Gemengd Nieuws VARIA. EEN CYCLOON. DE STORM VAN MAANDAG. GEWELDIGE HITTE IN DE SAHARA. Vele menschen gedood. Volgens de Parijsche bladenheerscht in het Westen van de Sahara een buitengewone hitte, evenals in de aangrenzende deeien van Ma- r°Een groot aantal menschen is reeds het slacht- offer van de warmte geworden. VIER KINDEREN VERBRAND. Te Saafeld heeft een brand gewoed in het gebouw van de firma Becker en Salinger. Het gebouw, dat vier verdiepingen telt, werd geheel in de asch gelegd. Vier kinderen, die zich in het huis bevonden, kwam'en in de vlammen om. EEN BOOT OMGESLAGEN. Twe inzittenden verdronken. Zaterdagmiddag is op den Moezel tusschen Briedel en Zeil een boot gekenterd ten gevolge van den hoogen golfslag, welke werd veroor zaakt door een voorbijvarende stoomboot. Van de 6 inzittenden konden vier gered worden. Lie beide anderen verdronken. DE BERENPLAAG IN ZEVENBERGEN. Sedert het jachtverbod verspreidden de beren zich steeds meer, schrijft men uit Gsikszereda aan de Nemzete Ujsag. In de buurt van Gyimes- bükk drongen drie beren in de gemeenteweide en verwondden de beide gemeenteherders le vensgevaarlijk, terwijl zij zeventien koeien dood den. Een klein kind echter, dat in de weide speelde, deden zij geen letsel. EEN GRIEZELIGE VONDST. Naar A Reggel uit Bekescaba meldt, zijn in een geme'ente aan de Roemeensche grens in een verlaten bron twee halfvergane lijken gevonden, die met ijzerdraad aan elkaar waren vastge bonden. Het eene lijk droeg de uniform van een Hongaarsch gendarme en vertoonde twee doo- delijke steekwonden, op het andere lijk, in bur- gerkleeding, heeft men geen kwetsuren kunnen ontdekken. Tot nu toe is men er nog niet in geslaagd de namen van de dooden te weten te komen. AUTO-ONGELUK. Zestien gekwetsten. Tusschen Miltenberg en Amorbach is een autobus, waarin een afdeeling politie uit Dürz- burg/iat, aan het slingeren geraakt, tegen een mui# van een brug gereden en daarna in een beek terecht gekomen. Vier agenten zijn ernstig en twaalf licht gekwetst. GROOTE KINDERSTERFTE IN ROEMENIE. De Magyarsag bericht van het opzien, dat het verleden week verschenen werk van den arts dr. Banu „De kindersterfte in Roemenië" heeft gebaard. Volgens de in dit boek gepubliceerde gegevens orden jaarlijks 600.000 kinderen in Roemenië geboren. Van deze overlijden 115.000 zuigelin gen in het eerste levensjaar, terwijl in het tweede en derde jaar 237.000 kinderen sterven. Dus be reiken van de 600.000 kinder'en slechts 248.000 het zesde levensjaar. De door dr. Banu gepubliceerde gegevens hebben in het geheele land ontsteltenis gewekt. Men verwacht van overheidswege een actie tot vermindering van de kindersterfte. BOVEN OUD-GASTEL. Groote verwoesting en schade aangericht. Uit Roosendaal meldt men Zondagmiddag omstreeks half vijf ontlastte zich boven de lijn EsschenRoozendaal een tamelijk hevig onweer, dat zich met groote snelheid voortbewoog in der ichting Gastel. In het dorp Oud-Gastel was het kermis, zoodat de dorpsstraten vol met menschen waren. Na eenige donderslagen ontlastte zich een hagelbui, die zoo hevig was, dat in een oogwenk de straten tot 30 c.m., op sommige plaatsen zelfs tot 60 c.m., met hagelsteenen ter grootte van kippen eieren waren bedekt. Tal van ruiten werden ingeslagen, en aan de te veld staande gewassen werd enorme schade toegebracht. Plotseling stak een hevige storm op, die op enkele oogenblikken den aard van een cycloon aannam; Op den Veerkensweg werd aan eenige hoeven ernstige schade toegebrachtbij den landbouwer Hack kreeg de kap van het dak zeer groote schade en werden nagenoeg alle pannen afgerukt. Een afsluitpoort van een erf werd opgenomen en te midden van het publiek op straat gesmeten. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet voorgekomen. De kermisbezoekers vluchtten in allerijl de huizen binnen. De cycloon nam in hevigheid toe en bracht aan de huizen op de Markt zware schade toe. De bliksem» sloeg intusschen op de lichtleiding in het café van de Kasteele, dat vol met publiek was. Hier stond het draaiorgel onder stroom, en van alle kanten sloegen de vlammen uit het orgel. Onder de bezoekers ontstond een ware paniek. Een begin van brand werd spoedig ge- bluscht. De landbouwschuren van de landbouwers Broos en Backx moesten het ernstig ontgelden. Bij de familie Van As werd een zware note- boom geheel uit den grond gezogen, hij kwam een eind verder weer neer. In den boomgaard van Peeters werden vier boomen geheel af geknapt en op een zeer grooten afstand neer gesmeten. Van het fruit in de omgeving is zoo goed als niets meer over. De cycloon zette zijn weg voort in de rich ting van de zoogenaamde Stoof, waar geen enkel huisje gespaard bleef. Duizenden dak pannen werden afgerukt en over de velden en de straten gesmeten. Talrijke boomen vonden wij hier over den weg liggen, afgeknapt of ge heel ontworteld. De cycloon heeft zich voort gezet in de richting Achterhoek, waar zijn sporen zijn te bekennen aan de verwoestingen aan de gewassen 'en aan de landbouwhoeven aangericht. Hier lagen de hagelsteenen nog geruimen tijd nadat zij gevallen waren, tot een dikte van 30 c.m. Ook boven Oudenbosch, tot het gebouw Van de veilingvereeniging op den weg naar Hoeven, vielen groote hagelsteenen en ook hier is aan de te velde staande gewassen en aan huizen groote schade toegebracht. TE HEENVLIET. Ook hier groote schade aangericht. Uit Heenvliet meldt men Zondag omstreeks half zes hebben de natuur machten een klein gedeelte, ongeveer 400 meter aTnT,°r Semeentö danig geteisterd, p I°e richting Oudenhoorn, Abbenbroeksche er dus van Zuid naar Noord kwam een zeer donkere wolk in trechtervorm, met een geweldige snelheid naar Heenvliet drijven, die later een cycloon bleek te zijn. Zijn kracht was enorm. In d'en Heenvlietschen polder gingen eenige hooibergen, enz. het luchtruim in, doch de meeste schade werd aangericht, toen de cycloon het dorp bereikte. Op het station-emplacement der Rotterdamsche Tramwegmij. werden drie goederenwagens uit de rails geworpen; op het zelfde emplacement woi een zware woon wagen der N.V. Bitumenwegmij. Utrecht omver hij kwam zes meter verder te liggen. De kruin van een noteboom en de luiken van een in de haVen liggend schip werden een 200 meters ver weggeslingerd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voor gekomen. Wel werden eenige personen door den luchtdruk omvergeworpen, doch zij kregen geen noemenswaardig letsel. Daar in het getroffen gedeelte betrekkelijk weinig huizen staan, is de schade aan huizen niet heel groot. Twee huizen zijn zeer ernstig beschadigd, daarvan zijn ook de daken afgerukt; voorts zijn een paar oude schuren geheel omver- gewaaid, en van eenige andere huizen is een gedeelte der panrien afgerukt. De grootste schade werd aangericht aan de druiven- en tomatenkassen; eenige zijn inge waaid, vernield en ontzet. In verband met de veiligheid van het verkeer werden de omvergewaaide boomen dadelijk op- geruimd. De cycloon heeft slechts kort geduurd, 15 a 20 seconden. Even tevoren vielen er groote hagelsteenen. Van Voorne en Putten wordt nader gemeld De cycloon kwam tegen 6 uur 's middags op zetten en trok in Noord-Oostelijke richting over het eiland. Vooral tusschen Heenvliet 'en Geer vliet werd grootes chade aangericht. Van eenige boerderijen werden de daken afgerukt, en de te velde staande gewassen werden vernield. De telefoon- en telegraafverbindingen werden geheel gestoord. Zeer vele broeikassen zijn ver nield. Ook te Abbenbroek heeft de cycloon aan boerderijen en tuinderijen groote schade aangericht. Uit Heenvliet meldt men nog Het is niet een wervelstorm geweest, maar inderdaad een cycloon, die van het Haringvliet, overOud'enhoorn, den Abbenbroekschen Polder, den Heenvlietschen polder en dan langs het dorp Heenvliet is getrokken. Van onderen zag de cycloon er uit als een lange witte streep, ter breedte van een meter, gezien van een af stand van 7 K.M., in trechtervorm. Hoog in de lucht zag men zeer donkere wolken, die door elkaar dwarrelden, de wolken waren in het midden van een grijsachtige kleur. Iemand te Heenvliet werd 7 meter weggeslin gerd 'en liep daarbij inwendige kneuzingen op. Eenige andere personen werden door den wind 4 a 5 meter verplaatst. Het glas van de ver nielde kassen werd soms 1200 meter ver' weg geslingerd; koeien werden van den dijk gewor pen, en aan dé reeds geoogste gewassen werd aanzienlijke schade aangericht, zooals aan de schooven tarwe, en sommige hoopen hooi zweef den honderd meter hoog in de lucht. De cycloon verdween in Noordelijke richting. Het water in de Nieuwe Maas bij Nieuwer- sluis werd tot kerkhoogte opgezogen. Alles ging met veel lawaai gepaard; het leek, of een leger vliegmachines over He'envliet trok. Men begrijpt niet, dat er geen ernstige on gelukken zijn gebeurd. Tien minuten te' vorêïfwas op den wég van den cycloon over een hoogen dijk een autobus met 21 Heenvlietsche meisjes gepasseerd, die in Brabant gingen kampeeren. De schade wordt geraamd op 18 a 20 mille. Twee gezinnen werden geheel geruïneerd. Voor hen zal een collecte worden gehoud'en. TE ZEVENHUIZEN. Men meldt uit Zevenhuizen Zondagavond omstreeks 6 uur is over het Zuidelijke gedeelte van ons dorp een cycloon getrokken. Een paar groote kippenhokken wer den vernield 'en een brongashouder is mee gevoerd in de lucht en een paar honderd meter verder neergekomen. Korenschooven werd'en te gen den grond geslagen. De cycloon verdween in Noord-Oostelijke richting. Ook Maandag is het nog niet rustig gewor den in de dampkring boven ons land. Uit ver schillende streken komen berichten over onweer, hagelslag en stormschade. Uit Amersfoort. Te Amersfoort heeft de stormwind in den namiddag veel schade aangericht in plantsoenen en tuinen. Veel boomen zijn omgewaaid, terwijl aan het fruit ontzettend veel schade is toege bracht. Van een in aanbouw zijnde meubelfa briek in de Nijverheidsstraat woei een groote blinde muur om, welke reeds drie weken geleden gereed wes gekomen. Er bleek ondeugdelijke specie bij den bouw te zijn gebruikt. Het toe zicht der bouwpolitie schijnt hier ook niet vol doende te zijn geweest. In de omstreken van Tiel. Men seint uit Aalst Alhier heeft een zware storm gewoed, die uit Westelijke richting kwam opzetten en naar het Oosten trok. Een groot aantal fruitboomen werd vernield, terwijl vele hooibergen uit elkan der geslagen werd'en. De storm duurde slechts korten tijd. Aalst valt onder de gemeente Lien- den. Te Zuilen. Door den storm van Maandag werd te Zuilen het dak van het clubgebouwtje van de voet- balvereeniging Elinkwijk geheel afgerukt. Het gevaarte kwam terecht op den Daalschenweg. Verschillende telefoondraden werden vernield. Boven Arnhem» Maandagmiddag woedde boven Arnhem een hevige storm die overal in de stad nogal wat schade heeft aangericht. De rieten schutting om den tuin van Musis Sacrum werd vernield. Op het Velperplein werd e'en zware tak van een populier afgerukt, waardoor de electrische licht leiding daar ter plaatse ernstig werd beschadigd. Op Sonsbeek werden eenige boomen ontworteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De storm op de Zuiderzee. Te Schokland is binnengebracht het zeiljacht van gebroeders de Herder uit Harderwijk, die in den storm het anker verloren had. Na vele vergeefsc'he pogingen was het eindelijk he,t po- Iitievaartuig uit Urk gelukt het jacht binnen te brengen. De drie opvarenden bevinden zich be houden aan boord. i Laag water. De Zuidwestelijke storm, heeft het water in de Zuiderzee naar het Oosten gedreven, waardoor aan de Noord-Hollandsche kusten zoo weinig water staat, dat de gewone dagelijksche booten niet bij de Oranjesluizen kunnen komen. Ver scheidene stoombooten zitten op het oogenblik aan den grond. Te Rotterdam. De brandweer .te Rotterdam heeft Maandag middag verscheidene malen uitgerukt om jalou- ziën, uithangborden en schuttingen vast te zet ten, o.a. aan het pand op den hoek van de Witte van Haemstedestraat -en het Middelland plein. Een gedeelte van een achtergevel van een huis aan de Mariastraat is omgewaaid. Op het terrein van de brandweertentoonstelling heeft men eenige palen moeten vastzetten om om waaien te voorkomen. In de Zalmlaan is een antenne van een dak gewaaid, tengevolge waarvan een gedeelte van den schoorsteen mede naar beneden is geko men. Voorts zijn in sommige gedeelten van de stad o.a. op het Hofplein, ruiten ingewaaid. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, Omstreeks half twaalf zijn tengevolge van den sterken wind zes schepen in de Waalhaven van de boeien geslagen. Van de boei 25 sloeg het stoomschip Rugia, van boei 74 het stoom schip Madioen, van paal D het stoomschip Oudewater, van boei 71 het stoomschip York County, van boei 77 het stoomschip Usworth, en van boei 72 het stoomschip Elias Kraemmer. De schepen zijn door den havendienst weer gemeerd. Er zijn bovendien enkele boeien in de Waal haven verloren geraakt, waarschijnlijk doordat schepen er tegenaan zijn gevaren. Uit Roosendaal. Maandagmorgen 11 uur woedde boven Roo sendaal een tamelijk ernstige storm. Aan de boomen en in de tuinen werd groote schade aangericht. Op de Maandagsche markt gaf de storm ongerief aan de marktbezoekers. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Maandagmiddag is op den Hilligersbergschen Plas een roeiboot omgeslagen. Tuinlieden en kelners van het Plaswijkpark hebben de inzit tenden, drie heeren en een jongetje, gered. BRAND IN „HOTEL DES INDES" TE 's-GRAVENHAGE. De gastfcn vluchtten in nachtgewaad. Door krachtig ingrijpen een ramp voorkomen, In den nacht van Zaterdag op Zondag ont- stond brand op een rommelzolder van Hotel des Indes aan het Lange Voorhout te Den Haag. Het vuur, dat voedsel vond in een groote hoe veelheid papier, greep snel om zich heen, waar door de zolders met de personeelskamers spoe dig in lichte laaie stonden. Het met zink af gedekte houten dak brandde door, waardoor in den vuurhaard een hevige trek ontstond. Hoog oplaaiende vlammen kleurden den nach telijk'en hemel met een rossen vuurgloed, die tot ver in den omtrek zichtbaar was en vele belangstellenden naar de plaats des onheils lokte. Op het eerste alarm, dat om tien minuten voor drie gegeven werd, rukten de motorspuiten van drie posten alsmede de magyrusladder uit met twee en twintig stralen werd een aanval op het vuur ondernomen. Eerst om halfzeven kon het rollend materiaal inrukken en ving de na-blussching aan. Door het krachtig ingrijpen der brandweer is een catastrofe voorkomen. De hotelgasten konden; in de Dependances worden ondergebrachtkoffers en garderobes werden in'allerijl bijeengepakt en overgesjouwd. In vele talen hoorden men jammerklachten. De hals over kop in nachtgoed gevluchte hotelbe volking leek wel een gezelschap berooide land verhuizers. De zolderverdieping van den linkervleugel en een deel van het midd'enstuk alsmede de pla fonds van eenige kamers op de derde verdie ping werden een prooi der vlammen. De waterschade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Omtrent de oorzaak van den brand .tast men nog in het duister. Rond de plaats, waar de brand is ontstaan, geldt een zeer streng rook verbod toch mag het niet onwaarschijnlijk wor den geacht, dat een laat thuis gekomen lid van het personeel achteloos is omgegaan met een brandende sigaar of sigaret. E'en dame, die in het hotel logeerde, heeft aangifte gedaan van een vermissing van een paarlen collier, dat een waarde van 20.000 zou vertegenwoordigen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ ZWIJNDRECHT. Vijf gewonden. Zondagmiddag heeft op den Rotterdamschen Weg bij Zwijndrecht een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer Scheukammer, directeur der munitiefabriek te Dordrecht, reed daar met zijn auto, waarin -met hem zijn vrouw, zijn zoon en de heeren Lfder en Marukzijk waren gezeten. Hij wou een anderen auto inhalen 'en zag toen opeens van de tegengestelde richting een paard en wagen aankomen. De heer S. remde zeer sterk, waardoor zijn auto kwam te slippen, tegen een boom reed en 17 meter verder tegen een anderen boom te pletter sloeg. Alle vijf inzittenden werd'en gewond en naar het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, waar bleek, dat de heer Oder er het ergst aan toe was. De andere vier liepen minder zware ver wondingen op. AUTO-ONGELUK BIJ MAASTRICHT. Aan de gevolgen overleden. De Amerikaansche mevrouw Hilton, die Za terdagmiddag na de botsing van twee auto's op den Meersenerweg bij Maastricht met een schedelbreuk werd opgenomen, is Zondagavond in het ziekenhuis te .Maastricht overleden. KANO OMGESLAGEN. Zondagmiddag omstreeks 1 uur is een kano, waarin de 19-jarige A. E. B., uit de Zuider- parklaan in Den Haag, zich op zee bevond, varende in de richting van Kijkduin, in de na bijheid van de haven van Scheveningen, om geslagen. Het ongeval' werd opgemerkt door e'en opvarende van een der kleine visschers- booten, waarmee in het badseizoen te Scheve ningen tochtjes op zee worden gemaakt. Ter hoogte van Seinpost werd het jongmensch op gepikt, uitgeput van vermoeidheid. VERDRONKEN. De 27-jarige schippersknecht M. van Dijke van Oud-Vossemeer, is Zondagmorgen kort na de afvaart uit de haven aldaar naar Rotterdam, in de Mossel- of Krabbekreek over boord ge slagen en verdronken. Zijn lijk was Zondag avond nog niet gevonden. VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Zaterdagavond is het op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam weer eens zeer rumoerig geweest. De politie moest herhaaldelijk tot doorloopen aanmanen, aan welk bevel niet al tijd dadelijk werd voldaan. Een van de bel hamels heeft een mes getrokken en daarmee een dreigende houding aangenomen. Ter schrik aanjaging heeft een van de agenten een schot in de lucht gelost. Dit heeft korten tijd geholpen maar even later is bet bij de Boymanshol weer mis geworden. Opnieuw heeft een van de agen ten in de lucht geschoten. Even later -heeft een schippersknecht aan het ziekenhuis aan den Coolsingel zich gemeld met een schotwond aan de rechterhand. Waarschijnlijk is een van de kogels tegen een muur geketst en daardoor dus danig van richting veranderd, -dat hij den schip persknecht, die op het voorbalcon van de tram stond, kon verwonden. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ZAANDAM. Te Zaandam heeft Zaterdagavond een ern stige vechtpartij plaats gehad. F. W., een veld- arbeider uit den Grooten IJpolder dezelfde die eenige weken geleden het slachtoffer is geweest van een berooving had vroeger kennis gehad aan de Zaandamsche schoone Anna D. Toen hij haar Zaterdagavond aan den Dam ontmoette in gezelschap van een anderen jonge man, ging hij het meisje met een scherp scheer mes te lijf. Zij wist echter den aanval te ont wijken, waarop een voorstelling volgde tusschen de -twee jonge mannen. Toen W. zag, dat het meisje niet gewond was, bracht hij zich zelf een diepe snede in den hals toe, echter niet zoodanig, dat zijn leven in gevaar is gebracht. Hij is op last van dr. Van Rooijen via het politiebureau naar de kliniek overgebracht. TWEE-EN-ZEVENTIG. In 't Verloren Hoekske van Het Laatste Nieuws, het Brusselsche blad, schrijft Nele Klauwaerdinne Toen de Vesuvius aan 't ronken was, en elk vluchtte, wat zal de angst geweest zijn van de moeders, -die zichzelf vergeten en den angst dragen van al hun kinder'en. Hun verdriet is de som van allemans verdriet, en dan nog veel meer. We zullen het nimmer weten. Maar de moed van die moeder te Melfi ken den we nu toch. Van die ééne. De grond blafte. Het huis viel in. Alle deu ren en ramen waren gesloten door puin. Te ontkomen was onmogelijk. En 't kind lag in de wieg. De gravers en redders hebben die moeder in het puin van haar huis ontdekt, met, in haar armen, de wieg van haar meisje. Zij stond er over gebogen en kreeg steenen ën kalk op haar rug. Haar lichaam was een scherm. Zou zij verroerd hebben, dan kwamen de brokken en scherven op het kind. Zij heeft niet verroerd. Twee-en-enzeventig uren heeft zij alzoo ge wacht, in die houding. Twee-en-zeventig uren. Dat kan alleen een moeder. Waar haalt zij die kracht Mijn moeder, zegt Cieltje Quaefeniene, gaf mij, als ik klein was, eiken Zondag één frank. Ik ben nu getrouwd, en bezit veel meer dan ooit mijn moeder heeft gehad. Als zij mij komt bezoeken of ik naar haar toe ga, 'en 't is Zondag, dan stopt zij mij nog altoos één frank toe. Daar, voor uw Zondag, kind, gelijk vroeger. - Mijn moeder, zeg ik dan, kwam nooit van de markt of van een reis terug, of zij had snoepjes mede. En nu nog, als zij komt, dan komt er uit haar handtasch, een grauw zakje, met snoep er in, gewone zwarte bollen, uit den volkswinkel, 't Zijn de beste, kind, zegt zij, die er zijn. Wat Cieltje's moeder dien frank doet geven en mijn moeder dat zakje deed de moeder uit Melfi, gebogen staan over de wieg van haar kind, die zij in haar armen hield, twee-en- zeventig uren lang. Twee-en-ze ventlg. AGRARISCHE MIJMERINGEN OP FLAKKEE. De redacteur van „Het Volk" vervolgt zijn Agrarische Mijmeringen op Flakkee en schrijft: Gisteravond ben ik eens wezen praten met ons Dirkslandsch raadslid Jac. de Bonte. Hij is zelf een „kleine boer", zijn vader was er ook en hier was dus het aangewezen adres om eens precies te weten te komen, aan welke kwalen de landbouw laboreert. Bovendien was de voor zitter van de partij-afdeeling, tevens president van de afdeeling Dirksland van den modernen Landarbeidersbond en een zeer goed vakman in zijn beroep, bij het gesprek tegenwoordig. Het interview, dat overigens een zeer huiselijk karakter droeg, betrof dus bij -uitstek deskundige personen. De pachten te hoog. Ja, zei hij, dat is op Flakkee een netelige geschiedenis. Maar voorop moet ik stellen, dat je in landbouwquaesties zelden of nooit moet generaliseer'en. Een algemeene lijn is haast nooit te trekken. De toestanden loopen zeer ver uiteen en ze .zijn afhankelijk van zoo veler lei factoren, dat ze haast niet op te sommen zijn. Maar in het algemeen zijn de pachten te hoog: ze beloopen voor de groote boeren onge veer 80, voor de kleine zelfs om ende bij 100 per gemet. Ze zijn op Flakkee opgedreven door het zoogenaamde benificie-stelsel, dat aan de sleutelgeld-zwendel uit de tijden der woningschaarschte herinnert. Om het recht van pacht te krijgen moet een som gestort worden boven den gewonen pachtprijs. Wie niet bereid is dat geld in te leggen komt bij de verpachting niet in aanmerking. Speciaal voor de kleine boei'eri is die benifici-e-recht natuurlijk dikwijls noodlottig. Zij moeten geld op korten termijn leenen om het te kunnen betalen en zitten de eerste jaren op drukkende lasten. De landeige naar, die snel een groote som binnen krijgt, ziet zijn risico op die manier aanzienlijk ver minderen, maar de pachter moet een paar jaar met den ondergang worstelen en mag blij zijn als hij de periode bereikt, waarin de pachtsom tot normaal niveau gezakt is. Inclusief dit ver foeilijk sl-eutelgeld zijn er op Flakkee nog wel pachten van 140 a -150 per gemet, d. i. ongeveer 50 pCt. boVen de normale. Ze zijn uitzonderingen, maar ze bevestigen den regel van een drukkend pachtstelsel. En wat moet zoo'n gemet nu opbrengen om een bestaan te verzekeren informeerden wij verder. Dat loopt natuurlijk ook ver uiteen, ant woordde De Bonte. Een groote boer, dit is hier op Flakkee een boer van 80 tot 100 gemet (behalve in Ouddorp zijn er niet veel grootere) heeft natuurlijk minder winst per gemet noodig dan een kleintje, die er maar 20 of 30 bewerkt. Daar staat tegenover, dat een kleintje, die -enkel aardappelen, peen 'en uien teelt, een hoogere opbrengst per gemet maakt dan een groote, die ook voedingsgewassen voor zijn paarden (haver en klaver) moet verbouwen. In het algemeen kan evenwel worden begroot, dat een kleine boer zoo goed als geen winst maakt, wanneer zijn land 300 per gemet op brengt. Neem b.v. een land, -dat met aardappe len wordt bepoot, dan ziet de begrooting per gemet er ongeveer aldus uit Pacht 100.— Pootgoed 60.— Teelwerk 40.— Kunstmest 30.— Loon 60.— a 70.— De 150 mud aardappelen, die er dan per ge met geoogst kunnen worden, moeten dus minstens 300 opbrengen, wil de boer een loonend bedrijf hebben. En dan hebben de kleintjes nog met andere bezwaren rekening te houden. Behalve dat de pacht tweemaal zoo hoog geworden is moet ook voor het ploegwerk de kleine boer heeft geen eigen paarden 15 betaald worden tegen vroeger 5. Alleen de arbeidsloonen zijn lang niet in dezelfde ver houding gestegen: vroeger waten er in door snee 600 en wie er nu 800 verdient behoort al bij de boffers. In elk geval zegt men hier op Flakkee en dat is dooreengenomen juist: „vroe ger kon iemand, die een opbrengst van 200 per gemet had boer blijven, nu levert een op brengst van 300 eer een tekort dan een over schot. Maar is de kans, dat 300 gehaald wordt nu niet beter dan vroeger de 200 Grooter stabiliteit. Zonder abnormaal dalende prijzen wel. De meer wetenschappelijke beoefening van den landbouw heeft grooter stabiliteit in de op brengst gebracht. In de aardappelen zat vroeger gemiddeld 30 a 40 pCt. „zieken"; nu is dit percentage gedaald tot 5. Er wordt meer gedaan aan verbetering van het zaaizaad, waarop de deskundige controle zeer gunstig heeft gewerkt. De grond wordt intensiever bearbeid. Vroeger kwam er van een gemet niet meer dan 80 mud poters, tegenwoordig rooit men er wel 300 mud van. En de boeren zijn kunstmest gaan gebrui ken; ze doen het vaak oneconomisch bezigen eer te veel dan te weinig maar toch zijn de resultaten gunstig. Een krachtiger groei der gewassen is verzekerd, waardoor het onkruid minder kans krijgt om ze te benadeelen. Dan brengt het gebruik der machines vooral aan de groote boeren voordeel. De kleinere, die zijn land op vier of vijf plaatsen heeft liggen in sommige strek'en van Flakkee is de grond op hoogst oneconomische wijze versnipperd trekt niet zooveel voordeel van de groote tractors (kleinere worden blijkbaar niet gebouwd) omdat het te veel tijd kost de machine over een grooten afstand te verplaatsen en omdat ze over de kleine stukjes land al te veel draaien moet om snel te kunnen werken. Alleen op groote aaneengesloten terreinen geeft de tractor de voordeelen, met het oog waarop hij ge construeerd is. Maar de nadqelen overtreffen de voor deelen Dat hangt, zooals gezegd, van verschil lende omstandigheden af. De boeren, die de goede jar'en meemaakten en oordeelkundig heb ben gewerkt, kunnen meestal een stootje velen. Hun dreigt geen gevaar al verdienen ze eens een jaartje weinig of niets. Maar degenen, die de hooge pachten moeten betalen en die vlak tegen den slechten tijd begonnen, ja, die zijn er over 't algemeen slecht aan toe. Ze moeten hard sjouwën' en kunnen zich gelukkig prijzen als ze daarvan met hun gezin* zeer sober kunnen leven. Maar van overhouden is meestal geen sprake. DE HUMOR BIJ DE VOLKEN. Ieder volk lacht anders. Eienige karakteristieke moppen. Muziek is internationaal, wordt gezegd, is dat ook niet het geval met den humor We lachen over Amerikaansche, Engelsche, Zweed- sche, Jiddische, Saksische moppen, zonder te bemerken, dat ieder volk zijn eigen humor heeft. We geven hierbij eenige voorbeelden. Als een der beste moppen, voorbeeld van Amerikaanschen geest, werd de volgende bij een wedstrijd met een der eerste prijz'en be kroond, E'en inbreker breekt in in het huis van een kampioen bokser. De kampioen hoort den niet zeer handigen dief,- gaat in de kamer, pakt hem en schudt hem zoo door elkaar, dat alle beenen kraken, dat alles in zijn lichaam schijnt losgeraakt. En eindelijk roept de dief: „zoudt u niet alsjebrieft de politie willen roepen Nog typischer is deze Een man wordt in een straat van New-York bewusteloos gevonden. Hij wordt dadelijk ont kleed om onderzocht te worden. Daar ziet de verpleegster, dat hij een stuk bordpapier om den hals draagt. En daarop staat: deel d'en geneesheer mee, dat dit een geval van vallende ziekte is en geen blinde darmontsteking. Reeds tweemaal is mij de blinde darm weggenomen". Dan hebben we een Engelsche mop Een Engelschman en een Amerikaan twistten over den duur, duurzaamheid en het nut van een brandkast. Da Engelschman vertelde: hij had eens een kleine kat in zijn brandkast gé- stopt, dan hout, kolen, benzine en olie er om heen laten branden en door het vuur de kast gloeiend gemaakt. Nadat de kast was afgekoeld werd ze geopend en de kat was gezond en monter. De Amerikaan knikte met het hoofd, spuwde, stak een nieuw stuk kauwgummi in zijn mond en antwoordde: hij had eens een haan in een brandkast gestopt en toen de kast gloeiend ge maakt. Toen de kast werd geop'endToen kraaide de haan, zeide de Engelschman....... Neen, vertelde de Amerikaan verder: „de haan was stijf bevroren". Ook de Schotten houden van een mop. Hun humor is verbonden met hun bekende gierigheid en ziet er ongeveer zoo uit: Op een stuk hout dreven twee matrozen, die schipbreuk hadden geleden. Toen riep de een in angst: „Als ik gered word, dan geef ik„Stop met de geverij", riep de andere haastig, „wees voor zichtig met je beloften, ik geloof, ik zie land." Vervolgens een Zweedsche mop Dagmar 'eri Gunnar gaan voor de eerste maal over den Oceaan, maar bij het diner, in de eerste klasse, vertellen zij, dat zij echte water ratten zijn en dat zeereizen iets alledaagsch voor hen is. Daar ziet Gunnar in den namiddag de reddingsboeien aan de verschansing en vraagt den kapitein, in tegenwoordigheid van anderen: Zeg, kapitein, waarvoor dienen toch auto banden op het water Een beroemde Zweedsche geschiedenis is de volgende Een jonge man vindt geen plaats meer in een vacantie-trein. Hij gaat daarom bij d'en laatste-n wagen staan en roept met de stentor stem van een spoorwegbeambte „Allen uit stappen, de laatste wagen wordt afgekoppeld." Heel snel is de wagen leeg. Hij gaat erg op zijn gemak zitten en wacht op het vertrek. Hij ziet

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3