PUROL VOLKENBOND. Kerk en School. Plaatselijk Mieuws, VERSLAG OPENING HERV. CHR. SCHOOL TE HERRINGEN. 1928. Per leerling bedroegen deze 7.75. Aan de Bijz. lagere school zal dus worden vergoed 1197.87, waarvan wordt afgetrokken het be drag aan ontvangen schoolgelden. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening dienst 1929. Wordt goedgevonden. Idem de Armenrekening. De Armenbegrooting wordt in ontvang en uitgaaf geraamd op 4602, Wordt goedge vonden. Voorloopige vaststelling gemeentebegrooting 1930. Wordt goedgekeurd. Vaststelling heffing Gem. belastingen in ver band met de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Deze gemeente blijft in de 8e klasse, fondsbelasting 3e klasse. Er wordt voorgesteld te heffen 85 opcenten op de per- soneele belasting, thans 65. 50 opcenten ver mogensbelasting vervallen. 20 en 80 opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen blij ven en geen opcenten op de fondsbelasting. Een en ander zal ten voordeele uitvallen van de belastingbetalers. Een en ander wordt met algeipeene stemmen goedgevonden. Daarna gaat de Raad over in gesloten zitting ter bespreking machinist motorbrandspuit. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag ge houden beurs kocht men de aardappelen voor 2.75 per H.L. en de uien voor 1.75 per H.L. Thans Vrijdag zijn de aardappelen 3. en de uien 1.50 per H.L. Bij den burgemeester dezer gemeente is een schriftelijke klacht ingekomen wegens beleedi- ging. Een zoontje van den metselaar P, le C. had het ongeluk bij het grasnijden met een sikkel zoodanig zijn vinger te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Langs de huizen wordt gecirculeerd met een lijst tot het inzamelen van gelden voor een schoolfeest ter gelegenheid van den 50sten ver jaardag van H. M. de Koningin. Ook aan den Raad is een verzoek ingediend om een hoof delijke bijdrage. De rekening dezer gemeente, dienst 1929, sluit met de volgende cijfers Gewone dienst. Inkomsten 152668.51, uit gaven 128881.55; batig slot 23786.96. Kapitaaldienst. Inkomsten 106503.79, uit gaven 105986.13; batig slot 517.66. In de raadsvergadering van hedenmiddag komen de volgende voorstellen van Burgemeester en Wethouders in behandeling Aan den Gemeenteraad. De nieuwe financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De gevolgen van de wet van 15 Juli 1929 (S. 388) zijn voor deze gemeente mede in ver band met de hierna volgende voorstellen globaal genomen als volgt De gemeente verliest t I. Uitkeering naar 't getal inwoners: 3400 (inwoners) X 1.70 of af gerond 5800. 2. Rijksbijdrage in de jaarwedden van burgemeester en secretaris: wettelijk maximum600.- 3. Opcenten personeele belasting 55-60-65 4900.— 4. Opc. vermogensbelasting: 100 4500.- 5. Plaatselijke inkomstenbelasting vast percentage van V/i 100 opc. Rijksinkomstenbelasting 41500.- Te zamen 57300.- De gemeente ontvangt 1. Rijksbijdrage in de jaarwedden van burgemeester en secretaris wettelijk maximum3000.- 2. Uitkeering wegens rangschikking der gemeente in de 3e klasse gemeentefondsbelasting 3500.- 3. Uitkeering naar 't getal inwoners: 3400 (inwoners) X 7.1714 of afgerond 24400.- 4. Uitkeering grondbelasting: van de hoofdsom der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen 8600.- 5. Uitkeering personeele belasting 7500.- 6. Opc. personeele belasting: 50-85 5250.- 7. Opc. vermogensbelasting50 2250- Te zamen 54500.- Op hetgeen de gemeente verliest is verdere commentaar overbodig te achten. Hetgeen de gemeente gaat ontvangen zij voor zooveel noodig als volgt toegelicht. Rangschikking der gemeente voor de gemeente fondsbelasting in de 3e klasse. Gelet op den druk onder den nu nog be- staanden toestand der bevolking opgelegd door de plaatselijke inkomsten belasting en de 100 op centen op de Rijksinkomstenbelasting en den druk, welke de gemeentefondsbelasting met 15 opcenten der bevolking zou gaan opleggen, zoo mede op de lasten, welke de personeele belas ting met opcenten thans op de inwoners legt en in de toekomst volgens ons voorstel zal gaan leggen, achten wij het raadzaam de gemeente in de 3e klasse in te deelen, waardoor eene hoogere opbrengst van ongeveer 3500.wordt verkregen, welke rechtstreeks ten voordeele der gemeente komt, en voorkomen wordt, dat het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting al reeds dadelijk aanmerkelijk moet worden op gevoerd. Wij meenen er op te moeten wijzen, dat de kinderaftrekregeling voor de Rijksinkomstenbe lasting ook geldt voor de gemeentefondsbelas ting. Aftrek wordt dus genoten voor alle kinde ren beneden 21 jaren. Bij de plaatselijke inkom stenbelasting wordt slechts aftrek verleend voor kinderen beneden 16 jaren. Bovendien is het bedrag van den aftrek per kind bij de gemeente fondsbelasting belangrijk hooger, dit varieert van 100.tot 250.Bij de plaatselijke in komstenbelasting is het een vast bedrag van 50.per kind. In verband daarmede stellen wij U voor te bepalen, dat deze gemeente wordt gerangschikt in de 3e klasse. Uitkeering naar het getal inwoners. Deze gemeente maakt volgens dezerzijdsche berekeningen aanspraak op de z.g. belasting garantie bedoeld in art. 6, 2e en 3e lid der wet, welk artikel gewijzigd is bij de wet van 14 Juni 1930 (S. 245). Het hiervoren vermelde bedrag van 7.1714 per inwoner voor deze gemeente volgens de nieuwe wet, is door de Ministers van Financiën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de hand eener voorloopige be rekening aldus geraamd en stemt met onze gegevens overeen. Uitkeering personeele belasting. De personeele belasting komt in het vervoig geheel ten bate van de gemeente. De thans aan het Rijk komende hoofdsom be loopt ruim 7800.^. Voor de personeele belasting is de kom van de gemeente door den wetgever vanaf de in voering der wet in 1896 ingedeeld in de 7e klase, het overige deel der gemeente in 1896 ingedeeld in de 7e klasse, het overige deel der gemeente in de 8e klasse. Thans staat de classificatie aan den Raad. Eene splitsing van de gemeente in kom en overig deel kan naar ons voorkomt bezwaarlijk langer bestendigd worden nu de Rijksbelastingadmini stratie bij het bepalen van de huurwaarden door het gemoderniseerde verkeer geen onderscheid meer schijnt te maken tusschen beide deelen, der gemeente. Bovendien om die redenen stellen wij voor, bedoelde splitsing niet te volgen en de ge- heele gemeente in de 7e klasse in te deelen. Tengevolge van het vervallen van de plaat sing van het overige deel der gemeente in de 8e klasse derft de gemeente aan inkomsten ongeveer 300.in hoofdsom. Derhalve wordt de uitkeering van de per soneele belasting geraamd op 7800.-f 300 of 7500—. Opcenten personeele belasting. Thans worden door de gemeente de volgende opcenten op de personeele belasting geheven 55 bij eene belastbare huurwaarde van niet hooger dan 150— (kom) en 112.50 (overig deel 60 bij eene belastbare huurwaarde van resp. hooger dan 150— en 112.50 en lager dan 300— (kom) en 225— (overig deel); 65 bij eene belastbare huurwaarde van 300 (kom) en 225— (overig deel) of meer. Wij stellen voor, in den vervolge de vol gende opcenten op de personeele belasting te heffen 50 bij eene belastbare huurwaarde van niet hooger dan 150. 55 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 150.-en niet hooger dan 175. 60 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 175.en niet hooger dan 200— 65 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 200— en niet hooger dan 225— 70 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 225— en niet hooger dan 250— 75 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 250— en niet hooger dan 275— 80 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 275— en niet hooger dan 300— 85 bij eene belastbare huurwaarde van hooger dan 300—, De opcenten gaan bij de nieuwe regeling wel is waar de opcenten in de oude regeling te boven, doch hierbij is in aanmerking te nemen, dat de 20 opcenten, welke de .procincie nu over alle aanslagen heft, komen te vervallen, even als de 10/20 opcenten voor het Leeningsfonds 1914 en de 80 opcenten fen behoeve het Leeningsfonds 1914 voor den 4n (paarden en 5n grondslag (motorrijtuigen). De opcenten ten behoeve het Leeningsfonds 1914 zouden toch zijn komen te vervallen, met ingang van 1 Januari 1934. De opbrengst aan opcenten volgens de nieuwe regeling wordt begroot op 5250. Opcenten vermogensbelasting. De gemeenten verliezen het recht om meer dan 50 opcenten op de vermogensbelastinng te hef fen. Het Rijk heft voortaan 50 opcenten op deze belasting ten behoeve van het gemeente fonds. Vandaar stellen wij voor, 50 opcenten op de vermogensbelasting te heffen. Opcenten gemeentefondsbelasting. Zooals uit de hiervoren staande staatjes blijkt verliest de gemeente volgens de nieuwe wet in totaal 57300.en ontvangt zij in totaal 54500—, zoodat mitsdien nog te dekken blijft een bedrag van 2800—, Dit bedrag wenschen wij te vinden door heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Een aantal van 14 op centen op die belasting is daarvoor voldoende. Naar boven afgerond zouden voortaan 15 op centen te heffen zijn, en wel bij een normalen gang van zaken op het gebied van den land bouw, zooals een paar jaren terug. Wij hebben bij al onze cijfers een dergelijkën gang van zaken aangenomen. Wij willen voor deze gemeente de opcenten op de gemeentefondsbelasting als sluitpost voor de gemeentebegrooting beschouwen. De heffing van opcenten op deze belasting is o. i. het meest aangewezen om, eventueel naar gelang van de behoefte aan middelen, opnieuw te worden vast gesteld of gewijzigd. De vaststelling van eene verordening op de heffing en invordering van opcenten op de ge meentefondsbelasting stellen wij U voor aan te houden tot bij de behandeling van de ge meentebegrooting 1931. Belastingdruk. De personeele belasting bracht in deze ge meente over 1929 aan hoofdsom en alle op centen (dus voor Rijk, provincie en gemeente) 15660.83 op. Volgens de door ons voorgestelde regeling zal de personeele belasting aan hoofdsom en opcenten naar raming gaan opbrengen 12750 of 2910.83 minder dan thans. De gemeentefondsbelasting zal in deze ge meente ongeveer 20000.bedragen. Telt men samen de thans van de inwoners geheven wordende Rijks-, provinciale- en ge meentelijke belastingen en die, welke in de naaste toekomst geheven zullen worden, dan ontwaart men inderdaad eene aanmerkelijke ver lichting van belastingdruk in deze gemeente. Bij voorbaat zij echter gewaarschuwd tegen eene mogelijke zich algemeen vormende ge dachte als zou thans iedereen van eene ver mindering van belasting kunnen profiteeren. Bij elke ingrijpende verandering in belastingheffing vindt verschuiving van belastingdruk plaats. Sommelsdijk, 16 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders A. A. MIJS, Loco-Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. MIDDELHARNIS. Uitslag Postduivenwed- vlucht van uit Mons. Losgelaten v.m. 8.15 uur. Aankomst 1ste duif 10.36.38, laatste duif 10.5029. A. Schuurman le, 10e, 11e, 16e en 17e prijs; N. C. Buth 2e, 9e en 18e prijs; T. Mossel man 3e, 6e en 7e prijs; A. Kaptein 4e, 13e, 14e en 20e prijs; M. Koert 5e, 8e, 12e, 15e, 19e en 21 prijs. - Aan den heer M. de Haas te Rotterdam is toegestaan 200 runderen uit het onbesmette deel des lands alhier in te voeren, waarvan reeds een 72-tal zijn aangebracht. - A. Struik Sr. had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden zijn duim te wonden. Korten tijd daarna begon hand en arm op te zetten. Na zich onder geneeskundige behandeling te hebben gesteld, constateerde de dokter bloed vergiftiging. - .Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Verbrugge is te Utrecht geslaagd voor de akte Fransch. - Thans wordt voor eigenheimer aardap pelen besteedt 2.75 de 80 kilo, voor uien 1.75 de 60 kilo. Lichting 1931. Gewoon dienstplichtige Jan Albregts, Roe land Albregts, Glijn van Assen, Jan Abel Doornbos, Anthonij Driece, Johan Chr. Dupré, Maarten Dijkers, Cornelis Knape, Leendert Jo han Koert, Jan Hendrik Krijgsman, Marinus van der Meijde, Jacob van Sliedregt, Jan Tamboer, Adrianus van der Velde, Pieter Vroegindeweij, Leendert van der Waal, Marinus Willem Wiel aard, Abraham Zweerus. Buitengewoon dienstplichtige Johs. Blok, Ba rend van den Bos, Jacob G. J. Geldhof, Jacob L. Goumare, Corns, van Groningen, Arie Jan Hartensveld, Cornelis Jongejan, Aren Jordaan, Beschier Koningswoud, Paulus Koote, Jacob Noordijk, Hugo van Rumpt, Leendert Spee, Matthias L. van Splunter. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De weeg brug alhier is voor de a.s. campagne goedge keurd. Het woonhuis van de erven C. Koppenaal is bij de veiling ingezet door A. J. Donkersloot op 1420. DEN BOMMEL. Donderdag had C. v. D. het ongeluk van een tilt op den vloer te vallen, waardoor hij zich erg bezeerde en een gekneusde pols opliep. Vorige week werden van deze haven vervoerd 4000 H.L. aardappelen en 300 H.L. uien. Een der commissies van den Volkenbond heeft onlangs de aangesloten regeeringen ge» adviseer^ om a lie vlaggen waar wit in voor» komt, te behandelen met 10 ets. Zeeppoeder »Ozil« van Wigleven, Rotterdam. Een nacht in zoo'n sopje en alle groezeligheid is ver dwenen. 9 OOLTGENSPLAAT. De nieuwe weegbrug in de kom der gemeente is heden door den Boud van Suikerbietenfabrikanten goedgekeurd. - Verpachting land door het Diaconie- Armbestuur: 39310 H.A. in de Galathee, Gebr. A. en P. van der Veer, 08168 H.A. in de Gala thee. C. P. Hokke Pz 08414 H.A. Oudeland D. Kameraad 14780 H.A. Oudeland D. Kreeft 13990 H.A. Oudeland Anthonij Intveld. -- Maandag kreeg de landbouwer J. K. W. een' slag van een paard in zijn aangezicht. Na zeer langen tijd keerde het bewustzijn eenigszins terug. De toestand is nog steeds ernstig. Dr. C. W. Kramers verleende de eerste geneeskundige hulp. - Uitslag schieten B.V.L. J. J. van Ree 92, J. W. Korteweg 90, J. van Putten 87, L. Ver- maat 87, H. van Rossum 87, L. Jordaan 87, S. van der Mast 85, H. Troost 84, J. M. van Os- tende 83, Jac. van Ree 82, D. den Braber 79, M. van der Vliet 76, W. van Dam 74, P. van Kempen 73, Joh. v. d. Tol 72. - De dochter van P. Verburg heeft een musch opgekweekt welke slechts een paar dagen oud was. Deze gaat thans gewoon op tafel zit ten om gevoederd te worden en vliegt dagelijks bij tusschenpozen de vrije lucht in, en komt in de kamer overnachten, en herhaalt den volgen den morgen haar gewone vluchten. OUDE TONGE. A. C. Pollemans kwam met het kolenlossen zoodanig te vallen dat 'opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. - De prijs van de aardappelen is opgeloo- pen tot 2.50 per 70 K.G. met veel vraag. - W. V. had het ongeluk met het oogstrijden van een geladen wagen te vallen, waardoor hij zich erg verwondde. NIEUWE TONGE. Door het wegzakken van den kant kwam de dorschkast van de Onderlinge Dorschmachie-vereeniging. alhier, in een diepe sloot terecht. Met zeer veel moeite gelukte het, alles weer op het droge te brengen. Wonder boven wonder hadden hierbij geen persoonlijke ongelukken plaats. Aan de dorschkast werd eenige materieele schade aangericht. -- Mej. B. Landheer alhier, wijkverpleegtser, slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het di ploma t.b.c.-bestrijding. Deze week werden van hier verzonden 5000 balen uien en 1000 H.L. aardappelen. Peen werd niet vervoerd. - Toen de heer W. D. metselaar alhier, wil de gaan voegen, kwam een stuk steen op zijn oog te vallen. Zijn oog werd zoodanig bezeerd dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. - De prijs der boter is alhier 2.per kilo. Melk. 14 cent per liter. De uien worden alhier verkocht voor 1.75 per H.L. de peen voor 0.80 en de aardappelen voor 3.per H.L. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 6085 H.L. aardappelen, 2400 balen uien en 3800 balen peen. Mej. S. P. C. Meijer alhier, slaagde voor onderwijzeres in het Lingerievak. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 werk zoekenden ingeschreven. -- Door het gemeentebestuur is afwijzend beschikt op het verzoek van M. van St. Anna- land om vergunning ingevolge de Drankwet voor het perceel aan het Schelpenpad, omdat het maximum-aantal drankvergunningen alhier is bereikt. De smid A. W. Knops had het ongeluk iets in zijn oog te krijgen, waardoor hij zich onmiddellijk naar een ooglijdersgesticht te Rot terdam moest begeven. De heer J. Hof geraakte bekneld tusschen een autobus en een vrachtauto, waardoor hij een sleutelbeen brak. HERRINGEN. A.s. Dinsdag 26 Augustus zal ten hulppostkantore uitbetaling van ouderdoms rente plaats vinden. - Het woonhuis van de erven wijlen T. Bestman, dat vorige week werd ingezet door P. Snijder, is bij de gehouden afslag aangeloopen. - De knecht van den landbouwer Van der S. had Woensdagavond het ongeluk bij het los sen van een wagen aardappelen, door onbekende oorzaak te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat medische hulp moest worden ingeroepen, welke volstrekte rust voorschreef. De patiënt lijdt vreeselijke pijnen. - A.s. Dinsdagmorgen 9 uur zal de nieuwe Fiatmotorbrandspuit dezer gemeente arriveeren en aan de haven in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten beproefd worden. OUDDORP. Aan het herstellingswerk van de duinen bij het Flauwe werk arbeiden uitsluitend personen uit deze gemeente. Voor dit werk is in de haven een sleepschip aangekomen, geladen met 300 ton bazaltsteen. 1 Volgende week wordt op Maandag en Dinsdag de ouderdomsrente uitbetaald. De schietoefeningen door den B. V. L. worden te beginnen met a.s. Zaterdag, geregeld om de 14 dagen gehouden, dus op 23 Aug., 6 Sept. enz.aanvang half zes. ZUIDLAND. De werkzaamheden aan den weg HeenvlietZuidland zijn bijkans voltooid. Gisteren is het waterdichte dek gereed gekomen. Met plezier berijdt men den weg en het is als of de dorpen HeenvlietAbbenbroek en Zuid- land bij elkaar zijn gekomen. Een groote vol doening is het ook te weten, dat men voortaan des winters niet meer met bemodderde schoenen op reis zal behoeven. DIRKSLAND. Ds. C. van der Wal, Ned. Herv. predikant alhier, ontving een beroep naar de gemeente Bergschenhoek. Donderdag 21 dezer was de langverwachte dag aangebroken dat het schoolgebouw der Herv. schoolvereeniging officieel kon worden in gebruik genomen. De leiding voor dezen avond berustte bij den eerw. beer Üverweel, voorgan ger bij de Herv. Gemeente alhier. Het samenzijn werd geopend met het zingen van Ps. 68 vers 10, waarna de heer üverweel ■voorging in gebed en daarna las Lukas 18 vers 1527. Er was ondanks een zware on weersbui en een kletterenden regen een groote belangstelling. Naast het bestuur merkten we op o.a. allereerst de heeren üverweel en Bou- man, de beide Wethouders der gemeente, Ker- keraad en kerkvoogdij der Herv, Kerk, architect en anderen. De heer Üverweel, allereerst sprekend, roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe, hopende, dat velen niet uit loutere nieuwsgierig heid hier gekomen zijn, doch uit ware belangstel ling. Het verblijdde spr. dat er een groote op komst was, en wees in de eerste plaats op de beteekenis van het christelijk onderwijs. Wij moeten de jeugd brengen onder de beademing van Gods Woord. Ook de vorst uit den afgrond heeft het gemunt op onze kinderen, wetende dat hij met de jeugd ook de toekomst heeft. Verder wees spr. op de groote beteekenis van het onderwijs. Wat de onderwijzer zegt, zinkt weg in de kinderziel. In de jeugd moet reeds de goede grondslag worden gelegd voor de toe komst Spr. bepaald zijn hoorders bij Ps. 127 vers 4 en 5: „Gelijk de pijlen zijn in de hand des helds, zoodanig zijn de zonen der jeugd welgelukzalig is de man die zijn pijlkoker met dezelve gevuld heeftzij zullen niet beschaamd worden als zij met de vijanden spreken zullen in de poort." Salamo vergelijkt hier de kinderen bij de pij len eens helds. De pijlen waren in de hand des helds. Daarom onze kinderen terwijl ze zijn in de hand leiden en bekwamen in den weg van t chr. onderwijs Dat we acht geven op onze kinderen, want de geest uit den afgrond tornt reeds aan de kinderziel. Dat we ze onderwijzen naar Gods Woord, niet naar den geest van den Antimilitairist, welke hier ontwapening eischt. We moeten in ons hart ontwapend worden. We moeten ze wijzen op den strijd die er is tuS' schen licht en duisternis. We moeten reeds vroeg de jeugd voorhouden, dat ze in Adam verdoemelijk voor God zijn. Dat hebben we ze voor te houden. Straks zullen ze bij het op groeien uit onze hand zijn. Dan gaan ze uit in deze wereld om brood te verdienen en komen in aanraking met allerlei verderfelijke stroo mingen van dezen tijd. Gij vaders en moeders moet fundament leggen en dan de onderwijzer daarop verder voortbouwen, 't Beginsel van communist en socialist bedreigt ze, maar wij hebben ze te onderwijzen naar 't Woord van God. Dat ze later blijken rechte pijlen te zijn. Dat ze later lidmaten mogen worden van de Kerk van Christus. Dat moeten we onzen kin deren leeren, terwijl ze nog zijn in onze hand. Straks zal het te laat blijken te zijn, als ze uit onze hand zijn. God wil ook kinderzielen bekwamen voor het geestelijk leven hiernamaals. Daartoe hebben we dan ook Gods zegen af te smeeken. Niet, dat we het in onze hand heb ben, om onze kinderen te bekeeren. Verre van dat. Daartoe alleen is God machtig; die het ook doen wil in den middellijken weg, ook in den weg van het Chr. onderwijs. Nu moeten we het ook weer niet enkel en alleen verwachten van 't Chr. onderwijs, o neen; maar we moeten de gelegenheid aangrijpen, nu we onze kinderen nog kunnen buigen, nu ze nog zijn i n onze hand. Zijn ze eenmaal uit de hand, dan zijn de gelegenheden legio, dat ze in aanraking komen met de verkeerde stroomin gen van onzen tijd. Stroomingen, die breken met Gods Woord en 't gezag trachten naar beneden te halen. Daarom in de jeugd onderwezen naar den eisch van God, dan ook kunnen ze blijven staan. Als ze niet worden onderwezen naar 't Woord, worden ze later pijlen in 't hart van den Vader en de Moeder. Hoeveel ouders hebben in de jeugd der kin deren niet op hen gebouwd. Ze moeten rechte pijlen zijn, waarmede op 't doel kan worden geschoten, gelijk de pijlen in de hand eens helds. Ik hoop u daarmede met een kort woord te hebben aangetoond de beteekenis van 't Chr. onderwijs. Ieder heeft nu maar in dezen zijn plicht te doen. Niet naar een neutrale school; neutraliteit bestaat niet. Het is voor of tegen Doorzitten Stukloopen Zonnebrand den Christus. Onder biddend opzien tot God hebben we onze jeugd te laten onderwijzen naar het eeuwig blijvend Woord van God. Zij» het dan alles onder den zegen des hemels. Vervolgens sprak de Voorzitter, de heer J. A. Witvliet, ongeveer als volgt. Spreker roept ook alle aanwezigen een har telijk welkom toe. Het bestuur was getroffen door zoo groote belangstelling. Het feit van de ingebruikneming van een Chr. School mag niet onopgemerkt voorbij gaan. Onze gedachten gaan altijd uit naar zulke heugelijke feiten. Spr. bepaalt zijn gehoor bij Hand. 4 12 „En de zaligheid is in geenen andere; want er is ook onder den hemel geen anderen naam, die onder de menschen gegeven is, door welken wij moeten zalig worden." Spr. gaat eerst terug naar den dag van 't Pinksterfeest, toen allen eendrachtig bijeen wa ren te Jeruzalem. Hoe de Geest zich vertoonde onder het teeken van wind en vuur. Hoe ze allen daar vervuld werden met den Heiligen Geest. Maar daar waren ook spotters. Hoor slechts wat ze zeiden, ze zijn vol zoeten wijn. Doch als Petrus tol; hen gesproken had, zeiden ze: „Mannen broeders, wat moeten wij doen, opdat wij zalig worden Het was toen een tijd van wonderwerken Gods. Er werden toen op eenen dag tot de gemeente van Christus toe gedaan omtrent 3000 zielen. Petrus zal wel nim mermeer zulk een dag beleefd hebben. Zij krij gen nu volop gelegenheid om h'et Evangelie te verkondigen. De Geest week niet van de apos telen. Het is dikwijls noodig, dat God zijn volk extra bijstaat, om niet in den maalstroomdes levens onder te gaan. Zij gingen uit, verkondi gende den dood van den gekruisten'Christus. Reeds 19 eeuwen zijn sinds dien tijd voorbij gegaan. Zou het voor ons nog kracht hebben, vraagt spr., wat hij niet anders dan met ja moet beantwoorden. Er is voor ons geen an deren naam, waardoor wij moeten en kunnen zalig worden. Anders zijn wij rampzalig en dat voor eeuwig. Adam en Eva waren goed ge schapen, doch hebben den duivel het oor ge leend. Ongelukkig zou het geweest zijn, indien God ons zoo had laten liggen. Doch wonder van genade, God heeft nog aan ons Zijn Woord gegeven. Dat we dan dat Woord ook stellen 1 als ons hoogste goed. Wij allen zijn onbekwaam, doch laten we ons opmaken om dien eenigen Naam te leeren kermen. Wat een voorrecht, dat we weer een Chr. school mogen bezitten, waar we onze kinderen kunnen laten onderwijzen en bekend maken met dien eenigen Naam, die er onder den hemel is. Daarom rust op ons ouders de plicht, onze kinderen te zenden naar die school, waar ze wijs kunnen worden ter zaligheid. Er is wel eens sprake van, dat er geen zegen is op de Chr. School. De Overheid voor het grootste gedeelte is van God afgeweken. De Bijbel moest van de school. Doch de begeerte was er bij het volk, weer in 't bezit te mogen komen van een school, waar de Bijbel een eerste en eereplaats inneemt. Doch we hebben God te vragen of Hij ons wil zegenen. Gods Woord heeft ook bij velen in onze dagen geen eereplaats meer in de wo ning. Wat baat het, al hebben we een mooien Bijbel in huis op een kast liggen en we onder zoeken dat Woord niet. Gods eisch is: onder zoekt de Schriften, want die alleen kunnen u wijs maken ter zaligheid. Maar er moet ook gebed zijn voor 't onder wijs. God weet wel, dat we ons zelf niet kunnen veranderen, doch de eischt blijft er van Godswege, onze kinderen te doen en te helpen onderwijzen in dat Woord, en daarom hen te zenden naar die school, die in alle opzichten rekening wenscht te houden met dat Woord, zij het ook met veel gebrek. Daarom naar de Chr. school. Daarna werd gezongen Ps. 73 14. Het gezang werd telkenmale begeleidt met orgel door den heer A. Dorst, die zich op uit nemende wijze van zijn taak kweet. Na het gezang was er een oogenblik pauze, waarin de aanwezigen gepresenteerd werd een kopje thee met toebehooren. Eenige jongedames hadden daartoe te voren alles reeds in gereed heid gebracht. Na de pauze werd gezongen Ps. 33, laatste vers. Vervolgens werden door den Eerw. Heer üverweel enkele ingekomen stukken voorge lezen. Daarbij waren een schrijven van den heer Potter, hoofd der Chr. school te Dirksland, met de beste wenschen; van Ds. J. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet, consulent der gemeente, die tot zijn spijt wegens afwezigheid hier niet kon tegenwoordig zijn; een gelukteie- gram van het bestuur der Chr. school te Mijns- heerënland, geteekend door den heer üverweel. secretaris dier vereeniging. Vervolgens sprak de heer Bouman, gods dienstonderwijzer te Stellendam. Deze sprak ongeveer als volgt. In de eerste plaats bracht hij dank voor de uitnoodiging, die hij mocht ontvangen, en wenscht vervolgens het bestuur geluk met deze school, waarin onderwijs zal worden gegeven naar den eisch van Gods Woord. Moge Gods zegen rijkelijk rusten op den arbeid van be stuur en onderwijzers. Het lag aanvankelijk niet in de bedoeling van spr., om hier ook nog het woord te voeren. Üp aandringen van 't bestuur wenscht spreker dan een oogenblik aandacht voor een enkel woord naar aanleiding van Genesis 12 toffe „Sta op, hef den jongen op, en houd hem v"" metu we hand, want ik zal hem tot een groot volk stellen." We zien hier de geschiedenis van Hagar, Abrahams dienstmaagd. Hagar welke was weg gezonden uit het huis van haar heer met haar kind Ismaël. We moeten bedenken, dat Hagar moeder was. Wat een moeilijke omstandigheid. Nadat alles is opgeteerd, ziet ze haar kind voor de poorten der eeuwigheid. Zal ze straks haar lieveling moeten missen Wat een vreugde, moeders in ons midden, als we een telg aan onze borst kunnen drukken. Wat een vreugde kinderen van God te mogen ontvangen. Wat kan het dikwijls hard zijn, als we soms geplaatst worden bij de stervenssponde onzer lievelingen. Als we dan den koning der verschrikking ons kind zien wegnemen. Wan neer we het mogen zien, dat ze voor een nimmer eindigende eeuwigheid zijn geschapen; als ze daar den grooten Rechter van hemel en aarde zullen ontmoeten. Hagar werpt haar kind onder de struiken om het niet te zien sterven. Maar daar was een God in de woestijn, welke hoorde de stem van den weenenden jongen. God zag neder op dat kindeke, dat daar vertreden lag in zijn blotofe De God van Ismaël was met ontferming o\w hem bewogen. We zien hier de souvereiniteit Gods en Zijn welbehagen, om naar een zondaar om te zien en hem Zijn genade te betoonen. Ismaël moet verlost worden in den middellijken weg. Was het moeders roeping het kind daar onder de struiken te werpen, of te beschermen tegen den greep van den dood Er kwam een Goddelijke stem uit den hemel: „Grijpt hem en houdt hem vast". Geen menschelijke raad, doch God zelve spreekt hier tot Hagar en wijst haar op haar roeping en haar plicht. Grijpt hem, en houdt hem vast. Ze mag niet blijven zitten met haar kind. God roept Hagar wakker. Er zijn in onze dagen ontaarde vaders en moeders, niet op natuurlijk gebied, haar op geestelijk terrein. Wat offeren we niet voor hen op. Maar wat doen velen voor hun kroost op geestelijk terrein. Wat een onkunde is er van de waarachtige be lijdenis der Gereformeerde waarheid. Velen den ken als een Hagar. Sterf maar onder de struiken. Ze wachten maar geduldig af, of het God niet belieft af te komen. Geen menschenwoord hou den we u hier heden voor, doch Gods onfeilbaar Woord. Er was bij Hagar ouderplicht. God doet in den middellijken weg Ismaël tot een groot volk worden. Wanneer een kind ons geboren wordt, moeten we het steeds vasthouden, tot het goed loopen kan. Doch lijkt het niet dikwijls op een druiven wingerd, die onbesnoeid is, die zijn wilde ran ken daar henen werpt De wereld komt en zegt: er is geen God. Wij hebben ze vast te houden en te wijzen op 't eeuwig Godsgetuigenis, opdat ook onze kinderen zoo het God belieft niet ver loren gaan voor eeuwig. We hebben ze te on derwijzen uit de eeuwige Waarheid. We vragen wel eens: waar zijn de kinderen, die door de ouders in hun gebed gebracht worden voor den troon der genade Augustinus, de groote Kerk vader, was zulk een kind des gebeds. David bid ook voor zijn kind, het kind van Bathsêba. We moeten ze grijpen en vasthouden. Ook geldt dit voor het onderwijs. Tot den zesjarigen leef tijd houden we ze vast. Doch dan moeten ze naar de school. Naar welken, de neutrale of de Chr. School Al werd hier op de neutrale school langen tijd niet in anti-godsdienstigen zin gesproken, thans is het anders. De onderwijzer heeft meer gezag dan den vader. Hoe vaak hoo- ren we niet van het kind: ja maar de meester zegt het. Daarom houdt uw Ismaël met beide handen vast. Overweeg wat ge met uw kinderen doet. Ge hebt later voor God verantwoording te doen, wat ge met uw kinderen hebt gedaan Schrikkelijk als ze eenmaal in den grooten dag des gerichts tegen u zullen getuigen. God heef' hier Hagar de oogen geopend, dat ze water zafl- God stelt hier een eisch, waaraan Hagar heef' te gehoorzamen. Een wijze les voor ons alles- Grijpt den jongen. Dit grijpen moet ook komen uit de bron der liefde. Eerst zullen we echte' meelij moeten krijgen met ons zeiven, willen meelij krijgen met onze kinderen. Wat een strijd wordt er niet gestreden "f kerkelijk erf. maar bovxdien op schoolgebied tegenover andersdenkenden. Wat is er weiBS zielsbesef, dat We verloren liggen voor cet eeuwigheid. Voor eigen hart en leven gevoel#-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4