1 Officieel Gedeelte. Kei u H I i li^t r Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. samJ i.i' If-; I' 1 !|- veelbeteren weg, waartegen dus wel niemand bezwaar zal hebben. Over de voordracht voor een onderwijzer aan de O. L. school, wordt op verzoek van den heer VAN DER SPAAN langdurig ge heim vergaderd. Met algemeene stemmen wordt hierop be noemd no. 3 van de voordracht, de heer H. T. Borgman. De heer Backer, hoofd der O. L. school vraagt met ingang van' 1 October a.s. ontslag als hoofd der O. L. school, daar hij door den pensioenraad ongeschikt verklaard is, langer de ze functie te bekleedenj" Spr. wijst er met dank bare erkentenis op, dat hij gedurende de 21 jaar, welke hij hier werkzaam was, steeds alle wel willende medewerking van B. en W. en den Raad in schoolzaken heeft mógen ondervinden. Hij beschouwt de jaren, die hij in Melissant doorbracht, als de genoegelijkste uit zijn onder wijzersloopbaan. De VOORZITTER stelt voor den heer Bac ker het ontslag eervol te geven, onder dank zegging voor al het goede, dat deze voor de O. L. school gedaan heeft. Spr. wil van deze plaats opmerken, dat de heer Backer veel voor de school gedaan heeft en haar heeft gemaakt wat zij nu is. Spr. hoopt, dat in de toekomst hem alles moge medewerken wat tot zijn geluk is dienende. Met algemeene stemmen wordt conform be sloten. Besloten wordt sollicitanten op te roepen voor de vaceerende betrekking. De heer VOGELAARzegt, vooral nu het een hoofdbenoeming geldt, er prijs op te stellen wat spoedig inzage te mogen krijgen van de inge komen sollicitaties en de voordracht van B. en W. Wanneer die passen paar dagen voor de raadsvergadering bekend gemaakt wordt, acht spr. dit wat kort om zich voldoende te oriën- teeren. Het geldt hier toch een groot gemeente belang. De VOORZITTER zegt hiertegen geen -be zwaar te hebben. Het polderbestuur van den Nieuwen Kraaijert vtaagt éénmaal per jaar gebruik te mogen ma ken van de raadzaal voor de vergaderingen van de ingelanden. B. en W. stellen voor dit toe te staan tegen een bedrag van 10,per jaar. Thans worden die vergaderingen in Dirksland gehouden, waar een zelfde bedrag betaald moet worden. De heer STRUIJK vindt 10.voor één vergadering wel wat veel en stelt voor het op 5.te brengen. De heer KORT jvil het weigeren, omdat spr. meent, dat het de prestige van den Raad zal schenden. Spr. wil de raadszaal alléén voor den Raad houden. Er is toch wel een andere localiteit te krijgen De VOORZITTER merkt op, dat hij het verband tusschen deze zaak en het prestige van den Raad niet ziet.De Raad moet zelf zijn prestige hooghouden. De zaal waarin ver gaderd wordt, doet daar niet af of toe. Het is mogelijk, dat een Raad in een schitterende raadszaal vergadert en toch zijn prestige inboet. Dat heeft de Raad zelf in de hand. Spr. ge looft niet, dat er een andere localiteit is. De ingelanden mogen niet vergaderen in een lokaal, dat vergunningsrecht heeft. De heer KORT wil zijn voorstel in stemming gebracht zien. Het wordt verworpen. Vóór stemden de hee- ren Kort en Joppe. Het voorstel-B. en W. wordt aangenomen. De huur wordt op 5.gebracht. Besloten word he brandspuitenhuisje te ver- grooten en de steenkolenbergplaats te wijzigen. Kosten van een en ander zijn geraamd op 280. De heer KORT vraagt of het ondershands gegund wordt. Zou dat de andere ambachtslui niet prikkelen De VOORZITTER meent, dat men voor zul-- ke kleine bedragen geen aanbesteding kan doen olaats hebben. Het werk gebeurt onder controle van den gemeente-opzichter. Over een adres van ouders van leerlingen, die de U.L.O. school te Middelharnis bezoeken, wordt in geheime vergadering beraadslaagd. Besloten wordt tot wijziging van de politie verordening, waarover al eer gesproken is. De heer STRUIJK is er tegen om in de po litieverordening op te nemen de bepaling, dat iemand niet op een rijwiel zittend een paard mag begeleiden door het dorp. Spr. ziet daar geen gevaar in. Hierover ontspint zich een breede discussie of het al of niet gevaarlijkis. Ten slotte wordt de bepaling in stemming gebracht. Het blijkt, dat de stemmen staken. Tegen stemden de hee- ren Struijk, Kort en Joppe. Besloten wordt over te gaan tot uitgifte in erfpacht van een stukje grond groot 45 M- aan de E.M.G.O. voor den bouw van een trans formatorhuisje. De pacht van PZorge wordt met eenzelfde bedrag verminderd. Veertig bewoners van den Nieuwen Weg vra gen dezen weg stofvrij te maken. Thans is het daar door het autoverkeer een onhoudbare toe stand. De woningen, tuintjes en waterputten worden door het vele stof verontreinigd. De VOORZITTER heeft een geïnformeerd. De weg is 625 M. lang. Kosten van onderhoud op dit oogenblik zijn 525.— per jaar, Wanneer de weg met een teerlaag wordt bedekt, wat ieder jaar opnieuw moet plaats hebben en het eerste jaar tweemaal moet gebeuren, kost dat 500.— per keer. Wanneer de weg afdoende wordt ver beterd met teerslakken, zooals de Prov. dijk, dan kost dat 5000. De heer KORT wil probeeren, dat de Prov. ook den Nieuwen Weg overneemt. De VOORZITTER zegt, dat de Provincie dat niet doet. Zij neemt slechts bij hooge uit zondering wegen in de kom der gemeenten over. De heer VOGELAAR wil spijkers met kop pen slaan. De weg zal straks nog meer gaan kosten dan het onderhoud nu al kost. Dat be drag mag gerust op 650.— geschat worden. Wanneer de weg verhard wordt met teerslak ken, is men er 10 a 15 jaar van af, Wanneer men dat verkapitaliseert, heeft de gemeente er nog voordspl bij. De heer JOPPE vindt de verharding over slechts 4 M. te smal. Het zal dus wel duurder worden. De VOORZITTER wil over de uitvoering later spreken, doch eerst door den Raad laten uitmaken of men in principe er toe zal over gaan. De heer VAN DER SPAAN vraagt naar de kosten van den Molendijk. Deze is eerst met een betonlaag verhard. Dat houdt meer stand. Weth. VAN BEEK: jWanneer men dat wil na doen, kost het natuurlijk veel meer. De heer VOGELAAR: Dat behoeft ook niet. Er komen geen zware vrachten over, alleen veel auto's en de autobus geeft verschrikkelijk veel stof. Het is er nu bijna niet om te wonen. De VOORZITTER wil heel den weg eens laten op nemen en er een deskundige over laten oordeelen. De heer STRUIJK wijst er op, dat er mis schien ook profiel in den weg gebracht moet worden. De heer VOGELAAR zegt, dat de weg goed rond ligt. Wanneer de weg dezen winter nog een goed onderhanden wordt genomen, is hij jnisschien meteen goed om het volgend jaar zoo verhard te worden. Spr. stelt voor in prin cipe te besluiten den weg te verharden en aan B. en W. over te laten met nadere plannen en prijsopgave te komen. De heer STRUIJK wil den weg niet doen teeren, dat is maar half werk. Conform het voorstel-Vogelaar wordt hierop met algemeene stemmen besloten. Tot leden der commissie belast met het na zien der begrooting wordt benoemd de hee'ren Vogelaar, Struijk en Kort. B. en W. worden gemachtigd tot het doen van enkele af- en overschrijvingen. In de rondvraag stelt de heer STRUIJK voor in de politieverordening op te nemen de be paling, dat het op Zondag verboden is melk te venten. Spr. wil ook verbieden, dat er met fietsen en kinderwagens op het trottoir van de Voorstraat gereden wordt en ook, dat er groe pen personen op het trottoir staan. Dat is hin derlijk voor het verkeer. Ze kunnen evengoed ergens anders gaan staan praten. De VOORZITTER: Je kunt alles niet gaan verbieden. Wanneer je verbiedt, dat ze daar mogen staan, gaan ze ergens anders het ver keer in den weg staan. De heer VAN DER SPAAN voel veel voor de Zondagsheiliging, maar wat de heer Struijk wil gaat spr. te ver. Zieken en kleine kinderen kunnen om versche melk verlegen zijn, en dan zou men dat niet mogen nemen De heer JOPPE is het er ook niet mee eens. Er is een tijd, dat er te weinig melk op Zater dag te krijgen is voor twee dagen. De heer KORT acht het^ ook een bezwaar, dat de melk zuur wordt in warme dagen. De heer STRUIJK acht het de roeping der Overheid om den Sabbath te doen heiligen. Vroeger werd er nooit melk op Zondag ver kocht, dat behoeft nu ook niet. Wanneer de melk gekookt wordt, wordt ze niet zuur. Er is melk genoeg, er zijn meer koeien dan vroeger. De VOORZITTER: Dus u stelt voor, dat er 's Zondags geen melk aan de huizen ge bracht mag worden. De heer STRUIJK: Ik wil verder gaan, ik wil ook verbieden, dat er 's Zondags melk ge haald wordt door de menschen. De VOORZITTER: Maar dat is toch wel wat al te erg. Dat gaat toch niet. Er kan zich toch de mogelijkheid voordoen, dat de menschen beslist melk noodig hebben. De heer VOGELAAR acht het wel degelijk mogelijk, dat melk zuur wordt. De heer Struijk moet niet zichzelf rekenen, want hij melkt eigen koeien. Toen spr. vroeger zelf boerde had hij 's Zondags ook nooit zure melk. Maar ieder houdt zijn melktonnen niet even zuiver en nu spr. melk moet koopen gebeurt het meer dan eens, dat de melk 's Zondags niet goed te houden is. Het ligt er maar aan van wien je melk hebt. Het gaat in verschillende gezinnen niet aan om een heelen dag zonder melk te doen. Er zijn menschen, die ziek of zwak zijn en ook de kleine kinderen moeten melk hebben. Spr. is natuurlijk voor Zondagsrust. Gelukkig denken verreweg de meesten op Melisant er nog zoo over, maar wat de heer Struijk wil acht spr. te ver gaand. De heer KORT zou er nog iets voor voelen, wanneer er b.v. bepaald wordt: na 8 uur geen melkverkoop. De heer STRUIJK: Voor 8 uur is het op Zondag ook Zondag. De heer KORT stemt dat toe, maar 's mor gens vroeg neemt men er niet zoo gemakkelijk aanstoot aan. Spr. is voor bepalingen in ver band met de Zondagsrust, maar ze moeten ook uit te voeren zijn. De heer VOGELAAR vraagt hoe zoo'n be paling 'te controleeren zou zijn. Of wil de heer Struijk ook verbieden, dat 's Zondags de koeien gemolken worden De heer STRUIJK: Naturlijk niet, de koeien moeten gemolken worden. De heer VOGELAAR stelt dan de vraag hoe het zou te controleeren zijn of er geen melk verkocht wordt. Aan alle windstreken wordt te Melissant langs de dijken koeien ge molken. Wie zal voorkomen, dat hier en daar een maatje melk wordt afgegeven Als je die bepaling wil handhaven, mag je wel al de po litie van het eiland requireeren. De heer JOPPE gelooft, dat op Melissant niemand, die het niet noodig heeft, op Zondag melk zal koopen. Ten slotte wordt het voorstel-Struijk in stem ming gebracht en verworpen, met zijn eigen stem voor. Weth. VAN BEEK vindt het een moeilijke zaak. Er zijn zieke menschen en kleine kinderen die soms op Zondag melk moeten hebben. De heer VAN DER SPAAN vraagt waarom het toestel op de begraafplaats buiten werking is gesteld. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De heer VOGELAAR wijst er op, dat er soms drie, vier 'honden op de begraafplaats loopen te jakkeren. Spr. wil de begraafplaats zoo afsluiten, dat dit niet meer mogelijk is. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan sluiting. Spoedeischende vergadering van den ge meenteraad van DIRKSLAND op Vrij dag 25 Juli, des nam, 8 uur. Afwezig wethouder C. Warnaer. De VOORZITTER burgemeester Visscher opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den heer C. Warnaer, dat hij wegens gezondheidsredenen ontslag neemt als Wethouder en raadslid de zer gemeente. De VOORZITTER releveert de verdiensten van den heer Warnaer die sedert 1 Sept. 1903 lid van den gemeenteraad is geweest en daarvan van 1906 tot 1909 én van 1923 tot heden wethouder was. Spreker zegt namens den raad den heer Warnaer dank voor het vele goede dat hij in al die jaren voor de gemeente heeft ge daan en hoopt dat zijn gezondheidstoestand weer in sterkte mag toenemen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten den heer Warnaer schriftelijk den dank van den gemeenteraad voor zijn verdiensten over te brengen. Dan wordt overgegaan' tot benoeming van een tijdelijk wethouder. Benoemd wordt de heer J. Roodzant K.Pz. met 3 stemmen. Twee stemmen waren blanco en één op den heer Buth uitgebracht. De heer ROODZANT neemt zijn benoe ming aan. Dan wordt dè vergadering gesloten. Opvolger volgens de lijst van den heer War naer is de heer Van der Sluijs, die evenwel voor zijn benoeming heeft bedankt wegens zwa gerschap met één der raadsleden. Thans is op volger de heer Smit. CRISIS IN DEN AKKERBOUW, Een voorbeeld. Door het Dagel. Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is een kleine ak kerbouw-commissie ingesteld, welke tot opdracht heeft over de financieele positie der akkerbouw- bedrijven in N.-H. en Z.-H. betrouwbare cijfers op te stellen en deze wereldkundig te maken. Deze commissie bestaat uit vier akkerbou wers, leden van het Hoofdbestuur en wel de heeren B. Biesheuvel, Houtrakpolder, R. C. Schenk, Groote IJpolder, G. Braat, Zevenhuizen (Z.H.) en P. Leeuwenburgh, Numansdorp en den heer Ir. T. P. Huisman, Secretaris der Maatschappij. De commissie heeft de beschikking kunnen krijgen over de volledige gegevens van een uit stekend beheerd intensief akkerbouwbedrijf van 50 H.A. over Mei 1929/1930. Dit bedrijf ligt in N.-H. en wordt verpacht voor de niet hooge som van 144.— per H.A. De bedrijfsinventaris (levende en doode have) heeft een waarde van 16.400 of 328.per H.A. Wordt aangenomen, dat voor dezen in ventaris een rente betaald moet worden van 5 of 820.-, dan heeft de pachter van dit bedrijf over 1 Mei 1929/1930 een verlies ge leden van 11070.—. Indien men aanneemt, dat hij en zijn gezin geleefd hebben van 3000, huur van de woning en gebruik uit het bedrijf daaronder gerekend, dan is hij in vermogen achteruitgegaan 14070.—. Dit zeer slechte resultaat vloeit onder meer voort uit het feit, dat in dit geval een groot deel der aardappeloogst voor zeer lagen prijs verkocht is. Menige akkerbouwer, die zijn oogst in den vorigen herfst reeds tijdig 'heeft verkocht kan dan ook op een minder groot verlies of zelfs nog eenig inkomen wijzen. Daar het de bedoeling der commissie is cijfers te geven van bedrijfsuitkomsten, zooals deze zullen worden in het thans loopende boekjaar Mei 1930/1931, als de oogst van dit jaar voor de thans geldende prijzen moet worden verkocht, heeft zij aangenomen, dat op dit bedrijf in 1930 precies dezelfde gewassen en in dezelfde opper vlakten verbouwd worden als in 1929, dezelfde uitgaven zullen worden gedaan, en goede ge middelde oogsten zullen worden verkregen. Zoo heeft de commissie het bedrag aan veevoeder, dat in het vorig jaar is uitgegeven met een zoodanig bedrag verminderd als ongeveer over een komt met de daling der voederprijzen, het bedrag aan loonen en onkosten en de opbreng sten der veehouderij heeft zij gelijk gelaten, daar hierbij van verhooging of verlaging geen ■sprake is of deze voor dit doel van onvol doende beteekenis is te achten. De oppervlakte der gewassen, de aangenomen opbrengsten per H.A. en totaal, alsmede de uit gaven, worden in het hieronder volgend over zicht gespecifieerd aangegeven. Ter beoordee ling der prijzen is noodig te weten, dat de com missie bijeen kwam op 17 Juli 1930. Het resul taat, waartoe de commissie blijkens het over zicht komt, is een verlies voor den pachter van ft 4851. Aannemende, dat de pachter en zijn gezin van 3000.— kunnen leven, zal de berekende kapitaalsachteruitgang over Mei 1930/31' be dragen 7851.—. Dit bedrag zal zooveel min der bedragen als de pachter aan inkomen uit andere bronnen ontvangen mocht. Is hij on bezwaard eigenaar van den inspan, dan ont vangt hij zelf de berekende rente van 820.—, heeft hij daarentegen meer schulden dan be zittingen, dan dienen de gemelde bedragen met meerdere te betalen rente te worden verhoogd. De commissie meent met deze cijfers, die voor dit bepaalde bedrijf gelden, wel eenig inzicht te geven over den werkelijken toestand, waarin onze akkerbouwbedrijven in het algemeen ver- keeren, doch stelt zich voor met andere voor beelden en berekeningen dit inzicht nog te ver diepen. De uitvoerige berekeningen volgen hier onder 1 Mei 1930/31 te verwachten opbrengsten. A. Gewassen. 7 H.A. Eigenheimers per H.A. 325 H.L. a 2.10 is 682.50 3 H.A. Roode Star per H. A. 325 H.L. a 2.10 is 682.50 10 H.A. Aardapp. a 682.50 wordt 6825.— 3 H.A. Bravo's, per H.A. 200 H.L. a 3.— wordt 1800. 13 H.A. Aardappelen. 9 H.A. Erwten, per H.A. 35 H.L. a 80 K.G. is 2800 K.G. N a 9.50 per 100 K.G. is 266 per H.A., 9 H.A. ƒ2394 Erwtenstroo p. H.A. 30.wordt 270 2664. 3 H.A. Tarwe, per H.A. 40 H.L. a 7.- is 280.— 3 H.A. 840 per H.A. 5000 K.G. stroo a 16 is 80, 3 H.A. 240 1080.- 5 H.A. Suikerbieten, per H.A. 4000 K.G. a 15.— is 600.- 3000.- Bietenkoppen en bladen worden niet verkocht. 4 H.A. Vlas op stam verkocht a 300.- per H.A. 1200.- 2.50 H.A. klaver, verkocht van l'/2 H.A. a 300.- per H.A. 450.- 0.50 H.A. boomgaard en tuin opge bracht 270.— I.—H.A. voederbieten voor bedrijf 2.H.A. haver voor bedrijf 6.- H.A. kunstwei voor bedrijf. 3.50 H.A. grasland voor bedrijf, ver kocht is voor 50. 50 H.A. totaal 17339.- B. Veehouder ij en Diversen: Melk380.- Rundvee 1750.— Paarden 300.— Varkens500. Wolvee120 Ontvangsten voor arbeid, pluimvee enz290.— 20679.- Uit bedrijf genoten aan producten en huurwaarde woonhuis 875. Totaal der opbrengsten ƒ21554.— 1 Mei 1930/31 te verwachten uitgaven. Loonen en sociale verzekering op 50 H.A10975- Algemeene onkosten (onderhoud en afschr. werktuigen, ambachtslie den, weegloonen enz.) 3760.- Bemesting 700.. Zaaizaad en pootgoed700.- Veevoer500.- Pacht 50 H.A. a 144.- 7200- Rente der bedrijfsinventaris 820- Totaal der uitgaven ƒ26405- Volgens deze cijfers zullen de uit gaven over Mei 1930/31 voor dit bedrijf, bij de tegenwoordige prij zen bedragen - ƒ26405.- De opbrengsten geven een bedrag vanƒ21554- Zoodat den pachter ;een verlies wacht van4851.- OPENBARE KENNISGEVING. VEEWET. De Burgemeester van SOMMELSDIJK brengt ter kennis van belanghebbenden onderstaande beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Sommelsdijk, 26 Juli 1930. J' De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. 16 Mei 1930. No. 648 Afdeeling 3. Directie van den Landbouw. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Getet op artikel 38 der Veewet HEEFT GOEDGEVONDEN A. met ingang van 18 Mei 1930 het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden, naar een kring omvattende het eiland Goeree en Overflakkee, Onder dit verbod is niet begrepen de invoer van slacht vee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren vanaf de lossing onder politietoezicht worden gesteld en binnen 2 X 24 uur na aan komst op dep laats van bestemming worden geslacht, een en ander op kosten van belang hebbenden. B. Te bepalen, dat, wanneer bijzonder rede nen afwijking van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland onder de door den Inspecteur van den. Veeartsenijkundigen dienst te Rotterdam aan te geven voorwaarden. 's-Gravenhage, 16 Mei 1930. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De Secretaris-Generaal, (get.) I. G. J. KAREBEEKE. SOMMELSDIJK. Van de lichting 1931 zijn de volgende personen bestemd tot gewoon dienstplichtige: Johannes Hendrik Koote; Cor nells Korteweg, Pieter Jacob Slis, Dirk Marinus Uijl, Aren Volwerk, Jan Vroegindeweij, Willem Blok en Adrianus Faasse, terwijl de volgende personen bestemd zijn tot buitengewoon dienst plichtige: Cornelis van Nimwegen, Wouter van de Polder, Arie Rosmolen, Johannes Slui, Pie ter van der Stoep, Adrianus Tanis, Maarten Troost, Pieter Troost, Frans Volwerk, Abram de Wit, Dirk Frederik van As, Johannes van den Boogert, Jan Groenendijk, Leendert Groo- tenboer, Wouter Hartensveld, Jan Hoogmoed en Mattheus Jordaan. Tegen een tweetal personen is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Veewet. Aan den timmerman G, P. Mast Pz. alhier is vergunning verleend tot het bouwen van twee woningen aan de Tuinstraat alhier. Dé veetelling heeft in deze gemeente de volgende resultaten opgeleverd Veulens 35, 'andere paarden beneden 3 jaar 43, rij- en tuigpaarden 17, trekpaarden 235, hit ten 14. Totaal 344 paarden. Springstieren 11, melk- en kalfkoeien 166, melkvee 44, jong vee boven 1 jaar 267, jong vee beneden 1 jaar 198. Totaal 686 runderen. Schapen boven 1 jaar 4, beneden 1 jaar 1. Totaal 5. Bokken en geiten 44. Biggen beneden 6 weken 162, fokzeugen 41, van 6 weken tot 60 K.G. 307, van 60-100 K.G. 150, boven 100 K.G. 28. Totaal 688 varkens. Kuikens 1223, oudere kippen 4269. Totaal 5492. Eendekuikens 94, oudere eenden 175. Totaal 269. Aantal korven en kasten met bijen 45. De telling betreffende het grondgebruik gaf de volgende resultaten Van het in gebruik zijnde land is 582 H.A. eigen land en 1148 H.A. pachtland. De oppervlakte grasland bedraagt (gorzen niet inbegrepen) 153 H.A., tuingrond 8 H.A. Van de tuingrond is 11440 M2 bezet met staand glas verwarmd en 7480 M2 staand glas onverwarmd. Thans is een begin gemaakt met het pneu matisch wegbreken van metselwerk en steenen in de haven, welk werk wordt uitgevoerd door fa. de Bruijn te 's Gravenhage. MIDDELHARNIS, Terwijl de heer M. Koert met zijn auto in de Nieuwstraat aan kwam rij den, geraakte de auto in brand, met de hulp van anderen had men het vuur weldra gebluscht, doch de auto was zoo ernstig beschadigd, dat hij als een soort wrak door een andere auto werd weggetrokken naar 't pakhuis. Zaterdagavond reed J. Peeman per mo torfiets weg om een rijtoer te gaan maken. On derweg slipte de motorfiets en slingerde hij over den weg. Na voorloopig door Dr. Katten- winkel van Den Bommel verbonden te zijn, werd hij per auto in de ouderlijke woning ge bracht. Gedurende de maand Juli zijn in deze gemeente ingekomen P. G. Born van den Haag, G. de Beurs van Velzen, J. H. Wisse van Som melsdijk, C, Bestman van Herkingen, M. v. d. Stoep van Sommelsdijk, H. Meerkamp van Utrecht, J. K. Ephraïm van Utrecht, J. C. Koert van Den Bommel en E. Wolfert van Den Bommel. In hetzelfde tijdvak vertrokken A. A. Hobbel naar Eindhoven, D. W. Hoeken dijk naar Wemeldinge, C. v. d. Slik naar Som melsdijk, G. Grashoff naar Barendrecht, P, de Leeuw naar Valkenswaard, J. den Boer Herkingen. naar Vrijdagavond zal de Muziekvereeniqina „Sempre Crescendo" een concert geven m de muziektent op het Bur'gem. Boumanplejn Het publiek wordt vriendelijk verzocht mede te willen werken, opdat de uitvoering zonder stoornis kan plaats hebben. Tegen een winkelier alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Winkelwerktijdenbesluit. DEN BOMMEL. Vervoerd: 3200 H.L. aard appelen. De burgemeester zal gedurende drie weken afwezig zijn. De gemeenterekening over 1928 ligt ge durende 14 dagen op de Secretarie dezer ge meente ter inzage en tegen kosten verkrijgbaar. Zondagmiddag had C. R. alhier, te Dirks land het ongeluk met zijn motorfiets te vallen. De val kwam zoo ernstig, dat hij in bewuste- loozen toestand werd opgenomen en thuis werd gebracht aan gelaat, handen en beenen bekwam hij ernstige verwondingen. Zijn medereiziger Em. W. kwam er niet beter af en liep ook verwondingen op. Het motorrijwiel werd vernield. J. P. Dzn., wonende te Middelharnis, kwam in onze gemeente met een motorrijwiel zoodanig te vallen, dat hij ernstig aan de bee nen werd verwond. Van de lichting 1931 zijn tot gewoon dienstplichtige bestemd Adrianus Bakker, An- tonius Joainnes Keiipel, Egidius Legierse en Lambert de Visser. Tot buitengewoon dienstplichtige zijn be stemd Wilhelmus Petrus Broeders, Fransiscus Buijs, Jacob de Geus, Adrianus de Jong, Leen dert Mosselman, Mattheus de Pree, Jan Corne lis van der Welle en Cornelis van Zanten. De gewone dienstplichtigen zullen in 1931 in werkelijken dienst moeten komen. De buiten gewoon dienstplichtigen zijn, behoudens in oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden, vrij van dienstplicht. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn uit deze gemeente verscheept 102597 K.G. aard appelen. Voor de lichting 1931 zijn als gewoon dienstplichtige aangewezen H. den Braber, E. Donkersloot, Z. E. van Dravik, J. C. van Es, L. van Nimwegen, C. R. van Putten, S. van Veen en Joh. de Vos. Door den Rijksveldwachter werden 3 personen allen hier woonachtig op heeterdaad betrapt bij het stroopen van wild. Proces-ver baal werd tegen hen opgemaakt. OUDE TONGE. Het schip van M. C. Vogel is onderhands verkocht aan A. J. van der Vliet alhier, Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat Vrijdag 1 Aug. a.s. de controle op de rijwielbelastingmerken in werking treedt. De eerste uien van den nieuwen oogst zijn aangekocht door J. C. Osseweijer voor 2.50 de 60 K.G. «Vj. De heer M. W. kwam zoodanig met dt Mf fiets te vallen, dat hem hulp moest worden ver leend. Alhier is veel vraag naar eigenheimer aardappelen voor den prijs van 3J^ cent de K.G. NIEUWE TONGE. j.l. week werden van hier vervoerd 600 balen uien, 400 balen peen en 800 H.L. aardappelen. Van den landbouwer M. v. E. onder deze gemeente is een klamp zaadstroo tot den grond toe afgebrand. Oorzaak onbekend. Het zoontje van den heer J. C. N., al hier, kwam spelenderwijs in de Kerkgracht te recht. Dhr. D. J. Breesnee, die zich gekleed te water begaf, slaagde er in het ventje op het droge te brengen. De koopman H. V. te Middelharnis kwam met hit en kar in de Kerkgracht terecht. Met veel moeite gelukte het het zaakje weer op het droge te brengen. Met eenige materieele schade liep het ongeluk af. - naam verme der Klooster] W. Koole 31, J. Tanisl van Dam ll woon diensq Meijer Pz. Cz. 42, J. Mz. 71, J. K. G. Voog berg 97, J. wis 130, C. Niettj hier de vorf opgenomen. - KL inl len en hee| is ter beha te Rotterdal GarnT kilo per w| 6 zalmen. MIDDEL! aan de Ch| noemd de Bij KI om tijdelijk! tot leerares| leeraar dr. OOLTGfl van onderv School No. gemeld. OUDE deren van begonnen, week. NIEUWl den Bogert I verhinderd den leesdier Driel, diaki wordt gezoj gens, wanrj beurt elder! MELISS. 6 zitplaatst 47.-- op. - De benoemd Kerk, hebb| HERKII openen He. de heer M| wijzeres STELLE D,V. in de tediend wf aangifte dc uur in de GOEDE de Ned. diend word hebben Zaj bij den Ke HERKINGEN. Van den landbouwer E. Struijk, lag vorige week een 3-jarig paard dood in de weide, wat voor den betrokkene een h langrijke schadepost is. Bij verschillende landbouwers is Teeds een begin gemaakt met oogsten. Door de vele regens der laatste dagen heeft het gewas erg geleden, en ligt bijna geheel tegen den grond. Voor de uien wordt hier op 't oogen blik 2.50 per H.L. geboden. s De arbeider T. Bestman had Maandag het ongeluk met tarwe snijden, zichzelf deerlijk te verwonden. De heer Wolfert legde een eerste verband. Bij het te Utrecht gehouden examen van. wege de V.V.A. slaagden onze dorpsgenooten K. en A. Kareis beiden in het vak schilderen voor gezel, STELLENDAM, De alhier gestationeerde rijksveldwachter brig.-tit. W. de Reus, slaagde dezer dagen voor het examen van brigadier bij genoemd wapen, zoodat hij thans kan mededin gen naar de functie van Brigade-commandant. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 3 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig aan de pellerijen afge leverd 90 kilo garnalen. De vorige yeek werden verzonden 300 H.L. aardappelen. Van de lichting 1931 zijn uit deze gemeente aangewezen tot gewoon diensplichtige C. J. Keijmel lotingsnummer 1, S. Keijzer no. 2, A. Kreeft no. 14, J. Lokker no. 21, M. Moijses no. 32, J. L. van Oostenbrugge no. 38, J. Troost no. 72, en tot buitengewoon dienstplichtige C. Kieviet no. 3, D. Kieviet no. 4, P. Kooijman no. 12, D. van Lenten no. 16, H, van Ostende no. 39. J. Sager no. 57, F. van der Wal no. 90 en M. van Es no. 123. GOEDEREEDE. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zal de muziekvereeniging .Appollo" des avonds een concert geven op het Marktplein. Toen D. K. Zaterdag j.l, per fiets even buiten de gemeente van een oprit reed, kwam hij te vallen en brak een pols, en wel zoodanig dat hij naar een der ziekenhuizen te Rotterdam moest worden vervoerd. De garnalenvischers vingen 1.1. week 50— 60 kilo per dag en per vaartuig, die aan de pellerijen werden afgeleverd. De ziekte onder de varkens gaat steeds door. Bij tientallen zijn er. Ook komen nog sterfgevallen voor. Van de lichting 1931 zijn de volgende per sonen tot gewoon dienstplichtige bestemd C. Lokker, lotingsnummer 20, N. Overbeeke no. 41, A. Struijk no. 65, K. Tanis Jz. no. 70, en tot buitengewoon dienstplichtig^, A. Lokker no. 19, J. C. Orgers no. 40, G. Roos no. 54, D. Bruggeman J. W.zn. no. 112, D Bruggeman Mz. no. 113, W. Franke no. 125, G. Groenen dijk no. 131, C, Hakkenbrak no. 1'35. OUDDORP, Voor de lichting 1931 zijn de volgende personen als gewoon dienstplichtige bestemd. Het lotingsnummer staat achter den m OUDDC bediening ouders wo kerkekamej Werd n| wachting der kosten jj moet men dat degene niet beant hun va can zijn, als o| stand, die 'meerderen.! dieten vooa in Septemb zekerheid, van het men als ie achterstand VR< Het getij neemt in tot 1929 vj matige opt -theologen, dan 158 iatesgfe-%' In den overleden Geref. Kei 1859 geboj leeftijd to hij leeraaij 1914 liet predikamb (singuliert emeritaat van Lex als rusten! Ds. Ba| Moerdijk persoonlij! het gerefi gebracht. Ds. Bai' bij de Gi AAL Uit Bel Te waargenq de schilq vertoefde waagden keeren. VAN ld De N| wonder zich op marinelu; seling in] pijlsnel toestel sloeg, eenige haald, drijvende

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 2