Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutoi. Bij alle Drogisten. V erkoopingen. Plaatselijk Nieuws. feRWIELHOUWED Kerk en School. Burgerlijke Stanst Van onze adverteerders. ^iemeiigd Nieuws SOMMELSDIJK. In de maand Augustus 1.1. vestigden zich alhier 10 personen, 5 ingezetenen vertrokken, 4 kinderen werden gebofen, 4 inge zetenen stierven, terwijl 2 huwelijken werden voltrokken. De echtgenoote van J. B. had het ongeluk te vallen en haar enkel te breken. Geneeskun dige hulp was noodzakelijk. -De aardappelen worden alhier gekocht voor 3.per H.L. De kleine uien voor 1.25 terwijl naar groote uien en paardepe'en geen vraag is. Ter gedegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin werd 1.1. Woensdagavond door de muziekvereeniging „Sempre Crescendo' van Middelharnis. voor het gemeentehuis alhier een goed geslaagde uitvoering gegeven. Eigen aardig was evenwel dat slechts een tweetal va- derlandsche liederen ten gehoore werden ge bracht. Is hier ook een oorzaak voor —Onze dorpsgenoot de heer W. C. van As is door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Oranje Nassau-Orde. Door B. 'en W. is aan den timmerman J. C. Osseweijer alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan de Molenlaan voor den heer J. Troost. Heden (Vrijdag) avond 8 uur (n.t.) zal ten gemeentehuize de uitbetaling plaats hebben van belooningen wegens hulp bij den laatstleden Zaterdagnacht plaats gehad hebbenden brand. Het Oranjefeest in de Chr. School. Woensdag 3 September was een blijde dag voor de kinderen der Chr. School alhier. Om 9 uur stapten allen in feeststemming, voorzien van Oranjestrikken, linten en vlaggen, de feestelijk versierde school binnen. Nadat het Personeel den kinderen op de be- teekenis van dezen dag had gewezen, ging het, met wapperende vlaggen in optocht door het dorp, onder het zingen van vaderlandsche lie deren. Hierna werd limonade, bruidssuikers enz. enz. rondgediend. Tijdens de traktatie deden het Bestuur met B. en W. dezer gemeente een rond gang door de verschillende lokalen. In de hoo- gere klassen sprak de Burgemeester d'en kin deren op hartelijke wijze toe en wees hen vooral op den grooten zegen, dien ons volk in ons geliefd Oranjehuis bezit. 's Middags kwamen alle kinderen weer terug, om prijzen te knippen en wedstrijden te houden onder leiding van het Personeel. Vele ouders kwamen de school bekijken en woonden vol belangstelling de wedstrijden op het schoolplein bij. Na; afloop volgde nogmaals traktatie in de school. Met dank aan God werd deze schoone dag geëindigd en keerden allen vergenoegd huiswaarts. 't Bestuur en Personeel mogen met voldoening op deze welgeslaagde feestviering terugzien. Men verzocht ons nog eens mede te deelen, dat Woensdag 10 September door het daartoe opgericht comité een schoolfeest zal worden gevoerd. De morgen wordt besteed met schooltractatie en optocht door de gemeente, waar ieder kind •deel kan en mag nemen, 's Middags worden kinderspelen gedaan, waar alle schoolgaande kindeken aan mee kunnen doen. Hieraan zijn verbonden prijzen en tractatie voor alle kin deren, van welke school ook. Ter opluistering tijdens de kinderspelen speelt „Sempre Crescendo", die 's avonds het feest sluit met een concert. De spelen worden gehouden in de kom der gemeente. (Zie de advertentie). MIDDELHARNIS. Uitslag wedvlucht van de P.V. „Seinpost" van uit Compiegne M. Koert le, 2e, 4e en 5e prijs; J. Jordaan 3e prijs. In concours 22 duiven. Losgelaten .35 uur. Aankomst le duif 2.17 uur, laatste duif 2.51 uur. Loop der bevolking over de maand Aug. IngekomenK. Heerschap uit Ouddorp, B. v. d. Nieuwendijk en gezin uit Oolüg'ensplaat, E. A. Mosselman uit Den Haag, M. Knoester uit Rotterdam, P. Blok uit Sommelsdijk, C. den Hollander uit Haarlem, G. H. Tiemens uit Deventer. Vertrokken Arce de Boed naar Oude Tonge, M. C. den Boer naar Melissant, C. v. d. Sluis naar IJmuiden, J. D. van Erkel naar Helle- voetsluis, A. van Sliedrecht naar Melissant, J. Spruit naar Den Bommel, J. Koert naar Naald wijk, P. G. Bern naar Overschie. C. Vroegindeweij had 't ongeluk zoo ern stig met een spade zijn voet te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Oranjefeest der schoolkinderen- Naar men ons mededeelt zal ook hier het Oranjefeest door de schoolkinderen van alle scholen gezamenlijk gevoerd worden. De datum zal nog nader bekend gemaakt worden. Het voorloopig programma luidt als volgt Ontwerp-programma voor een te houden kinderfeest. 's Morgens Tractatie schoolkinderen. Namiddags. 1.30—2. Gemeenschappelijke zang van de schoolkinderen der Meisjes- en Jongensschool en Bijzondere Weeshuisschool met begeleiding van de muziekvereeniging „Sempre Crescendo" op het schoolplein der Openbare Lagere Scholen. 23 uur. Optocht der schoolkinderen, af gewisseld door gymnastiekoefeningen van de adspiranten-afdeeling der gymnastiekvereniging, 's Avonds. 78 uur. Openluchtuitvoering van de kinder zang onderafdeeling van de zangvereeniging „De Volkszang" en concert der muziekvereeniging „Sempre Crescendo". 8 uur. Opstelling Lampionoptocht schoolkin deren op het schoolplein der O. L. schoten, alwaar de kinderen een lampion, kaars en stok worden verstrekt. 8.30 uur. Lampionoptocht van de schoolkin deren door het dorp. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De prijs der aardappelen is in deze gemeente nog ste.eds 2.75 per H.L. De handel is vlug. De dienstplichtigen C. Arensman, J. C. Elvé, J. Kamerling en W. A. van Rossum van de lichting 1930 moeten Vrijdag 3 October a.s. worden ingelijfd te Bergen op Zoom bij het 14e Regt. Inf. Zaterdag 13 September a.s. zal de Rijks ontvanger in deze gemeente zitting houden ten gemeentehuize. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond kwam W. H, zoodang van een paard te vallen, dat de. hulp van Dr. Kramer ingeroepen moest wor den, welke een lichte hersenschudding consta teerde. Maandag a.s. des middag ten 3 uur (oude tijd) zal de heer J. Jacobs gehuldigd worden, daar hij 25 jaar lid van den Raad zal zijn. Deze vergadering zal ook voor 'het publiek toegan kelijk zijn. OUDE TONGE. Van H. Terhoeve brandde een klamp hooi door onbekende oorzaak af D. de V. en M. P. konden echter grooter on geluk voorkomen. Het zoontje van C. A. L. had het ongeluk in het prikkeldraad te vallen, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De prijs van de melk is 2 cent per liter opgeslagen, zoodat de prijs nu 16 c. per liter is Van hier zijn er een 30-tal opgeschoten jongens en meisjes aan het uienzaad snijden bij den landbouwer P. van Es te Ooltgensplaat. De prijs van de aardappelen is opgeloopen tot 3 de 70 K.G., vrijwel het eenigste product, dat nog loonend is. Uien en koepeen geen handel. NIEUWE TONGE. De prijs van de melk is alhier verhoogd en gebracht van 14 op 16 cent per liter. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werden de schoolkinderen alhier getracteerd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. A. Holleman is benoemd tot ambtenaar ter secre tarie te Dirksland. -Alhier besteedt men voor de uien 1.25 en voor de aardappelen 2.80 per H.L. MELISSANT. Mej. S. van Eek, voorheen onderwijzeres aan de O. L. School alhier, welke vorige jaar September in het huwelijk is getre den en naar Indië vertrokken, is daar bij een auto-ongeluk, evenals haar echtgenoot, om het leven gekomen. Uit Medan werd over dit ongeluk gemeld Een auto, waarin gezeten waren de assisten ten Leendertsz en Houtman, werkzaam bij de Senembah Maatschappij, met hun echtgenooten reden des nachts toen het gezelschap uit Me dan terugkeerde, in volle vaart tegen een boom. Mevr. Leendertsz was op slag dood, de andere inzittenden werden zwaar gewond. De auto werd ernstig beschadigd. Het dochtertje van J. W. welke dezen zomer haar armpje gebroken heeft, is Donder dag hiervoor naar een ziekenhuis te Utrecht gebracht. HERRINGEN, De ijk en herijk van maten en gewichten zal voor déze gemeente gehouden worden op 23 September a.s. - De nieuwe brandweerverordening dezer gemeente, welke in de laatst gehouden verga dering werd vastgesteld, ligt gedurende 3 maan den voor belanghebbenden ter inzage. Vorige week had Mej. van der W. het ongeluk dat een deur tegen een ketel kokend water, welke zij in haar hand had, sloeg, waar door zij den inhoud over haar voet kreeg. Voor haar deerlijk gebrande voet moest medische hulp worden ingeroepen. De arbeider M. Bazen had deze week het ongeluk, doordat het stuur van zijn rijwiel los liep, in een diepe sloot terecht te kom'en, waar door hij genoodzaakt was, zich van droge klee- ren te gaan voorzien. Dinsdag had nabij deze gemeente een ern stig ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Toen een automobilist van Middel harnis in de richting Herkingen-Dirksland reed, en hij een wagen aardappelen wilde passeeren, kwam juist van den tegenovergestelde richting, een wielrijder. Deze kon een- botsing niet meer voorkom'en. Zijn rijwiel werd goeddeels ver nield, terwijl hij zelf een gapende hoofdwonde bekwam. Met behulp van een juist passeerende hulpbesteller van Herkingen, werd de getroffenne in de auto gelegd en naar huis vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. STELLENDAM.* Onze vroegere dorpsge noot Cornells Kieviet is vanaf 1 Sept. aange steld als ambtenaar der markten en beurzen te Rotterdam. GOEDEREEDE. Drie weken geleden verloor J. Tanis zijn geheele vischtuig. Dit is Donderdag door hem weer in ongeschonden toestand opge- vischt. Iets wat bijna nooit voorkomt. —Voor de uien wordt 1.— per 60 kilo en voor de aardappelen 3.per 70 kilo be steedt. Voor de vereeniging Ons Belang" is een flinke lading eierkolen gearriveerd. OUDDORP. De garnalenvisschers vingen in de vorige week van 100300 garnalen per dag en per schuit. Als een zelden voorkomend geval vermel den wij, dat S. V. in een palingfuik een schild pad heeft gevangen. Loop der bevolking over Augustus. Ingekomen Pietertje Redert van Goedereede, Adrianus van de Merwe en gezin van Rotter dam, Meinardus van Zanten van Ommen, Eli zabeth van Hoven van Dirksland. Vertrokken Catharina Sara Breen naar Goe dereede, Kommertje Heerschap naar Middelhar nis, Gerdina Sara Zuijderduijn naar Rotterdam. MIDDELHARNIS. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is door het provniciaal kerkbestuur van Gelderland toegelaten W. Vroegindeweij, theologisch candidaat aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. A.s. Woensdagavond 7 uur hoopt in de Gereformeerde kerk alhier op te treden de heer L. S. den Boer theogisch candidaat te Apel doorn, met het onderwerp Het naderend we reldgericht. DEN BOMMEL.* Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. J. En kelaar te Ouderkerk aan den IJsel. MEILSSANT. In de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag des nam. 1 uur Zondagschool wor den gehouden. HERKINGEN. Aangezien er op 't oogenblik veel leerlingen landbouwverlof hebben, zal er de volgende week nog geen catechisatie bij de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. OUDDORP. De heer Foppema van Almelo heeft het beroep naar de Doopsgezinde gemeente alhier aangenomen. De jaarlijksche uniecollecte ten bate van onze christelijke school zal ook dezen keer niet langs de huizen, maar wel a.s. Zondag in de beide diensten in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. EEN „GEREFORMEERDE" RIDDERORDE. Men schrijft ons Nu de „Standaard" met het oog op den 50- sten jaardag van H. M. de Koningin, weer een heele lijst „geridderden" heeft gepubliceerd, is het wellicht niet onaardig, eens iets over een ridder te melden, die, ook onderscheiden, er het praedicaat „Gereformeerd" op drukte. Waar het precies is gebeurt weet ik niet meer, maar 't was op een kerkelijke vergade ring, waar de broederen eendrachtig bijeen wa ren, en in wier midden ook aanwezig waren de oude Prof. M. Noordtzij van Kampen en de oude Ds. Gispen van Amsterdam, beiden reeds van de strijdende in de triumpheerende kerk overgegaan. De beide mannen, waren tegelijk met de koninklijke onderschieding vereerd ge worden en het was de praeses der vergadering een oorzaak van groote vreugde, deze beide broeders te mogen geluk wenschen, den wensch uitsprekende, dat deze ridders nog een reeks van jaren de kerken met eere zouden mogen dienen. Natuurlijk moest Ds. Gispen voor die woorden bedanken. Hoe kon men ook iets anders van zulk een beminnelijkën' man verwachten. Hij trad dan ook naar voren, en begon den praeses te danken voor zijn huldigend woord. „Ziet u broeders", sprak hij, „weet u waar ik nu het meest over verheugd ben. Zeker, na tuurlijk over deze orde, maar bovenal omdat het een echt Gereformeerde ridderorde is. Die van broeder Noordtzij, dat is een Remonstrant- sche, zie je Algemeene stilte en verbazing. „Ja, ja, een echt Gereformeerde hoor, broe ders", herhaalde Ds. Gispen, terwijl hij met welgevallen eens op zijn lintje keek. Nog grooter verbazing en vragende stilte. „Geloof jullie mij nfet, broeders vroeg hij, terwijl hij de talrijke vragende gezichten oolijk aankeek, „Dan zal ik de Exegese er van geven! Ik-weet niet hoe het komt, dat ik die onderscheiding heb ontvangen. Niet uit ver dienste, dat kan ik u verzekeren, maar uit gunst (genade)dus broeders, echt Gere formeerd, hè Maar Noordtzij onze Professor, die kan dat niet zeggen, die heeft hem w e 1 degel ij k uit verdienste, zijn verdienste voor Kerk en Wetenschap zijn door ons heele land bekend. Dus wel uit verdiensteder halve Remonstrantsch Een gulle lach en vroolijkheid vervulde de Kerkelijke bijeenkomst na deze „uitlegkunde". LIJST 1 van de 52ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. F. O. te 's-Gr. (Uniegift) 23.— Winsum (Gr.)183.50 Garijp 182.44 Joure166.73 Lioessens 112.60 Oppenhuizen (Geref. Kerk) 13.25 Oudega (Small.)140. Schiermonnikoog (Kerkcoll.) 47.21 Sondel 80. Wommels 148.50 Kamperveen 37.07 Gelselaar 212.50 Haart- 99.50 Overberg (U.) (Kerkcollecte) 11.50 Aalsmeer 195.50 Ransdorp e. o67.25 Aarlanderveen123.40 Hoogvliet 45.51- Krimpen aan de Lek76.89 Slikkerveer 148.05 Stolwijk38.70 Schoondijke (Geref. Kerk)72.73 Heusden2.— Woudrichem 41.21 Lutterade (Kerkcollecte)6.08 Treebeek (Geref. Kerk)33.77 Totaal van 25 Loc. com. 2308.89 Krimpen aan de Lek heeft dit jaar de col lecte weer gehouden. Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.-secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". HERHALINGSOEFENINGEN TE BREDA IN 1930. Nu de herhalingsoefeningen weer voor de deur staan, heeft het Plaatselijk Christelijk Mi litair Verband te Breda de ontvangst van hen, die onder de wapenen komen en belang stellen in den geestelijken arbeid onder de militairen, wederom zoo goed mogelijk voorbereid. Tehuis voor Militairen. Het schitterende, op 7 Augustus j.l. geopende nieuwe Tehuis voor Militairen, Keizerstraat 3a, d. i. aan het eind der z.g. Lange stallen, staat iederen dag voor U op.en. Een keer of 5 wordt er een bijzondere ontspanningsavond gegeven, o.a. wordt op Maandag 22 September de Land stormfilm vertoond. Samenkomst van Officieren en Onderofficieren. Ter kennismaking en ter bespreking van onzen arbeid worden H.H. Officieren en Onderoffi cieren uitgenoodigd tot een samenkomst in het Tehuis voor Militairen op Maandag 8 Septem ber te 20 uur. Godsdienstoefeningen. 14 September Hervormde Kerk Groote Markt. 10.00 Ds. M. C. van Mourik Broekmen. 18.30 Ds. J. H. H. van Beem (afscheids- predikatie) Gereformeerde Kerk, Karnemelkstraat 9 uur Ds. B. Telder, 10.30 Ds. Ringnalda, 17.30 Ds. Ringnalda. 21 September Hervormde Kerk Groote Markt; 10.00 Ds. F. J. J. Loeff, 18.30 idem. Gereformeerde Kerk, Karnemelkstraat 9 uur, 10.30 en 17.30 Ds. B. Telder. Godsdienstige samenkomsten. Vanwege de Legerpredikanten zal één Gods dienstoefening worden gehouden op Donderdag middag van 18 September onder leiding van Ds. Ringnaldavan Middelburg, de alhier ge durende de herhalingsoefeningen opgeroepen Reserve legerpredikant. Voorts is er op Dinsdag 16 September ten 19.30 een samenkomst in de Hervormde Kerk, waar als sprekers zullen optreden Ds. F. J. J. Loeff, Ned. Herv, predikant te Breda; Ds. B. Telder, Gereformeerd predikant te Breda, en den Edelachtb. Heer P. van Rees, burgemeester van Papendrecht, met het onder werp: „Wilhelmus". Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een Zangvereeniging, een soliste en een organist. We hopen van harte, dat hetgeen voor U, die hier tijdelijk onder de wapenen komt, wordt verricht, zal gewaardeerd worden door trouw bezoek aan het Tehuis en bij de samenkomsten, Gode ter eer en U tot rijken zegen. Het spreekt vanzelf, dat onze arbeid nog al wat kosfen met zich mede brengt, en waar onze kas bijna uitgeput is, doen wij ook een dringend beroep om financieelen steun, aan allen, die belang stellen in onzen arbeid. Indien ons van vele zijden eens een gulden of een rijksdaalder gezonden wordt, kunnen wij daar zooveel mee bereiken. Vergeet onzen penningmeester dus nietZijn adres is; A. van Harberden, Singel straat 3 te Breda, postrekening No. 46702. Namens het Verband voornoemd, L. KEGGE, le Luitenant der Artillerie. C. J. FRAANJE. Sergeant der Infanterie (S.D.O.A,) GOED OF SLECHT. Nog altijd en zelfs heel sterk is de vraag aan de orde, of de ellende uit de wereld voortkomt uit de omstandigheid of uit het hart van den mensch. Vanwaar komt zoo stelt b.v. Karl Heim de vraag de tragische noodzakelijkheid, dat menschen en volken elkander bestrijden moeten Er zijn twee antwoorden gegeven en wel deze: het wereldleed komt niet uit het hart der menschen, maar uit de omstandigheden. De mensch is van nature goed. En: het kwaad komt uit het hart van den mensch. In den mensch woont allerlei booze nëging. De mensch is van nature slecht. Dat er wereldleed is zal wel niemand ont kennen. Het menschelijke leven is er vol van. Alle leven is lijden, en alle leven is worsteling. De boomen in het woud benemen elkaar 't zon licht, gelijk de menschen elkaar een plaats in de zon betwisten. En wat ge ook zijt, overal hoort ge het klagen van 't zuchtend creatuur. Volken botsen tegen elkaar aan als schepen, die door den storm heen en weer geworpen worden. Personen komen met elkander in conflict. Er is strijd in de dierenwereld. Alleen de opper vlakkige glijdt lichtzinnig over al dat lijden heen. Maar 't inderdaad verwijderen dat kan hij niet. Nu staan bij de overdenking van dit onwe- dersprekelijk feit die twee beschouwingen die twee beginselen van goed of slecht, tegenover elkander. Wie zegt: de mensch is goed, zegt ook: 't ligt aan een samenloop van omstandig heden, dat wij elkander in den weg staan en dat er botsingen komen. De schuld ligt buiten ons. Maar wij moeten alles doen om die wereld waarin wij leven wat anders en beter te maken. Dan komt alles vanzelf in orde. Als dat zoo is, dan is 't antwoord op de vraag naar verlossing zeer eenvoudig. Als 't booze niet in ons hart schuilt, maar slechts van buiten aan ons blijft hang'en, zooals 't vuil van de straat bij het wandelen, dan moeten wij de kracht hebben ons van dit vuil te reinigen. Wij hebben ons alleen te wasschen van het vuil, dat van buiten aan ons is blijven hangen. Als wij' dat gedaan hebben, hebben wij onze oor spronkelijke! reinheid weer terug. Ieder kan zichzelven verlossen. Hij heeft daartoe geen hulp van anderen noodig. Dan is de wereld als een schare van pelgrims, die onafhankelijk van elkaar langs vele stoffige wegen denzelfden bergtop beklimmen. Het ge meenschappelijke doel van den tocht is een wereldtoestand, waarbij geen haat tusschen menschen en volkeren meer bestaat, waarin de aangeboren goedheid, die ieder mensch in zich draagt, ook in alle uiterljjke omstandigheden tot openbaring komtEr moet een eeuwige vrede ontstaan, waarin de concurrentiestrijd, in welken vorm dan ook, een einde neemt, en de volkeren' uit vrijen wil op industrieel gebied samenwerken en hunne producten uitwisselen. Wij hebben slechts de uiterlijke omstandigheden te veranderen; dan zal de aangeboren goedheid van alle menschen ons onbelemmerd tegenstralen. Deze optimistische beschouwing lag destijds ten grondslag aan de proclamatie, die Wilson in 1917 in de wereld met zooveel enthousiasme werd ontvangen, zoo zelfs, dat een man als Dr. Fr. van Eeden in hem den verlosser der wereld zag. Heel anders hebben mannen als Paulus, Cal- vijn, Luther en vele anderen, waarbij de Duit- scher gaarne noemen de oude Frits en Bismarck, over de menschen gedacht. De menschen zijn haters van God en van hun naasten. Niet de omstandigheden, ook niet de machtige regeeringen dragen alle schuld er van, dat de menschen elkander wederkeerig 't leven verbitteren. De aarde zou ook niet in een paradijs veranderen, als de menschen maar vrij gelaten wef'den en hun hartstochten dan onbelemmerd konden botvieren. „Gij kent dit vervloekte ras niet 1" zei de oude Frits tot een menschenvriend, die hem zijn plannen tot ver betering der wereld ontvouwde. Hij zou mis schien hetzelfde tot Wilson gezegd hebben, als hij dien gekend had. De ellende komt niet van buiten af, maar van binnen uit. Als men d.en mensch vrij laat, zei Luther, is het als met een steen, dien men loslaat, nadat men hem eerst in de hand gehouden had. De losgelaten steen heeft weer de vrijheid gekregen. Maar het is alleen een vrijheid naar beneden. Geen vrij heid naar boven. Hij is overgelaten aan zijn eigen zwaartekracht, die hem naar beneden trekt. Zoo zijn wij menschen door den zondevaF vrij geworden, maar alleen vrij naar beneden. De val der tnensebbeid is te vergelijken met het neerstorten van bergsteen, waarbij hoog boven in het gebergte een hoop losse steenen afglijdt en in den afgrond neerstort. Iedere steen gaat daarbij zijn eigen weg en is schijnbaar onaf scheidelijk van den ander. En toch storten ze allen' te zamen in dezelfde richting neer. Die tweeërlei beschouwing loopt uit op even veel wegen van verlossing. De eene komt ge reed met zelfverlossing, bij de andere moet God ingrijpen. Op één punt is de ellende ingebroken, op één punt moet ook weer de verlossing door breken. Het behoeft niet gezegd, dat wij die laatste opvatting deelen, omdat ze is de Schriftuurlijke, de waarachtig-'christelijke. De zonde stort den mensch in 't verderf, Christus verlost en brengt tot het leven. Door één mensch is de zonde in de wereld gekomen en door de zonde de dood. Door één mensch (Christus) komt de genade Gods. In dien éénen, Jezus Christus, is alléén behoudenis. Hij alleen is 't medicijn tegen krank heden van het geheele menschelijke leven. (Naar Karl Heim.) SOMMELSDIJK. Geboren Marinus, z. v. Aren Speelman en Agata Christina van Soest; Lambertine, d. v. Cornelis Spee en Sijgje Vervelde. Gehuwd Bastiaan Dane, 27 j„ te Willemstad, en Martijntje Arendje Maria Kastelein, 24 j„ alhier. NIEUWE TONGE. Geboren Neeltje, d. v. A. Verseput en M. Timmers; Jannetje, d. v. J. Lugtenburg - en R. de Jong; Woudina, d. v. J. Simonse en C. W. van der Vliet; Neeltje, d. v. H, van Ochtend en M. M. Kievit. Gehuwd A. Noteboom, j.m. 22 j„ en T. M. van Vliet, j.d. 22 j.; J, Koppenaal, j.m. 23 j„ en B. van den Doel, j.d. 17 j.; G. A. van der Werf, j.m. 25 j. en M. J. de Witte, j.d. 18 j. Overleden Een levenloos kind van het vr. geslacht van A. J. Timmer en J. Harien'berg; Maatje Noteboom, 30 j„ echtgenoote van I. J. van den Broek. OUDDORP. Geboren Martijntje, d. v. Jac. Zeedijk en Gr. Boudestein; Maatje Lientje, d. v. Joh. Breen en Kr. Pijl; Elizabeth Pietertje, d. v. A. van der Bok en Gr. de Blok; Martijntje, d. v. J. Zand- burg en P. van der Sluis; Adriana Neeltje, d. v. J. van t Geloof en N. Klijn; Wilhelmina, d, v. J. van der Bok en A. M. H. van der Maas; Klazina, d. v. K. Hoek en M. Breen. OndertrouwdWillem Verduijn, 35 j., en Jannetje Heerschap, 32 j.; Adriaan Akershoek, 30 j„ en Krijntje Meijer, 25 j. Gehuwd Johannis Pikaart, 47 j„ en Krientje Sperling, 23 Marius Troost, 31 j„ en Catha rina Sara Breen, 21 j.; Teunis Witte, 23 j., en Cornelia Jannetje Zandburg, 16 j.-; Johannis Cornelis Klepper 30 j„ en - Johanna Bakelaar, 19 j.; Willem Verduijn, 35 j„ en Jannetje Heer schap, 32 j.; Adriaan Akershoek, 30 j„ en Krijntje Meijer, 25 j. OverledenAnna Maria Nieuwland, 30 j„ echtgenoote van Pieter van den Nieuwendijk; Poulus Jacob Aleman, 10 maanden, z. v. Teunis Aleman en Cornelia Tanis. Zaterdag 13 September bij inzet en Zaterdag 20 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur, zomertijd, te Ouddorp in het logement Akershoek, van een buis met bergplaats, tuin en bosch te Ouddorp aan het Hoogepad, kad. Sectie D, no. 913, groot 60 Aren of 392 R. V. maat, ten verzoeke van Mej. de Wed. B. Goedegebuure te Ouddorp. Te aanvaarden 1 October 1930. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 11 September 1930, des nam. 3 uur (nieuwe tijd) te Sommelsdijk, aan de St. Nicolaasdreef, ten verzoeke* van Mr. W. J. C. A. Nijgh, curator in 'het faillissement van S. Kastelein, timmerman te Sommelsdijk, van een groote voorraad nieuw timmerhout en ijzer- waren, slijpsteen, ladders, schragen, een zware schaafbank, een kleine schaafbank, een houtkar op veeren, bascule, rijwiel, alles behoorende tot gemeld faillissement. Voorts 20 kippen, een gans en een piano. Deurwaarder GROENENDIJK. Verhuring bij inschrijving naar de beneficie voor 10 jaren van 2 perceelen bouwland, ge legen in Noordland onder Oude Tonge, groot resp. 93 A. 98 c.A. of 2 Gem. 14 Rd V. M. en 1 H.A. 33 A 90 c.A. of 2 Gem. 275 R. V. M.rf ten verzoeke van den heer Aren Heemes. Huu 60.'s jaars per 45 A 92 c.A. of 1 Gem. V. M. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 1 October 1930 bij Notaris - VAN ISPELEN te Oude Tonge. DE TOONZALEN DER N.V. HANDELMIJ. R. S. STOKVIS ZONEN. Bij ons bezoek aan de Hoofdmonsterzaal van de Firma Stokvis aan den Westzeedijk 507 te Rotterdam, werden wij getroffen door de on geëvenaarde collectie, welke daar is tentoon gesteld en die onze hoog gespannen verwachtin gen nog verre beeft overtroffen. Llit den aard der zaak trekken de over de geheele ruimte systematischme opgehangen ver lichtingsornamenten het meest de aandacht en wij moeten zeggen, dat de Firma Stokvis er in geslaagd is een keur-collectie bijeen te brengen. Behalve een serie attractive modellen kap- lampen en kronen voor de huiskamers en salons, vielen ons op de moderne zilverkleurige mo dellen met en zonder kap, waaronder verschil lende exotische met z.g. buisiampen, die on- getwijfeld bij de moderne architecten in den =maak zullen vallen. In luxueuse en eenvoudige badkamers, ver lokkend tentoongesteld, hangen drukgeysers, die absoluut veilig warm water geven door het geheele huis. Een groote verscheidenheid baden, waschtafels en andere sanitaire artikelen geven ons de over tuiging, dat de Firma Stokvis ook daarin spe cialiteit is. Aan Erres electrische en Inventa gas- en kolenhaarden wordt in de Show-rooms gelijkelijk eer bewezen en in één adem hiermede dienen de Inventa-gasradiatoren te worden gememo reerd, welke tegenwoordig hoe langer hoe meer voor kantoorlokalen enz. en ook voor badkamers in wit geëmailleerde uitvoering toepassing vin den. Op electrisch gebied bewonderen wij de mooie collectie huishoud-apparaten als strijkijzers, broodroosters, waterketels, alle in fijn ver nikkelde uitvoering. Een apparaat, dat veel gemak geeft, is de electrische UNIVERSAL vloerwrijver, die voor parketten en -zeilen gebruikt kan worden. Hetzelfde merk draagt een uitnemende stof zuiger, terwij] een kleiner apparaat, de IDEAAL ons voor kleinere vertrekken bijzonder handig voorkwam. De toegang tot de toonzalen is geheel vrij, terwijl iederen bezoeker deskundige voorlichting ten dienste staat. RECLAMEKUNST. Wij ontvingen een nieuw uitgekomen reclame plaat van de bekende Firma Draisma van Val kenburg. Zooals men weet komt de medicinale lever traan van de kabeljauw; de plaat nu stelt voor een visch, bezig een sprong uit het water te beëindigen, en illustreert de gedachte, dat lever traan „zonlicht in flesschen" is. De schakeering der kleurèn is een zeer bij zondere, waaraan men den Amerikaanschen tee kenaar het ontwerp is van den reclame- teekenaar Martin Gambee herkent. Toch is de plaat bij nauwkeurige beschouwing minder grillig dan ze oppervlakkig lijkt. Het schijnt ons voor een reclameplaat een zeer goed geslaagd geheel. De plaat is in Nederland (bij de Kon. Druk kerij Immig te Rotterdam) gedrukt. DE STAKING BIJ DE K.L.M. Men schrijft aan de „Telegraaf" van de zijde der K.L.M.-piloten Het huidige conflict bij de K. L. M. is niet alleen e'en loonkwestie. Hoe voornaam een goe de salarieering voor de piloten ook is, niet in de eerste plaats daarvoor hebben zij hun werk zaamheden neergelegd. Zij deden dit veeleer omdat zij eiken dag weer het gemis van een

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4