*ife' Gemengd iieuws. V erfcoopin^enu Marktberichten» Laaid» esx Tuinbouw. W! DE PLAATS VAN SODOM EN GOMORRA ONTDEKT? De Sunday Dispatch verneemt uit Jeruzalem, dat pater Mallon van het Bibliografisch Instituut van het Vaticaan, slechts bijgestaan door een 20-tal Arabische arbeiders, de plaats zou hebben ontdekt, waar Sodom en Gomorra gelegen heb ben, de beide steden aan de Doode Zee, die volg'ens het bijbelverhaal tengevolge van de zonden harer bewoners door het hemelvuur werden verwoest. De archeoloog heeft een groot aantal ruïnes blootgelegd van huizen, die zeer zwaar gebouwd en groot van afmetingen waren, met groote binnenhoven, op de manier, zooals de oude Palestijnsche woningen meestal ge bouwd waren. De overblijfselen zouden sporen van vuur toonen, terwijl een urn met een schedel er in gevonden werd. EEN JONGEN MET 3000 VOOGDEN. Naar uit New-York gemeld wordt, heeft een zesjarig Amerikaansch weesjongetje, Jean Ray genaamd, niet minder dan 3000 voogden. Na den dood zijner ouders hebben zijn pleeg ouders thans de verdere zorgen voor zijn op voeding overgedragen aan de „Irving Trust Company", welke niet minder dan 3000 leden telt. Zij beheeren een kapitaal van ettelijke mili'oenen dollars, zoodat kleine Jean niets tekort komt. Niettemin zal een familie uit Brooklyn den kleinen Ray binnenkort adopteeren. WEER EEN AANRANDING OP BLIJDORP Op klaarlichten dag. De dader opgesloten. Op een dag van de vorige week 's morgens om half elf heeft een man, die op het terrein van Blijdorp te Rotterdam achter een bosje lag, een meisje van 14 jaar, dat er aan het spelen was, aangerand. Een hulpbesteller van de posterijen liep op den Overschieschen Weg, hoorde hulpgeroep en ging er óp af. Hij diende den aanrander een zoodanig pak rammel toe, dat er voor dezen van op den loop gaan geen sprake meer was. Toen hij een motor-agent langs zag komen, floot hij dezen, die den onverlaat meenam naar een politiebureau. Daar maakte hij den besteller eerst voor een leugenaar uit, maar bekende ten slotte. Het meisje moest naar een ziekenhuis worden gebracht Het was de wensch harer ouders, dat er aan deze treurige gebeurtenis geen ruchtbaarheid zou worden gegeven, en de politie heeft aan de pers dan ook geen enkele mededeeling daarom trent gedaan. Met eerbiediging voor zoover mogelijk, van dit begrijpelijke verlangen, laten wij alle nadere bijzonderheden achterwege, maar wij meenen toch, dat in dezen vacantietijd een waarschuwing aan de ouders geboden is. Er zal nog wel eens gelegenheid zijn, d'en ^naam te noemen van dezen kordaten hulpbestel ler (de vader van het meisje heeft hem beloond) die door zijn flink gedrag mogelijk nog erger heeft voorkomen, en er voor gezorgd heeft, dat wij althans geen herhaling behoeven te beleven van de vorige Blijdorpzaak, die zooveel op schudding heeft veroorzaakt, en zooveel ver- geefsche moeite om den dader te vinden. WIELRIJDER AANGEREDEN DOOR EEN VRACHTAUTO. Overleden. Zaterdagnacht omstreeks 4 uur is op den Hoogen Schiedamschen Zeedijk nabij Gouda een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 44-jarige havenarbeider J. van der Voordt, uit de Schou tenstraat te Rotterdam, om het leven is gekomen. Deze man reed te fiets in de richting Gouda, en ter hoogte van de r.-k. kerk te Moordrecht kwam een vrachtauto, bezet door een aantal Rotterdamsche visschers, hem achterop. Door onbekende oorzaak reed deze auto den wiel rijder aan, waardoor deze tegen den grond werd gesmakt en nog eenige meters meegesleurd. Met zware kwetsuren werd de man opgenomen; nog voordat geneeskundige hulp kon worden in geroepen, was hij overleden. Met den vrachtauto, die bestuurd werd door den chauffeur G. C. H. de O., eveneens uit Rotterdam,' werd het lijk naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda overgebracht. De justitie stelt een onderzoek in; de chauffeur van de vrachtauto is verhoord 'en daarna weer op vrije voeten gesteld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. AUTO AANGEREDEN DOOR EEN TREIN. De chauffeur gedood. Uit Hasselt, in België, wordt gemeld, dat een uit Nederland gekomen auto Zaterdagmiddag kwart vóór 5 op den overweg van Zwartberg is aangereden door een personentrein. De chauf feur, de 49-jarige Henri Frederik Bornhoff, uit Hoensbroek, werd naar de kliniek yan de mijn Winterslag vervoerd, waar hij kort na aankomst is gestorven. De eigenaar van den auto, de Ne- derlander Louis Lissing, werd licht gewond. VERDRONKEN. Het 5-jarig jongetje A. R. uit Alkmaar, dat logeerde bij zijn grootvader aan 't Kalf te Zaan- dam, is Zaterdagavond bij het spelen te water geraakt en verdronken. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Een deel van t iïi zee badende publiek schijnt nooit wijzer te worden. Herhaaldelijk is in de couranten gewaarschuwd tegen den gevaarlijken trek in het water, en nog steeds zijn er men- schen, die het er maar op wagen en zich zoo ver in zee begeven, dat zij niet meer op den grond kunnen staan. Zondagmiddag heeft deze waaghalzerij weer aan twee jongelingen, die te Scheveningen in zee aan het zwemmen waren, het leven gekost. Het waren de 21-jarige P. de V. en de 17-jarige J. R., beiden uit de Van Ravesteynstraat in Den Haag. De beide lijken zijn aangespoeld en door den geneeskundigen dienst naar het lijkenhuis van het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. TRAGISCH VOORVAL TIJDENS EEN PLEIZIERVAART. Overspannen jongeman springt over boord. Tijdens een pleziertocht per boot van Culem- °org, Zondag gehouden door een Culemborgsche voetbalvereeniging, is gedurende de terugreis, ter hoogte van Wijk bij Duurstede—-Beusuchem een 20-jarige jongeman, uit Culemborg, in over spannen toestand van de boot in de Lek ge sprongen en jammerlijk verdronken. Pogingen van het scheepsvolk der boot, die onmiddellijk stopte, en van zich in de nabijheid bevindende motorbooten en roeibootjes, om den ^heling te redden, mochten niet baten. Als tragische bijzonderheid zij vermeld, dat e ^ader van den jongen mede op de boot aan wezig was en zijn zoon voor zijn oogen zag AUTO RIJDT OP EEN MOTOR. Slechts één persoon ernstig gewond. Zondagochtend, even over zessen, heeft op den Utrechtschën weg, hoek Pietersbergschen Weg, te üosterbeek, een ernstige aanrijding plaats gehad, tusschen den motorrijder Zeegers, uit Arnhem, die met een duopassagier uit de richting Wageningen kwam, en den heer fïelen uit Arnhem, die met een auto, waarin nog een Hollandsche en een Engeische dame waren ge zeten, den Utrechtschen Weg wilde oversteken. Blijkbaar heett de automobilist, die reeds drie kwart van den straatweg was gepasseerd, den motorrijder niet opgemerkt. Hoe het zij, beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing, waar door de auto met kracht eerst door het hek van hotel „Schoonoord" reed en vervolgens tegen een boom botste. De motorrijder Zeegers werd, evenals zijn duo-passagier tegen den grond gesmakt en liep vrij ernstige verwondingen op, terwijl hij zijn enkel brak. De duo-passagier had eenige ont vellingen aan de knie, terwijl de dames in den auto klaagden over pijn in beenen en schouders De heer Tielen kwam er ongedeerd af. Dr. Jongsma, uit Oosterbeek, verleende de eerste hulp en liet den motorrijder, nadat het eerste verband was gelegd, naar Arnhem over brengen. De motor werd, evenals de auto, zwaar be schadigd. AGRARISCHE MIJMERINGEN OP ELAKKEE. Om iets van de „roode mentaliteit" en de „roode visie" op Flakkee te doen verstaan, laten we ook onderstaande „mijmering" uit „Het Volk" nog volgen; Iedere man en vrouw vormen nog geen paar, evenmin als elk tweetal laarzen of handschoe nen. Zoo is het ook met Goeree en Overflakkee. De bevolking is er verschillend en ook het as pect van het land loopt aanmerkelijk uite'en. 't Is duidelijk zichtbaar, dat Goeree een groot verleden heeft en meer met het internationale verkeer te maken had, toen Flakkee nog uit enkele afgesloten polders bestond, die hun wel vaart aan de meekrapteelt te danken hadden. Goeree behoorde in de Middeleeuwen tot Voor- ne en ook de inpolderingen, die langzamerhand het Flakkeesche land vormden, schijnen aan de heeren van Voorne onderhorig geweest te zijn, behalve Sommelsdijk, dat nog in de 17e eeuw op de kaarten voorkomt als Zeeuwsche enclave in overigens Hollandsch gebied. In dien tijd heeft ook door inpolderingen bij Stellendam de vereeniging plaats gehad van de beide eilanden. Doch de isolatie van Goeree is daardoor niet opgeheven. Het was buiten de koers van het verkeer te water komen te liggen, 't viel over land moeilijk te bereiken er waren toen nog niet zooveel en zulke goede wegén als thans en het bleef dus, ook na de vereeniging met Flakkee, afgesloten gebied. Niettemin heeft het zich snel tot een land bouwgebied van beteekenis ontwikkeld. Haast nergens was de binnenzoom van de duinen zoo gemakkelijk in bij uitstek vruchtbaren geest grond te veranderen als op Goeree. Door twee en een halve a drie meter diepe afgravingen wordt het duinenland „omgezetoftewel „ge lubd" zooals de volksmond het uitdrukt. Boven dien dringt de vruchtbare zeeklei soms door tot vlak aan den voet van de hoogste duinruggen. Patriarchale verhoudingen. In dit gebied is het maatschappelijk contrast feller dan elders op het heele eiland. Enkele schatrijke boerenfamilies bezitten alle gronden. Ze waken er angstvallig voor, dat dit zoo blijft. Zoover als de oudste Frankische koningen, die te talrijk kroost lieten ombrengen ten einde het bezit in één hand te houden, gaan ze natuurlijk niet; dat is niet meer van dezen tijd. Maar ze trouwen onder elkaar en hebb'en een afkeer van vreemde eenden in de bijt. Bij erfenissen wordt alles wel zorgvuldig verdeeld, yat de versnippering in de hand werkt en de econo mische exploitatie van den bodem er niet ge makkelijker op maakt (aan ruilverkaveling wordt niet gedacht) maaralles b 1 ij f t aan het halve dozijn families, die practisch geheel Goeree bezitten. Komt er een schoon zoon van elders, die het hart van een boeren dochter weet te veroveren, dan wordt zoo n aangetrouwde Goereeënaar toch altijd als een soort vreemde indringer beschouwd. Naast en onder deze landheeren leeft een bevolking van arbeiders in afhankelijkheid en onderdanigheid. De landheeren van Goeree zijn nog net als de burgerpatroons in de steden rond 1870. Tóen waren er allerlei arbeidersvereenigingen, die naar „opbouwend vermaak" streefden; de patroons waren er eerevoorzitter of donateurs van, woonden met hun familie alle feestelijk heden bij en waren bij zulke gelegenheden altijd bereid om een braaf, oppassend en vlijtig ar beider niet lager te stellen dan zichzelf, hetgeen natuurlijk voor dien arbeider een groote eer was. De Goereesche boeren denken nog in deze zelfde richting. Ze willen wel een hand vol geld geven voor volksfeesten, waar ze zelf ver schijnen en dansen met vrouw of dochter van den landarbeider. Ze willen ook wel een orgel schenken aan de kerk, zelfs al komen ze er nooit. Want ze zijn liberaal in den ruimsten zin des woords. De liberaliteit van de onbedreigde markt. Ik sprak één dezer grootmogenden aan het Ouddorpsche strand. We zaten in een con sumptietent met allerlei vermakelijkheden uit het Napoleontische tijdperk; o.a. conc'entreerde er onophoudelijk een muzikaal martelwerktuig uit de Gevangen Poort: het liet een gerammel hooren, dat aan de ketenen van gevangen galeislaven deed denken. Als Goereesche na tionale muziek was het dus niet onverdienstelijk. De bedoelde grootmogende voelde zich dan ook zeer in zijn element. Hij was in een aller kostelijk humeur en gaarne bereid om zijn licht over het landbouwvraagstuk te laten schijnen. Kijk es, zei hij ik betaal mijn arbeiders een rijksdaalder per dag, maar ze zouden ook tevreden zijn, als ik ze een daalder gaf. Jullie socialisten mag hier komen, zooveel je wilt en vergaderingen houden, hoe meer hoe liever. Je komt er toch geen stap verder mee. De arbeiders komen zelfs aan mij vragen, hoe ze stemmen moeten. - Hoeveel verdien je heb ik ze gevraagd. Een gulden of tien, zeiden ze. Moet jullie rood stemmen, heb ik ze aan geraden. Dat is jullie belang. Ik stem mr. Boon van de liberalen. Dat is m ij n be lang: Is dat liberaal of niet? Inderdaad is dat het liberalisme van het ongeschokte machtsbewustzijn. De landheeren van Goeree en Ouddorp zijn al te zeker van hun onaantastbaar overwicht op het arme, af hankelijke landbouwproletariaat, om zich druk te maken over de anti-kapitalistische propa ganda, die er soms van Flakkee uit in dien donkeren hoek wordt gevoerd. Voelden zij hun bezit bedreigd, ze werden waarschijnlijk direct fascisten; nu zijn ze liberaal en gemakzuchtig, omdat het in elk geval hun tijd wel zal uitduren. Op Flakkee is het anders, Op Flakkee is dat heel anders. De Dirks- landsche boeren weigeren met de moderne land arbeiders-organisatie te confereeren en het a.r. streekblad roept ach en wee, omdat in het Christelijke Dirksland een „roode" vak organisatie bestaanbaar bleek. Vroeger deelde de Christelijke bond de lakens uit, maar hij verliep, omdat geen strijd werd gevoerd met de Christelijke patroons. Integendeel, de be stuurders ronselden gedurende de Rotterdamsche havenstaking onderkruipers en verdienden met dit edel bedrijf een slordige duit. Niettemin wordt de jonge afdeeling van den modernen Landarbeiersbond bestreden als „rood", „mate rialistisch" en „anti-Christelijk". Toen het kleine, kerkelijke Melissant bij de vorige Kamerverkiezingen 86 roode stemmen gaf, geloofden de brave Kersteniaansche boeren dat n u wel gauw de wereld zou vergaan. Ze draait nog, maar we hebben in elk geval de landbouwcrisis gekregen, zoodat het kwaad toch niet geheel ongestraft gebleven is Neen, op Flakkee is men niet zoo gemoedelijk tegenover de rooden, al moet erkend worden dat de strijd over 't algemeen niet op per soonlijke wijze wordt gevoerd. De liberale ge moedelijkheid van Goeree is enkel de neder buigende goedheid van een kleine geprivili- geerde kaste, die haar macht nog onbedreigd weet. Wordt Goeree uit zijn isolement verlost en dat kan op den duur niet uitblijven dan zal het er met de patriarchale verhoudingen spoedig afgeloopen zijn. De versnippering geldt speciaal voor Ouddorp, waar tien gemet grond van denzelfden eigenaar wel eens op twaalf verschillende plekjes ligt. In Goeree (de gemeente) volgen de boeren een verstandiger' politiek. Verkooping op Woensdag 6 Augustus 1930, bij Inzet, op Woensdag 13 Augustus 1930, bij Afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Het Woon»met Winkelbuis, schuur, schuurtje en erf aan den Binnenweg te Sommelsdijk, toebehoorende aan den Heer A. W. Korvink te 's»Gravenhage, en een Huis aan den Oost» dijk te Sommelsdijk, ten verzoeke van den Heer P. van der Bij te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 31 Juli 1930 veiling en op Donderdag 14 Augustus d. a. v. afslag, beide dagen voorm. half twaalf uur (z.t.) te Brielle in hotel »De Nymph« van de kapi» tale Bouwmanswoning met schuur, wagenhuis (alles geheel van steen), erf, tuin, boomgaard en uitmuntende bouw» en weilanden, onder de gemeenten Abbenbroek en Nieuwenhoorn, tezamen groot 32.24.22 H.A. (70 gem. 62 R, V. maat), waarvan verhuurd de hofstede met 22.65.60 H.A. bouw' en weiland tot bloot» schoof 1930, (gebouwen c.s. tot 1 Mei 1931) aan den heer P. Scheijgrond Jz. te Abben» broek, en de overige landen aan de heeren A. van Marion Lz. en L. Noordermeer Lz. tot blootschoof 1930, aan M. Poldervaart Lz. tot blootschoof 1931. In diverse perceelen en combinatiën. Notarissen L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en L. VAN DER SLUIJS te Dirksland. Op Vrijdag 8 Augustus 1930, 's avonds 7.30 uur (Zomertijd), te Herkingen, ter herberge van Gebrs. Verschoor, veilingen op Vrijdag 15 Augustus 1930, 's avonds 7.30 uur (Zomer» tijd), te Herkingen, ter herberge van Mej. L van der Yelde, afslag van Een Huis met Erf en grond te Herkingen, op het dorp, kad. nr. 919, groot 86 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Erven T. Bestman. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdagen 6 en 13 Augustus 1930, 's avonds 7 uur, te Poortvliet (Zeeland), res pectievelijk in hotels Kestero en Heelen, bij veiling en afslag van 1.90.95 H.A. Bouw- en Weiland te Poortvliet (Z.), in polder Poort vliet, kad. Sectie F no. 342, 343 en 178bis, verhuurd aan den heer J. T. Monteau tot bloot schoof 1933 voor 240.— per jaar. Notarissen MEULENBERG te St. Maartensdijk (Z.) en L. VAN DER SLUYS te Dirksland. Woensdag 13 Augustus, des voormnddags 10 uur (zomertijd) te Stellendam, m het Logement Kaashoek, van Klaver 2e slag te Stellendam in kavel 2 Woutrinapolder en in kavel 28 en 40 Eendrachtspolder en 1 meed suikerbieten in kavel 28 E.P. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 16 Augustus bij inzet en Zaterdag 23 Augustus bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akers- hoek. A. ten verzoeke van de erven weduwe A. Kasteleijn van een huis en erf te Ouddorp, aan den Achterweg, kadaster Sectie E no. 2736, groot 78 centiaren, dadelijk te aanvaarden. B. ten verzoeke van de weduw^ Johannes Meijer P.Jz. van een huis en verdere opstal, erf en bouwland te Ouddorp, aan den Dorpsweg, ka daster Sectie E no. 2709 en 2411, samen groot 37 aren of 242 R. V. M„ dadelijk te aanvaarden, en van een perceel bouwland, gelegen ten noorden van het vorig perceel, kadacter Sectie E no. 2708, groot 47.50 aren of 310 R. V. M„ te aanvaarden blootschoof 1930. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 20 Augustus 1930, bij inzet, en op Woensdag 27 Augustus 1930, bij afslag, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) in het Café Smits te Stad aan 't HaringvlietEen huis met erf aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet. Op Woensdag 27 Augustus 1930, des namid dags 3 uur (zomertijd) meubilaire goederen, aan voormeld huis. Ten verzoeke van de Erven van den heer C. Koppenaal. Notaris VAN BUUREN. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 8 Augustus. Bloemkool f 1,60 tot f 6,— Savoye kool f 2,— tot f 7,70 Roode kool f 7,20 tot f 8,50 Komkommers f 1,70 tot f 3,20 Meloenen f 36.— tot f 68,— per 100 stuks Peen f 5,70 Kroten f 2,— per 100 bos Andijvie f 1,60 per 1C0 krop Dubbele princessen f 1,50 tot f 6,40 Enkele princessen f 6,— tot f 8,70 Stamsnijboonen f 2,60 tot f 10,- Stoksnijboonen f 9,60 tot f 28,- Blauwputten f 2,10 tot f 3,50 Eigenheimers f 2,— Kriel f 0 60 Noord-Holl Suikerperen f 7,50 tot f 10,— Poure Madam f 8,— Peren (val) f 3,— tot f 6,50 Keswick appels f 14,- per 100 k g. Krozen f 5,50 tot f 10,— Pruimen f 18,- tot f 21, Roode bessen f 13, Zwarte bessen f 10,— Mulpelanen f 15,— per 100 pond Veiling van Maandag 11 Augustus 1930. Bloemkool 2.— tot 10.40 per 100 stuks.' Roode kool 4.50 tot 9.20 per 100 stuks. Savoye kool 5.50 tot ƒ11.— per 100 stuks. Komkommers 2.10 tot 5.70 per 100 stuks. Meloenen 45.— tot 55.— per 100 stuks. Andijvie 1.40 per 100 krop. Dubbele princessen 3.70 tot 8.— per 100 K.G. Enkele stamprincessen 3.70 tot 8.per 100 K.G. Enkele stokprincessen 7.40 tot 14.— per 100 K.G. Stoksnijboonen 6.50 tot 10.— per 100 K.G. Stamsnijboonen 6.50 tot 10 per 100 K.G. Augurken 13.— tot 25.— per 100 K.G. Blauwputten 3.20 tot 3.70 per 100 K.G. Eigenheimers 4.20 tot 4.70 per 100 K.G. Noord-Hollandsche Suikerperen 8.40 tot 11.20 per 10C K.G. Claps Favoriete 13.per 100 K.G. Peren (val) 8..tot 9.60 per 100 K.G. Krozen 10.50 tot 11.— per 100 pond. Pruimen 19.— per 100 pond. Zwarte bessen 6.50 per 100 pond. Kruisbess'en 8.50 per 100 pond. Aardappelveiling van Dinsdag 12 Aug. 1930. Eigenheimers 3. tot 3.95 per 100 K.G. Eigenheimers, grof, 2.90 per 100 K.G. Kriel 0.65 per 100 K.G. Aanvoer 57.375 K.G. Marktoverzicht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beledigd Makelaar In aardappelen, groente» <»n frralt. Nasaankade 158, Telefoon 81431, Amsterdam. De aanvoer was afgeloopen week grooter, zoodat de Zeeuwsche Eigenheimers eenige dubbeltjes per H.L. lager in prijs waren. Zeeuwsche nieuwe eigenheimers is de aan' voer niet groot. Gelukkig blijkt, dat de ziekte in de Zeeuwsche aardappelen nog geen voort' gang heeft Slechts een enkele aardappel met een ziek vlekje. Een partijije Brielsche eigenheimers was aan de markt, deze waren mooi en ziekvrij naar deze soorten zoeken de koopers. In Anna Paulowna zand komt ringvuur en veel ziek voor. Ook in Zeeuwsche muizen komt na eenige dagen ziek. De handel gaat hoofdzakelijk om Zeeuwsche aardappelen, waarvoor èn betere prijs èn betere vraag is dan voor Haarlemmermeer en IJpolder, daar in de laatste veel ziek voorkomt. Heden 11 Aug. werden de volgende prijzen gemaakt. Per H L. Zeeuwche Eigenhf 2,60 k f 2,80 BI. Eigenhf 3,— f 3,50 Per 100 K.G. Westlandsche Muizen f 4,— f 5,— Kleine 2,50 f 3,— ronden f 2,— f 2,50 Anna Pauwlona zand Eigenh. f 3,— f 5,— Drielingen f 2,50 f 3,— Bonken f 2,80 f 3,— IJpolder en Haarlm. Muizen f 2,40 f 3,— Eigenh f 3,60 f 4 40 Blauwe f 4,— f 4,50 Bonten f 5,— f 4,50 Lezers van dit blad die hunne aardappelen aan de Amsterdamsche markt willen laten ver» koopen, kunnen alle gewenschte inlichtingen zonder eenige kosten of verbinding krijsen bij Makelaar JAC. KNOOP, Telefoon 81431, Amsterdam. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 11 Augustus Ter veemarkt waren heden aangevoerd 363 vette rundereu, 254 vette kalveren, 868 schapen of lammeren, 830 varkens. Prijzen per half kg koeien 37— 44, 52-55, 57—59 ct.kalveren 47'/2—52'/2, 57'/j—62'/i, 70~72'/2 ct-schapen 28-36 ct. overjarige lammeren f 32—36; zuiglammeren f 26—30 per stuk; v.rkens 32, 32'/z33 ct. per half kg. De aanvoer van koeien was minder dan vorige week Maandag. De handel was stroef en de prijzen van 2e en 3e kwaliteit waren iets hooger; die van le kwaliteit bleven gelijk aan vorige week. Een prima koe ging nog tot 2 ct. boven noteering. Ossen en stieren zoo goed als niet aange< voerd, vandaar geen noteering. De aanvoer van vette kalveren was flink met slechten handel. Hier werden toch de» zelfde prijzen bedongen. Een prima kalf ging nog van ct- boven noteering, Schapen en lammeren met grooten aanvoer en zeer stroeven handel. De prijzen voor over' jarige lammeren bleven gehandhaafddie van schapen en zuiglammeren waren lager. Varkens met minder aanvoer en vlotten handel. De prijzen waren hooger. Zouters met kleinen aanvoer en vluggen handel. Hier werd 32 ct. besteed. Boter, Kaas en Pieren. OUDEWATER, 11 Augustus. Kaas. Aan» voer 101 partijen tezamen 4545 stuks, wegende 22725 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 45-49, idem mindere f 40-43, zonder rijks» merk f 35—40. Handel matig. APELDOORN, 11 Augustus. Eieren. Aan» voer 110000 stuks. Prijzen f 5,25—6,25, mid' delmarkt f 5,75 de 100 siuks. Handel gewoon. TI EL, 11 Augustus. Aanvoer 800C0 eieren, prijzen 5- 6 ct per stukboter f 1,90-2 per kg. Granen, Meel, Oliën, enz. ROTTERDAM, 11 Augustus. Fijne zaden. ÏBoerennoteering)Karwijzaad f32—34, kool» zaad f 13—15, voerlijnzaad f 18—19, alles per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 11 Augustus. Heden waren de prijzen der aardappelen Zeeuwsche blauwe 5—7 ctdito eigenheimers 3l/2—5 ct., dito bonte 6—7 ct„ blauwe eigenheimers 4—6 ct Westl. Schoolmeesters zand 6—7 ct., dito klei 5-6 ct., duke of yorks kleide ronde 3-4 ct., eerstelingen 3—5 ct., alles per kg. Huiden, Leer, \Vol, Diversen. ROTTERDAM, 11 Aügustus. Vlas (Opgaaf van de marktmeesters). Onverkocht 5000 kg. Holl, geel. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden.) Inkuilen van Aardappelen. Er zijn in den afgeloopen winter in Friesland en Overijsel proeven genomen met het inkuilen van aardappelen, en wel op twee manieren aardappelen apart, én tusschen gras. De eerste methode aardappelen zonder gras in een een- voudigen kuil, biedt meer zekerheid omtrent het goed slagen van 't product, mits goed be handeld. Met gras ontstaat, vooral bij droog gras, licht te groote hitte, die zoowel 't gras als de aardappelen kan schaden, ja, de laatste zelfs als voedermiddel waardeloos kan maken. Overigens is er geen reden, om bij twee goed geslaagde kuilhoopen, volgens beide methoden aangelegd, een verschil in samenstelling of voe- derwaarde aan te nemen, terwijl het inkuilen tusschen gras het minste arbeidsloon vordert. Bij het inkuilen van aardappelen tusschen gras is het gewenscht de aardappellagen niet te dik te nemen, met de aardappelen op een behoorlij ken afstand van den kant te blijven en de hoe veelheid aardappelen in het bovenste gedeelte van den kuil te beperken. Een en ander bevor dert de sluiting van den kuil. Indien te veel lucht in den kuilhoop blijft, of de buitenlucht niet voldoende buitengesloten is, wordt de kans op een te hooge temperatuur van de kuilhoop met de bovengenoemde schadelijke gevolgen vergroot. Daar de graskuil op zichzelf reeds de neiging heeft in 't bovenste gedeelte een hooge temperatuur te ontwikkelen, is het beter in dit gedeelte slechts weinig aardappelen te brengen, omdat deze met de hen omringende licht de ver hooging van temperatuur steric in de hand wer ken. Ook het opbrengen van een flinke belas ting is dan gewenscht. De reuk der aardappelen in gras is gewoon lijk benedenzuur met blanke kleur boven zoet, of iets gebrand met min of meer verbrande kleur. Uit den aard der zaak worden de aard appelen in gras alleen gevoerd aan melk- of mestvee, en met goed gevolg. De dieren nemen ze met graagte. Een bepaalde invloed der aard appelen op 't gras kon niet worden vastgesteld. Om een onaangenamen smaak der melk, die door het voederen van ingekuilde aardappelen kan ontstaan, te vermijden, verdient het aanbe veling het ingekuilde product eerst na het mel- k'en te voeren, en den kuil tot zoolang buiten den stal te bewaren. Onmiddellijke verwijdering der melk uit den stal blijft ook dan nog nood zakelijk. Wenken voor pluimveehouders. Zorg voor een voldoend aantal legnesten.Raap eiken dag de eieren, in den zomer 2 maal per dag. Lever elke week alle goede eieren afhoud voor eigen gebruik de oudste houd terug de kleintjes, de misvormde, de gekneusde, de vuile en de dubbeldojers. Lever nooit weggelegde eieren of eieren uit gevonden nesten af. Plaats de nesten op schoone droge plaatsen in het hok zorg voor zuiver droog strooisel in de nesten haksel, hooi, stroo, krullen of zaagsel. Maak direct de nesten schoon, wanneer ze door mest of gebroken eieren bevuild zijn. Sluit 's avonds de legnesten, want het zijn geen bedjes. Tweemaal per week worde de mest uit de hokken verwijderd, zorg voor droog strooisel,: op den grond stroo, haksel of turf molm, op den mestvloer zand of turfstrooisel. Bewaar de eieren op een zindelijke, droge, koele, vorstvrije plaats. Hantrot in de Bieten. Let er op, of in uw bie ten gewas ook het hartrot komt. Verleden jaar verscheen deze ziekte eind Augustus en in Sep tember vrij plotseling de jongste hartbladeren, en dikwijls ook de wat oudere werden plotse ling zwart en stierven weg. In de ergste geval len sterft al het blad. Later, bij regenachtig weer, kunnen nog weer nieuwe bladeren uit groeien. Ook de top van den wortel wordt aangetast. De ziekte breidt zich vaak in den kuil nog uit. Schimmels spelen»'' hier een rol. Op overkalkte gronden werd het gewas het ergst aangetast. Afdoende bestrijdingsmiddelen zijn niet bekend. Door grondonderzoek kon men controleeren, dat de grond niet overkalkt wordt voorts moet men door doelmatige bewerking zorg dragen, dat het gewas zoo weinig mogelijk van de droogte lijdt. Bieten met rottende kop pen mogen niet worden ingekuild. Tegen de Appelbloesemkever. De appelbloe semkever overwintert in den grond of in schuil plaatsen, meer of minder dicht bij den boom, naar dat hij gevallen is. En de niet-vliegende wijfjes er van klimmen, als haar onderweg niets tegenhoudt, van het laatst van Maart af bij den stam op naar de bloesemknoppen, en zoo blijft het geslacht in wezen. Wie zijn booinen tegen den appelbloesemkever beveiligen wil, legge tijdig kleefgordels rondom den stam, waaraan het keverwijfje blijft zitten en dus niet bij de bloesems kan komen. Is er zulk een kleefgordel niet aanwezig, dan gaat het tot de bloesemknoppen, en legt in ieder daarvan één eitje, waaruit spoedig, onderwijl den bloei ver- vretend, larve, later pop, en dan weer kever ontstaan, waarna alles verdord afvalt. Tegen de Rattenplaag. Ook op het platteland kent men de rattenplaag. Daarom zij hier even gewezen op het Ratin-systeem, dat voor het eerst in 1907 door de Deensche regeering toe gepast, sinds dien ook in andere landen met succes is aangewend. Zoo b.v. in de Gemeente plantsoenen te Den Haag, in de vijvers der Scheveningsche boschjes, de vijvers van Zorg vliet, het wandelpark Marlot en de vijvers van Giroenhoven, in de Boomkweekerij en in de Vredespaleisbeek en omgeving. In de laatste jaren werden daar sedert de aanwënding, geen of slechts sporadisch ratten opgemerkt. Kleine dobbelsteentjes wittebrood worden gedrenkt met het praeparaat, de dieren eten er van, worden ziek en besmetten andere ratten, totdat tenslotte de kolome is uitgeroeid. Tegen wespen. Om fijne, vroegrijpe peren te beschermen tegen wespen en andere insecten, kan men het volgende als een probaat middel toepassen. Eenige flesschen worden half gevuld met honigwater, ook stroopwater kan dienst doen, en ophangen in de boom. Hierop komen de wespen los, gelokt door de geur, en door den nauwen hals gaan ze binnen, maar kunnen er niet meer uit, omdat ze den uitweg niet kun nen weer vindenzij verdrinken. Dit middel, dat al zeer oud is, moet tijdig worden toegepast, voordat de vruchten rijp zijn, want hebben de wespen eenmaal den lekkeren smaak van de peren beet, dan worden ze door honig en stroop niet meer zoo aangelokt. Bladrolziekte. De naam kennen de meeste aar dappelverbouwers nu al wel, maar met de ziekte zelf, de kenmerken er van, zijn velen nog niet bekend. Reeds eenige weken na het opkomen vertoont de ziekte zich, zij blijft tot het eind van het seizoen zichtbaar de planten gaan niet dood. De bladstelen staan vrij steil omhoog de blaadjes zijn naar het midden omgevouwen en

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3