sche adviezen Naghtglas Versteeg te Amster dam) vereenigden zich heeren Ged. Staten. In Juli 1922 verscheen een rapport van ge noemd bureau, waarvan de conclusie was dat de heeren de levensvatbaarheid eener electriciteitsvoorziening in Goeree en Overflak- kee mogelijk achten. 2 November 1922 verscheen een aanvullings rapport met financieel overzicht, waarbij de mo gelijkheid van stroomvoorziening van elders, n.l. uit de Hoekschewaarde resp. uit Dordrecht en van uit Brabant, bekeken werd. Conclusie was: dat eigen centrale belangrijk voordeeliger was en de bedrijfszekerheid door die oplossing zou worden bevorderd. Op 18 Maart 1924 verscheen nog een naüer rapport. Daarbij werd overgelegd een schrijven, waaruit bleek, dat aan stroomvoorziening door middel van een kabel der N. Brabantsche wal groote bezwaren verbonden waren, omdat de bodemtoestand in Hellegat Volkerak zeer ver- andeilijk is en over aanzienlijke afstanden zeer diepe geulen zouden moeten gebaggerd worden om een veilige ligging voldoende te verzekeren. Ook werd gewezen, dat zandverschuivingen in deze stroomen zeer snel plaats vinden en de gebaggerde geulen neging zouden vertoonen om zeer snel te verzanden, waardoor men genood zaakt zou zijn om breede geulen met overdiepte te baggeren. Wat betreft vanaf de Hoeksche Waard of Voorne en Putten zou men het Haringvliet en breede banken of slikken dienen te kruisen. Ofschoon deze stroomen veel stabieler zijn, ko men ook hier belangrijke veranderingen voor, zoodat men de kabel flink diep zou moeten inbaggeren. Onaangename verrassingen tengevolge van onverwachtsche natuurlijke verdiepingen werden nimmer geheel uitgesloten geacht. Dit rapport wprd behandeld in de vergaderin gen van de electriciteitscommissie, doch er waren vele moeilijkheden eö de gasovereenkomst van de Industrieele Maatschappij Mabeg met de ge meenten in Oost-Flakkee en Dirksland was een groot beletsel om tot uitvoering der plannen te geraken. Een oplossing meende men te vinden om te beginnen' met de electrificatie van West- Flakkee, om later zoo spoedig mogelijk ook tot electrificatie van Oost-Flakkee te komen. Het feit, dat de gasfabriek der Mabeg door de ge meente Dirksland overgenomen werd, maakte dit eenvoudiger. Daarna kwam er een aanvraag van het tech nisch bureau Boom-Biezeveld te Haarlem om concessie voor het stichten eener centrale. Op 5 April 1928 werd een vergadering ge houden van de electriciteitscommissie met de leden van Ged. Staten de heeren van Boeyen en Schaper, de prov. adviseur prof. Feldman en de heer 'Everleyns, waarbij het plan van den heer Boom werd behandeld en prof. Feldman, hoewel voor de stichting eener eigen centrale niet veel voelend, toch hulde bracht aan het plan van den heer Boom. De beslissing moest nu nog nader worden afgewacht. Bij schrijven van heeren Ged. Staten van 6 November 1928 werd aan de electriciteits commissie medegedeeld, dat het college, mede op grond van het advies van hun adviseur prof. Feldman het oprichten van een eigen centrale niet wenschelijk werd geacht en voorhands geen vergunning kon worden verleend. In overweging werd gegeven te beslissen of a. of wel van Dordrecht dan wel van Rotter- dom stroom te betrekken b. of de stroomlevering volgens het engros- stelsel of volgens het concessiestelsel te doen plaats hebben. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft October), Zoo zoetjes aan raakt de hof leeg en wordt, wat er nog staat geborgen in schuur, kelder of provisiekamer. Wij willen in dit artikeltje ten behoeve van de huisvrouw wijz en op een paar dingen die aan de meesten minder bekend zijn. Het eerste is de inmaak van sla. Sla is een groente, waarvan 't gebruik in de laatste jaren zeer is toegenomen, sedert door doktoren ge wezen wordt op de beteekeni svan bladgroenten voor de gezondheid. Zaait men af en toe wat, dan kan men van 't vroege voorjaar af tot diep in den' herfts sla uit zijn tuin halen. En de kroppen,- die er dan nog staan, al zijn het geen volle zware maar toch nog mooie vaste kropjes kunnen we dan inmaken. Vroeger maakten we kropsla alleen in een gewonen in- maakpot in, doch thans ook in flesschen, wat ons zeer goed bevalt. Voor dezen inmaak plan ten we hde sla op et vroege aardappelland. Op een klein hoekje zaaien we het sla-zaad, en brengen de jonge plantjes op het vrijgekomen aardappelland. Afstand slechts een kleinen voet, omdat in 't najaar de sla toch geen groote stronken meer vormt. We hebben dan nu nog eenige tientallen vaste kropjes van de soort „bonte Chili", waarvan we den groei door een oplossing van Chili of kalksalpeter, twee drie maal habben aangewakkerd. Wat ons nu ook weer opviel, is dit, dat diep planten van sla toch slechts is. Eer zijn nog velen, die alles, wat ze verplanten flink diep zetten, namelijk zóó dat het hart van de plant mooi eventejs boven den grond komt. Dit is aan te bevelen b.v. bij koolplanten en vooral bij bloemkool. Omdat de stengels van deze planten meestal zwak zijn, en vooral zoo in 't voorjaar bij nachtvorsten heel wat te verduren hebben, is het diep planten noodig. Bovendien maken de koolplanten gaar ne nieuwe wortels op dat stengelgedeelte, dat met den grond in aanraking wordt gebracht, de planten staan dan tevens steviger en hebben minder last van den wind. Voor slaplanten is het echter juist omgekeerd, deze planten staan dan tevens steviger en hebben minder last van den wind. Voor slaplanten is het echter juist omgekeerd deze plant men bij voorkeur ondiep, tenminste het bladerrozet moet vrij boven den gronud staan en vooral op natten grond. Plant men te diep, dan gaan de onderste bladeren rotten en vaak dringt de rotting door tot in de krop Het tweede, waarover we iets willen zeggen, is de Duitsche inmaak van zuurkool of Sauer kraut. De Duitsche zuurkool heeft een goeden naam, waarom het menige lezeres waarschijnlijk zal interesseeren hoe die wordt ingemaakt. Men neemt daarvoor uitsluitend witte kool van uit stekende kwantiteit, groot en vast. Met een scherp mes wordt de kool zoo fijn mogelijk gesneden. Een steenen pot, goed gereinigd, vult men er mee, op elk laagje wat zout, en met een' houten lepel de massa zoo vast mogelijk aandrukken. Hoeveel zout gebruikt moet worden leert het best de ervaring. Gebruikt men te weinig, dan kan men de kool spoedig gebruiken, maar ze bederft dan gauw: geeft men te veel, dan krijgt de zuurkool een scherpen, bitteren smaak. Voor 1Ö0 liter neemt men van 1 tot 3 L„ dat is dus nog al rekbaar. Op de bovenste laag komt nog eenig zout, en dan goed afgewasschen groene koolbladen. Men dekt af met een' plankje, evenwel niet van dennenhout om den hars- of terpentijnsmaak, en èen zwaren steen. Soms doet men nog tusschen de gesneden kool wat uien, zure appeds, onrijpe zure druiven, jeneverbessen, kruidnagelen, peperkorrels, dillekruid, karwijzaad 'enz. Echter alleen voor eigen gebruik. Laat men dit alles nu eenigen tijd staan, dan heeft een gistingsproces plaats, dat niet alleen bederf werend werkt, maar ook aan de kool dien eigen- aardigen, lekkeren smaak geeft. Om dit proces te pespoedigen, zet men de aanstaande zuurkool op een plaats, waar de temperatuur 12 a 15 gr. C. is. Na de gisting vormt zich wat schuim boven op de kool, die nehemt men er af, ver wijdert ook de bladen, reinigt opnieuw plank en steen, bedekt dan alles met een schoorien doek, zet het op een koele plaats en zorgt er voor, dat de zuurkool steeds onder den pekel staat. Het gisten geschiedt hoofdzakelijk door de vorming van melkzuren, de mildste van alle organische zuren die ook een gewichtige rol spelen bij onze spijsvertering. In roggebrood, in zure melk, in boter, ja zelfs in vleesch, zijn melkzuren en melkzure zouten, voorstanden. Aan de werkzaamheid der melkzuurbacteriën danken we o.a. het zuur worden van in pekel gelegde augurken. De gunstige werking der melkzuren in zuurkool, waardoor deze licht verteerbaar wordt, gaat echter verloren, wanneer de kool met vet gekookt wordt. Gekookt in veel water zonder vet is zij voor zwakke magen een ver kwikking, klaargemaakt met vet is zij zelfs voor een gezondem aag zware kost. Twee ernstig gewonden. Men meldt uit Etten en Leur (N.-Br.): Zondagmorgen om 10 uur heeft onder Prin cenhage een ernstige tramontsporing plaats ge had, waarbij twee personen zware verwondingen hebben opgeloopen. Een sneltram van de Zuid-Nederlandsche Stoomtramweg Mij., komende van Etten, is n.l. op den Liesbosschenweg tusschen Etten en Prin- cenhage in volle vaart ontspoord, en gedeeltelijk omgeslagen. Slechts het personenrijtuig bleef overeind. De locomotief en een bagagerijtuig reden den straatweg over, botsten tegen de boo- mén en sloegen toen om. De machinist P. Roks uit Princenhage 'en de stoker Van Dongen uit Gastel geraakten onder de machine en werden overdekt met brandwonden veroorzaakt door de ontsnappende stoom, van onder de machine van daan getrokken. Beiden bleken er ernstig aan toe te zijn. Zij zijn naar het St. Luciusgasthuis te Princenhage vervoerd. De passagiers in het daarop volgend personen rijtuig, dat ernstig beschadigd werd, bleven won der boven wonder ongedeerd. Van het parket uit Breda was weldra de subst.-officier van justitie aanwezig. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men volkomen in het duister. De materieele schade is zeer groot. Aangezien de straatweg geheel versperd was, werd het auto-verkeer door de gemeente-politie omgelegd over Leur. Om 4 uur in den namiddag waren straat en lijn echter weer vrij. De toestand van den machinist Roks is zeer ernstig, GROOTE FABRIEKSBRAND TE NIEUWE-NIEDORP, Maalderij verwoest. Te Nieuwe Niedorp (N.H.) is Zaterdagavond omstreeks 10 uur door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de graanmaalderij van de firma J. L. van Herwerden. De brand weer heeft de belendende perceelen kunnen be houden. Tegen de in de fabriek woedende vuur zee kon men echter niet veel uitrichten. Een groote hoeveelheid lijnkoeken, graan en meel werd een prooi der vlammen. Pas Zondagoch tend om acht uur was men het vuur meester. Honderden uit den omtrek waren getuige van het blusschingswerk. De fabrieksgebouwen, die een oppervlakte van ongeveer 100 vierk. M. besloegen en die ge deeltelijk uit hout en steen waren opgetrokken, zijn totaal verwoest. De machines heeft men met groote moeite kunnen behouden. De schade die op ongeveer 40.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. NA GROOTE RUZIE. De 23-jarige chauffeur N. heeft in zijn woning aan de Weteringschans te Amsterdam zijn stief vader H. doodgeschoten. De jongeman woonde daar met zijn moeder en stiefvader. De beide mannen hadden dikwijls over kleinigheden verschil van meening en ook wel hoogloopende ruzie. 's Avonds tegen 9 uur was dit weer het geval. De chauffeur heeft naderhand verklaard, dat hij op een gegeven oogenblik bang werd voor zijn stiefvader, die hem te lijf wilde en toen een revolver trok, die hij altijd bij zich droeg. Eenige schoten heeft hij toen gelost in de richting van H. De getroffene deed nog eenige passen in de richting van de deur en viel toen neer. Een onmiddellijk geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie heeft N. in ver zekerde bewaring gehouden. Het lijk is door de Justitie in beslag genomen. Het staat niet vast of twee of drie schoten gelost zijn. In de even eens in beslag genomen revolver zaten 5 hulzen, waarvan 3 ledig waren. BOTTER LEK GESTOOTEN. De schipper gered. Zondagmorgen om 7 uur heeft een mossel- botter van de Balsplaat bij Harlingen af nood seinen gegeven. De motorreddingboot C. A. den Tex verliet daarop de haven van Harlingen om assistentie te verleenen. Het bleek, dat het schip, aan boord waarvan zich alleen schipper K. Tot bevond, des nachts door den vliegenden Noord-Westerstorm was overvallen en lek ge- stooten. De schipper heeft toen den botter op het droge gezet. Het schip is aan zijn lot over gelaten. De schipper is aan wal gebracht. ACHT DOODEN. Maandagmorgen is het verkeersvliegtuig D 1930 van de Deutsche Lufthansa op het traject BerlijnDresden te ruim 9 uur in de onmid dellijke nabijheid van Dresden' neergestort en vernield. De piloot zou juist de motoren af zetten om te dalen, toen het toestel bij Priesnit op het Dresder vliegveld neerstortte. Alle inzittenden, 6 passagiers, de piloot en de mecanicien, kwamen om het leven. De com missie van onderzoek van de Deutsche Lufthansa heeft zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval begeven. MIDDELHARNIS. GeborenJacob, zoon van J. Verhage en P. Smitshoek. OOLTGENSPLAAT. OndertrouwdPieter Johannis Klapmuts en Cornelia Koppenaal, 25 j. Geboren Nicolaas Jacobus, z. v. H. Cam- phens en A. M. L. Mijders; Leendert, z. v. L. Buskop en J. Paasse. NIEUWE TONGE. Geboren Adriana, d. v. D. van Es en P. Holleman: Dirkje, d. v. J. van Erkel en W. Kievit. Getrouwd A. Visbeen, j.m. 21 j„ alhier, en A. M. van Meer, j.d. 26 j„ te Etten en Leur. HERKINGEN. Overleden Johanna Melissant, oud 25 j„ d. v. Jacob Melissant en Johanna Lena Auperlee. Verkooping van Timmermanswerkplaats met grond, toebehoorende aan den Heer S. Kaste» lein te Sommelsdijk, op Woensdag 1 October 1930, bij Inzet; op Woensdag 8 October 1930, bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Café »de Harmonie® te Sommelsdijk Notaris VAN BUUREN. Openbare vrijwilige verkooping ten over» staan van de Notarissen Mr. A Mijs en J, S. Mijs te Rotterdam en J, van Ispclen te Oude Tonge, op Donderdag 16 October 1930 bij inzet en op Donderdag 23 October 1930 bij afslag, telkens des namiddags ten half vier ure in Hotel Meijer te Middelharnis van De Hofstede met huis, schuur, wagenhuis, tuin, boomgaard, erf en water, aan den Lieve Vrouwenpolderschen dijk onder Middelharnis, kadaster Sectie C, nrs. 423 tot en met 427 en 637. Samen groot 1 Hectare, 5 Aren, 28 centi» aren. Te aanvaarden1 Maart 1931 of zooveel vroeger als mocht worden overeengekomen Betaling der kooppenningen 30 Dec, 1930. Donderdag 16 October, 's namiddags 3 uur, te Ouddorp, voor de woning voorheen bewoond door Jacob Kleijn Marinuszoon, om contant geld, van meubilaire goederen 'en eenig arbeiders gereedschap. Notaris VAN DEN BERG. Spruiten 23 per 100 K.G. Soldat Laboreure 12 tot 19.60 p. 100 K.G. Maagdeperen 16.70 tot 19.40 per 100 K.G. Napoleon 10.60 tot 10.80 per 100 K.G. William Duchesse 15 per 100 K.G. Beuré v. d. Ham 15.80 tot 20 p. 100 K.G. Goudreinetten (val 10.80 tot 12.20 per 100 K.G. Zoete appels 16 per 100 K.G. Sinterklaasperen 7.70 tot 14 per 100 K.G. Ponsperen 9 per 100 K.G. Kleiperen 10 tot 12 per 100 K.G. Bergamotten 14 per 100 K.G. Stoofperen 6.80 tot 12 per 100 K.G. Druiven 13.80 tot 26 per 100 pond. Veiling van Maandag 6 October, Bloemkool 5,60 tot 13.60 per 100 stuks. Roode kool 8.80 per 100 stuks. Savoye kool 9.40 tot 10.per 100 stuks. Chineesche kool 7.per 100 stuks. Witte kool 13.80 per 100 stuks. Andijvie 1.80 tot 2.50 per 100 krop. Sla 1.70 tot 2.30 per 100 krop. Spruiten 20.— per 100 Kg. Stoksnijboonen 30.— tot 39.— per 100 Kg. Beurè v/d Ham 13.— tot 19.— per 100 Kg. Beuré Durando 17.20 per 100 Kg. Beurè Clarqau 18.— per 100 Kg. Soldat Laboureure 16.— per 100 Kg. William Duchesse 20.80 per 100 Kg. Zoete appels 16.per 100 Kg. Bismarck 18.80 per 100 Kg. Kleiperen 10.— tot 17.— per 100 Kg. Markto verzicht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar In aardappelen, groente" »n frnit. Naaaaukade 158, Telefoon 81431, Amsterdam. Van verschillende kanten is er vraag voor Hillegommerzand»drielingeD en voor bonken, maar het schijnt, dat er in Hillegom en om» streken geen blanke zand meer zijn. Van Friesche Borgers valt de sorteering mede, en daar de prijs lager is dan de Zeeuw sche Eigenheimers, willen de winkeliers ze meer aan hunne klanten voorzetten. Vlaamsche Industrie vallen mooi van stuk, kwaliteit is best en zullen zeker een goede plaats aan onze markt vinden. IJpoIder en Haarlemmermeer geen aanvoer, meer vraag. Verschillende schepen Spuische Eigenhei' mers en poters liggen aan de markt, maar daar deze soorten van inkoop te duur zijn, gaat de lossing niet vlug. Drentsche en Overijsselsche zand»Eigenh. in balen a 50 kg., mits extra blanke aard» appelen, blijven gevraagd. Lezers van dit blad die hunne aardappelen naar Amsterdam ter verkoop willen zenden, kunnen alle inlichtingen, zonder eenige kosten of verplichting, krijgen bij Makelaar JAC. KNOOP, Amsterdam. Heden, 6 October, werden de volgende prijzen gemaakt: Per H.L Zeeuwche Bontenf 4,20 k f 4.90 Blauwenf 4,20 f 4,90 Eigenheimers f 3,80 f 3,90 Flakkeesche Eigenhf 3,90 f 4.10 Spuische Eigenhf 3,90 f 4,10 Zeeuwsch Vlaamsche Eigenh f 3,30 f 3.40 Industrie f 2,90 f 3,10 IJpoIder en Haarlm. Bevel, f 2,90 f 3,10 klein van stuk vallende Blauwen f 2,50 f 2,90 Katwijker zandf 3,50 f 4,20 Noord-Holl. Blauwen klein en slecht in de ki ok f 2,75 Hillegommer zand f 2,80 f 3,50 Drielingen f 2,40 f 2,50 Bonken f 2,20 f 2,50 Drentsche en Overijsselsche Nieuwlandsche zand per 100 Kg. f 4,50 tot f 5,—, verpakt in 50 Kg. balen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. Veiling van Vrijdag 3 October 1930. Roode kool 2.80 tot 7 per 100 stuks. Savoye kool 3.70 tot 6 per 100 stuks. Chineesche kool 1.60 per 100 stuks. Komkommers 1.80 tot 4.80 per 100 stuks. Andijvie 1.20 tot 2.80 per 100 krop. Sla 1.10 tot 1.80 per 100 krop. Dubb. princessen 15 tot 18 per 100 K.G. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 6 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 422 vette runderen, 212 vette kalveren, 1204 schapen of lammeren 874 varkens P ijzen per '/a Kg koeien 36— 42 c, 48—51 c., 54—58 c.kalveren 62'/2—65 c„ 72'/2-75, 80-85 c.schapen 34-40 c. lammeren overjarige f 28-32, dito zuig 22 26 per stukvarkens 2828'/229 c., per Kg- De aanvoer van koeien was flink, maar niet zoo groot als vorige week Maandag. De handel was iets vlugger. De prijzen van le en 2e soort bleven gelijk, die van 3e soort was iets lager. Een enkel prima exemplaar ging nog tot 2 cent boven noteering. Ossen en Stieren nog geen noteering. Vette kalveren ruim ter markt, de handel was iets williger. De prijzen van 3e soort bleven gelijk, die van le en 2e waren iets hooger. Een enkel prima kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met g ooton aanvoer en stroeven handel, de prijzen per gewicht bleven gelijk, die per stuk waren lager. De aanvoer van varkens was minder, de hhddel was bevredigend en dezelfde prijzen wrden weder bedongen. Zokters met korten aanvoer en tamelijken handel. Hier werd 27'/2 cent besteed. AMSTERDAM, 6 October Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 580 vette koeien le kwal. 110—116 c., 2e kwal. 94—108 c, 3e kwal. 80—92 c.„ mindere soorten 70 76 c., alles per kg. slachtgewicht140 melk» en kalfkoeien f 275—380 per stuk; 131 vette kalveren le kwal. 98-104 c., 2e kwal. 87-96 c., 3e kwal. 80—84 c., per kg. levend gewicht 55 nuchtere kalveren f 14—20, 93 schapen f 36-42, alles per stuk; 600 varkensvleesch» varkens 90—110 kg. 71—72 c., zware 69-70 c., vette 66- 68 c., alles per kg. slachtgewicht98 paarden f 100—220. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 6 October. Eieren. Aan» voer 50 000 st. Prijzen f 7,25—8,25, middel» markt f 7,75, per 100 stuks. Handel traag. TIEL, 6 October. Boter, f 1,60—1,70 per kg. eieren f 7.50—8.50 per 100Aanvoer 50.000 eieren, OUDEWATER, 6 October. Kaas. Aanvoer 45 partijen, tezamen 2025 stuks, wegende 10 125 kg. Eerste soort, Gouda met rijksmerk f 43—47, idem mindere f 39—42, GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 6 October. Aardappelen. Brielsche eihenheimers f 3—3.60, Zeeuwsche blauwe f 3,50-4,30, dito eigenheimers f 2,80- 3,20, dito bonte f 3,50—4,30, blauwe eigenh. f 3-3,40, eerstelingen f 2,80—3, alles per HL. Westl. schoolm. zand f 8—9, dito kleine ronde f 5—6 beiden per 100 Kg.met redelijke aan' voer, kalme vraag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 6 October. Fijne zaden. (Weekbericht) Blauw maanzaad f 26—28'/2, karwijzaad f 26—29, koolzaad f 12—14, voer» lijnzaad f 12-14, alles per 100 kg.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3