Kerk en School. Officieel Gedeelte. Burgerlijke Stand Buitenland. Gemengd Nieuws V arkoopingen* Plaatselijk Nieuws Land- est Tuinbouw, Boekbespreking. zal deze aanmerkelijk minder zijn 'dan thans be- taald wordt aan rijksinkomstenbelasting, opcen ten rijksinkomstenbelasting en plaatselijke in komstenbelasting. Na heropening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten J. van Oosten- brugge voor zijn aanslag in de hondenbelasting te plaatsen in de 2e klasse. Dan komen in behandeling de volgende voor stellen van B. en W., om le. jaarlijks met ingang van het belastingjaar 1931 ten behoeve dezer gemeente op de hoofd som der personeele belasting van 60 op 120 opcenten te heffen. De oude schaal meenen B. en W. niet te moeten handhaven. Met algemeene stemmen worden de conccept- verordeningen vastgesteld. 2e. De gemeente in de 2e klasse voor de ge meentefondsbelasting te rangschikken. Dat heeft tot gevolg, dat een gehuwde wordt aangeslagen als hij een inkomen heeft van 700.— of meer (aanslag alsdan naar een inkomen van 800.- of meer)een ongehuwde als hij een inkomen heeft van 600.of meer (aanslag alsdan naar een inkomen van 800.— of meer). Met algemeene stemmen wordt de concept verordening vastgesteld. 3e. Jaarlijks, met ingang van het belastingjaar Mei 1931 tot en met April 1932, ten behoeve dezer gemeente op de hoofdsom der vermogens belasting 50 opcenten te heffen. Thans worden 100 opcenten geheven, doch volgens art. 24 der financieele verhoudingswet mag het aantal te heffen opcenten niet hooger zijn dan 50. Met algemeene stemmen worden de concept verordeningen vastgesteld. Daarna wordt met algemeene stemmen con form het voorstel van B. en W. besloten' de gemeentebegrooting voor 1930 te wijzigen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag een tweetal geldleeningen aan te gaan. In de vorige vergadering is het bedrag reeds bepaald. Er moeten een geldleening wor den gesloten voor het uitbaggeren der haven en een voor het maken' van een betonnen be schoeiing langs den Molendijk. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Nadat de VOORZITTER opnieuw een regle ment voor de vergaderingen van B. en W. heeft voorgelezen, wordt dit met algemeene stemmen door den Raad goedgekeurd. Conform het voorstel van B, en W. wordt met algemeene stemmen besloten de oude hand brandspuit voor 25.— te verkoopen. In de rondvraag zegt de heer HOKKE, dat er in de vorige vergadering gesproken is over de beschoeiing aan het einde der Kaai. Door den Voorzitter is toen een spoedige reparatie toegezegd. Het is spr. echter gebleken, dat nog geen aanvang met het werk is gemaakt. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat terstond na die vergadering, in overleg met de gemeente-opzichters, aan den timmerman op dracht is gegeven om de beschoeiing te repa- reeren. De heer HOKKE vraagt of het niet wensche- lijk is zich te houden aan het door den Raad in het vorige jaar genomen besluit, om, indien binnen drie weken na gegeven opdracht voor een werk, nog geen aanvang met het werk is gemaakt, het werk aan een ander te gunnen (behoudens bijzondere omstandigheden). Spr. wijst er op. dat er nu maar één timmerman voor de werkzaamheden ten behoeve der gemeente in aanmerking komt. Hij zou er daarom voor zijn om, indien de timmerman zich niet aan den vast- gestelden termijn houdt, het werk publiëk aan te besteden. De VOORZITTER, alsmede de GEHEELE RAAD "kunnen zich daarmede vereenigen. Op deze wijze komt er ten minste schot in het werk. De heeren ROSMOLEN, JONGELING en SEGERS zeggen, dat zij het wenschelijk achten, dat aan den termijn van drie weken- de hand wordt gehouden. Met algemeene stemmen wordt besloten den timmerman hierop te wijzen. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Het woonhuis van den heer J. van Schouwen, staande aan de Voorstraat alhier, is ondershands verkocht aan den com- missionnair T. van den Doel Jz. J.l. Maandag kwamen op den Langeweg alhier een tweetal auto's in botsing. Aan de voertuigen werd belangrijke schade aangebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De levering van cichorei heeft in deze gemeente een aanvang genomen. Op 1 October a.s. zullen 6 dienstplichtigen voor deze gemeente overgaan naar de aanvul lingsreserve. De aardappelen worden alhier verkocht voor 3.75 en de gesorteerde uien voor 1.80, terwijl de niet-gesorteerde uien worden gekocht voor 1.50 per H.L. MIDDELHARNIS. Deze week zijn uit het onbesmette deel des lands alhier ingevoerd 100 biggen en 15 stuks hoornvee. Uitslag Postduivenwedstrijd door de P.V „Seinpost vanuit Vilvoorde» Afstand 95 K.M. N. C. Buth le, 5e en 6e prijs; Kardux 2e en 7e prijs; C. Vroegindeweij 3e prijs; M. Koert 4e, 10e en 11e prijs; A. Krijtenberg 5e prijs; P. de Gans 9e prijs. Losgelaten 10 uur 10 minuten. Aankomst le duif 11.26.14 uur, laatste duif 12.10.20 uur. Te Amsterdam slaagden Woensdag voor het examen Politie-diploma de heeren J. Peek- stok te Sommelsdijk en G. Olivier te Dirksland, beiden leerlingen van den opleidings politie- cursus alhier, waaraan leider en leeraar is de heer N. Cornelisse, commissaris van Rijkspolitie te Hellevoetsluis. Voor aanmelding van den nieuwen cursus verwijzen we naar de adver tentie in dit blad. OOLTGENSPLAAT, Uitslag schietwedstrijd B. V. L. op Donderdag 18 September: A. van Dam 93 punten, G. C. v. d. Berg 92 p., Joh. v. d. Tol 91 p., J. J. van Ree 90 p., H. van Rossum 90 p., J. W. Korteweg 89 p., S. v. d. Mast 89 p., H. Troost 88 p., J. M. van Ostende 87 p., L. Vermaas 86 p., L. Jor- daan 84 D. den Braber 72 p., D. Kievit 69 p., Jac. van Ree 69 p., M. v. d. Vliet 69 p. en P. van Kempen 65 p. Tot teller bij de 11e algemeene volkstel ling zijn door B. en W. benoemd de heeren P. Bom, L. Jordaan, A. de Vries en F. Birkhoff. OUDE TONGE. De prijzen der veldgewas sen gaan langzaam naar boven. Aardappelen 3.50, uien 2.10 en 0.60 de 60 kilo. Naar koepeen geen vraag. In verband met de uienuitvoercontrole zal er Maandag a.s. vanwege den Flakkeeschen Boerenbond een vergadering worden gehouden. -B. v. K. kwam zoodanig te vallen tijdens zijn werkzaamheden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NIEUWE TONGE. Het zoontje van den heer K. de J. alhier had het ongeluk van een wagen te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De heer L. D. van Eesteren heeft een woonhuis, staande aan het Korteweegje, onder hands verkocht aan den heer J. van der Vliet alhier. Met ingang van 29 September a.s. is de heer A. Kornet alhier opgeroepen bij de Kon. Militaire Academie te Breda, tot opleiding voor officier bij de infanterie voor het leger in Ned.- Indië, terwijl de dienstplichtigen van de lichting 1930 J. Vijfhuizen en T. de Gast tegen 3 Oct. zijn opgeroepen bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. Prijzen der veldvruchten: Uien 1.80 en aardappelen 3.75 per H.L. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 6200 balen uien, 2525 balen peen en 6200 H.L. aardappelen. De prijs, welke men op de beurs voor de veldvruchten besteed de, was: aardappelen 3.50 en 1.80, gesor teerde uien 1.50 en L.20, peen 0.60 per Hectoliter. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk zoekenden ingeschreven. Aan den heer C. Oorbeek is vergunning verleend tot het bouwen van een tweetal wo ningen aan de Wilhelminalaan. De bediening van den Heiligen Doop, die Zondag in de Ned Herv. Kerk zou plaats heb ben, is door onvoorziene omstandigheden een week uitgesteld. Woensdagavond werd aan de haven alhier een demonstratie gegeven met brandbluschappa- raten. Men stond er verwonderd van hoe met deze apparaten een hoeveelheid hout met pe troleum en benzine overgoten, direct gebluscht werd. HERRINGEN. Aanstaande Dinsdag zal ten hulppostkantor'e de uitbetaling der Ouderdoms rente plaats hebben'. OUDDORP. Door Ged. Staten is indertijd toestemming verleend voor de autobusdienst. De directie der R. T. M. is hiertegen in beroep gegaan bij de Kroon. Thans circuleert hier een lijst, waarop druk geteekend wordt, met het verzoek, dat de bus zal blijven rijden. Het was hier goed merkbaar, dat er in onze nabijheid oefeningen door de Marine zijn gehouden. Telkens verschenen er oorlogsvaar tuigen voor de kust, zweefden drie watervlieg tuigen over deze gemeente en werd door een vliegtuig een bezoek gebracht aan den grooten lichttoren, waar enkele matrozen ter bewaking van dien toren waren ondergebracht. De „vijand" heeft de bewakers toch verrast in den vroegen Donderdagmorgen. De aanvallende troe pen konden door de sterke deining der zee wel niet landen bij het Slijkgat, maar toch verloor de toren de verbinding met de „vrien den". De matrozen, die Dinsdag gekomen zijn, vertrekken a.s. Zaterdag. Tusschen 1 en 10 October zal A. Akers- hoek, wonende A 167, ingelijfd worden bij het 14e Regt. Infanterie 2e Schoolcompagnie. JEUGDLEVEN. Ringbestuursvergadering. A.s. Zaterdagavond zal de ringbestuursver gadering gehouden worden van den Ring van J.V. op Geref. grondslag in de Weeshuisschool te Middelharnis. Aanvang half zeven. Agenda 1. Samenstelling ringrooster; 2. Re geling ringbezoek; 3. Wat verder ter tafel komt. De Ringsecrtaris, C. DE BAKKER. In vervolg op ons verslag van de opening der Landbouwschool kan nog worden vermeld, dat na de opening der school in Hotel Spee te Sommelsdijk een eenvoudige maaltijd werd ge houden, waaraan 24 personen aanzaten. De Voorzitter bracht een toast uit op H. M. de Koningin en haar Huis, aan Wie navolgend telegram werd gezonden „Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. HET LOO. De vereeniging tot bevordering van Land bouwonderwijs op Goeree en Overflakkee be tuigt Uwe Majesteit bij gelegenheid van de ingebruikneming der nieuwe school hare aan hankelijkheid en trouw. VAN SCHOUWEN, Voorzitter." Waarop onderstaand antwoord eveneens tele grafisch inkwam „H. M. de Koningin draagt mij op Uwe vereeniging haar welgemeenden dank over te brengen voor het telegram Hare Majesteit toe gezonden ter gelegenheid in gebruikneming school lager landbouwonderwijs Sommelsdijk. VAN GEEN, Secretaris der Koningin." Wat is een Ch"istelifke Zangvereeniging Het doel van dit artikel is om U een om schrijving te geven van de manier van werken welke een Chr. Zang onderscheidt van andere koor en. Natuurlijk staat reeds voorop dat groote en mooie streven waardig te zijn dien Naam te mogen dragen. En dat heeft veel gevolgen Hierdoor ont staan die dingen, welke het kenmerk zijn van een Christelijke Zang. In alle tijden van het jaar moet er gewerkt worden, in het vroege voorjaar begint de studie van de concoursen. Hier even het eerste woord over. Het is een teeken van den tegenwoordigen tijd, dat in het zomerseizoen allerwege zang wedstrijden worden georganiseerd. Dit is zeer lofwaardig, prikkel tot beter en mooier, getoetst aan de critiek van mannen, wiens naam met eere genoemd kan worden in de zangwereld. Maar hoe staan de vereenigingen tegenover dien prik kel Reeds menigmaal heb ik jubileumavonden bijgewoond en deze bieden de meest geschikte gelegenheid om een terugblik te werpen op het verleden. Maar de manier waarop over vroegere successen wordt gesproken, geeft meer den in druk te doen te hebben met een feestvierende voetbalvereeniging. Overwinning op overwinning behaald op in dezelfde afdeeling zingende koo- ren vormen de hoofdschotel van hun betoog. Doel is geworden wat eens middel was. Hun jaar is goed wanneer de noodige medailles zijn verworven. Hoe moet heb' nu wezen met de Christelijke kooren Ook zij trekken op ten concourse, ook zij spannen hun krachten in om naar het oor deel der jury goede resultaten te bereiken. Maar zij hebben het besef, dat iedere stap op den weg der prijzen geen doel is, neen, hun ideaal ligt hooger. Niet dat is de manier om hun naam waardig te maken. Zeker, zij verheugen zich over een goed jury-oordeel, maar zij voelen zich als een reiziger, zich begevend naar ginds... genietend, dat het hem gegeven is om voort te gaan, zijn doel ligt ginds. Dat doel ligt niet in de kunst zelve, maar de kunst is hem middel, het doel de verheerlijking van den grooten Kunstenaar, die de kunst den mensch als gave schonk. Zijn medemenschen dat mooie te bren gen, hen te geven wat eens hem gegeven is, zie daar zijn ideaalGeen uitvoering doorspekt met flauw komische aardigheden om de kunst lievende leden te praaien, en dan maar weer gauw trachten om een nieuw blikje te pakken te krijgen. Neen, hoog hierboven staat dat an dere, niet egoïstische willen, om te verfijnen, niet te vervlakken, om te verheffen, niet te vermaken. Voelt gij nog niet die drang, daaraan mede te wreken Beseft gij reeds, dat ook gij een dienaar kunt wezen van dat ideaal, de mooi Zangkunst tot herleving en bloei te brengen, naar het richt snoer door Hem U'gegeven? Welnu DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap, uitstel van eerste oefening enz. Aan dén ingeschrevene voor den dienstplicht, die tot gewoon dienstplichtige bestemd is, zal vermoedelijk omstreeks einde September kennis worden gegeven omtrent het korps, het korps onderdeel enz., op den dienst waaraan hij is toegewezen, alsmede omtrent het tijdvak waar in hij zal worden ingelijfd. Omtrent vrijstelling wegens kostwinnerschap enz., en uitstel van eerste oefening, zie men het aanplakbord. Sommelsdijk 13 September 1930. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. DIENSTPLICHT. Inlevering van rijksgoederen. In opdracht van den Minister van Defensie roept de Burgemeester van SOMMELSDIJK de gewone dienstplichtingen der landmacht, die op 1 October 1930 naar de aanvullingsreserve overgaan, op, om de aan hen verstrekte rijks goederen in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds heeft plaats gehad. Tot de hier bedoelde dienstplichtigen be- hooren a. zij, die zijn ingelijfd voor de lichting 1915, met uitzondering van hen, die tengevolge van genoten uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd b. zij, die zijn ingelijfd voor een andere lich ting, doch met de 'lichting 1915 de eerste oefe ning hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve Zijn overgegaan. De inlevering moet, voor zooveel deze ge meente betreft, plaats hebben te Middelharnis in de Bewaarschool, op Woensdag 15 October 1930, nam. 2 uur. (Men zie voor verdere bijzonderheden 't aan plakbord) Sommelsdijk 13 September 1930. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van SOM MELSDIJK maken bekend, dat de kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met in achtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stem men de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met re denen omkleed verzoekschrift aan het gemeente bestuur heeft ingediend; de indiening moet ge schieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formu lieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeentesecretarie kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dag- teekening en plaats van geboorte van hemzelf en van den docfe hem aangewezen gemachtigde. Voor de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezers en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente mededeelen, dat hij de vol macht aanneemt. Van de aanneming wordt aan- teekening gedaan onder het origineel der vol macht; deze aanteekening wordt door den ge machtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen amb tenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is hij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in die gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen j vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na j de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Sommelsdijk 13 September 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. GehuwdFlorus van den Nieuwendijk 25 jaar, le Middelharnis, en Lena Maria Geer» truida van Dongen 20 jaar, alhier. OUDE TONGE. GeborenJacob z. v. Johannis Kik en van Adriaanlje VcrwersWilly, d. v. Johannis Cornelis van den Ouden en van Mariechen Anna Johanna Mahler; Izaak, z. v. Jan van Noord en Suzanna van den Doel. Gehuwd: Teunis van Noord, oud 27 jaar en Maarlje Kik, oud 26 jaar. OverledenMatthijs van Es, ongeh., 63 j. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Adrianus Visbeen j.m. 21 j. alhier, en Anna Maria van Meer, j.d. 25 j., le Etten en Leur (N.B.) DIRKSLAND. OndertrouwdJan Kaslander 36 en Aagje Robijn 26 jHendrik Struijk 29 en Machtel» tje van Okkenburg 25 j. sDEJONGE VROUW*. Geïllustreerd Christelijk tijdschrift. Uitgave van Bosch Keuuing te Baarn. Nu bijna weer een jaargang geëindigd is doet het mij genoegen weer de aandacht op dit kostelijk tijdschrift te kunnen vestigen. Ook dezen jaargang was elk nummer een verrassing. Pittige frissche artikelen over alles waarin een jong meisje en jonge vrouw belang» stellen en belang moeten stellen. Het vervolgverhaal »De Eenzame* van George Elias, hebben we met aandacht gevolgd. De teekening der personen is uitstekend. Ook »De patiënten van dokter Unsemach« van Marie Diers, dat als vervolgverhaal in dezen jaargang geplaatst werd was mooi. Dokter Ungemach, de zonderling, eenigszins met zijn fijngevoelig hart, grappige manier en geestige gezegden, we hebben ook dit verhaal met groot genoegen gelezen. Technisch is dit blad uitstekend verzorgd. Voor onze jonge meisjes het prettigste Christelijk tijdschrift. Allen moeten het lezen. Het is echte ontspannings» lectuur maar er is ook veel wat den geest verrijkt. ZELFMOORD VAN EEN BURGEMEESTER, De burgemeester van Wetzlar heeft op het graf van zijn kind op het kerkhof zelfmoord gepleegd. De man was uit zijn ambt ontzet en er was een disciplinair onderzoek tegen hem ingesteld. Hij heeft een brief nagelaten, waarin hij zegt, dat zijn verzwakte zenuwen de cam pagne, waaraan hij bloot stond, niet meer kon den dragen. De burgemeester van Wetzlar was een bloed verwant' van den Berlijnschen burgemeester Boess, IN DE MODDER GESTIKT. Bij het station Oberhausen-West zijn vier kinderen in een pas gebaggerd gat gevallen. Twee hunner zijn gered, de beide overigen zijn in de modder weggezakt. Hun lijkjes zijn nog niet gevonden. EEN GROOTE VLIEGBOOT. De correspondent van de Times te Southamp ton meldt, dat daar bij de Supermarine Works van Vickers een vliegboot op stapel gezet zal worden, die de grootste zal zijn welke ooit in Engeland ontworpen is. De romp wordt 18 voet hoog en 100 voet lang, het gewicht ongeveer 33 ton. Er zal ruimte in zijn voor 40 passagiers in vijf kajuiten ter breedte van 14 voet en dan zullen er nog 20 kooien als slaapgelegenheid zijn. De vliegboot zal waarschijnlijk 1000 mijl zon der aanvulling van brandstof kunnen afleggen. EEN GOED SPORTSMAN. Arthur Cutten is een Amerikaansch millionair uit Chicago. Hij heeft zijn geld verdiend, of vermeerder, of behouden in den graanhandel. In 1922 werd hij op zijn buitenverblijf over vallen door dieven, die zijn huis plunderden en hemzelf en zijn vrouw opsloten in een kelder, waarin zij bijna stikten. Maar Cutten liet het er niet bij. Het kwam aan het licht, dat de bende uit negen man bestond, en Cutten maakte er nu zijn levenstaak van, al die negen scha vuiten in de gevangenis te krijgen. Hij is daarin ook geslaagd, al duurde het volle acht jaar voor de laatste van de negen de eeuwige achtervolging waaraan hij blootstond moede zich dan maar liever zelf bij de politie aan meldde en ook opgeborgen werd. De klopjacht van Cutten op de negen boeven-gehouden, was trouwens niet eens zoo duur geweest: 30.000. In de film scenario's en de detectieveromans werkt men gemeenlijk met veel hoogere sommen. Woensdag zou dan nu no. 9 zijn vonnis hooren. Het was zekere Casper Rosenberg, die al die acht jaren geen gerust oogenblik had gehad. Welnu, het was Cutten zelf, die Rosenberg's voorspraak bij den rechter vroeg of hij niet op vrije voeten kon worden gelaten om een nieuw en beter leven te beginnen. De rechter willigde het verzoek in. BUILENPEST IN MANDSJOERIJE. In Noordelijk Mandsjoerije is de builenpest uitgebroken. Ondanks de door de autoriteiten getroffen maatregelen breidt zij zich steeds meer uit. De spoorwegverbindingen met de door de epidemie aangetaste streken zijn verbroken. De gezondheidsdienst heeft een bericht ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat het ge troffen gebied om de 10 jaar door een pest epidemie wordt geteisterd. De hygiënische commissie van den Volken bond is in verband hiermede belast met een onderzoek in deze streek. ROODE VIOOLTJES. Een Reuterbericht uit San Diego in Californië meldtDe 24-jarige vliegster Ruth Alexander, die een poging deed van West naar Oost te vliegen, is kort na haar vertrek met haar één dekker gevallen. Zij werd gedood en geheel verminkt. Voor haar vertrek had zij lachend tot de journalisten gezegd: Als ik verongeluk moet u roode viooltjes sturen, daar houd ik het meeste STORM EN OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Het is Donderdagnacht vooral aan de west kust van Engeland zeer slecht weer geweest. Te Glasgow stond in sommige straten het water 3 tot 4 voet hoog, op het eiland Man zijn 3 bruggen weggeslagen en in Cheshire is 3 c.M. regen gevallen in 12 uur. In Zuid-Wales traden kleine rivieren buiten haar oevers en de om geving van Swansea stond blank. In het Oosten heeft alleen Newcastle het zwaar te verantwoor den gehad en de scheepvaart op de Tyne heeft volkomen stil gelegen. AUTO-ONGELUK. Twee dooden. Op den straatweg Harburg—-Cuxhaf en is een auto uit Hamburg over den kop geslagen en te pletter gereden tegen een boom. Twee van de drie passagiers waren op slag dood. De chauffeur werd licht gewond en de derde pas sagier bleef ongedeerd. MILITAIRE PARADE VAN RUSSISCHE EMIGRANTEN. Het tel.-agentschap der Sowjet-unie meldt, dat Dofgalefski, de Russische gezant te Parijs, bij de Fransche regeering geprotesteerd heeft over het feit, dat op 6 September Russische emigran ten te Parijs een militaire parade hebben ge houden bij het graf van den Onbekenden Sol daat. De deelnemers aa nde parade waren in uniform en droegen wapens en vaandels. Berthelot, secretaris-generaal van buitenland- sche zaken, verklaarde den gezant, dat hij zou nagaan, om welke reden de parade toegelaten is. Berthelot gaf verder de verzekering, dat maatregelen genomen zullen worden om herha ling van dergelijke voorvallen te voorkomen.' VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT Zaterdag is te Rotterdam gearresteerd de Haagsche advocaat en procureur en plaatsver vangend kantonrechter mr. H. V., verdacht van verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten. Woensdag is mr. V. naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overge bracht. De laatste dagen zijn bij de politie steeds nog aangiften van verduistering binnengekomen. Het totaal verduisterde bedrag moet nog' qj geen duizenden te schaten zijn, maar vast mo. reeds staan, dat er meer dan een halve ton zoek is. Mr. V. zal worden verdedigd door mr. E. Belinfante. DIEFSTAL VAN 16.000 UIT EEN POSTZAK. Een Haarlemsche brievenbesteller de dader. Het geld voor heit meerendeel teruggevonden. In den nacht van 10 op 11 September werd uit Amsterdam een postzak met aangeteekende stukken met bestemming voor Hoofddorp via Haarlem verzonden. Daar de postzak in den vroegen morgen te Haarlem aankwam, moest twee uren worden gewacht voor doorzending, zoodat de zak naar het postkantoor in het sta tion gebracht werd onder bewaking van den 38-jarigen Haarlemschen brievenbesteller J. D. Toen de zka te Hoofddorp werd uitgepakt, bleek een couvert van 16.000 te zijn verdwenen. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld en ten einde dit niet te belemeren, werd geen rucht baarheid aan de vermissing gegeven. Woensdag is, verdacht van dezen diefstal, J. D. qearres?- teerd en op het politiebureau te Haarlem gc fouillered. In zijn vestzak werd 2700 aan getroffen. Tegelijkertijd deden de officier van justitie, de rechter-commissaris en de hoofd inspecteur der recherche te Haarlem een huis zoeking. J. D. bekende vrij spoedig. Hij had kans gezien zonder verbreking van het loodje de enveloppe uit den zak te halen. Op zijn aan- wijzigingen is in den kelder van zijn woning verborgen in een luidspreker ruim 11.000 ge vonden, zoodat in het geheel 14.425 in beslag is genomen. Een onderzoek naar het ontbrekende wordt ingesteld. De man is in verzekerde be waring gesteld. Men had in den beginne niet de minste ver denking tegen J. D„ omdat verondersteld werd, dat de diefstal reeds te Amsterdam was geschied. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Dinsdag werd op de veemarkt te Groningen W. v. d. L. door een stier aangevallen, v. d. L. werd door het dier zoodanig verwond, dat hij in zorgwekenden toestand werd opgenomen. Woensdag was zijn toestand minder zorgwek kend dan Dinsdag. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter» stallige belasting en gewetensgeld bij den In» specteur te Hellevoetsluis f 17,82 en f 3000,—; bij den Ontvanger dier middelen te Hellevoet' sluis f 500,—, f 3000,— en f 600,—, bij dien te Brielle f 575,19, bij dien te Middelharnis f 16,72, bij dien te Heenvliet f 30,16 en bij dien te Oude Tonge f 45,44. DE ONGELUKKIGE PA. Een klein meisje had nog nooit aan een telefoon geluisterd. Op een dag, dat de bel over ging, liep zij naar het toestel en luisterde aan dachtig, zooals zij moeder vaak had zien doen. Maar toen zij opeens de stem van haar vader herkende, brak ze in snikken uit. „O moedertje 1" riep ze verschrikt. „Daar zit vader in dat kleine gaatje en hoe laten wij er hem nu uit HET MODERNE KIND. Meisje, dat aan het strand voor 't eerst een regenboog boven de zee ziet staan „Pa, wat is dat nu weer voor een reclame?" Verkooping van Timmermanswerkplaats met grond, toebehoorende aan den Heer S. Kaste» lein te Sommelsdijk, op Woensdag 1 October 1930, bij Inzet; op Woensdag 8 October.1930, bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Café »de Harmonie* te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4