TNvrnc-slGNOWSES Zaterdag 20 September 193Q. No.3678 TWEEDE BLAD» SCHAAKRUBRIEK. Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond. Gemeenteraad. Fé P.WlE IHOIJ WEB Correspondentie deze Rubriek betreffende te zender aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 165. Probleem voor den wedstrijd. No. 197. Ie Prijs e. a. Sports Referee 1930. 1. Zwart (9) Wit (11) Wit: Kc2, Del. Te7 en fl, Ld5, Pe2 en e6, pi. a2, d4, f3 en f4. Zwart: Ke3, Dh4, Lb4, Pbl en hl, pi. a3, d7, g6, h5. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 9 Oc tober. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz'. Voor een foutieve ^.lossing wordt een punt in mindering gebracht Minimum aantal punten is nul)Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Oplossing Eindspel no, 231. 1. Pg6! h2; 2. Ph4! Kgl; 3. Pf3! 4. Ph2: Of 1Kgl; 2. Pe5! Kg2! 3. Pg4, Kg3; 4. Pe3, h2; 5. Pfl+ enz. Of 3Kf3; 4.4 Ph2f, Kg3; 5. Pflf, Kg2; 6. Pe3t enz. Oplosing Eindspel no. 232. 1. Pe2! Kal; 2. Pel, a2; 3. Pb3 mat. Eindspel no. 233. ZwartSchlösser. WitN. Zwart speelt en wint. Aldus J. Lf4; 2. Le3. Na een Dame-zet gaat La7 door b6 verloren. 2d4l 3. Lf4, dc3; 4. Lc7, cd2; 5. Te6. Om bij 5Te6; 6. La5 er met kwaliteitsverlies af te komen. 5 Kc71 6. Te3, Pd5 en zwart moet winnen, b.v. 7. Te2 door Te2; 8. Le2, Te8; 9. Ldl, Tel of op 7. Tdl door Pe3; 8. fe3, Te3; 9. Kc2, Tel. Eindspel no. 234. Keemink en Fahrni 128. Wit: Ka8, Pb3, pi, f3. Zwart: Kf4. Wit speelt en wint. VAN SCHAKERS EN SCHAKEN. Mijn eerbied voor de kunst is groot maar van den kunstenaar moet ik niet veel hebben. Nu heeft Lasker gezegd, dat schaken kunst is en geen spel. De conclusie ligt voor de hand. Schaken vind ik iets prachügs, maar lach wekkend en ergerlijk zijn sommige schakers. Zet n man van adeldom en zielegrootheid, van indrukwekkend breed karakter, zet 'n kerel die toonbeeld is van het beminnelijke gebaar achter n schaakbord. En je ziet: een belachelijk kleinzielig kereltje, n product vol zelf-adoratie en vol van kleineeringzucht ten opzichte van den ander. Je ziet een zielegedrocht, een mis- puntje en een monster vol van gift en venijn. Je moet niet nemen het geval van 'n amice, die 'n partijtje bij je komt schaken, je besté sigaren oprookt, het laatste scheutje whiskey uit je flesch haalt en onder aan de trap de meid nog 's staat te zoenen. Die blijft wel met je opschieten Neen, je moet mijn stelling toepassen op de leden van het schaakgenootschap „Aspirine", wanneer ze in een tournooi gewikkeld zijn. Nooit zoo n tournooi bijgewoond imOU'cdotl ,het dan, want 't is hoogst verma- w 'g„ie de feestrede van den voor zitter- Waarin alles hier op neerkomt, dat de leden het altijd zoo goed met elkaar hebben kunnen vindeni en er dan ook steeds de pret tigste verstandhouding heerschte, wat toeqe- veïedelt1 "he' feit"''dat de kunst Dan gaan ze beginnen. De schaakklokjes wor den opgewonden en in werking gesteld en geen paar minuten later zie je er twee tegenover elkaar zitten, de met 'n gezicht of 't volle maan is en den ander met 'n ballon zoo rood als 'n kroot, tot barstens toe geladen met vijandigheid. Aan het tweede tafeltje werkt de kunst zoo veredelend op meneer Kikker dat-ie meneer Kwak van louter waardeering z'n rug toedraait en hij den kellner verzoekt hem te willen waar schuwen wanneer 't zijn beurt is om te zetten. Aan tafeltje drie heeft meneer de Kat geen beter middel weten te vinden om z'n gering schatting voor z'n tegenstander Verhaar uit te druken, dan zich neer te zetten: jas aan, hoed op en parapluie tusschen de knieën. Een in scène gezette bluf Want 'n opgestookte vriend komt luide vra. gen: „zeg de Kat, ontdoe je je niet 7" Waarop de Kat de bescheidenheid eert, door nog luider te antwoorden, dat 't niet noodig is, omdat ie die Verhaar toch dadelijk kraakt. Van deze kracht en nog onhebbelijker en arroganter is de verstandhouding aan alle 'ta feltjes, uitgezonderd één. Daar zitten er twee, die dikke vrinden zijn, omdat ze beide hevig het land hebben aan meneer Niemandtsverdriet, die hen er elf jaar geleden heeft uitgespeeld. Nou wreken ze zich. Volgens afspraak maakt de een een reuzen- blunder en geeft z'n partij gewonnen. Nou is de ander strakkies lekker frisch om Niemants verdriet die 'n zware partij onderhanden heeft op te knappen. Zeg niet, dat schakers niet zoo zijn. Ze zijn wel zoo. En in elke klasse tot in het Wereld kampioenschap toe. Zijn er niet altijd 'n stuk of wat die uit schreven. dat zij eigenlijk Wereldkampioen zijn. Die 't metterdaad geworden is, is het natuurlijk allerminst. Degeen, die 't van hem verloren heeft, d i e is het feitelijk. Luister maar. Een partij schaak wordt nooit verlorenAls geen van beide spelers 'n fout beging, kwam er geen winnaar en geen verliezer. Een fout, een zwakke zet, dus 'n fout, brengt de nederlaag. En nu beweert hij, die de fout beging, dat hij tot dat moment een sterker positie had dan de ander, ergo, dat hij eigenlijk winnaar is. Maar we zijn er nog niet. Die fout moet ook nog in een reden verklaard worden. Want was er geen oorzaak, dan ware ook de fout niet ontstaan. De oorzaak nu is nooit en te nimmer een feil in de gedachtengang. Want in normale doen is die gedachtengang steeds en te immer verre superieur aan dien van den „geachten" tegen stander. Die oorzaak komt dan ook van buiten af. De een z'n gedachten werden troebel door z'n eksteroog, de tweede had z'n haar laten knippen en had nou zoo'n vreemd gevoel aan zich, nummero drie was uitgegleden over 'n (Bor) schilletje en zat nou maar steeds te den- ken aan het ongeluk, dat hij had kunnen krijgen enz. enz. Kortom zij waren steeds door oorzaken van buiten af uit conditie. Zeg niet, herhaal ik, dat het niet zoo is. Want toen Lasker en Tarrasch, die elkander jaar op jaar hevig uitdaagden, maar zeer zorg vuldig een ontmoeting vermeden, eindelijk de comedie dienden te staken en tegenover elkander kwamen, toen 1° heeft Lasker eigenlijk verloren niettegenstaand hij gewonnen heeft, 2° stond de verliezende winnaar voor de fout oneindig sterker dan de winnende-verliezer en 3° ver klaarde de verliezende geen fouten maar toch fouten makende winner (dat is Tarrasch, die sinds hij verloren heeft nog altijd ongeslagen Wereldkampioen is gebleven, niettemin Lasker de titel heeft) dat zijn gedachtengang leed door het feit, dat zeelucht in de buurt was (historisch) en dat de wind onder het spelen uit het Zuid- Oosten woei. En nu geldt voor de schakers: wat de groote doen, kunnen de kleinen niet laten. Ik schei er uitje vindt het bij grooten en kleinen, ook al zijn die grooten en kleinen in het gewone dagelijksche leven, pret tige menschen van de beminnelijke daad, al zijn het ferme bollen en cordate karakters. Zoodra hét schaakbord er staat, worden het slachtoffers van de enorme fictie, dat 'n goede partij schaak voor je pleit. Dat 'n volslagen idioot 'n weergaloos beste schaker kan zijn, is mogelijk nog niet bewezen. Maar de geschrfiten van Dr. Tarrasch zeggen me, dat dit bewijs zeer zeker geleverd zal worden. Schaken is iets prachtigs, zei ik hierboven. Maar de schakers zijn gevallen met de in voering van tijdsbepaling en klokje. JORIS. (Ontleend aan een oude „Ware Jacob", waaruit veel ook nu nog waarde heeft). CORRESPONDENTIE. J. v. N. Puntenaantal is goed. Op 't lijstje na no. 187 is er een strafpunt voor no. 186 afgegaan. F. C, L. No. 758. 1. Pg7. No. 759. Auteur. No. 110, 1 Dh6:f, gh6: 2. g7f, Kh7; 3. gf8P+, Kh8; 4. Tg8 mat. Partij A. 26Pc6; 27. Dc5f. Partij B. 25. 0-0, Pe4: 26. Tel, Pc5. Jos, Duv. No. 154. 1. Pb6. XXIII. Om echter volkomen op de hoogte te ge raken met den paardenhandel, de dressuur, het voorbrengen, toiletteeren e. d„ moest mén de groote keuring te Brussel kunnen gaan zien, doch daar dat een buitenlandsche spoorreis van circa 6 uren en de Fransche taal een groote slagboom is, is dat voor slechts weinigen weg gelegd. De voorzitter wist echter een middel: onder leiding van den Boerenbond volgend jaar een excursie naar BrusselDit voorstel werd met gejuich begroet. Het bestuur beweegt zich niet op het gebied van de paardensport en -fokkerij, zoodat een regelingscommisie noodzakelijk is.- benoemde daartoe P. van Schouwen te Uude Tonge en J. Warnaer te Herkingen. Beide heeren maakten deel uit van de commissie, welke de koekfabriek-ellende trachtten in orde te maken én daaruit was gebleken, dat stille krach ten als van P. van Schouwen niet mochten wor den onderschat. De bedoeling was hem op die wijze al maar dichter te brengen bij de bestuurs tafel. Eindelijk besprak J. Overdorp de Koekfabriek te Schiedam en voorspelde, dat deze penible zaak, na ontzettend veel zorgen en verdriet, bevredigend zou afloopen, doch vroeg nu be halve bij voortduur om moreelen, thans ook om materieelen steun, door n.l. de leden op te wekken hun veevoeder van deze fabriek te betrekken, wat de voorzitter gaarne zou aan bevelen. Hierna sloot de voorzitter deze mooie ver gadering en verzocht de heeren, die zich hadden opgegeven voor deelname aan den gemeenschap- pelijken maaltijd en het bedrag daarvoor aan het secretariaat hadden afgedragen, hem te vol gen of vóór te gaan naar 't Hotel Akkershoek. Deze nieuwigheid, hoewel menschelijkerwijze volmaakt voorbereid, bezorgde ons toch eenige vrees, dat het misschien niet al te gesmeerd loopen zou 1 Onze raming van 50 of 60 deel nemers was al vèr mis geweest, nu er voor 91 couverts gedekt moest wordenDe opzet evenwel was, toen wij de zaal binnentraden, boven onzen lof. De tafels, met sneeuwwitte lakens gedekt, en versierd met Flora's kinderen of er een jonge bruid stond te worden afge leverd I Toen allen gezeten waren en de lange rijen gasten door ons werden geïnspecteerd, bevonden er zich onder, die, naar onze over tuiging, niet om het belang van den landbouw, doch om eigen genot aanwezig, en in staat waren om op de een of andere wijze het af werken van het programma te bemoeilijken of in de war te sturen, zij 't niet met opzet. Na onderling overleg vond de voorzitter een middel om de vergadering onder zijn-leiding te houden Hij verzocht een oogenblik stilte, om iedereen in de gelegenheid te stellen naar den inspraak van zijn hart, zijn hoogere plichten te vervullen, en nam toen het woord, bracht dank aan den Burgemeester voor zijn belangstelling, hulde aan de afdeeling Ouddorp en een bravo op de fa milie Akershoek, die hier op luisterijke wijze haar ongerepten naam van eerste klas restau rateurs handhaafde. Doch dit was slechts de inleiding tot despudels kernEr was aan deze vergadering door de welwillendheid onzer gastvrouwe tot een landbouwfestijn uitgedijd zooveel moeite besteed, dat het jammer zou zijn als het programma door een of ander on geluk niet liep zooals bedoeld en bepaald was, en verzocht nu, dat den geheelen dag, hier en straks bij den rijtoer, de lieding niet zou worden bemoeilijkt, doch allen zich willig zouden schik ken onder de bevelen van het bestuur. Deze toespraak oogstte hoorbare instemming. Tijdens den maaltijd werd nog menig goed woord gesproken, en daarna werd in 41 rij tuigen een groote toer gemaakt door de schoone omstreken van Ouddorp; de Smousenhoek, het Westduin, het Nieuwland werden doorkruist en met bewondering gadegeslagen hoe door noesten vlijt groote oppervlakten onvruchtbare haai- gemeten in bloeiende landouwen waren her schapen. Dan naar den vuurtoren, welke door de jongere excursisten werd bestegen en toen naar het Badhuis „Strandlust". De paarden hadden al heel wat gepresteerd, waardoor het gerechtvaardigd was, dat de toe risten zich een verfrissching gunden. Het was inderdaad een feestdag en menig landbouwer, zoo in eens uit zijn gewonen sleur gerukt, vergat elke zorg, voelde geen de minste verantwoordelijkheid en liet zich wegvoeren door het hem onbekende, overtuigd, dat de leiding zorgen zou Geen wonder, dat een willig oor vond het voorstel van onze gewantrouwde gasten, om niet met de tram van zessen, doch met die van 8 uur huiswaarts te keeren. Zonder dat dit voorstel nu eigenlijk was voorzien, was toch de voorzitter paraat, en slagvaardig ant woordde hij kort en krachtig, dat dat niet gaan zou. De Platenaars en Achthuizers be hoorden om 8 uur thuis te zijn, dan was de dag mooi vol. Toen er stemmen opgingen om diegenen, die dat wenscht'en, tot niets te ver plichten, verklaarde de voorzitter, dat hij geen uur langer voorzitter zou willen zijn als onze eenig mooie zomervergaderingen zouden worden ontadelt door Bachanaliën of slemppartijen en dat over zooveel minuten de tocht zou worden voortgezet. Dit mannelijke woord sloeg in bij de groote meerderheid, die ons op den voet volgde of deels reeds het hooge duin was af gedaald naar de rijtuigen; de anderen volgden dit voorbeeld, hoewel zij op korte golf draad loos min vleiende complimenten over 's bestuurs hoofd heen electriceerden. Om half 6 werd in 't Hotel Akershoek de excursie met woorden van dank en waardeering ontbonden. Alle leden waren op den voorgestelden tijd weer thuis. Deze mooie vergadering was nog langen tijd daarna het onderwerp van gesprek, terwijl het vertrouwen in de vaste en degelijke leiding ieders respect afdwong. Hoe licht had door eenige toegeflijkheid op „Strandlust" dit ver trouwen geschokt kunnen worden Zooals altoos, veroorzaakte een gehouden vergadering door de uitvoering van genomen besluiten, nieuw werk en besoignes van aller lei aard. De excursie naar Brussel stond wel op de agenda, doch vorderde onze aandacht voorals nog niet; wel bestudeering van de gepubliceerde statistiek. Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Donderdag 18 September 1930, des v.m. 10.15 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan merkt de heer VAN PAASSE op, dat hij in de vorige vergadering heeft gevraagd de straat niet alleen bij het postkantoor te laten repareeren maar ook het verdere gedeelte. De VOORZITTER zal hiervoor opdracht verleenen. Ingekomen stukken. Een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevondenin kas was 51.745. Een missieve van Ged. Staten ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der begrooting dienst 1930 en de be grooting van den keuringsdienst van waren te Dordrecht voor 1931, de bijdrage van deze ge meente bedraagt 150.12. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Vergoeding art 13 L. O. wet. Op een verzoek van A. v. d. Meerberg om de kosten verbonden aan het bezoeken van de U. L. O. te Middelharnis van zijn zoon te vergoe den, wordt besloten, evenals voor andere leer lingen, een vergoeding toe te kennen, berekend tegen 50.— per jaar. Inkoop pensioen. Naar aanleiding van een schrijven van den Pensioenraad tot betaling van inkoop van pen sioen voor den telegrambesteller A. Keijzer wordt op voorstel van B. en W. besloten een afwachtende houding aan te nemen, aangezien het nog niet met zekerheid is te zeggen of deze inkoop verschuldigd is. Technisch adviesbureau. Naar aanleiding van een offerte van het jtechnisch adviesbureau Boom en Biezeveld betreffende bouw- en wo ningtoezicht enz., wordt, gezien de kosten, op voorstel van B. en W. besloten hierop voor- loopig niet in te gaan. Ontslag weegmeester. Op verzoek van G. Smits om eervol ontslag als weegmeester we gens gezondsheidsredenen tegen 16 September, wordt besloten dit op de meest eervolle wijze te verleenen. Instructie weegmeester. In verband met de be. noeming van een weegmeester stellen B. en W. voor de instructie voor den weegmeester te wij zigen in dien zin dat van 12 uur tot half 1 niet behoeft te worden gewogen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Te gen de heeren Van Sprang, Berk en Van Paas- schen, die een schafttijd van een half uur te kort achten. Wat betreft den tijd van openstelling der weegbrug stelt de heer BERK voor dit te doen van een half uur voor zonsopgang tot een half uur na zonsondergang. Andere leden spreken zich uit voor vaste uren. Na breedvoerige bespreking wordt besloten dat moet worden gewogen van 1' Maart tot 30 November van des vm. 5 tot des nm. 6 uur en van 1 December tot 1 Maart van des vm. 7 tot des nm. 5 uur. Benoeming weegmeester. B. en W. stellen voor de te benoemen weegmeester voor vast aan te stellen op een proeftijd van een jaar wat betreft de bekwaamheid. Dit voorstel wordt aangenomen. De VOORZITTER deelt mede dat 10 sol licitaties zijn ingekomen t.w. van de heeren J. C. Visser, J. M. van den Boogert, J. van Sprang A. Wesdijk, M. van Sprang J. Trommel Ez„ L. Goumare, P. J. Kreeft, Paul J. Kreeft en W. Driesprong. Bij de stemming worden uitgebracht op L. Goumare 2, J. van Sprang 3, P. J. Kreeft 1 en J. M. van den Boogert 1 stem. 2e stemming L. Goumare 3, J. van Sprang 3, P. J. Kreeft 1. Bij de derde stemming tusschen Goumare en Van Sprang worden uitgebracht op Goumare 3 en J. van Sprang 3 stemmen. (De heer Van Sprang moest zich van stemming onthouden.) Nu wordt tot loting overgegaan en komt als benoemde uit de bus L. Goumare. Verzoek A. A. Hogeweg. Naar aanleiding van een ingekomen stuk van A. A. Hogeweg om een klein bedrag op de begrooting uit te trekken om de schoolkinderen bij de verjaardag van H. M de Koningin te onthalen stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer BRABER J.Lz. is op zichzelf niet te gen het verleenen van een bijdrage, maar gelooft dat indien elk jaar dit plaats heeft, de ouderen des avonds feesten en dit zoo ontaard, dat hij zich om die redenen tegen verklaart. Ook an dere leden zijn van hetzelfde gevoelen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Verzoek A, Smits. Naar aanleiding van een verzoek van A. Smits om een gratificatie als plaatsvervangend weegmeester stellen B. en W. voor aan A. Smits 40.en aan A. van Ant werpen 20.— vergoeding te geven. Na eenige besprekingen wordt besloten aan Smits 50. en aan Van Antwerpen 20.— gratificatie te verleenen. Kasgeldleening. Aan B. en W. wordt machti ging verleend zoo noodig een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 2000. Qemeentebegrooting dienst 1931. Aangezien niemand iets te zeggen heeft over de gemeente- begrooting, werdt deze voorloopig vastgesteld als volgtGewone dienstOntvangsten en uit gaven 48916.14, Kapitaaldienst Ontvangsten 3046.01, uitgaven 2400.— batig slot 646.01. Naar aanleiding hiervan deelt de VOORZIT TER mede dat op de posten „belasting naar het inkomen" en „opcenten op de R. I. Belasting" veel minder zal worden ontvangen dan moest worden geraamd en komen wij dus het volgend jaar, indien geen nieuwe post wordt geraamd, vermoedelijk voor een tekort. B. en W. stellen voor op het in een vorige vergadering genomen besluit tot het plaatsen van deze gemeente in de le klasse wat betreft de fondsbelasting, terug te komen en de gemeente alsnog in te deelen in de derde klasse. Te meer komen zij met dit voorstel omdat in de vorige vergadering is mee gedeeld dat de meerdere opbrengst 300.— zou zijn, wat echter onjuist is gebleken, wijl nadere gegevens aantoonen dat dit een verschil ople vert van 1200. De heer BERK acht deze wijze om het te kort te dekken niet de juiste, aangezien het hem bil lijker voorkomt dat opcenten worden geheven op de fondsbelasting en de gemeente in de le klasse blijft. Hierdoor toch zijn gezinnen met een inkomen van 800.of minder vrij van het betalen van belasting en wordt de meerdere belasting die moet binnenkomen, ontvangen van personen die meer verdienen dan 800.en het daarom ook beter kunnen betalen. De heer BRABER J.Lz., wijst er op dat de hoogere inkomens door de regeling die deze gemeente reeds heeft getroffen, toch al zwaar der zijn belast dan voorheen en acht de rege ling zooals Berk die thans voorstelt, onbillijk. Bovendien is bij de behandeling van de wet op de finantieele verhouding in de Kamer bij amendement de bevoegdheid aan de gemeentera den gegeven de gemeente in de 2e of 3e klasse te rangschikken, omdat alle leden met uitzon dering van Van den Tempel c.s. meenden dat een uniforme regeling met een aftrek van 800 niet billijk is te noemen. Ik kan dan ook niet begrijpen dat Berk de zienswijze van Van den Tempel c.s. aanvaardt als de zijne. De heer BERK acht een aftrek van 800. billijk. De heer ARENSMANWij zijn hier niet in Rusland. De VOORZITTER wijst den leden op de draagwijdte van zulk een besluit en vestigt er de aandacht op dat ook de middenstand zwaar der wordt getroffen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Van Paasschen, Van Sprang en Berk. In de rondvraag vraagt de heer VAN PAAS SE naar de reden waarom de lantaarns van de straatverlichting niet overal branden. De VOORZITTER deelt mede dat op de gasfabriek geen branders in voorraad zijn. Hij zal trachten hierin spoedig verbetering te laten brengen. Verder vraagt de heer VAN PAASSE wie de vuilnisbakken in de Frel moet ledigen, omdat dit nooit geschiedt en de bewoners hier over klagen. De VOORZITTER zal den gemeentereiniger met dit verzuim in kennis stellen. De heer TROMMEL vraagt of de boomen in de Voorstraat niet kunnen worden gesnoeid, aangezien bij het rijden met hooi of stroo veel in de boomen blijft hangen of op de straat te recht komt. Hierin zal -ook worden voorzien. De heer BERK vraagt of de Voorzitter eeni ge inlichtingen verstrekken kan over de gebeur tenissen aan de gasfabriek, doch de VOORZIT TER deelt mede hiervan niets te weten. Dan sluiting. VERGADERING van den raad der ge meente DIRKSLAND op Woensdag 17 September des vm. 10.30 uur. Afwezig met kennisgeving de heer D. Gestel Voorzitter Burgemeester D. J. Visscher. Nadat de vergadering met gebed door den Voorzitter is geopend werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij goedgekeurd terugzenden de wijziging van de gemeente-begrooting voor 1930. De beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finantien waarbij vastgesteld wordt een bijdrage in het tekort op de exploitatie van de woningen van de wo- ningbouwvereeniging. Een schrijven van den Plantenziektenkundi- gen dienst te Wageningen, waarbij inlichtingen worden verstrekt betreffende het vernietigen van door de iepziekte gestorven boomen om daar door besmetting te voorkomen. Een schrijven van Ged. Staten waarbij zij goedkeuren het roadsbesluit tot de oprichting van de stichting van Weel-Ziekenhuis. Op voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen vastgesteld een nieuwe jaarwed- de-regeling voor ambtenaren ter secretarie. Met ingang van 1 September werd de jaarwedde van den eersten ambtenaar Goemaat verhoogd met 250.— terwijl de jaarwedde van den tweeden ambtenaar werd bepaald op 500-Mededee ling werd gedaan dat tot eersten ambtenaar ter secretarie in de vacature-Keijzer is benoemd de heer C. A. Holleman te Oude Tonge. Tot schoonhoudster der Openbare bewaar school werd met algemeene stemmen benoemd mej. L. van Ast-Noteboom en haar jaarwedde geregeld. Komt in behandeling het verzoek van de N.V. American Petroleum Company te Den Haag om vergunning tot het plaatsen eener benzine pomp met aftakinrichting bij de schuur van A. van Dongen in de Kattewacht. Met algemeene stemmen werd besloten hierop afwijzend te be schikken, omdat men het er over eens is dat de verkeersverbetering, die aldaar met groote kosten voor de gemeente is ontstaan behouden moet worden. Met 4 tegen 2 stemmen wordt besloten afwij zend te beschikken op het verzoek van den heer Van de Klundert om een subsidie uit de gemeen tekas voor zijn autobusdienst. De heer DE BONTE had voorgesteld 140.— subsidie te geven. Ook de heer VAN DER POEL was er voor om dadelijk subsidie te geven. De meer derheid vindt echter beter den dienst eerst eens een jaar te laten loopen en dan de exploitatie na te gaan of subsidie noodig is. Besloten wordt tot sluiting van diverse geld- leeningen tot eefi gezamentlijk bedrag van 12100.— a 4.75 bij de Bank voor Neder- landsche gemeenten en tot conversatie van de annuiteitsleening van 7000.— voor het gas bedrijf a 5.5 in een van 4.75 's jaars bij dezelfde bank. Het suppletoir kohier der Hondenbelasting over 1930 werd vastgesteld. Nadat de begrooting voor 1930 nog gewijzigd was, ging de vergadering over in geheime zit ting. Openbare vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op Donder dag 18 September 1930, des nam. 4 u. Voorz. de burgemeester. Afwezig met kennis geving de leden H. van Gent en W. A. Lokker. Bij uitzondering is er ditmaal eenige publieke belangstelling. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en stelt daarna de ingekomen stukken aan de orde. O.m. is ingekomen een proces-verbaal dd. 17 Sept. 1930, van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat op dien datum in kas was een be drag van 2595.25. Voorts een bericht van den voorzitter van het college van Ged. Staten van Zuid-Holland, hou dende mededeeling, dat de verordening op de heffing van haven- en kaaigeld door de Kroon is goedgekeurd. Daarna schorst de VOORZITTER de ver gadering en gaat de raad over in comité- generaal. In dit comité-generaal wordt de nieuwe rege ling van het belastingstelsel in verband met de wet houdende herziening van de financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der provinciale, wet en gemeentewet aangeroerd. De plaatselijke inkomstenbelasting en de op centen op de rijksinkomstenbelasting, de foren senbelasting inbegrepen, vervallen met ingang van 1 Mei 1931. Zij worden voornamelijk ver vangen door le. een uitkeering uit het ingevolge genoemde wet ingestelde „gemeentefonds", welke uitkee ring voor deze gemeente wordt geraamd op 9.2914 per inwoner, of in totaal op 17653.66; 2e. de uitkeering van 25 van de opbrengst der grondbelasting, terwijl de heffing van op centen op deze belasting mogelijk blijft 3e. de uitkeering van het geheele bedrag van de opbrengst der personeele belasting. Ten slotte wordt nog de rijksuitkeering we gens de jaarwedden van den burgemeester en secretaris verhoogd tot 75 van die jaar wedden, tot een maximum van 3000.—. Verder staan der gemeente nog verschillende belastingmogelijkheden ten dienste. Volgens een gemaakte berekening, in ver band met de nieuwe regeling, wordt naar den bestaanden toestand ontvangen 27605.41, ter wijl naar den nieuwen toestand zal worden ont vangen 33239.13, alzoo meer naar de nieuwe regeling 5633.72. In verband echter met de lage opbrengst van de plaatselijke inkomstenbelasting (inbegrepen opcenten-rijksinkomstenbelasting)welke naar den bestaanden toestand (1929-1930) 17500. opbracht, had het bedrag dier inkomst, indien de financieele verhoudingswet niet tot stand ge komen was, met ongeveer 8000.— moeten toenemen, zoodat ten slotte nog bedrag ad on geveer 3000.— moest worden gevonden. Dit bedrag kan o.a. worden gevonden door de gemeente in de tweede klasse voor de ge meentefondsbelasting onder te brengen, waar door een extra-opbrengst zal worden verkregen van ongeveer 800.en door een andere schaal voor de opcentenheffing der personeele belasting vast te stellen. Door deze laatste regeling zal een extra-bedrag van ongevaer 1000.— binnenkomen. Waar de begrooting voor 1931 echter thans nog niet geheel gereed is, is het nu nog niet mogelijk op te geven hoe groot het hierboven geraamde bedrag ad 3000.definitief zal zijn. Daarom zal de post „heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting" als sluitpost kun nen dienen. Als gevolg van bovenstaande regeling zullen de ingezetenen dezer gemeente ongeveer het zelfde bedrag aan personeele belasting moeten betalen' dan thans; wat evenwel hun aanslag in de rijksinkomstenbelasting, gemeentefondsbelas ting en opcenten gemeentefondsbelasting betreft

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3