Kerk en School. feP.WIELHOUWER rum Burgerlijke Staan f? Verkoopingen. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Buitenland. moest stellen. Het bleek, dat de slagader ge raakt was. Woensdag kwam de vrachtauto van den heer Kastelein alhier onderweg met 't uithalen in de sloot terecht, 't welk nog al schade ver oorzaakte. De vrachtauto van den heer Van der Werf uit Nieuwe Tonge gleed aan 't Zandpad bij de garage van Witvliet achteruit het dijkje af. Na veel moeite en inspanning gelukte het den auto weer vrij op den weg te plaatsen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan den Burgemeester alhier is verlof verleend om zich buiten de gemeente te mogen ophouden van 7 tot en met 28 Augustus. Aan A. C. Koppenaal is voor een jaar vergunning verleend tot het verrichten van bak- kersnachtarbeid. Ingekomen personen: geen; vertrokken J. Donkersloot naar Sommelsdijk. Van de lichting 1931 zijn bestemd tot ge woon dienstplichtige W. Keijzer, J. Maliepaard en F. Melaard, en tot buitengewoon dienst plichtige W. Bevaart, G. van Gurp en P. J. van der Valk. OOLTGENSPLAAT, De heer M. Breur heeft tegen 15 Augustus a.s. ontslag gevraagd als penningmeester van de polders Oudeland, Weipolder en Alteklein. Door de besturen van de polders Oude land, Weipolder en Alteklein zijn op de voor dracht voor penningmeester geplaatst: No. 1 W. Voogd, No. 2 T. F. Beije. Tot commissaris der N.V. voorheen A. Hobbel, Zaadteelt en Zaadhandel, is gekozen de heer P. van Oudgaarden. Het dividend over het afgeloop'en boekjaar bedraagt 6 OUDE TONGE. De rekening van de ge meentel igt vanaf heden 14 dagen voor belang hebbenden ter inzage. Zaterdag a.s. zal de muziekvereeniging alhier haar tweede concert geven in de muziek tent aan den Stationsweg. NIEUWE TONGE. J.l. Woensdag is de bliksem geslagen in de landbouwschuur van den heer D. van Es alhier. Wonder boven wonder liep alles goed af. Slechts enkele pannen wer den vernield. Bij den heer J. C. N. .alhier ontstond gas ontploffing, waardoor enkele ruiten werden ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. - Aan den heer A. Mans alhier is door het gemeentebestuur vergunning verleend tot uit breiding van de cichoreifabriek „De Onder neming" alhier. De Landbouwvereeniging „Ons Aller Be lang" alhier zal aanbesteden de levering van de benoodigde brandstoffen. (Zie advertentie in dit blad. - Op 1 Augustus j.l. was het 30 jaar ge leden, dat Dr. C. van Gelder alhier als ge meente-geneesheer in functie trad. Ingevolge de Hinderwet is door A. Th. H. Schipper vergunning gevraagd tot het plaatsen van een benzinemotor van 46 P.K. tot het in werking bréngen van een dynamo. DIRKSLAND. Tot lid van den Gemeente raad is benoemd verklaard de heer G. C. M. Smit (A.R.), .die deze benoeming heeft aan genomen. Door dhr. M. van Sint-Annaland, koopman alhier, is vergunning gevraagd voor den ver koop van sterken drank in het klein, in een perceel gelegen aan het Schelpenpad. Aan de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiks- vereen. „Volharding" alhier, is vergunning ver leend tot het oprichten eener broodbakkerij, waarin te plaatsen twee ovens en een benzine motor van 4J^ P.K. voor het in werking bren gen van een kneedmachine. De brood-, beschuit- 'en kleingoedbakker D. H. Knape alhier, behaalde op den bakkers wedstrijd' voor Zuid- en Noord-Holland te 's-Gravenhage een 3en prijs voor zijn beschuit, bestaande uit een verguld bronzen medaille met diploma. HERRINGEN, Door het breken van het voorste gedeelte van een wielkar, sloeg het paard van den landb. van der Sluijs op hol, de burry achter zich meeslepende. De knecht, welke van de kar sprong, bleef geruimen tijd liggen. Hij bezeerde zich dermate, dat medische hulp noodig bleek. Het paard werd op de hoeve tot staan gebracht. Het geval liep nog betrek kelijk goed af. STELLENDAM. Loop der bevolking over de maand Juli 1930 Ingekomen: Cornelia van Erkelens en kind van Ouddorp. Vertrokken: Neltje Koese naar Den Haag en M. M. Klink naar Dirksland. GOEDEREEDE. Woensdagmiddag ontstond boven deze gemeente een zwaar onweder, ge paard met slagregen en hagel. De bliksem sloeg in de vlaggestok van den toren, die gedeeltelijk werd verspinterd. Prijzen der veldvruchten; Peen 1.10 per 50 kilo, sjalotten 5 c'ent per kilo voor directe levering en 8 cent per kilo voor levering Sep tember. In uien of aardappelen wordt nog niets- gedaan. OUDDORP. Door den polder het Oudeland is verhuurd een perceel bouwland aan Belle- mansweg voor 79.50 per geinet aan W. Tanis W.J.K.Wz. Een 2de perceel onder den Zuid- dijk voor 58.10 per gemet aan C. Boshoven Janz. Door den polder het West-Nieuwland de na- et van den dijk aan Krijn Sandifort voor 25.25. - Naar men ons mededeelt .bestaat het plan, dat de autobus langs den Oostdijk zal gaan rijden, wat voor de bevolking aldaar zeer ge riefelijk zou zijn. Mej. B. Spee, verpleegster, hoopt morgen, 1 Aug., met het s.s. „Statendam" naar Amerika te vertrekken, om zich te vestigen te Grand- Rapids in den staat Michigan. Op de beurs was de prijs der Westland- sche uien 2.50; koepeen 1sjalotten 5 cent per kilo. SOMMELSDIJK. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de WelEerw. Heer Ds. A. G. Oosterhuis te Ernst. Onze vroegere dorpsgenooten de heeren H. Pen te Warnsveld en F. A. Pen te Enschede slaagden deze week te Utrecht voor de akte Engelsch 1. o. Ds. G. van Montfrans, voorheen pre dikant alhier, thans te Barneveld, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem, te Rijssen. Overgangsexamens LandbouwschooL Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: K. van Alphén, Nieuwe Tonge; D. van Es, Oude Tonge; J. van Kempen, Achthuizen; J. Koert, Middelharnis; J. Mijs Wz., Sommels dijk; A. Mijs Dz„ Den Bommel; J. Mosselman, Nieuwe Tonge; E. Mast, Middelharnis (toe hoorder). Niet bevorderd 1 leerling. Van de tweede naar de derde klasse: C. Buijs, Middelharnis; H. van den Doel, Sommelsdijk; J. van Eek, Sommelsdijk; G. Edewaard, Som melsdijk; N. J. van Es, Oude Tonge; L. Joppe, Sommelsdijk; J. Koese, Stellendam; A. Kreeft, StellendamD. van Nieuwenhuis, Dirksland J. M. van Oostenbrugge, Stellendam; D. I. Troost, Simonshaven; C. Vogelaar, Melissant; C. de Wit, Oude Tonge; M. Zoeteman, Dirks land. Van de derde naar de vierde klasse: J. van der Baan, Melissant; A. de Bonte, Dirksland; C. Edewaard, SommelsdijkA. Fase, Oude Tonge; H. van Kempen, Achthuizen; W. Mas tenbroek, Middelharnis; G. Heestermans, Me lissant; C. Pape, Sommelsdijk; J. M. van Rossum, Ooltgensplaat; H. Schilperoord, Oolt- gensplaat; J. A. Sieling, Melissant; P. van Slie- drecht, Middelharnis; C. Verweij, Nieuwe Ton ge; Th. van Vugt, Oude Tonge (voorw.); M. van der Wende, Goedereede. Diploma na afgelegd eindexamenD. den Baars, Melissant; J. Buijs, Battenoord; P. A. J. Buijs, Melissant (met lof); K. K. van Es, Som melsdijk; A. Dorst, Herkingen; D. Hanson, Som melsdijk; M. J. Koert, Middelharnis; A. Punt, Dirksland; M. Sieling, Melissant; H. van der Velde, Sommelsdijk (met lof); Th. van Vugt, Oude Tonge; D. Wittekoek, Ooltgensplaat. MIDDELHARNIS. Voor het Diploma (A.) U.L.O. slaagden te Rotterdam onze dorpsge nooten, de heeren J. G. J. Geldhof en A. P. van Dorsser. DEN BOMMEL.* De Ned. Herv. Meisjes- vere'en. „Perpetua", heeft een reisje gemaakt naar Den Haag, wat de meisjes veel genoegen verschafte. Er werd een bezoek gebracht aan de Bijenkorf, het groote winkelpaleis aan de Wagenstraat. Daarna aan de Tweede Kamer, waar de meisjes voor de aardigheid plaats na men op de zetels der A. R. Kamerleden. En een nam zelfs tot groote pret der aanwezigen plaats op den zetel van Ds. Kersten. Vervol gens werd de Gevangenpoort en het Koninklijk Paleis bezichtigd, waarna men genoot van het' wondermooie Panorama Mesdagh aan de Zee straat. Met een paar prettige uren aan het Scheve- ningsche strand, werd deze dag besloten. Vol daan werd de terugreis aanvaard. OOLTGENSPLAAT. Tot herder 'en leeraar bij de Hervormde Gemeente alhier is beroepen Ds. W. Rijnsburger van Polsbroek. OUDE TONGE.** Onze vroegere predikant, de Weleerw. Heer Ds. D. Bax te Puttershoek, heeft een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Blauwkapel aangenomen. HERKINGEN. Tot helpster bij de nuttige handwerken aan de Bijz. Lagere School van de Ned. Herv. Gemeente is benoemd Mej. P. F. den Boer Jd., voorheen in gelijke betrekking aan de O. L. School alhier. STELLENDAM. Mej. M. M. Ie Cocq, on derwijzeres aan de bijzondere lagere school al hier, is in gelijke betrekking benoemd te Berg- schenhoek. Uitslag Verkoopingen. Uitslag van de ten overstaan van de Notaris sen L. van der Sluijs te Dirksland en L. P. van den Blink te Brielle op 31 Juli 1930 ge veilde hofstede met bouw- 'en weilanden te Abbenbroek en te Nieuwenhoorn Perc. 1, de gebouwen, in massa ingezet door A. A. E. Veenenbos te Brielle op 9100.—. Perc. 2 door T. Knape te Brielle op 1260. per Yi H.A. of 1640.52. Perc. 3 door J. v. d. Hoek te IJsselmonde op 1360.- per y2 H.A. of 4471.68. Perc. 4 door J. v. .d. Hoek te IJsselmonde op 1520.— per y2 H.A. of 3830.40. Perc. 5 door A. v. d. Hoeve te Nieuwen hoorn op 1430.— per x/2 H.A. of 5162.30. Perc. 6 door J. v. d. Hoek te IJsselmonde op 1370.— per ]/2 H.A. of 2660.54. Perc. 7 door Wm. Lankhorst te Brielle op 1330.- per y2 H.A. of 4561.90. Perc. 8 door B. de Bruin te Rockanje op 1310.- per y2 H.A. of 6065.30. Perc. 9 door J. Achterberg te Nieuw-Helvoet op 1230.— per l/2 H.A. of 3948.30. Perc. 10 door A. A. E. Veenenbos te Brielle op 1060 per y2 H.A. of 4415.96. Perc. 11 door K. de Gruiter te Nieuwenhoorn op 1300.- of 7717.32.-. Perc. 12 door Arie van Prooijen te Ouden hoorn op 1390.per x/2 H.A. of 4000.42. Perc. 13 door T. Knape te Brielle op 1200 per M H.A. of 5980.80. Perc. 14 door Arie van Prooijen te Ouden hoorn op 1350.per y2 H.A. of 4004.10. Perc. 15 door Willem Hoogenboom te Rot terdam op 1350.per x/2 H.A. of 6018.30. Perc. 16 door F. F. de Looze te Spijkenisse op 1360.— per x/2 H.A. of 3389.12. Perc. 17 door Willem Hoogenboom te Rot terdam op 1360.— per y2 H.A. of 6299.52. Per. 18 door F. F. de Loose te Spijkenisse op 1260.— per y2 H.A. of 5826.24 Totaal 89092.72. SOMMELSDIJK. GeborenArend, z. v. Arie Hoogzand en Lientje den Engelsman. Ondertrouwd Florus van den Nieuwéndijk, 25 j„ te Middelharnis, en Lena Maria Geer- truida van Dongen, 19 j., alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren Cornelis, z. v. C. van den Boogert en C. de Wachter; Leendert, z. v. J. Hogerwerf en J. Wesdijk; Sijke, d. v. A. van Rossum en J. van der Mast. Gehuwd: Adam Albregts, 25 j. (Middelharnis) en Tannetje van der Made, 25 j„ alhier. OUDE TONGE. GeborenAdrianus Pieter, z. v. Abraham Timmers en Lena Bogerman; Jan, z. v. Johannes Vervloet en Elizabeth Dirkje Los; Cornelis, z. v. Pieter van Eek en Jannetje Cornelia Kamp. Ondertrouwd Teunis van Noord en Maartje Kik. Gehuwd Mattheus Smit, j.m. 26 j. (Middel harnis) en Sara Fris, j.d. 24 j.; Pieter Koole, j.m. 19 j„ en Cornelia de Vos, j.d. 17 j. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Jan Koppenaal, j.m. 21 j., en Bastiaantje van den Doel, j.d. 18 j. DIRKSLAND. GéborénNeeltje Jannie Jacoba, d. v. J. Vermeulen en A. Gaanderse; Cornelia Abra, d. v. A. Hameete en L. Schrijvershof; Johanna Maria, d, v. W. Kardux en C. J. Bruggeman. OverledenFranciscus Johannes de Laat, oud 10 mnd., z. v. P. H. de Laat en J. J. van Peperstraten. MELISSANT. Geboren Hendrika Maria, d. v. A. Melissant en M. Luime. Overleden Prina Keizer, 82 j„ weduwe van C. de Vogel. HERKINGEN. OndertrouwdAren Huizer, j.m. alhier en Maria Dirkje den Rooijen, j.d. te Oude Tonge. STELLENDAM. GeborenIza, d. v. A. van Koppen en A. Bakker; Lena, d. v. L. Nijland. Gehuwd: Pieter van den Nieuw'endijk, 27 j„ en Johanna Wandemaker, 28 j. OverledenMaria van Seters, 77 j„ echtg. van J. de Blok. Op Donderdag 31 Juli 1930 veiling en op Donderdag 14 Augustus d. a. v. afslag, beide dagen voorm. half twaalf uur (z.t.) te Brielle in hotel »De Nymph« van de kapi' tale Bouwmanswoning met schuur, wagenhuis (alles geheel van steen), erf, tuin, boomgaard en uitmuntende bouw» en weilanden, onder de gemeenten Abbenbroek en Nieuwenhoorn, tezamen groot 32,24.22 H A (70 gem. 62 R. V. maat), waarvan verhuurd de hofstede met 22.65.60 H.A. bouw' en weiland tot bloot» schoof 1930, (gebouwen c.s. tot 1 Mei 1931) aan den heer P. Scheijgrond Jz. te Abben» broek, en de overige landen aan de heeren A. van Marion Lz. en L, Noordermeer Lz. tot blootschoof 1930, aan M. Poldervaart Lz, tot blootschoof 1931. In diverse perceelen en combinatiën. Notarissen L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en L. VAN DER SLUIJS te Dirksland. Op Donderdag 7 Augustus 1930 veilingen op Donderdag 14 Augustus 1930 afslag, beide dagen des avonds 6 30 uur (o.t.), in het Loge» ment van G. van Veen te Oude Tonge van no. 1. Een huis en erf aan de Kaai no. 7 te Oude Tonge no. 2. Een pakhuis aan de Kaai no. 5 aldaar; no. 3. Een huis,schuren en pad aan den Kerkring no. 11a aldaar; Een schuur aan den Hil aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Verkooping op Woensdag 6 Augustus 1930, bij Inzet, op Woensdag 13 Augustus 1930, bij Afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) in het Hotel Spec te Sommelsdijk. Het Woon> met Winkelhuis, schuur, schuurtje en erf aan den Binnenweg te Sommelsdijk, toebehoorende aan den Heer A. W. Korvink te 's«Gravenhage, en een Huis aan den Oost» dijk te Sommelsdijk, ten verzoeke van den Heer P. van der Bij te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 8 Augustus 1930, 's avonds 7.30 uur (Zomertijd), te Herkingen, ter herberge van Gebrs. Verschoor, veilingen op Vrijdag 15 Augustus 1930, 's avonds 7.30 uur (Zomer» tijd), te Herkingen, ter herberge van Mej. L van der Velde, afslagvan Een Huis met Erf en grond te Herkingen, op het dorp, kad. nr. 919, groot 86 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van Erven T. Bestman. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 9 Augustus, des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akers- hoek, van klaver 2e slag, cichorei, aardappelen en suikerpeenkoppen. Notaris VAN,.DEN BERG. Op Woensdagen 6 en 13 Augustus 1930, 's avonds 7 uur, te Poortvliet (Zeeland), res pectievelijk in hotels Kestero en Heelen, bij veiling en afslag van 1.90.95 H.A. Bouw- en Weiland te Poortvliet (Z.), in polder Poort vliet, kad. Sectie F no. 342, 343 en 178bis, verhuurd aan den heer J. T. Monteau tot bloot schoof 1933 voor 240.— per jaar. Notarissen MEULENBERG te St. Maartensdijk (Z.) en L. VAN DER SLUYS te Dirksland. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 30 Juli 1930. Bloemkool 2.80 tot 11.60 per 100 stuks. Savoye kool 4.50 tot 8.80 per 100 stuks. Roode kool 2.70 tot 7.60 per 100 stuks. Komkommers 2.— tot 5.70 per 100 stuks. Meloenen 30, —tot 55.per 100 stuks. 'Andijvie 1.80 tot 2.per 100 krop. Kroten 2.tot 2.60 per 100 bos. Dubbele princessen, 5.80 tot 9.per 100 K.G. Enkele princessen 11.— tot 12.70 per 100 K.G. Stoksnijboonen 20 tot 21 per 100 K.G. Stamsnijboorien 7.50 tot 10 per 100 K.G. Postelein 6.— tot 7.50 per 100 K.G. Augurken 6.tot 18.per 100 K.G. Blauwputten 2.— tot 4.20 per 100 K.G. Poters 1.per 100 K.G. Peren 4.70 tot .5.— per 100 K.G. Oomskinderperen (val) 6.70 tot 15.— per 100 K.G. Noord-Holl. Suikerperen 9.50 tot 10. per 100 K.G. Zwarte bessen 10 tot 11 per 100 K.G. Kruisbessen 10.per 100 K.G. Krozen 0.14 tot 0.18 per pond. Boter 0.80 tot 0.86 per pond. Veiling van Donderdag 31 Juli 1930. Eieren. Kipeieren, 58-60 kg., 5.15 tot 5.50 per 100 stuks. Kipeieren, 60-61 kg., 5.65 tot 6.per 100 stuks. Kipeieren, 49-52 kg„ ƒ- 4.50 tot 4.55 per 100 stuks. Kipeieren, bruin 5.50 tot 6 per 100 stuks. Eendeieren 5.50 tot 6per 100 stuks. Poelpetaateieren 3.per 100 stuks. Aanvoer 15.500 eieren. Aardappelen. Eigenheimers 2.80 tot 3.95 per 100 K.G. Poters 0.45 tot 2.— per 100 K.G. Aanvoer 27,500 K.G. ROTTERDAM, 29 Juli 1930. Op de heden in ons Veilingslokaal, Wat» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wet» den de volgende prijzen besteed: Kipeieren 5.— tot 6,35 Eendeieren4,85 tot 5,45 Ganseierentot Middenprijs f Aanvoer 155.000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING HET DRAMA VAN DE VECHT. Spelen met levens. Wij lezen in het Hdbl. Er is nu meer dan een week verloopen sinds op de Vecht, in de provincie Utrecht, het nood lottig schot werd gelost, dat een goed burger van Amsterdam het leven kostte. Wij hebben ons, teneinde het onderzoek van justitie en politie in deze zaak niet te hinderen, bepaald tot de vermelding van de voornaamste feiten, welke op het drama betrekking hadden. Nu het justitieel onderzoek kans heeft dood te loopen op de tot nu toe gebleken onmogelijkheid om vast te stellen wie het doodelijk schot gelost heeft, mag een ernstig protest tegen dergelijke schietpartijen in open vaarwater niet achterwege blijven. Er waren hier vijf personen, waaronder eenige minderjarigen, aan boord van het jacht van een dokter uit Dordrecht, die allen met den dokter op een doel in de wei aan het schie ten gingén alsof zij zich op een verlaten plek bevonden in plaats van op een druk bevaren water op een zomerschen Zondagmiddag. Het onverantwoordelijke, zelfs het misdadige van de uitoefening van een dergelijke liefhebberij, be hoeft niet nader aangetoond te worden en krijgt geen minder erg karakter tengevolge van het feit, dat nog niet uitgemaakt kon worden wie van de vijf personen den kogel afzond, die den Amsterdammer doodde. Er 0n nog twee omstandigheden, die het treu rige geval schriller kleur geven dan strikt nood zakelijk was. Ten eerste behoorde de Dordtsche dokter tot degenen, die te hulp werden ge roepen toen het slachtoffer getroffen was. Bij de verhooren is nu, naar wij vernemen, komen vast te staan, dat deze dokter zeer zenuwachtig was en klaarblijkelijk terstond begreep, dat het slachtoffer door een kogel van zijn jacht getrof fen was. Dit bleek o.a. uit hetgeen hij zijn ge zelschap toeriep. Niettemin beweerde de medi cus, dat de getroffene door een inwendige bloed uitstorting gedood was en dat de wond in zijn borstvan binnenuit ontstaan zou zijn, het geen de geneesheer uit Nederhorst d'en Berg echter voor onmogelijk verklaarde. Toch gaf de burgemeester het lijk vrij, waarna de Dordt sche geneesheer de tweede zeer pijnlijke omstandigheid eerst na de verslagen in de bladen zich opmaakte om zich bij de politie aan te melden, juist toen een paar veldwachters gereed stonden om hem aan te houden. Te Amsterdam is ten slotte definitief gebleken, dat het slachtoffer door een kogel was getroffen; helaas heeft de politie op gezag van haar des kundige een oogenblik in de meening verkeerd, dat het schot van zeer dichtbij gelost moet zijn. Dit bleek volkomen onjuist toen, dank zij het verdere onderzoek der Amsterdamsche politie, de geschiedenis van de fatale schietpartij vol komen opgehelderd werd. Bewezen werd toen tevéns, dat de kogel, die in het lichaam van het slachtoffer gevonden werd, afkomstig was uit de F. N.-buks van den Dordtschen medicus. In hoeverre het parket te Utrecht, dat thans de zaak in handen heeft, er 'nog in kan slagen de schuldvraag tot een oplossing te brengen, hebben wij af ,te wachten. We schreven reeds, dat de kans bestaat, dat er niet tegen een be paalden persoon een vervolging wegens het ver oorzaken van dood door schuld kan worden ingesteld. Maar dan is toch uit deze gansche droeve historie de les te putten, dat schiet oefeningen, als hier hebben plaats gehad, in een beschaafde maatschappij niet mogen voorkomen. Feitelijk kunnen alle vijf de personen, die zich daarmee hebben bezig gehouden, zich schuldig achten aan den dood, zij het zonder opzet, maar door grove onvoorzichtigheid veroorzaakt, van een medemensch. Dat is wel een heel ernstig feit. BESMET WATER. De militaire autoriteiten te Amersfoort hebben het water in de Barneveldsche beek, waar de manschappen veel gingen zwemmen, besmet ver klaard. De aanleidende oorzaak daartoe was het opnemen van een militair in het hospitaal, met huiduitslag, vermoedelijk ontstaan doordat de beek door een rat is besmet. Intusschen blijven vele burgers in hetzelfde beekwater zwemmen. DIEFSTALLEN, INBRAKEN ENZ. Donderdagnacht hebben dieven te Sittard in alle villa's gelegen aan de Parklaan ingebroken, maar in totaal slechts voor 100 buitgemaakt. In den tuin behoorende bij de villa van den heer Th. G, Delhougne zijn een overjas en een geladen revolver gevonden. Inbrekers hebben zich door forceering van het slot toegang verschaft tot het Rechthuis van Willeskop. Donderdagmorgen werd de inbraak bemerkt. De polderkas bleek opengebroken, maar er wordt niets vermist. Woènsdffgnacht ongeveer 12 uur gaf de par ticuliere nachtveiligheidsdienst te Apeldoorn aan de politie kennis, dat vermoedelijk een inbreker in het pand aan de Hoofdstraat aldaar, waarin de zaak van de firma Kreymborg is gevestigd, was binnengedrongen. Bij aankomst van de po litie vond deze aan den zijkant van het gebouw een ruit verbrijzeld; zij drong ook door de opening naar binnen 'en ontdekte boven op een kast liggend den bij haar bekenden G. Deze man is gearresteerd. ONGELUKKEN. Woensdagmiddag was de 20-jarige Duitsche zeeman W. Mummert op het in de Waalhaven te Rotterdam liggende stoomschip Asia bezig met een brandende benzinelamp. Vermoedelijk was het reservoir niet goed gesloten; de lamp is ontploft, en M. kreeg de brandende benzine over zich heen. Met ernstige brandwonden aan hals, armen en gelaat is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 19-jarige P. Goderie uit de Uytehaagen- straat is op een bouwwerk aan de Merwehaven te Rotterdam van een stelling gevallen. Hij is- met den rug op een stuk hoekijzer terecht ge komen. Met een ernstige vleeschwond is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. KLOMPENMAKERIJ AFGEBRAND. De klompenmakerij met grooten voorraad klompen van d'en' heer T. van Deelen te Voort huizen, is in den nacht van Woensdag op Don derdag geheel afgebrand. KINDERVERLAMMING. Drie kinderen van den brievenbesteller P. van Doorn te Heeze (N.-Br.) zijn aan kinder verlamming overleden. Te Gorredijk is een 2-jarig zoontje van den heer J. Bergsma aan kinderverlamming ge storven. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Aan het strand van Renesse is bij het baden de 16-jarige C. T„ leerlinge van de R.H.B.S. te Zierikzee, verdronken. OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is te Nijmegen bij het Valkhof de 12-jarige J. Delmee overeden door een auto bus, bestuurd door den autobusondernemer J. H. B. Galenkamp uit Apeldoorn. De knaap is even later overleden. Het ongeluk geschiedde doordat hij, omdat het regende, met zijn jas over het hoofd voor de autobus liep. Het 3-jarig zoontje van de familie Otten uit Amsterdam is nabij Barchem door een stoom tram van de G.O.S.M. overreden en gedood. ZWAAR ONWEDER BOVEN HELLENDOORN. Woensdagnamiddag, terwijl niemand het ver moeden had, dat er een onweersbui boven de plaats dreef, zijn de bewoners van Hellendoorn plotseling opgeschrikt door een knetterenden donderslag. De bliksem was ingeslagen in de boerderij van den landbouwer Schoot Uiter- kamp, gelegen in de buurtschap Haarlem. De bliksem sloeg dwars door de boerderij. De land bouwer zelf was ook getroffen en viel bewus teloos neer. Een varken werd doodelijk ge troffen. In een minimum van tijd stond alles in volle vlam. Niets kon worden gered. Het vee liep gelukkig in de wei. Verzekering dekt de schade. LIJK AANGESPOELD. Woensdagmiddag half twee is nabij den vier den kilometerpaal nabij Den Helder het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man aangespoeld. Identificatie was onmogelijk. UIT „DER SCHWEIZER ABSTINENT". Mahatma Gandhi verwijt in zijn strijd voor de zelfstandigheid van Indië, de Engelsche Re geering, dat ze den alcoholhandel, tegen den wil van het grootste gedeelte van het volk in, handhaaft. „Niets ruïneert een volk zoo sterk", zegt de 61-jarig, Gandhi, „als het instandhouden van de drinkgewoonten." „In de Geschiedenis is één van de mede oorzaken van den val van Rome, het uitbrei dende drankmisbruik der bevolking geweest. Als we eerlijk en oprecht leven willen, moe ten we den drank, zoolang het tijd is, uit bannen." In Japan zijn op het oogenblik 1560 plaat selijke geheelonthoudersverenigingen met on geveer 220.000 leden. In 43 dorpen is een absoluut drankverbod; 67 vereenigingen werken onder de leerlingen der Middelbare scholen, terwijl 84 kringen van jonge vrouwen zich verplicht hebben, geen enkele man te trouwen, die alcohol gebruikt. In het Parlement zitten 13 geheelonthouders, terwijl van de 446 leden van het Parlement, 186 zich bereid verklaard hebben een alcohol verbod tot 25 jaar, te steunen. Op de Engelsche begrooting heeft Mr. Snow- den een belastingverhooging op bier voorge steld, die 200.000 bedragen zal. Trots de werkloosheid hebben de bierbrouwerijen in En geland groote dividenden uit kunnen keeren. Vele geheelonthouders willen nog verder gaan en niet de belasting verhoogen, zoodat mee geholpen wordt het kwaad in stand te houden, maar het alcohol-gebruik eenvoudig te verbie den. Zij beroepen zich op het woord van den ouden staatsman Gladstone: „Geef mij een ver standig, nuchter volk en ik zal me om de in komsten van den Staat niet meer bezorgd maken." DE AARDBEVING IN ITALIË. Na vijf dagen ongedeerd uit de puinhoopen verlost. Een gift van Mussolini. Een merkwaardige redding. Een merkwaardige redding heeft zich voor gedaan te Melfi. Daar is een reddingscolonne er na vijf dagen werkens in geslaagd een vrouw met haar zoontje uit de puinhoopen te ver lossen, die als door een wonder ongedeerd en in leven gebleven warén. Men kan zich de vreugde van de redders voorstellen toen hun werk, dat anders zoo triest is, op die manier werd beloond. Voor het overige duurt het opruimingswerk,. hoewel het einde in zicht komt, nog steeds voort.. De verliezenlijsten hebben, blijkens de officieele opgave, geen aanmerkelijke verandering onder gaan. Om het verwoeste gebied te mogen be treden moet men in het bezit zijn van een spe ciale schriftelijke vergunning, zulks om onge- wenschte nieuwsgierigen te weren. Di Crollalanza, de minister van openbare werken, en senator Cremonesi, de voorzitter van het Italiaansche Roode Kruis, zijn uit het ge troffen gebied te Rome teruggekeerd en door Mussolini in een speciale audiëntie ontvangen, waarop zij verslag uitbrachten over het red dingswerk. Musolini heeft uit zijn eigen middelen 30.000 lire beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de ramp. Te Rome zijn een 300-tal weezen aangekomen uit het verwoeste gebied. De gouverneur van de stad en tal van andere autoriteiten waren ter ontvangst op het station aanwezig, waar zich ook een groote menigte belangstellenden bevond, die de aankomende kinderen met roe rende hartelijkheid verwelkomde. Deze zullen onder dak worden gebracht in verschillende 'stedelijke instellingen en gaan dan, zooals wij reeds gemeld hebben, naar de hoofdstedelijke vacantiekolonies aan zee of in de bergen. LASTIGE BIJEN. In de door de windhoos geteisterde streek van de Montello, welke ongeveer 18 K.M. lang en 2 K.M. breed is, wordt het opruimingswerk gestadig voortgezet. Te Volmello werd dit werk door bijenzwermen buitengewoon moeilijk ge maakt. Er moesten bijenmaskers worden aan-

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 4