VARIA. V erkoopingen Marktberichten. Ingezonden Stukken. zaamheid en de vooruitgang van een wassend aantal zustervereenigingen. In 1905 kwam Nederland met de nacht* schuit aan. In 1930 is Nederland op weg om aan de spits te komen in verzorging van het zwakke kind. Op het oogenblik zijn alleen bij het Cen» traal Genootschap 415 plaatselijke en lande* lijke vereenigingen van uitzending als afdeeling aangesloten. Het heeft 10 groote, mooie en hygiënisch ingerichte tehuizen met tezamen 1050 bedden. Het stelselparticulier initiatief, gesteund en onder toezicht van de overheid, heeft, althans in het Centraal Genootschap, zijn deugdelijkheid bewezen. De groei van het Centraal Genootschap gaat gelukkig onverminderd door en dit is voor Nederland zeer noodig. Meer dan 600 gemeenten zenden nog geen kinderen uit tot herstel van gezondheid, tot verhooging van weerstand. Nog een aantal duizenden zwakke stumpers uit behoeftigen en middenstand ontberen een sterkende kuur in lucht en zon. En nog altijd ontbreekt 't aan het Centraal Genootschap aan voldoende geld voor uit* breiding van het aantal huizen, een uitbreiding, die nu in 1930 weder een dwingende nood* zakelijkheid is geworden. Immers telkens moe* ten aanvragen worden afgewezen wegens plaats* gebrek. De penningmeester, de heer Th. M, Ketelaar, Joh. Verhulststraat 9, Amsterdam Z„ post» rekening 16038, heeft veel zorg met het beheer der gelden voor de exploitatie, maar nog veel meer zorg voor de gelden, die er niet zijn voor het bouwfonds, om aan het nijpend plaatsgebrek te ontkomen. A. C. BOS. Egmond aan Zee, 15 Juli 1930. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven.Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Nieuwe Tonge Dirksland 21 Juh 1930 Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer H. Grootenboer te Dirksland, in Uw orgaan van 19 dezer, verzoeken wij U beleefd eenige plaatsruimte, waarvoor we U bij voorbaat onzen hartelijken dank be> tuigen. Of ziekenvervoer per vliegmachine in alle opzichten het meest gewenscht is, is een open vraag. Dat het bij stremming van het ver» keer noodzakelijk is, is evenwel afdoende ge» bleken. Daarover zijn we het met den heer Gr. volkomen eens. Het verscail tusschen den heer Gr. en ons begint echter bij de al* of niet*geschiktheid van het terrein van het Kraaijensteinsche Gors. «Het rapport, uitgebracht door den vliegtechnischen dienst, inzake landingster* reinen op Flakkee ligt bij ondergeteekende voor ieder belangstellende ter lezing», zegt de heer Gr. Nu willen we in het midden laten, of het moreel geoorloofd is, een brief, van welke men welwillend inzage heeft gekregen, aan een ander gericht (aan de Centrale van S. B. Z. vereenigingen), en die nog nooit gepubliceerd is, zonder toestemming van den geadresseerde, voor iederen belangstellende ter lezing te leggen. «Het oordeel der Commissie (deheerAler) is in het algemeen zeer gunstig», zegt de heer Gr. verder. Wij spreken echter absoluut tegen, dat dit rapport «zeer gunstig» is. Het rapport zegt woordelijk: «Men overweegt het aantrekken van een perceel. Dit zou het terrein in uit- zonderingsgevallen voor verkeersvliegtuigen bij alle windrichtingen bruikbaar maken. Foor passagiersvluchten is het ongeschikt Voor vliegtuigen met korten aan* en uitloop is het in dien vorm geschikt. Een gevaar is de haven die over 500 M. aan de geheele Westzijde de grens vormt«. Wij kunnen zoo'n rapport niet zeer gunstig noemen. Al zouden we dus voor het terrein goedkeuring verkrijgen, met de daaraan ver* bonden, bovengenoemde beperking, dan is dit dus geen erkend landingsterrein voor passagiersvluchten. Toen dit rapport besproken werd op de Algemeene Vergadering van de Centrale, werd door een der afgevaardigden, iemand, die op Flakkee het allermeest voor ziekentransport gedaan heeft, het volgende opgemerkt: «De blijvende inrichting van het bedoelde terrein is voor de S. B. Z. van minder belang; dit is van meer beteekenis voor de gemeentebesturen, landbouwvereeni* gingen en particuliere belanghebbenden. Bij ijspiriode ziet hij geen groote bezwaren tegen het bestaande terrein, wat gebleken is in 1929. In andere gevallen wordt er toch geen ge* bruik van gemaaktde patiënten kunnen dan had hij het stijve „u" laten varen en den ver- trouwelijken vorm aangenomen, wat Hertha dien middag trouwens onmiddellijk had gedaan. „Veel geweest", herhaalde hij, even rustend hje moet het heusch omdraaien, Van Bins- bergen. Je bent veel voor m ij geweest. Ik was wel eens in opstand, maar je hebt mij geleerd" „Ik was niet een heilige," zeide hij. „Ik heb zwaren strijd gehad, jaren geleden. Ik w i s t, dat ik zwak zou blijvenik wist, dat ik vrij zeker jong sterven zou. Het was niet zoo eenvoudig om te berusten. Als ik daar mijn vrienden, kerngezond, promotie zag makenals ik hen gelukkig getrouwd zag, o, God alleen weet het, hoeveel slapelooze nachten ik gehad heb hoe ik heb liggen schreien als een kind in opstand tegen vader of moeder waarom moest i k zóó zijn en waarom ging het mijn vrienden voorspoe dig Hertha luisterde met smartelijke belangstel ling ook h ij was door het tranendal gegaan ook h ij had aanvechtingen van satan gehad. „Maar," er klonk een juichtoon in zijn stem, „de Heere liet mij niet los. Hij overwon. Ik gaf mij geheel aan Hem. De strijd was gestreden. Wat Hij mij deed, was goed. Ik bereidde mij voor op een vroegtijdigen dood. Zóó kwam ik in Landdorp Hij hijgde van vermoeidheid. Het klamme zweet stond op zijn voorhoofd. Hertha had diep medelijden met hem. Zij legde haar hand op zijn hoofd. „Zou je wel zooveel praten vroeg zij vol liefde. „Laat mij," smeekte hij. „Ik zal nog even rusten." Het was stil in het vertrek, waarin van bui ten de zwoele zomerwarmte kwam. „Sluit de deuren," verzocht hij dan plotse ling. Hertha stond op, schreed naar de deuren en sloot die geruischloos. Hij volgde met zijn oogen haar slanke gestalte en glimlachte, toen zij weer zijn bed naderde. „Je bent een vrouw bij de gratie Gods", zeide dag en nacht op doeltreffende wijze vervoerd worden. Als het ziekenhuis te Dirksland klaar is, wordt het belang er van nog veel minder Verder werd opgemerkt, dat men met een bedrag van f 3000,— (de schatting gemaakt door ter zake deskundigen) nog maar een terrein verkrijgt dat alleen in uitzonderings» gevallen bruikbaar is. Onjuist is het ook van den heer Gr. om bij zijn redeneering uit te gaan van één be* paald geval. Dit transport is (mede door de verkeerde route der Spido*boot) inderdaad zeer ongunstig geweest, al heeft de geachte inzender de duur der reis nog twee uren langer gemaakt dan hij in werkelijkheid is geweest Dr. Van Gelder van Nieuwe Tonge heeft, met zijn bekende ijver voor de goede zaak, in een der laatste nummers van «Onze Eiianden« reeds aangegeven hoe het transport had moeten geschieden. En de heer Gr. ge* loofd toch zeker ook niet, dat, al zou het terrein «in uitzonderingsgevallen» bruikbaar zijn gemaakt, des nachts een patiënt zou wor» den vervoerd. Ten slotte willen wij opmerken, dat de tot* standkoming van een in alle opzichten geschikt landingsterrein niet alleen onze volle sympa* thie heeft, maar daarop nog steeds onze aan* dacht gevestigd is. Het Bestuur van de Centrale van S, B. Z. Vereenigingen, De Voorzitter J. P, DE WILDE. De Secretaris L. TOUW. UIT DE HERINNERINGEN VAN EEN BEUL. De „Maasbode" schrijft Ongeveer vier jaar geleden bestond te Ber lijn nog het fameuze panopticum van de ge broeders Kasten. In dit panopticum werden o.a. bewaard de bijl van den Berlijnschen beul. Reindel en diens dagboek, dat door hem in samenwerking met een zekeren Kraut geschre ven werd. Het dagboek dateerde uit de jaren rond 1770 en toe het panopticum op de veiling kwam, werd het aan een onbekende kooper verkocht. Intuschen zijn onlangs enkele bladzijden van dit dagboek bij een antiquair te Leipzig opge doken en juist deze bladzijden bevatten een episode uit Reindels leven, die de stof zou kun nen leveren voor een buitengewoon huivering- wekkenden stuiversroman. Het gaat hier over een executie die onder de meest geheimzinnige omstandigheden plaats vond en waarin Reindel tegen wil en dank als beul optrad. Wat er op die paar bladzijden in een uiterst drogen, bureaucratischen stijl beschreven staat iets heel macabers en ongelooflijks wordt bevestigd door twee, in het Berlijnsche justi- tieele archief berustende documenten, waarvan het ééne vermeldt, dat Reindels zich eenige da gen, zonder daartoe ontvangen verlof, uit de stad verwijderd heeft en daarom in arrest werd gesteld. Het verhaal der dagboekbladzijden is kort geleden door Frits Ebers gepubliceerd. Reidels vertelt, hoe op een avond, toen hij alleen thuis was, op de deur werd geklopt. Hij deed open en bevond zich tegenover drie mannen, die hem zonder meer vroegen, of hij de beul was. Op zijn bevestigend antwoord wenkten ze naar een groep ruiters, die in de nabijheid stonden en vóór Reindels zich er re kenschap van kon geven, wat er met hem ge beurde, zat 'hij stevig gebonden en geblinddoekt in een karos. Men beet hem toe, zich stil te houden en vermoedelijk om hem daartoe ern stig aan te marien, drukte men het koude ijzer van een paar pistolen tegen zijn slapen en de uiterts scherpe punt van een dolk tusschen de ribben. De karos zette zich daarop in beweging en Reindel werd gedurende enkele dagen en nach ten naar een hem onbekende plaats gevoerd. Men behandelde hem vriendelijk, gaf hem uit stekend te et'en en te drinken, maar op al zijn vragen kreeg hij geen antwoord. Er kwam tenslotten een einde aan den ge- heimzinnigen tocht. Reindel meende, dat men hem over een ophaalbrug een kasteel binnen voerde. Hij hoorde het rumoer van op den grond stootende musketten, alsof soldaten het geweer presenteerden en belandde daarna in e'en groote zaal, waar men hem den blinddoek afnam. Hij zag daarop tien heeren in toga, die een rechtbank schenen te vormen. Andere per sonen ,het gezicht achter zwarte maskers ver borgen, stonden in het rond en in een hoek hiel den twee mannen een jonge gesluierde vrouw bij de armen vast. Fakkels verlichtten de bleeke gelaatstrekken der rechters met een rossigen gloed. Zoodra Reindel van zijn boeien was bevrijd, werd de jonge vrouw naar het midden van de zaal gevoerd en onmiddelijk daarna wendde een rechter zich tot den beul. „Gij zijt," zeide hij, „hierheen gevoerd om in het geheim een in het geheeim bedreven misdaad te bestraffen, hij, min of meer geestdriftig. Geschapen, om anderen te dienen." „Maar, Van Binsbergen „Stil maar".zeide hij: „Misschien is dit een vreemd sterfbed voor je, ik weet het niet. Maar ik weet wel, dat ik over alles praten kan. Ik denk, dat het komt. omdat ik alles heb losgela ten. Er is n u niets, niets meer, dat mij aan het leven bindt. Ik heb God gebeden, mij vandaag nog weg te nemen en bij Zich te nemen, Als Hij het niet doet, is het ook goed. Zijn wil geschiedde." Vermoeid zweeg hij weer. Er verliepen wel drie minuten van pijnlijke stilte. ,,'k Heb je verzocht, de deuren te sluiten. Wat ik nu ga zeggen behoeft niemand te weten dan God en Hertha van Landen Zijn blik, kalm als het spiegelgladde opper vlak der zee, dat Hertha dien morgen nog had staan bewonderen, rustte op het geschilderde plafond van het vertrek. Om zijn lippen speelde een zalige glimlach. Het leek Hertha, die roer loos naast zijn bed zat, toe, dat hij door het plafond van de kamer en door het dak van het huis in den hemel schouwde. „Zóó kwam ik in Landdorp", vervolgde hij na eenige stilte, weer opvattend den draad van zijn mededeelingen. „Ik meende, dat mijn strijd uitgestreden was. Maar de zwaarste strijd moest nog komen. Want, o, wat zijn wij toch vleesche- lijk, zelfs als wij weten, dat de dood zich niet lang zal laten wachtenWant in mijn leven kwam een vrouw; de eenige vrouw, die ik ooit heb liefgehad Hertha voelde een zwaard door haar hart gaan. Zij kreeg een bang vermoeden 'en had hem willen toeroepen: „Zwijg er over, want ik ben het niet waard". Maar zij, kon niet spre ken „Toen kwam de strijd terug, de meest vree- selijke strijd, dien ik ooit heb gekend. Toen wist ik, dat ik mij tóch niet geheel aan God had overgegeven; dat ik nóg met al de vezelen van mijn ziel aan de aarde gehecht was Een pijnlijke stilte. Ge moet deze vrouw onthoofden, die zich aan een misdaad heeft schuldig gemaakt, waarvoor de zwaarste straf eigenlijk te licht is." Reindel voelde zich koud worden van den schrik. Hij gaf er zich rekenschap van, dat men hem aan een moord medeplichtig wilde maken. Er was hier immers geen sprake van een wettige rechtbank. Na een oogenblik nadenken gaf hij een wei gerend antwoord, er bij voegende, geen mensch te kunnen dooden, van wie hem zelfs den naam niet bekend was, laat staan het misdrijf, waar aan deze zich had schuldig gemaakt. De rechters staken na dit antwoord de hoof den bijeen en opeens schreeuwde er een „Goed, ge zult het weten. Wanneer ge )iet gehoord hebt, zult ge met te groote zekerheid uw werk verrichten." Maar op hetzelfde oogenblik hief de jonge vrouw een hand op. „Het is genoeg," sprak ze met ijskoude stem. „Doodt me, indien ik schul dig ben, doch laat dezen man van het geheim onkundig." Wederom spraken de rechters eenigen tijd met elkander. En nu keek één hunner, die tot nog toe gezwegen had, Reindel scherp aan. „Indien je leven je lief -is," beet hij hem toe, „gehoorzaam dan onmiddelijk. Ik geef je een kwartier tijd en indien je nog neen zegt, schiet ik je een kogel door je hersens." Reindel beschrijft hierna op uitvoerige wijze zijn tweestrijd. Hij denkt aan zijn vrouw en zijn zoon. Een nijdige stem telt„nog vijf en een halve minuut." De ter dood veroordeelde staat al dien tijd onbeweeggelijk Een rechter, die zijn geduld verliest, zet Rein del een pistool op de borst, tegelijkertijd bevel gevend, de vrouw te binden. Deze echter gilt, dat ze niet gebonden wil wirden. „Niemand mag me aanraken, niemand heeft er het recht toe," snikt ze wanhopig. Ondanks haar verzet wordt ze op een stoel gebonden en buigt dan gelaten het hoofd. Reindel vraagt, of men niet een priester zal doen komen. Hij krijgt tot bescheid, dat hij Zich niet met zaken moet bemoeien, die hem niet aangaan. Iemand stops hem een bijl in de bevende handen Een stem zegt dreigend Sla toe of je bent een lijk. En de beul doet zijn werk „Met bovenmenschelijke kracht", aldus het dagboek, „hief ik dén bijl op en toen het ge beurd was, viel ik, die de justitie twintig jaar lang gediend had, in zwijm." Reindel werd op dezelfde manier naar Ber lijn teruggebracht als waarmede men hem naar het kasteel had gevoerd. Men liet hem midden in den nacht op korten afstand van de stad vrij en stopte hem een beurs met twee honderd goudstukken in de hand. Op Vrijdag 25 Juli 1930, 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Dirksland, in Hotel Polderman, veiling, en Op Vrijdag 1 Augustus 1930, 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Dirksland, in Hotel Keuvelaar, afslag, van 11.20.50 H.A. (24 Gem. 120 R. V. Maat) Bouwland en halve watering, te Melissant, in den polder Diederik, kad. Sectie A ns. 377 tot en met 382. Verhuurd tot blootschoof 1933 aan den Heer D. Poortvliet voor f 1343,65. In 6 perceelen en in combinatie. Ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. d£ Wed. Abr. van Nieuwenhuijzen. Notaris VAN DER SLUYS, Op Donderdag 31 Juli 1930 veiling en op Donderdag 14 Augustus d. a. v. afslag, beide dagen voorm. half twaalf uur (z.t.) te Brielle in hotel «De Nymph» van de kapi' tale Bouwmanswonibg met schuur, wagenhuis (alles geheel van steen), erf, tuin, boomgaard en uitmuntende bouw* en weilanden, onder de gemeenten Abbenbroek en Nieuwenhoorn, tezamen groot 32.24.22 H A. (70 gem. 62 R. V. maat), waarvan verhuurd de hofstede met 22.65.60 H.A. bouw* en weiland tot bloot* schoof 1930, (gebouwen c.s. tot 1 Mei 1931) aan den heer P. Scheijgrond Jz. te Abben* broek, en de overige landen aan de heeren A. van Marion Lz. en L. Noordermeer Lz. tot blootschoof 1930, aan M. Poldervaart Lz. tot blootschoof 1931. In diverse perceelen en combinatiën. Notarissen L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en L. VAN DER SLUIJS te Dirksland. Op Donderdag 7 Augustus 1930 veiling en op Donderdag 14 Augustus 1930 afslag, beide dagen des avonds 6 30 uur (o.t.), in het Loge* ment van G. van Veen te Oude Tonge van no. 1. Een huis en erf aan de Kaai no. 7 te Oude Tonge no. 2. Een pakhuis aan de Kaai no. 5 aldaarno. 3. Een huis, schuren en pad aan den Kerkring no. 11a aldaar; Een schuur aan den Hil aldaar. Notaris VAN 1SPELEN. „Waarom was ik niet gezond, gelijk de an deren Waarom mocht ik het geluk niet grijpen; mij niet een gezin stichten; niet de liefde van een vrouw smaken Ik vertelde aan de kinderen van Landdorp én Zeeduin van Jezus en mijn hart was verre van Hem. Ik verkeerde in een voortdurenden opstand Hij hijgde zwaar en viel terug in de kussens. „Spreek niet meer, Van Binsbergen", smeekte Hertha, die in-bleek geworden was. Maar hij richtte zich weer op, met boven menschelijke inspanning van krachten. „Meermalen heb ik op het punt gestaan, die vrouw te zeggen, hoe lief ik haar had. Maar ik deed het nietHet mócht ook niet Ik mócht haar niet binden aan een wrak Ik heb gezwegen en niets, niets laten blijken Maar mijn hart was in opstand tegen God, Die mij zóó geschapen hadO, wat heb ik de laatste maanden zwaar, zwaar gezondigd Van Binsbergen, de onderwijzer van Land dorp, zweeg. Hij hijgde naar adem en keek Hertha niet aan. En Hertha durfde niets zeggen. Zij begreep, dat hij spreken moest. Plotseling richtte hij zijn blik op haar. „Ik ben blij, dat je in mijn leven gekomen bent, Hertha", zeide hij. „Dat was de leiding van onzen God. Want ik moest leeren, en dan voorgoed leeren, dat ik mij van alles moest losmaken, onvoorwaardelijk. Ik heb het ge leerd na een ontzettend zwaren strijd. Voor mij was geen enkele vrouw bestemd, ook Hertha van Landen niet. Ik was alleen bestemd, om in de korte spanne tijds van mijn leven aan Gods Koninkrijk te bouwen, om daarna vroeg te sterven Het kostte Hertha moeite, om niet in snikken uit te barsten. Een mededeeling als deze had zij in de verste verte niet kunnen verwachten. Nooit, nooit had zij er ook maar het geringste vermoeden van gehad, dat Van Binsbergen haar liefhad; dat zij voor hem was geweest de eenige vrouw, die hij ooit had liefgehad. Hij had zijn gevoelens dus wel kunnen verbergen Centrale Veiling te Mlddelharnie. Veiling van Vrijdag 18 Juli 2930. Bloemkool f 0,80 tot f 7,60 per 100 stuks. Roode kool f 7.- tot f 10,- per 100 stuks. Savoye kool f 9,50 tot f 10,40 per 100 stuks. Komkommers f 5,- tot f 9,50 per 100 stuks. Meloenen f 38,- per 100 stuks. Eendeieren f 4.20 per 100 stuks. Peen f 6,70 f 8,70 per 100 bos. Uien f 1,— per 100 bos. Gladiolen f 10,70 per 100 bos. Postelein f 1,40 tot f 6,— per 100 Kg. Augurken f 23,— per 100 Kg. Dubbele princessen f 5,50 tot f 10,— per 100 Kg. Wagenaars f 4,60 per 100 Kg. Stamsnijboonen f 14,— tot f 15,— per 100 Kg. Eigenheimers f 3,30. tot f 3,70 per 100 Kg. Blauwputten f 2,10 tot 6,70 per 100 Kg. Poters f 0,40 tot f 1,— per 100 Kg. Appelen (Yellow Transpar.) f 8,40 tot f 13, per 100 Kg. Idem (val) f 4,70 per 100 Kg. Peren f 7,50 tot f 9,50 per 100 Kg. Kruisbessen f 4,40 tot f 7,80 per 100 Kg. Zwarte bessen f 8,— per 100 Kg. Roode bessen f 4,50 tot f 10,— per 100 pond. Framboos f 10,- tot f 16 - per 100 pond. Veiling van 21 Juli 1930. Bloemkool f 1,80 tot f 8,40 per 100 stuks. Roode kool f 5,— tot f 8,50. Savoije kool f 9,—. Spitskool f 0,60 tot f 0,80. Komkommers f 2,80 tot f 8,—. Meloenen f 21,— tot f 50,—. Andijvie f 2,— tot f 2,10 per 100 krop. Peen f 3,80 tot f 7,20 per 100 bos. Dubbele princessen f 8,50-f 11,80 per 100 K.G. Stamsnijboonen f 3,60 tot f 15,—. Boterboonen f 3,50. Wagenaars f 1,— tot f 1,50. Peren f 8,50 tot f 11,-. Appels (val) f 3,20 tot f 9,50. Kruisbessen f 11,—, Tomaten f 5,—. Zwarte bessen f 15,—. Eigenheimers f3,- tot f 3,60. Blauwputten f 4,70 tot f 5,80. Poters f 1,70. Augurken f 28,—. Roode bessen f 7,50 tot f 11,— per 100 pond. Veillngberlcht van Berllkum. Eigenheimers f 4,— tot f 6,50. Eerstelingen f 3,20 tot f 3,40. poters f 3,—. Alles per 70 K.G. MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit (Nassaukade 158 Telef, 81431, Amsterdam, Dinsdag lg Juli was de Markt erg willig, weinig aanvoer en vooral de Blauwe Eigenh. waren gezocht, tegen hoogeren prijs. Een scheep je Zeeuwsche BI. Eigenheimers werd vlot gelost voor 4.tot 4.80 per H.L. (70 K.G.). Blan ke Eigenheimers a 3.50 per 70 K.G. Om de aardapelen thans reeds los in een schip te stor ten, is niet aan te raden, wel kan men nu de aardappelen verzenden in Laplata zakken a 50 K.G., dan komen de aardappelen ook niet vel loos over. Nu de regentijd voorbij is, komen er eiken dag meer aardappelen aan de markt en verwacht ik volgende week lager prijzen, wan neer het buitenland blijft koopen evenals deze week. Een ieder die zijn aardappelen aan de Amsterdamsche markt wil laten verkoopen, kan zonder eenige kosten of verplichting alle in lichtingen krijgen die hij noodig heeft bij make laar Jac. Knoop, Amsterdam. De volgende prijzen werden heden 21 Juli gemaakt (alles per 100 K.G.) Andijker Muizen 4.tot 5.50 Andijker kleine 3.tot 3.50 Andijker BI. Eigenh. 5.50 tot 6.50 Westlandsche Muizen 5.50 tot 6.-- Westlandsche kleine 3.—- tot 3.50 Westlandsche kleine ronde 2.tot 2.50Anna Pauwlowna Zand 5.tot 6.Anna Pauwlowna Muizen J 4.tot 5.Anna Pauwlowna Eigenh. 4.tot 4.50 Anna Pauwlowna Drielingen 3.—- tot 3.50Anna Pauwlowna Bonken (Grove) 3.tot 3.50 Avenhornische Muizen 4- tot 4.50Avenhornische Mottige Muizen 3.— tot 3.50Rijper Muizen 5.tot 5.50 Rijper Mottige Muizen 3.tot ƒ3.50 Rijper kleine Muizen 3.tot 3.50 IJpólder Muizen 4.— tot 5.— IJpolder BI. Eigenh. 5.50 tot 6.— IJpolder Eigenh. 4.— tot 4.50 IJpolder Drielingen 3.tot 3.50 Nieuwe Malta 7.50 tot 9.Zeeuwsche BI. Eigenh. per 70 K.G. 3.50 tot 4.20; Zeeuwsche Eigenheimers per 70 K.G. 2.50 tot 3.20. Zij wist niet, wat zij moest zeggen en zweeg dan ook. Hij scheen echter geen antwoord van haar te verwachten, want hij vervolgde na eenige stilte, zijn stem werd steeds flauwer „Ik dank God, dat je in mijn leven gekomen bent, Hertha. Want je hebt mij, zonder dat je het wist en zonder dat je het bedoelde, geleerd, na bitteren strijd, van alles af te zien, ook van de vrouw, die ik beminde en die ik niet hebben mocht. Dat heb ik je nog willen zeggen. En nu dank ik je voor je vriendschap en bid God, dat je een gelukkig leven hebben moogt, dichtbij Hem. Als je het eens moeilijk hebben zal, God red je er uit. Ik heb het ondervonden. Ik ga rustig heen." Het was, of hij werkelijk heenging. Hij viel terug in de kussens, doodelijk vermoeid. Over zijn gelaat kwam de lijkkleur, die Hertha in het ziekenhuis zoo vaak had gezien. Ging hij nu zacht sterven Hertha, doodelijk bleek en vol tegenstrijdige gedachten, liep geruischloos het vertrek uit en vroeg de hospita, of dominé Misset dien morgen was geweest. „Om twaalf uur was hij nog hier, zuster. Hij zou vanmiddag weer komen." „Het lijkt mij verstandig, hem te roepen." „Loopt het af vroeg de vrouw. „Ik dénk het wel. Laat dominé even halen." De hospita zag Hertha aan. Zij verbaasde zich over de verpleegster, die toch al zooveel had meegemaakt: haar stem stokte en in haar oog stond een traan Hertha keerde naar het bed terug, om te be speuren, dat Van Binsbergen haar weer wachtte. „Johannis veertien", fluisterde hij. Hertha greep het bijbeltje, dat in de nabij heid lag en begon zacht te lezen met een stem, die op kort afgebroken snikken geleek „Uw hart worde niet ontroerd gijlieden ge looft in God, gelooft ook in mij. In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen anderszins zoo zou Ik het u gezegd hebben Ik ga heen om u plaats te bereiden „Plaats te bereiden. Ook voor mij", fluis- Vee en Paarden. ROTTERDAM, 21 Juli. Ter veemarkt wa« ren heden aangevoerd427 vette runderen, 286 vette kalveren, 608 schapen of lammeren, 906 varkens. Prijzen: koeien 36-42 ct51—54 ct. en 57— 58 ct.kalveren 47V2-5272 ct., 57-61 ct., 69- 71 ct.schapen 30 ct. en 36 ct.varkens 30 ct30y2 ct. en 31 ct., per */z kilooverjarige lammeren f 22—36, zuiglammeren f 22—26 per stuk. De aanvoer van koeien was iets ruimer, de handel was niet vlug. De prijzen voor 1ste en 2de soort bleven gehandhaafd, terwijl die voor 3de soort iets hooger waren. Een prima koe ging nog tot 2 cent boven noteering. Ossen en stieren niet noemenswaard aan* gevoerd, vandaar nog geen noteering. De aanvoer van kalveren was ruim. Hier was de handel stroef, de prijzen voor/lste en 2de soort waren hooger, 3de soort bleef gelijk. Een prima best kalf ging nog tot 4 cent bo» ven noteering. Schapen en lammeren met flinken aanvoer, de handel was Hauw door slechte berichten uit het buitenland. Dezelfde prijzen konden met moeite gehandhaafd blijven. Varkens ook met flinken aanvoer en tame* lijken handel. De prijzen waren een tikje la* ger, met vermoedelijk afloopende markt. Zouters met kleinen aanvoer en vluggen i handel. Hier werd 3272 cent besteed. AMSTERDAM, 21 Juli. Ter veemarkt wa* ren heden aangevoerd326 vette koeien, waar* van de prijzen waren: le kwal. f 1.12—1.20, 2e kwal. f 0 92-1 08, 3e kwal. f 0.74-90, per Kg. slachtgewicht120 melk* en kalfkoeien f 260—390 per stuk; 124 vette kalveren, le kwal. f 0.80-0.88, 2e kwal f 0.70-0 80 per ,Kg. levend gew.60 nuchtere kalveren 14— 1936 schapen f 36—42 per stuk700 var» kens: vleeschvarkens 90—110 Kg., 76—78 c., zware varkens 74-76, vette varkens 70—73 c., per Kg. slachtgewicht107 paarden, f 100— 230 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 21 Juli. Eieren. Aanvoer 100.000 stuk Prijzen van f 5 tot f 6.25, mid* delprijs f 5 75 de 100 stuks. Handel vlug. OUDEWATER, 21 Juli. Kaas. Aanvoer 91 partijen, tezamen 4095 stuks, wegende 20.475 K.G. Eerste soort Gouda met rfjksmerk f 42— 44, idem mindere f 38-41zonder rijksmerk f 35—38. Handel traag. Granen, Meel, Oliën, enz. ROTTERDAM, 21 Juli. Binnenlandsche Granen. Tarwe door klein aanbod en de weers» gesteldheid hooger verkocht, van f 12—12,50 per 100 Kg. ROTTERDAM, 21 Juli. FIjna Zaden (Boe* rennoteering)Koolzaad f 9—15 per 100 Kg. Overigens geen noteeringen. AMSTERDAM, 21 Juli. Binnenlandsche granen. Witte tarwe f 103/4—IF/4. roode tarwe f 10—103/4, chevalier gerst f 6'/4—63/4) haver f 6-67z, duivenboonen f 14—15, alles per 100 Kg. AMSTERDAM, 21 Juli. Buitenlansche gra» nen (op de condities van de Amsterdamsche korenbeurs) Mais La Plata gele aangek, f 154, verw. 23 Juli per Larpool f 152, 1 Aug. per Langlecford en 2 Aug. per Zeelandia f 143, 5 Aug. per Kiel f 142, Sept/Dec. f140, Jan,/ Apr. f 143, Donau Yugo Galfox Bulgaarsche aangek, f 144. Gerst La Plata 62/3 kg. disp. f 113, Zuid* Russ. 68/9 kg. disp. f 124. Lijnkoeken Noord-Amerik. loco f 10.10 Sept,/Dec. f 10.50. Groenten, Fruit en aardappelen. ROTTERDAM, 21 Juli. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgteigenheimers 4—5 cent, eerstelingen 4—5 ct., Westl. school* meesters, zand, lange en ronde 5—7 ct., Westl. schoolmeesters, klei 4—5 ct., Westl. school* meesters kleine ronde 3-4 ct., per kin. Met flinken aanvoer trage vraag. AMSTERDAM, 21 Juli. Aardappelenmarkt. Aanvoer 5 ladingen of 1077 H.L. Prijzen on* veranderd. BERKEL EN RODENRIJS, 21 Juli. Coöp. Groentenveiling* Vereen. «Berkel en Rodenrijs» G.A. Komkommers le s. f 6,70—11,90, id. 2e s. f 3.40-7.40, witte id. le s. f 1.90-6.20, id. 2e srt. f 0.80—2.30. Bloemkool le s. f 9.20— 19.20, id. 2e soort f 4.40—11.50. Sla le soort f 1.30—2.30, spitskool fl.80, perziken f 11—18, meloenen f 40—115, alles per 100 stuks. Stok princesseboonen f 25, stam*princesseboonen f 8—9, pronkboonen f 9,— snijboonen f 23— 25, tomaten A f 12-24.40, idem B f 8—19.20 per 100 K.G. Selderij f 0.30—1.60 per 100 bos. Komkommerstek 10—55 c. per kist. Huiden, Leer, Wol en diversen. ROTTERDAM, 21 Juli. Vlas. (Opgaaf van de marktmeestersAanvoer 5000 K.G. Holl. geei 80 cent per K.G. Bijna niets verkocht, weinig handel. terde Van Binsbergen. Hertha las verder, het geheele hoofdstuk uit. staat op, laat ons van hier gaan". De laatste woorden kon zij niet meer lezen er was een floers voor haar oogen met moeite kwamen de woorden van haar lippen Naast haar stond dominé Misset. In de on middellijke nabijheid van de woning had hij den boodschapper ontmoet en hij had zich ge haast. „Onze vriend is niet meer", zeide hij. „De laatste verzen, ik zag het, heeft hij niet meer gehoord. Hij is zacht 'en kalm ontslapen". „O, dominé", kreet Hertha, niet wetende wat zij deed. „Het is vreeselijk". Hij bespeurde, dat zij zeer onder den indruk was, wat hem in zekeren zin verbaasde, daar hij haar mannelijk karakter meermalen had be wonderd. Maar hij wist niet „Laat ons hem de rust niet misgunnen", zeide hij op zachten toon. „Hij is nu geen wrak meer, maar een, die juicht voor Gods troon, volkomen verlost van zonden en smarten. Hij was een kind van God, al geloof ik, day het hem strijd heeft gekost, alles over te geven". „Hij heeft de overwinning behaald", snikte Hertha. „Hij had alles, alles losgelaten". Zij stond op en drukte den doode de oogen toe. Dankbaar, dat zij het mocht doen Het was uren later, toen Hertha weer op „Repos ailleurs" weerkeerde. „Van Binsbergen is overleden", zeide zij in antwoord op den vragenden blik van juffrouw Saaman. En dan „Ik ga maar direct naar mijn kamer. Ik voel mij niet erg wel. Neen, 'k heb nog niet gegeten. Maar dat doet er niet toe' Boven gekomen, wierp Hertha zich, moe naar lichaam en ziel, in een fauteuil en sloot de oogen. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1930 | | pagina 6