Gemeenteraad. Plaatselijk Nfieuws. Kerk en SchooL Burgerlijke Stan# De Electriciteit. Buitenland. geen cent meer te bestemmen dan zij thans doen." Dat is ge'en kwaad idee, al is het weinig origineel. Het is op militair gebied precies het zelfde als de „tarieven-vacantie", die Colijn op economisch gebied heeft voorgesteld. Wij heb ben goed vertrouwen, dat de Nederlandsche re geering niet ongenegen wezen zal tot een der gelijke overeenkomst toe te treden, wanneer er althans eenige zekerheid bestond, dat op de „vacantie" ook werkelijk vermindering zal vol gen. Maar nu het van Boncour komt zit er toch een leelijk luchtje aan het voorstel. Frankrijk is op 't oogenblik, wat de landmacht aangaat, de sterkste militaire mogendheid ter werelden wat de vloot betreft doet zij weliswaar voor de „big three" onder, doch steekt een aanzien lijk stuk boven Italië uit. Wat Frankrijk be nauwt is, dat anderen het op zijde zullen stre ven, zoo niet overvleugelen. Handhaving van den „status quo" beteekent handhaving van het Fransche overwicht. En daarom is de voorslag van Boncour aller minst het teeken, dat een pacifistische geest vaardig over hem is geworden. Dit voorstel ligt zelfs geheel in den lijn van zijn verzet tegen controle op de wapen-industrie en van de wet, waarbij deze zelfde Boncour alle burgers en burgeressen van Frankrijk heeft ingelijfd bij het leger. Dat verzet en die wet bedoelden het Fransche overwicht te verzekeren. Het nieuwe voorstel zou geen andere gevolgen hebben. „Het Volk" zou ongetwijfeld van Boncour het een 'en ander kunnen leeren, maar zoolang dit blad en de partij, die het dient, hun anti- Nederlandsche propaganda voor eenzijdige na tionale ontwapening blijven drijven, doen zij verreweg het beste maar stilletjes over hem te zwijgen. Want Boncour is een militarist, waarbij geen Nederlandsche politicus, van wat partij of rich ting ook, in de schaduw kan staan. Evenwel is hij Socialist R. A. d. O. Wij ontvingen ter recensie het gratis aange boden werk „De Electriciteit toegepast in woonhuis, win kel, boerderij, fabriek en werkplaats". Een uitgave van de E.M.G.O., dat in den loop dezer week gratis over de acht deelnemende gemeenten van Flakkee zal worden verspreid. In het „Voorwoord" lezen wij De Naamlooze Vennootschap Electriciteits- Maatsch. „Goeree-Overflakkee" (E.M.G.O.) heeft hierbij het genoegen II een boekje aan te bieden over het gebruik van electriciteit in woonhuis, winkel, boerderij, fabriek en werkplaats. U zult in dit boekje veel wetenswaardigs vinden, zoodat wij U aanraden het na zorg vuldige lezing goed te bewaren, om het te zijner tijd nog eens te kunnen raadplegen. De E.M.G.O. is te allen tijde bereid U schriftelijk of mondeling nadere inlichtingen te verstrekken over alle punten, die in dit boekje worden aangeroerd. De bedoeling van dit werkje is om de be woners van Goeree en Overflakkee eenigszins omtrent de meest voorkomende toepassingen der electriciteit in te lichten. Waar het Westelijk gedeelte van Goeree- Overflakkee binnenkort geheel geëlectrificeerd zal zijn en wij in een tijd leven, dat alles meer en meer electrisch wordt, is het van belang, dat het publiek meer met de tarieven en toepassingen der electriciteit, welke door de E.M.G.O. ter beschikking wordt gesteld, vertrouwd raakt. Wij hebben verder gemeend een enkel woord te mogen zeggen omtrent de opwek king, de voortgeleiding en de verdeeling der electrische energie, teneinde U duidelijk te maken hoe de stroom ter plaatse gebracht wordt. De tarieven der E.M.G.O. stellen U in de gelegenheid een ruim gebruik te maken van alle gemakken en voordeelen, die de elec trische aansluiting U kan bieden. De Directie. Inderdaad bevat het lijvig boekdeel veel, dat den gebruiker van electriciteit in de meest uit- eenloopende toepassingen van pas zal komen. Accepteer het nuttige boek en bewaar het. Het is van belang, dat gij het eens doorbladert en bij diverse omstandigheden raadpleegt. Gaarne in de attentie van het electriciteit ge bruikende publiek aanbevolen. Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Vrijdag 8 Aug. des nam. om 3 uur. Afwezig de heer Visbeen. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenom'en. Een reclame in de hondenbelasting en het schoolgeld wordt behandeld. De schoolschoonhoudster heeft door het 8e leslokaal meer werk gekregen, en krijgt op voor stel van B. en W. 25.meer, zoodat haar salaris nu 575.— per jaar wordt. Van den Minister van Financiën is bericht ontvangen, dat volgens de nieuwe wet van 15 Juni 1929 deze gemeente per inwoner een bij drage ontvangt van 4.19 of 8000 per jaar. De VOORZITTER deelt mede, dat het cijfer voor verschillende gemeenten nogal uiteen loopt. Ouddorp en Goedereede; b.v. krijgen 3. Ooltgensplaat 8.—, Melissant 10.— per inwoner. Van den directeur van het post- 'en telegraaf kantoor is bericht ontvangen, dat na onderzoek gebleken is, dat er geen reden is om te Nieuwe Tonge meer brievenbussen bij te plaatsen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de verbinding van den Molendijk nog even aan te houden, totdat de provincie met haar wegen plan een oplossing gevonden heeft. Het ligt in de bedoeling den weg te asphalteeren. De heer NIEUWENHUIJZEN vraagt of B. 'en W. nooit meer iets van Ged. Staten over die wegenkwestie gehoord hebben. De VOORZIT TER antwoordt ontkennend. Tot leden der commissie belast met het nazien der gemeenterekening en -begrooting worden be noemd de heeren Nieuwenhuijzen en Nelisse en tot leden der commissie tot nazien van de rekening val het algemeen armbestuur worden benoemd de heeren Van Vliet en Van Alph'en. Tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden benoemd de heeren Sterk en Nieuwen huijzen. Ter bespreking van sollicitanten voor de va cature voor onderwijzer der O. L. school gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER nog mede, dat tot onderwijze res aan de Openbare Lagere school is benoemd Mej. A. L. Swerus te Vlissingen en dat het verzoek van de Landarbeidersvereen. „Werk- mansbelang" om een voorschot uit 's Rijks kas van 46800.voor de uitgifte van plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet door hen is in gewilligd. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 31Ó00 K.G. uien 20000 K.G. aardappelen en 13000 K.G. paarde- peen. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een fiets door een voetpad dat minder breed is dan 2 meter. De jongejuffrouw M. V. had het ongeluk een doorn in haar hand te krijven, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel zoodanig begon op te zetten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door den gemeente-arbeider is opgebor gen een z.g. dommekracht. Inlichtingen ter ge- J meen te-secretarie. De zelfbinder, behoorende bij de dorsch- machine van de Onderlinge dorschvereeniging is vermoedelijk door kwaadwillige hand vernield. Ook in deze gemeente komt onder de aardappelen de gevreesde ziekte voor. Verschil lende partijen worden bij de levering afgekeurd. MIDDELHARNIS. C. Zweerus had 't on geluk in aanraking te komen met de in werking zijnde dorschmachine, waardoor hij zijn arm zoo ernstig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodig was. Het zoontje van den heer J. van Zetten is Maandag alhier vervoerd naar Rotterdam ten einde in e'en der ziekenhuizen een operatie te ondergaan. Aanstaande Zaterdag 16 Augustus wordt alhier als brievenbesteller bij 't Post- en Tele graafkantoor aangestled de heer B. v. d. Nieu- wendijk uit Ooltgensplaat. Zaterdagavond had op 't Spuiplein onder geringe belangstelling een vergadering plaats onder leiding van den heer Bal-Agter ter uit breiding van de Geheelonthouderspartij. Er trad 1 lid toe. De heer Roos alhier heeft het woon- en winkelhuis van de N.V. Albert Hein gekocht. Om de haven op dieper peil-te brengen is men alhier begonnen de kaai en haven met een baggermachine uit te diepen. DEN BOMMEL. Vervoerd: 6800 H.L. aard appelen en 500 H.L. ui'en. Het zoontje van M. M. alhier viel, terwijl hij op de Kade aan het spelen was, van een stapel ledige aardappelkistjes, met het gevolg, dat hij een sleutelbeen brak. Op de weegbrug in deze gemeente zullen alleen vrachten worden gewogen tot een maxi mum gewicht van 5000 K.G. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn uit deze gemeente verscheept 37105 K.G. aardap pelen en 10400 K.G. uien. Bij het vee van enkele landbouwers is mond- en klauwzeer geconstateerd. De polder het Rietveld is geheel besmet verklaard. Maandagavond kantelde een wagen van den landbouwer R. Breeman. Zijn dochter kwam daardoor onder de wagen te vallen. De ontbo den geneeskundige constateerde dat een been ge broken was. Ze zal naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd worden. OUDE TONGE, De heer v. d. Aa, vroeger boekhouder aan de gasfabriek alhier, is bevor derd tot directeur, in de plaats van W. Slijpers. De varkensziekte doet zich nog steeds gelden. Verleden week zijn er weer bij verschil lende personen diefen gestorven. -J. T. werd met zijn melkwagen door een auto uit Middelharnis aangereden, zoodat de kar met inhoud over de straat rolde. Daar er veel melk, pap enz., verloren ging, zal de schuldige de schade moeten betalen. Met de prijzen van de gewassen gaat het nog niet erg. Voor de uien besteedt men 2. aardappelen 2.30, tarwe 9.75 en erwten 15 tot 18 per 100 K.G. NIEUWE TONGE. Het dochtertje van den heer A, V. werd j.l. Zaterdag, door een jongen van e'en woonwagen uit baldadigheid in de Kerkgracht geduwd. Door toegeschoten hulp was zij spoedig op het droge. De baldadige jongen werd door de politie onder handen ge nomen. J.l. Maandag werden van hier een twee tal patiënten per Ziekenauto naar het Zieken huis te Rotterdam vervoerd. J.l. week werden van hier vervoerd 2000 balen uien, 1500 balen peen, en 800 H.L. aardappelen. -De levering der benoodigde brandstoffen voor de Landb.vere'en. „Ons aller Belang" alhier is gegund aan den heer H. Waling beurtschip per alhier. De gemeenterekening over het dienstjaar 1929 ligt gedurende 14 dagen ter gem.-secretarie voor een ieder ter inzage. DIRKSLAND, Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werkzoekenden ingeschreven. De heer D. van Broekhoven, gem.-werk- man is aangesteld tot buitengewoon gemeente veldwachter. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgtAardappelen 2.50, poters 0,60, koepeen T,per H.L. Nieuwe tarwe 12.—, oude tarwe tot 15.— schokererwten 18.tot 19.—, haver 5.— tot 7.— per K.G. MELISSANT. Vrijdagavond had de mole naarsknecht J. G. het ongeluk bij het springen van e'en auto in een hooivork terecht te komen, waardoor hij zich zoodanig aan zijn buik be zeerde, dat geneeskundige hulp noodig was. Zaterdag is men hier begonnen met het dorschen van tarwe. De opbrengst bedraagt van de 20 tot 25 H.G. per gemet. HERRINGEN. Van den landbouwer A. J. den Boer stierf de vorige week een zijner beste koeien. Voor den betrokkene een niet geringe schadepost. Bij de gehouden veiling van een woonhuis van de erven wijlen T. Bestman werd dit inge zet door P. Snijders op 825.—. -De rijksontvanger zal in deze gemeente deze maand geen zitting houden houden. GOEDEREEDE. Door e'en zestal Noordzee- visschers werd' de vorige week een schade aan netten gemaakt van 40.tot 80. De garnalenvangst was 1.1. week gemid deld 70 kilo per dag en per vaartuig. Met de ziekte onder de varkens blijft het nog steeds doorgaan. Op het Havenhoofd bijna hok aan hok. Sterfgevallen komen nog steeds voor, ook werden zieken verkocht. OUDDORP. Door Notaris Van den Berg zijn in het logement Akershoek te velde staande ge wassen publiek verkocht en wel 27 perceelen klaver, waarvan 4 niet zijn gegund. De prijzen wisselden af van 1014 cent per roede een enkel perceel' bracht het tot 20 cent. Een meed cichorei van 110 roeden bracht op 75.—, en een meed aardappelen van 89 roeden werd ver kocht voor 62.—. Visscherij-bericht van de vorige week Garnalen van 60 tot 70 kilo per vaartuig en per dagin de stallen 4 zalmen. De landbouwers hadden gehoopt, na een paar dagen van zonneschijn, met man en macht aan het binnenhalen van den oogst te beginnen. De overvloedige regenval heeft dit weder ver hinderd. Met enkele gewassen begint het er treurig int te zien ook vertoont zich het kwaad in de aardappelen, waarvan de opgrengst mid delmatig is. Het machinaal dorschen van de erwten is inmiddels begonnen. MIDDELHARNIS. Tot predikant bij de Geref. Gemeente alhier is beroepen Ds. Hofman van Krabbendijke. Ds. A. M. den Oudsten, voorheen pre dikant alhier, thans te Elburg, werd beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Zetten-Andeist. OOLTGENSPLAAT. Donderdagavond ten half zeven uur hoopt D. V. in de Ned. Herv. Kerk op te treden ds. W. Rijnsburger van Pols broek, beroepen predikant alhier. NIEUWE TONGE. Tot onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, is benoemd, Mej. L. A. Swerus te Vlissingen. DIRKSLAND. Voor de kerk der Geref. Ge meente is thans een nieuw kerkorgel gearriveerd. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maandelijksche collecte bracht ruim 39 op. MELISSANT. Tot kerkvoogden aan de N. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren A. Groenen dijk 'en P. Trommel, welke hun benoeming aan genomen hebben. OUDDORP. Zaterdag is de zomervacantie op de school in den Oostdijk begonnen, die 4 weken zal duren, doch dan vervalt de week herfstvacantie. SOMMELSDIJK. Geboren Apolonia, dochter van Jilles van Zetten en Jozina Jacoba den Engelschman. Overleden Jannie Leentje, 4 maanden, doch ter van Leendert Wesdorp en Cornelia Johanna Verhage. MIDDELHARNIS. Geboren Johannis, z. v. S. van Groningen en E. Vijfhuize. Ondertrouwd C. Kroon, 23 j. (Oude Tonge) en J. C. Hobbel, 20 j.; J. Langbroek, 25 j., (Velsen) en W. van Beek, 24 j.; H. van Zielst, 21 j. (N. Tonge) 'en A. Verweij, 20 j.; A. Wielaard, 20 j. (Sommelsdijk) en H. Koote, 25 jaar. GetrouwdD. Sieling, 24 j„ en M. C. den Boer, 25 j. OOLTGENSPLAAT. Gebofen Pieter zoon van Leendert Bom en Teuntje Helena Verolme. Cornelis zoon van Johannis W. Kaslander en Elisabeth Donker sloot. Marinus zoon van Petrus C. de Boet en Johanna Moerenhout. NIEUWE TONGE. Getrouwd Adrianus Noteboom jm. 22 jaar en Teuntje Maria van Vliet, j.d. 22 jaar. DIRKSLAND. GeborenAndries zoon van Gerrit Dijk graaf en Willempje Stolk. Maartje dochter van Teunis van Dijke en Neeltje Bakker. HERRINGEN. OndertrouwdDingeman Zoon jm. 23 jaar Johanna Kieviet jd. 16 jaar. en EEN WEGGESMOLTEN FORTUIN. In 1913 stierf in Engeland Hans Gaspard Schintz, een Zwitser, die bekend stond onder den naam van den salpeterkoning. Zijn dochter Susan Schintz erfde zijn geheele vermogen van ruim I millioen. Nu is deze failliet verklaard. Haar schulden zijn op 300.000 berekend en daartegenover staat slechts een actief van huis raad, geschat op 7500, auto's ter waarde van 200 en lijfsieraden die 70 kunnen opbrengen. De vrouw schijnt tot speculaties in rubberaan- deelen verleid te zijn geworden, die heelemaal geen dividend uitkeeren. RED BIDDY. De Schotsche bevolking, zoo meldt het Ned. Tijdschr. van Gen., gaat zich tegenwoordig ver schrikkelijk te buiten aan een mengsel, dat Red Biddy genoemd wordt, en bereid wordt van gemeenen rood'en wijn, van 9 stuivers de flesch en methylalcohol. De drinkers blijven soms een etmaal bewusteloos, en na hun ontwaken maakt al wat zij drinken, al is het water, hen weder dronken. EEN ZEVENJARIG KIND AAN ALCOHOL VERGIFTIGING GESTORVEN. In de Hongaarsche gemeente Ujszasz zond een moeder haar 7-jarig zoontje naar de herberg, ten einde zijn vader te vragen naar huis te komen. Het gezelschap, waarin zich de vader bevond, wilden dezen echter niet veroorloven naar huis te gaan, gaf daarentegen het kind ook een stoel en te drinken. Het kind vond den zoeten wijn lekker en dronk verder. Totdat het op een gegeven oogenblik van zijn stoel viel en de snel geroepen arts den dood door alcoholvergiftiging constateerde. DE HITTE EN DROOGTE IN AMERIKA. Eenige verbetering in den toestand. Uit New York werd Zondag gemeld Heden was het hier voor de eerste maal in twee weken dragelijk weer, dank zij stortregens. Ook uit andere oorden van de Ver. Staten kwamen bemoedigende berichten uit die deelen des lands en vooral uit het Middel-Westen die door de droogte wafen geteisterd. In zeven staten van het Middel-Westen zijn flinke regens gevallen, die hoewel zij laat in het seizoen komen toch nog van nut kunnen zijn voor den oogst. FELLE HITTE IN IRAK, In Mesopotamië heerscht een felle hitte. De temperatuur stijgt eiken dag tot 54 gr. C. Tengevolge van zonnesteek sterven vele be woners. Verscheidene koelies en Bedoeïnen zijn buiten dood neergevallen. Ook tien leden van de Britsche luchtmacht zijn bezweken. PASSAGIERSVLIEGTUIG IN CHICAGO GEVALLEN. In een gastank terecht gekomen. Uit Chicago wordt een eigenaardig vliegonge val gemeld. Bij een rondvlucht boven Chicago geraakte het toestel, waarin twee passagiers zaten, in een storm. Na eenige malen heen en weer gerukt te zijn, viel het. Het kwam terecht op een reusachtigen gashouder, met een inhoud van 800.000 kubieken meter, Met geweldig ge kraak sloeg de machine dor de kap van de tank heen en boorde zich in den bodem. In de tank stond het water dertien meter hoog. Met zeer groote moeite en na vele uren arbeid slaag den eenige duikers er in, de lijken van den piloot en van de beide dames-passagiers uit de resten van de geheel vernielde machine boven water te brengen. Wonder boven wonder ontulofte het gas niet toen het vliegtuig in de tank terecht kwam, maar ontsnapte door het in het bovendek geslagen gat. VIER MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Zaterdagmiddag zijn tijdens een zwaar on- weder vier menschen in de Puppiner ChauSsee bij Berlijn door den bliksem getroffen. Zij had den onder een boom beschutting gezocht. Drie hunner zijn zwaar gewond, de vierde licht. SPOORWEGONGELUK TE BOCHOLT. 22 gewonden. Zondagmorgen tegen half elf liep op het station Bocholt een rangeertrein op een per sonentrein in. 22 reizigers o. w. 6 kinderen, werden licht gewond. De andere reizigers kon den hun reis voortzetten. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan onvoorzichtig rangeeren. DE POFBROEK. In het nieuwe Turkije is het bok verboden een wijde en breede pofbroek te dragen. In het begin konden de eenvoudige Turken maar niet be grijpen, waarom Kemal pasja dit verbod uit gevaardigd had. Een arme Turk, die door de politie er reeds drie keer op was gewezen, dat het hoog tijd was, dat hij een Europeesche broek moest laten maken, ging wanhopig «jk Kemal pasja op audiëntie. jr „Waarom hebt u dit verbod uitgevaardigd?" vroeg de Turk. „En waarom geeft u dan geen geld voor een nieuwe broek Kemal pasja vroeg den ontevreden man vrien delijk, hoeveel kinderen hij had. „Twee zoons heb ik". „Breng ze hier". De arme Turk verscheen weldfa met zijn beide zoons, die bijna geen kleeren aan het lijf hadden. „Ga in het zijvertrek en trek je pofbroek uit". De Turk deed, zooals hem bevolen was. Daarop verschenen drie kleermakers, die de broek opnamen, de naden lostornden en vlug drie Europeesche broeken uit de oude stof maakten. Eén voor den vader en twee voor de beide zoons. „Ziet ge ezel", zei Kemal pasja, „daarom heb ik deze verordening gemaakt." de ooren. Hij herstelde zich evenwel onmiddellijk en sprak zakelijk over enkele patiënten, om trent wie Hertha hem inlichtingen verschafte. ,,'k Zal zien, dat ik mij red", zeide hij dan. ,,'t Is een beroerd geval met oom. En dat juist op dezen leeftijd." „Ziet u gevaar vroeg Hertha. „Ik kan er nog niets van zeggen. Maar ik bemerk wel symptomen, die ik het liefst niet zag." ,,'t Is ontzettend", zei Hertha. „De dokter leek zoo sterk." „Oom heeft zich overwerkt. Nu e'en griep aanval. 'k Weet niet, of hij voldoenden weer stand heeft. Wij zullen er het beste van hopen. Tot ziens, zuster." Hij stak de hand uit, maar Hertha deed, of zij het niet bespeurde. Zij wilde wel altijd in zijn nabijheid blijven en aan den anderen kant voelde zij, dat elke toenadering vermeden moest worden...... Rijdend naar Eppo van Dalen's hoeve dacht zij er met schrik aan, hoe zij nu dagelijks met Afred van Stralen zou op en neer gaan, zoodat haar opzet, om van hem af te zijn, daar hij in Landdorp zou werken, in het water viel. De ziekte van dokter Van Leeuwen kon wel niet op ongelegener tijd komen. Opeens bedekte e'en vurige blos haar wangen, die vooral de laatste dagen verdacht bleek wa ren geworden: wat konden haar belangen sche len bij de ziekte van den dokter, die blijkbaar zeer ernstig was Hertha dacht over de mogelijkheid, dat hij, de luchthartige man, die nooit aan hooger dingen dacht, die niet noodig vond, naar hij haar zelf steeds verklaarde, het tijdelijke met het eeuwige zou verwisselen. Een groote droefheid maakte zich van haar meester. Want zij had den man met het goede, ruime hart leeren hoogachten en kon ten volle begrijpen, dat de dorpelingen hem op de handen droegen Zij werd in haar overpeinzingen gestoord doordat zij al haar aandacht noodig had, om haar auto handig op het erf te rijden. En daarna had zij alle aandacht te geven aan de patiënten, die het redelijk wel maakten. De dienstbode van Van Dalen zou na een paar dagen wel' weer op de been zijn; de dochter moest nog het bed houden, terwijl de boerin in ieder ge val niet minder geworden was. „Het gaat hier aardig goed", zei Hertha op gewekt. „Ja", was het antwoord der dochter. „En zuster wordt vriendelijk bedankt voor de hulp. Vrouw Hoogeboom was er al gauw. En het gaat wat best." „Je behoeft mij niet te bedanken, hoor. 'k Heb niets bijzonders gedaan. En vrouw Hoogeboom zal den boel wel beredderen. Ik ben zeer blij, dat jullie uit de ongelegenheid zijn. Maakt Van Dalen het goed „Uitstekend, zuster", zei de boer, die in het vertrek verscheen en de vraag juist gehoord had. Hertha fronste de wenkbrauwen. „U hadt niet uit bed moeten komen", zeide zij. „Het is het domste, wat u doen kimt." „Ik kan het niet langer in bed houden", ant woordde de boer. „Ik voel mij zoo lekker als kip." „Hm", zei Hertha. „Maar beloof mij dan, dat je in de warme kamer zult blijven. Ik zal trou wens den dokter wel eens zeggen, dat hij zich ook even met u moet bemoeien. Griep is heel verraderlijk. Voorloopig komt hier dokter Van Stralen, een neef van den dokter. Dokter Van Leeuwén is heel erg ziek." „Wat zeg je -vroeg Van Dalen. „En gister „Ja, schijnbaar nog goed gezond. Maar nu ligt de dokter met hooge koorts te bed." „Stumperd Hij heeft zeker te veel van zijn kracht gevergd." „Het is niet onmogelijk", vond ook Hertha, na een vriendelijken groet het ziekenvertrek verlatend. Zij werd op den voet door den boer gevolgd. Hij schraapte zijn keel, „Zuster Hertha, getroffen door den toon, waarop hij dat woord sprak, wendde haastig haar gelaat naar hem toe en bespeurde, dat hij inwendig een strijd streed. „Van Dalen „Ikik wilde u nog vriendelijk bedanken voor uw hulp. Wij zijn in eenen uit de moeilijk heden. Dat hebben wij aan u te danken. En verdiend heb ik dat niet. Ik kon u niet erg zetten, omdat „Dat weet ik, Van Dalen. Maar laat ons daarover niet spreken. Ik doe mijn plicht. An ders niet." Hertha was hem in de rede gevallen, omdat zij zijn strijd niet zwaarder wilde maken. Zij had al gemerkt, dat Van Dalen als een blad van een boom was omgekeerd en dat vond zij reeds voldoende. „Wist u dat 7" vroeg de boer. „Ik kon die vrome beweging in het dorp niet hebben en daarom had ik het land aan u. Wist u dat „Ik wist dat al heel lang, Van Dalen." Stomme verbazing was op zijn gelaat te lezen. „En u kwam toch naar ons En vrouw Hoogeboom kwam ook Dat is sterk." „Heelemaal niet. Wij trachten kwaad met goed te vergelden, al kost ons dat ook wel eens strijd." ,,'t Is mooi", zei de boer, bewonderend, ,,'k Heb er gister veel aan gedacht. Jullie godsdi'enst beteekent toch ook ook wel wat. Want dat zou ieder niet doen. Maarhij aarzelde en het spreken scheen hem moeilijk te vallen, „maar u weet niet alles, Zuster. Ik Hertha begreep onmiddellijk waar hij op doelde. „Alles weet ik niet", glimlachte zij, „maar iets weet ik toch wel. Het was niet mooi van twee mannen, om mij op een avond op den weg aan te vallen, 'k Had toch niets misdaan Scherp keek zij Eppo van Dalen aan. Het zweet stond op zijn voorhoofd. Zij had mede lijden met hem en oordeelde het verstandig, aan het voor hem zoo pijnlijk gesprek zoo spoedig mogelijk een einde te maken. „Weetustamelde hij, met de hand zwaar op de tafel leunend. „Ik had dien eigen avond al e'en sterk ver moeden, maar sinds korten tijd heb ik zekerheid, dat het twee knechts van boer Van Dalen waren. De boer weet er wel meer van, zou ik denken. En mogelijk ook wel van den dreigbrief, dien ik later ontvangen heb. We willen er niet meer over spreken, Van Dalen. Doe het nooit weer, man. Het helpt ook niets. Want het werk van God in den hemel kun je niet storen." „Ikik heb erspijt van", stamelde de boer. „Dat doet mij veel genoegen. En nu praten wij er niet meer over. Ik heb er met niemand over gesproken en zal het in het vervolg ook niet doen. Tot ziens, Van Dalen. Blijf in de warme kamer, hoor." Vóórdat de veraste en verslagen boer goed en wel van zijn verbazing bekomen was, had Hertha hem de hand gedrukt en het vertrek verlaten In haar auto dacht zij over het voorgevallene na. En in haar hart steeg een danktoon: de Heere had op ongedachte wijze den voornaam- sten tegenstander der Evangelisatie onschadelijk gemaakt. Dan vertoefden haar gedachten weer bij den zieken dokter. O, mócht hij toch nog her stellen In het ziekenvertrek van dokter Van Leeu- wens landhuis hing, drie dagen iater, een zware stilte, die Hertha zóó beklemde, dat zij wel in tranen kon uitbarsten. Zij stond aan het voeteinde van het ledikant, waarop dokter Van Leeuwen naar adem lag te snakken. Aan het hoofdeinde zat Alfred van Stralen met een vertwijfelenden blik te staren naar den chirurg uit Rotterdam, dien hij den vorigen dag telegrafisch bescheiden had, omdat hij geen anderen weg zag dan operatief in grijpen, al zou dat dan ook een dubeltje op zijn kant zijn, welk laatste vermoeden door den chirurg werd bevestigd. Deze had mevrouw Van Leeuwen, die geheel in de war, als een geest door het huis dwaalde, gezegd, dat de kans één op honderd was. De waarschijnlijkheid was zéér groot, dat de dokter tijdens de be handeling sten/en zou. Alleen met haar volle toestemming zou hij er toe overgaan. Uren waren sindsdien verloopen. Mevrouw Van Leeuwen had geen beslissing durven nemen. Haar radeloosheid klom met de minuut. Alfred van Stralen had Hertha verzocht te komen, om bij de hand te zijn voor het geval de operatie zou plaats hebben en ook om zijn tante terzijde te staan. Maar deze vroeg niemand of raad of bijstand. Zij was het toonbeeld van de wan hoop. En Hertha, die getracht had met haar te spreken, moest van alle pogingen afzien. De blik van Alfred van Stralen ontmoette dien van den chirurg: hij wist genoeg; n u was opereeren absoluut uitgeslotenhet was te laat Wankelend stond hij op en wenkte zijn tante naar het andere vertrek, tevens Hertha een wenk gevend. „Het is te laat, tante", hakkelde hij. „De dokter zou nu niet meer willen opereeren Mevrouw Van Leeuwen zonk in een fauteuil, de handen voor het gelaat. Hertha stond on middellijk nevens haar. „Kalm, mevrouw", maande zij. „Kalm ik ben kalm. Het kan niet waar zijn, AlfredDaar staan nu twee bekwame dokters en zij kunnen niet helpen „Tegen den dood is niet te vechten, tante." „Och kom, oom is zoo sterk als wat. Hij zal nog wel genezen. Zou hij mij alleen laten Woest stond zij op. Haar neef en Hertha vreesden voor ongelukken. Maar mevrouw Van Leeuwen beheerschte zich en ging terug naar het ledikant, waar haar man lag te hijgen. Zij knielde er bij neer en vatte zijn hand, die slap op het dek lag. Hij herkende haar. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2