Keden begint onze welbekende groote Jaarliiksche 1 een schitterend Japan-cadeau Grootst Speciaal Tapijt-, Bedden-en Meubeihuis I lii 1 Wij importeerden rechtstreeks uit Japan een groote partij schitterende Japansche Vazen, Serviezen, Koppen en Schotels. - iedere kooper gedurende deze JAPAN-RECLAME ontvangt in onze Magazijnen, naar gelang van het besteede bedrag Bsiieriandsthelaan - Goudsche Wagenstraat HOOGSTRAAT 204-212 Binnenweg - Jonkerfransstraat, ROTTERDAM 011 'f|f! Onze prijzen zijn abnormaal laag. Ziet de Etalages! Gemeenteraad. UW HUID GENEEST VLUGGER MET fe ST M i BB ftWONDBALSEM ff 'i fff; :$fe" I f// IS' l'k Illlwl 1,1;: KÜi >5 1 Bi 't'i? ■ij- ÏV?| ir?ïj H.H.DEKLERK&Zn Wat in Rusland gebeurt vanaf 1917 is niet anders dan de consequentie van het socialisme in zijn toepassing. Mannen als Trotski, Lënin, Stalin e. a. hebben volkomen den vader van het socialisme aan hun zijde. Het zijn trouwens mannen, die het Marxistisch socialisme bestudeerd hebben, en zich de toepassing van dit beginsel tot een levensideaal hadden gemaakt. Marx heeft hef socialisme zijn kracht ge geven door het den steeds scherper wordenden klassenstrijd op te dragen. Marx zegt: ,.Daar is maar één middel om de moorddadige doods- weeën der maatschappij, de bloedige geboorte weeën der nieuwe te verkorten, te vereenvou digen, te concentreefen, maar één middel: het revolutionair terrorismeHet wapen der kri tiek sluit de kritiek der wapenen niet uit." Bekend is het Communistisch Manifest, dat van Marx uitging en dat eindigt met de woor den: „De communisten versmaden het, hun over tuiging 'en hun bedoelingen te verheimelijken. Zij verklaren openlijk, dat hun doel slechts kan worden bereikt door de gewelddadige omver werping van alle tot nu toe heerschende maat schappelijke orde. 'Dat de heerschende klassen sidderen voor een communistische omwenteling De proletariërs hebben bij haar niets te ver liezen dan hun ketenen. Zij hebben eene wereld te winnen. Proletariërs van alle landen, ver- eenigt U Precies uit dit beginsel leeft het Russische bolsjewisme. Het eischt de consequente toe passing van wat Marx hun geleerd heeft. En uit dat zelfde beginsel leeft ook het socialisme. Alleen maar het is tot heden halverwege blijvén staan En daardoor wordt menigeen in de war ge bracht. In de war gebracht, omdat zoovelen slechts uit de gevolgen den geest kunnen onder kennen. Anders stond het met Groen van Prinsterer. Deze zag reeds in de opkomst van het libera lisme de wording van het socialisme en het com munisme. Profetisch heeft hij den loop der din gen beschreven. Hoe kon hij dat doen Omdat hij leefde uit het Woord zijns Gods. Hier heeft men de sleutel, waarmee het slot der ontwikkeling van het wereldgebeuren ge opend wordt. Het is de vloek der zondeval, die zich open baart. Prof. Diepenhorst schrijft in zijn Naschrift op het schoone werk van Groen: Ongeloof en Re volutie: „In die dagen (n.l. toen het liberalisme nog in vollen bloei stond) sprak Groen zijn woord, dat het conservatisme zou worden ver nietigd, dat het liberalisme voor het socialisme zou moeten plaats maken en dat het socialisme aan de zuigkrachth van de meest revolutionaire strooming zich niet zou kunnen onttrekken. Toen alles bij het liberalisme schitterde van zonnige kracht, zag Groen reeds het „Mene, mene, tekèl Upharsin" op de wanden van het libera listisch gebouw. Toen voor het socialisme alle voeling met het volksleven uitgesloten scheen, zag Groen reeds de verwoestende ontbinding, die het bréngen moest." Daarom heeft men de gebeurtenissen, zoo als zich die in Rusland afspelen, niet als in cidenteel te bezien. Het is niet maar een toe vallige samenloop van omstandigheden, die na den wereldoorlog mogelijk werd, maar het is de ontwikkeling van een geestesrichting, die zich in dezer voege openbaren moest. Een onzer bladen schreef dezer dagen zoo juist: ..Men moet in de revolutionaire uitbarsting van 1789 en ook van 1917 en de volgende jaren zien de vrucht eener langzame ondermijning van de Christelijke grondslagen van het leven door de revolutionaire idee. Voor Frankrijk noemen wij Rosseau en Voltaire. Voor Rusland Tol stoi en Dostojewsky". En even verder: „Lenin zou in Rusland zijn werk niet hebben kunnen volbrengen, als niet het terrein van zijn arbeid zoo grondig was voorbereid door de geschriften van Tolstoi en een Dostojewsky, als edelen ook buiten Rusland gezien. Inderdaad zoo is het. De dieper liggende beginselen, waaruit de voor ieder zichtbare toestanden openbaar wor den: hoevelen zien die Zelfs mannen als Wilson en Asquith waren er blind voor. Hiervoor is in de eerste plaats dan ook geen groote verstandelijke ontwikkeling vereischt, maar geloof. Onwrikbaar geloof in het on feilbaar Woord van God. Het is de vloek der zonde, die van ontwik keling tot ontwikkeling voorschrijdt. En nu gaat het er juist om die ontwikkeling in haar eerste phase te herkennen. De vloek komt niet als bij tooverslag, hij komt niet in geweldig gebeuren. Dat is hij slechts in zijn vrucht. De vloek is de ontbinding. En deze gaat in langzaam, maar zeker tempo. Toen Adam ons stamhoofd viel, kwam de vloek: Ten dage als gij daarvan eet zult gij den dood sterven Maar wie zag ineens dien vreeselijken dood over de schepping varen Langzaam, schier onzichtbaar in zijn komst breidde de vloek zijn zwarte vleugelen uit over het verdoemde aardrijk. Zoo is het altijd en telkens weer gegaan met de geheele wereld en met den en kelen mensch. Het begin lijkt zoo klein, zoo nietig, maar ieder afwijking hoe gering ook is de vloek, die verderf brengt. De vloek is bij het begin schier niet te zien. Alleen hij, die bij het licht van Gods Woord wandelt, is het gegeven. Daarom kon Groende ontwikkeling der revolutie-idee zoo zuiver voorspellen. Het is als bij een wissel op de spoorbaan. In het begin is de afwijking zoo gering, de banen loopen schier parallel, maar het eind wijst toch uit, dat de treinen in precies tegen overgestelde richtingen gaan. Zoo is het ook met de propageering der re volutie-idee. Door velen is haar geest schier niet te onderkennen. Ook in ons land werd ze door orthodoxe predikers binnengehaald. Maar het eind is het Russisch bolsjewisme, waarin de mensch den vloek der zonde in bloed en tranen over zich komen ziet, het is de ont binding in gevorderd stadium, waarvan het be gin aanving toen de mensch zich losmaakte van den Vorst des Levens. UITKIJK. van dieren, met welk verzoek rekening zal wor den gehouden. i. Het bericht van Ged. Staten waarbij het raadsbesluit van 30 Juni j.l. tot het aangaan van een geldleening is verdaagd. j. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. waarbij hij bericht, dat wegens de hooge kosten niet tot demping van de sloot voor de wo ning van de Diaconie kan worden overgegaan. k. Een afdruk van het raadsbesluit van Dor drecht dd. 29 Juli j.l. waarbij de begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor 1931 wordt toegezonden. 1. De circulaire van de vere'en. Samenwerking ter bestrijding van de t.b.c. zal ter kennismaking aan het Groene Kruis worden gezonden. m. Als lid van die Commissie heeft de Voor zitter het verslag ontvangen van de Commissie Rijckevorstel ter verkrijging eener betere ver binding met Brabant en Numansdorp. Het rap port zal den leden ter inzage worden gezonden. n. De goedkeuring van de wijziging van de Gemeentebegrooting 1930. Op voorstel van den VOORZITTER worden de bovenstaande stukken voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den heer A. Klein hoofd der Bijz. School, alhier, wordt op voorstel van B. en W. besloten, des Donderdagsmiddags van 5.30 tot 7 uur, een lokaal der Openbare school Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT, op Woensdag 20 Augustus 1930 des nam. 3.30 uur. Aanwezig 10 leden. Voorzitter de Burge meester W. J. Donkersloot. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, deelt hij mede dat de heer Van Es. (A.R.) wegens familieomstandigheden ver hinderd is, deze vergadering bij te wonen. Spr. hoopt, dat de echtgenoote van den heer Van E. die hedenmorgen per spoedigste gelegenheid naar een ziekenhuis te Rotterdam moest worden ver voerd, weder hersteld mag terugkeeren, opdat de heer Van Es wederom in het belang der ge meente mag werkzaam zijn. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Worden voorgelezen de ingekomen stukken a. Van den heer Minister van Staat, Com missaris der Koningin in de Prov. Zuid-Holland waarbij deze bericht, dat tot leden der Gezond heidscommissie gezeteld te Middelharnis zijn herkozen de heeren Dr. S. Knops en Ds. J. Pol- huijs. b. Een mededeeling van mej. M. Neels, waar bij zij bericht, dat zij haar benoeming tot help ster onder dankbetuiging aanneemt. c. Een missieve van Ged. Staten waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de gemeente rekening over 1928 en van de Bewaarschool over dat jaar. d. Het verslag van werkzaamheden van den K uringsdenist van Waren over het 2e kwartaal 1930. e. Een verslag van de Prov. Archiologische afdeeling, hetwelk voor de leden ter inzage wordt gelegd. f. Het proces-verbaal van opname van kas en boeken van dén Administrateur van het alge meen Armbestuur, waaruit blijkt dat in kas was 179.70H- g. Van Ged. Staten goedkeuring wijziging gemeentebegrooting 1930. h. Missieve van de Ned. Ver, Bescherming 40 cent per kind beschikbaar te stellen, mits er voor het onthalen van de schoolkinderen een commissie werd benoemd, bestaande uit B. en W., 2 of 3 leden der Feestcommissie en de hoofden of bestuurslederi van de scholen. Waar op de school te Achthuizen 88 kin deren onderwijs ontvangen, woonachtig in de gemeente Den Bommel, heeft het gemeentebe stuur dier gemeente zich desgevraagd bereid verklaard ook een bedrag ad 0.40 per kind voor die leerlingen beschikbaar te stellen. Het is dan wel wenschelljk ook een lid van het gemeentebestuur van Den Bommel in het co mité zitting te doen nemen. De Feestcommissie schijnt dit niet goed te vinden, waarom de Voorzitter den van de feestcommissie ontvangen brief voorleest. De Voorzitter wijst er met nadruk op, dat bij het gemeentebestuur geen wantrouwen voorzit, maar het meent, dat het niet meer dan billijk is, dat het gemeentebestuur, dat 325.— voor het ont halen der schoolkinderen beschikbaar stelt, in de commissie vertegenwoordigd wordt. B. en W. handhaven daarom hun voorstel. De heer VAN NIEUWAAL (A.R.) gaat met het idee van B. en W. accoord. De heer HOBBEL (Lib.) meent, dat er een misverstand heerscht tusschen de Feestcomm. en B. en W. De Feestcommissie was voornemens de kinderen te onthalen en slechts een zeker «F BL AT# M <4# 23 en SO GENT beschikbaar te stelden voor het houden van repetities van het Chr. Kinderkoor en zulks op de bekende voorwaarden. B. en W. hebben zich echter afgevraagd of deze repetities niet beter in een der lokalen van de Bijzondere school zouden kunnen plaats hebben. De O. School raakt zoo vol. De heer HOBBEL: „Is de Bijzondere school totaal ongeschikt daarvoor De heer VAN KEMPEN bestuurslid van de Bijzondere school deelt mede niets van de zaak af te weten. De VOORZITTER zegt, dat het slechts een vraag is, B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. Aldus wordt besloten. 2. Dan is aan de orde de voorloopige vast stelling van de gemeenterekeinig van de be waarschool en van het groot of Algemeen arm bestuur over 1929. De commissie die deze rekeningen heeft on derzocht, bestaande uit de heeren Dorsman, Hobbel en Van Gurp, brengt bij monde van laatstgenoemde rapport uit. Zij verklaart alles in orde te hebben ge vonden en adviseert tot voorloopige vaststelling der Gemeenterekening Gewone dienstInkomsten 156203.393^ uitgaven 146711.54J-£. Batig slot 9491.85. KapitaaldienstInkomsten 79283.07l/z\ uit gaven 78634.27)^. Batig slot 648.80. Rekening Bewaarschool Inkomsten 3144.05; uitgaven 3105.88. Batig slot 38.17. En tot vaststelling van de rekening van het Groot- of Algemeen Armbestuur Inkomsten 13446.17; uitgaven 12067.93. Batig slot 1378.24. Conform wordt met algemeen stemmen be sloten. B. en W. hebben zich van medestemmen onthouden. Oninbaar wordt nog verklaard 7.05 weeg loon van W. van Dam, die inmiddels naar Rot terdam is vertrokken. De Commissie wordt dank gebracht voor haar werkzaamheden. 3. Is aan de orde het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van gelden, ten einde de kinderen van alle scholen in de gemeente ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin te onthalen. De VOORZITTER leest voor een brief van de feestcommissie dd. 16 Juli j.l., waarbij zij een subsidie uit de gemeentekas vraagt voor traktatie der schoolkinderen. B. en W. hebben daarop aan de Feestcom missie medegedeeld, dat zij bereid waren aan den Raad voor te stellen uit de gemeentekas bedrag, dat zij daarvoor te kort kwam, uit de gemeentekas te vragen. De heer DORSMAN is er ook voor 40 cent per kind te geven en dankt B. en W. voor zijn slimme en goede leiding. Het komt hierop neer, dat, wanneer de feest commissie de voorwaarden van B. en W. niet wil aannemen, B. en W. zelfs de leiding van het schoolfeestje op zich nemen. Ook de heer BRINKMAN is voor een school feestje. De gemeente dient de hoofdleiding te hebben en niet de feestcommissie. Het voorstel van B. én W. om 40 cent per kind beschikbaar te stellen, wordt met 8 stem men voor en 2 tegen, de heeren Van Kempen (tegen alle feesten) en Van Gurp, aangenomen. B. en W. zullen alsnog trachten het ont halen enz. met de feestcommissie te regelen, waarom de Voorzitter den heer Hobbel uit- noodigt daaraan wel zijne medewerking te wil len verleenen. 4. Met algemeéne stemmen wordt besloten tot wijziging van het besluit der vorige ver gadering tot het aangaan van een geldleening van 8000.— a ,5 bij het Algemeen Arm bestuur, alhier, waar de rente op verzoek is teruggebracht op 4% en de gemeente ten allen tijde het recbt heeft grootere bedragen dan 400.of het restant der leening ineens op 1 September af te lossen. De eerste aflos sing zal dan plaats hebben op 1 September '31. 5. Op verzoek van den heer VAN GURP gaat de Raad, voor het bekomen van inlichtin gen betreffende de voorstellen inzake de wet regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, over in een zitting met ge sloten deuren. Na heropening der vergadering, volgt voor lezing van het overzicht van de vermoedelijke uitkomsten der financieele verhoudingswet 1929 voor de gemeente, luidende Overzicht van de vermoedelijke uitkomsten der financieele verhoudingswet 192, voor deze gemeente. Bestaande toestand: Uitkeering naar het getal inwoners over 1929 6280.32 Rijksbijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris over 1929 600.- Opcenten personeele belasting over 1929 5031.38 100 opcenten vermogensbelasting over 1929/1930 3597.- Netto-opbrengst Gem, Inkomstenbe lasting opcenten Rijksinkom stenbelasting 1929/1930 Nieuwe toestand: Uitkeering naar het getal inwoners, uit het gemeentefonds362 X 8545.- - Uitkeering gedeelte der jaarwedden van Burgemeester en Secretaris Uitkeering 75 opbrengst grond belasting (75 X 9736.14) Uitkeering personeele belasting over 1929 Opcenten personeele belasting (in dien ongewijzigd gehandhaafd Opcenten vermogensbelasting, ver minderd tot 50 Het bedrag, dat moet worden gevon den, bedraagt dus ongeveer 3680C J) 52308.70^ 27874.11 3000.— 7302.10 5613.65 5031.38 1798.50 50619.74 1680.- Op voorstel van B. en W. wordt daarna besloten de gemeente voor de personeele be lasting te rangschikken, als voorheen, in de 8e klasse en te heffen JJ 70 opcenten bij een belastbare huurwaai-0 van 100. 80 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 100.— en niet hooger dan 125.— 90 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 125.— en niet hooger dan 150.— 110 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 150.— en niet hooger dan 175.— 120 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 175.en niet hooger dan 200.— 13Ö opcenten bij een belastbare huurwaarde van 200.— en niet hooger dan 250.— 14Ó opcenten bij een belastbare huurwaarde van 250.en niet hooger dan 300.— 160 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 300.en niet hooger dan 400. 17Ó opcenten bij een belastbare huurwaarde van 400.- en niet hooger dan 500.— 180 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 500.— en niet hooger dan 750.— 190 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 750.'of meer. In deze gemeente-opcenten zijn dan verwerkt de voormalige provinciale opcenten en de op centen ten behoeve van het leeningsfonds 1914, met uitzondering evenwel van de 80 opcenten op de grondslagen paarden en motorrijtuigen. De meerdere opbrengst tengevolge van deze wijziging wordt geraamd op 1580.—. De gemeente te rangschikken in de 2e klasse der gemeentefondsbelasting. De meerdere op brengst hiervan wordt geraamd op ongeveer 1000.^-. Niet over te gaan tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en 50 opcenten te heffen op de hoofdsom der Vermogensbe lasting. Het resultaat dezer herziening zal zijn een aanmerkelijke verlichting van den belastingdruk. 6. Tot plaatsvervangend gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer K. Korteweg, gemeente secretaris, die deze benoeming aanneemt en de in de Gemeentewet vereischte eeden aflegt. De heer C. Doorduijn, gemeente-ontvanger ambt. ter secr., door B. en W. tot vasten plaatsvervanger gemeente-secretaris benoemd, legt eVeneens de vereischte eeden af. Beide benoemingen hebben plaats gehad bui ten bezwaar van de gemeentekas, waar deze functies 'belangeloos worden waargenomen. 7. Reclame schoolgeld wordt in geheime zit ting behandeld. 8. Tot verpleegster in het Gemeente-zieken; huis wordt met algemeene stemmen benoemd zuster C. Alblas te Alphen aan den Rijn. Haar pensioensgrondslag wordt vastgesteld op 550.-. 9. Besloten wordt tot wijziging van de flt' meentebegrooting 1930. 10. Het suppletoir-kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op 34.—. 11. De vergoeding ex art. 101 der L. O. we' 1920 over 1928, voor de Engelsche cursus Bijz- School, wordt vastgesteld op 295.25; die voor de Bijz. Lagere School op 752.12 en voor de R.K. School in Achthuizen op 606.74. Nadat de heer DORSMAN nog inlichting^0 heeft gevraagd en verkregen over de gunflkU Hei tioi En houden 't K| deze derlegc; dat vc was. Desa naar o| oud-vq opspral gen ojf aangek ke, ber als de I treffelij De dat pa: uitermq was o\L van dil Wef control boek t<f neele Doel planner: ter cori van Dl Zóó pri een en munten» wassen! fjdoor h<T wtchap tot zijnl zaakt il namiddj dan sto heid: m| lijken vergadel waar zelfs m| rekend Men zd noodig Dan: dt ons uit j staande bieden, houdend We Een and sam'enstJ zaam o<| er a 11 l de grooj deze mc telijken Jeze nie ~der de op den Op l| vergader! meene v| interesse! en Puttef De vq met een| burgemei bij het i| werp heid schj lijke wij/ in eigerl u. J. 'Md een stuq het lichq konden omgeving vergader 37) Een hi den op. mannen den ernsi gebonden] Misset nf was of dacht aal gaan." Dl gen. Het hemI Zij ginl de kinder: eind van even met passeerde! op het ge werd in bracht. F De zwart, stikdonkei het licht j harten w| vruchten Zeeduin. Hertha hare grijfi haar aan; (wonderli|; wilde of waard dq dien zij

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2