RL J H1 A Gemeenteraad. i 1 ft Hi a Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws* t PM De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur TAALFILTER OF RIOOLFILTER? Zaterdag j.l. stond er weer eens een vuil stukje in de Advertentiebode van Gebr. de Waal. Ook zonder dat ik het stuk nader aan wijs, weet ieder die het blad gelezen heeft wat bedoeld wordt. Dat bewijst, dat ieder welden kend mensch er schande over spreekt, dat zulke dingen in onze gemeente kunnen worden toe gelaten. En dat van een Staatkundig Gereformeerde drukpers Toen het vorige pamflet van deze drukkerij verscheen hebb'en de uitgevers schriftelijk hun excuses bij alle raadsleden van Middelharnis ingezonden. Het blijkt nu, dat hier niet veel gemeend is. Thans zullen per advertentie de raadsleden afzonderlijk onder handen genomen worden. Zóó zijn nu eenmaal de St. Gerei, manieren. In het eene blad roept men ach en wee over het verval der tijden. Er is geen eerbied meer voor het overheidsgezag, de overheid laat alles maar drukken, er is te veel drukpersvrijheid enz., 'enz. Maar in het andere blad dat van de zelfde pers komt, laat men alles toe. Niet slechts aanlokkelijke advertenties voor radio-artikelen, ofschoon in het andere blaadje de radio als een vergif voor onzen tijd genoemd wordt (maar ja, advertenties brengen geld in het St. Geref. laadje en dan zet men de beginselen opzij), maar ook de vuilste manier om iemand te beleedigen en het overheidsgezag naar beneden te halen wordt hier toegelaten, want ookdat wordt immers met geld betaald Ziedaar St. Geref. theorie enpraktijk. Men kan er uit leeten hoe hoog het geschreeuw om „beginselpolitiek" in die kringen moet wor den aangeslagen 1 Toch zijn de St. Geref. uitgevers van dit blad (en hun partij die dit toelaat) niet de eenige schuldigen. Wie het pamflet even aanziet weet uit welken hoek de wind waait. Het riekt heel erg naar gaslucht. En wie het stuk vergelijkt met het eerste pamflet en met een ingezonden stuk in „Onze Eilanden" van enkele weken geleden, dat onderteekend was door K. Blokhuis ziet een treffende gelijkenis. Ik zeg niet dat Blokhuis het gedaan heeft, alleen wijs ik op analogische feiten. De intuïtief oordeelende volksmassa trekt wel conclusies (en die zijn zelden er naast). Zij heeft wel zin voor humor en kan een grap waardeeren. Maar ieder weldenkend mensch ziet terstond, dat hier van geen humor sprake is. Humor verheft, is een lach met een ernstigen achtergrond, maar dat is hier niet het geval. Hoogstens kan men spreken van e'en verloopen studentengrap, van de vuilste soort. Het is een grap waarin men zich vermeit ten koste van anderen, een grap die leeft van afval, men schraapt vuilnis op een blik en geniet er dan van Zóó ziet en oordeelt de humane mensch, die als outsider het pamflet leest. Maar wie bekend is met de politieke gesteld heid van onze gemeente, ziet er toch nog meer in, want is het een grap van het allerlaagste allooi, zij heeft een politieken achtergrond. Het gaat weer langzamerhand tegfen de ge meenteraadsverkiezingen Er zijn menschen, die belang hebben bij den uitslag van die verkiezing. Conclusies trek ik ook nu niet, maar wijs weer op analogische feiten. En dan breng ik het volgende uit een ingezonden stuk van O. E. van j.l. Zaterdag (treffend dat dit juist n u ge publiceerd werd) onder de aandacht. Men leze het met aandacht De levensstandaard is na den laatsten oor log eer hooger dan lager geworden, de be drijf sonkosten 'en de loonen eveneens. Toen ieder huis gas verbruikte, kon de gasprijs in eens omlaag, en dan blijft er nog een batig saldo over, ja, de gasfabriek wordt eventueel nog uitgebreid. Waarom dan niet vroeger de gasprijzen omlaag gezetdan was er eenige reden geweest om voor behoud van gasver lichting te pleiten. De gasfabriek heeft dan toch enorme winsten gemaakt. Waar is dan al dat geld gebleven Noch de heer Blokhuis in spijt van zijn accuratesse, noch de gascom- missie hebben den gemeenteraad cijfers kunnen voorleggen, die door alle gemeenteraadsleden onvoorwaardelijk als juist werden erkend. Om de boeken en bescheiden aan den gemeente raad voor te leggen had de heer Blokhuis geen zin. Waarom niet Indien alles klopt, en dat zal wel, dan bestaat er geen enkele oorzaak om aan het rechtmatig verzoek van d'en ge meenteraad te voldoen. We hebben in het af- geloopen jaar en ook dit jaar nog, zooveel van gascorrupties, steekpenningen enz. enz. gehoord, er zijn zooveel gasdirecteuren geval len, dat het niet te verwonderen is, dat de gemeenteraad van alles eens poolshoogte wilde nemen. De heer Blokhuis heeft zich met hand en tand geweerd. Hij kwam met hoogdravende nietszeggende woorden, dat hij alleen aan den officier van justitie de boeken en bescheiden ter inzage zou sturen. Nu, elkeen weet maar al te goed, dat de of icier van Justitie zijn boe ken niet ter inzage zal vragen, alleen dan, wanneer er indirecte maar toch grondige aan wijzingen zijn, dat iets niet in den haak is. Met kletspraatjes en verdachtmakerijen houdt hij zich niet bezig. Als de officier van Justitie zijn net uitwerpt, moet hij ten naastenbij we ten, dat hij ook iets vangt. Hij gaat niet ach ter het net visschen, en na dat zaakje te Nieuwerkerk is de Justitie dubbel voorzichtig geworden. Deze (misschien opzettelijke rech terlijke dwaling) heeft een schok gegeven, die nog gevoeld wordt. Door zulke hoogdravende nietszeggende woorden is de positie van den heer Blokhuis niet beter geworden. Hij had misschien in zoover gelijk, dat hij de boeken niet ter inzage in den gemeenteraad hoeft te brengen, van den anderen kant was hem toch veel ongemak gespaard gebleven en zou hij nog meer in achting gestegen zijn bij de burgerij en het gemeentebestuur. Ook de gascommissie heeft zich nooit klaar en duidelijk uitgesproken, maar speelde zoo'n beetje kiekeboe. Zouden er geen personen zijn in Middelharnis die er belang bij hebben, dat menschen als b.v. de heer Struik 'en anderen die den moed heb ben om de waarheid, zij het in plastischen vorm, te zeggen, die waar het de waarheid en het be lang der gemeente betreft niets en niemand ont zien, een volgende maal niet gekozen worden tot lid van den raad Ik vraag slechts. Maar het is een vraag die niet alleen ik, maar velen stellen. Er worden in Middelharnis rare dingen gefluisterd, de gaslucht verpest de sfeer. En uit de eene vraag komt vanzelf de andere voort Zeker heeft het pamflet een politieke ach tergrond, men tracht enkele personen die de ge meentebelangen dienen onmogelijk te maken. Er wordt dan ook al gezegd dat van het Zandpad medegedeeld is, dat er nog meer van die pam fletten over andere raadsleden in de Adverten tiebode zullen verschljrfen. Zoo ziet men, dat zelfs een Advertentiebode (hoe politiek on schuldig het ook lijkt) niet neutraal is, maar zich tegenover Antirevolutionairen en Gereformeer den stelt (de heer Struik is Geref. en A. R.) Tegen dit gevaar dient gewaarschuwd te wor den. De gemeente heeft er belang bij dat er menschen in den Raad blijven, die de waarheid durven zeggen. Vooral waar zoovele dingen door de laag neerhangende gaslucht in nevelen gehuld zijn. Onze gemeente heeft gebrek aan vaste leiding. Die is er niet. En waar de man aan het roer ontbreekt, die weet waarheen hij sturen wil, en het scheepke onzer gemeente bloot ligt voor al lerlei stroomingen, daar kom'en de minderwaar dige individuen naar voren, menschen die eigen belang zoeken, menschen die zich laten leiden door persoonlijke sym- en antipathiën enz. We hebben in onze gemeente heusch geen „taalfilter" noodig, het moet gewaardeerd wor den, dat er nog mensch'en zijn die de dingen onverbloemd durven zeggen. Wat we noodig hebben is een r i o o 1 f i 11 e r, die het grove vuil, dat door de gasfabriek over onze schoone gemeente wordt uitgegoten, wat tegenhoudt. En tenslotte nog deze vraag (of ik ook hier naar analogie spreek, laat ik den lezer uitmaken) heeft onze burgemeester niet voldoende zedelijk overwicht om te voorkomen dat gemeenteambte naren, menschen die in gemeëntedienst staan en door de burgerij bezoldigd moeten worden, on verhinderd achtbare ingezetenen op de grofste wijze beleedigen Vandaag krijgt anders deze de beurt en mor gen een andere En waar vooral gemeenteraadsleden het mik punt van dit straatvuil zijn, dient de vraag overwogen te worden of gemeente-ambtenaren in de gelegenheid gesteld mogen blijven om het prestige van plaatselijke overheid op die aller- vuilste manier naar omlaag te halen M.i. kan een burgemeester hier niet lijdelijk blijven toezien. LI mijnheer de Redacteur dank ik voor de verleende plaatsruimte. Middelharnis. V. Wij gelooven, dat hier rake dingen gezegd worden. De geachte schrijver van dit stuk vertolkt de meening van velen. De bedoelde advertentie heeft groote verontwaardiging onder de inge zetenen verwekt. Wij gelooven, dat in boven staand stuk aan die verontwaardiging op juiste wijze wordt lucht gegeven en laten daarom andere ingezonden stukken van gelijke strekking maar achterwege. RED. Middelharnis, 6 September 1930. Aan de Redactie der „Maas- en Scheldebode" Geachte Redacteur, Sommelsdijk. In uw blad van heden komt o.m. het volgende plaatselijke berichtje voor, ingezonden door Uw correspondent te Sommelsdijk. (Dit werd mij telefonisch medegedeeld door de Uitgevers van het blad, waarover U de redactie voert). „Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd 1.1. Woensdagavond door de muziekvereeniging „Sempre Cresc'en- do" van Middelharnis, voor het gemeentehuis alhier een goed geslaagde iutvoering gegeven. Eigenaardig was evenwel, dat slechts een tweetal vaderland- sche liederen ten gehoore wer den gebracht. Is hier ook een oorzaak voor?" In verband met dit berichtje verzoek ik U be leefd dit schrijven in Uw blad van a.s. Woens dag te willen opnemen. In de eerste plaats wil ik terloops opmerken, dat volgens mijn bescheiden meening de door mij onderstreepte zinnen niet in aanmerking komen om onder plaatselijk nieuws te worden opgenomen. Immers, deze twee eenvou dige zinnen kunnen door Uwe lezers worden opgevat- als een vage verdachtmaking van „Sempre Crescendo". Zoo denken er althans met mij ook vele anderen over. En waarlijk, Sempre verdient toch beter Indien het van U, geachte correspondent, de bedoeling geweest mocht zijn uw misnoegen te uiten of althans van de veronderstelling uit te gaan, dat door „Sempre Crescendo" zoo weinig blijk wordt gegeven van liefde en eerbied voor ons Vorstenhuis, ware het dan niet beter ge weest zulks kenbaar te maken door -even bij het bestuur van Sempre aan te kloppen, of in het aller uiterste geval door plaatsing van een in gezonden stuk in één der plaatselijke bladen Wij hadden dan uwe opmerking en vraag naar oorzaak meer kunn'en' apprecieeren en had dan meer blijk gegeven van een wederzijds goed begrijpen. Uw vraag of er een oorzaak voor is, dat slechts een tweetal vaderlandsche liederen ten gehoore werden gebracht, kan ik positief be antwoorden met: „Neen, voor „Sempre Cres cendo" bestaat hiervoor geen enkele oorzaak." Misschien is U met dit antwoord bevredigd, doch om U ten volle te overtuigen wil ik er nog enkele feiten aan toevoegen. Uit het door U ingezonden berichtje is mij gebleken, dat U bekend was, dat dit concert gegeven werd ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Was het U even wel ook bekend, dat Sempre dit geheel uit eigen initiatief deed Niet daartoe aangezocht dus door gemeentebestuur, Oranje-vereeniging of dergelijke Dit moet inderdaad voor U wel een bewijs zijn, dat het „Sempre Crescendo" van Middelharnis en Sommelsdijk niet te kort schiet in haar liefde en eerbied voor het Vorstenhuis. Uwe belooning voor Sempre's werken is dus wel schraal te noemen. Nu U geschreven heeft van slechts twee vaderlandsche liederen, beveel ik U ter lezing aan het artikel in de „Maas- en Scheldebode" van 30 Aug. 1.1., n.l.; „1880 - 31 Aug. - 1930." Hierin kunt U ongeveer het volcfende lezen „Geen lied spreekt meer tot het gemoed van den Nederlander dan het oude, eerbiedwaardige „Wi 1- h e 1 m u s". En juist met dit lied opende „Sem pre" haar concert. Alleen dit feit had voor U, correspondent, voldoende moeten zijn om afbrekende critiek achterwege te laten Boven dien lijkt het mij ook verstandiger de juiste waarde van een sympathiebetuiging in wel ken zin dan ook eerder te schatten naar het goede dan wel naar het vele dat gegeven wordt. Hoe Sempre voorts hare medewerking ver leent tot het slagen van Oranje-feesten, zult U kunnen bemerken bij de te houden schoolfeesten te Sommelsdijk en Middelharnis, respect, a.s. Woensdag en Dinsdag. Ik verwacht, dat U dan wederom veel blijken van belangstelling zult toonen en vooraf Uw ooren en oogen eens -goed gebruikt zult hebben. Misschien is U dan iets milder gestemd ten opzichte van Sempre. Laat ik ten slotte nog even opmerken, dat het mijn bedoeling slechts is Sempre van elke on verdiende smet te zuiveren. Daarom hoop ik van ganscher harte dat U, geachte correspon dent, mij goed zult begrijpen. Wanneer dit dan het geval mocht zijn, kunnen wij mogelijk nog wel tot beider genoegen gaan samenwerken. Er is namelijk iets bij dit concert gebeurd, dat ons mogelijk beiden gehinderd kan hebben. Mij althans in groote mate Is het voor een gemeente als Sommelsdijk niet ergerlijk ik zou haast zeggen een schande dat een corps, dat ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een concert geeft, gewoon op straat, ja zelfs voor een deel in een straatgoot moet zitten Zouden wij nu samen de handen eens aan den ploeg slaan en trachten deze wantoestanden uit den weg te ruimen Dan gaat het zeer zeker de goede richting uit en op aller steun zullen wij dan ongetwijfeld staat kunnen maken Met dank aan de Redactie voor de afgestane plaatsruimte, teekent Hoogachtend, A. VERBRUGGE, Voorzitter „Sempre Crescendo' Wij stellen voorop, dat het geenszins onze bedoeling was „Sempre Crescendo" in de oogen van het publiek verdacht te maken. We vrees den ook niet van pogingen daartoe door onze lezers te word'en verdacht, want „verdacht ma ken" is onze gewoonte niet. Dat we ons on genoegen op deze en niet op andere wijze heb ben geuit, behoeft geen onderwerp van be spreking meer uit te maken, dit is geschied, en ten slotte voeren er vele wegen tot het doel. Voorop stellen we ook, dat we de concerten van „Sempre Crescendo" zeer op prijs stellen, we hebben aan de prestaties der vereeniging menigmaal lof toegezwaaid. Daarover gaat het dus niet. De geachte inzender geeft toe, dat het be wuste concert gegeven werd ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Zoo was.het ook door vel'en begrepen. En wat zou nu op den weg liggen der vereeniging. Dit Dat zij op zulk een gelegenheidsconcert vader landsche liederen ten gehoore brachtEn dit heeft „Sempre Crescendo" niet gedaan Wat zou de geachte inzender zeggen van een redenaar, die zich had opgeworpen om een feest rede te houden voor dit heugelijke feit en die in zijn voorafspraak even dit feit aanroerde en dan verder twee uren lang sprak over: „De nutügheid van het gebruik van kunstmest". U zoudt ongetwijfeld zeggen: Alhoewel deze man een gevierd redenaar is, heeft hij voor ditmaal zijn taak niet verstaanEn U zoudt gelijk hebb'en Zoo is het dien bewusten avond ook „Sempre Crescendo" vergaan. „Sempre Crescendo" heeft dien avond zijn taak niet begrepen „Sempre Crescendo" had uiting moeten geven aan wat er door alle eeuwen heen in ons volk geleefd heeft en ook in de wondere wereld der klanken tot uiting kwam. En nu tracht de geachte inzender het bewijs te leveren, dat „Sempre Crescendo" niet te kort schiet in liefde en eerbied voor ons Vorstenhuis. We nemen dit gaarne aan, want we gelooven altijd gaarne het goede van onzën naaste. Maar we zeggen er dit nog bij: Laat dit dan voortaan ook mogen klinken uit uwe instrumenten, vooral bij een gelegenheid als welke thans in het ge ding is. Niet door een of tweemaal het Wilhel mus te spelen, want inderdaad, we zijn niet tevreden met enkel „kwaliteit", we moeten ook de „kwantiteit" hebben, die ons toekomt. En dan zeggen we nog eens, dan kunnen stukken als de „Antigone" e.d., die we zeer mooi vin den, beter vervangfen worden door liederen, die tot ons hart van nationaal gevoel spreken, ook al hebben ze dan ook minder kunstwaarde. We gelooven gaarne de verzekering van den voorzitter der vereeniging, dat er voor het door ons gelaakte feit geen oorzaak was. We hebben hier dus alleen met een feil te doen, die we verder gaarne vergeten en vergeven zullen. Errare humanum est Nu we het er toch over hebben, mogen we er hier misschien tevens op wijzen, dat zeer vel'en onzer dorpsgenooten er grooten prijs op stellen, dat ook de gewone concerten worden aangevangen en beëindigd met enkele coupletten van ons vaderlandsche lied bij uitnemendheid, „Het Wilhelmus", en dat voorts de meer kun stige stukken vaak worden afgewisseld door allerlei vaderlandsche zangen. De concerten van „Sempre Crescendo" zullen dan zeker nog aan populariteit bij het goede deel onzer burgerij winnen. Ik zou „Sempre Crescendo" bijkans durven verzekeren, dat wanneer zij dien koers neemt, ze niet lang meer genoodzaakt zal zijn om in de straatgoot te musiceeren DE CORRESPONDENT TE SOMMELSDIJK. Sommelsdijk, 8 Sept. '30. Geachte Redactie. Blijkens de in dit nummer voorkomende ad vertentie ligt het in het voornemen van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, afd. Overflakkee en Goedereede, dezen winter een cursus in Veevoeding te geven. Mogen we met een enkel woord dezen cursus aanbevelen In den loop van den afgeloopen winter ben ik in de gelegenheid geweest een groot aantal rant soenen na te gaan welke verschillende boeren van verschillende plaatsen van ons eiland geven aan hun paarden, koeien en varkens. Daarbij is het mij gebleken, dat hier zeer royaal met het voer wordt omgesprongen, zoodat er bij ver scheiden boeren juist de winst, die er in de mes- terij kon zitten aan het tevele voer verloren is gegaan. Waar we in dezen tijd op de kleintjes moeten passen, kwam het aan het bestuur van bovengenoemde vereeniging wel zeer wenschelijk voor een cursus in veevoeding te laten geven. Dit wordt dan een cursus voor volwassenen, ~.w.z. aan dezen cursus kunrien deelnemen zij die 21 jaar oud zijn of reeds in het bezit zijn van een diploma van een landbouwwintercursus. De lessen worden gegeven in den loop van den winter gedurende 12 weken 2 uur per week, in de Landbouwschool door ondergeteekende. Er moeten tenminste 20 deelnemers zijn wil de cursus kunnen beginnen. Het lesgeld bedraagt 2.50. Mochten meerdere inlichtingen worden ver langd dan is ondergeteekende gaarne bereid deze te verstrekken. De secretaris 'van de Afd. Overflak kee en Goedereede der Hollandsche Mij, van Landb., C. SMITS. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente OOLTGENS- PLAAT, op Maandag 8 September, des nam. 4 uur. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed. In zijn openingswoord wijst de Voorzitter er op dat het een buitengewone zitting is, daar Raadsleden, gemeente-ambtenaren en vee! pu bliek aanwezig is. Ingekomen is een schrijven van het Raadslid P. van Es, welke niet tegenwoordig was wegens familieomstandigheden. Deze feliciteert den heer Jacobs, dankt hem voor hetgeen hij in de afge- loop'en 25 jaar voor de gemeente deed, wijst op de aangename samenwerking, dankt voor de adviezen van den heer Jacobs en acht den Voorzitter en den Raad gelukkig iemand als de heer Jacobs in hun midden te hebben. Hij wenscht hem toe, dat God hem nog lang voor de gemeente moge sparen. De VOORZITTER zegt dat het hem een eer is den heer Jacobs te feliciteeren met dezen dag. Reeds meer dan 25 jaren bestonden vriend schapsbanden. In 1905 gekozen als Raadslid diende hij van 1907 af met een kleine onderbre king de gemente als Wethouder. Zonder aan- ziens des persoons heeft hij de belangen der ge meente gediend. In dien tijd werden 276 raads vergaderingen gehouden, waarvan er slechts 2 niet door hem werden bijgewoond, terwijl van de 478 Wethoudersvergaderingen, slechts 1 ver gadering door hem niet werd bijgewoond. De heer Jacobs handelde steeds naar plicht, maar niet om gunst. Als hij het woord vroeg, was het dan ook zakelijk. Ook is de heef Jacobs nog waarnemend Burgemeester geweest. Oud-burge meester van Putten, indien hier aanwezig, zou zeker zijn hulp op hoogen prijs stellen. Een op somming van alle werkzaamheden is niet moge lijk, maar spr. dankt den heer Jacobs ook namens den raad. Als blijk van waardeering wordt hem een prachtige ruststoel aangeboden. Daarna dankt de Voorzitter den heer Jacobs nog voor de steun welke hij persoonlijk van hem mocht ondervinden en wenscht hem toe, dat God hem nog lange jaren moge sparen en dat hij kracht moge ontvangen om de belangen der ge? meente ook verder te dienen. Wethouder NOORDIJK feliciteert den heer Jacobs en sluit zich gaarne bij de woorden van den Voorzitter aan. De heer WALING vindt het moeilijk nog iets nieuws te zeggen, doch feliciteert den jubilaris met dezen dag, dankt hem voor alles wat hij in samenwerking met hem deed in het belang der gemeente, en wenscht hem gezondheid, wijs heid en kracht toe. Spr. zeide dat de degelijke woorden van den heer Jacobs zeer op prijs wer den gesteld en dat hij steeds met genoegen met hem samenwerkte. De heer VAN NIEUW AAL werkte 11 jaar samen met den heer Jacobs en hij noemt hem steeds e'en voorbeeld voor allen. Spr. zegt dank voor hetgeen hij in het belang der gemeente ver richtte. Steeds ging hij kalm maar zeker zijn gang. Dankbaarheid aan God zal hem zeker niet ontbreken op dezen dag. Verder bracht spr. zijn welgemeende felicitaties over ook aan de kinderen van den heer Jacobs ^n spreekt den wensch uit dat hij de belangen dir gemeente nog jaren zal mogen behartigen. De heer VERMAAS zegt zeer zeker te spre ken namens velen, maar vooral namens zijn par tij, wanneer hij zegt dat de heer Jacobs niet streefde naar eer, roem of macht, maar steeds naar Christelijke overtuiging handelde in het be lang der geme'ente. Spr. wenscht hem toe, dat de goede God hem spare tot in lengte van da gen en acht den Voorzitter gelukkig, zulk een Wethouder aan zijn zijde te hebben. De Raad kan er trots op zijn. De heer VAN GURP spreekt ook waardee- rende woorden tot den heer Jacobs en wenscht hem toe, dat hij nog lang de belangen der ge meente zal mogen dienen. (Tot onzen spijt was de heer van Gurp moeilijk verstaanbaar. Versl.). De heer JACOBS dankt voor de vriendelijke woorden 'en aanvaardt noodgedwongen de hulde en de aangeboden stoel. De heer HOBBEL feliciteert den jubilaris en verklaart dat hij reeds van zijn jeugd af met den heer Jacobs zaken doet, en hem in al die jaren heeft leeren kennen als een bezadigd en verstandig mensch. Wie had toen gedacht, dat we samen in een college zouden zitten. Hij' wenscht hem kracht toe om nog lange jaren de gemeente te dienen. Waarna spr. ook de fami lie van den heer Jacobs geluk wenscht met dit jubileum. De heer BRINKMAN heeft 7 jaar zitting ge had met den heer Jacobs en heeft hem altijd be wonderd. Nooit zette hij iemand achter, ook niet uit de arbeidersklasse. Spr. biedt den heer Jacobs zijn gelukwensch op dezen dag en spreekt de hoop uit dat hij nog lang voor deze gemeente gespaard moge blijven. De heer DORSMAN spreekt zijn gelukwensch uit met dit jubileum. Spr. kende den heer Ja cobs steeds als een man, die handelde zonder aanziens des persoons. Steeds werkte hij aan genaam met hem samen en spreekt de hoop uit dat hij nog lang de belangen der gemeente moge dienen. De heer VAN KEMPEN Mijn gelukwensch met de gaven die God u schonk. Gij hèbt die nuttig besteed. Uw raad werd door mij steeds zeer gewaardeerd. De Heere spare u nog lang. We zouden u slechts noode zien vertrekken en hopen volgend jaar op uw herkiezing en God verlate u niet in uw ouderdom. De VOORZITTER Het verheugd mij dat ik den ganschen raad achter mij heb om d'en heer- Jacobs voor den Raad te behouden. Hierna sluiting der openbare zitting. In het meer officieuze gedeelte filiciteert de eerw. heer Pastoor den heer Jacobs en zegt het gevoelen te hebben zelf jubilaris te zijn. Behal ve 25 jaren raadslid is hij 40 jaren lid van het kerkbestuur, en hoopt hij dat de goede God hem nog lang spare, hij mag wel rust genieten van zijn stoel, maar dan des avonds na zijn krachten gegeven te hebben in dienst van kerk en maatschappij. Als het van mij zou afhangen zegt spreker, blijft de heer Jacobs nog lang voor het publieke leVen behouden. Telegrammen komen binnen van de heeren Van Schouwen uit Oude Tonge en Mijs uit Sommelsdijk. De heer Korteweg, secretaris der gemeente feliciteert den jubilaris en verklaart reeds 20 jaar zonder het merken, onder zijn invloed te staan. Dankt den heer Jacobs voor den onder vonden steun en hoopt dat hij nog de krachten moge bezitten om Wethouder te zijn, en den raad niet moet verlaten. De heeren Doorduin, gemeente-ontvanger en Bom ambtenaar te secretarie verklaren dat Ja cobs geen kiezersgunst zocht, welke soms ver vliegt, maar een man is, die recht op zijn doel afgaat en die steeds weer het volle vertrouwen der bevolking heeft. Als ambtenaren danken zij voor den steun, feliciteeren hem met dezen dag en hopen den heer Jacobs in den Raad terug te zfen. De heer Ravenstein stelt den heer Jacobs tot een voorbeeld voor allen en dankt voor hetgeen hij in het belang van het openbaar onderwijs deed, al is zijn overtuiging op onderwijsgebied niet de zijne. De heer Bol heeft met genoegen geluisterd naar de waardeerende woorden en sluit zich gaarne hierbij aan. Als administrateur van het armbestuur komt hij steeds met den heer Ja cobs in aanraking en met genoegen vergadert hij met hem. Ook de armen der gemeente mo gen op zijn aanblijven hop'en. Een lange en aangename samenwerking zij ons nog geschon ken. De heer Klein feliciteert den jubilaris en voegt zijn wensch bij de velen en dankt hem voor den steun van het Bijzonder onderwijs, hoofdzakelijk tijdens zijn voorganger, daar hij nog kort als hoofd in deze gemeente vertoefd. De heer A. Hobbel Cz. spreekt een woord van hulde namens de burgerij. De: heer C. Korteweg, voorzitter der A.R. Kiesvereeniging spreekt welgemeende woorden tot Jacobs, feliciteert hem namens zijn partij 'en wijst op de wederzijdsche hulp voor de evenre dige vertegenwoordiging. Bespreekt de beginse len welke steeds hoog worden gehouden, als mede lief en leed, welke hij in deze 25 jaar mocht ondervinden en dankt hem voor den ondervonden steun, met de wensch dat hij nóg lange jaren in de raad zitting hebbe als wet houder. De heer Van der Mast dankt Jacobs voor den steun welke de pers ondervindt bij B. en W. en sluit zich geheel aan bij de woorden van den Raadsvoorzitter 'en der A. R. Kiesvereeniging. Nadat ondertusschen de thee was rondge diend werd vervolgens e'en glas wijn geschonken en kreeg ieder belangstellende de gelegenheid den jubilaris te feliciteeren. De oudste was 85 jaar, de jongste 3 jaar. Hierna de lunch welke was aangeboden aan de raadsleden, gemeenteambte naren, pers, familie en vrienden. De muziekvereeniging bracht e'en ongedachte hulde, waarvoor de Voorzitter dankte. De heer Bol, verklaart dat het niet aangaat ieder een hulde te brengen, dit is echter een welverdiende hulde voor Jacobs. De muziek werd op het gemeentehuis genoo- digd, de wijn aangeboden. De heer C. W. Hobbel spreekt nog waardee rende woorden. Zijn vader had vroeger zitting met de heer Jacobs, hij is er nog een van de oude garde. De voorzitter dankt den Burgemeester van den Bommel voor zijn aanwezigheid en verder allen die dezen dag voor Jacobs een onvergete lijke doen zijn. Nadat de jubilaris verklaard heeft dat voor hem dezen dag tot een onvergetelijke behoort hoopt hij dat de banden tusschen de gemeente en Achthuizen nog nauwer aangehaald zullen worden. Na een verblijf van 5J^ uur in de raadzaal spoeden wij ons naar huis om zij het dan in korte trekken en misschien onvolledig het verslag van de vergadering nog in dit nummer opgenomen te zien. SOMMELSDIJK, In de maand Augustus 1.1. passeerden 15 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Hierin zijn niet begrepen de schepen met abonnement en beurtschepen Tegen een landbouwersknecht is proces verbaal opgemaakt wegens het storten van mest op de openbare straten en wegen. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 815 H.L. aardappelen en 500 H.L. uien. MIDDELHARNIS. Het kampioenschap met oude duiven werd behaald door den heer J. J. Nipius met 485 punten. Aan de Kaai zijn aangebracht en verzon den 1700 H.L. aardappelen. De handel in koe peen, uien en erwten staat finaal stil, geen gevraag. Onze vroegere dorpsgenoot de heer E. G. van der Koogh, is te Delft geslaagd voor het examen Civiel ingenieur. Het Oranje Schoolfeest, waarover we in ons blad van Zaterdag j.'l. mededeelingen deden, werd heden Dinsdag door de kinderen der ge zamenlijke scholen gevierd. Er zat een goede geest in en het werd voor de kinderen een blijde dag. Zaterdagmiddag zijn er aan het haven hoofd belangrijke demonstraties gehouden van den F. R. B. en tevens onderlinge zwemwed strijden van de F. Z. C. Twee uur begonnen, de wedstrijden in het snel zwemmen van jongens en meisjes onder de zestien jaar. Daarna de dames boVen de zestien jaar. Spannend waren de momenten, wanneer de zwemsters of zwemmers bijna hun eindpunt bereikt hadden, en met veel enthousiasme wer den de overwinnaars door het publiek toege juicht. De heer Wielaard uit Rotterdam, lid van den R. R. B„ welke voor deze gelegenheid was overgekomen, plaatste op den voorgrond en zette het publiek uiteen welke grepen een redder eener drenkeling moet kennen wil hij met deze behouden aan wal komen. Mej. Ie Comte en nog twee heeren gingen te water en demonstreerden deze. Schitterend slaag den zij er in hunne drenkelingen aan wal te brengen. Vooral voor Mej. Le Comte was een hevig applaus. Eveneens demonstreerde de heer Wielaard het redden van één, die met een auto te water was gereden en van iemand op een verten af stand, die in nood verkeert, welke door een haspel gered kan worden. De auto stelde voor een kist met sluiting, waarin zich een pop be vond. In een tijd van enkele seconden wist de heer W. deze uit de z.g. auto te halen, boven water te komen en behouden aan wal terug te keeren. Ook de heer Boomsma had dit werk in een tijd van een oogenblik verricht. Die lastige ton. Dit was het werk voor de joncjens en meisjes, om te trachten of zij met een tonnetje onder zich over een ronde balk konden kruipen, en tot groot vermaak der toe schouwers vielen velen van deze lastige ton in een hachelijke positie te water. Intusschen was Mej. Rietveld uit Hellevoet- sluit overgekomen en vertoonde haar schitte rende stukjes in het duiken, welke met veel enthousiasme werd toegejuicht. Ook de polowedstrijd had een schitterend ver loop. En met pracht punten werd V. I. Z. (Hellevoetsluis) verslagen met 61. Wij kunnen wel zegg'en, dat het publiek vroolijk huiswaarts keerde, maar we kunnen er ook nog bijvoegen: het was tevreden. Een medaille, daartoe welwillend beschikbaar' gesteld door den heer C. F. Hóssen, werd aan de prijswinners overhandigd. DEN BOMMEL. De inlevering der rijks goederen door de verlofgangers der lichting 1915 zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge in het vergaderlokaal Schoolstraat no. 12, op 14 October a.s. De heer J. van Prooijen wonende in Ame rika, die eenige maanden op Flakkee bij familie leden doorbracht, is wederom naar Amerika teruggekeerd. Gistermiddag wilde de 12-jarige J. B., wonëride alhier, aan den Molendijk op een wa-- gen klimmen. Hij geraakte echter tusschen de wielen, met het gevolg, dat hij een been brak.. Dr. Kattenwinkel verleende geneeskundige hulp.. -- Zekere v. R„ wonende te Stad aan 't Haringvliet, sloeg Zaterdagavond j.l. J. v. St. A, wonende alhier, zonder dat deze er op bedacht was, met een hardvoorwerp op den neus. Het neusbeen werd doorgestoken. Van St. A. werd bloedend verwond. Dr. Kattenwinkel verleende geneeskundige hulp. Dezer dagen zal alhier de Roode Kruis» collecte worden gehouden. In uien j.l. gevierd. gemengd het muzj heden teqen tv] VÜ H.L. uie Gl groote j: tijd) zal Sigmond Td opgemaE jachtove OOLl Septemb terijen in de pij 40655 9800 K.d Hel tember gemeent] het wee| Na d'J het klok optocht daarna e de kind® vestigde I 12 Versf plaat,, stelden programl apart te] terwijl iedere komen nooit laf Na d^ de optoi kinderen| Daar heer Bre| hinderd zich voc toegesprd Hobbel, Toen bekend Willem dochter bid- en derland dit alles was meij Willem te overlj Oranje, (ster) dJ beteeken. Deze vre jjoe narer mo ge jaren I nog te ji handen tt" direct bf treden tc zijn zich Dank z\ moeder haar dóJ reeds op v werd zij I gekroond is in diej zij meegt getoond vreugde gelijk de ellende hl tend wod veel mod voorbeeld ramp te den, tencj ters, om #-®n 1914| /i het heeft oml houden, ellende z| zijn. Men landen. I) zoo iets hebben, dankbaarl verjaarda lijk te wj onlangs dan te tijd was thans ov nimmer de reden en dankb allen zoo en zijn dubbel vi haar, diei denkt het| zooals heeft al e| land en aan onzel De daj ware feel herinner begon me mijn vade 'en het eid in den tg het zoo gepast v| aan den feestcomi| op ons boven Als exi| behaagd eeren Me' en family Daarna! huis opej geheele op de kir begonnen, Nadat gewensch Hobbel voor de onderwijl hadden feest te Daarni feestbest; AchthuizJ gevestigd liederen gebeurd .eenige mi Na afl huizen ee aanleidin beeldige alsmede geheel'en

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2