urn. Voor Heeren. ti» ET a ÏNHOCSOOWSES Zaterdag 2 Augiistiis 1930» No» 3664 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. Boekbespreking. Uit de Pers. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. het Hed tot le woorden lezingen, en komen, die ïgt i P. B. ïerikaansche rvan wij in heeft zich aver de be- ïaar diepste een tweele- n de eerste t deze slap- langen tijd,, len zijn, dat vanzelf, dat indien dit allengs ver- aoralsnog is zeggen, en voorloopig ge berichten ft een zekere en. Een fer- ;u's en haar in hetzelfde lar koersver- lans weer in vel duidelijk, i toonaange- d zijn thans 1. Het schijnt tot overeen- e inkrimping oodig, en de igd. Op ge- orden uitge lei een flinke liet onwaar- apig niet te slag eerst in >e hoofdsom lips en Mar den flauwen Philips ge- chland. irsgesteldheid aalresultaten, mmin op de over de zoo namelijk, dat ngesloten fa- en gemiddeld rwijl de laat- t hooger kon- il. In verband iten voor het leel'en slechts tcties, die nog p lagere prij- berichten uit inkrimping en ongeveer iet plan Astra i toegetreden, al luier. te wekken, ietere tendenz iet gaat steeds it nog slechts ing uit de nog :n zal voort- de productie met dien een prohi- ven. Hiervoor eeringen noo- :'en deze over he Gouverne- gaat de toe- in wat lang- eloopen week ton. Dit is over het ge- Scheepvaart- Vmerikaansche >per- en utility stemming iets was de toe- nbevredigend ierde koersen oger noteerde, og genoteerd, hebben weer maken, 'k Zal merkwinkel een t meestal koo- ig hebt, dat is je noodig een Vl. breed is. den rand met :en randje wer- je eens precies om deze letters •net stiksteekjes tusschenruimte dig hebt, moet nnen. s met mooie gebeuren. Dan scherp schaartje uitknippen. Dat jes worden als srkt hebt. Kijk Ije lint, dat net :r, maar 6 c.M. :n van de zijde, werkt hebt. gste einden met nienpapier vast. iden 3 c.M. uit- uitgerafeld, en om aan Vader Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 162. Proble'em no. 191 is totaal mislukt, althans qeheel foutief weergegeven. Daar ik echter niet de verbetering kan aangeven, kan ik niet anders doen dan 't probleem voor den wedstrijd laten vervallen. De stand na no. 190 geeft dan den winnaar over Augustus aan. Men kan altijd tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Oplossing Eindspel no. 223. 1Tf2! 2. Lf2: pat. Of: 2. Ke4, Tf7. Zie verder eindspel no. 222. Oplossing Eindspel no. 224. 1. Kdl! 2. Tc8 dan 2Tal! Niet 2Tc2, want dan verliest zwart door: 3. Td8, Kei; 4. Ta8, Kdl: 5. Tal, Tel: 6. Tel: mat. Oplossing Eindspel no, 225. 1. f7, Tfl; 2. Lf6 en de pion is niet meer tegen te houden. B.v. 2. Te ff; 3. Kd7, Tdl; 4. Kc7, Tel: 5. Kb7, Tbl; 6. Ka7 en wit wint. Eindspel no. 226. Keemink en Fahrni 122. Wit: Kd6, Thl, Le5, pi. e7. Zwart: Ke8, Tc2. Zwart aan zet, houdt remise. Eindspel no. 227. Keemink en Fahrni 123. Wit: Kg5, Tg4. Zwart: Kg8, Tel, Pf6 en gl, pit c2, d3, e4, f3, g3 en h3. - Wit speelt en houdt remise EEN BEETJE THEORIE. In de loop der jaren zijn er heel wat pro blemen gecomponeerd, vooral op tweezet gebied. Een heel enkele maal gebeurt het echter, dat een nieuwigheidje gevonden wordt. Dit was bij voorbeeld 't geval toen de onlangs overleden componist Schiffman zijn thema publiceerde. Dit behield in, dat zwart de matdreiging kon pareeren door een eigen stuk te pennen, we tende, dat wit door de dreiging dit stuk wederom zou moeten ontpennen. Juist dit ontpennen was de pointe van 't thema. Een voorbeeld vindt men in probleem no. 192. De sleutelzet is 1. Th4, waarna wit mat dreigt door 2. Lg4. Zwart kan nu die dreiging pareeren door de pion of f4 te slaan met P., D. of L. Speelt wit nu toch 2. Lg4, dan wordt het zwarte stuk ontp'end en is er geen mat. Dit probleem bevat dus een viervoudige Schiff- mann. No. 192. M. NIEMEIJER. T. N. S. B. 1928. Mat in twee zetten. 1. Th4. De thema-varianten zijn 1Df4: 2. Pf6. 1Lf4: 2. Pg3. 1Pef4: 2. Dd5. 1Pgf4: 2. De6. Natuurlijk profiteert wit van 't gepend staan van 't zwarte stuk. De Belgische componist Nievelt verzon hier iets nieuws op, door de batterij Le2 en Tel te vervangen door een witte dame. Dit was een groote vereenvoudiging en wellicht een elastischer idee, daar men met behulp hiervan 't aantal tot 5 heeft weten op te voeren. Zoo iets dergelijks is er nu de laatste maan- d'en gaande met de Goethart-interferentiè. No. 193. F. W. NANNING. L'Italia Scacchistica - Juni 1930. Mat in twee zetten. 1. gf7: Onder de Goethart-interferentie verstaat men de interferentie van een zwart stuk (door zwart) waardoor wit dit kan ontpennen. In probleem noi 193 dreigt wit door 2. f8D mat te geven. Zwart pareert dit door te spelen: 1Lc5 of 2Ld4. In deze gevallen interfereert de looper een der gepende torens en wit kan met een gerust hart dit stuk ontpennen. Er volgt respectievelijk 2. Pb2 en 2. Pe5. Eenzelfde wending, die Nietvelt gaf aan de Schiffmann-verdediging, bevindt zich in dit pro bleem nu ook en wel na. 1f4. Nu interfereert de pion de gepende toren op e4 en wit kan dit stuk dus ontpenrien en mat geven door 2. Dg4. Ik publiceer dit probleem niet omdat 't wellicht 't eerste is, doch omdat het beide wendingen bevat. In „De Problemist" wijst de heer Wostijn op dit idee, waarbij hij vermeldt, dat reeds eenige voorbeelden hem bekend zijn. Hier is dus het allernieuwste snufje op 't gebied der problematiek, 't Zal tot aardige ge pointeerde ideeën aanleiding kunnen geven. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 141. 1. Tb4. HET HUWELIJKSPROBLEEM IN LEVEN EN LITERATUUR, door Dr. C. J. Honig en Dr. J. Tazelaar. Uitgave van de Uitgevers maatschappij Holland, Amsterdam. We vinden hier in dezen bundel bijeen twee referaten, gehouden op de Najaarsconferentie van Geref. studenten. Dr. Honig behandelt deh uwelijkskwestie van den medischen kant. Als de ruimte het toeliet zou ik zoo gaarne bladzijde na bladzijde er van willen overnemen. Ernstig en teer bespreekt deze Christen-arts dit onderwerp. Er wordt tegenwoordig van vrij zinnige zijde zooveel getornd aan het huwelijk, maar Dr. Honig schrijft rustig en klaar: „De groote beteekenis van het monogame voor het leven durende huwelijk, voor het lev'en der gemeenschap, kan dan ook niet scherp genoeg in het iicht worden gesteld." „Waar het huwelijk werkzaam is naar Gods eeuwig gebod; zal het ons ten eeuwigen zegen zijn. Eenheid van leven is het dan in Hem, tot wiens Eer en Verheerlijking alle dingen zijn." Dit is he); „leidmotiv" geweest bij de be spreking van dit onderwerp. We vinden dit een kostelijk werk, wat we ter lezing zeer aan bevelen. Alleen een kleine opmerking willen we maken. Ieder, die rustig leest, kan dit boek begrijpen, maar voor den eenvoudigen lezer, die geen Duitsch kent, zal het gemakkelijk zijn als bij ev'eritueele herdruk in een noot onder aan de bladzijde de Duitsche zinnen vertaald worden. Ook het tweede gedeelte van dit boek: „Het Huwelijksprobleem en de literatuur" van Dr. Tazelaar, hebben we met heel veel genoegen gelezen. Roman na roman wordt in het kort besproken en wij krijgen duidelijk te zien hoe de moderne romanlectuur is. En al lezende zien we steeds klaarder hoe al het literair gedoe over dit onder werp te veroordeelen is. Wij raden dit boek zeer gaarne ter lezing aan. Wat gegeven wordt is het resultaat van veel studie, doch het wordt ons zoo gegeven, dat ieder het lezen kan en begrijpen, We vinden hete en prachtboek, een ernstige stem temidden van de vele ijdele klanken dezer echtbrekende EEN PRAATJE OP RIJM OVER DE RADIO, 25 Juni 1930 uitgesproken door Dr. J. H. Gunning J.Hz., Redacteur van „Pniël". Uitgave H. Veenman 6 Zonen, Wageningen. Dr, Gunning voor de Radio Dat beteekent iets bizonders Wie hem gehoord heeft, verlangt natuurlijk die „rede op rijm" in zijn bezit te hebben. Kostelijke gedachte van den uitgever om het uit te geven. Dr Gunning zelf zegt in zijn „Vooraf een „kort inleidend woord", zooals dat bij een preek behoort" Pas heb ik uitgesproken En was ik, blij van geest, Gelukkig geen ribben gebroken Van Hilversum teruggeraced, Toen ik, bij andere stukken, Ook vopd dit telegram „Mag ik uw rijmpje drukken, Dat schitterend over kwam Dat noem ik nu eens „zaken doen Niet zeuren: „hoe zal dat Maar t hart van ijver blaken doen. k Gaf dadelijk mijn „fiat!" Een genot om het „rijmpje" te lezen. Dr Gunning zegt er in„Ridendo dicere verum zei Cicero of een ander Latijnsche menheer. (Dat wil zeggen: „Je kunt ook wel in scherts heel ernstige dingen zeggen"). Welnu, in scherts zegt Dr. Gunning den radio-gebruiker heel nuttige dingen. Den radio-maniak b.v. wordt den volgenden raad gegeVen, nadat Dr. Gunning zelf een heelen avond van alles en nog wat uit Europa had afgeluisterd „Dus, waarde hoorderschaar, bedenk als gij aan 't luisteren gaat Kies met beleid uw doel, en bovenal houd maat! Bloemkool en leverworst, cacao en bruine boonen, Vanillevla en spek, paté en Maggi-soep, Zij kunnen elk apart een hong'rig hart beloonen Maar in een mengselbrei wordt het een vieze troep Over 't ziekenuurtje zegt Dr. Gunning ,,'k Heb meer dan eens geluisterd Naar 't weeklijksch ziek'enwoord. Dat is een mooie werkzaamheid, Die heel mijn hart bekoort. Ach, lieve, beste kranken, Hoe gun 'k u in 't verdriet, De sterkende verkwikking, Die deze kunst u biedt Maar laat het elk bedenken, Die tot de zieken spreekt Dat zachte en teedre woorden Altijd veel meer bekoorden Dan donder, die de ceders breekt. Een ziele is vaak zoo somber, Zoo eenzaam, zoo verward Daar zijn zoovele raadselen Die knagen aan zijn hart. Dan brengen speculaties Van Godgeleerden aard. Noch hoog verheven frasen Der moede ziel soelasen Zij drukk'en nederwaart. Brengt, radio-ziekentroosters Wanneer gij helpen wilt, Een straal van zonnig leven, Een groet, waaruit het beven Van meegevoelen trilt. 'k Heb wel eens toegeluisterd Bij 't hoog pompeuse ziekvermaan, En zuchtende gefluisterd „Kan dat niet wat gewoner gaan?" Maar soms ook dacht ik: „lieve man, „Lig ik eens krank ter neder, „Dan hoop ik, als het wezen kan „Gij komt dan nog eens weder Een vriéndelijk, hartelijk woord, door mee gevoel gedragen, Is- vaak een Engel Gods, die demons kan verjagen. Gaarne zouden we meer willen citeeren, maar we zijn al onbescheiden genoeg Het keurig uitgevoerd boekske kost slechts 0.60. Radio- en niet-radiobezitters zullen er van genieten. Bovendien is het nog voorzien van een keurig portret van den auteur. Gaarne, warm aanbevolen UITVLUCHTEN. De „Maasbode" schrijft Onlangs bevatte „Het Volk" een ingezonden stuk van een partijgenoot, die zich maar niet kon voorstellen hoe „uit socialistisch oogpunt bezien", toch wel te verdedigen was, dat een professor beter betaald werd dan een putjes schepper. De man vroeg of dat in „onze toe. komstmaatschappij" ook zoo zou gaan. De zaak is „van later zorg", antwoordde de socialistische redactie. En nu komt er een zekere heer W. Mulder vertellen Ook ik ben van meening, dat b.v. een mijn. werker, een zeeman, een leidekker e.d., men- schen, die voortdurend een vrij groot per soonlijk risico loopen, beter beloond dienen te worden dan b.v. een bedrijfsleider, procu ratiehouder enz. die lang niet aan die gevaren blootstaan en bovendien onder heel wat pret- tiger omstandigheden hun arbeid verrichten, maar ik ben eveneens van meening dat derge lijke kwesties nog lang niet aan de orde zijn, en het behandelen daarvan volkomen nutte loos en overbodig is. Deze inzender is er achter: hij maakt de men- schen wijs, dat een samenleving mogelijk is, waarin de bedrijfsleider minder zal verdienen dan een stoker bevoorbeeld. Natuurlijk is dat onzin socialistische theoretici erkennen dat zelf. Maar de heer Mulder zegtwij hébben vroeger al zooveel tijd verknoeid met deze kwesties. Niemand was in die dagen meer verheugd dan een tegenstander, wanneer hij je eindelijk had „vastgezet" omdat je geen afdoend ant woord kon geven op de vraag, wie in de socialistische maatschappij de straat moest vegen. Iedereen zou dan immers het gemak kelijkste baantje opeischen ergo het soci alisme was een utopie Geen wonder, dat de heer Mulder zulke sim pele redeneeringen over zeer eenvoudige maar toch voor de menschen niet onbelangrijke zaken, terzijde wil stellen. Hij schrijft Vandaag moet een partijlid gewonnen wor den, en een ongeorganiseerde in den vakbond gebracht en als dat op den duur tot het ge- wenschte doel heeft geleid, komen nog heel wat grootere kwesties aan de orde. De re geling van detailkwesties kunnen wij gerust aan de kleinkinderen overlaten, die de zaken dan heel wat beter kunnen overzien dan wij. Deze diepzinnige geloovigheid gaat zelfs „Het Vol'k" te ver want het teekent er bij aan Te veel aan onze kleinkinderen overlaten, schijnt ons niet aanbevelenswaardig. Maar wat bij vraagstukken als dit het eerst noodige is, is het vinden van de juiste methode voor de oplossing. Jawel, maar de juiste methode is zeker niet, om de menschen zand in de oogen te strooien en hen in den waan te laten, dat een samen leving mogelijk is, waarin gelijkheid zal bestaan tusschen knappen en de dommen, de luien én de vluggen, de sterken en de zwakken, de volwaardigen en de onvolwaardigen. De juiste methode is aan de menschen te zeggen, dat de Troelstra's altijd een andere positie zullen innemen dan de Mulders op straffe van een toestand te scheppen, waarin niet denkers maar tobbers de leiders zullen zijn. De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. WAS JE MILITAIR TE BERGEN OP ZOOM? Waarde Lezers Dit stuk is bestemd voor hen, die het Tehuis voor militairen te Bergen op Zoom hebben bezocht Ge moet weten, oud-bezoekers, dat er wat voor jullie te doen is. Je herinnert je natuurlijk nog leven dig of goed de dagen, die je in de Au vergnestraat doorgebracht hebt. Mis schien gaven enkelen nog wel eet voordrachtje ten beste. We moeten 4 Augustus wéér voor drachten hebben. Maar niet van jullie. Dat kan nu eenmaal niet. Maar, daar 't tehuis dan 40 jaar zal bestaan en 't tehuisbestuur arm is, willen we vragen aan onze oud-bezoekers om toestem ming om nog een klein feestje te vieren op dien dag. Geef jullie ons toestemming Ja na tuurlijk Wij kennen onze ouwe vrienden wel. Nu, zend dan een postwisseltje of een aangeteekenden brief met een klein bedrag zoo spoedig mogelijk aan den huisvader, den heer M, P. de Viet, Auvergnestraat 27,Bergen op Zoom. Vrienden, we rekenen op jullie toe stemming en vrijgevigheid. Het rustige zitje na je dienstdoen ben je vast nog niet vergeten EEN SERGEANT VAN DE LICHTING 1927. Woordelijk overgenomen ujt het Nieuws- en Advertentieblad „De Amersfoortsche Courant' uitgave fa. F. Th. Onnes. HET FINANCIEREN VAN KOEIEN. Waar in dezen tijd de meest uiteenloopende zaken op afbetaling verkrijgbaar zijn, is het een verblijdend verschijnsel, dat er een weg gevondén is, waardoor landbouwers en vee houders kunnen sparen en tevens hunne zaken kunnen opbouwen door hunne benoodigdheden op dezelfde manier te koopien als voor luxe voorwerpen reeds lang bestond. „Sparen door melkvee", zou men als het slagwoord mogen beschouwen, voor onze land bouw-credietvereenigingen en veecredietven- nootschappen, daar deze speciaal opgericht zijn met het doel, landbouwers in staat te stellen zich vee op termijn-betaling aan te schaffen. Er zijn verschillende manieren, waarop deze leeningen terugbetaald worden, maar de beste en meest populaire wijze is wel deze, dat er maandelijks een zeker bedrag van de melkop- brengst wordt afgehouden, hetwelk dan dient voor rente en aflossing van deze leening. Op deze wijze wordt het bedrag iedere maand kleiner en komt de boer nooit voor het feit te staan, dat hij verplicht is één of ander te voor komen om in staat te zijn op den vervaldag aan zijn verplichtingen te voldoen. Door betrekkelijk kleine maandelijksche be talingen, lost hij zijn schuld af, juist zooals hij geregeld eéns per jaar een aflossing op zijn hypotheek betaalt, zonder dat het geheele be drag ineens vervalt. Hieronder zullen wij eens beschrijven hoe één dezer credietvereenigingen werkt en wat voor voordeefen er aan verbonden zijn voor iemand, die van hunne diensten gebruik maakt. Laat ons als voorbeeld de werkwijze van de Inter- mountain Landbouwvereeniging te Payette, Idaho, nemen, welke eenige jaren geleden werd opgericht om de „veeteelt en' landbouw in Zuid- idaho en Oost-Oregan te bevorderen." De ge wone aandeelen in deze credietvereeniging zijn bijne geheel geplaatst bij de coöperatieve melk fabrieken in Payette, Jerome en Gooding. De fabriek in Payette heeft meer dan 3800 leden en produceerde in 1928 ongeveer 4.000.000 pond boter en sindsdien is de maandproductie geregeld grooter geworden en wat voor de boeren van meer belang is, is dat 89 van hetgeen de verbruikers betaalden voor dit product, aan de boeren ten goede gekomen. Een groot geleelte van deze toename moet volgens den beheerder dezer fabriek worden toegeschreven aan de werkzaamheden der credietvereeniging. Ofschoon het ons volgens onze statuten is toegestaan om leeningen- te verstrekken op slachtvee en schapen, zoo hebben wij onze werkzaamheden toch bijna geheel beperkt tot het versterkken van leeningen voor de aankoop van melkvee. Door de wissels weder bij de Fe deratieve Bemiddelingsbank van onze landstreek te verdisconteeren, zijn wij in staat veel' meer leeningen te verstrekken als anders met ons ge stort kapitaal mogelijk zou zijn. De zekerheid voor onze leeningen wordt ge controleerd door onzen inspecteur en zijn ver slag met den financieelen toestand van den aan vrager, beslissen over 't bedrag, dat verstrekt kan worden. De eindbeslissing over het bedrag van een leening berust bij het leeningscomitè, bestaande uit onzen voorzitter, den inspecteur en den directeur. Leeningen voor melkvee worden tegen maandelijksche afbetalingen verstrektals regel wordt iederen maand 5 van het ge- Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. leende bedrag terugbetaald en wordt bepaald door de rentestandaard. De rente wordt ieder half jaar betaald en wordt bepaald door ren testandaard van de bank. Momenteel bedraagt onze rente 7% Bij de berekening der rente wordt met de maandelijksche afbetalingen reke ning gehouden. Zooals reeds gemeld is het mee- rendeel der gewone aandeelen geplaatst bij de coöperatieve melkfabrieken en eenige preferente aandeelen zijn geplaatst bij zakenmenschen in de betrokken gemeenschap, daardoor ontstaat een dubbel belang hetwelk ons zeer ten goede komt, hetgeen wordt aangetoond door de thans bereikte resultaten. Wij hebben aan boeren geleend voor verschil lende doeleinden, b.v. om leeningen, welke zij reeds op hun vee genomen hadden af te betalen, om werktuigen te koopen, om zaad of voeder aan te schaffen, tot betaling van aflossingen op hun boerderijen en verschillende andere doel- - einden, maar de hoofdzaak is toch immer het verstrekken van leeningen voor de aanschaffing van melkvee. In de streek van de coöperatieve melkfabriek te Payette, hielpen wij in 1928 129 veehouders voor de aankoop van 827 koeien op termijnbe taling. Wij verstrekten hun niet allen de be- noodigde gelden, doch onze deskundigen hielpen hun tevens de beesten uitzoeken, gedurende deze zelfde tijd hielpen wij in de buurt van Je rome 79 veehouders aan 277 koeien en in Goo ding hielpen wij de veehouders aan ongeveer 100 koeien. Menschen, welke in deze omgeving bekend zijn, verzekeren wij, dat thans meer jong vee op de boerderijen is dan vroeger en ik ben er zeker van, dat vele boeren door de door ons verstrekte leeningen in staat waren, hun jong vee aan te houden tot ze productief worden, terwijl ze vroeger vaak deze beesten moesten verkoopen om zich het noodige geld te ver schaffen. Men heeft mij wel eens gevraagd of het niet bezwaarlijk was om de wissels bij de Federa tieve Bemiddelingsbank te beleenen, ten ge volge van hun strenge voorwaarden. In ant woord hierop moet ik vaststellen, dat wij alle mogelijke medewerking hebben ondervonden van de Credietbank te Spokane. De beheerders der Bank hebben zich steeds bereid betoond, met ons samen te werken en ons te helpen onze zaak te vestigen, waarvoor hun hier een woord van erkentelijkheid toekomt. Sedert de oprichting van de Federatieve Be middelingsbank in 1923 hebben meer dan 375 landbouwcredietvereenigingen en 90 vennoot schappen, welke leeningen op vee verstrekken, van hare diensten gebruik gemaakt. HET SUIKERWETJE DOOR DE EERSTE KAMER AANGENOMEN. Het ontweyp Suikerwet is door de Eerste Kamer met 24 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten en de heerén P o 11 e m a (c.-h.)Ter Haar (c.-h.) en v. d. Lande (r.-k.). DE MAANDELIJKSCHE GROEI VAN DE L. O. EN DE T. O. Op 1 Mei 1930 trad per provincie het hier onder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe Provincie. Aant. leden. Loon. Gboningen 25 38.461.- Friesland 71 140.558.- Drenthe 21 16.081.— Overijssel 10 6.788.- Gelderland 23 17.591.- 4 5.322.— Noord-Holland 17 13.846.- Zuid-Holland 30 98.036.- Zeeland 24 24.259.- Noord-Brabant 7 13.849 Totaal 232 374.836.— Per 1 Mei 1930 traden als lid der T. O. toe 61 werkgevers, uitbetalende aan loon 78.132. Sedert 1 November vermeerderde het aantal led'en bij de Landbouw-Onderlinge met 1201, uitbetalende 1.528.620.loonbij de Tuinbouw-Onderlinge met 545, uitbetalende 699.114.^loon. Tot de L. O. II Ziektewet traden tot 30 Juli 1930 toe1 bakker, 2 gemeenten, 2 hotels, 4 kooplieden, 340 landbouwers, 1 landbouwver eeniging, 1 leenbank, 1 metselaar, 3 molenaars, 2 Naaml. Venn., 35 polders, 2 schilders, 4 schippers, 3 slagers, 2 smeden, 1 stalhouder, 2 stoomdorsch-vereenigingen, 1 stoomzuivel. Voor den Secretaris, D. KEIJZER. Herkingen, 30 Juli 1930. SOMMELSDIJK. De pootuien werden alhier gekocht voor 3-en de gewone uien voor 2.50 per H.L. In de maand Juli 1.1. werden ter gemeente secretarie alhier 4 groote jachtakten afgegeven tot alle geoorloofd jachtbedrijf met uitzondering van de valkenjacht. L.l. Woensdagmiddag sloeg de bliksem tijdens het onweder, dat boven deze gemeente losbarstte, in bij een! paar telefoonpalen aan den- Dorpsweg. Niet ver van de palen stonden eenige menschen te schuilen voor den regen. De machine-bankwerker J. v. H. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden stof van een amerylsteen in éen zijner oogen te krijgen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door Burgemeester en Wethouders is ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein verleend aan de caféhouders H. van Rikxoort en K. Grootenboer alhier. Auto-ongeluk aan den Oudelandschen dijk. De autohouder van Dongen te Dirksland reed 1.1. Woensdagavond met zijn vrachtauto, geladen met stukgoederen, over den Oudelandschen dijk in de richting Dirksland. In de cabine zaten behalve de bestuurder nog een tweetal personen. Juist op het oogenblik, dat de auto den Molen weg zou passeeren, kwam uit dien weg de land bouwer D. K., gezeten op een gezadeld paard. Het paard, dat de weide in het hoofd had, wilde linksom slaan, doch de bestuurder haalde hem rechtsom naar de richting Sommelsdijk. Dit had een aanrijding tengevolge, want toen het dier keerde botste de auto tegen hem op. Het paard liep een blessuur aan zijn borst op én -de be stuurder K. knelde zijn been. Erger was er de auto met zijn inzittenden aan toe. Vermoedelijk doordat de autobestuurder zijn stuur teveel naar rechts omgooide, kwam de auto in aanraking met een boom voor de schuur van dén landbouwer M. Buth. De auto kantelde en éen andere boom kwam midden in de auto terecht, waardoor de heele cabine vernield werd. Met groote moeite werden de inzittenden uit de verwoeste cabine gehaald. Een der personen bleek nog al tamelijk gewond, een zijner polsen was gebroken, terwijl hij verder aan zijn hoofd verwond was. Dokter P. Knöps verscheen spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. De landbouwer K. moest zich eveneens onder geneeskundige be handeling stellen. De beide andere inzittenden brachten het er met den schrik af. Het ongeluk bracht veel volk op de been. De auto, waarvan de cabine geheel vernield was, werd met een kraanwagen opgetakeld en naar de werkplaats gesleept. Ieder verwondert zich, dat het ongeluk geen menschenlevens heeft gekost. De politie, die spoedig ter plaatse was, maak te van het gebeurde proces-verbaal op. MIDDELHARNIS. Uitslag postduivenwed- vlucht van de P.V. „Seinpost" van uit Lier met jonge duiven. Losgelaten v.m. 8 uur. Aan komst 1ste duif 9.11.21 uur. laatste duif 9.25.35 uur. J. Jordaan, le en 4e prijs; M. Koert, 2e, 15e, 20e en 21e prijs: C. Nipius, 3e, 12e, 16e en 19e prijs; T. Mosselman, 5e, 6e, 11e, 17e en 29e prijs; N. C. Buth 7e prijs; D. Kar- dux 8e en 10e prijs; A. Schuurman 9e, 13e, 14e, 18e. 23e, 25e, 27e, 30e en 31e prijs; De Gans 22e prijs; Vroegindeweij 24e prijs; L. Bund 26e prijs; Brouwer 28e prijs. Aan de Kaai zijn aangebracht en verzon den 5000 H.L. eigenheimers a 3.De uien worden alhier gekocht voor 2.50 de 60 kilo. De zoon van M. de Leeuw verwondde zich zoo ernstig met een beitel aan zijn pols, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 3