yilESlEDIIS Eerste Hulp t PUROL aMNii[i!ü?irfi: Hei houwen van vier woningen op een terrein ean den Zuiddilk ie oude Jonge. Advertentiën. Buitenland. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. lurgerlijke Stand ¥erfeoopiogens worden aanbesteed: goed. Doch dat huwelijk brengt haar smart op smart, en de e'ene teluerstelling volgt op de andere, totdat de dood van haar man haar weer vrijmaakt. Maar Ferrie leerde met al haar leed hoe langer hoe meer de toevlucht nemen tot God. Later trouwt zij met een man, dien zij werkelijk liefheeft. Dit eenvoudig, maar echt christelijk boek zal graag gelezen worden. De gouden sleutel, een kort schetsje van een vrouw uit het volk, die zelf geloovig was, en veel anderen, in de eerste plaats wel haar man tot grooten zegen werd. De twee gelegenheidskaarten zijn een genot om te zien. De traktaten zijn uitmuntend geschikt voor hun doel. De tweede z'ending bevat Blinde Hendrik, door G. A. Aldus. De gelijkenis van den verloren zoon. Kan het bestaan van God bewezen worden 1 door R. B. Volkmann. Zestien traktaten. En. bovendien als een verrassing nog 24 kaarten met dier- en bloemstudiën. Dat is wel een heel mooie verrassing, die de uitgever de lezers van de Evangelisatieblibliotheek bezorgt, want de kaarten zijn schitterend. Het boek Blinde Hendrik hebben we met heel veel genoegen gelezen. We leven in dit boek blinde Hendrik's leven mede van zijn geboorte, totdat hij een flinke positie in de maatschappij bekleedt. Hendrik's ouders zitten niet klagend neer en laten hun kind niet tot een afhankelijke stakker opgroeien. In hun opvoeding leiden zij hem met verstandige liefde en zoodra het kan wordt hij naar een blindeninrichting gebracht. Met geduld, verstand en liefde wordt daar de op voeding en ontwikkeling van blinde kinderen ter hand genomen. Blinde kinderen en menschen beklagen en zeggen, dat het stakkers en stum- perds zijn, helpt ze niets. Integendeel, het hin dert hun, want ze willen niet beklaagd, maar geholpen worden. Hendrik wil en kan leeren. Hij voelt veel voor muziek en later kan hij als kerkorganist Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwon» dingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube en met les geven in zijn eigen onderhoud en nog later ook in het onderhoud van zijn gezin voorzien. Het is een mooi boek. Kan het bestaan van God be wezen worden? De titel zegt reeds wat dit werk beoogd. Het laat zich prettig lezen, wetenschappelijk is het niet. De gelijkenis van den verloren zoon geeft enkel Lucas 15 1232. Maar bij deze teksten zijn een tiental platen gegeven, geteekend door B. Bijtelaar. Dit boekje is uit nemend Evangelisatiemateriaal. Ook de traktaten voldoen uitstekend. We kunnen niet anders dan onzen lof be tuigen over de wijze waarop de heer Voorhoeve de Evangelisatiebibliotheek verzorgt. Het is zulk een prachtig werk, dat hij ver richt, Dat toch velen hem hierin steunen. Door de Evangelisatiebibliotheek is iedereen in staat om goede lectuur te verspreiden. Gaarne bevelen we dit werk aan. CHRISTELIJKE HUISKALENDER IMMA- NUEL. Uitgave H. Veenman Zonen, Wa- geningen. We kregen van deze kalender het proefschild toegezonden. Het stelt voor: Mozes het aan gezicht verbergende toen God met hem sprak. Het is een mooi schild in zachte tinten g' houden. Het kalenderblok zal verzorgd worden door een staf van predikanten, wier namen een goe den klank onder ons hebben. Het premieboek bij dezen kalender heet Kleine Nora door Linda Erics. Nora is een klein, eenzaam meiske, wier ou ders gescheiden leven. Geen liefde had hen ooit saamgebonden. Nora's moeder gaat haar eigen weg, zij is een zangeres. Nora's vader vergooit zijn leven door den drank, uit verdriet, omdat zijn leven zoo eenzaam was. Bij hem slijt Nora haar eerste levensjaren, totdat haar vader sterft. Dan komt zij bij haar moeder, die niet lang daarna weer hertrouwt. Maar Nora blijft eenzaam, de moeder kent haar schuwe teruggetrokken meisje niet. Het wordt anders als er menschen komen in Nora s leven, die haar begrijpen 'en die ook ontdek ken, dat er kunstenaarsgaven sluimeren in dit jonge kind. Door groot verdriet gedrongen trekt Nora s moeder zich terug in haar eigen gezin. Ze gaat niet meer zingen en geeft geen lesen meer. Dan komt er zon en vroolijkheid in Nora s trieste leven. De teekening van Nora is uit stekend. We hebben dit boekje met genoegen gelezen. I MET OF ZONDER CHRISTUS, door Soendar Singh. Uitgave van J. N. Voorhoeve, Den Haag, We herinneren ons Soendar Singh nog wel. Eenigen tijd geleden heeft hij voor enkele dagen ons land bezocht. Nu is hij gestorven. Hij kwam uit Britsch-Indië. In zijn voorwoord zegt Soendar Sing, dat hij wil vertellen van geestelijke ervaringen van Christenen 'en niet-Christenen. Dat doet hij op eenvoudige, maar onderhoudende wijze. Er spreekt veel liefde tot Christus uit. En we komen veel te weten hoe het met 't geestelijk leven in die streken van Voor-Indië gesteld is. Als evangelisatie-werkje is het zeer geschikt. GEDENKBOEK VAN VOORNE. Onder W redactie van Drs. P. H. Wuyster, Dr. H. P. Schaap, Mr. Dr. W. J. C. A. Nijgh. Uitgegeven door de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Brielle en te Oostvoorne, en de vereeni ging voor de Welvaart te Hellevoetsluis, met medewerking van het „Dagblad van Rotterdam", Dit boek wordt uitgegeven ter herinnering i;i aan de verheffing van Den Briel tot stad nu 600 jaar geleden. ïij De bovengenoemde vereenigingen wilden ge- K zamenlijk een actie voeren, om het eiland meer dere bekendheid te geven, ten einde meer vreemdelingen daar heen te trekken. Er is op ;V°orne zooveel schoons te genieten. Verschillende medewerkers gaven bijdragen, elk van zijn eigen terrein. Door dit boek leeren we veel van Voorne. Tal van mooie foto's verluchten den tekst. Door samenwerking heeft men in Voorne met [dit boek iets moois bereikt. Dat velen het lezen [en Voorne aan zijn onbekendheid ontrukt wordt. Er bij ingesloten is een mooie kaart van 't [eiland Voorne. VELIGHEID, ZEKERHEID EN GENOT. Uitgave van J. N. Voorhoeve, Den Haag. Elfde druk. Meer dan zeven milioen uitgegeven in vele talen. Dit boekje is bij uitstek geschikt voor Evangelisatiewerk. Kort en duidelijk wordt den weg der zaligheid gewezen. Bij uitzondering will'en wij den prijs noemen: het kost slechts 15 cent. Maar wie het bij getallen bestelt voor uitdeeling krijgt belangrijke reductie. Voor Evan gelisatie een mooi boekje. ENORME HITTE IN AMERIKA. TEMPERATUUR VAN 45 GR. C. Sedert weken geen regen. Reeds midden Juli heerscht in Noord-Amerika e'en groote hitte. Sedert weken is er geen regen meer gevallen en de meteorologische bureaux verwachten voorloopig nog geen regen. De voorzitter van het Landbouwkundig Ge nootschap heeft aan president Hoover mede gedeeld, dat hitte en droogte een groote cata strophe dreigen te veroorzaken in twee derde van de Vereenigde Staten. Vooral het midden van Noord-Amerika wordt geteisterd. Het te velde staande graan is voor het grootste de'el verdord en de weiden zijn door de zon geheel bruin gebrand. Ten Oosten van de Missisippi zijn uitgesterkte weilanden op deze wijze voor mensch en dier onbruikbaar gemaakt. Rivieren en meren verdwijnen en de visschen sterven op het droge. Ook de veestapel wordt ernstig door de droogte geteisterd, daar men de dieren niet voldoende water kan geven. In de meeste streken wordt het drinkwater steeds schaarscher. Boschbranden zijn aan de orde van den dag. In verband met dezen buitengewonen toestand heeft men president Hoover verzocht aan den landbouw groote credieten te verstrekken, als mede de transportprijzen aanzienlijk te verlagen, opdat het vee uit de droge streken naar water rijke vervoerd kan worden."* In landbouwkringen wijst men er op, dat de oogst van vlas, katoen, mais, aardappelen, tabak en fruit nagenoeg geheel mislukt is. De tot dusver aangerichte schade is reeds zoo aan zienlijk, dat de gevolgen nog jarenlang zullen worden gevoeld, zelfs indien thans spoedig regen zou vallen, waarvoor echter weinig hoop be staat. Door deze hitte, die nu reeds weken onafgebroken aanhoudt 'en waarbij temperaturen voorkomen, zooals in jaren niet geregistreerd zijn, worden dagelijks talrijke personen gedood. Te New-York zijn op één dag zes personen door de hitte om het leven gekomen. Men vreest, dat bij het voortduren van de hitte, waarvan het einde nog niet te zien is, in vele plaatsen water- en melkgebrek zal in treden. In verband hiermede hebben de boeren van de autoriteiten bevel gekregen, de te velde staande gewassen, die anders toch maar ver dorren, als veevoeder te gebruiken. De schade, die de landbouw door deze hitteperiode heeft geleden, wordt op een half milliard dollar ge schat. Te New York bedraagt de schade, veroor zaakt door het stilliggen van het economische leven, naar schatting vijf milliöen dollar per dag. Te Chicago zijn op het einde van de week 60 menschen ten gevolge van de hitte over leden In Kansas City heerschte 10 uur achter elkaar een temperatuur van 40 graden Celsius, welke op de heetste uren van den dag tot 44 graden steeg. Uit andere steden van Kansas en Nebraska worden eveneens temperaturen van 40 tot 50 graden Celsius gemeld. Nader wordt gemeld Men vreest, dat de schade, door de hitte in Amerika veroorzaakt, meer dan een milliard dollar zal bedragen, daar ook de veeteelt zwaar getroffen werd. In het Midden-Westen begint de hitte lang zamerhand iets minder te worden. New York beleefde Dinsdag den warmsten Augustus-dag, waarvan sinds de oprichting van het meteorologisch bureau ooit gewaagd werd. Uit vele plaatsen worden sterfgevallen, ge vallen van geestelijke storingen en van zelf moord, waarvan de hitte de oorzaak heet, gemeld. PRINSES ASTRID IN DE KATHOLIEKE KERK OPGENOMEN. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt Alle ochtendbladen bevatten een Belga-bericht meldend, dat prinses Astrid Woensdag haar protestantsche geloof heeft afgezworen 'en in de Roomsch-katholieke kerk is opgenomen door kardinaal van Roey, aartsbisschop van Meche- len. De plechtigheid had plaats in de kapel van het aartsbisschoppelijk paleis in bijzijn van kroonprins Leopold en de kanunnikken Dessain en Lecler, de particuliere secretarissen van d'en kardinaal. Geen enkel blad knoopt eenig com mentaar aan dit bericht vast. Alleen De Stan daard noemt 't in den er boven geplaatsten titel een „blijde tijding". In regeeringskringen was het sedert geruimen tijd bekend, dat door hoogste kerkelijke macht herhaaldelijk bij de echtgenoote van den Bel gischen kroonprins aangedrongen was op de gewenschheid van hare bekeering tot het katho licisme. Het feit, dat het kroonprinselijke gezin thans voor de tweede maal een blijde gebeurtenis verwacht en men ditmaal een prinsje hoopt te zien geboren worden, blijkt, om dynastieke re denen, prinses Astrid tot toegeven aan den, reeds bij haar verloving met prins Leopold door den Mechelschen aartsbisschop uitgesproken, wensch te hebben bewog'en. EEN KöPENICKIADE TE HINDENBURG. Een „huisvriend" van den president der republiek Maandagmiddag werd aan het gemeentebe stuur van Hindenburg per telefoon medegedeeld, dat een huisvriend van den president der re publiek, luitenant-kolonel Jahn, een bezoek zou brengen aan de stad. Verzocht werd hem bij een bezichtiging van de stad en van het industrie gebied te willen begeleiden, inzonderheid bij e'en bezoek aan een der mijnen. Later op den dag werd nogmaals opgebeld en medegedeeld, dat Jahn in den nacht op Dinsdag zou aan komen. Een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur kreeg opdracht den huisvriend van Von Hindenburg af te halen, doch reeds op het station, nadat de heeren zich aan elkaar hadden voorgesteld, begon de ambtenaar te twijfelen of de gast wel degene was voor wien hij zich uit gaf. Toen later in den loop van het gesprek bij den overste een volkomen gemis aan alge- me'ene ontwikkeling hoe langer hoe meer aan den dag trad, steeg die argwaan nog. Nadat „overste" Jahn in het Admiralitatspalast een ka mer betrokken had, werd overeengekomen, dat hij den volgenden dag een tocht door het indu striegebied zou doen. Om een eind te maken aan het gerezen wantrouwen voelden de auto riteiten hem den volgend ochtend nog e'ens flink aan den tand en toen bleek, dat de rijkspresident hem in het geheel niet had aanbevolen. De recherche arresteerde daarop den man in het stadhuis en fouilleerde hem, waarbij bleek, dat hij in het bezit was van papieren ten name van den arbeider Otto Jahn. Wat den man er toe gebracht heeft deze „Köpenickiade" op touw te zetten, is nog niet duidelijk. VERGIFTIGING IN HET GARNIZOEN TE WILNA. Honderd soldaten ziek, waarvan 65 ernstig. Te Wilna zijn honderd soldaten van het daar gedetacheerde garnizoen van het 16e regiment infanterie plotseling ongesteld geworden. Zij toonden allen vergiftigingsverschijnselen. Vijf- en-zestig infanteristen werden zoo ernstig ziek, dat zij in ziekenhuizen moesten worden opge nomen. Bij onderzoek bleek de vergiftiging te zijn veroorzaakt door het eten van slecht vleesch NATUURRAMPEN IN ITALIË. Na de vreeselijke aardbeving in het Zuiden hebben nog tal van rampen Italië getroffen. De laatste dagen is het Noorden door wolkbreu ken geteisterd. In de streek van Triest is de geheele oogst vernield. De rivieren zijn buiten de oevers getreden en groote uitgestrektheden staan blank. Bij Bergamo is een stuw in aanbouw vernield. Ook ernstige verkeersongelukken zijn voorge komen. Bij het station van Chieti is een trein op een goederentrein gebotst. Tal van wagens zijn vernield en 12 menschen zijn gewond. Bij militaire oefeningen in de buurt van Pa lermo is een kanon van een rots gestort. Vier soldaten zijn gewond, 2 levensgevaarlijk ge kwetst. In een voorstad van Rome zijn twee trams in botsing gekomen. Negen passagiers zijn zwaar gewond. Het plaatsje Alta Villa bij Palermo is door brand vernield en daarbij is ook een groot bosch in vlammen opgegaan. De schade bedraagt eeni- ge millioenen lire. EEN BRUTAAL BANDIETENSTUKJE. Bij het Roemeensche stadje Bacau hebben bandieten den officier van justitie te Boekarest Krupenski, diens vrouw, een gemeenteraadslid van Boekarest, een advocaat en diens vrouw overvallen 'erï van alles beroofd. De slachtoffers moesten zich geheel ontkleeden en kwamen in letterlijken zin naakt te Passau aan, waar zij aangifte deden. De officier van justitie kon een nauwkeurig signalement van de bandieten geven en op grond daarvan heeft de politie enkele uren later een lid van de bende, een zekeren Serma, gevangen weten te nemen. De man is een berucht inbreker en zakkenroller. NIEUWE GOUDVELDEN IN AUSTRALIË ONTDEKT. Te Tarnagulla in Australië in den staat Vic toria, is goud ontdekt. Men heeft er eenige klompjes van 800 tot 900 gram gevonden. Naar het betrokken gebied is een wedloop van goud zoekers gaande, die een claim trachten te be machtigen. Reeds zijn 250 claims afgepaald. De meeste prospectors gaan met auto's naar de vindplaats toe. DE KONINGIN VAN ENGELAND BLIJKT TE ROOKEN. De Christelijke matigheidsvereeniging van vrouwen te Rockford, in Illinois, die niet alleen tegen drinken, maar ook tegen rooken te velde trekt, is onthutst geweest over de verzekering dat de Koningin van Engeland rookte. Zij heeft daarom aan koningin Mary geseind, dat zij de bewering had betwist, en haar om antwoord gevraagd. De Sunday Express geeft dit antwoord reeds. Zeker, zoo zegt het blad, de Koningin rookt af en toe na noenmaal een cigaretje. De hertogin van York doet in besloten gezelschap hetzelfde en prinses Mary heeft bij haar trouwen van kennissen ook een aantal cigarettenkokers ge kregen. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK TE LEIDEN. Een werkman gedood. Dinsdagavond te kwart voor zes is in de vuurwerkfabriek van de firma A. J. Kat aan de Haarlemmervaart te Leiden weer een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer 30-jarige vuur werkmaker Schouten was onder een steenen afdak bezig met het vullen van hulzen met bus kruit, toen er door tot op heden onopgehelderde oorzaak een ontploffing is ontstaan. Het ge bouwtje bestond uit drie wanden van eenige steenen dikte, afgesloten mete en steerien dak. Het geheele gebouwtje werd uit elkaar geslagen, terwijl er een begin van brand ontstond. De kleeren van Schouten vatten door de ontploffing eveneens vlam, terwijl het onderlijf van den werkman vrijwel geheel uit elkaar werd ge scheurd en hij overigens ook ernstige brand wonden over het geheele lichaam kreeg. Door het personeel van de firma Kat en door den rechercheur van politie Douma is het vuur ge- -bluscht. De brandweer, die met de groote motor spuit ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. Daar de eenige auto van d'en eersten hulpdienst naar een klein ongeval elders in de stad geroepen was, werd het Academisch zie kenhuis gewaarschuwd, dat terstond een zieken auto met twee doktoren van de afdeeling van prof. Zaayer naar de vuurwerkfabriek zond. Schouten werd naar het St. Elizabethziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Er zijn reeds verschillende ongelukken met doodelijken afloop in deze vuurwerkfabriek voorgevallen. EEN INVAL EN EEN DIEFSTAL. In een kinderkoloniehuis te Soest. In den nacht van Dinsdag op Woensdag half- twaalf is, zoo meldt de Tel., in het kinderkolo niehuis van de Haagsche Bleekneusjes aan den Amersfoortschestraatweg te Soest een man bin nengedrongen in een kamer, waar de directrice 'en een verpleegster nog zaten te werken. Onder bedreiging met een revolver nam hij het geld kistje mee, dat op de tafel stond en waarin een bedrag van 150 zat. De man had een laken om zich heen geslagen hield dit gedeeltelijk voor zijn gezicht. Hij verliet weer kalm de in richting door een raam, dat hij openschoof. Hij heeft vermoedelijk te voren de situatie opgeno- *men, daar de gordijnen niet gesloten waren. Het laken is op straat teruggevonden. EEN 103-JARIGE, Mevrouw de wed. M. MagneePrechter te Maastricht vierde Donderdag haar 103den ver jaardag. Zij verheugt zich nog in een goede ge zondheid, en haar oogen en ooren bewijzen haar nog zeer goede diensten. Van haar zeven kinderen zijn er nog drie in leven. Zij is thans 66 jaar weduwe. ONTSPORING. Bij den spoorwegovergang aan de Zonstraat te Utrecht is in den nacht van Woensdag op Donderdag een losse machine tegen een binnen komenden goederentrein gereden, ten gevolge waarvan de machine van den goederentrein ontspoorde. Beide machines werden aan den voorkant beschadigd. De versperring was groot. De spoorwegovergang moest nog Donderdag ochtend voor alle verkeer gesloten worden ge houden. Een spoorwegbeambte is zeer licht gewond. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Oirschot is Woensdag J. van Esch, tijdens herstelwerkzaamheden aan een electrische kraan bij het invoegen van een nieuw stuk kabel in aanraking gekomen met den electrischen stroom en gedood. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. ONWEER. Man door den bliksem getroffen en gedoöd. Donderdagmorgen is de 50-jarige arbeider Halbe v. d. Schaaf te Tzum (Fr.), gehuwd en vader van vier kinderen, die in het veld onder een rietboschje was gaan schuilen, door den bliksem getroffen en gedood. MISHANDELING. Te Winschoten zijn Woensdag voor de justi tie geleid en na verhoor overgebracht naar het huis van bewaring L. K., 35 jaar, en K. K., 31 jaar, fabrieksarbeider te Nieuwe Pekela, ver dacht van zware mishandeling van den rijks veldwachter E. Ubels te Alteveer, gepleegd j.l. Zaterdag- of Zondagnacht, uit wraak, nadat Ubels hun een bekeuring bij het visschen had aangezegd. DE BARNEVELDSCHE BEEK. Uit Amersfoort meldt men De geruchten over het besmette water in de Barneveldsche beek alhier blijken, na nauw keurig onderzoek, eiken grond te missen. Het verbod aan de militairen om in die beek te zwemmen, werd uitgevaardigd, toen een paar militairen met uitslag waren opgenomen in het hospitaal. Er is echter evenveel kans, dat die uitslag is ontstaan door den omgang met paar den' het waren twee huzaren als door het zwemmen in de beek. waar men een paar ratten had gezien. De omwonende boeren ver zekerden, dat er thans niet meer ratten in en bij de beek leven, dan vroeger. Sedert een maand is door den regenval de beekstand zeer hoog en de stroom snel. Afval- of fabriekswater komt er niet in. VERKEERD BEGREPEN. Tante Mi entje heeft kleinen Jan mee naar de Diergaarde genomen en de Apenkooi trekt dadelijk de grootste belangstelling van den jongen. „Kijk 's Tante", zegt de jongen na een poosje, „die aap daar met dien grooten baard lijkt precies op oome Toon 1" „Stil toch jongen zegt Tante Mientje ver legen, en ziet schichtig om zich heen of nie mand de opmerking van het kind gehoord heeft. „Zulke dingen zegt men niet, Jantje, dat is een beleediging." Jantje is een oogenblik uit het veld geslagen, dan fluistert hij z'n tante heel zachtjes toe „Tante, ik geloof niet, dat de aap 't verstaan heeft." DAAR ZAT HIJ. In de hal van een groot hotel verveelde een gast het gezelschap met het verhaal van aller lei buitensporige dingen, die hij van z'n leven had uitgehaald. Eindelijk verloor een van het gezelschap zijn geduld en zei wrevelig: „Vertel nu eens, wat u niet kan, en ik verzeker u, dat ik het zal doen." „Dat treft prachtigantwoordde de over moedige man, „ik kan mijn hotelrekening niet betalen." „De Standaard" 'schrijft ONTZETTEND GEVAAR. Een onzer lezers doet ons toekomen een ge schriftje, 't welk hij in Duitschland kocht, waarin van R. Katholieke zijde met grooten ernst wordt gewaardschuwd tegen de z.g.n. „naaktcultuur", die bij onze oosterburen zoo groote afmetingen aanneemt. In warme dagen ziet men langs den Rijn, den zeekant en bij de badgelegenheden in de nabijheid der groote steden een groote menigte mannen, vrouwen en kinderen zoo goed als geheel ontkleed genieten van het water of van de zon. De z.g.n. strand baden, waaronder het „wilde strandbad" wel de ergerlijkste tooneelen geeft te aanschouwen. Onder de menigte zijn er stellig velen, zegt de schrijver, die op volkomen geoorloofde wijze verkoeling of gezondheid zoeken. Maar bij verreweg de meesten spelen andere, duistere factoren een groote rol. Op ingehouden wijze teekent hij dan den gruwelijken toestand aan het water en in de bosschen, waar de on beschaamdheid ten top wordt gevoerd en ook kinderen de getuigen zijn van allerlei ergerlijk gedrag, Het is vooral het gevaar, waarin de kinderen zoo worden gebracht, dat den schrijver brengt tot zijn ernstig protest. Gezonde hygiène is het voorwendsel, waar achter zich een zeer ongezonde lichaam- en zielbedervende „cultuur" verbergt. Hij wendt zich allereerst tot de Christenen, die hier e'en onvoorwaardelijk neen moeten laten hooren, en meent voorts, dat de overheid haar 'taak, de publieke moraliteit te beschermen, zeer slecht vervult. Ook zij schijnt machteloos tegenover de „mode". Men mag wel aannemen, dat ten onzent toe standen als in Duitsche badgelegenheden be staan, nog niet zijn ingeburgerd. Maar het kan niet ontkend, dat het ook hier menigmaal reeds erg is. Het moreele gevaar, dat hier dreigt, staat. wel in wonderlijke tegenspraak met de groote zorg voor de hygiène, die men in onze dagen inzonderheid ten opzichte van het kind pleegt te toonen. Achter die zorg voor het lichaam verschuilt zich menigmaal e'en moreele opvatting, die absoluut met de erkentenis van de zonde heeft gebroken en meent, dat het schaamtelooze voor waarde is voor betere en gezondere sexueele verhoudingen. Dat zich in het strandleven onedele factoren mengen, blijkt wel uit de wijze, waarop sommige geïllustreerde bladen winst trachten te slaan uit verkeerde en gevaarlijke neigingen. Met den Duitschen schrijver zeggen wij, dat het hoog tijd wordt, dat volk en overheid zich bezinnen op weerstand tegferi dezen dreigenden gruwel, waarvan inzonderheid het kind het slachtoffer wordt, daar men zijn onschuld aan het' strand in niets meer pleegt te ontzien. In Duitschland treden jeugdorganisaties van verschillend beginsel reeds wel tegen het hier genoemde kwaad op. Het teleurstellende ten onzent is, dat, als van Christelijke zijde op de groote gevaren, die hier dreigen voor de volksgezondheid en de goede zede, gewezen wordt, men menigmaal in de linksche pers niet dan spot en hoon verneemt. Nu kan het echter geen twijfel lijden, of in allen kring is nog genoeg gezonde moreele op vatting aanwezig, die zich keeren zou tegen uitspattingen als door den Duitschen schrijver worden gemeld. Maar er is bij velen een zekere schroom om tegen z.g.n. moderne beschouwingen en le venswijzen in te gaan, en zich tegen de „mode" openlijk te keeren. Toch noopt de moreele verwording van het leven, aan het strand en in badgelegenheden zeer zeker allen, die het wel meenen met hun volk en inzonderheid met het kind, tot verzet. De mode onzer dagen schijnt echter vele ouders dermate te verblinden, dat zij hun kin deren reeds in het gewone leven nauwelijks voldoende kleeding geven. Het besef van be hoorlijkheid, het zoo beschuttend schaamtege voel wordt daardoor reeds ten zeerste onder mijnd. Vuige figuren zijn er in het leven ge noeg, die speculeeren op dit kwaad. Wij staan hier inderdaad voor een zeer ernstig gevaar, dat door alle weldenk'enden met kracht behoorde te worden tegengegaan. En de overheid mag ook ten onzent niet achterblijven, opdat een moreele inzinking, als thans over onze grens wordt geconstateerd, niet ook hier in volle ergerlijke maat over ons volk wordt gebracht. SOMMELSDIJK. Gehuwd Theodorus Hubertus Arij Schipper, 24 j. te Middelharnis en Pieternella Anna Theu- nisse, 20 j„ alhier. DIRKSLAND. Geboren Niesje Durvina, d. v. D. J. Vis- scher en J. Warnaer. Overleden'Een levenloos aangegeven kind van A. Noteboom en P. Hooghwerff. NIEUWE TONGE. Geboren Jan, z. v. Anth. J. Verolme en C. Holleman Johanna Adriana Maartje, d. v. P. E. J. van Weenen en J. G. Munters Jan Arie, z. v. S. Keijzer en A. J. Noteboom. Ondertrouwd A. Noteboom, j.m. 22 jaar en T. M. van Vliet, j.d. 22 jaar, J. Koppenaal j.m. 23 jaar en B. van den Doel j.d. 17 jaar. Getrouwd C. van der Kroon, j.m. 25 jaar en D. de Geus j.d. 22 jaar H. Visser, j.m. 31 jaar en T. Holleman j.d. 24 jaarB. Kievit j-m. 29 jaar en J. A. van Schouwen j.d. 28 jaar. Zaterdag 16 Augustus bij inzet en Zaterdag 23 Augustus bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akers- hoek. A. ten verzoeke van de erven weduwe Jl A. Kasteleijn van een huis en erf te Ouddorp, aan den Achterweg, kadaster Sectie E no. 2736, groot 78 centiaren, dadelijk te aanvaarden. B. ten verzoeke van de weduwe Johannes Meijer P.Jz. van een huis en verdere opstal, erf en bouwland te Ouddorp, aan den Dorpsweg, ka daster Sectie E no. 2709 en 2411, samen groot 37 aren of 242 R. V. M., dadelijk te aanvaarden, en van een perceel bouwland, gelegen ten noorden van het vorig perceel, kadacter Sectie E no. 2708, groot 47.50 aren of 310 R. V. M., te aanvaarden blootschoof 1930. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 13 Augustus, des voormnddags 10- uur (zomertijd) te Stellendam, in het Logement Kaashoek, van Klaver 2e slag te Stellendam in kavel 2 Woutrinapolder en in kavel 28 en 40 Eendrachtspolder en 1 meed suikerbieten in kavel 28 E.P. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 20 Augustus 1930, bij inzet, en op Woensdag 27 Augustus 1930, bij afslag, telkens des namiddags 4 uur (zomertijd) in het Café Smits te Stad aan 't HaringvlietEen huis met erf aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet. Op Woensdag 27 Augustus 1930, des namid dags 3 uur (zomertijd) meubilaire goederen, aan voormeld huis. Ten verzoeke van de Erven van den heer C. Koppenaal. Notaris VAN BUUREN. Op Zaterdag 23 Augustus 1930, zal door het Bestuur der Vereeniging tot het verkrijgen van onroerende goederen door Landarbeiders, Bestek met 2 teekeningen verkrijgbaar f 2.50, fr. per post f 2.75, na ont« vangst van postwissel, bij FLOOR OSSE« WEIJER, Oude Tonge, 32806

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4