6R00TE TEHTOOHSÏELLIHG Transpireerende R. S. STOKVIS ZONEN FEUILLETON Zaterdag 16 Augustus 1930. No. 3668 Uit de Pers. MIDDELHARNIS Demonstratie „ERRES-RADIO" Dit nummer nesiaai uil tuiee Bladen TWEEDE BLAD. Buitenland. TN HoCSÏÏfNO WSES VAN 26 t.*n. 30 AUG. 1930 in de CONCERTZAAL Hotel „MEIJER" ELECTRISCHE KAPLAMPEN KRONEN STOFZUIGERS APPARATEN TOEGANG VRIJ. Herinneringen aan de stich ting en de geschiedenis van den Fiakkeeschen Boerenbond. Plaatselijk Nieuws. Van een arm dorp dat rijk werd oksels en voeten DIRKSLAND. Aan den heer L. I. Polder- man is ingevolge de Drankwet verlof verleend voor den verkoop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank in het perceel Voor straat A 3. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 4000 H.L. aardappelen, 2500 balen peen en 3200 balen uien. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 werk zoekenden ingeschreven. Het woonhuis met café van Mej. de Wed. A. Gestel is onderhands verkocht aan den heer M. van St. Annaland. MELISSANT. Donderdagmiddag sloeg tijdens een onweersbui de bliksem in een klamp haver van den landbouwer v. Loon. Het ontstane vuur is met eenige emmers water gebluscht. HERRINGEN. Door het langdurige natte weer begint het voor de aardappelen slecht er uit te zien. Op verschillende plaatsen worden al zieke aardappelen aangetroffen. Ook voor den oogst staat het niet zoo erg gunstig. Als er niet spoedig verandering komt, zal veel tot be derf overgaan. Bleef aanvankelijk de Nieuwstraat alhier verstoken van een electrische leiding, thans is men begonnen ook daar een bovengrondsche leiding aan te brengen. STELLENDAM. Op aanklacht van M. P. v. d. Maas te Nieuwe Tonge, is door den veld wachter alhier proces-verbaal opgemaakt contra A. v. d. Heuvel te Ouddorp. wegens het rijden met diens auto over den openbaren weg zonder gedempt licht, waardoor een aanrijding werd veroorzaakt met de tegemoetkomende auto van den aanklager. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 90 K.G, gar nalen. Woensdagmiddag had op den buitendijk alhier een aanrijding plaats tusschen een vracht auto van de vischmeelfabriek de Jager en Co. alhier en een bestelauto van den heer Dorsman uit Ouddorp. De auto van Dorsman, komende uit de richting Ouddorp, reed de vrachtauto komende van de Havenkade, in de zijde aan, zoodat deze van den dijk werd gedrongen, door een ijzeren leuning daar ter plaatse, en in de bijhaven waar 3 Meter water stond, terecht kwam. In de cabine zaten de chauffeur P. B. en diens broeder H. B. De auto zat geheel onder water. Gelukkig wisten de inzittenden de deur open te trappen en zich uit de auto te werken en boven water te komen. Met behulp van an deren wisten zij op den wal te komen. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De auto werd direct daarop deerlijk gehavend uit het water opgehaald. GOEDEREEDE, Loop der bevolking over de maand Juli: Ingekomen van Amsterdam G. C. de Houdt en van Rotterdam J. Rameijs. Ver trokken naar Melissant G. Rameijs, naar Oud dorp P. Redert en naar Dirksland C. J. Tem mink. Bij het uitoefenen van hun bedrijf verloren de visschers J. Tanis en J. 't Mannetje een net. Voor elk een schadepost van plm. 125.. Donderdagmiddag sloeg de bliksem in de leiding van den korenmolen van den heer C. J. Bergers, zonder schade te veroorzaken. OUDDORP. De scherpschutters van de B. V. L. hebben hun diploma ontvangen. De schiet oefeningen worden a.s. Zaterdagavond te half 6 voortgezet. De gemeenteveldwachter J. Merk is be noemd als rijksveldwachter, met standplaats Lekkerkerk. De mooie jachthond van veel waarde van den heer K. Breen Dz. lag dood op een weiland. Tot nog toe is de oorzaak onbekend. De politie stelt een onderzozk in. De landbouwer C. Breen ging voor het eerst met een nieuwen jachthond op de konijnen jacht. Toen zijn zoon een geschoten konijn wil de oprapen, werd hij door den hond aangevallen. Met groote moeite wist de vader den zoon te ontzetten. Thans greep de hond zijn meester aan en sprong hem naar de keel. Na de thuiskomst was de dokter noodig om de wonden van den jager te verbinden. In de „Standaard" van Donderdagavond trof fen wij het volgende ingezonden stuk aan, het welk, geteekend door „Een man" voor ieder een ernstige leering bevatte. HELPT HEN, DIE WANKELEN NAAR HUN VERDERF! Aan alle vrouwen, vooral aan diegenen, die mouwlooze japonnen, lage halzen en korte rokken dragen. Verscheidene jaren geleden wandelde ik eens langs het strand bij een onzer badplaatsen. Daar zag ik een man tegen een duinhelling zitten. Door een verrekijker bestudeerde hij de badende dames in zee. Gij vindt dat zeer slecht van dien man. Ik ook. Arm, beklagenswaardig schepsel Tegenwoordig kan hij zijn kijker wel thuis laten. Ook behoeft hij niet meer naar 't strand te gaan. Als 't een beetje een zomersche dag is, kan hij overal vrouwen aantreffen, die oogen- schijnlijk niet veel meer aan hebben dan een badcostuum. Er is reeds veel geprotesteerd tegen de he- dendaagsche mode. En het heeft zoo weinig gebaat. Zelfs in christelijke kringen dragen som rt DE TENTOONSTELLING IS DEN GEHEELEN DAG GE. OPEND TOT DES AVONDS II UUR. 100 N.V. HANDEL.MIJ. TOONZALEN t ROTTERDAM, WESTZEEDIJK 507 XX. Door het Ministerie van Landbouw werd ons toegezonden het „Voorontwerp Landarbeidswet" ter beoordeeling aan den Bond. Dit ontwerp droeg de sporen van te zijn ontworpen door waarschijnlijk ontwikkelde menschen, die echter geen flauw begrip hadden van het bedrijfsleven, waarschijnlijk nooit hadden gestaan aan het hoofd van een bedrijf. Er werd in voorgesteld kinderen, of liever menschen vóór hun 16e jaar te verbieden veld arbeid te verrichten, vrouwenarbeid aanzienlijk te beperken in de open lucht, terwijl er be palingen in waren opgenomen, waardoor het mesten van rundvee werd belemmrd of bijna onmogelijk gemaakt. In een uitvoerig antwoord werden de be zwaren van Flakkee toegelicht. Er werd in overweging gegeven veldarbeid te verbieden aan kinderen, die den leerplichtigen leeftijd nog niet hadden bereikt, dewijl veldarbeid over het al gemeen een gezonde bezigheid -is, vooral voor vrouwen, en zelfs zóó animeert, dat er bijna geen arbeidersmeisjes zijn, die zich als dienst bode willen verhuren, doch aan veldarbeid de voorkeur geven, en de gevallen niet zeldzaam zijn, dat heeren doctoren aan meisjes op den critieken leeftijd en bij bloedarmoede adviseeren veldarbeid te gaan verrichten, zoodat ook met het oog op de volksgezondheid bedoeld artikel behoorde te worden gewijzigd. 't Ontwerp is gelukkig nooit in het Staats blad verschenen Voorts kreeg de statutenwijziging haar beslag. Het ontwerpen van het voorstel bezorgde het dagelijksch bestuur veel zorg; immers behalve uitbreiding van het bestuur wenschte het ook een andere contributieregeling. Het was toch pfllesbehalve eerlijk, dat Ouddorp met 125 leden, JVenals Oude Tonge met 27 leden, een gelijk contributiebedrag betaalde; doch anderzijds wo gen niet alle ledencijfers even zwaar. Waar b.v. Stellendam met 99 leden slechts 11194.^ gemeenschappelijk had aangekocht, tegen Stad aan 't Haringvliet met 41 leden 36513.-— of per lid resp. 133 en 1014. Een aanslag'naar de bedrijfsoppervlakte was niet gemakkelijk te controleeren, waarom werd voorgesteld een ze kere depressie boven een bepaald minimum, het- 'welk evenwel geen genade vond bij de alge- meene vergadering. Men moest zich dus tevreden stellen met een bestuursuitbreiding van twee tot vijf personen. Men hoopte echter bij een vol gende statutenwijziging dit punt nog wel te ach terhalen. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 19 Augustus a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij rijwiel niet .as voorzien van een geldend rijwielbelasting- merk. Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige J. Vroegindewij, van de lich ting 1928, voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens kostwinnerschap. De uien worden alhier verkocht voor 2 en de eigenheimer aardappelen voor 2.35 per H.L. MIDDELHARNIS. Aan de Kaai alhier zijn aangebracht en verzonden, 5000 H.L. eigen heimer aardappelen. Woensdagavond kwam de landbouwer Arn. Buis met een voer vlas aanrijden. Vlak voor de winkel van den heer Nipius brak de vooras. De paarden werden er van voor ge haald en even daarna stortte wagen en lading in de Kaai. Er was geruimen tijd mee gemoeid om vlas en wagen op den wal te krijgen. Per- door H. KINGMANS. 35) „Dora, ik kan geen adem halen", kreunde hij. „Och kom, Albert. Het gaat goed. Je zult beter worden. „Dora, laat mij niet sterven." Stootend kwamen de woorden er uit Hertha voelde haar hart inéénkrimp'en; „Heere, dat is vreeselijkzuchtte zij. Even zagen de groote oogen van dokter Van Leeuwen naar die van zijn vrouw. Alfred had de hand van zijn oom gegrepen. De chirurg uit Rotterdam keek naar buiten. Hertha, aan het voeteinde staande, zag, dat de doodsstrijd be gonnen was. „Alfred, hij sterft toch niet 7" schreeuwde mevrouw Van Leeuwen opeens. Als eenig antwoord legde Alfred van Stralen de zwakke hand van zijn oom. op het dek, zag met een blik, dien zij nooit vergeten zou, Hertha aan, om dan het hoofd af te wenden. Toen, plotseling werd de angstwekkende stilte verbroken door een doordringenden schreeuw, zooals iemand uitstoot, die, in het donker ver dwaald, om hulp roept: „Dora, Do-ra, Do-ra I" Een snik, een zucht Dokter Van Leeuwen van Zeeduin was niet meer Wéér klonk een gil: mevrouw Van Leeuwen viel in zwijm Geheel werktuigelijk verrichtte Hertha den arbeid, dien zij nu te verrichten had. Terwijl zij zich over de bezwijmde heenboog, ontvielen haar groote, brandende tranen. Dit sterfbed zonder God had haar heftig aan- soonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch wel belangrijke materieele schade. De heer L, J. den Hollander Jr. alhier slaagde dezer dagen te Utrecht voor het Staats examen B. tot toelating Universiteit. Uitslag Postduivenwedvlucht van de P.V. „Seinpost" vanuit Nouwfille. Losgelaten v.m. 8 uur. Aankomst le duif 9.56.2 uur, laatste duif 10.24.9 uur. N. C. But le en 13e prijs, D. Kardux 2e prijs; T. Mosselman 3e, 8e, 9e en 12e prijs; A. Schuurman, 4e, 5e, 10e, 17e en 24e prijs; M. Koert 6e, 10e, 14e, 18e 'en 19e prijs; A. Kaptein 7e, 21e en 22e prijs; Bouwer 15e en 23e prijs; C. Nipius 16e prijs; J, Jordaan 20e prijs; Vroegindewei) 25e prijs. Loop der bevolking in de maand Juli. Ingekomen M, J. Gootjes uit Den Bommel, J. v. d. Stel uit Dirksland, P. v. d. Tol uit Schiedam, Jac. Hommel uit Rotterdam, C. M- Padmos uit Ooltgensplaat, M. Kievit uit Her- kingen, P. M. Kern uit Schoonhoven, A. van Buijtene uit Hengelo, Anth. Driesse uit Haarlem, A. R. Vogelaar uit Dordrecht, A. v. d. Sluis uit Stad aan 't Haringvliet, A. D. Pool uit Middelburg. Vertrokken L. de Baan naar 's-Gravenhage, K. de Ronden aar Nieuw-Helvoet, K. Taal naar Wassenaar, W. v. d. Meide naar Ooltgensplaat, B. v. d. Bas naar Rotterdam, KI. Dupré naar Zwijndrecht. Onze vroegere dorpsgenoot de heer L. Lodder heeft te 's-Gravenhage met gunstig ge volg examen afgelegd voor de akte Nijverheids onderwijs N.J. De heer W. Prins alhier heeft een woon huis, staande aan de Tuinstraat te Sommelsdijk ondershands gekocht van den heer P. Wiel- houwer alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag 5 September a.s. van 10—12 en van 14 uur zal in het gymnastieklokaal der O.L. School gelegenheid bestaan tot herijk van maten 'en gewichten. De gemeentebegrooting dienst 1931 ligt tot den dag der behandeling in den Raad ter ge meente-secretaris voor een ieder ter inzage. OOLTGENSPLAAT. De herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente plaats heb ben op Woensdag 10 en Donderdag 11 Septem ber in de Openbare School. De gemeentewoning Pieter Biggestraat 58 is toegewezen aan Abraham de Vos Mz. NIEUWE TONGE. Binnenkort zal de uit betaling plaats hebben van de koopsommen van de perceelen noodig voor de reconstructie van den weg SommelsdijkNieuwe Tonge. Te Battenoord kwam'en een tweetal auto's met elkander in botsing. Aan een der auto's werd materieele schade aangericht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de Landarbeidersvereeniging „Werk- mansbelang" alhier zullen op het perceel bouw land van wijlen dhr. A. C. Breesnee een 13-tal woningen worden gebouwd. De Edelachtb. Heer R. Sterk en de heer J. C. Nieuwenhuijzen hebben hun benoeming tot 2e en 3e Ambt. van den Burgerlijken Stand aangenomen. Door het uit baldadigheid losmaken der hekken van de vrachtauto van den heer G. A. v. d. Werf vielen een tweetal nieuwe rijwielen van de auto op straat, waardoor deze belang rijk werden beschadigd. De zaak is in handen van de politie. De uitkomsten van deze aardappeloogst blijken alhier erg tegen te vallen. Vooral door de vele regens van de laatste dagen zal de op brengst nog belangrijk minder worden. De prijs der uien is alhier 2Wegens het ongunstige weer is de handel traag. gegrep'en. En, hoe het kwam wist zij niet, zij zag zich zitten aan het sterfbed van Van Bins- bergen, terwijl zij hem voorlos: „Ik ga heen om u plaats te bereiden HOOFDSTUK XVII. De opvolger. Het ging van mond tot mond een uur later wist geheel Zeeduin, dat de dokter overleden was. Met ongeloof op het gelaat keken de men schen elkander aangezond en wel verkeerde hij enkele dagen geleden onder hen; was van den morgen tot den avond in touw, om de tal rijke zieken te bezoeken. En nu doodEr waren er, die langs de villa liepen, met opzet. Ja, alle gordijnen waren neergelaten. Het was dus zoo. En des avonds vernamen velen het van den tijdelijken dokter, die de patiënten, wel ke dien dag wat verwaarloosd waren, alle nog bezocht, terwijl anderën de zuster polsten, die met een bezwaard hart ook haar werk verricht te. Toen wist men het. En heel het dorp rouwde. Het was, of elk een geliefde verloren had. En voor zoover ze niet ziek waren, liepen de dorpelingen drie da gen later achter de lijkbaar. Er was niets afge sproken. Men ging staan in den omtrek van het sterfhuiskeek stil en eerbiedig toe, toen de kist in de lijkkoets gedragen werd wachtte tot enkele verre familieleden en enkele genoodigden, onder wie ook de pleegzuster, in de rijtuigen zaten en sloot, zich toen, zonder een woord te uiten, achter den stoet aan, in rijen van vier, mannen, vrouwen en kinderen. De liberale boer Eppo van Dalen liep naast zijn arbeider en het hoofd van de school steunde een oud moe dertje, dat liep te schreien, als werd haar kind begraven. Dichte wolken, die sneeuw voorspelden, joe gen langs het luchtruim. Het was in de natuur ev"en somber als in den langen, zwijgenden stoet. En de zware slagen van de dorpsklok trilden door het luchtruim in droef, eentonig rythme. Zoo liepen de dorpelingen van Zeeduin, voor zoover ze niet ziek waren, achter de rijtuigen. En achter de Zeeduiners kwamen de menschen van Landorp, in bijna even grooten getale. Zij brachten hun dokter, dien zij hadden ver eerd en hooggeacht ten grave. Onder grooten rouw De stoet bereikte het dorpsplein en hield stil voor de kerk, waarin het lijk gedragen werd. Gesteund door Alfred van Stralen en Hertha volgde mevrouw Van Leeuwen de kist. Het was in de streek niet de gewoonte, dat de vrou wen mede naar het graf gingen. Maar men vond het niets vreemd, dat de doktersvrouw haar mail volgde naar de laatste rustplaats. Waren zij niet altijd samen gezien 7 Vlak vóór den hoogen preekstoel werd de kist gezet. Met pijnlijke smart dacht Hertha er aan, dat de dokter, zoo wel ooit althans in geen tientallen van jaren, een voet in de kerk had gezet. N u kwam hij er als lijk. En dominé Van Laan, die den kansel be klom, had nog nooit zooveel menschen in zijn kerk gezien. Want allen, die de rijtuig'en ge volgd waren, kwamen er in. Zij konden niet allen zitten. Met een stem vol ontroering schilderde do- miné Van Laan, die ongetwijfeld redenaarsta lent had, Hertha kwam er van onder de beko ring, het leven van den man, wiens lijk bene den hem stond. Hij teekende hem in zijn liefde en trouw voor de dorpelingen, al die lange, lange jaren. Hij vergeleek den rouw, die in de harten was, met het sombere winterweer daar buiten. Hij zeide tenslotte, dat men niet in rouw behoefde te blijven zitteneen goed mensch was heengegaaneen, die het kwaad niet had gekend men behoorde te leven zooals hijdan was het goed. Een woord uit den Bijbel gebruikte dominé Van Laan niet. Op den kansel van Zeeduin lag Gods Woord geslotenEen gebed werd niet uitgesproken. De predikant daalde van den kansel af. Hij had zijn plicht gedaan Dan sprak de burgemeester over zijn vriend, den dokter. En toen de notaris, die hem her dacht als de levende kracht van de vereeniging „Het Groene Kruis". Vervolgens een arts uit Zeestad namens den kring van geneesheeren uit de streek. En ten slotte dankte Alfred van Stralen in zeer korte woorden voor de eer, zijn oom bewezen. „A1 s er een hiernamaals is." zoo eindigde hij, „dan kunt ge er verzekerd van zijn, dat zijn oom steeds aan u allen zal denken. Want hij had Zeeduin en Landdorp lief, als zijn eigen vrouw, die, stom en verslagen van smart, bij ons zit. Gedenkt ook haar in liefde." Hij kon niet verder spreken. De woorden stokten hem in de keel. Hij zag, toen hij den kansel afdaalde, Hertha aan en bespeurde, dat zij schreide. Hij legde haar weenen evenwel verkeerd uit. Hertha's hart werd samengekrompen van wee, over de armoede bij deze begrafenis. Er was geen enkel woord geuit over den troost, dien God schenken wil als Hem di'en wordt gevraagd. Over God was niet gerept. De dominé had schromelijk zijn plicht verzaakt wat zouden dan de liberale burgemeester en notaris kunnen zeg gen 7 Er was er slechts één, die van een eeuwig heid had gesproken: Alfred van Stralen. Hij had gezegd: a 1 s er een heirnamaals is. Hij wist het niet. Hij twijfelde: 't zou niet kunnen, het zou kunnen zijn. Hij wist het niet. En den man, die dat zeide, had zij lief; lief als de appel van- haar oog Het was, of zich voor Hertha een afgrond opende Terwijl allen stonden, werd de kist weer uit de kerk gedragen. Boven de hoofden klaagden de klokken haar zwaren galm. Zwijgend verliet men het kerkgebouw. Zwijgend formeerde zich de stoet weer. En zwijgend liep men naar het kerkhof, naar het versch gedolven graf De plechtigheid was daar spoedig afgeloopen. Met het oog op het gure weer en op de griep epidemie in het dorp had men den maatregel getroffen, in de kerk toespraken te houden. migen een kleedij, waarin men zich voor enkele jaren voor geen geld ter wereld zou hebben durven vertoonen. Maar ik verzoek u, vrouwen, draagt zulk een kleeding toch niet. De man in de duinen was misschien een van de velen die wanke len naar hun verderf. Gij zult er toch wel iets van weten dat er zoovelen zijn, die moreel min of meer zwak zijn. Hebt gij wel eens gemerkt, dat er mannen zijn, die u monsteren, zooals een begeerige boer het vee van zijn naaste mon stert 7 Dat is slecht van die mannen, maar geeft gij ook oorzaak 7 Weet gij, dat de moge lijkheid bestaat, dat een man of een jongen van achter de ramen op U loert, terwijl gij over straat gaat of buiten Uw werk verricht 7 Dat is slecht van hen, maar lokt uw kleeding het niet dikwijls uit 7 behandele men met Furolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Furol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Weet gij wel, dat er arme, blanke slaven zijn, gevangen in de klauwen der zinnelijkheid, die, geprikkeld door Uw lichaam, steeds dieper zin ken in hun moeras van lichamelijke en geeste lijke ellende 7 Aan hun zonde hebt gij schuld, die u onbehoorlijk kleedt. Weet gij wel, dat er mannen zijn, die strij dende tegen hun zwakheden, op straat nauwe lijks durven rondzien 7 Weet gij, dat er winke liers zijn, die er tegen opzien verschillende van hun klanten te bedienen 7 Gij werpt vele moeie- lijkheden op hun weg, gij, die de mode meer gehoorzaam zijt dan God. God zegtHebt Uw naaste lief Maar de moderne vrouw schijnt te denken Ben ik mijns broeders hoe der 7 God zegtGij zult niet echtbreken en Gij zult niet begeeren uws naasten vrouwen Wie een vrouw aanziet om haar te begeeren, die heeft reeds overspel in zijn hart met haar gedaan. De moderne vrouw schijnt te denken Ik maak mij zoo begeerlijk als ik wil en laat den man maar op zich zelf passen. OfAls het warm is, dan kleed ik me zoo luchtig als ik wil, of zooals de mode het voorschrijft. Daar moeten de mannen maar aan wennen, of ze kun nen of niet. Salomo zegtRed degenen, die ter dood ge grepen zijnwant zij wankelen ter dooding, zoo gij u onthoudt. Wanneer gij zegtZiet wij weten dat nietzal Hij, Die de harten weegt, dat niet merken 7 en die Uwe ziel gadeslaat, zal Hij het niet weten 7 want Hij zal de menschen vergelden naar hun werk. Paulus zegtindien de spijze mijn broeder ergert, zoo zal ik in eeuwigheid geen vleesch eten. Hebt gij even veel medegevoel voor uw broeder als Paulus Lees ook nog eens na 1 Kor. 8 11 en 12. Er zou meer te schrijven zijn over dit onder werp, maar ik ga eindigen. Nogmaals verzoek ik u dringend Terwille van de mannen, die strijden tegéri hun verkeerde neigingen, kleedt u eerbaar, opdat gij geen oorzaak zoudt kunnen geven, dat zij in zonde zouden vallen. Vooral ter wille van de zwakken, wier ver slapte wil niet meer bij machte schijnt, om de worsteling tegen de zonde aan te vatten of vol te houden, kleedt u eerbaar, want waarom zoudt gij schuld hebben, als hun zielen en lichamen verloren gaan 7 „Red(t) hen, die ter dood gegrepen zijn!" DE DROOGTE IN AMERIKA. Talrijke boschbranden. Na de hitte vorst. Tengevolge van de lang aanhoudende droogte en hitte zijn in de Vereenigde Staten talrijke boschbranden uitgebroken. Met name het ge bied van het Midden-Oosten wordt door deze boschbranden geteisterd. De gevolgen van de aanhoudende droogte zijn thans niet alleen meer in den landbouw, maar in het geheele handelsleven merkbaar. Ten eerste zijn reeds in vele grootere steden de klein- handelprijzen sterk gestegen, op sommige plaat sen, o.a. voor sommige waren in New-York, met 25 percent. Voorts worden bij de industrie verschillende geplaatste orders en gedane be stellingen geannuleerd. President Hoover heeft het plan, om zijn vacanties in de Rocky Mountain te gaan door brengen, opgegeven. Beambten van het Witte Huis deelen mede, dat de president van meening is, dat hij zich nuttiger kan maken te Washington, waar hij zich zal bezig houden met de crisis, die is ont staan door de groote droogte. Naar gemeld wordt is na de geweldige hitte der laatste weken het weer plotseling omgesla- Onder doodsche stilte werd de kist in de groeve der vertering neergelaten. De klok zweeg, Alleen het knarsend geluid der touwen, die langs de kist schoven, werd vernomen. Een dof geluid weerklonk; mevrouw Van Leeuwen had een schop aarde in den kuil ge worpen. Haar voorbeeld werd gevolgd door Alfred van Stralen, die Hertha een wenk gaf. En toen wierp Hertha, met een schreiend hart, een schop aarde in de diepte Een luide gil weerklonk: „AlbertO Al- bert Met groote moeite slaagden dokter Van Stra len en Hertha er in, mevrouw Van Leeuwën aan het verstand te brengen, dat de terugtocht moest worden aanvaard. De stoet keerde dorpwaarts. De klok liet weer haar zwaren galm hooren. Maar dokter Van Leeuwen van Zeeduin hoorde hem niet meer. De lange, zwijgende stoet keerde terug naar het dorp, naar het leven. De mannen en de vrouwen gingen naar hunne woningen, om aan de vele zieken te vertellen van de uitvaart van hun dokter, dien zij zoo hadden vereerd. En zij zeid'en, dat zijn opvolger, wie hij dan ook wezen zou, niet gauw de plaats zou innemen van den overledene, die aller omstandigheden had gekend, als was hij aller vader. „God alleen weet, wat hij voor mijn lammen jongen geweest is", zeide vrouw Hoogeboom in den laten namiddag tot Hertha, toen zij op „Zuidhoeve" verscheen, om haar plicht te doen. Want het leven ging voort. Een uur na den terugkeer van de begrafenis reed de auto van dokter Van Stralen over Landdorp. De zieken hadden hem noodig. En hij hoorde overal met lof over zijn oom sprek'en, terwijl hij met wisse zekerheid wist. dat hier niet gold het: „van de dooden niets dan goed". Hier was geen pluim strijkerij. Hier werd het oprecht gemeend. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3