1 1 Plaatselijk Nieuws, Y Kerk en School. Binnenland. H. M. DE KONINGIN DOOR INDIE GEHULDIGD. Buitenland. f3 nie de li I ie voor haarwerkzaamheden en merkt op wat ..betreft de verbeteringen, die aan zijn ambstwoning ge daan zijn, dat de Raad zelf heeft besloten tot deze wijziging der gemeentebegrooting. Trou wens deze verbeteringen waren zeer dringend noodig. Wat betreft den post van het burgerlijk armbestuur, merkt spr. op, dat dit jaar zeer pnvoprdeeligvjs gefeest doojjtjgf. een zieke lan gen tijd is verpleegd geweest in een ziekenhuis, dat heeft veel geld gekost. De heer' TAMS geeft toe, dat er grondige redenen waren om deze post te voteeren. Met algemeene stemmen worden beide reke ningen voorloopig vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten, gezien de gemeente- financiën, om voor de kosten der electrificeering der gemeentegebouwen geen geldleening aan te gaan, maar deze kosten te bestrijden uit gewone middelen van het dienstjaar 1931 en 1932. De VOORZITTER deelt mede, dat er een onderzoek is ingesteld naar de kosten der be strating van den weg langs de losplaats aan de haven. Bestrating met keien kost ongeveer 1700.— en met klinkersteenen 1380.—. De deskundige raadde aan klinkerbestrating, omdat dit beter is op den duur dan keien. B. en W. stellen dit laatste voor. De heer BREEN betwijfelt het of dit beter is. Er komen zware vrachten' over heen. Weth. VOOGD wijst er op, dat er veel van afhangt hoe de ondergrond verhard wordt. Wanneer het zand eerst vastgewalsd wordt zal het wel gaan. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stellen voor wat betreft het plan- Bezuien te besluiten een nieuw havenhuisje te bouwen en het oude in te richten voor berg plaats. Dit huisje zal zoo gezet moeten worden, dat de havenmeester een vrij uitzicht heeft op de schepen ën de losplaats. Op 't oogenblik is de toestand onhoudbaar. De havenmeester heeft niet eens plaats behoorlijk zijn boeken neer te leggen of te schrijven. Menschen die komen be talen, kunnen niet eens zitten, of ze komen in de petroleum of de teer terecht. De heer J. WESTHOEVE vraagt of het niet al te luxieus zal worden. De VOORZITTER antwoordt, dat het aller eenvoudigste plan is genomen. Het zal zoo voor- deelig mogelijk worden uitgevoerd. De heer T. TAMS merkt op, dat volgens den havenmeester de aangewezen plaats niet deugt. Zou het niet beter zijn het oude huisje te verbouwen, vraagt spr. Wanneer men den weg opgaat, die B. en W. voorstellen, komt men op een gevaarlijk terrein. Wanneer er een ar chitect aan te pas moet komen, zal het geld kosten. Spr. acht het beter, dat men zicht houdt aan het advies van den havenmeester. De VOORZITTER zegt, dat later zal kun nen worden bepaald, waar het gebouwtje moet verrijzen. Wat den havenmeester betreft, deze is gemeente-ambtenaar en staat dus in dienst van de gemeente. De gemeente heeft haar waar digheid toch ook. op te houden. Met algemeene stemmen wordt hierop conform het voorstel van B. en W. besloten. Voorts wordt besloten den gemeente-opzichter (met wien de Voorz. deze zaak besproken heeft) ontslag te geven en de gemeente aan te sluiten bij het technisch adviesbureau van waterschaps- bondèn. Kosten zijn 360.—. De heer MASTENBROEK vraagt of men dan de gemeente-architect van Middelharnis krijgt. Dat zou spr. niet graag willen, want die heeft de kerk in Ouddorp heelêmaal verknoeid. De VOORZITTER antwoordt, dat deze er niets mee te maken heeft. Wat betreft de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stem men besloten deze gemeente in de gemeente fondsbelasting in te deelen in de derde klasse; de opcenten op de personeele en de grondbe lasting te houden zooals deze nu zijn en de gemeente wat betreft de personeele belasting in te deelen in de achtste klasse. Ten slotte wordt besloten de opcenten op de vermogensbelasting terug te brengen van 60 op 50. In de rondvraag vraagt de heer BREEN hoe het nu staat met de acte van overdracht van de Wittestraat. De VOORZITTER antwoordt, dat nog niet met alle eigenaren overeenstemming is bereikt. Er moet nog worden onderhandeld met den heer Rosemond. Dan wordt de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK. Brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer 12 uur brak brand uit in een schuur van den landbouwer L. J. Buth aan het Kortewegje. Spoedig stond de schuur in lichte laaie. Het vuur vond gretig voedsel in een heele partij erwten, t.w. 32 voer, benevens een paar voer kanthooi. De motor brandspuit was spoedig ter plaatse en werkte met 2 stralen. Het aangrenzende huis van de Wed. D. Kastelein kon worden behouden. De schuur ging geheel verloren. Van den arbeider L. B. bevonden zich in de schuur 12 H.L. erw ten, die eveneens een prooi der vlammen wer den. De inboedel van de schuur was niet ver zekerd. Oorzaak onbekend. Men denkt aan kwaadwilligheid. De brand werd nog „opgeluisterd" door een vechtpartij tusschen verschillende personen, waaraan de politie een einde maakte. „Bacchus zal er niet vreemd aan zijn. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 1985 H.L. uien 'en 135 H.L. paarde- peen. r-.- Alhier is tegen een inwoonster uit Dirks- land proces-verbaal opgemaakt wegens het rij den zonder licht. Aan de dienstbode Mej. A. van Dalen is door H. M. de Koningin de Eere-medaille in brons toegekend, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. L.l. Maandag is ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin na mens het gemeentebestuur aan alle leerlingen der scholen in deze gemeente een foto der Ko ninklijke familie uitgereikt. Oranjefeesten voor de Sommelsdijksche schoolkinderen.. Men deelt ons mede Woensdag 3 September zal de 50ste verjaar dag van H. M, de Koningin op de Chr. School alhier feestelijk worden herdacht. Van v.m. 99.30 uur bespreking met de kin deren over ons Oranjehuis. Waarna optocht door het dorp. Vervolgens traktatie van de kin deren. 's Namiddags van 24 uur spelletjes en wed strijden om prijzen. Men verzocht ons het volgende mede te dee len Het daartoe opgerichte comité heeft van B. en W. toestemming om gezamenlijk met alle Sommelsdijksche schoolgaande kinderen feest te vieren. De morgen wordt besteed met school- tractatie en optocht door de gemeente, waar ieder kind aan deel kan en mag nemen, 's Mid dags worden kinderspelen gedaan waar alle schoolgaande kinderen aan mee kunnen doen. Hieraan zijn verbonden prijzen ën tractatie voor alle kinderen van welke school ook. Ter opluistering tijdens de kinderspelen speelt „Sempre Crescendo" die 's avonds het feest sluit met een concert. De spelen worden gehou den in de kom der gemeente. (Zie Vrijdag ad vertentie voor de kinderspelen). MIDDELHARNIS. Ernstig ongeluk. Zater dagmiddag had Joh. Auperlee het ongeluk, ter wijl hij werkzaam was aan de dorschmachine, zijn voet .af te klemmen. Na voorloopig door dokter Arends verbonden te zijn, wérd hij ver voerd naar 't ziekenhuis te Rotterdam, waar nog dienzelfden avond het been tot de knie werd geamputeerd. Zijn toestand is redelijk te noemen. - Tegen T. K. is door den gemeenteveld wachter proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Men zij gewaarschuwd. Deze week zullen er door de gemeente lijsten circuleeren, om alsnog zoo spoedig mo gelijk te komen tot het houden van een kinder feest ter gelegenheid van den 50sten verjaardag .van H. M. de Koningin. We vertrouwen, dat een aanbeveling als overbodig kan worden ge acht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan M. v. d. Steenhoven is vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinemotor van 2P.K. in zijn klompenmakerij. G. Smits alhier heeft om gezondheids redenen eervol ontslag gevraagd als weegmees ter tegen 15 September a.s. Vanaf de oprichting der weegbrug, n.l. Oc tober 1893 is hij in die functie werkzaam ge weest en heeft zich gedurende dien tijd doen kennen als een accuraat en plichtsgetrouw amb tenaar, We hopën, dat de reden, die tot de aan vraag om ontslag heeft geleid, spoedig moge verdwijnen en dat nog vele jaren rust als loon voor het werkzame leven zijn deel mag zijn. Zaterdagavond is de gemeente-veldwach ter J. Z„ welke drie maanden geschorst is ge weest, wederom in dienst getreden. Zondagnacht omstreeks half twaalf is een vechtpartijtje ontstaan aan den Molendijk, tus schen eenige personen uit Middelharnis en H. W. van hier, welke in Goedereede kennis met hen had gemaakt. De fiets van den heer W. werd vernield. De politie stelt een onderzoek in. De gemeenterekning dienstjaar 1929, van de inkomsten en uitgaven ligt tot 9 September ter gem.-secretarie ter inzage. HERRINGEN. Zaterdagmorgen kwam de zoon van bakker Soeteman met zijn rijwiel in botsing met een wielslede, waardoor hij de 'macht over zijn stuur kwijtraakte en pardoes in de sloot terecht kwam. Behalve wat averij aan zijn rijwiel en een nat pak, kwam hij met den schrik vrij. Gelukkig voor hem, dat hij juist al zijn eetwaren bij zijn klanten had afgegeven. Vorige, week had de Wed. Coenradie het ongeluk in een vrij diepe kelder te vallen en zich deerlijk te bezeeren, zoodat medische hulp noodig bleek. De nieuwe motorspuit der gemeente zal tijdelijk, wegens plaatsgebrek in het spuiten huis, worden ondergebracht in de goederenloods van de Landbouwvereeniging „De Eendracht" alhier, welke deze voor dit doel heeft afgestaan. -- In deze gemeente wordt gecirculeerd met een adres aan den Directeur van het P. en T. kantoor te Middelharnis, om ook in deze ge meente des avonds om 9 uur nog een post te mogen ontvangen. GOEDEREEDE. De vorige week vingen de garnalenvisschers 50 tot 60 kilo per dag en per vaartuig. Zaterdag j.l. werd door Apollo" een concert gegeven op het Marktplein. DIRKSLAND. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de A. P. C. om vergunning tot het oprichten van een onder- grondsche benzinebewaarplaats met aftapinrich ting aan de Kattewacht. Op 15 September a.s. kunnen bezwaren tegen het verleerien der ver gunning worden ingebracht. - Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 werk zoekenden ingeschreven. Gedurende de maand Augustus vestigden zich alhier 9 personen, terwijl er 14 vertrokken. Aan de leerlingen van de beide scholen werd van gemeentewege een foto van de Ko ninklijke familie verstrekt. Van uit deze gemeente werden verscheept 8615 H.L. aardappelen, 1820 balen uien en 3500 balen peen. Bij de door Notaris Van der Sluys ge houden verkooping is het woonhuis van den heer A. Vroegindeweij aan den Secretarieweg afgemijnd door den heer G. A. Penning op 3360.— en het woonhuis van de erven D. Dubbeld aan de Tuinstraat op 1080.door den heen C. Both Pz. Op de beurs besteedde men voor de aard appelen 2.80, uien 1.30 en 1.40, peen 0.70 per H.L., erwten 12.— tot 14.. haver 5.50 en tarwe 9.— tot 9.50 per 100 K.G. Uitslag aanbesteding tot het maken van een electrische geleiding in de kerk der Geref. Gem. alhier. J. P. Nieuwland, Middelharnis 398.Bureau Centraal te Sommelsdijk 371 en J. Namen Co. te Ouddorp 362.50. MELISSANT. Bij de heeren J. Polder en M. Mijnders, staan eenige vruchtboomen voor de tweede maal in bloei, OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 28025 K.G. aardappelen, 41650 K.G. uien en 10200 K.G. poters. Het feestelijk onthaal der schoolkinderen ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin door het Gemeentebestuur zal plaats hebben op Dinsdag 9 September. In de Openbare School om 9 uur, in de Bijzondere School 10 uur, Bewaarschool 11 uur, Openbare School no. 2 in de Langstraat 1.30 uur, Bijzon dere School Achthuizen om 2.30 uur. Het lossen van 6000 straatklinkers is na mens B. en W. opgedragen aan Jacob de Vos voor 72. Het varen van 60.000 straatklinkers aan H. van Gent voor 86. Door de duisternis misleid reed de land bouwer Joh. Neels met een span paarden in de sloot. Behalve dat een der dieren nog al ernstig gewond was aan een der achterbeenen, liep het ongeval vrij goed af. OUDE TONGE, \Y. de V. werd door D. v. N. met de fiets aangereden ën kwam zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ter gelegenheid van den 50sten verjaar dag van H. M. de Koningin zijn de kinderen van alle scholen getracteerd en gaf de muziekver- eeniging 's avonds op de Kaai een concert. In tegenstelling met het vorig najaar heerscht onder de landarbeiders groote werkloos heid, wat haar oorzaak vindt in den slappen handel, voornamelijk van uien. De prijzen van de landbouwproducten zijn zeer laag. Uien 1.25, Koepeen geen vraag. Aardappelen 2.80, Tarwe 8.50 en erwten 14.- de 100 K.G. NIEUWE TONGE. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd alhier, in de tent een concert gegeven. Daarna werd door de schoolkinderen een lampionoptocht ge houden, waarbij de muziek voorop ging. Zeer voldaan keerden de kinderen huiswaarts. Alles had een kalm verloop. Tegen M. v. d. B. te Sommelsdijk is door den Gemeente-veldwachter alhier, proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der Motor en rijwielwet (het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer) Waar deze persoon steeds zeer woest rijdt, en j.l. week op den Molendijk alhier, zelfs een 66- jarigen landbouwer tegen den grond heeft ge reden, lijkt het ons niet ondienstig voor dezen motorrijder te waarschuwen. Meestal bestuurt hij het motorrijwiel H 81178. De landbouwersknecht P. B, kwam bij het tramstation alhier met paarden en landbouw- wagën in een sloot terecht. Met veel moeite ge lukte het alles weer op het droge te brengen. Materieele schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Naar men ons mededeelt zal door den heer J. Dekker, commissionnair in veldvruch ten alhier op het stationsemplacement een goe derenloods worden gebouwd. Deze week werden van hier vervoerd 3000 balen uien en 200 balen peen. Vrijdag 12 September a.s. zal in de be nedenzaal van het Weeshuis alhier, de ijk- en herijk van maten en gewichten plaats hebben. SOMMELSDIJK.* Donderdag 11 September 1930, des namiddags 4 uur (n.t.) zal de offi- cieele opening plaats hebben van de nieuwe Landbouwschool aan den Langeweg alhier. MIDDELHARNIS. Ouders, welke Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen, moeten hiervan Vrijdagavond 7.30 uur aangifte doen in de Kerkekamer. Donderdagavond 7 uur hoopt in het kerk gebouw der Geref. Gem. alhier op te treden Ds. van Oordt van Zeist. DE UITSPRAAK VAN GED. STATEN OVER DE NED. HERV. SCHOOL. We laten hieronder de uitspraak van Ged. Staten over het beroep volgen De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, Beschikkende op het beroep, gedagteekend 6 December 1929 en den 7en dier maand ter Provinciale Griffie ingekomen, ingevolge art. 76, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920 bij hun College ingesteld door C. J. Dorsman c.s„ in gezetenen der gemeente Middelharnis, tegen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 7 No vember 1929, houdende inwilliging van het in gevolge art. 72 der lager-onderwijswet 1920 door het bestuur der .Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Nederlandsch Her vormde Christelijke School te Midelharnis" ge daan verzoek, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van eene bijzondere lagere school op het terrein achter den proeftuin aldaar Gelet op de bepalingen der Lager-onderwijs wet 1920 Gezien de ter zake ingewonnen berichten c.a., van Burgemeester en Wethouders van Middel harnis d.d. 13 Januari en 17 Juli 1.1. resp. no. 24, 370 en 371, het advies terzake van den Hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de 3e hoofdinspectie d.d. 2 Mei 1.1. en het aan dien Hoofdinspecteur ter zake uitgebracht raport van den Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Brielle, d.d. 27 Maart 1.1. no. 1242 B Gehoord het verhandelde in de openbare ver gadering van hun College gehouden op 28 Juli 1930; Overwegende, dat aangenomen mag worden, dat het beroep nog juist binnen den daarvoor in art. 76, 2e lid der Lager-onderwijswet 1920 bepaalden termijn is ingesteld, zoodat appellan ten in hun beroep ontvankelijk moeten worden verklaard Overwegende, wat de zaak zelve betreft dat appellanten tegen het hierbovenbedoeld besluit van den Raad van Midelharnis in hoofd zaak aanvoeren, dat op de verklaring, behoo- rende bij het verzoek tot het toestaan van gel den voor de stichting eener bijzondere lagere school, welke verklaring de namen bevat van 49 leerlingen, o.a. de namen voorkomen van 19 leerlingen, die de bijzondere lagere school te Sommelsdijk bezoeken dat het medetellen van deze 19 candidaat- leerlingen in strijd is met de bepalingen van 11 van art. LXIV der wet van 16 Februari 1923 (Stbl. no. 38), gewijzigd bij de wet van 30 De cember i927 (Stbl. no. 428), volgens welke toch bij de berekening van het aantal kinderen, bedoeld in art. 73, le lid sub a der wet buiten aanmerking moeten blijven leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie op die school gelegenheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse zoude blijven dat bovendien van bedoelde 19 leerlingen de beide kinderen van A. Vergeer inmiddels de ge meente hebben verlaten dat derhalve niet is voldaan aan het vereisch- te, gesteld in art. 73, le lid sub a der wet, vol gens hetwelk bij de aanvrage tot het ontvangen van de voor de stichting van een schoolgebouw benoodigde gelden, waar het betreft een gemeen te zooals Middelharnis met minder dan 25.000 ingezetenën, een verklaring moet worden overge legd, waaruit blijkt, dat de school, als deze be stemd is voor gewoon lager onderwijs, door ten minste 40 leerlingen zal worden bezocht Overwegende, ten aanzien van deze bezwa ren dat het betrokken schoolbestuur ter voldoening aan het bepaalde in art. 73, le lid sub a, dier wet aan den Raad der gemeente Middelharnis heeft ingezonden een verklaring, inhoudende, dat voor 49 kinderen plaatsing wordt gevraagd op de door de betrokken Schoolvereeniging te stich ten bijzondere school dat uit een door het rijksschooltoezicht inge steld onderzoek gebleken is, dat van deze 49 kinderen 21 kinderen de openbare lagere school te Middelharnis bezoeken, 10 kinderen nog geen school bezoeken en van de overige 18 kinderen, die allen de bijzondere school te Sommelsdijk bezoeken, 15 kinderen op 17 September 1929, toen de verklaring werd ingeleverd, deze school reeds gdurende' tenminste zes maanden hadden bezocht dat volgens het 2e lid, dat aan 11 van art. LXIV der wet van 16 Februari 1923 (Staaats- blad no. 38) is toegevoegd bij de wet van 30 December 1927 (Staatsbl. no. 428) onder de leerlingen, waarop de verklaring bedoeld in het eerste lid van art 73, onder a der Lager- onderwijswetl920 betrekking heeft, wel mogen worden medëgerekend leerlingen, die de door hen bezcthte gelijksoortige bijzondere school zeuden verlaten, indien deze school in een an dere gemeente is gevestigd dan die waarin de te stichten school zal gevestigd worden en zij de school reeds gedurende ten minste zes maan den hebben bezocht dat de beide kinderen van A. Vergeer in No vember 1929 naar Rotterdam zijn vertrokken, doch dat bedoelde Vergeer bij het plaatsen van zijn handteekening op de lijst niet wist, dat hij naar Rotterdam zou vertrekken, zoodat het schoolbestuur bij het indienen der lijst redelijker wijs kon verwachten, dat de twee kinderen van Vergeer de school zouden bezoeken dat de 10 kinderen, die nog geen school be zoeken, bij de opening der te stichten school den leeftijd van 5jaar zullen hebben bereikt, en dus eveneens mogen worden medegerekend onder de leerlingen, waarop de verklaring be doeld in art. 73, le lid onder a der wet, betrek king heeft dat derhalve op het tijdstip der aanvrage mocht worden verwacht, dat de op te richten school bezocht zou worden door in totaal 46 leerlingen, zijnde meer dan het in art. 73, le lid sub a der wet genoemde minimum dat hun College voorts van eenigerlei op de betrokken ouders vanwege het Schoolbestuur uitgeoefende pressie niets is gebleken dat mitsdien de overgelegde ouderverklaring aan den eisch der wet voldoet dat door het schoolbestuur eveneens is vol daan aan de overige in art. 73 der wet voor schoolstichting gestelde eischen, zoodat de ge vraagde medewerking op grond van het bepaal de in art. 75, 2e lid, der wet terecht door den Raad is verleend Besluiten Met handhaving van het in hoofde dezes ver meld besluit van den Raad der gemeente Middel harnis, d.d. 7 November 1929, het daartegen ingesteld beroep ongegrond te verklaren. 's Gravenhage, 1 Augustus 1930. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Handteekeningen. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier is be roepen bij de Geref. Gem. te Rotterdam-Zuid. - Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. In de kerk der Geref. Gem. zal Zondag een extra collecte worden gehouden voor de nieuwe kerk. HERRINGEN. D.V. zal a.s. Woensdagavond om half zeven voor de Geref. Gem. alhier op treden Ds. van Oordt van Zeist. De catechisaties voor de schoolkinderen bij de Ned. Herv. Gem. zullen voortaan in plaats van 's Woensdags des Dinsdags worden gehouden. Alles op de gewone uren. Deze ver andering houdt mede verband met een verzoek van vele ouders. GOEDEREEDE. Zondag a.s., voorm. 10 uur, is er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid tot het bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdagavond 7 uur bij den Kerkeraad. EEN INDRUKWEKKENDE SERENADE. H, M. spreekt tot de Indische bevolking. Het gouden levens-feestgetij van onze Konin- ging heeft zich Zaterdagmiddag voor wie in huis, dank zij den K. R. O., de Indische hulde aan H. M. heeft kunnen volgen -prachtig ingezet. 't Was precies twee uur, toen „het Wilhel mus" weerklonk, waarmede te Batavia tusschen - 8 en 9 uur des avonds de huldiging werd aan gevangen en die een mengeling van vreugde en dankbaarheid gebracht heeft in zoovele huis kamers, van bewondering voor de technische volmaaktheid over het zoo van nabij hooren der horens, trompetten en trommen van Java, maar niet minder van ontroering over dezen Indischen jubel, vol hartelijke toegenegenheid. De muziek van de militaire korpsen, de re veille, de taptoe en marschen, de krontjong melodie van het Ambonneesche Volkslied Sa- jang Kené, uitgevoerd door het bekende fluit- orkest van de Ambonneesche soldaten, alles werd in diepe stilte beluisterd en zonder veel last van storingen. De militaire muziekuitvoering stond onder leiding van kapelmeester Fuchs, van het derde regiment infanterie; de corpsen van verschillende bataljons namen er aan deel. In totaal 225 man. De zanguitvoering onder directie van den heer J. F. Bakker (in totaal 150 zangers en zangeressen) was ook goed te vplgen; zelfs de toejuichingen van het publiek na de schoonste coupletten uit Valerius' „Gedënckclancken" kwamen heel duidelijk over. Een gemengd koor zong vervolgens nog het eerste en tweede couplet van het „Wilhelmus", oude zetting, waarna een luid „Leve de Konin- ging", gevolgd door een driewerf hoera da- verendyweerklonk. Toen de uitzending geëindigd was, deelde de Nederlandsche P.T.T.-dienst aan Indië mede, dat H. M. zou antwoorden voor de microfoon op de haar gebrachte hulde, en even daarna weerklonk duidelijk het heldere stemgeluid van onze Koningin. Toespraak van H, M. de Koningin. H. M. zeide, dat zij met groote belangstelling had kennis genomën van de mededeelingen om trent de voornemens van het comité ën de voorstellen van het A.N.V. ter feestelijke viering van haar 50sten verjaardag. „Een dankbaar gebruik makend van de mij geboden gelegen heid om het programma van de radio-uitvoering aan te hooren, is het mij aangenaam, hier te kunnen zeggen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door mij en de mijnen gehoord is, dank zij de voortreffelijke inrichting van den draad- loozen dienst. „Onder den indruk van het gehoorde voel ik mij gedrongen, het comité en allen, die mede gewerkt hebben, en de duizenden belangstellende aanwezigen mijn warmen dank te brengen voor hun aanhankelijkheid en medeleven. Dat alle groepen van de bevolking van hun belangstelling hebben blijk gegeven, stemt mij tot bijzondere erkentelijkheid. Ik besluit met den oprechten wensch, dat zoowel hier al in Indië het streven moge blijven naar innige samenwerking voor het gemeenschappelijk doel, waarnaar wij allen streven: het welzijn van 't land onzer inwoning en van het geheele rijk." De ontvangst op Het Loo. Aneta meldt, dat de versterking-inrichting in het paleis op Het Loo was aangebracht in de werkkamer van den Prins, terwijl in de salon van den Prins de microfoon was aangebracht, waardoor H. M. gesproken heeft. In een daar naast gelegen vertrek was de luidspreker op gesteld en daar heeft het Koninklijk gezelschap de uitzending aangehoord. Met de Koningin wa ren aanwezig de Koningin-Moeder en Prinses Juliana, de hofmaarschalk, baron De Smeth, baron Van Geen, particulier secretaris van de Koningin, en mevrouw Van Geen, kapitein O. T. van Resteren, adjudant van de Koningin, kapi tein Phaff, ordonnansofficier, Jhr. van Suchtelen van de Haere, intendant van de paleizen, en eenige genoodigden, in totaal 17 personen De Koningin legde veel belangstelling aan den dag voor de in het nevenvertrek opgestelde in strumenten en onderhield zich evenals "Prinses Juliana met de aanwezige ingenieurs, Dr. N. Koomans, Jhr. van der Wijck en Ir. Visser welke laatste speciaal belast was met het lijn gedeelte, kabels, versterkers, etc. In het vertrek waar de microfoon was op gesteld, heeft de Koningin vol belangstelling het moment afgewacht, waarop Indië de instelling der ontvangapparaten zou berichten, hetgeen met buitengewone snelheid geschiedde. Na afloop heeft de Koningin hare bijzondere tevredenheid betuigd over de schitterende demonstratie. De plechtigheid te Batavia. Ruim 60.000 enthousiaste bezoekers van de Pasar Gambir woonden voor een groot ge deelte door middel van over het uitgestrekte terrein verspreide luidsprekers de indrukwek kende serenade bij, welke voor de Koningin werd uitgezonden. Op de eere-tribune hadden plaats genomen alle leden van den Raad van Nederlandsch- Indië, de algemeen-secretaris, de hoofden der departementen en kopstukken pit den handel, terwijl de landvoogd, ter voorkoming van ver keersopstoppingen als gevolg van de afzettingen van den weg, welke er bij een tocht van den landvoogd naar het Pasar Gambir zou zijn ge weest, de demonstratie te zijnen paleize door middel van een koptelefoon volgde. Een diepe ontroering maakte zich van de menschenmassa meester, toen de koninklijke stem doorkwam, als ware de landsvorstinne in haar midden. De hoorders waren innig dank baar, dat de Koningin de serenade en de ovaties I uitstekend had verstaan. Nimmer tevoren werd de saamhoorigheid tus schen Oranje, Nederlandsch-Indië en Nederland zoo duidelijk gevoeld. Direct na de beëindiging van de indrukwek kende plechtigheid barstte een reeds uren drei gende regenbui los. In de West. Aneta meldt, dat Curagao-radio seinde, dat de uitvoering volkomen is gelukt. Beide stations waren goed te volgen, hoewel vrij veel last van fading ondervonden werd. Paramaribo heeft geseind, dat de uitzending uit Indië zwak hoor baar was, terwijl de Kootwijk-zender was te volgen met weinig fading en goed constant. Echter was een en ander alleen hoorbaar op telefoon en onvoldoende voor een behoorlijke versterking. na he zu ge de wc wc pe be ah on en da zie ste ge ra eii br m< se< er aa ge va dr; scl ov en wa bo< be:\ rus dai ge\ rek we ziji kle dei ka; sd: jaa op res teg zoi dal hie one als anc me het ov< pa; kra EEN LID VAN DE ARBEIDERSPARTIJ TE ENGELAND DOET VERSLAG VAN EEN REIS DOOR SOWJET-RUSLAND. De toestand is, volgens hem, „onbeschrijfelijk slecht". Joseph Toole, lid van het parlement en v.i/J de arbeiderspartij te Engeland, reist in zijn Vc3* cantie graag rond om toestanden in andere landen te bestudeeren en is thans van een reis door Sowjet-Rusland teruggekeerd. Reeds in den trein, waarmee hij over het vasteland terugkeerde, had hij in gesprekken scherpe critiek op de toestanden in Rusland ge leverd, zonder te vermoeden, dat hij Engelsche journalisten tegenover zich had, die snel deze kritiek naar hun bladen hebben overgeseind. Hij heeft het verslag van het intervieuw, dat hem naar Engeland vooraf was gegaan, op de hoofd punten niet willen weerleggen, maar één voor behoud gemaakt. Men had hem de woorden in den mond gelegd, dat de toestanden „ondraag lijk" zijn. In een gesprek met den Manchester- schen correspondent van de Times verklaart hij nu, dat zijn bedoeling was geweest te zeggen, dat zulke toestanden „hier ondraaglijk zouden zijn". Toole heeft namelijk den indruk gekregen, dat de bevolking van Rusland in de steden en op het platteland het tegenwoordige régime aan vaardt, en de toestanden bijkans zonder klacht verdraagt. Hij gaf toe gezegd te hebben, dat de wereld den hongersnood en de onbeschrijfelijke ellende in Rusland niet beseft. Het cultureele en oeconomische leven is vernietigd en het ver^\ schil kwam duidelijk uit, zoodra men uit Ruslan&M Polen binnenkwam, waar men nieuwe gebouwen en goed gekleede menschen ziet, in treffende tegenstelling met het beeld van het openbare leven in Rusland. Toole zeide verder, dat hij in het parlement bij elke gelegenheid voor Rusland op was ge komen en dat hij, ondanks alles wat hij te weten gekomen was, daarmee voort zou gaan en aan elke poging weerstand zou bieden om zich in de zaken van dat land te mengen. Hij zal voor credieten ten bate van handel met Rusland blij ven, stemmen. Maar zijn verbazing over den werkelijken toestand in Rusland dien hij nu zelf gezien heeft, is zooveel te grooter wanneer hij de feiten vergelijkt met al de berichten vol gloeiende bewondering van communisten en le den van de minderheidsbeweging, die Rusland bezocht hebben. De toestand maakte op hem den indruk van „onbeschrijflijk slecht" te zijn. Toole heeft ner gens zooveel walgelijke armoede, zooveel bede laars of zooveel dronkaards in welke Engelsche of Amerikaansche stad ook gezien als te St. Petersburg en Moskou. Het leven is schrikbarend duur. Het gemid delde loon van een werkman in de Russische nijverheid is 50 roebel in de maand. Men kan den roebel op 1.30 stellen. Boter kost negen roebel het pond of bijna 12 en is dan nog van slechte hoedanigheid. Kleeren, schoenen, vleesch, brood, zeep en de algemeene levensbe hoeften zijn alle gerantsoeneerd en vrouwen en kinderen staan overal in de queue met hun kaarten op hun aandeel in den karigen voor raad te wachten. Toole heeft 3.60 voor vier stoofperen betaald, 12 voor een kip, 3.60 voor een bloemkool. En een mijl (1600 M.) rijden in een drosjki kostte 12. In het hotel waar hij verblijf hield, werd alle mogelijke moeite gedaan om voor de gasten het beste op te dienen wat er te krijgen was en een goeden indruk te vestigen. Maar wanneer Toole ge legenheid kreeg de officieele gidsen kwijt te raken, zonder wie niemand eigenlijk in Rusland iets mag zien of hooren, vertelde men hem in het Engelsch, dat hij beter eten dan anderen kreeg. Menschen, die hem stilletjes iets toefluisterden, voegden erbij: „Denk er aan, dat u aldoor be spied wordt". In Rusland kan men dan ook niet als een toerist in andere landen doet rond kijken. Men moet daar heengaan waar de re- geeringsambtenaren u heen sturen, maar zelfs zij kunnen de feiten niet verbloemen. Elke vijf of tien minuten ziet men op straat gewapende secties van het Roode Leger en tegenover zulk een machtsvertoon is er geen kans om een mee ning te uiten over het tegenwoordige stelsel in Rusland behalve die, welke de regeering voor schrijft. Niemand tracht natuurlijk de openbare meening ten bestendiging van de Sowjet-macht te organiseeren, omdat iedereen die een andere meening uitspreekt,- dadelijk in hechtenis ge nomen en zonder vorm van proces doodge schoten wordt. Toole bezocht het fabrieksdistrict van Mos kou. Daar werken 810.000 menschen in de nij' verheid. Mannen, die zich vroeger als revolutio- K E heel per; te c deg' gebl lote dele man wet gen andi D niet maa de i ver Zij bon< lotei zou nem Na doei te o< heid tuigi afge pilot hun stud juist lome deelt D pilot in 1 81 maai zood van bedr voor op e ƒ18. 63 uitbe De deze treur pen moet aan geene lijk f buite De de K voere K.M. zij zi door salar de h< krijge 50 o oude vang komt stuur uur i op 2 draaj heer stuur kan vertri koms toela 1928 middi verdi nog zij in sten

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2