HOESTE VOOH VESOt3=3 Dit nun Gemeenteraad. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Zat< TV De Drinkwatervoorzie ning van ons land. Land- en Tuinbouw. sc pa. Hij heeft het geweten van den Volkenbond eens laten kloppen. Hij heeft er aan herinnerd met welk doel elf jaar geleden de Volkenbond werd opgericht. Dat schijnt dus noodig geweest te zijn Voorts heeft hij zijn teleurstelling geuit over den geringen voortgang op het gebied van de ontwapening. Een onzer bladen schreefLaat ons hopen dat het ernstig woord van vermaning van onzen eersten gedelegeerde, dat de Verga dering met herhaalde blijken van instemming heeft aangehoord, een aansporing zal zijn om werk te volbrengen, op welks afdoening de we reld reeds lang gewacht heeft en voor het overige nieuwe schreden te doen in de richting der internationale gedachte, die te Genève haar stut en steun moet vinden." Laat ons hopen, ja, maar Te Den Haag hield men een „Rotary-con- gres." Het was een internationaal gezelschap. Op het program stond ook een reisje naar en op de Zuiderzee. Maar dat ging niet zoo heel voorspoedig. Er stond veel wind en er was veel regen. Verschei dene heeren en dames moesten den tol aan Nep- tunus betalen. De meesten hadden spijt van den tocht, uitgezonderd een Amerikaanschc dame die uit Amerika was gekomen zonder de sensatie te kennen zeeziek te zijnEerst op onze waterplas kreeg ze haar zinZe werd er zeeziek en daar was ze dankbaar voor Waar de Zuiderzee al niet goed voor is 1 De derde Dinsdag in September is het de dag van de Opening der Staten-Generaal. Dit wordt voorgeschreven door de Grondwet, welke in art 100 zegt„Hunne gewone zitting wordt geopend op den derden Dinsdag in Sep tember." Dit is niet altijd zoo geweest. Volgens de Grondwet van 1815 zou de ge wone zitting worden geopend den derden Maan dag in October. In 1848 werd de opening een maand vervroegd, omdat volgens die Grondwet de begrooting voor het eerstvolgende jaar zou worden ingediend na de opening en men vreesde dat na zoo'n late opening de begrooting niet meer vóór Januari gereed zou komen (hetgeen nu echter ook wel niet het geval is.) In 1887 veranderde men Maandag in Dinsdag om den leden het reizen op Zondag niet nood zakelijk te maken; Men leefde toen nog in den gemoedelijken tijd dat de Kamerleden door het geheele land heen woonden ook dat is veran derd De opening der Kamers gaat altijd met offi- cieele plechtigheden gepaard. Dan komt de „Gouden Koets" voor den dag en vertoonen zich de hoogwaardigheidsbeklee- ders in vol ornaat. Ditmaal was de stoet die sedert 1914 sterk ingekrompen was weer be langrijk uitgebreid. Vroeger bleven de socialisten bij deze plechtigheid weg. Later verscheen een enkele, den laatsten tijd al meer, tot het roode congres nu het besluit nam dat men niet bij de opening tegenwoordig zou zijn. Dat „hoera"ge- roep en die vorstelijke hulde stuit den rooden heeren tegen de borst Ze doen wel net alsaf het Oranjehuis hen koud laat, maarhet is niet zoo Een onzer bladen schreef evenwel: Ditmaal waren de Soc. Dem. Kamerleden er niet; hun dames brachten ze intusschen wel onder dak, indien we den gang van Mr. Duijs goed be grepen hebben Bij de opening der Staten-Generaal leest H. M. de Koningin de Troonrede voor. Van deze Troonrede hebben we weer kennis genomen. Het is een sober stuk. Het bevat zooveel als een program van-actie voor het geopende zit tingsjaar. Ditmaal is het Staatsstuk al heel erg sober, kort van lengte en weinig zeggend. Dat we geen beginsel-kabinet hebben komt er wel duidelijk in uit. Het beweegt zich in de neu trale zóne. De paragraaf die aan Indië gewijd is, is ditmaal naar verhouding zeer lang. Inder- dada is Indië voor ons land van groot belang, en het ziet er voor ons niet zoo mooi uit als ook daar de toestand van inzinking blijft voort duren. Overigens is de Troonrede er niet een van „groote steil." Groote richtlijnen worden er niet in aangegeven. We zullen moeten afwachten wat de komende algemeene beschouwingen zullen opleveren. Vlak op de Troonrede volgt de „milli'oenen- nota", welke aan de pers nieuwe stof tot be schouwingen en critiek geeft. Ditmaal is ook die nota in somberen toon gesteld. Er is een geraamd tekort van 9 millioen, maar er wordt tevens aan toegevoegd: „Voor overmatige be zorgdheid is ook nu nog geen reden; voor ver zorging des te meer Het zal dus wel op bezuiniging moeten uit- loopen. Hetgeen wel niet naar den zin der heeren sociaal-democraten zal zijn. Indien zij bij alle critiek straks dan ook maar een middel aan de hand doen, waar de Regee ring wat aan heeft. Maar dit laat wel wat te wenschen over Gelukkig is de Vliegersstaking weer opgehe ven. Dat stond nu eigenlijk ook heelemaal niet Zulke flinke kerels als onze piloten moeten niet staken, dat is eigenlijk onze nationale eer te na Deze mannen hebben onze nationale roem in het buitenland hoog te houden, en het moest be neden hun waardigheid zijn gewoon te staken. Daarmee willen wij niet zeggen dat het alleen aan hen lag. Van de oorzaak blijven we af, daarvan weten we te weinig af. Maar het is toch een' heele verademing dat het den rijksbemid delaar gelukt is, om de staking tot een einde te brengen. li. Waarom zullen de gemeenten samenwerken ten behoeve der drinkwatervoorziening Dit kan zijn, wanneer in de ééne gemeente geen, in een nabijgelegen gemeente wel goed drinkwater wordt gevonden, of dat de eene ge meente reeds een drinkwaterleiding heeft, de nabijgelegen gemeenten echter niet. Om deze laatste reden komt samenwerking veel voor bij de groote steden en de nabijgelegen kleinere plaatsen, hoewel daarbij eigenlijk niet over sa menwerking kan worden gesproken. Het waterleidingbedrijf, dat aan de groote gemeente behoort, levert volgens contract water aan de nabijgelegen kleinere gemeenten. In hoofdzaak zal echter samenwerking nood zakelijk zijn, indien de prise d'eau zoodanig gelegen is, dat de waterwinning en het water transport door één der gemeenten niet te dragen is, en dus samenwerking noodzakelijk is om de totstandkoming der waterleiding te verwezen lijken. Voorbeelden daarvan treft men aan in de N.V. Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland, in de N.V. Waterlieding-Mij. Tholen en de N.V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwar den'. bij deze groepswaterleidingen ligt de prise d'eau buiten het verbruiksgebied. Slechts bij de N.V. Westlandsche Drink waterleiding-Mij. en bij de N.V. Waterleiding- Mij. Noord-Wesir-Brabant zijn gemeenten te vin den, die zonder al te hooge kosten een eigen waterleiding hadden kunnen stichten, doch vrij willig tot samenwerking als gelijken met anderen hebben besloten. Vrijwillige samenwerking van gemeenten, die zelfstandig zouden kunnen werken, is dus hooge uitzondering. Het is daarom geen wonder, dat destijds de plannen voor de centrale drinkwatervoorziening van Oostelijk Gelderland, in welk gebied ver- schilende gemeenten een eigen prise d'eau konden hebben, geheel vervallen zijn, en de verschillende gemeenten eigen bedrijven bouw den. Doch zelfs in streken, die op samenwerking aangewezen zijn, in verband met de ligging der prise d'eau, komt deze dikwijls uit onzakelijke overwegingen niet tot stand. Stelt men het algemeen belang van een goede drinkwaterleiding van het geheele land voorop, dan valt niet te ontkennen, dat de provinciale waterleidingbedrijven vrijwel de eenige mogelijk heid scheppen om tot een algeheele watervoor ziening te komen. De vraag, die zich direct hierbij voordoet, is, of de provinciale watervoorziening ook de meest economische is. Eigenlijk mag de vraag niet op deze wijze gesteld worden, omdat provinciale drinkwater voorziening, d. i. de zorg voor goed drink water door of vanwege het provinciaal bestuur, niet irfèluit centralisatie der waterwinning. Als uiterste van gedecentraliseerde water winning zou technisch een provinciale drink watervoorziening te denken zijn, met een af zonderlijke prise d'eau met leidingnet en verder toebehooren in elke gemeente. De vraag moet dus beantwoord worden, of provinciale watervoorziening theoretisch het meest economisch is, zoodat het vraagstuk in zijn geheel kan worden bezien, en technisch naar de meest juiste overwegingen kan worden uit gewerkt. Een andere vraag, die echter niet raakt aan de voorgaande theoretische beschouwingen,' en die meer van psychologischen aard is, is of het provinciale grootbedrijf een gewenscht en zuinig werkend element is in onze samenleving. Zonder verder dieper op deze vraag in te gaan meenen wij toch, dat het niet altijd zeker is, dat een ambtelijk grootbedrijf, als zoodanig een gewenscht verschijnsel is. Wij meenen daarom, dat in die provincies, waar een niet onbelangrijk deel der bevolking zich slechts met buitensporige lasten van goed drinkwater zal kunnen voorzien, een provinciaal bedrijf op zijn plaats is, n.l. Friesland en Noord- Holland (ten Noorden van het Noordzeekanaal). Toch kan een provinciaal bestuur reeds veel bereiken, door slechts regelend op te treden, zOoals de provincie Zuid-Holland dit doet, en dit in verband met de groote ontwikkeling der bestaande gemeentelijke waterleidingen in deze provincie dit wel zal blijven doen. Als onpartijdig lichaam kunnen Gedeputeerde Staten onjuiste combinaties tegengaan, en aan dringen op combinaties, die economisch wen- scheiijk zijn, doch uit den boezem der gemeenten niet voort zouden komen. De colleges van Gedeputeerde Staten, die deze taak ter hand hebben genomen, moeten zich dan wel bewust zijn van hun hooge taak als opperrechter op het gebied der drinkwatervoor ziening in hunne provincie. Technisch zijn de vragen zeker niet van ge ringer omvang, de inrichting van de prise d'eau, de wijdte van het buizennet, de constructie van den toren of van andere inrichtingen, die het zelfde doel beoogen, de keuze der machines, die het water zoo noodig uit de prise d'eau op pompen en in de buisleidingen of den toren stuwen, de reinigingsinrichtingen van het water behooren in logisch verband op de financieel voordeeligste wijze te worden vastgesteld. Want ook hier is onderling verband aanwezig en moet uit de vele mogelijkheden de voordeeligste wor den opgezocht. Wat betreft den aard van het water,, onder scheidt men duinwater, grondwater buiten het duinterrein, en oppervlaktewater. Behalve het water aanwezig in, in voorhisto- rischen tijd gevormde grondwaterbekkens, en het water ontleend aan rivieren en beken, is het in hoofdzaak de neerslag, die het grondwater ook in de duinen voedt, en ons drinkwater ver schaft. In plaats van den gemetselden regenbak voor elke woning, treedt nu de aarde als reusachtige, gemeenschappelijke regenbak, waaruit de drink waterbedrijven het benoodigde water onttrekken. Het zijn de geologie en' de hydrologie, die ons den weg moeten wijzen bij de keuze van de plaats en van de inrichting der prise d'eau. Tastte men nog niet zoo lang geleden daarbij geheel in het duister, thans kan daarbij met vrij groote zekerheid worden gehandeld, steunend op de geologische en hydrologische onderzoe kingen, die wij voor een zeer groot deel danken aan het werk van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening. Wij weten dan nu, dat het duinwater alleen aan den regenval te danken is, en dat van dit duinwater een niet onbelangrijke hoeveelheid te loor gaat door ondergrondsche afvloeiing naar het polderland, wij weten tevens, dat in dit polderland zelf, behalve enkele verspreide wa terbekkens,. geen behoorlijk drinkwater is te vinden, uitgezonderd dan aan de westgrens, waar het uit de duinen vloeiende water aan wezig is en aan de oostgrens, waar het regen water uit de oostelijk gelegen Utrechtsche heu vels ondergronds heenzakt. Zoo zijn het noorden en noordwesten van Friesland en Groningen en het grootste deel van Zeeland door de nabijheid der zee en de geringe doordringbaarheid van den bodem voor water winning ongeschikt, waartegenover de Veluwe en de Utrechtsche en Gooische heuvels, door hunne groote waterdoorlaatbaarheid zeer veel regenwater opnemen, en goede waterwinplaatsen opleveren. De samenstelling van het grondwater wordt in hooge mate beïnvloed door de aardlagen, waar door het stroomt. Het is vooral ijzer en man gaan, dat in het grondwater voorkomt, en dat er uit verwijderd moet worden, niet in hoofd zaak uit hygiënische, maar hoofdzakelijk uit esthetische overwegingen. De bruine, respectievelijk zwarte aanslag, die het ijzer- en mangaanhoudende water geeft, geelt niet den indruk van helderheid, die men van leidingwater verlangt. Bovendien worden door ijzer en mangaan in de hoofdbuisleidingen knobbels gevormd, die ten slotte deze verstoppen, terwijl het vrije kool zuur, dat veelal in het water aanwezig is, tot aantasting der buizen aanleiding geeft, zoodat het een zaak van lijfsbehoud voor de water leidingen is, het water van deze schadelijke stof fen te ontdoen. Naast deze chemische verontreiniging staat de verontreiniging door zwevende stoften, waar onder bacteriën zijn te rekenen. Dergelijke ver ontreiniging komt hoofdzakelijk voor, wanneer het water aan open waterleidingen als rivieren en open duinkanalen wordt ontleend. Naast de oude zandfiltratie, en de open ont- ijzering in cokestorens, is vooral de filtratie in gesloten filters aan het opkomen. Onder deze treft men er aan, die zoowel voor bacteriolo gische als voor chemische reiniging dienst kun nen doen. Het bedrijf in de machinekamer wordt door de gesloten filtratie zeer vereenvoudigd, terwijl automatische werking mogelijk wordt, hetgeen vooral voor kleine gemeenten zoowel door geringe bouwkosten als door bezuiniging op personeel tot groote besparing aanleiding kan geven. (Wordt vervolgd). Vergadering, van den Gemeenteraad van MIDDEkHARNIS op Dinsdag 16 September, des nam. om half 3 uur. De vergadering stond onder leiding van den burgemeester den heer Den Hollander, die haar opende met gebed, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarin bericht werd, dat Ged. Staten het beroep van enkele ingezetenen dezer gemeente tegen het raadsbesluit, waarbij aan de Ned. Herv. School- vereen, gelden zullen worden gegeven tot bouw van een Chr. school, ongegrond verklaren. Het schoolbestuur wordt dus in het gelijk gesteld. Van de muziekvereeniging was een verzoek ingekomen om de muziektent van electrische lichtinstallatie te voorzien en het onderhoud dezer tent voor rekening der gemeente te nemen. Besloten wordt over het eerste met de E.M.G.O. te spreken en over het laatste later te beschikken. B, en W. stelden voor de 300.—, welke zijn uitgegeven voor kindertractatie op school voor het Oranjefeest op de begrooting te brengen. De heer KOOTE vraagt of dit bedrag heele maal gebruikt is. De VOORZITTER antwoordt, dat nog geen rekening en verantwoording is ingekomen. Conform het voorstel B. en W. werd met algemeene stemmen besloten. I. Zaaier vraagt als schoonhouder van het ge meentehuis en gemeentebode salarisverhoogjng. Besloten werd dit te behandelen bij de ge- meentebegrooting. Besloten werd op diens verzoek aan den heer C. J. Jansen 345 M2 grond in erfpacht te geven a 10 cent per Ma; deze grond is gelegen naast zijn woning in de Burgemeester Mijslaan. Op het verzoek van Van der Klundert om subsidie voor zijn autobusonderneming werd besloten af te wachten 'wat de exploitatiereke ning worden zal. Op het verzoek van de Ned. Herv. School- vereeniging om aanwijzing van den grond waar de school gebouwd zal worden, werd besloten dit nog even aar. te houden tot de raadsleden zich hebben kunnen oriënteeren. B. en W. stelden voor den grond te geven gelegen recht tegenover de Chr. U.L.O. school. Door B. en W. werd de gemeenterekening aangeboden, sluitend in ontvangsten en uit gaven met 219814.—. De heer STRUIJK vond het een hoog be drag. Spr. kori zich herinneren, dat het 60000 was. Betreffende de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, werd door B. en W. voorgesteld 50 opcenten te heffen op de vermogensbelasting (het maximum). Wat de classificatie der gemeentefondsbelasting betreft, deze gemeente onder te brengen in de derde klasse en 40 opcenten te heffen in de gemeente fondsbelasting. De heer KOOTE sprak het vertrouwen uit, dat B. en W. met den Secretaris alles goed zullen berekend hebben, en daar het overigens een slag in de lucht is, wil spr. zich er maar bij neerleggen. De heer VOGELAAR stelde de vraag waar om het een slag in de lucht is. De VOORZITTER antwoordde, dat het toch maar een raming is, en men moet afwachten wat de uitkomst zal zijn. De heer VOGELAAR antwoordde hierop, dat dit ook met het oude belastingstelsel het geval was. Conform het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten. Besloten werd de aanbesteding der rioleering en wegenaanleg te gunnen aan den laagsten inschrijver 30500— en 11150.—) en hier voor een geldleening aan te gaan van 40.000. De heer Van der Meide stemde tegen. De heer KOOTE betreurde het, dat de ge meente-ambachtslui er nu buiten vielen. De heer VOGELAAR: Zij hebben toch ook ingeschreven,.zij hebben dezelfde kansen gehad. Nadat de Raad nog machtiging had verleend tot het doen van enkele af- en overschrijvingen, werd de vergadering gesloten. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden). Een leerzame bemestingsproef. Op Rijks- en andere proefvelden en in la boratoria worden immer door allerlei proeven genomen, die boer en tuinder tot leering kunnen zijn. Ook de boer en de tuinder zelf kunnen op eigen land proeven nemen, wat zeer is aan te raden, mits die proeven goed worden opgezet. Dan heeft men dit voor, dat men, wetende hoe in voorgaande jaren de grond is beteeld en behandeld, den bemestingstoestand er van vrij goed kan kennen. Hier staat tegenover, dat men aan landbouwscholen er beter op ingericht is. Te Bemburg in Anhalt zijn proeven genomen met suikerbietenplanten waarbij de werking werd nagegaan eener kalibemesting in verschillende hoeveelheden, 't Waren potproeven, d. w. z. in eiken pot kwam een plant te staan. Men had een 8-tal rijen potten. De eerste rij kreeg per pot 0.235 gram zuivere kali, of, eenvoudiger uitgedrukt: bijna een kwart gram. Aan de 2de rij werd 4 maal zooveel per pot gegeven, aan de 3de rij 6 maal, aan de 4de rij 8 maal, aan de 5de rij 10 maal, aan de 6de rij 14 maal, aan de 7de rij 18 maal en aan de 8ste rij 24 maal zoovele kali als aan de eerste rij. Wij kunnen nu niet in bijzonderheden ver tellen hoe de uitkomsten waren van alle rijen, maar vergelijken slechts die van de le en de 7de rij. De 7de kreeg per pot 18 X 0.235 is 3.995 of bijna 4 gram zuivere kali méér. Deze 4 gram had het effect teweeggebracht, dat zoowel de opbrengst als het suikergehalte der bieten zeer belangrijk werden verhoogdhet suikergehalte was bij de le rij 15% procent, bij de 7de rij ruim 18 pCt., terwijl het gewicht der bieten respectievelijk in die rijen bedroeg 242 gram en 346 gram: bij de laatste dus ruim één ons gemiddeld méér. Nu willen we hier geen berekening opzetten—^ hoe de resultaten zouden zijn als de boer et Jj1 hectare van zijn suikerbietenland eens ging be^ mesten met 1000 K.G? kalizout van 40 pCt., bevattende 400 kilo's zuivere kali, dat is dus 100 duizend maal zooveel als aan elk der potten van de 7de rij werd toegediend. Zulk een' be rekening zou ten zeerste kunnen falen, omdat bij-een proef in den vrijen grond de omstan digheden al te zeer afwijken van die bij pot proeven. Maar wat uit de vermelde proef wel ten duidelijkste blijkt, is dit: dat het suiker bietengewas zich zeer dankbaar toont voor een flinke kaligift, zoowel wat de opbrengst aan bieten (het gewicht) als aan suiker be- t reft. Slijmerige melk. Hoe ontstaat die In het Orgaan van den Zuivelbond (F.N.Z.) werd in een redactioneel artikel als oorzaak daarvan genoemd: de lange- wei-bacterie. Prof. B. v. d. Burg te Wageningen is het hiermee niet eens. Hij schrijft, dat ge noemde bacterie reeds hierom niet de oorzaak van 't gebrek kan zijn, omdat zij behoort tot de melkzuurbacteriën, die dus de melk zuur maakt. En ook is het, volgens hem, niet te verwachten, dat zij versch gemolken melk reeds in ongevei twee uren „lang" zou kunnen maken. Proi; v. d. Burg is geneigd aan te nemen, dat het gebrek wordt veroorzaakt door de slijmvormen- de bacterie „Bacterium lactis viscosum Ada- metz", in 1889 ontdekt door Adametz, welke bacterie dikwijls voorkomt in het oppervlakte- Ook deze week hebben we weer heel wat over onze Koningin kunnen lezen. Oud en jong heeft dezer dagen H. M. hulde gebracht. Maan dagmiddag hebben de Haagsche schoolkinderen, van boven hetvvierde leerjaar, de Koningin een zanghulde gebracht. Niet minder dan achttien duizend kinderen waren er. Wat zal dat een fleurig feestelijk gezicht zijn geweest I Zooveel duizend kinderen allen met vlaggetjes in rood- wit-blauw en ook in oranje. Nadat verschillende liederen gezongen waren defileerde de geheele stoet langs de Koninklijke Familie. Dat was Jong Nederland, dat zijn Vorstin hulde bracht. Maar de ouders zijn niet achtergebleven. Dinsdagmiddag was eerst de plechtigheid van de opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin. We weten het, in de oorlogsjaren was de Koninklijke stoet belangrijk vereen voudigd. Eerst nu in dit jaar was het weer als voor 1914. Er waren duizenden saamgestroomd om dit elk jaar weer even aanlokkelijk schouw spel te zien. Doch na deze plechtigheid zouden weer dui zenden bijeenkomen om de Koningin een natio nale vaandelgroet te brengen. Ruim vierhonderd vereenigingen en bonden nomen aan deze huldiging deel. In den namiddag defileerde ook deze stoet, evenals den vorigen dag bij de kinderhulde, langs het Huis ten Bosch. Circa twaalf duizend personen was deze-stoet groot. Ook nu werden eenige liederen gezongen en werd een bloemstuk aangeboden. In „De Rotterdammer" las ik een aardig voor val tijdens het défilé, 'k Zal het in ons hoekje maar overnemen. Dan kunnen we allen zien hoe ook de eenvoudigen niet geschroomd heb ben om op hun manier uiting te geven aan de liefde voor onze Vorstin. Van een kostelijk moment bij de Vaandel- hulde zijn slechts weinig persmenschen ge tuige geweest. En toch was het zoo bijzon der aardig. Dat ouden en jongen, grijsaards en kinderen, jongelingen en ook maagden voor de Koningin verschenen om haar de hulde van een dank baar volk te brengen, is niemand ontgaan. Dat het Christelijk volksdeel, de Chr. Zang-, jongelingen en jongedochters-vereenigingen het overgroote contigent leverden, zal ook ieder wel opgevallen zijn. Dat er nog echte Oranjeliefde woont in ons volk; dat er nog een stevige kern is, welke Oranje eert om de persoon van de Koningin, doch ook in gehoorzaamheid aan Gods gebod; men kon het constateeren en zal er rekening mee moeten houden. Doch wat de drie Brabantsche vrouvyen deden, is wellicht niet algemeen opgemerkt en daarom worde het hier vermeld. Achter in den stoet, welke juichend de Koninklijke familie voorbijtrok, liepen drie Brabantsche vrouwen in echt nationaal cos- tuum. Wie pas van een mode-show kwam, vond het misschien ietwat belachelijk; gelijk er voor cynische menschen iets te spotten valt, als ze zien hoe kinderlijk blij vele ouden zijn als ze de Koningin kunnen toejuichen. Wij schamen ons daar nu eenmaal niet voor. Evenmin als de Koningin zich onbetuigd Iaat om de eenvoudigen te toonen, hoezeer ze die sympathie op prijs stelt. Dat wisten de drie Brabantsche vrouwen ook. Wuivend trokken ze de Koningin voor bij, doch plotseling haalde één van hen iets onder haar schort vandaan en wierp het voor de voeten der Koningin. Wat was het Baron van Geen nam het schielijk op, lachte glunder en ontrolde het voor de oogen van Koningin en publiek. Het bleek een stuk echt Brabantsch kant te zijn. De vrouwen hebben niet gewacht op een dankwoord. Zij weten, hoe de Koningin zoo iets waardeert. Het was een spontane huldebetuiging, mooier dan een fraai ge schenk, aangeboden met een fonkelende toost. Het was: Brabant bij zijn Koningin Maar, zoo Brabant is, zoo is Nederland. M'n beste nichtjes en neefjes Ik heb nu al reeds twee inzendingen van die Aardrijkskundige opgaaf ontvangen. Dat is nog eens vlug, hé 'k Ben benieuwd hoeveel van die plaatsnamen er wel zullen komen. Tot vol gende week Vrijdag hebben jullie den tijd met inzenden. Dezen keer heeft HENK SCHIPPERS te MIDDELHARNIS den prijs gewonnen. Nu maak ik mijn praatje verder kort, want ik heb weer een aardig stapeltje brieven te beantwoorden. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Nou wat ben jij een tijd weggebleven, 'k Heb je ge mist, hoor. En zoo'n trouw klantje, dat al zoo lang meedoet, mis ik niet graag. Je rapport is uitstekend. Je hebt zeker wel altijd goed je best gedaan Met zooveel verjaarcadeaux moet je wel blij zijn. Nog wel ge feliciteerd met je ver jaardag, al is het wat laat. Jaap L, te Den Bommel. Allereerst hartelijk dank voor dat leuke kiekje. Je staat er best op. De hond vind ik er ook echt aardig op staan. Ik ben blij, dat je den prijs zoo mooi vindt. Je zusje heb ik niet gezien, waarom is ze ook niet even bij mij geweest Op de foto zie ik, dat je heel wat bloemen in je tuintje hebt. Rachel A, te Den Bommel. Vind jij je prijs ook al zoo mooi. Dat vind is prettig, 't Boekje van Bennie Burgers is grappig, hé De hand werktijd komt weer aan. Ben je al aan wat bezig Doe Pa en Moe de groeten terug. Gretha van der K. te Andelst. Jij bent dan heerlijk uit geweest. Ik ben ook wel in Ouddorp geweest, maar ik heb jou niet gezien, 't Is een heel gezelschap, negen meisjes. Wat zullen jullie een pret gehad hebben. Gelukkig, dat het met dien meester weer goed gaat. Een operatie is toch altijd zorgelijk. Wat fijn, dat jullie met dat feest in Nijmegen geweest zijn. Ik heb jullie twee boekjes, voor jou en Mien één, laten toe zenden, Heb je die nog niet ontvangen Schrijf het mij dan maar even, dan zal ik er navraag naar doen. Pa en Moe de groeten terug. Waar om hoor ik niets van Mien Riek P. te Numansdorp. Zoo'n feest is nog eens fijn. Ik had den optocht wel eens willen zien van vier scholen. Jullie hebben het maar wat best gehad op dat feest, dat merk ik wel. Nu na vacantie en feest maar weer flink aan 't werk op school. Gerrit P. te Numansdorp. Wat heb je wel fijn gespeeld bij het water. Je schreef er zoo gezellig over, dat ik wel mee had willen doen. Vooral als er zooveel zijn is het dubbel gezellig. Heb je die boekjes van Bennie Burgers ont vangen Henk S. te Middelharnis. Zoo, heb je zooveel pret gehad met de feesten. Was je ook bij den lampionoptocht Die heb ik een keer langs zien gaan. De muziektent heb ik niet verlicht gezien. Jan D. te Melissant. Zoo maar drie kleedjes in eens, 't is de moeite waard, hoor. Hartelijk dank er voor. Jij zorgt goed voor me. 'k Ben blij, dat je het boekje en de plaat zoo mooi vond. Jij vindt het zeker ook wel prettig als 's avonds de lamp weer een poosje aan is. Dan heb je weer tijd om lange brieven te schrijven. Aan sneeuw en ijs zullen we voorloopig nog maar niet denken. Daar verlang ik nog niets naar. Willie K, te Oud-Beijerland. Het is best, dat je meedoet, hoor. Ik vind het aardig, dat ik nu ook raadselfamilie in Oud-Beijerland heb, want die heb ik daar nog nooit gehad. Ik ben er wel een paar keer geweest. Jullie school weet ik wel te staan. Fijn, dat je zoo'n aardige mees ter hebt. Bram W. te Stad aan 't Haringvliet. Jij bent dan heel wat uit geweest. Als de zon schijnt en je bent aan 't strand, dan moet je voorzichtig wezen, anders ben je zoo verbrand. Als 't erg is, lijkt het me dat een pijnlijke geschiedenis, 't Schoolfeest is ook fijn geweest, hé Dat raad sel van jou is wel een beetje moeilijk. Ik denk, dat de jonge nichtjes en neefjes een beetje boos naar je zullen kijken. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Ik geloof dat ik precies weet waar al die platen hangen, je hebt ze allemaal keurig bewaard. Heb je 't boekje al gelezen Wat heb je die zonnepitten goed verzorgd. Gefeliciteerd met Hannie's ver jaardag. Kan Hannie al een beetje loopen, of nog niet Gemakkelijk, dat de stoomboot jou brief haalt. De teekening was best. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Hoe ver ben je nu met orgelspelen Als 't zomers mooi weer is valt het niet altijd mee, hé, om dan binnen te zitten en orgeloefeningen te spe len Maar dat voortdurend oefenen is nu een maal noodig om goed te leeren spelen. Gefeli citeerd met broertje's verjaardag. Jan W. te Stad aan 't Haringvliet. Wel, wel, wat kun jij al teekenen. Ik vind het prachtig. Kun je 't boekje al lezen De plaatjes zijn ook mooi, hé Nellie K. te Oud-Beijeland. Jij bent ook welkom in onze raadselfamilie. Ben je in de vacantie niet op Flakkee geweest. De reis duurt nog al een poosje, hé, maar zoo heel erg is het toch ook niet. Als je een poosje meedoet, krijg je ook een beurt met een prijs, hoor. Cor van den H. te Ooltgensplaat. Wel, jullie zijn me vluggers, hoor, om me zoo gauw al die Aardrijkskundige namen op te zenden. Dat is nog eens werken geweest. Wat grappig, dat er jongejuffrouwen stond, dat heb ik niet gedaan, hoor. Maar 't is niet erg, want jij hebt het mooie boek toch gekregen. Dat is toch maar de hoofdzaak. Joop van den H. te Ooltgensplaat. 'k Ben blij, dat je weer beter bent, maar je zult toch nog wel een weekje voorzichtig moeten zijn. Al was je ziek, je hebt je tijd toch goed gebruikt. Niet op school en toch aardrijkskunde leeren, dat zal meester misschien niet denken. Hendrik W. te Ooltgensplaat. Gelukkig zeg, dat je weer zoo gauw' beter was, en 's middags nog wat van 't feest kon zien. Ziek zijn is al niet prettig en als er dan nog feset is, is het dubbel naar. Was 't schoolfeest fijn Fijn, dat je den prijs zoo mooi ^yond. Leendert M. B. te Rotterdam. Wel wat had ik toch veel gelukkige prijwinners. Ik heb ten minste al zooveel bedankjes gehad voor de mooie boeken en doozen. Hebben jullie nu verhooging gehad. De meeste scholen hebben dat in Mei. Zit jij nu al in de vijfde klas Hoe vind broer Kees het op school Is hij 't al gewend Ge feliciteerd met Moeders verjaardag. De oplossingen zijn t I. Hoogmoed. II. Oproer. III. Beter een half ei dan een leege dop. leeg, breed, Anna, Delft, hei, Leen, nee, pop. Nieuwe raadsels i I. Ingezonden door Eef H. te Stad aan 't Haringvliet Met welken boog schiet men niet? II. Ingezonden door Eef H. te Stad aan 't Haringvliet Wat valt door de glazen zonder ze te breken III. Ingezonden door Henk S. te Middelharnis: Het geheel bestaat uit maar 8 letters. 1, 2, 3, 4 is hetzelfde als muur. 5, 6 is een maat. 6. 7, 8, 2 is een meisjesnaam. Een 8, 2, 2, 6, 4 gebruikt men bij het naaien. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 26 September worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK. Correspond Pr le Pr Wit: K< pi. a2, d4 Zwart: d7, gó, h5 Wit get Oplossii tober. Men ka toetreden, zet telt vc —.lossing Twnimum delijksche punten hei Heeft mei ingezondei mee te doe voor den 1. Pgó! Of 1. 4. Pe3, hl Of 3. Kg2; 6. P, 1. Pe2! Zwart 1. La7 door 4. Lc7, cdi er met kv Kc71 6. T 7. Te2 dc of op 7. T Wit: K Zwart: Wit sp VAN Mijn ee van den Nu heef is en geen Schaken wekkend Zet 'n van indr die toonbe achter 'n s kleinzielig en vol va den ander, puntje en Je moet die 'n pa sigaren o uit je fle meid nog Die blij Neen, j leden van wanneer z zoo'n tour Nou, d kelijk. Eer zitter. W leden het kunnen vl tigste ver schreven veredelt. Dan ga den opge paar min elkaar zitt

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2