MOTOR-RIJWIELEN Standhouders „MITENTO" ftJ. Mom zonen, smMsdt J I r J. BOER MODERRE uilla-, landhuis en Meifouui Rijhanioor «oor: ggeree-oierflaiiee JAC. KNOOP, VAU MVT, STUB Ml 'I iRIMJET. LnEllSSEh.-1Bff.niK - HEME Ook ruilen. - zeer gemakkelijke DeiaiingsconmiiOn jr HANG No. 2© **- SSSss ïfttóiiö ris Gemengd Nieuws. marktberichten. ADULLAM PREEKJES Voor zoekenden. Een prachtcollectieKomt zien! Wed. C. KOLFF I. Fotografie S. VAN DER PLAAT Grondboringen ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een prachtsorteering Motors vindt U steeds in voorraad bij Onderdeele» voor alle merken, zelfs voor de oudste gangbare type's. Op 't oogenblik aan te bieden o. m. Nieuwe Norton, kopklepmachine, electrisch, duo, Bosch hoorn van 1000,— voor775,— nieuwe Terrot, kopklepmachine, electrisch, duo, type Grand Luxe van 875,— voor650,— Nieuwe F, N type Sahara Grand Luxe, met 6 Volts Bosch, electrische installatie van 560,voor 495, Deze motoren zijn enkele malen door ons voor demonstratie gebruikt. Gebruikt voor Uw Stands de van de Alle Verzekeringen tegen concur reer ende premiën Prima Maatschappijen Coulante S c haderegelingen MIDOELHARMS Opgericht 1768. VergelijkteensonzeBruidsportretten,Familie- en Vereenigingsgroepen. Reproducties en Vergrootingen schitterend. Ook afwerking voor Amateurs. S. VAN DER PLAAT. OUD en VERTROUWD adres voor SOLIDE MEU BELEN vanaf de goedkoopste AANBEVELEND, v.Ii. A. BOER Uitsluitend HANG No. 26, Rotterdam voorlooplge besprekingen kosteloos. TECHIilSCH ADVIESBUREAU USD DirectieIr. Q. O. BOOM Ir. N. B1EZEVELD Ir. G. O. BOOM, electrotech-" nisch en werktuigkundig Ingenieur. Ir. N. BIEZEVELD, Civiel Ing. Raadgevende Ingenieurs Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat 47, Tel. 14531 VOORSTRAAT 17 MIDDELHARNIS Tel. 91 voor water en brongas. Repareeren van bestaande Inrichtingen Levering van gasketels en slangen uit voorraad. Inlichtingen gratis. Beëedigd Makelaar In Aardappelen, Groenten en Fruit Nassaukada 158, Amsterdam. Telef. 81431 Uitsluitend commissieverkoop. Oud vertrouwd adres. Onkosten, commissie, losloon en marktgeld, 32 cent per 70 K.Q. Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een Bankier op uwe plaats. Per telefoon te spreken: 'smorgens van 9—10; 'smiddags van 1—2 en 's avonds van 6—7 uur. 's Maandags van 12—1 uur in Hotel COOMANS, Rotterdam. heel zelden voor. Daarvoor zijn onze winters n Om deesniakken te bestrijden, kan menin het klein in den tuinbouw, het volgende middel toe- nassèn Men legt hier en daar stukken wortel fwt Hierop trekt de slak, en s morgens m de vroegte kan men daarbij een heel gezelschap cc Om ze te dooden, strooie men er verliest hierdoor vocht en scheidt groote mas sa's slijm af, wat voor haar doodelijk is. Oudere slakken kunnen het echter nog ontkomen; het afscheidende slijm kan met de kalk een soort koker of omhulsel vormen, waaruit zij ongedeerd weer voor den dag komen. Strooit men echter na een half uur nog eens wat kalk, dan ontkomt er geen enkele. Ook in het groot, in den land bouw is dit toe te passen, maar men moet er 's morgens vroeg bij zijn, want als de zon is opgekomen en de dauw opgedroogd, dan schuilt de slag weg en is niet meer met kalk te be reiken. Als er een paar keer 's morgens achter een met gebrande kalk gewerkt wordt, zal men daardoor een duchtige opruiming houden, v rigens is het sparen der natuurlijke vijan en> de vogels, mollen, kikvorschen, padden enz., ook een bestrijdingsmiddel. Proeven niet Cocosmeel. Zoowel in ons land als in 't buitenland zijn al meermalen proeven genomen met cocosmeel in het rantsoen van melkvee, om den invloed daarvan na te gaan op het vetgehalte. De uit komsten waren tegenstrijdig, hieraan toe te schrijven waarschijnlijk, dat de proeven met steeds goed waren opgezet. Aan het Proefstation te Hoorn zijn opnienuw proeven genomen in twee winters Men onderscheidde daarbij een vóórperiode van 28 of 21 dagen, een hoofd periode van 57 of 58 dagen, en een naperiode van 29 of 27 dagen. Telkenmale werd in de hoofdperiode per koe en per dag 2.1 K.G. cocosmeel vergeleken met 2 K.G. van een krachtvoermengsel, dat bij de eerste proef be stond uit 2 deelen grondnootenmeel en 5 d. maismeel. In de beide proefjaren werd een niet onaanzienlijk hoogere vet- opbrengs t bij de cocosgroep geconstateerd: de verhooging van het vetpercentage bedroeg gemiddeld 0.033 procent. De vastheid van 't botervet was ook vrij aanzienlijk toegenomen; de smaak der cocosboter bleek iets achter te staan bij dien der controle-groep, maar dit kan ook toevallig zijn. Wat geur, gehalte en be werking betreft, viel er weinig of geen verschil waar te nemen. Zaaigraan-ontsmetting. Door een' groot deel van onze graanverbou- wers wordt ze reeds toegepast, anderen schijnen het nut er van nog niet in te zien. Proeven te Svalöf, genomen onder leiding van Dr. Carl Hammarlund, hebben opnieuw de waarde er van aangetoond. Dr. Hammarlund paste niet de omschepmethode, doch de onderdompelingsme thode toe. Bij het gewas rogge, behandeld met Germisan K en pCt. winterde resp. 35 en 36 pCt., dus ruim één derde, uit, van .«het onbehandelde 51 pCt., dus meer dan de (((Piielft. Bij tarwe waren van de getelde o n- behandelde planten 48 pCt., dus de kleinste helft ziek (steenbrand), van de ontsmette met en 34 pCt. Germisan, resp. 0 en 1 pCt., dus zoo goed als geen. Bij haver waren van de on behandelde 40 pCt. ziek (stuifbrand)van de ontsmette, die geteld waren, slechts één. Van de getelde gerst planten, die ontsmet waren, was geen 'enkele plant ziek, van de onbehan delde niet minder dan 265, die aangetast waren door de strepenziekte. De goede werking der ontsmetting is derhalve bij deze proeven duidelijk bewezen. Bietenkoppen en bietenbladeren. De Rijkszuivelconsulent de heer C. Zwager man, geeft de volgende wenken voor de voede ring met Suikerbietenkoppen en -bladeren 1. Men zorge er voor de voederbakken min stens éénmaal per dag grondig te reinigen. 2. Men verstrekke het voedsel "in vele kleine porties. Op die wijze gaat er haast niets ver loren. Bij slordig voeren zagen we, zegt de heer Zw., verliezen tot 50 pCt. 3. Men wissele af met hooi en stroo en twee maal per dag krachtvoer, naar de behoefte der dieren. 4. Men voere per dag en per koe 1 ons ge slibd krijt (koolzure kalk kost 5 a 10 cent per kilo en Yi ons keukenzout bij. Dit voldoet in de praktijk zeer goed. De mest blijft mooier, en er ontstaat een belangrijke betere verhouding tusschen de verschillende mineralen in het rantsoen. N De Populier in ons land, In het Tijdschrift der Ned. Heide-Mij. kwam een belangrijk artikel voor over de Populier van de hand van R. Meelker. Hij schrijft daarin, dat van groote beteekenis is de keuze van de goede soort. Sommige soorten blijken reeds op jeugdigen leeftijd kanker te krijgen, of zijn om andere redenen niet goed thuis in een bepaalde streek. Tenzij men eenige zekerheid heeft om trent de ontwikkeling, doet men gewoonlijk het best in elke streek d i e soort te nemen, waar van gebleken is, dat ze daar goed en gezond opgroeit. Het doel bij populierenaanplant is, om in den kortst mogelijken tijd een langen, zwaren, tak- en noestvrijen stam te krijgen. Men maakt echter een fout, den boom te spoedig op te snoeien, en te veel takken te ontnemen. Bij het snoeien geldt de regel: vroegtijdig be ginnen, dikwijls herhalen, en nooit te sterk Onoordeelkundig gesnoeide boomen verliezen een groot deel van hun waarde. Levertraan voor Pluimvee. Levertraan bevat twee zeer belangrijke vita minen: Vit. A, dat den lichaamsgroei versterkt, en Vit. D, van veel belang voor den groei der beenderen. Uit dien hoofde is levertraan aanbevolen voor jonge kinderen, vooral als deze lijden aan Engelsche ziekte. Maar ook in de pluimveeteelt bewijst levertraan goede diensten. Er zijn echter verschillende kwaliteiten, naar gelang de bereiding is geweest. Goede lever traan kan niet goedkoop zijn. In welke hoeveel heid ze gegeven moet worden De vrij alge- meene meening der deskundigen is, dat het per centage ongeveer 1 procent mag zijn. Proeven, in Amerika genom'en bij vier groepen kuikens gaf na 7 maanden de volgende gewichtsresul taten le groep 1 pCt. levertraan 490 gram kuiken gewicht; le groep 2 pCt.: 442 gram; 3e groep 3 pCt: 386 gram; 4e groep 4 pCt,: 420 gram. B—r. Een militair watervliegtuig boven een zwembad in de Loosdrechtsche Plassen neergestort. DRIE DOODEN. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur is op de Loosdrechtsche Plassen een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een militair vliegtuig is naar beneden gestort en terecht gekomen in het zwembad het Piashuis. Er zijn drie dooden en een gewonde. Dinsdagmiddag is boven de Loosdrechtsche Plassen een vliegongeluk gebeurd, dat zeer ern stige gevolgen heeft gehad. De W 54 en de W 66 van het vliegkamp te Mok hadden een oefentocht gemaakt boven de Zuiderzee en wa ren op de Loosdrechtsche Plassen gedaald, waar de lunch gebruikt zou worden. De W 54 steeg daarna het eerst op, doch stortte kort na den start neer, doordat de bestuurder de controle over zijn toestel verloor en kwam terecht op het nog op het water liggende vliegtuig W 66. Bij dit ongeluk zijn de vliegers van de W 54, korporaal-schrijver Riksman, en luitenant ter zee 2e klas Roldanus om het leven gekomen. Van het te water liggende vliegtuig W 66 bleef de vlieger, korporaal-schrijver Kroeders, ongedeerd en werd officier-vlieger Goedhart licht gewond. Beide toestellen werden zwaar beschadigd. Korporaal-schrijver Riksman laat een vrouw en twee kinderen achter; luitenant ter zee Rol danus was ongehuwd. Beiden waren ongeveer 27 jaar oud. Vanwege het commandement van de marine deelt men ons het volgende mede De vier vliegtuigen waren op een verkennings tocht. Tegen een uur of twaalf waren zij te Loosdrecht en zij zouden na de koffie naar De Mok terugkeeren. Volgens de gegevens, die op dit oogenblik beschikbaar zijn, is de W 54, die bestuurd werd door korporaal-schrijver Riksman, bij het opstijgen op onverklaarbare wijze af gegleden en daardoor terecht gekomen op de W 66, die nog op het water lag. Riksman en luitenant ter zee 2e klas C. Roldanus zijn daarbij gedood en oficier-vlieger 3e klas Goedhart, die in de W 66 zat, werd licht gewond. De onder officier-vlieger Knoeders, die in de cockpit zat, bleef geheel ongedeerd. De vliegtuigen waren in uitstekende conditie. Uit Oud-Loosdrecht wordt gemeld Dinsdag waren te Oud-Loosdrecht vier water vliegtuigen, afkomstig van het vliegveld de Mok, aangekomen. Zij waren in de onmiddellijke na bijheid van het zwembad Het Piashuis gemeerd. Dinsdagmiddag zouden de vliegtuigen weer ver trekken. Het eerst startte het watervliegtuig W 54. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het direct na den start neergestort. Het kwam bovenop den springtoren van het zwembassin terecht. Het toestel zoowel als de springtoren werden vernield. De over blijfselen kwamen gelukkig buiten het zwem bassin terecht, waar weliswaar ook zwemmers waren, doch niet zooveel als in het bassin. Het vliegtuig was bemand met een luitenant waarnemer 'en een korporaal. Beiden werden gedood. Op den springtoren stond, toen het vliegtuig daarop viel, een jongen. Deze is met het vliegtuig in het water gestort en gedood. Er zijn dus drie personen bij deze ramp om het leven gekomen. Een gedeelte van het vernielde vliegtuig kwam terecht op den vleugel van een der andere watervliegtuigen, die nog gemeerd lagen. Een luitenant-vlieger, die op het vliegtuig stond, werd getroffen en gewond. Een vleugel van het vliegtuig knapte af. De ramp veroorzaakte een groote consternatie. Onmiddellijk werden de autoriteiten gewaar schuwd, evenals de geneeskundige dienst te Utrecht. De burgemeester van Loosdrecht, jhr. van Swinderen, was spoedig ter plaatse. Van andere zijde meldt men ons Toen wij Dinsdagmiddag aan het Piashuis kwamen, lagen daar de ruïnes van twee water vliegtuigen, waarvan een gedeeltelijk onder wa ter, omringd door tal van booten met burgers van Loosdrecht, helpend om zoo spoedig moge lijk klaarheid te brengen aangaande de vraag, of nog een doode, n.l. korporaal-vlieger Riksman, in de cabine aanwezig. Daar lagen dan de W 66 en de W 54, beide ontredderd. Maar wat is deze materieele schade in vergelijking met het verlies van drie menschenlevens Hoe was het alles gebeurd Daarop zal men het juiste antwoord waarschijnlijk wel schuldig moeten blijven, maar wel wist nien te vertellen, dat het ongeluk in 5 seconden was gebeurd en ook, dat de menschen van de motorboot van het Piashuis, die bij het starten steeds aanwezig zijn, aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Zooals wel meer gebeurde, lagen er vier vliegtuigen van de Mok voor het Piashuis. Om half twee waren zij gedaald en de bestuurders en waar nemers hadden wat gegeten, waarop ruim 2 uur zou worden gestart. Eén vliegtuig lag aan den springtoren gemeerd, drie andere lagen aan de gewone steigers. Toen het eene vliegtuig op gestegen was, ging de Piashuis-motorboot naar den springtoren om de andere te helpen starten. Daarmee was men bezig, toen de inmiddels op gestegen W 54 plotseling met den kop naar beneden op den toren stortte en daarna op de W 66. De knaap, die zich op den springtoren bevond, kreeg een slag en sloeg in het water. Hij moet onmiddellijk dood zijn geweest. Zijn lijk werd e'en uur later uit het water gehaald. In het neergestörtte vliegtuig zat luitenant vlieger Roldanus als waarnemer en korporaal vlieger Riksman als bestuurder, die beiden om het leven zijn gekomen. De officier op het toe stel aan den toren, de heer Goedhart, werd ge wond en is dadelijk naar Utrecht vervoerd. De commandant van de Mok werd gewaar schuwd en na een uur waren de leiders van den technischen dienst aanwezig. Prof. K. H. Bouman uit Amsterdam, die in een zomerhuisje dicht bij het Piashuis was, en de gemeente-arts van Loosdrecht. de heer C. W. van Wiergen, waren dadelijk aanwezig. Uit verschillende ge meenten, vooral uit Hilversum, kwamen auto's en fietsers naar de plaats des onheils. De burgemeester van Loosdrecht, jhr. van Swinderen, was voortdurend bij het opruimings- werk aanwezig. Men heeft nog gedoken naar de onderzijde van het vliegtuig, maar men kon het lijk van den korporaal-vlieger niet vinden. Later meldde men ons Het lijk van den knaap H. de Wit is van avond door, dr. Koopman te Hilversum naar de ze gemeente vervoerd. Om half acht was het vliegtuig gelicht en meende men dat het lijk van den korporaal-vlieger in de cockpit zat. Men begon daarom deze uit te zagen. Om ruim acht uur had men dit werk verricht en vond men het zeer verminkte lijk van Riksman. Een uur na het ongeval arriveerde een groot modern watervliegtuig uit De Mok, het vlieg kamp was natuurlijk direct gewaarschuwd met aan boord luitenant Vinke, chef van den technischen dienst, op het Vliegkamp de Mok. De beide onbeschadigde toestellen waren intus- schen weer naar hun basis teruggekeerd. De ge wonde waarnemer luitenant vlieger Goedhart werd naar het militair hospitaal te Utrecht ver voerd. Onvermoeid ging men voort met de po gingen tot het bergen van het lijk van den kor poraal-vlieger. Van de. tjalk van schipper B. af werd gepoogd met kettingen de zware overblijf selen van motor en cockpit boven water te krijgen. Eindelijk, te kwart voor acht, werd het lijk dat vreeselijk aan het hoofd was gewond, ge borgen. De beide lijken van de militairen werden ver voerd naar het lijkenhuis van de gemeente Loos drecht. Het stoffelijk overschot van den jongen werd per auto naar zijn woning te Hilversum gebracht. De luitenant-waarnemer Roldanus was 25 jaar en ongehuwd. Korporaal Riksman was getrouwd en vader van 2 kinderen. Riksman was bezig voor zijn militair brevet te vliegen. N. R. Ct. Centrale Veiling te Mlddelharnls. Veiling van Woensdag 3 September, Bloemkool f 4,70 tot f 18.— per 100 stuks. Savoye kool f 2,60 tot f 11,—, Roode kool f 5.80 tot f 10,—. Witte kool f 4,—. Komkommers f 0,80 tot f 4,70. Meloenen f 23,— tot f 35,—. Pompoenen f 10,— tot f 28,-. Perziken f 4.40 tot f 6.70, Kroten f 4,70 per 100 bos. Dubbele princessen f 6 40 tot f 7,80 per 100 Kg. Enkele princessen f 10,— tot f 15,—. Stamsnijboonen f 4,— tot f 10,10. Stoksnijboonen f 7,50 tot f 12,70. Peen f 2,50 Postelein f 12,— tot f 13,—. Augurken f 5,50. W<iliam Duchesse f 16,— tot-f 19,—. Beuré Merode f 12,— tot f 19,40. Beuré Durando f 20,—. Conseiller 4 La Cour f 15,—. Jodensuikerprren f 6,20 tot f 10,10. Souvenir de Congres f 12,—. Afval f 5,— tot f 6,50. Gele pruimen f 9,70 tot f 14,— per 100 pond. Druiven f 18.— tot f 35,—. Tomaten f 4,60. Marktovcrzicht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar in aardappelen, groente» -n fruit. Naaaaukade 158, Telefoon 81431, Amsterdam. Afgeloopen week kwamen er veel zieke aardappelen in de Zeeuwsche voor, zoodat de aangevoerde aardappelen vlug verkocht moes* ten worden tegen lagere prijzen. De bonten en blauwen die geen deugd hebben, zijn het minste ziek. In de beste soorten komt het meeste ziek voor. Overijsselsche en Drentsche zand»eigenhei« mers blijven flink gevraagd, alhoewel deze aardappelen erg zwak zijn en er na eenige dagen ook ziekte in vertoond. Hillegommer zand>aardappelen zijn gezond, maar klagen de koopers over geen deugd. Noord'Hollandsche aardadpelen komen weinig meer aan de markt. IJpolder en Haar> lemmermeer is de aanvoer niet groot, maar wat er aan de markt wordt gebracht, komt veel ziek in voor. OokTexelschezand-eigenh. zijn in eenige dagen erg ziek. Blauw eigenh. uit Haarlemmermeer moeilijk te verkoopen. Heden 1 Sept. werden de volgende prijzen gemaakt. Per H L. Zeeuwche Bontenf 3,85 if 4, Blauwenf 3,85 f 4, Eigenheimers f 2,90 f 3,20 BI. Eigenhf 3,25 f 3,50 Flakkeesche Eigenhf 3, f 3,25 Per 100 K.G. Hillegommer zand f 5,— f 6.— Kleine f 3,— f 4,— Bonken f 3,— f 4,— IJpolder en Haarlm. Eigenh. f 3,— f 4 Blauwe f 2,50 f 3,50 Bontensterf 2,50 f 3,— Drentsche Nieuwl. z. Eigenh. f 4,50 f 5,— Katwijker zandf 5,— f 7,— Blauwe Eigenh. f 4,— f 5,— ROTTERDAM, 2 Sept. 1930 Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeieren4.50 tot f 7,55 Eendeieren 4,50 tot 5,50 Ganseierentot Middenprijs f - Aanvoer 125.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING ONDERWERPEN: Wat de Heilige Schrift leert omtrent: 1. Geloof. 2. Be» keering 3. Wedergeboorte. 4. Verzoening 5. Uitverkiezing. 6 Heiligmaking. 7. Zonde tegen den Heiligen Geest. 8. Ziekte en genezing. 9. Militarisme. 10. Gods doel met de bekeering. Door verschillende schrijvers. Elk onderwerp 12 bldz. druks. PRIJS» f I.—. Na betaling heeft men recht op gratis 10 boekjes van één M" mderwerp voor verspreiding. 20 Zendt omgaande briefkaart aan »DE BIJBELSCHOOLe, 's»Gravenhage De groote strijd om het bestaan wordt door ieder gestreden en er vallen dagelijks slachtoffers. Wanneer uw weerstandsvermogen geleden heeft, wanneer gij uw werk niet meer met lust kunt doen wanneer gij ongedurig zijt of zenuwachtig; prikkelbaar en slecht gehumeurd, dan zijt gij goed opweg een slachtoffer te worden. Gaat dat zoo voort, dan knnt ge straks niet1: meer 1 Daarom versterk uw krachten nu het nog tijd is. De SANGUINOSE is het kostelijke middel dat u snel en zeker de verloren zenuwkracht wedergeeft. Zij verhoogt uw weerstands» vermogenmaakt uw slaap diep en verkwikkend en geeft u dat opge- wekt gevoel van kracht en blijdschap dat bij een volmaakte gezond» heid behoort. Neemt er de proef van. SANGUINOSE kost per fl. f 2,-, de 6 fl. f 11,-, 12 fl. f 21,— Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten VAN DAM Co. De Riemersiraat 2c/4 Den Haag. HOBBEMASTRAAT - MIDDELHARNIS Fijn, keurig verzorgd werk, ongeëvenaard MOOIE KLEUR, sprekende gelijkenis en vlugge pose's, vindt U alleen in ons atelier. AANBEVELEND, =@S» Los» en Verkoopplaats t Aardappelen» en Groentemarkt Marnbcstraat, Amsterdam, achter perceel 200.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 7