Op Reis. Gemeenteraad. Kerk en School. Burgerlijke Stand Officieel Gedeelte. Buitenland. Lagere Landbouwschool te Sommelsdijk Purol en Purolpoeder Plaatselijk Nieuws* Vooroefeningsinstituut. GROOTE AARDBEVING AAN DE KASPISCHE ZEE. zet die groote vork zoo diep als hij kan in het hooi, trek de harpoenhaakjes uit en zegt tegen zijn paard: „get up nellie Het oude dier trekt met al zijn macht zeker een derde van dat voer hooi naar boven. Als het aan de rails komt rijdt die vork vol hooi zoo naar het uiterste van de schuur. Als mijn buurman „ho roept, keert het paard uit zijn eigen om en komt weer naar den wagen zonder op het touw te stappen Mijn buurman herhaalt dit voor de tweede keer en dan blijft er nog een halve vork vol over voor de derde keer; wat op den grond gevallen is wordt ook bij elkander gegaard en dit wordt bij het overschot op d'en wagen gedaan. In acht minuten tijds is de wagen leeg. Het oude paard blijft stil staan. De geledigde wagen gaat aan de andere zijde de schuur uit, om een ander voer hooi te halen. Zoo heeft hij drie wagens aan den gang. In 't land ligt al het hooi op regels, Aan den ledigen wagen bevestigt men van ach teren een machine, die op dezelfde manier werkt als een baggermolen, en het hooi met kromme punten oppikt en het boven op den wagen brengt en die machine pikt het zóó schoon op dat men niet kan zien waar de regel hooi ge legen heeft. Terwijl hij even met mij staat te praten, komt er al weer een ander voer hooi aanrijden. Hij hoopte in een dag al zijn hooi binnen te hebben. Toen ik mijn verwondering uitsprak over dat oude paard, dat zonder leid sels zoo goed gehoorzaamt, zei hij: „Ik zeg nooit tweemaal achter elkander „ho", of „voortuit". Op het eerste commando moeten zij gehoor- zamen. Als ik „ho" zeg, dan is het „ho", geen stap, geen halve stap meerEn dat weten de beesten spoedig. In alles op zijn werf 'en in zijn land en in zijn schuur, overal is zijn systeem te zien. Het dwingt bewondering af. Een buurman waar veel van te leeren is Je AMERIKAANSCHE VRIEND, Vergadering van den Raad der gemeemte STAD AAN 'T HARINGVLIET op Vrijdag 1 Augustus 1930, des voorm. 9.30 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van den heer Joh. van Sprang. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een missive van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde rooilijnverordening en een me- dedeeling, dat aan den Burgemeester van 7 tot 28 Augustus verlof is verleend zich buiten de gemeente op te houden, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Gemeenterekening dienst 1929. De commissie belast met-het onderzoek der gemeenterekening, dienst 1929, deelt bij monde van den heer M. H. VAN PAASSE mede, dat zij de rekening met bijlagen hebben nagezien en in orde bevonden en stellen mitsdien voor deze onveranderd voorloopig vast te stellen als volgt: Gewone dienstontvangsten 50732.73J/£, uitgaven 46378.69, batig slot 4354.04J^. Kapitaaldienst: ontvangsten 25925.28, uit gaven 25279.27, batig slot 646.01. Dienovereenkomstig werdt besloten, onthou dende B. en W. zich van medestemmen over dit besluit. De VOORZITTER zegt de commissie dank voor onderzoek en rapport. Belastingverordeningen. In verband met de wijziging van de belasting heffing worden na eenige bespreking de vol gende belastingverordeningen vastgesteld 1 e. een verordening op de heffing van opcenten op de Vermogensbelasting tot een getal van vijftig opcenten, zijnde het maximum; 2e. een verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting tot het maximum zijnde 80 op centen op de gebouwde en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen; 3e. e'en veror dening op de heffing van opcenten op de per- soneele belasting progressief van 50—80 op centen. De gemeente wordt ingedeeld in de 8e klasse. Verder wordt besloten de gemeente voor wat betreft de fondsbelasting te rangschikken in de eerste klasse. De gemeentebegrooting dienst 1931 wordt den Raad aangeboden. Rondvraag. De heer VAN PAASSE vraagt inlichtingen over de zinkput aan het einde van de Nieuw- straat, welke door den VOORZITTER worden verstrekt. Verder vestigt hij de aandacht op de putten in de straat bij het postkantoor en vraagt deze te laten repareeren. De heer BERK vraagt of er geen gelegenheid bestaat, dat de woningen aan Vrouwtjesweg worden aangesloten bij het buizennet -der gas- faabriek. De VOORZITTER deelt mede, dat dit een -zaak is voor de gasfabriek en vermeent, dat de bewoners hun wenschen bij den directeur der gasfabriek moeten kenbaar maken. Op een vraag van den heer BERK of het deksel op de zinkput bij de Achthuizen minder gevaarlijk kan worden gemaakt, zegt de VOORZITTER onderzoek toe. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de VOORZITTER de vergadering. Vrijdag j.l. had de openbare eindles plaats van de vierde klasse der lagere Landbouwschool te Sommelsdijk. Aanwezig waren met het Be stuur en de Commissie van Toezicht, de heer Ir. Van Riel, Rijkslamdbouwconsulent, en een 8-tal belangstellende ouders. Het hoofd der school stelde gedurende een uur een aantal vragen over bemesting, planten teelt, veevoeding en veredelingsleer, die door de leerlingen min of meer volledig werden be antwoord. Daarna ging de heer Van Riel over tot het uitreiken der diploma's. Hij deed dit met een woord van gelukwensch tot de leerlingen, die allemaal een diploma verdiend hadden, wat bij de schriftelijke en mondelinge examens was ge bleken, en tot de ouders. Hij knoopte daaraan vast een opwekkend woord, om het geleerde te onderhouden. Een diploma heeft slechts betrek kelijke waarde. Wanneer de verworven kennis niet wordt bijgehouden, dan heeft zoo'n diploma al spoedig zijn grootste waarde verloren. Daar om is een opnieuw ter hand nemen van de boekjes en dictaten zeker nuttig. Ook het ge regeld bijhouden van een goed vakblad is zeer nuttig, wanneer dit maar met de noodige aan dacht gebeurt. Hij wees er op, dat van de oud leerlingen der school groote verwachtingen ge koesterd worden. Ze dienen straks op te kunnen treden in organisaties en er moet van hen ge zegd kunnen worden, dat ze niet voor niets de Landbouwschool hebben bezocht. Er wordt ook van ze verwacht, dat ze niet alleen zijn goede boeren voor hun bedrijf, maar ook dat ze nut tige burgers voor de maatschappij, meer in het bijzonder van hun dorp worden. Daarom moet hun belangstelling ook verder gaan dan alleen het bedrijf. En voor deze eerste groep, die de school aflevert, geldt dit nog in meerdere mate. Misschien nu reeds, maar zeker later zullen ze met trots getuigen, dat zij de eersten waren, die met een diploma de school hebben verlaten Hij hoopte dan ook, dat ze het verder studeeren -niet zullen nalaten en wanneer ze met moeilijk heden zitten, dan weten ze, dat ze bij den heer Smits altijd terecht kunn'en. Het Bestuur wenschte hij geluk met deze eerste groep afgestudeerden en den heer Smits dankte hij voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft opgevat. Hij weet, dat in de toekomst dit zeker niet minder zal worden. Daarna ging hij over tot het uitreiken der diploma's. Uit de puntenlijst bleek, dat geen der leerlingen een onvoldoende had verkregen, wat zeker een mooi resultaat was. Dan nam de Voorzitter der school, de heer Bij felle zon en schralen wind de huid be» schermen met een weinig Purol of wat Purol» poeder en vooral tegen den nacht het gelaat, alsook alle schrijnende en stukgaande huid' deelen inwrijven met Purol, dat dadelijk ver» zacht en spoedig geneest. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten P. van Schouwen het woord, om de jongelui en hun familie te feliciteeren met de verkregen diploma's en om den heer Van Riel te danken voor de moeite, hiervoor over te kom'en. Ook hij dankte namens het Bestuur den heer Smits voor zijn werk aan de school verricht. Daarna sprak een der leerlingen, Van der Velde. Hij dankte namens de klasse den heer Smits voor al het geleerde, en bood als her- innering aan de vele aangename uren hem een keurige rooktafel aan met toebehooren. Eindelijk verkreeg het hoofd der school, de heer Smits, het woord. In de eerste plaats wenschte hij de jongelui geluk met het behaalde succes. Hij betreurde het, dat deze uitreiking niet meer in het nieuwe gebouw heeft kunnen plaats hebben, maar hoopte toch, dat de oud leerlingen daar ook eens een bezoek zouden brengén. Hij dankte voor het mooie cadeau, maar de grootste voldoening zou het voor hem zijn, wanneer de jongelui straks in practijk brachten wat ze op school hebben geleerd. Hij wenschte zoo innig, dat zijn leerlingen toch ook en vooral bij de lessen, die hij gegeven heeft, hebben mogen verstaan, dat het boerenbedrijf niet alleen gaat om het maken van geld, maar dat alleen dan iemand een goede boer is, die hart, die liefde tot zijn vak heeft. Hij hoopte dat hij iets van die liefde, die hij tot zijn vak heeft, heeft mogen overgeven aan deze leer lingen. Wanneer dit het geval is, dan zullen ze in hem in de eerste plaats zien hun vriend, zooals hij nu afscheid neemt van 12 vrienden, wat het lesgeven in de school betreft. Hij hoopte dat ze elkaar nog vaak zouden ontmoeten. De oud-leerlingen moeten bij elkaar blijven. Daarom zal hij ze in den loop van het najaar en den winter wel een paar keer bij elkaar roepen om nog eens over verschillende dingen te pra ten en om de vriendschapsband te versterken. Ook de ouders wenschte hij geluk. Hij dankte voor den steun, dien hij van hen heeft mogen ondervinden, wanneer dat noodig was en deed een beroep op hen om hulp bij het inrichten van proefvelden en om nieuwe leerlingen voor de school. Het bestuur dankte hij voor den prettigen geest van samenwerking en vertrouwen, die hij in de drie jaren heeft mogen ondervinden. Het werk is veel drukker dan in zijn vorigen werk kring, maar te weten, dat hij het volle ver trouwen van het bestuur heeft, maakt het werk ook weer licht. Eveneens dankte hij den heer Van Riel voor den aangenamen toon, die steeds tusschen hen heeft geheerscht. Hij hoopte, dat dit in de toekomst zoo blijVen mocht. Daarmede was de plechtigheid geëindigd. SOMMELSDIJK. Gevonden een rijwielbe- lastingmerk 1930-1931 in etui, waarbij verpakt een rijwielbelastingmerk 1929-1930. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. In de maand Juli 1.1. werden alhier 8 kin deken geboren, 6 personen vestigden zich alhier; 8 ingezetenen vertrokken; 2 ingezetenen stier ven en 3 huwelijken werden voltrokken. De tarwe wordt in deze gemeente gekocht voor 9 en 10 cent per K.G. De tractor van de Onderlinge Dorsch- vereeniging zakte aan den Nieuwlandschen dijk in een sloot. Met een bok van de firma Mossel man en Vis werd hij weer op den beganen grond gebracht. Ongelukken hadden niet plaats. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 660 H.L. uien en 535 H.L. paarde- peen. Aan de leden van den B. V. L. afdeeling Sommelsdijk: L. Mastenbroek en G. van Driel en het lid uit Middelharnis J. Bom werd door de Gewestelijke Landstormcommissie Monden der Maas een Brevet van Scherpschuttre uit gereikt. MIDDELHARNIS.* Tegen een ingezetene uit Sommelsdijk is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Trekhondenwet, t.w. het zitten op een hondenkar zonder de ver- eischte vergunning. Gevonden een nieuw rijwielbelasting merk. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter van Sommelsdijk. f De dames E. W. Baart en J. de Wild slaagden vorige week Zaterdag te Rotterdam voor het examen Acte Nuttige Handwerken. Aan de Kaai alhier zijn aangebracht en verzonden 3000 H.L. aardappelen en 1000 balen n. Het 4-jarig zoontje van M. v. d. Wende had 't ongeluk te vallen en zijn arm te breken. Van de lichting 1931 is voor deze ge meente alleen vrijgesteld de loteling J. Q. J. Geldhof. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woens dagavond 6 uur zal de beproeving van de mo torbrandspuit plaats heben. Bakker A\ C. Koppenaal alhier verkreeg op den nationalen vakwedstrijd „Ons dage- lijksch voedsel" te 's Gravenhage met een in zending wittebrood e'eri zilveren medaille en met een inzending Hollandsche beschuit, een verguld bronzen medaille. OOLTGENSPLAAT. Door de Rijksambte naren zijn tegen verschillende personen proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met rij wielen die niet voorzien waren van een nieuw belastingmerk. Dit lot viel ook te beurt aan den loco-burgemeester van Den Bommel, die daar mee niet accoord ging en de ambtenaren belee- digde. Deswege is door de ambtenaren tegen hem een klacht ingediend bij den Officier van Justitie. Door den gemeenteveldwachter Jordaan is proces-verbaal opgemaakt tegen landbouwer N. wegens het doen besturen van een paard door een jongen die den leeftijd van 14 jaar nog niet had bereikt. Vorige week zijn verscheept 156680 Kg aardappelen, 103250 Kg. uien, 'en 1875 Kg. koe peen. Loop der bevolking. IngekomenJ Brands en gezin van den Bommel, Arend J. van Nieuwenhuijzen van Dordrecht, Cornelis Hokke Az. van Zwijndrecht, Arendje Mosselman van Rotterdam, Neeltje Mosterd van Rotterdam VetrokkenPetrus Guddens naar Gouda, L. Korteweg naar Rotterdam, J. van Nieuwaal naar St. Maartensdijk, L. J. Donkersloot en ge zin naar Rotterdam, J. van Putten naar Maas dijk, Jacob A. Vervloed en gezin naar Den Bommel, Johannis Kosten naar Dordrecht, J D. Tiggelman naar Dirksland, M. Tiggelman naar Sommelsdijk, Fransje Beije naar Baren drecht, Wouter van Dam en gezin naar Rot terdam. OUDE TONGE. Het zoontje van J. C. O had het ongeluk met de fiets in de sloot te rij den, zoodat hij druipnat thuis kwam. Tijdens het stormweer hedenmorgen heeft de beurtschipper Pulleman zijn nog nieuwe roeiboot verloren. Aan het strand alhier zijn ook nog enkele luiken aangespoeld. Door de landbouwers wordt verlangend uitgezien naar droog weer, daar het dorschen van den oogst met de regen niet vordert. Bij enkelen daar het gedorschen is, varieert het be schot van 25—30 H.L. per gemet. DIRKSLAND. Van de lichting 1931 zijn ter inlijving bestemd L. G. Lugthart, W. Robijn, G. Vellekoop en C. Both. Als buitengewone dienstplichtigen Zijn be stemd J. Knops, B. Lugtenburg, W. Markwat, W. C. Oorbeek, E. van Putten, J. Razenberg, B. Vis, M. P. Ast, W. Groenendijk, M. Heer schap en J. Hogchem. De laatste 2 zijn vrij geloot, Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 werkzoekenden ingeschreven. Mej. L. Jansen slaagde vorige week Za terdag te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken. -Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgtaardappelen 2.45 tot 2.50, koepeen I.— tot 1-10 en uien 2.50 per H.L. Het geval van mond- en klauwzeer al hier is thans geweken verklaard. -Vanuit deze gemeente werden verscheept 5685 H.L. aardappelen en 2720 H.L. peen. MELISSANT. Vorige week is de auto be laden met kruidenierswaren van den grossier v. d. Broek door te ver uitwijken voor de autobus in de sloot gekanteld aan den Staakweg. Met behulp van de kraanwagën van Witvliet werd hij weer op het droge gebracht. HERRINGEN, Bij den lahdbouwer v. d. Sluijs werd dezer dagen een big geboren zonder neus gaten. Het diertje heeft slvchts een 3 tal dagen geleefd. STELLENDAM.* Mej. C. P. Mulder, slaagde Zaterdag 2 Aug. te Rotterdam voor het eza- men Acte Nuttige Handwerken. OUDDORP. Gisteren (Zondag), is aan het Noorderstrand een persoon geland, die heel al leen, vanaf Scheveningen in een smalle kano, over de volle zee een reisje wilde maken naar Brouwershaven. Het wilde weer had hem ge dwongen zijn reis te bekorten. K. v. d. W. had het nieuwe plaatje ste vig aan zijn rijwiel bevestigd. Toch heeft een vingervlug persoon kans gezien het er af te halen en mede te nemen. Op heden moeten negen personen uit deze gemeente in ziekenhuiz'en verpleegd wor den. Visscherijbericht. Garnalen van 180 tot 225 kilo per vaartuigin de stallen elf zalmen. Vestiging Adriaan Cornelis Pruijsers van Rotterdam. Vertrokken Cornelis de Jong naar Rozenburg Christina Grinwis naar Goederee de Cornelia van Erkelens naar Stellendam Pietertje van Koppen naar Pernis Eeuwit Ta ns en gezin naar Maassluis. Tot heemraad van den polder het Oude Nieuwland, werden bij Kon. Besluit benoemd de heeren C. Grinwis alhier en P. Voogd te Goedereede, MIDDELHARNIS. A.s. Donderdagmiddag 3.30 uur zal in de Geref. Kerk alhier de huwe lijksinzegening plaats hebben van J. Sieling en M. C. de Boer, door den Weleerw. Heer Ds. G. v. Velzen van Doesburg. DEN BOMMEL.* Tot predikant bij de Ned. Herv, Gemeente alhier is beroepen, Ds. K. van As van Rouveen. OUDE TONGE. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de Heilige Doop bediend worden. Vrijdagavond a.s. kunen doopvaders zich aan melden in de consistorie. DIRKSLAND. De heer M. Hagens slaagde voor de Hoofdacte. In de Ned. Herv. Kerk, werd een extra gift van 10.voor de kerk gecollecteerd. Gedurende enkele weken zal in de Ned. Herv. Kerk geen catechisatian word'en gehouden. MELISSANT. De de vorige week gehouden extra-collecte ten bate der Ned. Herv. Kerk -bracht ruim 39.— op. A.s. Zaterdag des nam. 4 uur tot 9 uur des avonds zal in de consistoriekamer der Herv. Kerk zitting worden gehouden voor het betalen van koopsommen en hurén van zitplaatsen. HERKINGEN. D.V. zal er a.s. Zondag des nam. 2 uur in de Ned. Herv. Kerk doopsbedie- ning plaats hebben, waarbij hoopt voor te gaan Ds. Vlasblom van Oude Tonge. Doopvaders worden verwacht tot het doen van aangifte a.s. Woensdag 6 Augustus des avonds 8 uur in de consistoriekamer. HELLE VOETSLUIS. Zondag heeft Ds. Timmer, predikant in de Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn 40-jarig ambstjubileum gevierd. Hij had tot tekst gekozen 2 Cor. 4 5a. Aan het eind der godsdienstoefening werd hij toegespro ken door den burgemeester, den heer Groen, namens het classicaal bestuur ds. Voogd van de Straaten te Nieuwenhoorn, namens de ring broeders ds. Luijendijk te Hoek van Holland, Hij werd ook nog toegesproken door ds. Wes terhuis, Geref. predikant alhier. Namens de inwoners van Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet werden hem den dag te voren geschenken aangeboden en e'en album met de wapens van de 4 gemeenten, die hij diende, en de namen der gevers catechisanten. BEGRAFENIS Ds. H. N. BASOSKI. Woensdagmidag is onder groote belangstel ling, niettegenstaande den zwaren regen, het stoffelijk overschot van Moerdijk's emeritus predikant ten grave gebracht. Aan de groeve sprak allereerst Ds. Datema die als wensch van den overledene te kennen gaf, -dat op het graf weinig zou worden ge sproken, en enkele woorden sprak naar aan leiding van Ds. Basoski's laatst'en voorberei dingstekst: „De Heere is daar en Hij roept u" waarin hij de velerlei roeping, die tot den over ledene kwam, schetste. De afgevaardigde van Moerdijk memoreerde de groote trouw en ijver, waarmede Ds. Basoski daar arbeidde tot zegen voor oud en jong. Ook is door zijn arbeid een School met den Bijbel in Moerdijk verrezen, welks jeugd de liefde van z'n hart had, en hoewel verschillende gemeenten een beroep op hem uitbrachten, bleef hij onder ons arbeiden. De .vrucht van zijn arbeid blijft onder ons, met Gods zegen voortgaan. Ds. Dekker dankte namens de familie voor de groote belangstelling bij de ziekte en het overlijden ondervond'en. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Hoogleeraarsbenoemingeii. Naar wij vernemen is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuur kunde: Dr. J. F. K o k s m a te Kampen, om onderwijs te geven in de Wiskunde. Voorts is benoemd tot buitengewoon' hoog leeraar in de Faculteit der Wis- en Natuur kunde: Dr. M. van Haaften te Amsterdam, om onderwijs te geven in de Verzekeringswis- kunde. Dr. Jurjen Ferdinand Koksma werd geboren te Heerenveen, bezocht daar de Hoogere Bur gerschool en studeerde daarna aan de Rijks universiteit te Groningen. Te dezer plaatse was hij eenige jaren leeraar aan de Middelbare Tech nische School en sinds 1928 is hij leeraar in Aardrijkskunde, Wiskunde en Natuurkunde aan het Geref. Gymnasium te Kampen. Op 4 Juni van dit jaar is hij te Groningen cum laude ge promoveerd tot Doctor in de Wis- en Natuur kunde op een proefschrift getiteld: „Over stel sels van diophantische ongelijkheden". Dr. Koksma is lid eener Geref. Kerk. Dr. van Haaften was voorheen wiskundig adviseur en is thans directeur der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen en wiskundig adviseur van den Pensioenraad der Ned. Herv. Kerk, zoowel' als van de Vereeniging „Pen sioenfonds voor de Grafische Vakken". Van hem is bekend een geschrift: „Verzekering en Voorzienigheid", waarin hij bespreekt de ge moedsbezwaren tegen verzekering mede in ver band met de Staatkundig-Gereformeerde Partij. Dr. van Haaften is lid der Ned. Herv. Kerk. SOMMELSDIJK. Overleden: Levina Maria Gilden, 67 weduwe van Petrus Lochmans. MIDDELHARNIS. GeborenMaatje, d. v. G. Koning en A. Langbroek; Lena Maria, d. v. G. Reijngoud en C. K. A. Gebuijs; Petronella Barradina, d. v. B, v. d. Veere en P. M. de Lange. GetrouwdA. P. v. Loo, 33 j. (Gouda) en P. Brinkman, 26 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Pieter, z. v. Jan Hokke en Lena Huijer. OverledenJohannis, z. v. Abraham Vermeij en Janna Faasse. OUDDORP. Over de maand Juli. GeborenPieter, z. v. Pieter v. d. Nieuwen» dijk en Anna Maria Nieuwland; Anthonij, z. v. Gerrit van Koppen en Cornelia Grinwis Jacob, z. v. Jan Grinwis en Gerardina Voogd Willempje Johanna, d. v. Pieter Bakelaar en Aklara Theodora Elizabeth Witte; Kaatje Elizabeth, d. v. Cornelis Jan de Ronde en Lientje Cornelia Emaus. OndertrouwdCornelis Verolme, 26 j. en Kommertje Heerschap, 20 j.Eeuwit Tanis, 25 j. en Maartje Boelaars, 29j. ;Teunis Witte, 23 j. en Cornelia Jannetje Zandburg, 16 j. Marius Troost, 31 j. en Catharina Sara Breen, 21 j.Johannes Cornelis Klepper, 30 j. en Johanna Bakelaar, 19 j.Willem Verduijn, 35 j. en Jannetje Heerschap, 32 j. Gehuwd: Eeuwit Tanis, 25 j. en Maartje Boelaars, 29 j.Jan Luime, 32 j. en Krientje Hameeteman, 30 j.Pieter Westhoeve, 25 j. en Jobje Tanis, 27 j.Cornelis Verolme, 26 j. en Kommertje Heerschap, 20 j OverledenGerardus Hendrik Boelaars, 55 j., echtgenoot van Lijntje Maatje van den Berge. Verkorting Tan eersten oefentijd door vrijwillige vooroefening. Van heden af tot 1 Sept. 1930 kunnen jonge» lieden, geboren in 1912, zich verbinden bij den Vrijwilligen Landstorm om door het be» halen van het bewijs van voorgeoefendheid, verkorting van eerste oefening te krijgen in» dien zij later bestemd worden voor gewoon dienstplichtige. Besyi van voorgeoefendheld. Dit bewijs geeft volgens de Wet recht op een verkorting van den duur der eerste oefe» ning met vier maanden. Wyse van oefenen. De vooroefeningen worden zooveel moge» lijk plaatselijk gehouden. De dagen en uren waarop geoefend wordt, worden zooveel als met de eischen der op» leiding is overeen te brengen,, in overleg met belanghebbenden, werkgevers en hoofden van scholen geregeld. De oefeningen vangen aan op 1 October 1930 en duren ongeveer tot October 1931» waarna zij die de opleiding met vrucht heb» ben gevolgd deel kunnen nemen aan het on» derzoek ter verwerving van het bewijs van voorgeoefendheid. In een jaar wordt 300 uren geoefend, wat neerkomt, als regel, op 6 uur per week. Her. haaldelijk verzuim kan ontslag tengevolge hebben. Heeft men bij het examen het bewijs ver» worven, dan moet, totdat men voor eerste oefening opgeroepen wordt, nog 4 uur per maand worden geoefend om het geleerde te onderhouden en het bewijs zijn geldigheid te doen behouden. Kleeding en uitrusting. Wapens, kleeding en uitrusting worden den vrijwilliger door het Rijk in bruikleen ver» strekt. Voor hoog schoeisel, geschikt voor het dra» gen met beenwindsels, moet de vrijwilliger zelf zorgen. Toestemming van Ouders of Voogden. Om toegelaten te worden tot een verbintenis bij het Vooroefeningsinstituut moet deadspi» rant»vrijwilliger een bewijs van toestemming overleggen van hem of haar, die de ouderlijke macht over hem uitoefent. Keuring. Alvorens toegelaten te worden moet de ad» spirant»vrijwilliger worden gekeurd en genees» kundig geschikt worden bevonden. Opleiding tot een rang. Vrijwilligers van den Vrijwilligen Landstorm kunnen, als zij gewoon dienstplichtige wor» den, ook worden aangewezen voor officiers» of onderofficiersopleiding, indien zij overigens aan de daarvoor gestelde eischen voldoen. Hebben zij het bewijs van voorgeoefend» heid behaald, dan blijft dit ook voor hen gelden en wordt hun eerste oefening met 4 maanden verkort. Jongelieden, die door hunne schooloplei» ding, Hooger», Middelbaar», U.L.O. en zij die een hoogeren graad van ontwikkeling bezitten dan dien bereikt bij het doorloopen van de 7e klasse eener lagere school, in de termen vallen om later, indien zij bestemd worden voor gewoon dienstplichtige, in aanmerking komen voor de officiers» of onderofficiers» opleiding, kunnen bij den Vrijwilligen Land» storm tot sergeant worden opgeleid. Inlich» tingen hieromtrent worden mondeling en schriftelijk op verzoek verstrekt door de ver» schillende Landstormcommandanten. Men oefent in vrijen tijd en kan daardoor vermindering van eersten oefentijd verkrijgen. Spoedige aanmelding gewenscht. Inlichtingen worden verstrekt door den Sergeant J. H. Dijkman, te Ooltgensplaat op Dinsdag 5 Aug. in de Be» waarschoot van 6 tot 9 uur nam. N.T. Oude Tonge op Woensdag 6 Aug. in de Vergaderzaal Schoolstraat 12 van 6 tot 9,30 uur»; nam. N.T. Sommelsdijk op Vrijdag 8 Aug. in de Be»-* waarschool St. Joris Doelstraat van 8 tot 10 uur nam. N.T. Ouders of Voogden kunnen eveneens in» lichtingen bekomen. Ook zij, die reeds tot buitengewoon dienst» plichtige bestemd zijn, kunnen nu weder toe» treden, teneinde het bewijs van voorgeoefend» heid te behalen om, wanneer zij eventueel van plan zijn in Nederl. Oost.Indië een be» trekking te aanvaarden, daardoor aldaar een aanmerkelijke verkorting van diensttijd te ver» krijgen of door het hier aangaan van een vrijwillige verbintenis een broeder vrij te maken van den dienstplicht. 500 dooden en 4000 gewondjen. In Zuid-Rusland aan de Noord-Oostkust van de Kaspische Zee, heeft een ernstige aard beving twee steden en verschillende dorpen verwoest. De Oeral is buiten haar oevers ge treden, en heeft groote schade aangericht. Vol gens de eerste schatting zouden 500 personen gedood en 4000 gewond zijn. ite ise c;c sod GROOTE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Meer dan vijftig dooden. Onmiddellijk na de hevige typhoon, die de Noordkust van Japan heeft geteisterd, volgden, naar uit Tokio wordt gemeld, overstroomingen, die in omvang alle dergelijke rampen, die Japan in de laatste jaren hebben getroffen, overtreffen. Ten minste 50 personen zijn, door het instorten van huis, door aardverschuivingen of door ver drinken om het leven gekomen. De voornaamste spoorlijn op het eiland Hondo is op vele plaat sen verbroken. Te Osaka staan 10.000 huizen onder water, te Tokio 4000, en de schade aan de te velde staande gewassen is zeer groot. Het water van de rivier de Tone in de nabij heid van Tokio is in korten tijd ongeveer 5Yi meter gestegen. De voorsteden van Tokio zijn door de bewoners ontruimd. AUTO-ONGELUK BIJ ONBEWAAKTEN OVERWEG IN PORTUGAL. Vijf dooden, veertien ernstig gewonden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat in de nabij heid van Braga op een overweg een toeristen auto door een sneltrein is gegrepen en geheel vernield. Vijf menschen in den wagen werden op slag gedood, terwijl veertien anderen ge wond werden, waarvan tien zoo ernstig, dat men vreest voor hun leven. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan den chauffeur, die eVeneens gedood werd. Na de botsing werd de auto door den trein nog ongeveer 200 meter meegesleurd. IN EEN LEEMKUIL BEDOLVEN. Vijftien vrouwen en een man omgekomen- Uit Melilla in Spaansch Marokko wordt ge meld, dat in de nabijheid dezer stad een ernstig ongeval heeft plaats gehad, dat 16 personen het leven heeft gekost. Ongeveer dertig inboor lingen, mannen en vrouwen, waren bezig met het graven en vervoeren van leemaarde, toen een deel van den wand van de leemkuil plot seling instortte. Alle dertig inboorlingen werden door de aarde bedolven. Uit de omliggende dor pen kwam spoedig hulp opdagen. Den geheelen dag werd met man en macht aan het reddings werk gewerkt. Tot nog toe zijn zestien dooden,' vijftien vrouwen en één man, geborgen, alsmede tien gewonden.

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2