Vfesch llw haar Zaterdag 9 Augustus 193Q. No. 3666 TWEEDE BLAD. Binnenland. Officieel Gedeelte. Kerk en School. Rechtzaken ™hocstgnowses „MlTENTCr en „EMGO" Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. Boekbespreking. Wat „Emgo" beteekent weten we op Flakkee "Sïït'aü M,,.- schappij Goeree en Overflakkee. Maar wat beteekent „Mitento De gevatte lezer begrijpt reeds, dat er het woord „tentoonstelling" in zit. Alles wat tegen woordig op „tento" eindigt, duidt vast en zeker op tentoonstelling. Zien we in „Mi" de afkorting van midden stand dan hebben we de sleutel in handen, want'ook de Neringdoende Middenstandsver- eeniging Middelharnis-Sommelsdijk heeft allengs onder ons burgerrecht verkregen. Maar nu de combinatie nog. Wat heeft de Neringdoende Middenstands- vereeniging in de beide hoofdplaatsen van,ons eiland te maken met de „Emgo We zullen het vertellen. 30 September a.s. zal de electrische stroom op West-Flakkee worden ingeschakeld De electrische leiding over de deelnemende dorpen nadert de voltooiing en op 30 September a.s. zal, zonder stagnatie, de Dordtsche hoog- spanningsvonk met een kracht van 12.500 volt op Flakkee overgebracht worden. Natuurlijk gebeurt dit heugelijke feit niet on opgemerkt. Wij achten het een goede gedachte van de Neringdoende Middenstandsvereeniging, dat zij haar tentoonstelling, die iets grootsch beloofd te worden, laat samenvallen met de inwerking stelling van de „Emgo' Daarom achten wij het een gelukkige com binatie, omdat juist de Neringdoende' Midden stand wel de allergrootste profijten trekt van de electrische energie, welke op ons eiland ge bracht wordt. Wat deze tentoonstelling zijn zal We mogen er nog weinig van zeggen. Dit is zeker, dat zij den naam tentoonstelling waard zal zijn. Er zullen attracties georganiseerd /Voorden, die de aandacht van geheel Flakkee „ebben zullen. De exposities, die er ten toon gesteld worden, zullen duidelijk bewijs leveren, dat de Nering doende Middenstand initiatief en ondernemings geest bezit, die het haar mogelijk maakt scherp te concurreeren met buiten-Flakkeesche firma's, uit welke branche dan ook. Er blijkt, naar wij vernemen, groote animosi teit voor deze tentoonstelling te bestaan. Het uitgebreide aantal stands is reeds nu op een 'enkele na besproken. Verder doen we er vooralsnog het zwijgen aan toe. Het is niet de usantie uit de keuken te klappen. Het smakelijkst zijn de spijzen, wan neer ze als bij verrassing opgedischt worden. Dit kunnen we er evenwel nog aan toevoegen: De ingebruikstelling van de electrische stroom over West-Flakkee zal officieel op den avond van 30 September op het terrein van de „Mi tento" (Middenstandstentoonstelling) plaats heb ben. Dit geeft tevens aan de „Mitento" een officieel karakter. Natuurlijk zullen de stands electrisch verlicht worden en een zee van licht uit de kabel het ieheele terrein overstroomen. Meteen dus een pracht gelegenheid voor ieder om het licht, dat Flakkee in de toekomst zal dienen, te controleeren. Overigens mogen we nog verklappen, dat niet alleen het terrein van de tentoonstelling, maar de beide dorpen aan den avond van 30 September in het teeken van de „Mitento" zul len staan. De „Emgo" heeft ook hier alle medewerking toegezegd. De Philips' producten zullen niet alleen op de tentoonstelling, doch dien avond in de beide gemeenten niet ontbreken. Middelharnis en Sommelsdijk zullen dien avond in een nieuw op Flakkee nog onbe kend licht aanschouwd kunnen worden. Hoe dat zijn zal en welke bijzondere attracties daarbij zullen worden geboden, verzwijgen we vooralsnog, maar het zal de hoogst gestelde verwachtingen overtreffen. De „Mitento" zal 4 a 5 dagen duren, den Zondag natuurlijk uitgeschakeld. Leve de „Mitento" Leve de „Emgo" DE VERBINDINGEN ÏUSSCHEN DE ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN MET ZEELAND EN NOORD-BRABANT. In verband met het rapport der commissie- Van Rijckevorsel dat we voor eenige weken publiceerden kunnen wij nog mededeelen dat ons A.R, Statenlid, de Heer C. Warnaer enkele vragen tot Ged. Staten van Zuid-Holland heeft gericht, welke er op gericht zijn de verbetering van het veeer tusschen Middelharnis en Helle- voetsluis te bespoedigen. De vrag'en en het antwoord van Ged. Staten laten we hier onder volgen Vragen van het lid der Staten van de Provincie Zuid-Holland, den heer C. Warnaer te Dirksland, ingediend den 16 Juni 1930. 1. Is het College van Gedeputeerde Staten bij den Minister van Waterstaat er in geslaagd, dat de veerverbinding HellevoetsluisMiddel harnis in de Commissie Van Rijckevorsel af zonderlijk en eerst wordt voorzien 2. Zoo ja, kunnen Gedeputeerde Staten daar over nadere mededeeling doen 1 er nadere motiveering wordt verwezen naar net antwoord van Gedeputeerde, den heer Van tsoeijen, bladzijde 591 van het Verslag der Han- 19299en Van ^'weec'e Gewone zitting van Antwoord van Gedeputeerde Staten dd. 29 Juli 1930, G. S. no. 17. 1 en 2. Bij brief van 14 Januari 1930 hebben -.a ®Puteerde Staten den Minister van Water- a ln overweging gegeven de Commissie Van Rijckevorsel op te dragen het vraagstuk van de verbetering van den veerdienst van Middel harnis op Hellevoetsluis het eerst te bezien. De zer dagen heeft de Commissie aan den Minister haar rapport uitgebracht en daarin ook de mee ning uitgesproken, dat de verbetering van de verschillende door haar behandelde veren on afhankelijk van elkaar tot stand 'zoude kunnen worden gebracht. Gedeputeerde Staten zullen nu bij den Minister aandringen de verbetering van den genoemden veerdienst in ieder geval spoedig in oogenschouw te nemen. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland. B. W. Th. SANDBERG, Griffier. VAN KARNEBEEK, Voorzitter. Llit het gegeven antwoord zullen wij redelijker wijze mogen opmaken, dat de verbetering van bedoeld veer waarbij Flakkee althans een primair belang heeft vrij spoedig zal worden ter hand genomen. Vervolgens geven we hieronder weer wat de „Telegraaf" over het verschenen rapport-Van Rijckevorsel opmerkt. Het blad schrijft GEEN LAPMIDDELEN MAAR DADEN. In het dezer dagen verschenen rapport van de commissie-Van Rijckevorsel inzake verbe tering van het verkeer tusschen de Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche eilanden met Zuid- Holland en Noord-Brabant, worden de bezwa ren toegelicht, die aan den bestaanden toe stand kleven, en maatregelen aanbevolen, waardoor de meest hinderlijke dier bezwaren naar het oordeel der commissie worden on dervangen. Blijkens het verslag leidden verschillende overwegingen de Commissie tot de overtui ging, dat van een ingrijpende wijziging der bestaande verhoudingen voor het oogenblik geen practisch resultaat zou mogen worden verwacht. Het zou ongetwijfeld interresant zijn, indien de Commissie de overwegingen, die aan deze conclusie ten grondslag liggen, iets uitvoeriger wilde mededeelen. De erva ring der laatste tien jaren toch heeft geleerd dat bij den snellen groei van het moderne verkeer waarin met name de automobiel een steeds grooter rol gaat spelen, incidenteele oplossingen slechts gedurende korten tijd be vrediging kunnen schenken en derhalve kost baarder zijn dan een afdoende behandeling der verkeersproblemen, waartoe het hier te lande vroeger of later toch kom'en moet. Een spre kend bewijs voor de juistheid dezer stelling is wel de verbinding over den Moerdijk, waar het geheele verkeer van Noord naar Zuid b.v. geschieden moet via de bij automobilisten te recht berucht geworden ponten, die slechts aan een beperkt aantal wagens plaats kun nen bieden. De grootere ponten die hier in dienst zijn gesteld zijn overal op drukke da gen volkomen ontoereikend en urenlange ver traging is alsdan schering en inslag. Trou wens wat komt er bij strenge winter en door ijsgang gesloten of belemmerde vaart van een oververbinding dcor middel van ponten terecht De bewoners der Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden hebben er recht te ver langen, dat de huidige te eenenmale ontoe reikende communicatiemiddelen zoowel met Zuid-Holland als Noord-Brabant worden ver beterd op een wijze, die rekening houdt met de ontwikkeling der streek. Ook hier zijn incidenteele oplossingen uit den booze en ten zij de commissie kan aantoonen, dat het thans door haar voorgestelde complex maatregelen de best bereikbare resultaten zal opleveren, lijkt het beter geen tijdelijke oplossingen te treffen, die wellicht in de practijk zullen blij ken niet te voldoen en waarvoor de te vo- teeren gelden dan geheel of gedeeltelijk „a fonds perdu" zouden zijn besteed. De op merking der commissie, dat zij vertrouwt bij aanvaarding harer voorstellen voldoende in zicht te verkrijgen in den invloed der voor gestelde verbeteringen op 't verkeer in de ver'en en op het vervoer met de tram, doet ietwat naif aan. Natuurlijk zal deze invloed na de aanvaarding en uitvoering der com missoriale voorstellen blijken. Het is echter de vraag, of die invloed niet zóó gering zal zijn, dat naar een andere oplossing moet worden gestreefd. De Commissie zelve, die „intusschen haar arbeid voortzet ter voorbereiding van een meer definitieve regeling", kent blijkbaar aan haar reeks van oplossingen geen blijvend ka rakter toe, reden te meer om nauwkeurig na te gaan of deze voorstellen nu inderdaad het correctief vormen. Wanneer wordt overigens een begin ge maakt met een afdoende oplossing van het Moerdijk-probleem, dat ieder jaar brand'ender wordt Een aanfluiting van het begrip „moderne verbindingsweg" en oorzaak, dat de industrieën onzer Zuidelijke provincies zich steeds meer op de haven van Antwerpen oriënteeren, is de hudige toestand een bla mage voor Nederland envoor ons de- paitement van Waterstaat! Mogelijk wordt de tijd van den leider van dit departement door belangrijker problemen radio-omroep e d. in beslag genomen, zoodat er geen gelegenheid is ook vraagstukken als de ver binding over den Moerdijk ter hand te ne menen op te lossen. Het ware niettemin te w'enschen, dat mei de oplossing van een zóó belangrijke kwestie niet werd getreuzeld. Geen lapmiddelen, maar een kloeke daad, die getuigt van breede visie en waaraan de naam van den bemindsman, dank zij wiens initiatief het werk tot stand kwam, tot in verre toekomst verbonden zou blijven. Zóó maar alleen zal het mogelijk zijn in den huidigen onbevredigenden toestand op tal van punten in ons land op afdoende wijze te voorzien. We kunnen ons met dezen gedachtengang niet vereenigen. Wie alles in eens wil hebb'en valt het deksel op de neus. De commissie heeft gestreefd naar het momenteel bereikbare. Dat zijn geen lap middelen, maar een poging om te bereiken wat te bereiken is. Men moet bedenken, dat de veerverbindingen, waarover de commissie-van Rijckevorsel te oor- deelen had, geen hoofdverbindingswegen vor men, doch verbindingen tusschen locale gebieden die uit hun isolement gehaald moeten worden.' Gold het een hoofdverbinding, d. w. z. een verbindingsweg voor het doorgaand verkeer over groote trajecten, dan zouden we iets voor de stelling, door „De Telegraaf" gepubliceerd, gevoelen. Maar wij vreezen, dat indien de com missie met zulke hooge pretenties ware ge komen, er van de voorgestelde plannen absoluut niets zou zijn terecht gekomen. Nu evenwel mag verwacht worden, dat er verbetering komt en dat deze spoedig komt. RIJKSKEURING VAN DEK. HENGSTEN. Burgemeester en Wethouders van Sommels< dijk maken bekend, dat in dit najaar de Rijkskeuring van tot dekking bestemde heng> sten, voor zooveel deze provincie betreft, zal gehouden worden als volgt: te Rotterdam, 21 October voor type trekpaard, Gorinchem, 14 Aug. voor type tuigpaard, Middelharnis, 22 Oct. voor type trekpaard en te Dordrecht, 21 Oct. voor type trekpaard, (Zie verder aanplakbord) Sommelsdijk, 5 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, Iz. GEELHOED. SOMMELSDIJK. Van de lichting 1931 is voor deze gemeente alleen de ingeschrevene Jan Hoogmoed vrijgeloot, In de maand Juli 1.1, passeerden 8 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Hieronder zijn niet begrepen de beurtschepen en schepen met abonnement. Het huis van den heer A, W. Korvink, staande aan den Binnenweg, is bij publieke verkooping ingezet door den heer A. van den Broek alhier op 3010; de schuur met schuurtje door den timmerman A. C. van Driel alhier op 810, en het woonhuis van P. van der Bij te Middelharnis, bewoond door H. Roetman, is ingezet door den koopman A. de Gans op 500. De ijk en herijk van maten en gewichten zal- voor deze gemeente worden gehouden op 3 en 4 September a.s. De eigenheimer aardappelen worden al hier gekocht voor 2.45 en de uien voor 2.50 per fi.L. Bij het controleeren of de rijwielen voor zien waren van een geldend rijwielbelastingmerk, is aan den Langeweg alhier een rijwiel in be slag genomen. MIDDELHARNIS. Uitslag Postduivenwed- vlucht van de P.V. „Seinpost" van uit Vil voorde A. Schuurman le, 2e, 10e, 15e, 16e, en28epr.; T. Mosselman 3e, 4e, 8e en 14e prijs; P. de Gans 5e prijs; C. Nipius 6e, 7e, 11e, 13e, 18e, 20e, 21e en 29e prijs; Le Comte 9e 'en 19e prijs; Kaptein 12e en 17e prijs; Bouwer 22e en 28e prijs; L. Bund, 23e prijs; J. Jordaan 24e prijs; N. C. Buth 27e prijs. Losgelaten 8 uur, aan komst le duif 9.7.28 uur, laatste duif 9.26.57 uur. De heer H. Verbrugge heeft een woon- en winkelhuis ondershands gekocht van de Erven J. Mosselman. Alhier is men begonnen van gemeente wege de woonhuizen van emaille nummerbord jes te voorzien, om alzoo een gelijkmatige regeling te krijgen. De gevolgen der, vele regens van den laatsten tijd laten zich reeds gevoelen. De te velde staande gewassen, zooals erwten en koren, vertoonen reeds schot en in de aard appelen is ook reeds bederf aanwezig. DEN BOMMEL. Op den Molendijk wilden de chauffeurs der auto's van V. en P., resp. te Middelharnis en Oude Tonge, elkander pas- seeren. Beiden haalden te veel uit, met het ge volg, dat de auto's naast den verharden weg geraakten. De auto van V. kwam aan den kant van den dijk, die van P. in de afheining van den tuin van A. Lokker. De auto van P. beliep schade. Vervoerd: 20874 H.L. aardappelen en 230 H.L. uien. Naar wij vernemen zal in deze gemeente een nieuwe verlofslokaliteit aan den Oostdijk worden gebouwd. - Dezer dagen zal de nieuwe provinciale weg in deze gemeente klaar komen. Voor vele ingezetenen was het werken aan dezen weg en het lossen der materialen een goede brood winning. Op de kade heerscht momenteel groote bedrijvigheid in verband met het vervoeren van honderden hectoliters aardappelen en vlas. Vorige maand werden ter gemeente-secre tarie- 3 groote jachtakten afgegeven. OOLTGENSPLAAT. Tot penningmeester van de polders Oudeland, Weipolder en Alte- klein is gekozen de heer W. Voogd. Woensdagavond moest een tweedekker Pandervliegtuig van de Nationale Luchtvaart- school een noodlanding maken, daar de motor niet goed meer werkte. Met een prachtige glij vlucht landde de machine in een bietenveld van den landbouwer van Gurp. Bestuurder was dhr. K. A. van Beek van Melissant. Korten tijd na de landing kwam reeds een vliegmachine met een monteur aan boord om zoo mogelijk de motor weder in orde te brengen. Vermoedelijk kon de motor niet in orde gebracht worden, daar heden het geheele vliegtuig per schipper A. van Gent wordt weggebracht. NIEUWE TONGE. Met ingang van 1 Sep tember e.k. is tot Commies ter Gemeente-secre tarie te Alphen aan den Rijn benoemd de heer P. J. Keijzer alhier, thans werkzaam als ambte naar ter Secretarie te1 Dirksland. In verband met dit vertrek heeft de heer Keijzer ontslag genomen als bestuurslid-secretaris van de afd. Nieuwe Tonge en omstreken der Zuid-Holl. Ver. „Het Groene Kruis" en als Bestuurslid van de Ver. „Steun bij Ziekenhuisverpleging". J.l. week werden van hier vervoerd: 1200 balen ufen, 800 balen peen en 500 H.L. aard appelen. Door de Vereeniging ingevolge de Land- arbeiderswet is een voorschot aan den Raad aangevraagd voor een dertiental plaatsjes, in gevolge de Landarbeiderswet, te bouwen op het land van wijlen den heer A. C. Breesnee. Het dochtertje van dhr. M. K. had hei- ongeluk in een moddersloot terecht te komen. Door toegeschoten hulp was zij spoedig uit haar benarde positie gered, waar zij anders zeker in de modder zou zijn gestikt. Tegen enkele personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder geldig belastingmerk. De Najaarshengst'enkeuring zal voor deze gemeente worden gehouden te Rotterdam, op 21 October a.s. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 7500 H.L. aardappelen, 5000 balen peen en 900 balen uien. De heer P. J. Keijzer, ambtenaar ter secre tarie alhier, is benoemd tot commies 3e klasse ter secretarie van Alphen aan den Rijn. De gemeente-rekening over 1929 ligt ter secretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. - Tegen e'en schipper werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 72 Po litieverordening. MELISSANT. Aan dhr. A. Mans is ver gunning verleend voor het bouwen van een woonhuis op de zoogenaamde „Stelle". Woensdagavond reden drie dames van elders met hun fietsen in elkaar aan den Molen dijk, waardoor er een zoodanig tegen een boom viel, dat ze bij dhr. K. in huis gebracht werd om verbonden te worden. Dinsdagmiddag is op het Dorpsplein de hond van den onderwijzer M. v. I. doodge reden door de bakkersauto van v. d. Werf. HERRINGEN. De melkprijs is hier weder met 2 cent per L. verhoogd en gebracht op 0.14. Door B. en W. is aan J. L. Coënradie vergunning verleend tot het bouwen van een schuur aan zijn woning in de Nieuwstraat. Door de jongejuffr. D. K. werd Dinsdag middag een luchtballon opgevangen, waaraan bevestigd was een zakje waarop stond Bonbon- Fins. Bij opening bleek het zakje ook werkelijk een bonbon te bevatten. Vorige week vertrok van hier een patiënt voor observatie naar een der ziekenhuizen te Rotterdam. Bevolking. Vertrokken naar Middelharnis C. Bestman. Ingekomen1 J. L. Coenradie van Melissant. OUDDORP. De visscher Th. Grinwis heeft heden, Donderdagmorgen het lijk opgevischt van een 17-jarig meisje, dat voor 'enkele dagen bij het baden te Renesse was verdronken. Het lijk is te Scharendijke aan wal gebracht, en aan de familie te Zierikzee is mededeeling gedaan van de vondst. Mej. B., alhier in pension, is met haar fiets gevallen, waardoor zij een pols en een knie ernstig heeft bezeerd. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten en -boekjes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden in geleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle, vóór 16 Augustus 1930. Tegen arbeiders eventueel werkgevers die hieraan niet vol doen, zullen strafmaatregelen worden genomen. Tevens vestigen wij de aandacht van werk gevers er op, dat de Raad van Arbeid, indien de verplichting tot premiebetaling (zegels plak ken) niet is nagekomen, het bedrag van de even tueel in te stelten navorderingen zal verhoogen met 10 naar boven afgerond tot een bedrag van ten minste tien cent. SOMMELSDIJK. Dinsdag 12 Augustus, n.m. 7 uur, hoopt D.V. voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de beroepen predikant, de Weleerw. Heer Ds. A. G. Oosterhuis te Ernst. OOLTGENSPLAAT. De beroepen predikant bij de Herv. Kerk alhier, Ds. W. Rijnsburger van Polsbroek, hoopt a.s. Donderdag een be zoek aan deze gemeente te brengen. MELISSANT. De heer Borgham, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School is aan die school voor vast benoemd, terwijl aan den heer Backer, hoofd dier school met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag is verleend. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 8 Augustus. Terecht staat C. B„ 40 jaar, autoverhuurder te Middelharnis, wien ten laste was gelegd, dat hij op den Langeweg, zoodanig had gereden, dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht, door met een snelheid van 60 K.M. per uur gered'en te hebben. Gehoord wordt getuige C. F. H„ 54 jaar, di recteur der Ambachtsschool te Middelharnis, die verklaart dat hij den Rottenburgschen weg was komen uitrijden met zijn auto en heel lang zaam den Langeweg was uitgereden in de rich ting van Nieuwe Tonge, door verd. was achter op en aangereden. Voor verd. pleitte adv. Mr. Nijgh. Uit het getuigenverhoor komt vast te staan dat verd. wel signaal gegeven heeft. Het O.M. vindt de zaak heel eenvoudig. Verd. heeft te snel gereden en eischt 20.— sub. 10 dagen hechtenis. Advocaat Nijch merkt op dat bij de zaak van J. T. door den ambtenaar van het O. M. was opgemerkt dat ieder rijder verplicht is bij de nadering van een spoorbaan te stoppen, daar elke aanrijding voor zijn rekening komt. Pleiter releveert een stukje uit het rose blad „De Haag- sche Post", waarin wordt opgemerkt, dat m'en op den overweg van een spoorbaan den dood kan vinden voor men goed en wel op de baan is. Langs den Langeweg loopt de trambaan en daardoor wordt de schuld van getuige Hóssen geaccentueerd. In de eerste plaats was getuige H. verplicht geweest signaal te geven. Uit de getuigenver klaringen is vrijwel komen vast te staan, dat hij dit niet gedaan heeft. In de tweede plaats staat vast dat get. H. een snelheid reed van 15 K.M. Daardoor was hij verplicht om toen hij de bocht in reed, in- plaats van links naar rechts te kijken. Had hij dit gedaan dan had hij, om een militaire term te gebruiken, een flink schootsveld gehad. PI. is niet wiskundig genoeg aangelegd om met stellingen van Pytagoras precies aan te duiden hoeveel schootsveld hij dan had gehad, maar toch zeker wel 80 meter. Het is dan ook volko men logisch dat bij deze situatie het rechter- spatscherm van de auto van get H. werd ge raakt, evenals het logisch is dat verd. niet harder heeft geremd, want die dacht natuurlijk dat get. H. sneller zou door rijden. Tenslotte eischte pleiter dat de dagvaarding nietig zal worden verklaard, omdat de plaats van het incident niet precies is aangegeven. Het O. M. merkt op dat het argument van het passeeren van de trambaan hier niet opgaat, omdat get. H. slechts 20 K.M. reed. Adv. Nijgh zegt, dat de Kantonrechter een vorige maal heeft vastgesteld dat er gestopt moet worden. Dat is nu niet gebeurd. De Kantonrechter verklaart de dagvaarding in orde, maar spreekt verdachte vrij omdat het feit niet bewezen is. Terecht staat C. V„ 49 jaar, die klavers had aangeboden met maten die in Nederland niet gangbaar zijn. Eisch 2.— sub. 1 dag hecht. Veroord. tot ƒ1..sub. 1 dag. J. V., idem wordt vrijgesproken omdat de dagvaarding nietig is. H. K. F. v, d. R„ bij verstek wegens rijden met hondenkar zonder nummerbewijs. Geëischt 10.— subs. 5 dagen. Veroord. 6.— subs. 3 dagen. L. W„ bij verstek wegens rijden met fiets links van den weg, en vervoer van gevaarlijk gereedschap. Geëischt 2 geldboeten van 4.— subs. 2 maal 2 dagen hecht. Veroordeeling idem. J. B. M„ bij verstek, wegens rijden zonder licht, 5.subs. 3 dagen. P. K., wegens openbare dronkenschap 10.— subs. 5 dagen. H. G„ wegens overtreding leerplichtwet ƒ1.— subs. 1 dag. P. N. idem. eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar wordt. Purolzeep ie -evenals Purol. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. K. B., drie geldboeten wegëns openbare dron kenschap, rijden zonder letter- en nummerbewijs en verstoring van de openbare orde. Veroor deeld resp. tot 6.—, subs. 3 dagen, 10.— en 10.— subs. 5 en 3 dagen hechtenis. T. F., wegens overtreding visscherijwet 3. subs. 3 dagen. K. A. v. B. wegens te snel rijden met motor rijwiel. Ontslagen van vervolging daar het pro ces-verbaal niet in orde was. L. M. wegens het loopen op den Buitendijk te Den Bommel. Aangehouden tot 12 Septem ber. H. d. W. wegens links rijden met fiets op het Zandpad 3.— subs. 3 dagen. A. J. A. wegens motorrijden zonder rijbewijs. Aangehouden tot 12 September. S. H. wegens rijden met hondenkar zonder naam der gemeente op den wagen ƒ5.— subs. 3 dagen hechtenis. E. D, aangehouden tot 12 September. DE LANDBOUWUITVOERWET EN DE FLAKKEESCHE UIEN. Bij de toepassing van de Landbouwuitvoerwet op de uien heeft wel bijna niemand meer be lang dan onze Flakkeesche landbouwers, want er groeit ongeveer 60 van de totale uien- productie op Flakkee. Zelfs de welstand van ons geheele eiland hangt af van een goed uienjaar en toch wordt dit product altijd behandeld als asschepoes. Zooals bekend mag worden verondersteld, lag het in de bedoeling om de uien reeds dit voorjaar onder controle te stellen, doch om ons onbekende reden is daar niets van gekomen. Nu zou men zoo denken, als men een vol jaar den tijd heeft om de noodige maatregelen te treffen, dat men dan toch voor de nieuwe cam pagne 1930 wel gereed zou kunnen zijn, maar daarin vergist men zich. Momenteel gaan onze uien er weer even zoo groen en nat uit dan het vorige jaar, wat waarschijnlijk weer een groote prijsdaling ten gevolge zal hebben. Met dat al leeft èn handel èn landbouw in het on zekere, wanneer de controle in werking zal treden. Toch gaan er blijkbaar in de landbouw organisaties stemmen op, om te zorgen, dat men bij de in werkingtreding van de controle gereed is. Men gevoelt blijkbaar, dat het zoo niet langer kan blijven. Er moet iets gebeuren als wij niet van de markten willen verdrongen worden. Wij meenen daarom, dat het niet onverdienstelijk is, om den Flakkeeschen landbouw eens kennis te geven, welke plannen er bij de landbouwver- eeniging te Ooltgensplaat in voorbereidiing zijn. In hun vergadering van 25 Juli j.l. werd n.l. met bijna algemeene stemmen besloten tot oprichting van een uiensorteeringsbedrijf. Ze hebben reeds de hand gelegd op een daarvoor bij uitstek ge schikte loods, terwijl het dagelijksch bestuur is gemachtigd tot het treffen van de noodige maat regelen. Het ligt in hun bedoeling om de uien gesorteerd ten verkoop aan te bieden. Wanneer zij in hun pogen mogen slagen, dan bereiken zij daarmede, dat zij niet meer betalen, dan het sorteeren werkelijk kost; dat het katten met de daaraan verbonden ruzies komt te vervallen. Het abnormaal lange wachten aan de ver- ladingsplaatsen, wat schatten van geld kost, wordt voorkomen. Verder kan men verkoopen als men wil en wat wel de voornaamste factor is, is het afleveren van een prima gesorteerd product, dat de concurrentie op de wereldmarkt kan doorstaan. Dit komt den naam van onze uien ten goede en bestaat de kans, dat wij bij geringe vraag niet meer worden achter gesteld bij onze con currenten, zooals dit thans het geval is. Verder ligt het in de bedoeling van Ooltgensplaat, om de uien door middel van de veiling te doen verkoopen. De monsters worden dan ter veiling gezonden en de partij blijft te Ooltgensplaat voor verlading gereed. Het veilen lijkt ons echter alleen mogelijk als er meerdere landbouwver- eenigingen tot zelfsorteering overgaan. Wij ho pen, dat Ooltgensplaat in zijn streven mag sla gen en dat meerdere landbouwvereenigingen dit systeem overwegen en zoo spoedig mogelijk besluiten, om Ooltgensplaat in zijn pogingen ter zijde te staan, dit tot heil van den uienverbouw op Flakkee. We zullen nu tegelijk bespreken de eerste en tweede zending van de EVANGELISATIE BIBLIOTHEEK. Uitgave van den heer J. N. Voorhoeve, Den Haag. De eerste zending bevat Haar eigen keuze, door Amy le Feuvre.. De gouden sleutel, door A. J. Drewes. Twee gelegenheidskaarten. 24 geïllustreerde traktaten van vier pagina's. „H aar eigen keuze" is een boeiend boek. De heldin van het verhaal, Ferrie Deve- rell, trouwt met een neef van haar om in het bezit te kunnen blijven van het oude familie-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3