Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Plaatselijk Nieuws. O akte van vergunning voor het gebruik van open baren gemeentegrond aan de Kaai, zooals die is afgestaan aan en aanvaard is door de N.V, American Petroleum Company te 's-Graven- hage. Van den gemeente-opzichter is een rapport in gekomen, waaruit blijkt, dat de hindernissen, die zich in de haven nabij de Wilhelminabrug be vonden, naar genoegen zijn opgeruimd en dat de totale kosten daarvan 350.— hebben be dragen. De gemeente-rekening, dienst 1929, wordt der vergadering aangeboden. De 55 gewone inkom sten hebben bedragen 152668.51; de gewone uitgaven 128881.55. Batig saldo gewone dienst 23786.96. Inkomsten kapitaaldienst 106503.79 Uitgaven 105986.13. Batig saldo 517.66. Een wijziging van de gemeente-begrooting 1930 komt in behandeling. De VOORZITTER licht toe, dat hierin is begrepen een toelage van 200.per jaar voor den ambtenaar ter secretarie M. Knape voor het bezit van het diploma. Reeds eerder heeft de Raad zich uitgesproken, dat hij met een toelage voor het diploma accoord ging, dus ei genlijk bestaat hierop een recht. De heer BLOK zegt nog nimmer een regeling te hebben gehad. De VOORZITTER stemt dit toe, doch inder tijd is een toelage voor het diploma bedoeld, ten einde deze te gebruiken als krachtigen prik kel om de studie aan te moedigen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aanvaard. De rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf 1929 wordt in handen van B. en W. gesteld tot nader advies. In verband met den verkoop van een strook grond aan den Langeweg aan de provincie Zuid- Holland door de Vereeniging ingevolge de Land- arbeiderswet alhier, wordt met algemeene stem men goed gevonden een bedrag van voorloopig 1100.af te lossen en een bedrag van 852.16 in kas der vereeniging te houden en te bestemmen voor den aanleg van een weg getje e.g. het leggen van een drietal dammen, enz. aan den Langeweg. Het reeds eerder door den Raad hieromtrent genomen besluit wordt in dien zin gewijzigd, dat het bedrag van de hypothecaire inschrijving zal worden verminderd met het bedrag der aflossing. Van de firma Mosselman Vis is een schrij ven ingekomen, waarin zij verzoekt in aan merking te mogen komen voor het aanleggen van de electrische geleidingen in de gemeente gebouwen. De VOORZITTER deelt mede, dat in de vorige vergadering besloten werd tot openbare aanbesteding. Thans vragen B. en W. mach tiging om dit werk aan de N.V. Electro-Tech- nisch Bureau „Centraal" alhier op te dragen, indien de prijs niet hooger is dan of terugge bracht wordt tot het begrootingscijfer van of vanwege de N.V. „E.M.G.O." Niemand heeft daartegen bezwaren. Vervolgens stellen B. en W. voor. om in beginsel te besluiten tot het bepalen van rooi lijnen aan de Molenlaan. De voorgevelrooilijn zouden zij voor de Noordzijde vanaf den Wes telijken Achterweg tot den Molenweg bepaald willen zien op 10 Meter uit den as van den weg en die voor de Zuidzijde vanaf de Kreek tot den, Molenweg op eveneens 10 M. Van gevel tot gevel zou er dan een ruimte zijn van 20 M. Alsnu komt volgens den VOORZITTER de hoofdschotel ter tafel, n.l. de verordeningen in gevolge de nieuwe financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten. Overeenkomstig een reeds eerder door den Raad kenbaar ge- maakten wensch hebben B. en W. vroegtijdig een breede uiteenzetting bij de raadsleden doen thuisbezorgen. Allereerst wenscht hij de leden in de gelegenheid te stellen algemeene beschou wingen hierover te houden. De heer BLOK wenscht hiervan gebruik te maken en wil in de eerste plaats een woord van protest laten hooren tegen de wijze waarop B. en W. hun taak dienaangaande hebben op gevat. Maandagavond is het door B. en W. samengestelde stuk eerst thuisbezorgd. Dat is veel te laat. In de tweede plaats heeft hij ern stige grieven tegen wat door B. en W. aan de raadsleden is verstrekt. Er worden bijna geen cijfers verstrekt en aan die verstrekt zijn heeft de Raad absoluut niets. B. en W. hadden den Raad in hun toelichting duidelijk moeten maken de persoonlijke lasten van de verschillende klas sen der aangeslagenen. Zeer gaarne had hij in een tabel zien verwerkt waar de verlichting van den belastingdruk plaats heeft en waar de verzwaring. De secretarie is erg karig geweest met de uiteenzetting en heeft lang niet vol doende gegevens verstrekt om de zaak goed te kunnen overzien. Bovendien staat in de toe lichting een groote fout. Vermeld staat, dat af trek wordt genoten voor alle kinderen beneden 21 jaren in de gemeentefondsbelasting. Dit is absoluut onwaar. Dat is wel het geval wanneer de kinderen beneden 21 jaren zelf niet in de belasting worden aangeslagen. De SECRETARIS merkt op, dat dit geen fout is. Ook dat punt is op de secretarie terdege be sproken. Wat de heer Blok bedoeld is slechts een uitzonderingsgeval. Alle uitzonderingen kon den evenwel niet worden opgenomen, omdat men dan een toelichting had gekregen, die wel tweemaal zoo groot was geworden. De Jieer BLOK blijft bij zijn gezegde en be schouwt het als een fout. vDe SECRETARIS zegt, dat dit absoluut niet het geval is. Het is als een vanzelfsheid be schouwd, dat de raadsleden dit zouden wetens- Een ieder wordt geacht de wet te kennen. De heer BLOK kan zich overigens niet ver- eenicjen met de indeeling der klassen in de ge meentefondsbelasting, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. Onbillijker maatregel als door hen voorgesteld is niet denkbaar. De lagere klasse wordt bij indeeling der ge meente in de 3e klasse veel te veel bezwaard. Het voorstel van B. en W. is niet te aanvaarden: het is hoogst onbillijk. Hij moet den Raad dan ook ernstig ontraden het voorstel van B. en W. aan te nemen. Hij wil de gemeente indeelen in de le klasse. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Blok zich in onderdeelen gaat begeven, die eerst straks aan de orde komen. Hij moet zich thans beperken tot algemeene beschouwingen. De heer BLOK zegt, dat het natuurlijk niet opgaat een voorstel te bestrijden en zelf niet met een ander voorste] te komen. Hij zal straks dan ook met andere voorstellen komen. De in deeling van de gemeente in de 7e klasse voor de personeele belasting vindt spr. te hoog. De personeele belasting is als een luxe belasting aan -te merken. Thans begint men reeds perso neele belasting te betalen bij een huur van meer dan 2.per week. Deze belasting drukt het zwaarst op de lagere klassen. Hij wil de ge meente indeelen in de 6e klasse voor de per soneele belasting en in de le klasse voor de geme'entefondsbelasting. De VOORZITTER wil den heer Blok in het kort beantwoorden. Allereerst releveert hij wat deb edoeling van B. en W. is geweest. Er moet zooveel mogelijk getracht worden te blijven in de lijn die voor belastingheffing tot dusver werd gevolgd. De opcenten op de gemeentefondsbe lasting willen B. en W. beschouwen als een sluitpost voor de begrooting. Niet de perso- neeleb elasting. Indien de voorstellen van B. en W. worden aanvaard, dan heeft er een alge- heele belastingverlichting plaats. Een uitzonde ring die niet te voorzien was natuurlijk daar gelaten. De totale opbrengst van de opeen-ten personeele belasting wordt verlaagd, dus heeft er niet zooals de heer Blok beweert belasting verzwaring plaats, doch -verlichting. Ook wat de gemeentcfondsbelasting betreft is verlichting waarneembaar, wanneer men b.v. een gehuwd persoon met 2 kinderen neemt en een inkomen heeft van 750.per jaar, zoo iemand betaalde onder de oude toestand 1.25, thans niets, en zoo kan men doorgaan. Overal is verlaging merkbaar, en de nieuwe belastingen brengen een verlichting met zich over de geheele linie, die zeer gewenscht is. De heer LE COMTE wil een kleine opmer king maken. Hij heeft geen -tijd gehad deze zaak te bestudeeren. Hij ziet echter uit de toelichting, dat de personeele belasting niet zwaarder gaat drukken' op de lagere klassen. De opcenten zullen worden opgevoerd tot 85, thans geschiedt dit tot 65. Alzoo een sterkere progressie dan vroeger. De SECRETARIS zegt, dat er dan toch nog voor alle aangeslagenen een verlaging der be lasting wordt verkregen. De VOORZITTER zegt, dat dit juist is ge concludeerd. Weth. DIJKERS merkt op, dat de opcenten der personeele belasting in den vervolge zullen loopen van 50—85. Thans 55—60—65. Er moet niet uit het oog worden verlören, dat verschil lende opcenten op die belasting komen te ver vallen. De meeste verlichting heeft juist plaats bij de lagere klassen. Bij de laagste klasse heeft een verlichting plaats met 25 opcenten. Bij de aanslagen met 65 opcenten heeft nog een ver laging plaats van 15 opc. Bij die van 85 opc. nog 10. De heer Blok zegt, dat er geen cijfers worden genoemd, dit is echter wel waar. Het staat in de toelichting uitdrukkelijk te lezen, dat de personeele belasting in den vervolge 2900.minder zal opbrengen. Wat betreft het woord van protest door dhr. Blok geuit over het te laat bezorgen en niet voldoende verstrek ken van cijfers door B. en W., wil hij zeggen dat hij in het diepst van zijn ziel overtuigd is, dat B. en W. en ook de secrtarie hebben gedaan wat ze konden om zoo duidelijk mogelijk te zijn. Wat betreft het te laat thuiszenden van de stukken, wil spr. opmerken, dat de leden het voorstel 4 dagen van te voren in hun bezit hebben gehad, terwijl het vorig jaar is voor gekomen, toen de heer Blok een spoedeischende raadsvergadering liet uitschrijven voor de water leiding, dat de raadsleden door zijn toedoen ge dwongen werden binnen 24 uren een beslissing te nemen omtrent een voorstel van een paar millioen gulden. Op de secretarie is alles in het werk gesteld om den heer Blok te bevredigen. L.l. Woensdag heeft een ambtenaar zelfs voor dhr. Blok nog een vollen dag gewerkt om aen staat voor hem te maken. De heer BLOK: „Dat was ook z'n plicht Weth. DIJKERS: „Natuurlijk; maar dan moet ge ook dankbaar zijn. Het is gemakkelijk om altijd maar in den hoek der critiek te gaan zitten, maar men moet ook eens opbouwend werk leveren. Het voorstel van dhr. Blok om in de e klasse der gemeentefondsbelasting te gaan is niet met cijfers gestaafd. Waar moet de min dere opbrengst vandaan komen B. en W. hebben cijfers gegeven en een uitgewerkt en overzichtelijk voorstel. Laat de heer Blok zulks dan ook doen. De heer BLOK: „En dat voorstel is onfeil baar, nietwaar Weth. DIJKERS: Niet onfeilbaar, doch de gevolgen van het voorstel van U zijn niet te overzien. U had uw voorstellen, al was het slechts een halve dag geweest, van te voren moeten indienen. Wanneer aan de wenschen van dhr. Blok zou worden voldaan, moeten we in- plaats van 14 opcenten 39 opcenten op de ge meentefondsbelasting gaan heffenin de 2e klasse zou dit aantal 25 bedragen. De heer BLOK: Dan moet er een progressieve heffing der opcenten plaats vinden. Weth. DIJKERS zegt, dat er reeds een sterke progressie in de gemeentefondsbelasting zit. In den Raad van Schiedam is opgemerkt, dat er de oude gemeentelijke inkomstenbelasting een sterke progressie' zat, doch dat er in de nieuwe gemeentefondsbelasting een zeer sterke progres sie zit. Wanneer de opcenten dus progressief geheven zouden worden, verkregen we een pro- qressie op progressie, wat niet verantwoord is. De VOORZITTER meent, dat B. en W. niet vlugger hadden kunnen zijn. Wat de heer Blok daarvan zegt, daar trekt hij zich niets van aan. Er is gedaan wat kon. De heer Blok gaat evenwel uit van het standpunt, dat het geheele belastingstelsel moet worden gewijzigd. Er be staat tusschen hem en B. en W. een principieel verschil. B. en W, willen, zooals er allerwege voor is gewaarschuwd, geen proefnemingen gaan doen met een ander dan tot dusverre gevolgd stelsel. De oude toestand moet zooveel mogelijk worden bestendigd. Alsdan heeft er een belang rijke verlaging van belasting plaats. Hij ver meent, dat de heeren voldoende tijd gehad heb ben om algemeene beschouwingen te houden, terwijl de heer Blok straks gelegenheid zal krij gen bij de onderdeelen van het voorstel nader zijn meening uiteen te zetten, indien hij zich maar houdt binnen de perken van het reglement van orde. Indien de heeren zulks niet doen, zal hij zich genoodzaakt zien van den hamer ge bruik te maken. De heer BLOK: „Er zijn onjuiste gegevens verstrekt en de toelichting is mij niet helder. De VOORZITTER: Ook ik heb van te voren inzage gehad. De toelichting is voor mij zoo helder als glas. De aantijgingen, die u B. en W. doet, worden door ons niet geaccepteerd. Hij neemt de volle verantwoording voor de toe lichting op zich. De toelichting kan niet beter zijn Ge kunt ook te veel willen hebben. De heer Blok spreekt evenwel voortdurend van den Raad en wij, doch spr. wil den Raad vragen of dhr. Blok werkelijk namens den Raad spreekt. Het zou spr. werkelijk teleurstellen, indien de leden niet volledig waren ingelicht. De Secretaris heeft de toelichting geheel en al opgemaakt in den geest, zooals door B. en W. werd bedoeld; en daarom: spreekt de heer Blok namens den Raad ja of neen De' heer VAN DEN DOEL (A.R.) De stukken zijn reeds Maandag thuisbezorgd 'en dus vroeg genoeg. De heer BLOK: „En wat weet U er nu van Weth. DIJKERS: „Dat is een hoogst onbe scheiden vraag." De heer VAN ZETTEN (S.G.P.) zegt, dat B. en W. voorstellen de gemeente in te deelen in de 3e klasse gemeentefondsbelasting en in de 7e klasse voor de personeele belasting. De heer Blok komt met andere voorstellen. Gaan we daarmee vooruit of achteruit De VOORZITTER antwoordt, dat bij aan neming van de voorstellen van den heer Blok er minder zal worden ontvangen en er alsdan dus een tekort ontstaat, wat op andere wijze moet worden gedekt. Weth. DIJKERS deelt mede, dat er toch reeds bij de gemeentefondsbelasting 43 personen minder zulfen worden aangeslagen dan bij de pl. inkomstenbelasting. Spr. noemt verschillende plaatsen, die grooter dan onze gemeente zijn en eveneens in de 3e klasse zijn ingedeeld. De heer LE COMTE vindt de belasting voor de -lagere klassen heelemaal niet hoog. Weth. DIJKERS deelt mede, dat volgens be rekening de belasting, die door de inwoners dezer gemeente moet worden opgebracht, onder de nieuwe regeling, minstens 15000.— minder zal bedragen, wat dus wel een aanmerkelijke belastingverlichting genoemd kan worden. De heer BLOK: „Wie moet die vermindering dan betalen Weth. DIJKERS: „De gemeenten, die tot dusverre weinig of geen belasting betaalden Wassenaar b.v. betaalde heel weinig belasting. Door de nieuwe regeling moet deze gemeente veel meer belasting gaan heffen." De heer BLOK wil de gemeente in de le klasse indeelen, wat tot vermindering van den druk der lagere klasse zal leiden. Hij vindt het een schandaal, dat menschen uit de lagere klasse nog belasting moeten betalen. Weth. DIJKERS zegt, dat het partijbestuur er toch wel anders over denkt. Wanneer we de contributieregeling der S.D.A.P. bezien, dan merkt men, dat iemand met een inkomen tot en met 15.— per week 0.06 contributie moet betalen of 3.12 per jaar; t/m. 2000.— 10 ct per week of 5.20 per jaar, en boven de 2000.— 15 cents per week of 7.80 per jaar. Die contributieregeling drukt dus voornamelijk de lagere klassen. In de gemeentefondsbelasting behoeft de laagst aangeslagene, de 15 opcenten medegerekend, slechts 1.15 per jaar te betalen. De VOORZITTER zegt, dat er thans vol doende over het voorstel in zijn geheel ge sproken is. Hij handhaaft het voorstel van B. en W. De leden hebben het woord zelfs meermalen gevoerd dan het reglement van orde toelaat en vandaar gaat hij over tot het in stemming bren gen van het voorstel van B. en W. om de gemeente voor de gemeentefondsbelasting in te deelen in de 3e klasse. De heer BLOK kan zich daarmede niet ver eenigen. Hij wenscht zijn voorstel in stemming te zien gebracht. De VOORZITTER is van andere gedachten. Het reglement van orde vordert, dat het voorstel van B. en W. in stemming wordt gebracht. Hierna wordt het voorste] van B. en W. onder protest van den heer Blok en tegenstemming van den heer Koote, met 9 stemmen vóór aan genomen. Wat het voorstel betreft omtrent de classi ficatie der gemeente voor de personeele belas tong in de 7e klasse, deelt de VOORZITTER nog mede, dat de huizen gelegen buiten de kom van het dorp, thans ook in de 7e klasse zullen worden ondergebracht. Dit brengt voor die-hui zen boven de algemeene verlichting nog een verlichting met zich van 500.—. De heer BLOK stelt voor in de 6e klasse te gaan. Onder protest van den heer Blok en de stem van den heer Koote tegen, wordt het voorstel van B. en W. met 9 stemmen vóór aangenomen. Alsnu komt aan de orde het vaststellen van verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de personeele belasting. De heer BLOK zegt het voorstel van B. en W. niet te zullen bestrijden, hetgeen toch nutteloos is. Wel dient hij een ander voorstel in, n.l. om de opcenten te doen loopen van 30100 bij huurwaarden van 150.tot 400.—. De VOORZITTER vraagt hoeveel de op brengst der personeele belasting dan zal zijn. De heer BLOK: „Dat weet ik niet, want ik heb geen cijfers." De VOORZITTER: „Hoe krijgen we dan de begrooting sluitende als we geen' uitkomsten weten De heer BLOK zegt, dat het eventueel tekort gedekt kan worden door heffing van meerdere opcenten op de gemeentefondsbelasting. De VOORZITTER meent, dat men, wanneer we met een geheel nieuwe schaal voor den dag komen, we dan ook de opbrengst moeten heb ben. In den wilde weg kunnen we de zaak zoo maar niet gaan wijzigen. De zaak daartoe is niet voorbereid en we hebben dan geen goed overzicht voor de gemeente-financiën. De heer BLOK wil de opcenten der fonds belasting dan hooger zien opgevoerd. Weth. DIJKERS zegt, dat het principieel ver schil met den heer Blok hier voor den dag komt. B. en W. willen de opcenten houden als sluit post voor de begrooting. Daarom moet men zui nig zijn met die opcenten. Laat de heer Blok dan een weg wijzen waar het tekort vandaan moet komen. De heer BLOK heeft geen voldoende cijfers gehad om dat te kunnen aantoonen. De VOORZITTER: „U is in hooge mate onbillijk en ongepast. Al hadden B. en W. een staat gegeven zoo grtföt als de geheele raads zaal, dan zoudt U nog ontevreden en niet vol daan zijn. Alles is in het werk gesteld om het den raadsleden zoo duidelijk mogelijk te maken. Het voorstel van den heer Blok wordt alleen door den heer Koote ondersteund en kan alzoo niet in stemming worden gebracht. Het voorstel van B. en W. om van 5085 opcenten op die belasting te heffen, te beginnen met eene belastbare huurwaarde van niet hooger dan 150.wordt met 9 stemmen vóór aan genomen. Tegen de heeren Blok en Koote. Over het voorstel van B. en W. om 50 op centen te heffen op de vermogensbelasting, ver langt niemand het woord en wordt met alge meene stemmen aangenomen. De VOORZITTER: „Een succes, dat te verwachten was.". Thans worden de verordeningen in hun geheel in stemming gebracht 'en aangenomen met de stemmen van de heeren Blok en Koote tegen. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een havenopzichter voor de a.s. suiker bietencampagne. B. en W. stellen voor, voor den tijd dezer campagne als zoodanig weder te benoemen A. I. Hoek op eene belooning van 15.per week. De aanvang en beëindiging van Hoek's dienst zullen door hen nader worden bepaald. De heer KOOTE zegt het inkomen niet aan den heer Hoek te misgunnen, maar er meer heele en halve valide personen, die daarvoor in aan merking zouden willen komen. Is daar geen doen aan De VOORZITTER antwoordt, dat de be noeming van Hoek zoo langzamerhand traditie is geworden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. daarna aanvaard. Vervolgens stellen B. en W. voor om den weger T, Buurveld, die vorig jaar September voor 1 jaar is benoemd, wederom als zoodanig voor één jaar te benoemen. Na eenige bespreking wordt hiertoe met al gemeene stemmen besloten. Tot leden van de commissie tot onderzoek der gemeenterekening 1929, rekening Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis 1929 en rekening Gas fabriek 1929, worden benoemd de heeren E. van den Doel, J. A. Slis en F. Koote. Het laatste punt der agenda is stemming over het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis om terugbetaling bedrag van de extra steunverleening tengevolge van den strengen winter van het voorjaar 1929. De VOORZITTER zet uiteen het voorstel van B. en W. -tot niet terugbetaling van de uitgekeerde gelden, waarovre de stemmen in een vorige vergadering staakten, terwijl de geschie denis daarvan nog even ter opheldering van de leden door hem wordt gememoreerd. Volgens het reglement van orde moet thans zonder deli- beratiën over het voorstel van B. en W. wor den gestemd. Het voorstel wordt aangenomen met de stem men van de heeren Korteweg, Slis, Roetman, van den Doel, Dijkers en Mijs vóór, en de stemmen van de heeren le Comte, Blok, Joppe, van Zetten en Koote tegen. De heeren LE COMTE en BLOK: „Nu gaat m'n lampje uit". De VOORZITTER zegt geen discussies hier over meer toe te laten. Bij de rondvraag informeert de heer SLIS of de straten, die tengevolge de kabellegging voor de electriciteit opgegraven zijn geweest, zoo moeten blijven liggen, of worden ze binnen kort verbeterd De menschen vallen meermalen door de putten. De VOORZITTER antwoordt, dat, aange zien thans nog verschillende aansluitingen op den kabel moeten plaats hebben, dit later de finitief in orde zal worden gemaakt. De heer SLIS wijst nog op het stukgooien van ruiten in het gebouwtje op de begraafplaats. Hij zou gaas daarvoor willen spannen. Volgens den VOORZITTER is daarvoor reeds opdracht gegeven en zal dit worden her haald. De heer JOPPE vraagt of de lantaarns voor de electriciteit doelmatig worden geplaatst. In dien de plaatsen thans door paaltjes zijn aan gegeven, dan moet hij tegen enkele standplaatsen bezwaar maken. De VOORZITTER deelt mede, dat de plaat sen zooveel mogelijk zijn aangegeven, doch dat deze zaak nogmaals met den gemeente-opzichter -zal worden nagegaan. De heer VAN ZETTEN informeert of het rapport omtrent het rioolstelsel der gemeente al is ingekomen. Weth. DIJKERS zegt, dat de zaak opgedragen is en onderzocht, doch dat tot op heden nog niets is ingekomen. Alsdan gaat de vergadering over in eene ge heime zitting. Spoedeischende openbare vergadering van den raad der gemeente DEN BOMMEL op Woensdag 20 Augustus 1930, des voorin. 11.30 uur. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. 2. Mededeelingen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen om in verband met den aanstaanden ver jaardag van H. M. de Koningin een bedrag be schikbaar te stellen om de schoolkinderen te tracteeren. Alle schoolkinderen zullen daarvan profiteeren, ook die, welke te Ooltgensplaat schoolgaan. Voor deze laatste zou een bijdrage verleend kunnen worden. Met algemeene stemmen wordt besloten een maximum bedrag van 0.50 per kind uit te trekken. 3. Aan de orde is thans het voorstel van B.,en W. tot classificatie van de gemeente voor de heffing der personeele belasting. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente volgens de thans nog bij de .wet op de per soneele belasting 1869 gevoegde tabel ingedéeld is in de 8e klasse. Door B. en W. is de vraag overwogen, of het, omdat de thans geldende indeeling niet meer als juist zou moeten worden aangemerkt, wenschelijk moest worden geacht de gemeente in een andere klasse te rangschik ken. Deze vraagt meent dit college ontkennend te moeten beantwoorden. De perceelen met een huurwaarde van niet meer dan 75.vallen thans volgens artikel 12 der wet op de personeele belasting 1896 buiten de belasting naar den grondslag huurwaarde. Wordt de gemeente één klasse lager gerang schikt, dan wordt de grens der onbelastbare huurwaarden verlaagd tot 50.hetgeen voor de minder draagkrachtige ingezetenen bezwarend moet worden geacht. Wordt de gemeente één klasse hooger ge- rangeschikt, dan wordt de grens der onbelast bare huurwaarden- verhoogd tot 100. Den levensstandaard in deze gemeente in aan merking genomen, meenen B. en W. dat de tegenwoordige toestand behoort te worden ge handhaafd. Met algemeene stemmen wordt daarop be sloten de gemeente voor de heffing der perso neele belasting naar de eerste twee grondslagen in te deelen in de 8e klasse. 4. Na breedvoerige discussie wordt met 6 tegen 1 stem besloten aan Ged. Staten te ver zoeken te willen toestaan, dat de hekken op den Bommelschen buitendijk blijven geplaatst. Tegen stemde de heer B. C. Jongeling. 5. Voorloopige vaststelling geme'enterekening 1929. Nadat de heer ROSMOLEN namens de com missie belast met het nazien dier rekening, om trent een drietal posten een opmerking heeft ge maakt en tot voorloopige vaststelling heeft ge adviseerd, wordt met algemeene stemmen be sloten genoemde rekening voorloopig vast te stellen, zooals zij door B. en W. is aangeboden. 6. Met algemeene stemmen wordt de rekening over 1929 van het burgerlijk armbestuur vast gesteld. 7. Rondvraag. De heer ROSMOLEN vraagt of de gaten in de straten, ontstaan door het graafwerk door de gasfabriek, opgevuld zullen worden. De VOORZITTER zegt, dat dit zal ge schieden. De heer VAN GENT vraagt wanneer de heining vóór de dokterswoning gerepareerd wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat de be tonnen paaltjes reeds gereed zijn, zoodat de heining spoedig klaar zal zijn. Voorts wijst de heer VAN GENT op de dwarsbeschoeïing aan het einde der kade; zij verkeert in slechten toestand. De VOORZITTER zegt, dat de noodige maatregelen getroffen zullen worden. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Vórige week werden uit deze gemeente verscheept 1700 H.L. uien. De rekening dezer gemeente, van den dienst 1929, ligt voor een ieder -ter gemeente secretarie ter inzage van 25. Augustus tot en met 7 September 1930. In verband met de geruchten die de ronde doen, als zou de 50ste verjaardag van H.M. de Koningin door de kinderen der beide scholen gemeenschappelijk worden gevierd, deelt het Bestuur van de School met den Bijbel alhier ons mede, dat haar daarvan niets bekend is, en dat zij zich voorstelt, dezen heugelijken dag uitsluitend met de kinderen harer school te vieren, MIDDELHARNIS. Aan de Kaai aangebracht 2600 H.L. aardappelen en 200 balen ajuin. De prijzen der veldvruchten zijn thans als volgt Tarwe 9 cent, haver 5J/z cent, gerst 7 cent, erw ten 14 cent, alles per kilo. De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente gehouden worden op 18, 19 én 20 September, v.m. van 9—12 uur en nam. van 1.304 uur. T- De landarbeider Joh. Krijtenberg Mz. had het ongeluk zijn hand te verwonden. Deze hand begon op te zetten en de dokter constateerde bloedvergiftiging. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag arriveerde in de Kaai alhier het stalen motor schip „Neeltje" gebouwd voor rekening van schipper Ghijsels. Het schip meet 120 ton en wordt gedreven door een 50—60 P.K. hoog- drukruwoliemotor merk Deutz. We wenschen schipper Ghijsels een voorspoedige vaart. P. S. alhier had het ongeluk bij het aan slaan van een motor den slinger tegen zijn been te krijgen, waardoor het been ernstig werd ge kneusd. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De prijs van de aardappelen is -thans 2.75 per H.L. De handel is levendig en er worden groote hoeveelheden verladen. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. H. H. had het ongeluk bij het afdragen van een zak aardappelen van de loopplank te vallen boven op het schip. Hij liep ernstige kwet suren op, zocüdat hij zich onder gneeskundige behandeling moest stellen. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn uit deze gemeente verscheept 40175 K.G. aardap pelen, 98725 K.G. uien en 3600 K.G. koepeen. Op 5 September a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer Jacobs zitting nam als raadslid. Op een nader te bepalen datum zal een bijeenkomst plaats hebben, waarin de heer Jacobs gehuldigd zal worden. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken. De levering van 60.000 straatklinkers is opgedragen aan de N.V, De Vlamovenstraat- kinkers. De levering van zand voor de ver schillende straten aan de fa. C. van den Heuvel te Dordrecht. OUDE TONGE. Op Donderdag a.s. zal des v.m. een openbare vergadering van den raad plaats hebben. - B, en W. maken bekend dat de nieuwe bouwverordening gedurende 3 maanden ter in zage is nedergelegd. De prijzen der veldvruchten zijn Uien 1.50, aardappelen 2.75, erwten 14en tarwe 8.50 de 100 K.G. - Uitslag der door F. Osseweijer te O. Tonge gehouden aanbesteding van 4 woningen van de Ver. tot het verkrijgen van onroerend goed door Landarbeiders te Oude Tonge Metselwe.rkL. Kardux te Oude Tonge A 4647, B 1499, samen 6146 P. Mackloet Sommelsdijfc A 4570, B 1390, samen 5960 C. Smeets te Achthuizen, A en B. samen 570f^to Massa J. Smeets Oude Tonge A 4325.— B 1375.-. Metselwerk A en B A. Kanters Oude Tonge A 3720.— B 1222.50, samen 4850.H. van der Jagt Oude Tonge, A en B samen 4560. M. van der Plaat Stad aan 't Haringvliet A 3150.— B 1080.P. Snijder en A. van den Berghe Oude Tonge A 2300.B 1030.Mas sa A 8754.50 E 2831.50, C. J. de Looze Oude Tonge A 3235.— B 1025.A. A. Lambert Oude Tonge, A 3150.B 1000.Massa A 8704.- B 2802.—. Schilderwerk: P. J. Bruggeman A 817.95 B 305.36, J. L. van Peer Oude Tonge A en B 920.—, D. van Noord Oude Tonge A en B 894.90, Gebr. W. en J. W. v an Noord O. Tonge, A 675,B 215.— samen 890. G. A. Meeuwis A 639.— B 213.A. Hage A en B 850.M. van Noord A en B 840. SmidswerkA. J. de Lignie Oude Tonge 335.P. Feijen Oude Tonge, 300. Aan de laagste inschrijvers is het werk ge gund. NIEUWE TONGE. Het dochtertje van den heer A, K. had het ongeluk in een sloot te val len. Met den schrik en een nat pak kwam het vrij. Goeden tijd. Bij de gehouden inschrijving naar de benificie van plm. 56 gemet bouwland van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier, werd gemiddeld 500.aan benificie geschre ven. Hieruit mag wel de conclusie worden ge trokken, dat de vele inschrijvers de toekomst op landbouwgebied nog niet somber inzien. - Naar men ons mededeelt zal door den heelsA. Verseput, commissionnair in veldvruch ten alhier, op het stationsemplacement een goe derenloods worden gebouwd. - Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, is benoemd mej. L. Stecher te Vlis- singen. - Het bouwen van de 13 woningen voor de landarbeidersvereeniging alhier is gegund aan den heer C. P. Holleman, het timmerwerk, het metselwerk aan A. Mans, het schilderwerk aan P. J. Kareis 'en het smidswerk aan Gebr. Tie- leman, alhier. - Deze week werden van hier vervoerd 6000 balen uien en 300 balen peen. -* Rectificatie. Onder de uitslag aanbesteding te Nieuwe Tonge in ons vorig blad, staat abu sievelijk voor timmerwerk P. van Rixoort te Middelharnis, dit moet zijn P. van den Doel te Sommelsdijk. DIRKSLAND. In verband met den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin zal op Don derdag 4 September alhier, feest worden ge vierd. - Bij publieke veiling is het woonhuis van den heer A. Vroegindewij ingezet door den heer D. Mooijaart op 2910.— en het huis; van de reven D. Dubbeld op 1060.door A. Ardon Dz. Tegen een ingezetene werd proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden' met een tractor zonder beschermde wielen. De rekening over 1929 van het Weeshuis sloot met een totale ontvangst van 642.29 en met een totale uitgaaf van 225.36. Goed slot 416.93. Op de beurs besteedde men voor de aard appelen 2.50, uien 1.50 en peen 0.75 per H.L. Er was veel vraag naar aardappelen. De rekening van den kolenbond „Uns aller belang" sloot met een totale ontvang van 20348.18 en met een totale uitgaaf van 19308.61. Goed slot 1039.68. De vereeniging telt 436 leden.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2