Kerk en School. Buitenland. Gemengd Nieuws. V erkoopingen. Marktberichten. Land- en Tuinbouw. de uiencontrole. Burgerlijke Starsd HERRINGEN. Onder de aardappelen worden hier bij sommigen nogal zieken aangetroffen. De prijs is op die oogenblik weer iets gestegen nl. 3.— Uien verlagen weer in prijs tot 1-25 en peen tot 0.70, alles per H.L. De keur op het dijkleger van t waterschap „De Dijkring Flakkee" is door H. M, de Ko ningin goedgekeurd en is voor belanghebbenden bij den secretaris van dat waterschap ter inzage gelegd. GOEDEREEDE. Mej. L. T. had zonder erg haar rijwielbelastingplaatje thuis gelaten, maar de politie had er wel erg in, zoodat ze werd in gerekend. Dus opgepast. De laatste gedroogde cichorei, ruim 70 duizend kilo. is Maandag vervoerd. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 27 Augustus des nam. 7 uur. On derwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stuk ken, 2. Vaststelling gemeenterekening. 1929-30. Wijziging gemeentebegrooting 1930. 4. Benoe ming commissie onderzoek gemeentebegrooting 1931. 5 Herziening belastingstelsel in verband met de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeente. i en De garnalenvisschers vingen j.l. week tot 70 kilo per dag en per vaartuig. Schipper C. van Huizen zeilde de vorige week de mast overboord, dat hem op plm. 400 schade komt te staan. Bij het uitoefenen van hun bedrijf hadden de Noordzeevisschers de vorige week schade aan hun netten C. Lokker Wz 40.-, C. Lokker Mz. 50.— en A. Roos 80.—. OUDDORP. De vrouw van J.T., Wz., was bezig met het zoeken naar eieren, die boven op het hooi in de schuur konden liggen. Ze is van het hooi afgevallen met het lichaam op een klomp, waardoor zij zich zoo bezeerde dat de dokter te hulp geroepen moest worden. De raad dezer gemeente is ter vergadering bijeen geroepen op Vrijdag a.s. des nam. 3.30 uur. (n.t.) Het huis van de wed. Kastelein is bij afslag aangeloopen op 2700.Het huis van wijlen J. Meijer met een perceel bouwland in gezet op 2600.- en 300.— is gecombineerd afgemijnd door G. van Oostenbrugge op 393U. De visschers vingen de vorige week van 50 tot 60 kilo garnalen per dag en per vaartuig, in de stallen 1 zalm. SOMMELSDIJK. De WelEerw. Heer Ds. A G Oosterhuis te Ernst heeft voor het be< roep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt, en is beroepen de WelEerw. Heer Ds. J. Enkelaar van Ouderkerk aan den IJssel. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening plaats hebben. Doopouders kunnen hiervoor a.s. Donderdag' avond 8 uur in de consistoriekamer aangifte doen. m MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot, de ^heer Wouter Vroegindeweij, slaagde Maandag te Utrecht voor het Staatsexamen A, tot toe' lating aan de Universiteit. DEN BOMMEL* Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk. alhier, door Ds. K. van As te Rouveen. OOLTGENSPLAAT. Ds. W. Rijnsburger, van Polsbroek, heeft voor de roeping naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. NIEUWE TONGE. Aan den heer A. Kok, onderwijzer alhier, is door B. en W. zieken« verlof verleend. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Julianakerk te Heijplaat. bracht f 79,— op. HERRINGEN. Deze week zullen er in de Ned. Herv. Kerk nog geen catechisaties ge» houden worden. - De Zondagsschool zal vanaf heden niet meer gehouden worden in de consistorie» kamer der Herv. Kerk, doch in de nieuwe school. De kinderen behoeven dan niet meer «fcbij gedeelten te komen, doch worden allen w'tegelijk verwacht, wat ook een belangrijke verbetering is. TWEE NIEUWE FILMS VAN HET ZENDINGSBUREAU TE OEGSTGEEST. Het Zendingsbureau te Oegstgeest beijvert zich gedurende de laatste jaren om door middel van de techniek het Zendingswerk heel dicht bij te brengen en van Indië datgene te laten zien wat mogelijk en noodig is om de belangstelling van talloos velen voor den Zendingsarbeid te wekken of te vermeerderen. Velen van onze lezers hebben ongetwijfeld de Warta-Sari-film of de Melawan-Gelap-film ge zien. In de gemeenten, waar men één van deze beide films nog niet gezien heeeft, haaste men zich een Comité te vormen of zelf de hand aan den ploeg te slaan en er voor te zorgen, dat in de komende weken één van deze beide film vertoond wordt. In Oegstgeest neemt men de aanvragen gaarne in behandeling; wie het eerste aanvraagt heeft de eerste rechten. Met de ex ploitatie van de film steunt men de Zending tweeledig, aan de eene zijde gaat Indië leven voor het publiek, terwijl anderzijds met de baten het Zendingswerk gediend wordt. Spoedig vast stellen van data van vertooning verdient om velerlei redenen aanbeveling. Als nieuwe film brengt het Zendingsbureau thans in omloop zijn groote Borneo-film en daarnaast een film van Duitschen oorsprong, de Mentawei-film. Voor de eerste film heeft het Zendingsbureau veel te danken aan den alom bekenden heer H. F. Tillema, die zijn vele duizenden meters film beschikbaar gesteld heeft om daaruit een keuze te doen. De Borneo-film geeft een beeld van het leven op dat eiland, van het doordringen van de Wes- tersche cultuur (wij denken b.v. aan het groote werk van de Bataafsche Petroleum Maatschap pij) en daarnaast van den Dajakker in zijn heidendom. Hier heeft de Regeering en de Zen ding een belangrijk taak. De film geeft verder een deel van het Zendingswerk, uitgaande van Bazel en doet vervolgens allerlei zien uit het leven van den bewoner van Borneo, geeft hanen gevechten te zien en als slot een imponeerend doodenfeest met al wat daarbij behoort De Mentawei-film is, zooals gezegd een film van Duitschen oorsprong met meer lijn, die aan leiding geeft tot zekere climax, een mooie film metp rachtige beelden, hier en daar ontroerend °or e geen het leven van de Mentaweiers de' awW m nCn iW?°rd een film' die evenals "a'd is v™ Het gaat er thans slechts om, dat Oeastaeest wordt gedaan op Zendingsvereeniginget pi kanten en anderen om er toe mede te werken dat binnen korten tijd data worden vastgesteld waarop een van de vier films draaien kan Men yrage spoedig inlichtingen aan Oegstgeest- wie het eerst met een aanvrage komt heeft het meeste kans op slagen. Daar, waar de Melawan-Gelan- film nog niet vertoond is, vrage mén deze het eerst. Men vergete niet, dat deze film een eerste klas film is van ongekende schoonheid. Natuur lijk komen de beide nieuwe films allereerst in aanmerking voor de wat grootere steden. Moge ook door deze poging van het Zen dingsbureau gemeente en zending dichter bij el kaar komen, opdat de gemeente steeds meer zich bewust worde van haar taak ten opzichte van Indië. Zuster Anna kijkt nog steeds uit naar het in werking stellen van de verplichte controle op de uien. Voor zoover wij het kunnen zien, staat er aan de invoering dezer controle niets in den weg. Het Uitvoer Controle Bureau is bereid, deze controle uit te voeren en daarover is geen verschil van meening zal deze controle, als die aan hem wordt opgedragen, ook naar behooren uitvoeren. Alle belanghebbende organisaties zijn het eens geworden over de vraag, hoe de controle zal moeten zijn en ten opzichte van het eenige verschil, de invloed der Landbouworganisaties, is overeenstemming bereikt. Het wachten is nu op de Regeering, die ten slotte de regeling op grond van de Landbouwuitvoerwet moet uitvaardigen. Wij willen hopen, dat de vacantietijd, die aan de Departementen zoo'n geweldigen in» vloed kan hebben, ons nu geen parten speelt. Het is tijd. Alles wijst er op, dat de uien» regeling er moet komen en dat alles rijp is om tot betere toestanden in onzen uien»export te geraken. Ook de landbouw vraagt om de controle op de uien. Waar men ook zijn oor te luis» tered legt, overal is men warm geworden voor een controle, die aan den teler van uien betere prijzen moet brengen. In een tijd als deze, nu het den landbouw slecht gaat, begint deze overweging meer ge» wicht in de schaal te werpen. De boer wordt wakker en wil medewerken om uit de ui te halen, wat er in zit. Maar ook de handelaren dringen aan op controle, die voor den handel een product zal brengen, waarmede op de wereldmarkt kan worden gewerkt. Zooals het de laatste jaren als regel ging, gaat het niet meer. Er moest verandering komen en die verandering zal er komen. Wij hopen, dat er snel en doortastend zal worden gehandeld. Het ijzer moet worden gesmeed, als het heet is. Wij vertrodwen, dat, als de regeling in werking komt, de medewerking om van die regeling een succes te maken, algemeen mag zijn. Critiek is gemakkelijk, vooral bij een nieuwe zaak. Dan zijn er dingen, die anders moesten zjjn en veranderd moeten worden. Als allen met hun critiek mild en met hun medewer» king gul zijn, dan zal de noteering van de Hollandsche uien op de Buitenlandsche mark» ten met sprongen vooruitgaan. Wij mogen ons niet langer permiteeren, om de slechtste uien aan te bieden. Dat heeft nu geld genoeg gekost. De Hollandsche ui moet een prima marktproduct worden, dat wifaan degeheele wereld kunnen verkoopen. DE TUINDERIJ. Da maandelljkache groei Tan de L. O. en de T. O. Op 1 Juni 1930 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L O. toe Prov. aant. leden. Loon. Groningen14 f 11.297,— Friesland90 65.123, Drenthe47 18 564,- Overijssel 28 16 811, Gelderland 29 14 081,— Utrecht 6 3 530,— Noord»Holland 39 26.369,— Zuid. Holland17 15.102, Zeeland33 31.396,— Noord'Brabant 11 7.195,— Totaal .314 f 209.468,- Per 1 Juni 1930 traden als lid der T.O. toe: 49 werkgevers, uitbet aan loon f 59 259,— Sedert 1 Nov. 1929 vermeerderde het aantal leden bij de: Landbouw-Onderlinge met 1515, uitbetalen» de f 1 738.088- loon. Tuinbouw>Onderlinge met 594, uitbetalende f 758.373,- loon. Tot de L.O. JI traden tot 15 Aug. 1930 toe 1 bakker, 2 gemeenten, 2 hotels, 4 kooplieden, 341 landbouwers, 1 landb.ver., 1 leenbank, 1 metselaar, 3 molenaars, 2 N.V., 36 polders, 2 schilders, 4 schippers, 3 slagers, 2 smeden, 1 stalhouder, 3 stoomdorsch ver., 1 stoom» zuivelfabr. Voor de Secretaris, D. KEIJZER. Herkingen, Augustus 1930. SOMMELSDIJK. OverledenJannetje, 2 mnd., dochter van Stefanus Hartensveld en Leentje v. d. Weide. MIDDELHARNIS. Geboren: Willempje WilhelminaElizabeth, d. v. M. Blok en M. Roodzant Domus, z. v. I Verbrugge en J. P. Schellevis. OndertroudH. Mackloet 24 j. (S'dijk) en H. Bom 26 j.A. v. d. Waal 36 j. (Rotterdam) en G. C. Born 31 j. GetrouwdA. Wielaard 20 j. (S'dijk) en H. Koote 25 j.J Langbroek 23 j. (Velsen) en W. v. Beek, 24 j.H. v. Zielst 21 j. (N. Tonge) en A. Verweij 20 j. OOLTGENPLAAT. Geboren Woutrina, d. v. Cornelis Holting en Adriaantje Teuntje Leijdens Maatje Sietje d. v. Leendert Johannis van Gurp en Dina Adriana Duim. Ondertrouwd: Leendert Bakelaar 20 j. en Maatje Koppenaal 21 j. Overleden Mattheus Breur, 81 j wedn. van Francijntje van Kassei. DIRKSLAND. Overleden: Pieterje Elizabetht van Rumpt, 49 j. echtgenoote van B. Boks. DE ZWEEDSCHE POOLREIZIGER ANDREE. De lijken gevonden op het Witte Eiland, na 33 jaar onbekendheid met het lot der drie expeditieleden. Een Noorsche wetenschappelijke expeditie heeft op White Island bij Frans Jozefsland het lijk van den Zweedschen ingenieur Andrée ge vonden, die in 1887 met twee begeleiders met een luchtballon van Spitsbergen is opgestegen, in de hoop de Noordpool te bereiken en die sindsdien verdwenen was. Naar verluidt is het lijk van Andrée goed bewaard gebleven. Het kamp, waarin het lijk gevonden is, is op 6 Augustus door de expeditie, welke geleid wordt door den Noorschen geoloog Horn, aan de Z.W. kust van White Island ontdekt. Het bevond zich op ongeveer 150 meter van de kust. Men vond een boot én een slede en in de boot de resten van een menschelijk skelet. Ook het logboek en eenige voorwerpen, met het op schrift „Andrée's Poolexpeditie 1896" werden gevonden. Eenige meters van de boot lag het lijk van Andrée, tamelijk in het ijs ingevroren, maar slechts door een jonge ijslaag bedekt. Het was geheel gekleed en goed bewaard. In de zak ken vond men Andrée's dagboek en o.m. een pedometer. Dicht bij Andrée lag het eveneens goed bewaarde skelet van een ander lid van de expeditie van Andrée, dat echter nog niet met zekerheid kon worden geïdentificeerd. Het kamp had klaarblijkelijk voedselgebrek gekregen, maar bevond zich over het geheel in goeden toestand. De lijken en voorwerpen zijn aanboord van een Noorschen robbenjager gebracht, die begin September in Noorwegen zal aankomen. De expeditie van 1897. Andrée was in Juli 1897 met twee makkers, Frankel en Strindberg. in een ballon opgestegen op Dennen-eiland, ter Noordwestkust van Spits bergen, De bedoeling was, dagen met den ballon in de lucht te blijven en zich zoo mogelijk over de Noordpool te laten zweven. Thans weet men, dat de ballon het niet ver heeft gebracht en niet zoo heel ver beoosten Spitsbergen in zee of op het ijs moet zijn gedaald. Van de plek dier daling zullen de drie mannen dan het Whi te-island hebben bereikt, waar zij na een wree- den dood 33 jaar hebben gelegen en waar thans. hun stoffelijk overschot is ontdekt. De tocht van Andrée heeft geenerlei weten schappelijk nut gehad, maar zijn denkbeeld, de doorvorsching van de Poolstreken uit de lucht, heeft navolging gevonden, zij het ook met mo derner en beter hulpmiddelen; vliegtuigen en luchtschepen. Zoo opende Andrée een rij, die nog lang niet is afgesloten, maar welke reeds namen telt als Wilkins, Amundsen, Byrd, Nobile, Bennett e. a. Trouwens Andrée en zijn makkers waren geen lichtzinnige driftkoppen geweest, maar geleer den, wien het vooral om meteorologische data te doen was. Het laatste bericht, dat van hen was vernomen, was verzonden twee dagen na hun opstijging.' Aan de identiteit der gevonden dooden be hoeft niet te worden getwijfeld. Er zijn dag boeken etc. gevonden, en ook uitrustingsstukken met den naam Andrée. Dat daarop het jaar 1896 voorkomt, behoeft niet te verbazen. Reeds in dat jaar deed hij een poging om op te stijgen, maar slaagde daar toen niet in. Het volgende jaar werd het, zoo noodlottig afgeloop.en, avon tuur werkelijk ondernomen. Toen Andrée in 1896 zijn opstijging voorbe reidde, was.de wereld bijzonder vervuld van het Noordpool-onderzoek. Nansen was reeds vertrokken, maar nog niet terug, evenmin als de Fram. De Amerikaan Wellman ging eveneens om met ballon-plannen en spoedig zouden ook de Italianen (de hertog der Abruzzen en Cagni) van zich doen spreken. De onzekerheid van het lot van Andrée heeft zwaar gedrukt op het ge moed van het groote publiek van dien tijd. Thans is althans de onzekerheid weggenomen. En dit mag er ons aanleiding toe zijn, er aan te herinneren, dat het, helaas, bij Pooltochten vaak, te vaak is voorgekomen, dat wel het ver trek geboekstaafd werd, zonder dat dan verder de verdwijning der nooit-teruggekomenen duide lijk werd, opgehelderd. Dat de mannen zijn omgekomen weet men dan met absolute zeker heid, maar wanneer, waar, hoedat blijft onder de witte wade verhuld, die in de Pool- wereld alles met e'en kil kleed bedekt. SPOORWEGONGELUK TE LUIK. Het gebaar eener moeder. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt In het station Guillemins, te Luik, zijn Zondag verscheidene personen, die aan de verkeerde zijde uit den sneltrein naar Warschau waren gestapt, door een trein uit Visé verrast. Een 25-jarige Pool werd letterlijk vermorzeld en een vrouw, eveneens uit Polen, die zich met vier kinderen op de spoorbaan bevond, werden beide beenen afgereden. Zij had nog den uitersten moed het kind, dat zij op den arm had, zoo ver mogelijk weg te werpen. De drie andere kleinen bleven eenseens ongedeerd. De vrouw is bij overbrenging naar het ziekenhuis overleden. HET AANTAL INWONERS DER VEREENIGDE STATEN. Uit Washington wordt gemeld Thans wordt het resultaat bekend van de volkstelling, die in Mei j.l. in de Vereenigde Staten heeft plaats gehad. Door deze volks telling is komen vast te staan, dat de V. S. 122.698.190 inwoners hebben. Dit is vergeleken met de vorige volkstelling, die 10 jaar geleden werd gehouden, een vermeerdering van 16.987.000. Het sterkst is de bevolking toege nomen in Californië, n.l. met 65 pet. EEN DORP ZONDER GEMEENTERAAD. Niemand wenscht candidaat te zijn. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt Te Eprauc, een dorp nabij Han en Rochefort, in de provincie Namen, werden onlangs, tegen 24 dezer, verkiezingen uitgeschreven voor den gemeenteraad, daar, ten gevolge van overlijden en ontslag, het aantal raadsleden tot twee was geslonken en dan ook geen vergaderingen meer konden worden gehouden. Deze verkiezingen zullen nu echter niet gehouden worden, daar niemand in de gemeente er in toestemde op een candidatenlijst te worden gebracht, wat in een land als België zeker wel een hooge zeldzaam heid mag heeten. HONDSDOLHEID. Te Galatz heeft Vrijdagavond een dolle hond eën meisje gebeten, dat spoedig daarop in een heftigen aanyal van hondsdolheid door de stra ten holde en vijftien personen door bijten en krabben verwondde. Onder verschrikkelijke pij nen is het meisje gestorven. Van twee gewonden is de toestand zoo bedenkelijk, dat zij geïso leerd zijn. EEN VAT BENZINE ONTPLOFT. Een jongen gedood. Bij den spoordijk van den nieuwen spoorweg Gouda-Alphen waren onder Waddinxveen Zon dagavond eenige jongens aan het spelen. Onder aan den spoordijk lagen eenige vaten benzine en de jongens hadden de onvoorzichtigheid om met vuur te spelen. Waarschijnlijk hebben zij dicht bij een van de vaten een vuurtje gestookt, want plotseling is een vat uit elkaar geslagen. Van een der jongens, den 13-jarlgen Nijhoff, werd een been afgerukt. De jongen is in zorg- wekkenden toestand naar 't Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd, waar hij is overleden. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De 39-jarige G. J. Butters uit Smeermaas, geboren, te Utrecht, is Zaterdagavond op den Brusselschenweg te Maastricht met zijn auto tegen een boom gereden. Zwaar gewond en in bewusteloozen toestand is B. naar het zieken huis aldaar overgebracht. Zondagmorgen was het bewustzijn nog niet weergekeerd. Men acht herstel uitgesloten. De auto is totaal vernield. B. die gehuwd is en vader van vier kinderen, keerde terug van een controle-reis (hij is con troleur van een ziekte-verzekeringsmaatschappij) is vermoedelijk onwel geworden en daardoor het stuur kwijt geraakt met bovengemeld nood lottig gevolg. Met zeer veel moeite kon men hem uit den totaal vernielden personen-auto bevrijden. AANRIJDING. De 22-jarige de Goede, zoon van een slager te Ilpendam, heeft Zondag met zijn motorfiets den 72-jarigen Schuyt aldaar, die plotseling den rijweg wilde oversteken, overreden. De oude man kreeg een schedel- en een beenbreuk. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd. S. is naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De motorrijder is eveneens naar het gasthuis vervoerd. Hij was ernstig aan het gelaat ge blesseerd. BRAND OP DE RIVIER. Een roeier gewond. Maandagavond is brand uitgebroken in een hoeveelheid vloeistof, welke dreef op de Maas onder de gemeente Pernis. Ter plaatse voer juist een roeiboot met twee mannen, den 23-jarigen P. B. uit de la Reystraat en den 43-jarigen D. v. d. D. uit de 2de Schansstraat te Rotter dam. Zij zijn overboord gesprongen en naar twee daar liggen lichterschepen gezwommen. Laatstgenoemde heeft brandwonden aan armen, handen, hoofd en schouders gekregen. Hij is per sleepboot naar Rotterdam vervoerd, waar hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opge nomen. De beide lichterschepen hebben brand schade gekregen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het vuur is gebluscht door opvarenden van de sleepboot Nieuwe Maas van het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost. Het is niet onmogelijk, dat de vloeistoffen afkomstig zijn van het Noorsche stoomschip Bessa, dat daar terpentijn heeft lig gen lossen, maar men acht het ook niet on waarschijnlijk, dat men te doen heeft met een hoeveelheid benzine, welke is gebruikt bij het ontgassen van een ander stoomschip, dat even eens in de nabijheid heeft gelegen. AANVARING. Het Belgische Rijnschip Mario, schipper De Koninck, geladen met 690 ton kolen van Ruh- rort naar Gent, is op de Oosterschelde door het motorschip Heine, schipper Provost, aan gevaren. De Mario kreeg een gat van ongeveer 50 c.M. in het vierkant, waardoor het schip in zinkenden toestand geraakte. De schipper heesch de noodvlag. Het bergingsvaartuig Dorus Rijkers gelukte het de Mario drijvende te houden. Men zal trachten de lekkage te herstellen. HEVIGE TRAMBOTSING TE AMSTERDAM. Op het Stationsplein, ter hoogte van de brug naar het Damrak, heeft Zaterdagmiddag te 1 uur een hevige trambotsing plaats gehad. De bestuurder van een wagen van lijn 13, die onder dit nummer de letter S. droeg (dit is een aan duiding voor het publiek, dat deze tram haar eindpunt vindt op het Stationsplein, in tegen stelling met wagens van dezelfde lijn, welke tot aan het einde der Czaar Peterstraat doorrijden) wilde van die brug komende naar links het Stationsplein oprijden, toen op hetzelfde oogen blik een motorwagen, eveneens van lijn 13 en van den kant der Prins Hendrikkade komende, de bocht naar deze brug omzwenken. Met een hevigen klap stieten de voorbalcons der beide wagens op de kruising der rails op elkaar, waarbij de ruiten aan spinters gingen. De 'passagiers in de beide motorwagens, als ook in de bijwagens, waren hevig ontsteld en de gemoederen kwamen eerst tot kalmte, toen ge bleken was, dat niemand verwondingen had op- geloop en. Wel was er vrij groote materieele schade. Van lijn 13 S. was het voorbalcon geheel en dat van den anderen motorwagen was gedeeltelijk ingedrukt. Beide rijtuigen konden echter naar de remise rijden. De wagenbestuurder van de tram uit de richting P. H. kade heeft verklaard, dat hij vlak voor de botsing zijn positieven eenige oogenblikken is kwijt geweest. POLITIEKE VECHTERSBAZEN. Zaterdagnacht ongeveer 1 uur heeft aan den Broekweg te Stompwijk een vechtpartij plaats gehad tusschen drie biljetten tegen de z.g. vloot wet plakkende leden van de rev.-sol. partij en den voorzitter var. de S.D.A.P. den heer Wiegel, vergezeld van den Vara-secretaris den heer K. Blemheuvel en nog een lid der S.D.A.P. De S.D.A.P.'ers begonnen met klappen uit te deelen en trachtten het materiaal te bemachtigen. De R.S.P.'ers sloegen er zoo op los, dat de aan vallers op de vlucht gingen. AANRANDING. Nadat Vrijdagavond twee bewoners van de Lepelstraat te Bergen' op Zoom den heer S„ die in gezelschap van een meisje aan het wan delen was in de bosschen van Halsteren hadden overvallen, waarbij zij, na S. bewusteloos te hebben geslagen, met het meisje onzedelijke han delingen hadden gepleegd, zijn zij Zaterdag avond door de marechaussee te Bergen op Zoom gearresteerd. In den loop van Zondag hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn Maandagmorgen naar het huis van bewaring te Breda overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. DOOR AUTO GEDOOD. Bij Sloedam is'Maandagavond de 27-jarige ge huwde W. door een particuliere auto, bestuurd door v. d. B. uit Goes, aangereden. Hij over leed tijdens het transport naar het ziekenhuis te Middelburg. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Zondagavond ongeveer half zeven is aan het station Leidschendam—Voorburg van de Z.H. E.S.M. de 60-jarige echtgenoote van den heer van den Br. uit Voorburg, door een uit de richting Den Haag komende sneltrein gegrepen. De getroffene, die een familielid wilde af halen, werd ca. 25 meter meegesleurd en zoo danig verminkt, dat het niet mogelijk was haar indentiteit dadelijk vast te stellen. De doktoren van Laarhoven en de Leeuw waren spoedig ter plaatse, doch konden geen hulp meer verleerien. De Voorburgsche politie heeft de overblijfselen naar het lijkenhuis der algemeene begraafplaats gebracht. Aan genoemd station is de toegang van het eene naar het andere perron niet afgesloten, en de getroffene heeft den aankomenden sneltrein vermoedelijk niet zien aankomen. TWEE NALATENSCHAPPEN. Op 31 Januari 1930 is te New-York over leden, John Loderus, wonende 160 Blucher Street Nills Hotel, New-York City. Ofschoon niet met zekerheid is vastgesteld kunnen worden, dat genoemde persoon in Nederland is geboren' en Nederlander was, bestaat er een vermoeden, dat dit het geval is en dat hij in Nederland na bestaanden zal hebben, die op deze nalaten schap rechten zouden kunnen doen gelden. In verband hiermede geeft het ministerie van bui tenlandsche zaken in overweging aan hen, die meenen recht te hebben op deze nalatenschap en dit voldoende kunnen bewijzen, zich tot dit departement te wenden. Johan George Kottenhagen, geboren te Am sterdam den 12en December 1845, of bij voor overlijden diens nakomelingen zijn geroepen tot de nalatenschap van zijn broeder Albert Tijs Kottenhagen, geboren 9 November 1854 te Am sterdam, overleden te Galveston (Texas) den 8 April j.l. Aan bovenbedoelden persoon wordt in overweging gegeven zich voor de verkrijging van deze nalatenschap in verbinding te stellen met het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage. Door electrischen stroom gedood. Zaterdagavond ongeveer kwart over 10 was de dienstbode A. M. B. van den slager Z. te Geldrop, bezig met het schoonmaken van den winkel. Bij het poetsen van de electrische vleeschsnijmachine kwam zij op nog niet op» gehelderde wijze in aanraking met den elee» trischen stroom. Op haar noodkreten snelden de slager en zijn vrouw toezij vonden haar over de ma» chine hangen. Van Z. trok haar ervan af en kreeg een hevigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is vrijwel onmiddellijk daarna aan de gevolgen overleden. Ernstig motorongeluk. Zondagmorgen slipte bij de Hartveldsche» brug te Diemen een uit de richting Amsterdam komende motorfiets door de gladheid van den weg, tengevolge waarvan een uit de tegen» overgestelde richting komend motorrijwiel, bestuurd door den heer J. van Schaick uit Bussum met op de duo de heer C. v. d. Berg, eveneens uit Bussum, met volle vaart op den geslipten motor inreed. De duo<rijdster van den motor uit Amsterdam werd ernstig ge» wond naar het Burgerziekenhuis aldaar over» gebracht. Zij heeft een ernstige hoofdwonde en gebroken beenen. De bestuurder liep even» eens verwondingen op, maar deze waren van minder ernstigen aard, zoodat hij niet naar een ziekenhuis behoefde te worden gebracht. De motorrijders uit de richting Bussen kwa» men beiden met den schrik vrij. Moordaanslag ta Heerlen? S. J. M. van O., huisvrouw van W. A. J., van wien zy gescheiden leeft, heeft bij de politie te Heerlen aangifte gedaan, dat haar man Zondagavond 10.15 te Heerlerbaan op haar een moordaanslag heeft gepleegd. Hij zou dit gedaan hebben door een vuurwapen op haar te richten en dit af te schieten, echter zonder haar te raken. J. is voortvluchtig. Om» trent de oorzaak tast men nog in het duister, Op Woensdag 20 Augustus 1930, bij inzet, en op Woensdag 27 Augustus 1930, bij afslag, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) in het Café Smits te Stad aan 't HaringvlietEen huis met erf aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet. Op Woensdag 27 Augustus 1930, des namid dags 3 uur (zomertijd) meubilaire goederen, aan voormeld huis. Ten verzoeke van de Erven van den heer C. Koppenaal. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 22 Augustus 1930, des avonds 7 uur (z t.) te Dirksland, ter herberge van L. I. Polderman, veiling, en op Vrijdag 29 Augustus d.a.v. des avonds 7 uur (z.t.) te Diiksland, ter herberge van J. Vermeulen, afslag van a Een huis met tuin, erf en grond te Dirks» land aan de Secretarieweg, kad. Sectie B no. D36, groot 3 A. 97 cA., toebehoorende aan A. Vroegindeweij Az. e.aen b. Een huis met erf en grond (eeuwigdu» rende erfpacht) te Dirksland nabij de Tuin» straat, kad. Sectie B no. 2066, groot 1 A. 12 cA„ toebehoorende aan erven Dina Dubbeld. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUIJS. Centrale Velling te Mlddelharnia. Veiling van Vrijdag 22 Augustus. Bloemkool f 8,50 Savoye kool f 1,90 tot f 12,— Roode kool f 5,50 tot f 11, Komkommers f 0,90 tot f 2,20 Meloenen f 30,— tot f 56,— per 100 stuks Rabarber f 1,20 tot f 1,40 Kroten f 3,70 per 100 bos Dubbele princessen f 7,70 tot f10,50 Enkele princessen f 10,10 tot f 15,— Stamsnijboonen f 5,70 tot f 14, Augurken f 5,50 tot f 35,— Eigenheimers f 4,60 tot f 5,10 Blauwputten f 1,70 Claps Favorite f 6,50 tot f 17,— Beuré Merode f 11,— tot f 13,— Noord. Holl Suikerperen f 6,70 tot f 10,80 Dirkjesperen f 6,20 Celline appels f 10,20 Keswick f 14,— per 100 kg. Pruimen f 6,40 tot f 14,— Tomaten f 2 80 per 100 pond Druiven f 0,21 tot 0,35 Boter f 0,73 tot f 0,76 per pond Veiling van Maandag 25 Augustus 1930. Bloemkool f 1,50 tot f 12,70. Savoye kool f 1,70 tot f 11,—. Roode kool f 8,50 tot f 11,50. Komkommers f 0,50 tot f 4,50. Meloenen f 38,— tot f 55,—. Per 100 stuks. Dubbele princessen f 7,— tot f 9,40. Enkele princessen f 8,— tot f 14,70 Snijboonen f 12 80. Enkele Stokprincessen f 14,60 tot f 16,10. Augurken f 3,50 tot f 25,—. Eigenheimers f 4,50 tot f 5,—. Claps Favoriete f 15,60 fot f 22,—. Triumf de Viëne f 17,60. Peren (val) f 7,—. Fred, van Baden app f 18,—. Per 100 K.G. Druiven f 22.60 tot f 35,60 per 100 pond. Pruimen f 8,60 tot f 14.70.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3