VICTORIA-WATER Huidverwondingen Marktberichten. BES35T ZESCOEKIJ- VO O Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Zat. Ditmu genezen het vlugst met aardappelveiling. Plaa Vai m m 'I 'vf til k 11 (1 ll jii ii's Dezer dagen kreeg ik een statistiek onder de oogen, welke was opgemaakt door de Verzeke ringskamer over 1927, waaruit blijkt, dat in ons land aan premies betaald werden ongeveer 85,000.000.-. Deze statistiek vertelt De totale Nederlandsche bevolking bedroeg op 31 December 1927: 7.625.938 zielen. Wij zien dus, dat in Nederland in het jaar 1927 per hoofd aan premie voor levensverzeke ring werd uitgegeven een bedrag van plm. 11.13 per jaar. Raadplegen wij nu eens verder de statistische gegevéns, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijne jaarcijfers, betreffende het jaarlijksch gebruik van verschillende voedings- en genotmiddelen verstrekt, dan vinden wij, dat in het jaar 1927 per hoofd der bevolking werd verbruikt aan gedistilleerd 2.09 Liter, aan bier 25.40 Liter, aan wijn 1-79 Liter, aan tabak 3.10 K.G. Schatten wij verder, om aan den zeer veiligen kant te blijven, den prijs van 1 Liter gedistilleerd op 2,—, van 1 Liter bier op 0.25, van 1 Liter wijn op 1.en van 1 K.G. tabak op 1.50 (waaronder ook het gebruik van sigaren en sigaretten begrepen is), dan zien wij, dat aan genoemde artikelen per jaar en per höofd der bevolking werd uitgegeven aan gedistilleerd pl.m. 4,18 aan bief pl.m. 6.35 aan wijn pl.m. 1.79 aan tabak pl.m. 4.65 dus te zamen 16.97 Bij deze berekening hebben wij de prijzen van de diverse verbruiksartikelen wel erg laag ge taxeerd. Het is echter bij het maken van vergelijkingen als wij hier op het oog hebben, en waarbij wij ons moeten behelpen met zeer globale gegevens, nu e'enmaal gewenscht om aan den zeer veiligen kant te blijven. Wat de hierboven gegeven getallen betreft, kunnen wij daaruit met zekerheid de conclusie trekken, dat hier te lande aan drank en aan tabak per jaar meer wordt uitgegeven dan aan premies voor levensverzekering. Immers volgens deze gegevens werd in het jaar 1927 per hoofd der bevolking aan premie uitgegeven 11.13 en aan de bovengenoemde genotmiddelen 16.97. Zulk een statistiek is wel leerzaam. Er blijkt uit, dat de mensch over het algemeen meer zorg heeft voor hetgeen mom'entee] onder zijn bereik ligt, dan voor de toekomst. Genotmiddelen stelt hij boven verzekering tegen geldelijke gevolgen van onheilen en on gemakken. Uit de dorre cijfers kan men dus vaak inzicht krijgen in de zielsgesteldheid van het mensche- lijk geslacht. En dat is leerzaam. De volkstelling nu is voor de statistiek onmis baar. Maar ook op zichzelf is zij al leerzaam. We komen weer eens te weten hoe het er met ons volk bij staat. Oók op godsdienstig terrein. Het getal godsdienstloozen stijgt onrustbarend hard. En ik vrees, dat óók deze volkstelling ons in dit opzicht weer pessimistische gegevens zal verstrekken. UITKIJK. L-attd- en Tuinbouw. (Nadruk verboden). WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Augustus. Wij waren op bezoek bij een kennis en wan delden den tuin eens door. Die mocht gezien wordende meeste vruchten stonden vrij goed en alles was netjes onderhouden. Maar met de kool was het mis meer dan de helft der plan ten waren aangetast door knolvoet. Ik vroeg hem, of hij zijn hof wel eens gekalkt of ge mergeld had. Ja, e'ens was het antwoord, jaren geleden waarop ik hem vertelde, dat de knol- voetziekte bij onze koolsoorten door een flinke kalkbemesting kan worden tegengegaan. Op proefvelden is dit gebleken en velen hebben dit ook bij ondervinding. Een Rijkstuinbouwproef- veld in Noord-Holland, 2 Are groot werd ge woon bemest, terwijl op de eene helft boven dien nog 50 K.G. ongebluschte kalk werd toege diend, die in een hoopje op het omgespitte land werd gebracht, gebluscht en daarna onderge werkt. Elke helft van 't proefveld werd beteeld met vroege bloemkool, plus minus 20 planten, als eerste vrucht en een 300 tal spruitkoolplan- ten als nagewas. Op het niet met kalk be handelde perceel werden nog 14 zieke bloem- koolplanten gevonden, en op het bekalkte slechts één. Het perceel zonder kalk le verde bij spruitkool 161 planten op, die a&n knolvoet leden, terwijl er op het perceel met kalk slechts 14 exemplaren met knolvoet werden gevonden. De opbrengst van 't perceel zonder kalk bedroeg 2 H.L. spruitjes, die verkocht werden voor 6. Het perceel met kalk gaf 5 H.L. spruitjes, die te zamen voor 15 werden verkocht. Op de behoefte van den bodem aan kalk, op een juisten kalktoe- stand van den grond wordt hoe langer zoo meer gelet. De kalk bevindt zich in hoofdzaak in de gro'ene bladiachtige organen der plant. Zoo heeft men ook opgemerkt, dat warkruid, woe kerende op de kalkrijke klaver, toch bijzonder weinig kalk bevat, wat zijn verklaring kan vin den hierin, dat de bladontwikkeling, bij deze woekerplant uiterst gering is. Ook zijn de witte deelen van bonte bladeren altijd veel armer aan kalk dan de groene deelen. Lagere planten die geen bladgroen vormen, kunnen de kalk geheel ontberen. Bladrijke gewassen zijn dus rijk aan. kalk, en hebben dan ook veel kalk noodig. De meeste vlinderbloemigen, zooals erwten, boo- nen, alle peulvruchten en klavers, kunnen zich niet voldoende ontwikkelen, wanneer de bodem arm aan kalk is. In 't algemeen vertoonen de' planten op kalkrijken grond een krachtigen groei, de geheele bouw der plant is steviger, solider. De planten krijgen daardoor ook een grooter weerstandsvermogen tegen ziekten en schadelijke weersinvloeden. Op kalkarme gron den zijn de klachten omtrent het niet gedijen, ziek worden en sterven van de appelboomen veelvuldiger dan die omtrent het niet gedijen en doodgaan van pereboomen. Dit staat stellig daarmede in verband, dat de appelboom meer behoefte aan kalk heeft dan de peer, en minder diep wortelt dan deze, zoo dat hij minder goed nog kalk uit de diepere bodemlagen kan putten. Over 't opbinden van a n d ij v i e willen we iets zeggen. Hoe eenvoudig het ook schijnt, toch is het voor een leek soms nog moeilijk. Vaak worden de plan ten veel te stijf gebonden en te veel gekneusd, waarvan rotting het gevolg is. Wil men het goed doen, dan neme men als bindmateriaal biezen, stroo, raffia, of ook wel uitgerafelde moscovische matten. De struik wordt eerst met beide handen bij elkaar genomen, dan neemt men de bladeren in één hand over, houdt de bies of 't raffia met den wijsvinger vast, en windt met de andere hand het bindmateriaal er om. Onder door steken is voldoende, dus vast knoopen is niet noodig. Men klaagt soms over het niet spoedig geel genoeg worden van de opgebonden andijvie, en vooral bij zomeran- dijvie is dit het geval, want lang opgebonden te laten staan, is niet wenschelijk, omdat ze dan licht gaat schieten. Men raadt in den regel aan om met het opbinden te wachten, tot de harten droog zijn daar anders de krop gaat rotten. Toch is dat voor zomerandijvie niet wenschelijk hier mag de struik van binnen nog wel ietwat vochtig zijn dit heeft dan het gunstige gevolg dat de harten spoediger geel worden. Zomer andijvie blijft niet lang gebonden staan, en men heeft dus voor rotting niet zoo bang te zijn. Er is geen tuinbeziter, die niet over blad luizen te klagen heeft, den een zomer meer, den andere minder. Ze zijn vies en schadelijk. Vele groenten moet de huisvrouw weg doen, omdat de bladeren met de vieze luis bezet zijn. En schadelijk zijn zijn ze, omdat ze door mid del van haar snuit zich in jonge plantendeelen inboren er zijn er ook, die leven op takken, ja, zelfs wortelszoo b.v. de bekende druifluis, die opzwellingen veroorzaakt aan de wortels van onzen druif, 't Gevolg van 't zuigen der talrijke luizen is, dat de blaren en jonge scheutjes zich ombuigen en in ontwikkeling vanzelf geheel stil staan. Ze zitten doorgaans aan de onderzijde der blaren, die, zoo de luizen ongestoord haar gang kunnen gaan, op den duur moeten verdorren. Naast de schade, die de luis direct aan de plan ten toebrengt, zijn 't haar uitwerpselen, die in de tweede plaats de normale ontwikkeling in den weg staan en bovendien den planten een alles behalve frisch aanzien geeft. Als sproeimid delen ter bestrijding noemen we 1 K.G. soda, 2 K.G. groene zeep, 1 L. petroleum op 100 L. water. Ook maakt men wel gebruik van quas- sia-hout1 en een halve K.G. quasia-spanen, die men laat opkoken in 10 L. water, 't Af kooksel wordt vermengd met 100 L. water. Met dit mengsel sproeit men. Het eenmaal afge trokken quassia-hout kan niet meer dienen. IETS OVER HET BEMESTEN VAN AARDBEIEN. De voornaamste factoren tot het verkrijgen van een groote oogst aardbeien zijn: de soort, een flink losgemaakte grond, en een ruime, doel matige bemesting. Vooral bij de bemesting wor den wel eens fouten gemaakt, niet alleen bij de keuze der meststoffen, maar ook omdat de prac- tijk de bemesting op aardbeien niet altijd op het juiste tijdstip, toepast. De beste en doel matigst bemeste aardbeien geven de meeste en mooiste vruchten. In den regel wordt bij het aanleggen der aard beien flink gebruik gemaakt van mest of com post, de volgende jaren kan men deze echter minder gemakkelijk toedienen, vooral niet wan neer men, zooals op de meeste plaatsen het geval is, de bedden vol Iaat loopen. Men is dan geheel op het gebruik van kunstmeststoffen aangewezen. Trouwens waar de teelt eenigszins in het groot wordt gedreven, zal men boven staande manier niet altijd kunnen toepassen en reeds van het begin af kunstmest moeten ge bruiken. Wil men nu zijn aardbeien volledig bemesten, dan zou men gehruik kunnen maken van Zwa velzuren Ammoniak, superfosfaat (of Thomas- slakkenmeel) en patentkali. De Zwavelzure Ammoniak heeft e'en geleide lijke werking en een langdurige, welke juist bij aardbeien verlangd wordt. Vele telers hebben door de slechte resultaten, welke zij bereiken door geven van te groote hoeveelheden drij vende stikstofmest, de stikstof geheel achterwege gelaten, wat zich natuurlijk aan de opbrengst wreekte. Op de stikstof komt het dus bij een doelmatige bemesting van aardbeien vooral aan. Bij het gebruik van enkel kunstmest zou ik dan willen geven per Are 3—4 K.G. Zwavel zuren Ammoniak, 3—4 K.G. patentkali en 45 K.G. superfosfaat of Thomasslakkenmeel. Van de stikstof zou ik nu zoo spoedig mogelijk de helft willen geven, in den herfst of winter de kali en hef fosforzuur en de rest van de stikstof vroeg in het voorjaar. Worden de aardbeien aangelegd met ruim stalmest of compost, dan geeft men nu geen Zwavelzuren Ammoniak, maar een weinig kali en fosforzuur om in den winter of vroege voorjaar de halve volledige bemesting te geven. Dan wijzen wij hier nog op de volledige mest stof Nitrophoska IG met een gehalte aan stik stof van 16J^ aan kali van 21Deze meststof heeft in de praktijk bewezen voor aard beien uitstekend te zijn. Men gebruikt van deze meststof dan 45 K.G. per Are, waarvan men ongeveer 2 K.G. zoo spoedig mogelijk, de rest in het vroege voorjaar geeft. Gemengd Nieuws NEDERLANDER IN TSJECHOWAKIJE IN HECHTENIS GENOMEN. De correspondent van de N. R. Ct. te Praag seint Naar Ceske Slovo meldt is de heer W. Valk, leeraar in de geschiedenis aan de 2de gemeente lijke H. B. S. te Amsterdam, op last van den rechter van instructie te Budweis in verband met een auto-ongeluk in hechtenis genomen. De heer Valk maakte door Tsjechoslowakije een studiereis. Zijn aandacht gold voornamelijk G ----- G"-' ::-v HEERLIJK EH WELSfflAKEND OBERLAHNSTEIN ükTUURLIJK BROItUfATER De VICTORIA.BRON te Oberlahnstein ontspringt op eene diepte van 380 Meter en wordt als heilbron beschermd door de Wet van 1860 van het Hertogdom Nassau. ïgW Voor huishoudelijk gebruik in heele liteoechroefflesschen, inhoudsprijs 32 ct. Voo'deelie en gemakkelijk. oude burchten en kasteelen. Hij reisde met een aanbevelingsbrief van buitenlandsche zaken en van het Tsjechische bureau voor monumenten zorg. Volgens genoemd blad heeft de heer Valk, die met zijn vrouw in een two-seaeter zat, bij het uitwijken voor een wagen op den weg tus- schen Budweis en Trebonj, het beheer over het stuur verloren en een 57-jarig'en wegwerker aan gereden. De auto kantelde, mevrouw Valk kwam er onder en werd aan het rechterbeen gekwetst. Ernstiger bleek de wegwerker echter te zijn verwond, wiens rechterbeen bovendien gebroken was. Met behulp van omstanders bracht de heer Valk den auto weer op gang en reed met ach terlating van den gewonden wegwerker weer naar Budweis terug. De gendarmie wachtte hem, omdat zij hem 's avonds vruchteloos had gezocht, den volgen den morgfen in zijn hotel op en leidde hem voor den rechter van instructie. Daar deze van oor deel was, dat de heer Valk de schuld van het ongeluk droeg, liet hij hem in voorloopige hech tenis stellen. De auto is in beslag genomen. PUROL fcoPDmiscn liieeHouerzicni. De Federal Farm Board heeft weinig geluk gehad met de door hem gevolgde politiek. Met al de millioenen welke hem ter beschikking waren gesteld, heeft de Board niet kunnen ver hinderen, dat de tarwe in prijs naar beneden ging. Zoozeer is de prijs gedaald, dat voor het eerst sinds 28 jaren zelfs mais hooger noteerde dan tarwe. De Board heeft thans voorgesteld, tarwe als veevoeder te gaan gebruiken, terwijl e'en verdere stimulans ten goede ligt in de om standigheid, dat de groote hitte het gewas nadee- lig is. Als een dreiging hangen nog steeds boven dem arkt ca. 300 millioen bushels van den ouden oogst der Vereenigde Staten en bovendien nog ca. 70 milioen bushels die de Board heeft ach tergehouden. Ter bespreking van de gezamen lijke nooden in het landbouwbedrijf zijn thans de boeren in Oost-Europa bijeengekomen, en verder wordt op initiatief van Polen een inter nationale ministrraad bijeengeroepen. Dit alles geschiedt om zoo mogelijk een weg te vinden welke naar oplossing der bestaande crisis op landbouwgebied kan leiden. De regeering in En geland overweegt het plan van een organisatie tot afzet der landbouwproducten, en hier in Holland hebben wij ons weer op het gevaarlijke pad der protectie gewaagd, door aanneming van het suikerwetje. Niet alleen is de prijs van tarwe teruggeloopen, doch ook andere produc ten hebben nieuwe laagterecords geboekt. Wij noemen hier suiker, katoen, koffie en verder nog tal van andere. Het spreekt wel vanzelf, dat de prijsdaling op de goederenmarkten een red'en te meer was voor een groote gereserveerdheid aan de ef fectenbeurs. De handel bleef tot een minimum beperkt, misschien ook wel wegens de vacantie. Tegen een omzet in dezelfde week van het af- geloopen jaar ten getale van 18.050.000 shares, stond thans een omzet van 10.379.000 shares in Wallstreet. Dit toont wel aan, dat de toestand niet bepaald rooskleurig is te noemen, en vindt zijn reden hoofdzakelijk in de omstandigheid, dat de gepubliceerde cijfers ove£ het afgeloopen halfjaar ten duidelijkste een teruggang over de geheele linie aantoorien. Hierbij komt nog, dat de faillissementen steeds toenemen. Het totale passiva van gefailleerde firma's bedroeg over Juli 2 maal zooveel als over Mei j.l. Het be drijfsleven schijnt wel in een zeer ongunstigen toestand te verkeeren. Het valt niet gemakelijk na te gaan, hoe de finantieele situatie in onze eigen industrieën is. Dit komt, doordat in Holland nog steeds de, naar onze meening zeer verouderde, methode heerscht om slechts eenmaal per jaar de aandeel houders met den stand van zaken op de hoogte te stellen. Er was een goede vraag voor aan- deelen Philips en Margarine Unie. Omtrent de Glanzstoff werd bericht, dat de omzet in de eerste 6 maanden zou zijn gestegen bovén het vorige jaar, doch dit behoeft nog niet juist op grootere winsten te wijzen. Men spreekt ten minste over onbevredigende prijsverhoudingen. Een herstel der rubbermarkt schijnt nog niét aanstaande te zijn, aangezien het product op nieuw een laagte-record bereikte door 4.15/16 3. per 1b. te noteeren. Ditmaal namen de voor raden in Engeland 433 ton af. Van de zijde der Chineesche planters is aangedrongen op wette lijke beperking van de productie en opschorting der concessie-verleening in Indië, Ceylon en Malakka. Wellicht is de verklaring van Presi dent Mackado, als zouden de Cubaansche sui kerproducenten bereid zijn mede te werken aan een algemeene beperking der productie, bedoeld om de V.I.S.P. uit haar schuilhoek te lokken. Voor H.V.A.'s was een eenigszins verbeterde stemming merkbaar. V erkoopingen. Zaterdag 16 Augustus bij inzet en Zaterdag 23 Augustus bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akers- hoek. A. ten verzoeke van de erven weduwe A. Kasteleijn van een huis en erf te Ouddorp, aan den Achterweg, kadaster Sectie E no. 2736, groot 78 centiaren, dadelijk te aanvaarden. B. ten verzoeke van de weduwe Johannes Meijer P.Jz. van een huis en verdere opstal, erf en bouwland te Ouddorp, aan den Dorpsweg, ka daster Sectie E no. 2709 en 2411, samen groot 37 ar'en of 242 R. V. M., dadelijk te aanvaarden, en van een perceel bouwland, gelegen ten noorden van het vorig perceel, kadacter Sectie E no. 2708, groot 47.50 aren of 310 R. V. M., te aanvaarden blootschoof 1930. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 20 Augustus 1930, bij inzet, en op Woensdag 27 Augustus 1930, bij afslag, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) in het Café Smits te Sta'd aan 't HaringvlietEen huis met erf aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet. Op Woensdag 27 Augustus 1930, des namid dags 3 uur (zomertijd) meubilaire goederen, aan voormeld huis. Ten verzoeke van de Erven van den heer C. Koppenaal. Notaris VAN BUUREN. per 100 stuks per 100 bos 7,50 Centrale Velling te Mlddelharnls. Veiling van Woensdag 13 Augustus. Bloemkool f 0,60 tot f 8,— Savoye kool f 3,20 tot f 8,50 Roode kool f 4.20 tot f 10,— Witte kool f 9,50 Komkommers f 0,80 tot f 4,60 Meloenen f 28,— tot f 53,— Peen f 4,20 tot f 5,10 Kroten f 1,50 tot f 1,70 Dubbele princessen f 2,50 tot f Enkele princessen f 5,70 tot f 16,— Stamsnfjboonen f 2,50 tot f 7,50 Stoksnijboonen f 11,— tot f 24,— Augurken f 14,- tot f 18,— Zilveruien f 17,— Postelein f 7,50 Eigenheimers f 3,60 Blauwputten f 2,— tot f 2,70 Noord. Holl. Suikerperen f 9,' Mooie Neeltjes f 9,20 Handperen, div. soorten f 8,— tot f 17, Appels f 8,40 tot f 10,— Transp. de Cronsel f 19,— Stoofperen f 4.70 Pruimen f 12,40 tot f 17,— Krozen f 6,50 tot f 10,— Boter f 0,77 tot f 0,79 tot f 10,50 per 100 kg. per 100 pond per pond Veiling van Donderdag 14 Augustus. Kipeieren 50-52 kg. f 4,80 tot f 4,90 idem 58-60 f 5,55 tot f 5,65 idem 60 -61 f 5,65 tot f 5,90 idem bruin 60 f 5,75 tot f 6,- Poelpetaat<eieren f 3,20 Eendeieren f 5,40 tot f 5,55 per 100 stuks Aanvoer 14000 eieren Eigenheimers f 3,- tot f 4,10 per 100 kg. Aanvoer 40000 kg. ROTTERDAM, 12 Aug. 1930 Op de heden in ons Veilingslokaal, W3i^ moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wei' den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 4.25 tot 6,30 Eendeieren a 4,85 tot 5,55 Ganseierentot - Middenprijs f Aanvoer 150 000 stuks, DF ROTTFRDAMSrHF VFIIIMG TTESO"CT"W E]*T In de Nieuwe Rotterdamsche Courant las ik binnenkort het verhaal van een dessa bruiloft op Midden Java. Daar is nog al wat toe noodig eer men in Java in 't huwelijksbootje stapt. Maar oordeel zelf In de dessa Ngadiredjo zou een gewichtige gebeurtenis plaats hebben. Kasijah, de dochter van den Loerah (dorpshoofd), zou in het hu welijk treden daarom was men weken lang voor de gewichtige dag bezig met de toebereidselen voor het feest. Voor het huis werd de Taroeb gebouwd, een gaanderij, waar de gasten zouden dansen. Het huis werd versierd met lange slingers van lce- moengbladeren, vlaggetjes en schel gekleurde papieren bloemen. In dè keuken waren dag en nacht tientallen vrouwen uit de dessa bezig met koken en braden. Den dag voor het feest richtte men voor het huis een groote versierde bamboe poort op, met de woorden: „Soeg'eng-rawoeh" (Welkom). Bij den ingang werden twee pisang- boomen met half ontluikende, bloemkolven ge plant als symbool van het aanstaande huwelijk. Al dien tijd was Kasijah niet meer buiten geweest: opgesloten in haar kamer was ze bezig met het batikken van een kain (kleed) en een hoofddoek voor haar bruidegom. Hem was het ook streng verboden de woning van zijn schoon ouders te betreden; zijn aanstaande vrouw mocht hij de laatste weken voor het huwelijk niet meer zien. Den avond voor het huwelijk werd er e'en slametan in de missigit gegeven, bijgewoond door de familieleden, maar het jonge meisje zat in •haar kamer en moest den avond en den nacht temidden van eeri aantal oude vrouwen wakend doorbrengen. Heel vroeg in den morgen moest Kasijah een bad nemen in zeven bakken water, waarin een aftreksel van geurige bloemen was gemaakt. Daarna werd haar heele lichaam met een gele zalf, de borèh, ingesmeerd. De doekoen penganten of toekang paës, een oude vrouw, die belast is met het aankleeden van bruiden, begon nu heur haren op 't voor hoofd weg te knippen en daarna werd het zware- haar tot een kunstige wrong verwerkt. In het kapsel werden twaalf gouden spelden, in den vorm van kleine zonnebloemen, gestoken. Dat was heel zwaar en het bezorgde haar een felle hoofdpijn, maar dat hoorde nu e'enmaal bij den trouwdag. Toen werden haar wenkbrauwen afgeschoren en met houtskool trok de doekoen lange smalle strepen op haar voorhoofd. Het maakte haar gezichtje teer en onwezenlijk. Donkere strepen onder de oogen deden deze zwarter en vol glans schijnen. En al dien tijd moest ze doodstil op haar matje zitten, te midden van de offers, die men er neergelegd had, om de geesten goed gunstig te stemmen. Een kruik met water, een bakje met gele rijst, een gebraden, witte kip en allerlei bijspijzen had men er neergezet, want bij zoo'n gelegenheid moesten ook de geesten zich te goed kunnen doen. Het was de bruid ook streng verboden in den spiegel te kijken, want dit zou ongeluk brengen. Een zijden doek, de tjindé, bedekte het boven lijf, zoodat hals en armen bloot bleven. De bovenarm werd versierd met een armband, die aan den buitenkant den heiligen vogel Garoeda droeg. Om den hals had ze een dun gouden kettinkje met een brillanten medaillon in dén vorm van de halve maan. Eindelijk was het toilet klaar. Buiten stonden versierde rijtuigen. Aan de hand van haar ouders begaf ze zich naar haar wagen en daarna zette de stoet zich in beweging. Bij de missigit gekomen troffen ze den bruidegom met zijn gevolg. Hij was gekleed als een hadji en een witte, met goud doorweven tulband be dekte hem 't hoofd. Zij aan zij betraden beiden de missigit. Op een tapijt namen ze plaats; de beenen gekruist. De p'enghoeloe (geestelijke) las eenige verzen uit den Koran voor. De familieleden zongen het refrein mee. „Amin, Amin", galmde het, waarna allen zich met de handen over 't heele gezicht streken ten teeken dat het gebed tot in het hart was doorgedrongen. Nu gaf de priester het teeken, dat het huwelijk voltrokken was en begeleid door de familieleden begaven bruid en bruigom zich ieder weer naar hun eigen woning. 's Avonds had de „ketemoe pengatèn", de samenkomst van de jonggehuwden, plaats. Het geheele huis was met tapijten belegd, want de gasten mochten niet op stoelen zitten. Midden in de Taroet was een open plaats, waar later gedanst zou worden. De bruid zat in de bruidskamer met gekruiste beenen voor het rijk versierde bruidsbed. Op het bed zelf lagen verschillende dingen, die geluk moesten aanbrengen, zooals een spiegel, een kam, een mes en e'en schaar. Doodstil, met de oogen zedig neergeslagen, zat ze daar te kijk voor de gasten. Aan weers zijden zaten haar bruidsmeisjes, die haar koelte toewuifden en haar met reukwater besprenkelden als de vermoeienis haar te machtig werd. Aan weerszijden van het bed stonden twee koperen spuwbakken, gevuld met gagarmajang, groote bouquetten van gevlochten klapperbladeren. Plotseling liet de gamelan haar lieflijke tonen hooren, want de bruidegom was in aantocht. Hij was nu anders gekleed dan 's morgéns. Zijn fijngebatikte sarong werd samengehouden door een zwartfluweelen gordel, waarvan de zilveren gespen met diamanten waren bezet. In den gordel stak op den rug een kris, waaraan bloemkettingen van half ontloken melatiknoppen hingen. Aan de hand van haar grootmoeder en de Doekoen p'engantèn ging het meisje haar brui degom tegemoet. Op de stoep van de voorgalerij stond een kom met water en een rauw kippenei lag er naast. Met zijn rechtervoet trapte de bruigom het ei stuk, waarna Kasyah zijn voet met het water uit de kom waschte. Daarna gingen beiden naar binnen. Op een pas of vijf van elkaar bleven zij staan. Er werd een scherm tusschen hen ge spannen. Elk kreeg nu zeven opgerolde sirihbladen en over 't scherm heen moesten ze elkaar er mee gooien en elkaar trachten te raken. Kasyah trof het eerst doel. De omstanders knikten goedkeurend. De jonge vrouw zou nu het meeste geluk in huis brengen. De bruid knielde nu voor haar echtgenoot neer, maakte een sembah (teeken van eerbied), waarbij zij het hoofd boog en de beide handen tegen het gelaat drukte. Als teeken van onder danigheid kuste zij zijn rechterknie. Daarop na men beiden plaats voor het versierde bruidsbed. Toen begon weer de marteling voor beiden. Eenige uien lang moesten zij doodstil blijven zitten, te kijk voor de gasten. Tegen tien uur kreeg het bruidspaar wat eten. Voor den bruidegom werd een bord met rijst en bijspijzen neergezet en de bruid kreeg een leeg bord. Van de rijst maakte hij balletjes, ter grootte van e'en kippenei, die hij neerlegde op haar bord, waarna zij ze opat. Daarna open de de jonge echtgenoot met een solodans het feest. Het dansen bij paren wordt in de in- reemsc'he wereld als onwelvoegelijk beschouwd. Soms zijn er bij deze feesten een paar gehuurde dansvrouwen, die met de mannelijke gasten dan sen, maar aan een omstrengeling als bij de Europeesche dansen is geen sprake. De vrou welijke gasten dansen in het geheel niet. Eindelijk konden de jonggehuwden zich in het bruidsvertrek terugtrekken. Bij welgestelde menschen wordt er nog zes dagen Teest gevierd, totdat de jongelui zich op den zevenden dag naar hun eigen woning begeven. Dikwijls neemt de bruid dan e'en mat en een kussen uit het ouderlijk huis mee, welke voorwerpen haar geluk moeten aanbrengen in haar eigen woning. M'n beste nichtjes en neefjes Dezen keer maar een heel kort praatje. Dat komt Ook al door de vacantie. Later haal ik mijn schade wel eens in. Ik begin toch wel te verlangen, dat de raadselvacantie, die ik ge geven heb, maar weer voorbij is, want ik ben nieuwsgierig om te weten hoe jullie het allemaal gemaakt hebben in de vacantie. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. EEN SPEL OM BUITEN TE SPELEN. Voor dat spel zijn heel wat ballen noodig. Maar dat is geen bezwaar, denk ik, want dik wijls zie ik kinderen, die er twee of drie hebben en dan deelt de gelukkige die er meer heeft voor het spel maar mee aan degenen die er geen heeft. Dan moet er ook nog wezen één groote bal. Je kunt dit spe] met een heel clubje spelen. Je spreekt met elkaar af waar je spelen gaat in een stille straat, of waar je ook maar kunt. We zullen denken, dat het een straat is en dan moet je die zoo verdeelen als de teekening aanwijst. piu Streep A en B zijn maar één groote stap bij elkaar vandaan. D 'en E ook. Maar B en C en C en D elk wel 6 groote stappen. Achter streep A en C staan de kinderen, behalve vier er van. Achter elk de helft. Twee er van worden in F gezet en die hooren bij de groep wit en de twee anderen worden in G gezet en die hooren bij de groep rood. Midden op de streep C ligt de groote bal. Alle kinderen van groep rood en wit hebben een bal in de hand. Zoo alles is klaar. Het spel kan beginnen. Maar welk spel Rood 'en wit gaan allemaal gooien op de bal, die in 't midden ligt. Rood gooit zoo hard ze kunnen om de groote bal over streep B te krijgen. Maar wit gooit hard tegen den bal om die bij rood over streep D te krijgen. Heeft wit de bal bij D over de streep ge- kregen, dan heeft wit het gewonnen. Maar kreeg rood de bal bij B over de streep, dan heeft rood het gewonnen. Alle ballen, die in G blijven liggen, brengen die twee jongens of meisjes die daar staan in naar rood. AUe ballen, die in F blijven liggen, brengen die twee jongéns (meisjes) naar wit. Als een van de witten over A stapt is hij af. Als een van de rooden over E stapt is die ook af en mag dus niet meer mee spelen tot het spel uit is. De kleine ballen mogen niet met de voeten geschopt worden. Ze moeten steeds gegooid worden. Wie schopt is ook af. Pas dus op dat niemand van je partij afraakt, anders ver' zwakt je partij en winnen de anderen het. Speel maar plezierig. fli Herinn ting en de Door het toegezonden ter beoordei droeg de sjf waarschijnlijj geen flauw waarschijnlijlj hoofd van Er werd menschen vd arbeid te vé te beperken palingen in mesten van onmogelijk In een u| zwaren vaq overweging kinderen, did hadden beref gemeen een vrouwen, e: geen arbeid' bode willen voorkeur zijn, dat hei critieken Jee veldarbeid t] het oog op behoorde te 't Ontwe: blad versch Voorts kri Het ontwer dagelijksch uitbreiding een andere ^allesbehalve '.'enals Ou, contributiebe gen niet all b.v. Stellend gemeenschapl aan 't Harir| per lid resp. de bedrijfsoj controleeren, kere depress! 8 'welk evenw| meene vergat stellen met e vijf personen gende statute terhalen. SOMMEL aan herinner, I Dinsdag 19 tot het ontvel -Tegen v*roces-verba| voorziej merk. Door den dienstplil ting 1928, v<T plicht verle'e] De en de eigeri per H.L. MIDDELlj aangebracht L heimer aard'1 Woen| Arn. Buis voor de w.. vooras. De haald en ev| in de Kaai. om vlas en 35) ..Dora, ik „Och kon beter worder „Dora, lae Stootend voelde haar vreeselijk Even zage| Leeuwen naf de hand var Rotterdam voeteinde s gonnen was. „Alfred, mevrouw Als eenig 1 de zwakke 1 met een blik, aan, om <Iai Toen, plot verbroken zooals iemar dwaald, om Een snik, Dokter Va meer Wéér klorl viel in zwija Geheel w arbeid, dien zij zich over haar groote, Dit sterfbc

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2