J Kerk en School. Burgerlijke Stan** Gemengd Nieuws. VARIA. Verkoopt ngeti. Nieuws. e wensch dat hij nog tting hebbe als wet- ankt Jacobs voor den rindt bij B. en W. en ie woorden van den R. Kiesvereeniging. e thee was rondge- glas wijn geschonken de de gelegenheid den oudste was 85 jaar, de lunch welke was :den, gemeenteambte- enden. racht e'en ongedachte rzitter dankte, dat het niet aangaat ;n, dit is echter een acobs. gemeentehuis genoo- spreekt nog waardee- had vroeger zitting er nog een van de n Burgemeester van iwezigheid en verder acobs een onvergete- laard heeft dat voor nvergetelijke behoort usschen de gemeente :r aangehaald zullen uur in de raadzaal im zij het dan in korte ledig het verslag van nummer opgenomen maand Augustus 1.1. Vilhelminabrug dezer begrepen de schepen hepen ersknecht is proces- het storten van mest wegen. uit deze gemeente ppelen en 500 H.L. kampioenschap met door den heer J. J. gebracht en verzon- De handel in koe- lat finaal stil, geen [enoot de heer E. G. t geslaagd voor het est, waarover we in nededeelingen deden, de kinderen der ge- n en het werd voor er aan het haven- raties gehouden van ■nderlinge zwemwed- wedstrijden in het en meisjes onder de nes bov'en de zestien momenten, wanneer bijna hun eindpunt Cjk :1 enthousiasme wer- het publiek toege- tterdam, lid van den ze gelegenheid was n voorgrond en zette grepen een redder len wil hij met deze ree heeren gingen te ze. Schitterend slaag- elingen aan wal te Le Comte was een de heer Wielaard t een auto te water d op een verben af- rt, welke door een De uto stelde voor n zich een pop be- le seconden wist de uto te halen, boven en aan wal terug te nsma had dit werk blik verricht, het werk voor de trachten of zij met ver een ronde balk ot vermaak der toe deze lastige ton in ater. tveld uit Hellevoet- oonde haar schitte- en, welke met veel :ht. een schitterend ver en werd V. I. Z. met 61. n, dat het publiek maar we kunnen er as tevreden, lwillend beschikbaar Hossen, werd aan d. nlevering der rijks- jers der lichting; 1915 lats hebben te Oude Schoolstraat no. 12, n wonende in Ame- Flakkee bij familie- ïrom naar Amerika de 12-jarige J. B., olendijk op een wa- echter tusschen de hij een been brak- geneeskundige hulp- ïde te Stad aan 't ivond j.l. J. v. St. A, deze er op bedacht p op den neus. Het n. Van St. A. werd ttenwinkel verleende er de Roode Kruis- In verband met den Koninginnedag heeft wen j.l. Zaterdagavond te Den Bommel feest gevierd. Medewerking daartoe verleende de Chr. aemengde zangvereeniging uit deze gemeente en het muziekkorps uit Middelharnis. De feestelijk heden begonnen te zeven uur en duurden tot tegen twaalf uur. Vervoerd 3452 H.L. aardappelen en 450 H.L. uien. Gedur'ende de afgeloopen maand is één groote jachtakte afgegeven. Donderdag a.s., des namiddags 3 uur (oude tijd) zal de inboedel van wijlen den heer M. Sigmond in het publiek worden verkocht. Tegen W. M. B. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens een door hem gepleegde jachtovertreding. OOLTGENSPLAAT. Met ingang van 10 September is benoemd tot besteller bij de pos terijen alhier H. Hartmans van Oude Tonge, in de plaats van B. van den Nieuwendijk. Vorige week zijn van hier verscheept 40655 K.G. aardappelen, 17450 K.G. uien en 9800 K.G. poters. Het Oranjefeest te Ooltgensplaat. Het Oranjefeest te Ooltgensplaat op 4 Sep tember j.l. is een feest geweest, zooals onze gemeente nog nimmer meemaakte, terwijl ook het weer er zeer op meegewerkt heeft. Na den omgang van 2 herauten om 7.45 en het klokgelui om 8 uur, stelde de allegorische optocht zich op op het Weespad en maakte daarna een omgang door het dorp, gevolgd door de kinderen van de beide in deze gemeente ge vestigde scholen, wat een prachtig gezicht was. 12 Verschillende wagens, n.l. 8 uit Ooltgens plaat,, 3 uit Achthuizen en 1 uit Langstraat, stelden verschillende groepen voor, zooals in de programma's vermeld stonden. Om iedere groep apart te beschrijven zou een boekdeel vullen, terwijl men als m'en prijzen moest toekennen, iedere groep alsdan wel in aanmerking zou komen voor een eerste prijs. De jury zou dan nooit lastiger taak gehad hebben. Na de Voorstraat te zijn opgekomen, sloeg de optocht den Molendijk op, en bleven de kinderen voor het gemeentehuis. Daar de voorzitter van het feestcomité, de heer Breur, wegens familie-omstandigheden ver hinderd was, werden de kinderen met allen, die zich voor het gemeentehuis verzameld hadden, toegesproken door d'en vice-voorzitter, den heer Hobbel, welke ongeveer het volgende zei. Toen op 31 Aug. 1880 overal in den lande bekend werd, dat uit het huwelijk van Koning Willem de Derde met Koningin Emma een dochter geboren was, werden in alle kerken bid- en dankstonden gehouden en was heel Ne derland .opgetogen van blijdschap. Reden voor dit alles was meer dan te over, want jaren lang was men bevreesd geweest, dat indien Koning Willem de Derde e'ens kinderloos mocht komen te overlijden, de band tusschen Nederland en Oranje, wegens gebrek aan een troonopvolger (ster) dan verbroken zou zijn, wat niet minder beteekende dan den ondergang van Nederland. Deze vrees was nu opgeheven, door de geboorte vap een Prinsesje. Ons Prinsesje nu, dat al «oedig den populairen naam van Willemientje kregen had, groeide, dank zij de goede zorgen narer moeder voorspoedig op, doch toen na eeni- ge jaren haar vader kwam te overlijden, was zij nog te jong om de teugels van het bewind in handen te nem'en, doch haar moeder stelde zich direct beschikbaar, als regentes op te willen treden tot haar dochter daartoe bekwaam zou zijn zich met de staatszaken te kunnen inlaten. Dank zij de voortreffelijke opvoeding harer moeder en het uitstekend onderwijs, dat deze haar dochter deed geven, was ons Prinsesje reeds op 18-jarigen leeftijd daartoe in staat en werd zij in 1898 tot Koningin der Nederlanden gekroond. Dit nu is reeds 32 jaar geleden. Veel is in die jaren gebeurd. Veel lief en leed heeft zij meegemaakt, doch in alles heeft zij steeds getoond een moeder des volks te zijn. Waar vreugde was, was zij tegenwoordig, om zoo mo gelijk deze te helpen verhoog'en; doch waar ellende heerschte, was zij ook om met een troos tend woord en finantieele hulp de ellende zoo veel mogelijk te helpen verzachten. Een paar voorbeelden wil ik u maar noemen: de storm ramp te Borculo, verschillende hooge waterstan den, tengevolge van harde en langdurige win ters, om vooral niet te vergeten de oorlogsjaren ^"ï.n 1914 tot en met 1918, toen zij met het toen J rh het bewind zijnde ministerie alles gedaan heeft om den oorlog buiten onzen grenzen te houden, wat haar volkomen gelukt is. Wat een ellende zou dat voor Nederland niet geworden zijn. Men zie maar eens naar de ons omringende landen. Is het nu wonder, dat de jongelui, die zoo iets weten of bij overlevering vernomen hebben, hiervoor ook dankbaar zijn 'en deze dankbaarheid willen toonen, door den vijftigsten verjaardag van een zoo geliefde Vorstin feeste lijk te willen herdenken Malaise, hoorde men onlangs roepen door sommigen, waarmede men dan te kennen wilde geven, dat het nu geen tijd was om te feesten. Zeer zeker heerscht thans over de heele wereld een crisis, welke nimmer nog is voorgekomen, doch mag dit nu de reden zijn, om niet feestelijk gestemd te zijn en dankbaar ter wille van een Vorstin, die ons allen zoowel in lief als leed ten voorbeeld was, en zijn we het nu juist niet in deze malaisetijd dubbel verplicht om den troon te schragen van haar, die ons allen zoo dierbaar is. Gelukkig denkt het overgroote deel van het volk er over zooals wij. Wie een andere meening heeft, heeft al e'en zeer bijzondere opvatting van Neder land en Oranje en geeft een slecht voorbeeld aan onze jeugd. De dag, die voor ons staat, hoop ik, dat een ware feestdag moge worden. Zoo sprekende, herinner ik mij een oud schoolversje, hetwelk begon met deze twee-regels: „Blijf één, blijf één, mijn vaderland, laat niets die kracht u rooven", 'en het eindigde aldus: ,,en meng geen wanklank in den toon, van het oud Oranje boven". Dat het zoo zijn moge vandaag, allen één en op gepast voor wanklanken, welke afbreuk doen aan den troon. Viert dus allen prettig feest. Het feestcomité rekent op U, wederkeerig kunt gij op ons rekenen. Leve de KoninginOranje boven Als extra verrassing heeft het Hare Majesteit behaagd ons dezen dag met een bezoek te ver eeren Mag ik U allen even aan Hare Majesteit en familie voorstellen Daarna gingen de deui'en van het gemeente huis open en verschenen vier personen, de geheele Koninklijke familie voorstellende, waar op de kinderen der scholen direct het Wilhelmus begonnen te zingen. Nadat de geheele Koninklijke familie geluk gewenscht was met dezen dag, dankte de heer Hobbel namens Hare Majesteit alle aanwezigen voor de hartelijke ontvangst en vooral de heeren onderwijzers, welke met de kinderen zoozeer hadden meegewerkt dit mooie gedeelte van het feest te doen slacferi. Daarna reed de Koninklijke familie met het teestbestuur, in auto's naar de Langstraat en Achthuizen, waar ook de kinderen van de daar gevestigde scholen de Koninklijke familie eenige liederen toezongen en evenals te Ooltgensplaat gebeurd was, boden ook hier op beide scholen ee?l9e ™eisjes Hare Majesteit bloemen aan. Na afloop sprak pastoor Warnink te Acht- buizeni eenige zeer waardeerende woorden, naar aanleiding van de uitstekend geslaagde zinne- 1 ?e v°orstelIing van de Vorstelijke familie, alsmede voor de uitstekende opstelling van den geheelen optocht. Daarna dankte de Voorzitter op zijn beurt nog even pastoor Warnink en zette de stoet zich weder in beweging om naar de gemeente terug te keeren. Behalve eenige volksspelen, alsmede een op tocht van versierde fietsen, waarvoor de eerste prijzen werden toegekend aan de heeren C. Breeman. J. v. d. Heuvel en Kobus, werd 's mid dags ook een zanguitvoering gegeven door ver schillende zangvereenigingen, onder directie van de heeren Bol, Klein en v. d. Heuvel. 's Avonds werd een concert gegevén in de muziektent en werd den eersten avond besloten met een tableau, wat wegens het ontijdig vlam vatten van een gedeelte van het Bengaalsch vuur gedeeltelijk mislukte. Om 7 uur werd den volgenden avond een lampionoptocht gehouden door het dorp, welke schitterend slaagde. Daarna waren de feestvierend/en nog den ver deren avond gezellig bijeen en waar de hoop, dat geen wanklanken gehoord mochten worden, bevestigd werd, kan niet anders worden gezegd, of dit feest is buitengewoon geslaagd. Op 10 September zal Achthuizen feestvieren. Ook dit belooft schitterend te worden, mits het weer meewerkt. We hopen het zeer. OUDE TONGE.De herijk van maten en gewichten zal plaats hebben op 16 en 17 Sept. a.s. in de oude school. De huisvrouw van J. de K. had het ongeluk te vallen en haar arm te breken, zoo dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De gewijzigde keur en verordening van den Heekenpolder ligt vanaf heden bij den secre taris ter inzage. NIEUWE TONGE. Het dochtertje van wed. N. werd zoodanig met een fiets aangereden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Deze week werden van hier vervoerd 3000 balen uien en 200 balen peen. Van den landbouwer W. v. d. H. alhier stierf dezer dagen een best werkpaard. Het beest is naar het abottoir te Middelharnis ver voerd. En van P. de G. alhier stierf een zwaar varken. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat belanghebbenden hun verzoekschrift om bij vol macht te stemmen ter geme'ente-secretarie kunnen inleveren tusschen 15 September en 31 Decem ber a.s. Door B. en W. is aan J. G. Dekker ver gunning verleend tot het bouwen van een goe derenloods nabij het tramstation. En aan I. Mos selman werd vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis aan den Tramdijk alhier. De heer C. H. alhier had het ongeluk met zijn motorrijwiel in een sloot terecht te komen. Met veel moeite werd hij op het droge geholpen. Verder liep het ongeval goed af. DIRKSLAND. De dienstplichtigen der lich ting 1915, die 1 October a.s. naar de aanvul lingsreserve zullen overgaan, moeten op 15 Oc tober a.s. hun militaire goederen inleveren in het gymnastieklokaal der O. L. school. En de dienstplichtige J. H. Bestman zal op 3 Oc tober a.s. te Bergen op Zoom worden ingelijfd bij het 14e Regt. Infanterie en W. van 't Hof te Haarlem bij de Schoolcomp. van den Motor- dienst. De ijk en herijk van maten en gewichten zal alhier worden gehouden in de openbare bewaarschool op 2 en 3 October a.s. Van uit deze gemeente werden verscheept 6150 H.L. aardappelen, 4850 balen peen en 4000 balen uien. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. 104-jarige overleden. Te Otterol (gem. Ede) overleed de oudste inwoonster van ons land, mej. de wed. K. Bresijn-van Zuuren, die 31 October a.s. 105 jaar geworden zou zijn. Zij werd 31 October 1825 alhier geboren. Oranjefeest J.l. Donderdag werd alhier ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Ko ningin feest gevierd. Des morgens werden de schoolkinderen getracteerd en voor hen een poppenkast vertoond. Des middags werden op het feestterrein aan d'en Stationsweg verschil lende aardige volksspelen gehouden, wat erg vermakelijk was, terwijl op het terrein aan den Staakweg hindernis rijden met auto's werd ge houden. Voor het versieren van rijwielen hadden enkelen veel werk gemaakt. Des avonds gaf de muziekvereeniging „Amicitia" en de zangver eeniging „Excelsior" en het Kinderkoor enkele nummers op de tent aan den Stationsweg. Ook werd des avonds een prachtige lampionoptocht gehouden en verschillende prachtige stukken vuurwerk afgestoken, wat velen, ook van elders, op de been bracht. De feestvreugde duurde tot laat in den nacht, evenwel werd geen enkele wanklank gehoord en had alles een ordelijk verloop. Het was een prettige dag en de feestcommissie had van haar vele werk, dat in korten tijd afgedaan moest worden, veel eer. MELISSANT. Maandagmorgen had D. Sie- ling het ongeluk, doordat zijn motorfiets slipte, over den kop te slaan, waardoor hij zich zoo danig aan zijn hoofd verwondde, dat genees kundige hulp noodig was. Op de Zaterdagavond gehouden vergade ring der feestcommissie is besloten a.s. Zater dagavond een lampionoptocht te houden met de schoolkinderen, met medewerking der mu ziekvereeniging, welke dan een concert hoopt te geven op het plein voor het gemeentehuis. De lampions zullen gratis worden verstrekt aan de kinderen der beide scholen. HERRINGEN, De Rijksontvanger zal a.s. Woensdag alhier zitting houden tot het innen der belastingen. Evenals het vorige jaar zijn hier weder een groep arbeiders van Goedereede bezig met aardappels rooien. Bij de brandweer hadden de volgende be noemingen plaats. Opperbrandmeester H. Dorst, Hoofdman en ass. Hoofdman van het brand- piket resp. Abr. Witvliet en P. Stout, le en 2e Machinist P. de Gast en E. v. d. Velde, en opzichter over de brandbluschmiddelen A. Wol- fert. De prijs der aardappelen is iets stijgende. Men besteedt thans 3.25 per H.L. Daartegen over staat, dat de prijs der uien gestadig minder wordt. GOEDEREEDE. Maandag 5.30 uur werd de motorspuit beproefd, watg oed van stapel is geloopen. Dat er kracht op stond, ondervond F. d. E., die een straal tegen zijn beenen kreeg en pardoes in de volle haven werd gespoten. De slangenleiders Hugo Struijk 'en Jan den Eer- zamen Fz. verlieten hun post als slangenleiders en pakten den drenkeling en haalden hem op den wal. Hoewel sommigen schrokken, barste het meerendeel der spuitgasten in een uitbundig gelach uit. Van de schuur van M. Troost is'de ge heele zijwand in elkaar gestort. De muur, van steen opgetrokken, is nog maar 16 jaar oud. Zaterdag 5 September was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Troost als raadslid dezer geme'ente werd geïnstalleerd, waarvan hij er 16 jaren als wethouder fungeerde. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 4050 kilo. Aan F. Bruggeman Mz. is wederom 1 jaar uitstel verleend voor den dienstplicht. Woensdag 17 Sept. 12 uur zal er ge legenheid zijn tot kostelooze inenting en her inenting in de Bewaarschool. De ijk en herijk van maten en gewichten zal plaats hebben op Vrijdag 26 September in de Bewaarschool, voorm. van 11 12 en nam. van 1—5 uur. Loop der bevolking over Aug. 1930. Inge komen van Zwartewaal A. den Eerzam'en en van Ouddorp Ch. S. Breen. Vertrokken naar Rotterdam J. v. d. Wende. OUDDORP. Mej. E. Grinwis heeft haar huis, staande aan den Nieuwenweg, geruild met dat van den heer J. Komtebedde in de Weststraat. A.s. Woensdag nam. te 3uur bestaat er ten huize van den geneesheer gelegenheid tot kostelooze vaccinatie. De visschers vingen de vorige week per schuit en per dag van 40 tot 100 kilo garnalen. In de stallen geen zalmen. MIDDELHARNIS. A.s. Vrijdagavond 7 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Geme'ente optreden Ds. Barth van Borssele. Ds. M. Hofman van Krabbendijke heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. DEN BOMMEL. A.s. Woensdagavond half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de beroepen predikant Ds. J. Enkelaar van Ouderkerk aan den IJsel. NIEUWE TONGE. De kiezerslijst voor stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk, ligt gedurende acht dagen ter inzage in de consistoriekamer. MELISSANT. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra collecte ten bate der kerk bracht ruim 54.— op. Mej. M. Boukam, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, slaagde dezer dagen te Rotterdam voor de hoofdakte. GOEDEREEDE. Door het bestuur van de bijzondere school aan het Havenhoofd zal deze maand de Uniecollecte worden gehouden langs de hutóen. Voor onderwijzeres aan de bijzondere school hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. OUDDORP. De catechisatiën voor school kinderen uit de twee scholen op het dorp zullen deze week beginnen en wel op Donderdag van 10.30 tot 11.30. Van de Chr. School worden verwacht alleen leerlingen van het 6e leerjaar. Die van de 7de en 8ste klasse worden straks gevoegd op de catechisatie voor meisjes of jon gens boven de 12 jaar. Belanghebbenden hebben verzocht te be richten, dat in de kerk aan het Spanjersweegje a.s. Donderdagavond te 6.30 uur hoopt op te treden Ds. Lamain van Leiden. Daar de vacantie op de O. School II is geëindigd, kan a.s. Zondag opnieuw begonnen worden met de Zondagsschool in den Oostdijk. MIDDELHARNIS. GeborenHelena Maria, d. v. W. de Boed en M. M. CoolbergenMaatje Wilhelmina, d. v. J. Noordijk en S. v. d Nieuwendijk. Ondertrouwd: J. Jongekrijg j.m. 20 jaar (Sommelsdijk) en G. van Sliedrecht j.d. 17 j. GetrouwdH. Mackloet, j.m. 24 j. (Som« melsdijk) en H. Bom, j d. 26 j. ;A v. d.Waal. j m. 36 j. (Rotterdam) en G. C. Born, j.d. 31 j, OOLTGENSPLAAT. GeborenMaria, d. v. Adrian us de Vries en Martijntje van Erkelens Marinus Cornelis, z. v. Lambrecht Moeiiaart en Johanna Verweij Jan, z. v. Daniël Keels en Maatje van der Wende. Ondertrouwd: Willem Paasse 22 jaar en Maria van Dam 22 j Adrinus Jacob Ver» vloed, 22 j. en Hendrika Johanna de Waal, 22 jaar. GetrouwdLeendert Bakelaar, 23 jaar en Maatje Koppenaal, 21 j. DIRKSLAND. Overleden Maria de Groot, ongeh., 50 j. GOEDEREEDE. GetrouwdC. de Reus, 21 jen M. Grin» wis 20 j. OverledenP. Hoekman, 80 j. wedn. van Helena Bruggeman; J Aleman, 73j.echtgen, van J. Koeteeuw. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Men meldt uit Gouda Bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecht om 4 uur in het station Gouda be merkte men, dat voor aan de locomotief de resten van een vernielde fiets hingen. Een on middellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat op den onbewaakten overweg aan den Zwarteweg bij Gouda een ongeluk was gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een 15-jarige scholier uit Gouda reed met zijn tante, de on geveer 30-jarige mej. de Hoog uit Gouda in de richting van Reewijk over den Zwarteweg. Daar het uitzicht over den spoor weg ter plaatse in de richting Utrecht geheel wordt belemmerd door een oude seinwachterswo- ning, konden zij den naderenden trein niet zien voordat zij zich op den spoorweg bevonden. Toen zacjen zij tot hun ontzetting de locomotief vlak voor zich. De scholier kon nog juist voor den trein heen komen, doch de fiets van mej. de Hoog werd bij het achterwiel door de locomotief gegrepen en eenige meters meegesleurd. Door dat het rijwiel verbrijzeld werd, is het ongeluk nog goed afgeloopen. De berijdster werd terzijde van de spoorbaan neergeworpen. Zij bleek een ernstige hoofdwonde te hebben bekomen en is in het van Iterson ziekenhuis te Gouda opge nomen. Er is reeds meermalen de aandacht van de autoriteiten op den gevaarlijken toestand van dezen overweg gevestigd. Eenige weken geleden is besloten de wachters woning af te breken. DE HERBERG, VIJAND VAN DE ONTWIKKELING. Pastoor Kapitza vroeg eens aan een man, w(A dagblad hij las dEen dagblad was 't antwoord, „waarom zou ik een dagblad lezen „Wel", gaf de pastoor ten antwoord, „om uw kennis te verrijken." „Nu, heer Pastoor, dan kent gij mij slecht. Wanneer ik voor vijf cent gedronken heb, ben ik wijzer dan gij en uw dagblad," Deze man, zegt Kapitza, 'heeft in naam van velen gesproken, want de drinker gevoelt geen behoefte aan een dagblad, aan een boek, aan vorming en ontwikkeling, hij heeft geen smaak in geestelijke genoegens, in geestelijke ontspan ning. Eenige jaren geleden vonden de arbeiders in Stiermarken en Karinthu den prijs van 't bier te hoog. Er werd daarom besloten tot een boycot. Gedurende vier maanden dronken zij geen druppel. Met melk gevolg Zie hier wat van verschillende zijden ge schreven werd: „De arbeiders worden er beter opZe vermaken zich buiten de herberg De arbeiders brengen hun vrije tijd voornamelijk door in 't gezinIn de vrije tijd wordt de bibliotheek meer bezochtZij brengen hun vrije tijd meestal door met lezenHet dag blad heeft meer lezers gevonden LIJK OPGEVISCHT. Te Manenswaard onder Wageningen is Za terdag uit den Rijn een lijk opgevischt, dat Zondag is herkend als dat van den 24-jarigen J, W. Bracht uit Eist (Bet.), die Maandag van de vorige week te Huissen is verdronken. AANRANDING. Zondagavond half negen is mej. E. S. op den weg van Roermond naar Heythuizen door een onbekend gebleven persoon, die het dialect van de streek sprak, van haar fiets getrokken. Zij heeft den man daarop haar geld gegeven 'en is met achterlating van haar fiets gevlucht. Zij kwam echter te vallen en werd ingehaald. De man greep haar vast en sleepte haar in het hout, waar hij haar, toen zij om hulp begon te schreeuwen, de keel dichtkneep, waardoor zij het bewustzijn verloor. Mej. S. kwam echter spoedig wee rbij. De man sloeg haar toen met een scherp voorwerp op het hoofd, waardoor zij opnieuw bewusteloos werd. Toen zij onge veer een uur later weer bijkwam, was de aan valler verdwenen. Met moeite heeft mej. S. zich naar het dichtst bij zijnde huis gesleept. Zij heeft een ernstige wonde aan het hoofd. MEISJE ONTVOERD. De dader gearresteerd. Zaterdagavond is Charlois in rep en roer gewekt, doordat de mare ging, dat een man een meisje ontvoerd zou hebben. Inderdaad heeft een bewoner van de Clemensstraat te Rotterdam bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 10-jarig dochtertje niet thuis was gekom'en en vermoe delijk door een man op een fiets was meegelokt. Uit het onderzoek bleek, dat het meisje met enkele andere kinderen had gespeeld op een zandterrein aan de Waalhaven. Er was een man met een fiets bij de kinderen gekomen en hij had aangeboden, hen allen, een eindje mee te nemen. Eerst heeft hij een 4-jarig jongetje op zijn fiets meegenomen. Kort daarna kwam hij terug, zette het jongetje af en nam e'en 4-jarig meisje mee. Opnieuw kwam hij spoedig terug en toen vroeg hij aan het 10-jarige meisje, of zij een eindje met hem mee ging. Het kind heeft dit gedaan. Toen zij na verloop van enkele uren niet terugkwam, zijn de andere kinderen naar huis gegaan. Terstond werd de rivierpolitie gewaarschuwd, die met een paar booten naar de Waalhaven is gegaan, om met zoeklichten de walkanten af te zoeken. In den loop van den avond werd de man met het meisje gezien. Hij stapte van zijn fiets, liet het meisje en fiets in den steek en ging er vandoor. Kort daarna heeft een agent hem aangehouden. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en is ter beschikking van den zedendienst gesteld. Hij is opgesloten. DRIE KINDEREN IN EEN KELDER BEDOLVEN. Eén kind gedood. Drie kinderen speelden in een kelder van een afgebroken huis te Slenaken (Limburg)De kelder stortte plotseling in, waardoor de kin deren onder steerien terecht kwamen. De in de nabijheid werkende metselaarsleerling N. G. wist twee kinderen met moeite te redden. Het derde kind, het 7-jarige zoontje van de wed. Vinken, werd eerst na geruimen tijd dood onder het gesteente weggehaald. VERZUIM DE GELEGENHEID NIET! Het maatschappelijk leven is een en al actie. Er wordt heel wat gedaan om dit leven mo gelijk te maken. Wij hebben noodig voedsel, kleeding, huis en huisraad, allerlei voor ontspanning en voor ont wikkeling. Duizenden landbouwers en tuinders zijn, dag in dag uit, druk bezig om hun land te bewerken en hun producten op de markt te brengen. De fabrieken zorgen voor machines, messen, vorken, pennen enz. Kooplieden brengen de waren van de eene plaats naar de andere en banken financieren het crediet voor groote ondernemingen. Er wordt in het maatschappelijk leven hard gewerkt. Alle landen werken samen. Amerika heeft te veel graan, petroleum en suiker. Holland zendt de jonge groenten naar Enge land en Duitschland. Wij stoken onze haarden met Engelsche of Belgische anthraciet en wie een mooi pak kleeren wil dragen staat er op van Engelsche stof te laten maken. Dat alles gaat niet zonder verwikkelingen. De Deensche boter was een scherpe concur rent voor de Hollandsche boter in Engeland geworden. Eigen schuld. De Hollandsche boer wilde te veel verdienen en begon te knoeien. Gelukkig waren onze staatslieden actief. De boterwet met haar rijkscontrolemerk heeft onzen handel met Engeland voor groote schade be hoed. Het ingewikkeld maatschappelijk leven is voor den stoeren werker een terrein, waarop hij een plaats moet veroveren. Dit gaat niet gemakkelijk. Concurrentie moet worden overwonnen het vertrouwen ongeschokt bewaard en met een koel hoofd en vaste wil de plannen doorgezet. En toch voert dit. nog niet altijd tot succes. Er zijn menschen, die met hard werken weinig hebben bereikt. Er zijn uitvinders, die arm zijn gestorven, terwijl ander van hun vinding hebben geprofiteerd. Wie vooruit wil komen in 't maatschappelijk leven, moet de gelegenheid, die zich voordoet, aangrijpen en desnoods een gelegenheid maken. Wie een gelegenheid verzuimt zal zich wel licht later beklagen. Een Latijnsch schrijver zegt„De gelegenheid is een persoon met van voren haar. Als ge hem bij de voorlok grijpt, kunt ge hem vasthouden. Is hij voorbij, ge grijpt vergeefs. Van achteren is hij kaal." Nelson greep den slag bij Aboukir als een gelegenheid aan. Toen hij aan kapitein Berrij zijn weldoordacht plan had ontvouwd, antwoordde deze „Als wij slagen, wat zal de wereld zeggen?"' „Er is geen sprake van „als", gaf Nelson tot bescheid, „wij zullen slagen." En toen vóór de slag de scheepsraad uiteenging, zei hij tot zijn kapiteins „Morgen zal ik pair van Engeland zijn, of mijn lichaam wordt naar de West minster Abdij gevoerd." Nelson zag de gelegenheid tot een groote over winning en hij greep die aan. Rockefeller zag zijn kans in de petroleum, Columbus in het land over den Atlantischen Oceaan, Willem Barendszoon en Heemskerk in den tocht om de Noord. Willem III, Stadhouder- Koning in den benarden toestand van het Va derland in 1672, Willem de Zwijger sloeg de schitterendste aanbiedingen van den Spaanschen Koning af. De geschiedenis is rijk aan voorbeelden van groote mannen, die op het juiste oogenblik wis ten te handelen. Dit geldt ook voor geestelijke doeleinden. Pe ter van Amiëns, Luther, Levingstone en zooveel andere hebben' de gelegenheid tot het doen van goede daden niet laten voorbijgaan. Jona, naar Nineve geroepen, wilde de gelegen heid niet gebruiken, Koning Agrippa zou Paulus nog eens te gelegenertijd hooren. Zwakke karakters schrikken voor de gelegen heid terug, sterke karakters grijpen haar aan. Het maatschappelijk leven is vol gelegenheden. „Grijp toch de kansen, door God u gegeven" is bedoeld op geestelijk gebied, doch geldt ook voor het maatschappelijk leven. Wat nu dit alles met opvoeding te maken heeft Een kind opvoeden sluit in het kind leiding geven, opdat het zich in het maatschappelijk leven een plaats verovert. Eenmaal komt het kind in het leven, met zijn afwisselende kansen in de wereld, waar men alleen slaagt door moed, durf en waar men de gelegenheid, die komt, moet aangrijpen. Dat moet ge uw kind leeren. Reeds als kind. Niet afwachten en hopen, dat het leven zelf de leermeester zal worden, of dat kennis en inzicht van zelf zull'en komen. „Door schade en schande wordt men wijs." 't Is levenservaring. Geen regel voor de opvoedkunst Het kind wordt hulpbehoevend geboren en ten slotte moet het als een zelfstandige persoon lijkheid het maatschappelijk leven in. De jongen die thans de tafels van vermenigvuldiging leert, is misschien op rijperen leeftijd een bankdirec teur. De opvoedkunst moet reeds het kind leeren de gelegenheid te benutten. U, als opvoeder, kunt hem daarbij helpen. Ge kunt hem er op wijzen als hij een schoone ge legenheid heeft laten voorbijgaan. Uw jongen is bedeesd en teruggetrokken. Breng hem in gezelschap, leer hem de dames en heeren toespreken. Haal kinderen bij u thuis en leer hem met hen te spelen. U schept daardoor gelegenheid om hem te oefenen in 't afleeren van zijn verlegenheid. Uw joncjen ontbreekt durf. Spel en sport zul len het hem leeren. Geef hem de gelegenheid. Studeert uw jongen op de H.B.S. verkeerd, help hem. Is uw zoon in uw zaak, behandel hem dan als een employé en plaats hem voor moeilijkheden. Bespreek de gelegenheid, die hij heeft verzuimd. Neem hem mee op reis om te verkoopen en laat hem hooren, hoe u uw klant bewerkt. Maak het uw kind niet te gemakkelijk. Ge moogt rijk zijn, uw kind worde in eenvoud groot gebracht, opdat hij de gelegenheid niet mist de waarde van een dubbeltje te leeren kennen. Versterk hem in 't vertrouwen, dat hij iets kan. Voor oudere kinderen zij u zelf een voor beeld. Ook moet uw kind kennis nem'en van voorbeelden uit de geschiedenis van groote man nen, die niet verzuimd hebben om het juiste oogenblik te benutten. Laat hem lezen over Ford, Franklin, Gladstone, Kuyper, Groen van Prinsterer, Dr. Heldring. Bovenal wijs hem op de schoone gelegen heden, die er in 't leven zijn, om anderen voor verkeerde dingen te waarschuwen: edele ge dachten uit te spreken; en geloof te toonen; en barmhartigheid te oefenen. Cornelis van der Bilt, een multi-millionnair in Amerika, zag zijn gelegenheid in de stoom boot. Hij gaf een winstgevende zaak op. Hij stoorde zich niet aan het monopolie van Living stone en Fulton, dat hij als onrechtmatig be schouwde. Hij heeft net zoo lang gevochten, totdat hij eigenaar van een stoomboot was. Van der Bilt onderhield toen op untnemende wijze een winstgevend goederen- en personenverkeer. To'en de spoorweg kwam, wist hij tevens de eerst te worden in de spoorwegondernemingen. Stoomboot en spoorweg hebben hem rijk ge maakt. Mr. Elizabeth Frij heeft zich aan de vrouwen gevangenissen gegeven. Zij zag in de misstanden, die daar heerschten, haar gelegenheid om in dienst van Jezus Christus goede werken te be trachten. De toestand in de gevangenissen voor vrou wen waren allerellendigst. Ontberingen maakten van de vrouwen, die in een te kleine ruimte zonder bedden of dekens halfnaakt op lompen op den grond sliepen, „wilde beesten' Mrs. Frij heeft met liefde onder die vrouwen gewerkt, haar liefde gewonnen en niet ge schroomd de regeering telkens en telkens weer Dp de mistanden te wijzen. Haar leven is niet vergeefsch geweest. „Leeringén wekken, voorbeelden trekken." In 't begin van mijn artikel sprak ik van ge legenheden zoeken, en van een gelegen heid maken. Sommigen doen dit verkeerd. Zij hopen op een toevallig geluk. Zij meenen de gelegenheid te grijpen door een lot te koopen in een loterij. Wie zoo de gelegenheid grijpt en er zijn er celen, die dat doen grijpen een kwade kans. Een lot uit de loterij is resultaat zonder moeite. Een kleine kans voor te veel geld. Neen, wie tot zulke gelegenheden de toevlucht moet nemen, heeft de goede gelegenheid, die God hem schonk, laten voorbijgaan. Zonder moeite wordt niets waardevols be reikt. Werk niet zonder gebed; en bid niet zonder werken. Paul Kruger wees op deze twee zijden van de moeilijkheden van het leven, toen hij zeide: „Vreest God 'en houdt uw kruit droog". („Onze Kinderen"). J. B. V. Op Vrijdag 19 September 1930, 's avonds half 7 uur (O.T) te Nieuwe Tonge, ter her» berge van P. M. Schipper, bij veiling, en Op Vrijdag 26 September 1930, 's avonds half 7 uur (O.T) te Nieuwe Tonge, ter her» berge van L. Osseweijer, bij afslag, van Een hu<s met bouwland, erf en grond te Nieuwe Tonge, aan de Burgemeester Over» dorpstraat, kad. Sectie A, no. 1888, groot 0.20.87 H.A. (136 R. V maat). Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer C. Dekker Pz. Notaris VAN DER SLUIJS. Zaterdag 13 September bij inzet en Zaterdag 20 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur, zomertijd, te Ouddorp in het logement

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3